CVSE moet zich bewijzen n wankel Europees Huis Clinton kiest Gore als 'running mate' ANDERS NOG IETS? anno BUITENLAND Israëlische Arbeidsparty formeert meerderheidsregering Slet een allegaartje aan wapens jil Bosnië blokkade breken jgidaeGotrumt VRIJDAG 10 JULI 1992 imbargo tegen ran bepleit I IRAATSBURG Een groot f Btal Europarlementariërs wil J 1 de Veiligheidsraad een wa ll- en olie-embargo tegen Iran jtelt „voordat de regio opnieuw 6en crisis belandt" 8 parlementariërs stellen in een jef aan VN-secretaris-generaal utros Boutros Ghali dat de fanse regering op grote schaal [rechten van de mens schendt dat Teheran in het bezit pro- [rt te komen van atoomwa- 152 ns. Verder wijzen de parlemen- jèrs op de rol die Iraanse dipló ten spelen bij moordaansla- a op oppositieleden in het bui- Band. Dorpen Sudan platgewalst NEW YORK - De mensenrech tenorganisatie Africa Watch heeft de militaire regering van Sudan er vandaag van beschuldigd dui zenden mensen met geweld te dwingen de hoofdstad Khartum te verlaten. De in New York ge vestigde organisatie zegt dat de militaire regering de afgelopen maanden de huizen van ongeveer 500.000 mensen in sloppenwijken heeft laten platwalsen en in brand steken. „Deze mensen, meestal niet-moslims, zijn het slachtoffer van het naar ras dis criminerende beleid van de isla mitisch fundamentalistische re gering", aldus Africa Watch. Duitse neo-nazi's doden Joegoslaaf ESSLINGEN - Duitse neo-nazi's zijn in het Zuidduitse dorp Ostfil- dern een pand waar buitenlandse bouwvakkers woonden binnen gevallen en hebben daar met knuppels en metalen staven een Joegoslaaf doodgeslagen en een andere zwaar verwond. Zeven skinheads zijn gearresteerd. De aanval vond woensdagmorgen vroeg plaats. De arbeiders sliepen nog toen drie neo-nazi's het pand binnenvielen. Vijf anderen ston den kennelijk buiten te wachten. Een 55-jarige arbeider overleed ter plekke en een 46-jarige man werd met ernstige hoofdwonden naar het ziekenhuis gebracht. Göbbels was klaar macht over te nemen van Hitier LONDEN - Nazi-propagandachef Joseph Göbbels was in 1944 bereid de macht over te nemen van dictator Adolf Hitler, die in Göbbels dagboeken wordt afgeschilderd als een oude en verzwakte man. De Britse sensatiekrant „Daily Mail" publiceert vandaag een passage uit het dag boek, waarvan de echtheid overigens omstreden is. Göb bels verlangde naar de macht en zag zichzelf als een cru ciaal lid van het „binnenlands dictatorschap" dat geleid werd door Hitier. „De Führer is opeens erg oud gewor den, ik voel mij nu sterk genoeg voor het dictatorschap", zo luidt een notitie aan de vooravond van de mislukte coup van generaals in juli 1944. Volgens de Daily Mail onthullen de dagboeken ook hoezeer Göbbels andere Duitse topmannen haatte zoals luchtmachtchef Herman Göring. De dagboeken hebben in Groot-Brittanië tot een ware krantenoorlog geleid tussen de Daily Mail, die van daag als eerste een deel van het dagboek publiceert, en de serieuze Sunday Times. JERUZALEM - Yitzhak Ra bin, de leider van de Israëli sche Arbeidspartij, heeft giste ren een coalitieregering ge vormd met de linkse Meretz- partij en de religieuze Shas- groep. Met de steun van beide partij en komt de Arbeidspartij dan uit op 62 van de 120 zetels in de Knesset, het Israëlische parle ment. Een coalitie van de Arbeids partij met alleen Meretz en Shas heeft volgens functiona rissen van de Arbeidspartij een zeer vredelievend karakter. Rabin zei echter dat hij van daag nog zou praten met Ra fael Eitan, de leider van de rechtse, nationalistische Tzo- met-partij. Hij wil ook deze partij overhalen tot deelname in de regering. Meretz is voor de zogenoemde land-voor-vrederegeling met de Arabische buurlanden en de Palestijnen. Bij deze rege ling moet Israel bezet gebied opgeven in ruil voor vrede. Shas houdt zich vooral bezig met binnenlandse en religieu ze zaken. De aanhang van Shas is een mengeling van conservatieven en gematigden als het gaat om het Israëlisch- Arabische conflict. Rabin on dertekende een brief waarin Meretz de vrijheid wordt gege ven binnen de regering te ij veren voor compromissen met de Palestijnen. Meretz is vóór de oprichting van een Pale stijnse staat in de bezette ge bieden, voor een beperking van de joodse nederzettingen en het betrekken van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bij de vredesbesprekin gen. ERT SCHAMPERS pLSINKI - Het had zo boi kunnen zijn. Het Eu- pese Huis in Helsinki klonken met een glas teenkoude Finlandia wod- Maar inplaats daarvan iEEifle stemming op de ver- Senilering van de Confe- itie voor Veiligheid en menwerking in Europa ySE), ondanks alle goe- met(voornemens, al bijna zo opHurig als de muziek van hetbelius. deze vergadering van de Jerentie voor Veiligheid en r Ra menwerking in Europa het >e si|rtpunt moet zijn voor de •uwe wereldorde, dan heb- de nationalisten in Nagor- no-Karabach, Moldavië en het vroegere Joegoslavië het juiste moment gekozen. De oorlogen daar hebben duidelijk ge maakt hoe belangrijk het is dat de Europese landen en hun lei ders elkaar vinden in hun stre ven naar een stabiele wereld, die vooral ook politiek en eco nomisch in evenwicht is. Instrument Na drie maanden van intensief diplomatiek onderhandelen lag er woensdagavond een ver klaring van de 51 - Servië en Montenegro zijn geschorst - lidstaten van de CVSE. Daar mee krijgt de CVSE feitelijk de instrumenten in handen om zich daadwerkelijk te bemoei en met conflicten. Immers, de Westeuropese Unie en de Navo hebben afgelopen maand be sloten militairen aan de CVSE beschikbaar te stellen voor vredeshandhaving. Maar vredeshandhaving is we zenlijk iets anders dan het op leggen van de vrede. En dat is juist wat de media hier in Hel sinki willen horen. De tijd van mooie woorden is voorbij, het wachten is op de daden. Bush, Jeltsin, Mitterand en alle in de Finse hoofdstad aanwezige re geringsleiders kunnen daar het signaal voor geven. Maar het forum houdt het, formeel althans nog, bij enkele verbale dreigementen en een afwijzing van het geweld in Bosnië-Her- cegovina en Nagorno-Kara- bach. De Fransen varen daarnaast een eigen koers. Parijs besloot gisteren helicopters en mari niers naar het vliegveld van Sarajevo te sturen. En wellicht voegen vandaag ook de negen lidstaten van de Westeuropese Unie de daad bij het woord. De ministers van buitenlandse za ken en defensie van de WEU vergaderen vanochtend over het mogelijk sturen van mari neschepen naar de Adriatische Zee om toe te zien op het nale ven van de VN-resoluties te gen Servië en Montenegro. Ne derland zou zo'n actie steunen. President Izetbegovic van Bos- nië-Herzegovina verwacht wei nig van een zeeblokkade door de WEU. Op een persconferen tie in Helsinki zei hij gisteren naar de CVSE-top te zijn geko men om te pleiten voor een mi litaire interventie. In een ge sprek met president George Bush heeft Izetbegovic alleen te horen gekregen dat ook het Amerikaanse staatshoofd vindt dat het bloedvergieten moet stoppen. Maar Bush zei niet dat hij daarvoor grond troepen naar de Balkan stuurt. Toch werd in Helsinki verno men dat de Navo overweegt om de humanitaire hulp in Sa rajevo met militairen te be schermen. In Brussel is daar voor gisteren de mening ge peild van de lidstaten. Een vermoeide president Izet begovic gaf toe niet meer pre cies te weten wat er in Bosnië- Hercegovina gebeurt. Hij schat het aantal doden als ge volg van de burgeroorlog tus sen Serviërs, Kroaten en mos lim-milities ergens tussen de 40 en 60.000. Daarnaast zijn volgens de president 1 miljoen mensen op de vlucht. De Ser viërs hebben volgens de presi dent 27 concentratiekampen opgezet in Bosnië-Hercegovi- na. In verschillende dorpen worden niet-Serviërs met bruut geweld uit hun huizen n^merikaanse president George Bush praat tijdens de CVSE-top in Helsinki geanimeerd met de Russi- benie president Boris Jeltsin. ige- FOTO: EPA is bor (AVID CRARY KAJEVO In een brmalige autowerk- lats tonen Bosnische ar- (A'ejders trots een op de e 4viërs veroverde T-55 laajk waarmee zij de bele ring van de Bosnische n eJofdstad Sarajevo hopen ietó kunnen breken. Voor vejt betrekkelijk primitief jjgeruste Bosnische le- is het herstellen van ^^jschadigd en veroverd aaflogstuig een belangrij- keil manier om aan wapens wammen, erdl *nJtank heeft bij de Bosniërs timisme gewekt over een of- eJsief om de Servische bele id Jing te doorbreken. „Wij zijn ee45 niet helemaal klaar voor 5 offensief', zo zei minister grjji defensie Jerko Doko tij dens een bezoek aan de gara ge. „Maar wij zullen niet lang wachten". Een doorbraak door de Servi sche linies zal niet makkelijk zijn. De Serviërs hebben grote wapenvoorraden van het ver trekkende federale leger ge kregen. De Bosnische strijders ontberen goede aanvoerlijnen en klagen dat de buitenlandse wapens die voor hen zijn aan gekocht door geëmigreerde Bosniers in beslag zijn geno men door Bosnische Kroaten, die lang niet altijd trouw zijn aan de regering in Sarajevo. Kolonel Jovan Divjak, de on dercommandant van de Bosni sche troepen, zei dat de Ser viërs ongeveer 30 maal zoveel zware wapens, tanks, pantser wagens, kanonnen en mortie ren, hebben als de Bosniërs. Volgens Doko ligt het getal nog hoger. Geen van beide partijen wil zeggen hoeveel mannen zij on der de wapenen hebben. Doko zei te hopen dat de Kroa ten en de moslims de Serviërs als de voornaamste vijanden blijven zien. De republieken Kroatië en Bosnië zijn officieel nog steeds bondgenoten in de strijd tegen Servië. Doko zei dat Bosnische en Kroatische strijdkrachten vooruitgang boekten op enke le fronten en zouden kunnen helpen bij het ontzet van Sara jevo. Divjak, een Serviër die loyaal is aan de Bosnische re gering, zei dat binnen enkele dagen een corridor naar Sara jevo geopend kon worden. „Binnenkort krijgen wij het bevel om de blokkade rond Sa rajevo te breken", aldus Div jak. V In de garage toonden de arbei ders Doko veroverde machine geweren, pantserwagens en een pantserwagen voor gewon- denvervoer. „Ik moet bijna huilen. Een tank tegen al die wapens van hun", zei Doko's woordvoerster Vesna Crnogor- cevic. „Ons kennisniveau is laag". idei sAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Bill Clinton (links) en zijn running-mate Albert Gore, senator van Tennessee FOT( Izetbegovic deed een oproep aan de wereld om waarnemers te sturen. De enige kans op vrede is volgens de president wanneer het door Servië gelei de federale leger wordt ontwa pend. „Maar in plaats daarvan sturen Servië en Montenegro op dit moment troepenverster kingen naar Bosnië", zei Izet begovic. Minderheden Premier Lubbers, die vlak voor zijn toespraak werd aangekon digd als 'president' van Neder land, wees op de CVSE-top op de verantwoordelijkheid die alle lidstaten hebben bij de bouw van het nieuwe Europa. Lubbers zei dat daarvoor ook verantwoordelijke leiders no dig zijn een directe verwij zing naar Joegoslavië en waarschuwde voor het mis bruik dat politici maken van etnische sentimenten en de massamedia om hun doel te bereiken. Over militair ingrijpen in Joe goslavië was Lubbers voor zichtig. Volgens Lubbers is het een pluspunt dat de CVSE nu waarnemers stuurt naar Koso vo, dé andere door een burger oorlog bedreigde republiek, waar de Albanese meerderheid wordt onderdrukt door een Servische minderheid. Ondanks het pessimisme toonde Lubbers zich verheugd dat de 51, aan de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa, deelnemende landen enkele voorstellen van Nederland hebben aangeno men in hun slotverklaring. Lubbers noemde het aanstel len van een hoge commissaris voor de minderheden een suc- ces voor de Nederlandse diplo matie en minister Van den Broek, van wie het idee afkom stig is. WASHINGTON - De de mocratische presidents gegadigde Bill Clinton heeft gisteren aan dagen lange speculaties in de Amerikaanse pers een eind gemaakt en senator Albert Gore gekozen als zijn kandidaat-vice-presi- dent ('running mate') voor de verkiezingen van 3 no vember. Bij 36 graden hitte in Little Rock presenteerde een stra lende Clinton zijn keuze als 'een man die klaar is om, mocht mij als president iets overkomen, de leiding van het land op zich te nemen'. Clinton verwees daarmee onuitgespro ken naar de huidige Republi keinse vice-president Dan Quayle, die volgens talrijke Amerikanen niet gekwalifi ceerd is voor het president schap. 'Al' Gore komt uit Ten nessee, dat grenst aan Clin ton's deelstaat Arkansas. Het beoogde presidentiële tweetal van de Democratische Partij heeft daarmee een ongebrui kelijke, compleet zuidelijke samenstelling. Leeftijd Ook de jeugdigheid van het zo geheten 'ticket' Clinton-Gore is opvallend. De eerste is 45, de tweede 44 jaar. De twee man nen doorgaan, vormden giste ren in hun eerste gezamenlijke optreden, tegen de achter grond van hun jonge gezinnen, dan ook een duo dat geknipt leek voor de Amerikaanse tele visie-democratie. Beiden be horen tot dezelfde behouden de vleugel van de Democrati sche Partij. De keuze van Clin ton ligt niet voor de hand. Meestal kiest een presidents kandidaat in de VS een run ning mate die in leeftijd, poli tieke richting en geografische herkomst afwijkt van hemzelf. Toch heeft Albert Gore ook ei genschappen die in Amerika als 'correcties' kunnen gelden op gebreken van Bill Clinton. Tenzij een nu van start gaand onderzoek van media en poli tieke vijanden in diens per soonlijke verleden tot grote verrassingen zou leiden, kan Al Gore worden beschouwd als een model huisvader met een model gezins- en huwelijksle ven. Clinton daarentegen is tij dens zijn verkiezingscampag ne geplaagd door beschuldi gingen een 'rokkenjager' te zijn en heeft erkend dat zijn huwelijk met Hillary niet altijd goed is geweest. Milieu Ook is Al Gore in Vietnam in militaire dienst geweest. Clin ton wist er onder uit te komen. Gore is lid van de senaat in Washington sinds 1984. In 1988 nam Gore deel aan de pre sidentiële voorverkiezingen. Hij won vijf 'primaries' in zui delijke staten, maar verloor de Democratische nominatie ten slotte van Michael Dukakis. In de senaat hield Gore zich bezig met internationale ontwape ning en vooral met milieu vraagstukken. Wat Gore elec toraal tegen zou kunnen heb ben is dat hij uit een familie van politici komt, èn journalist is geweest. In de Amerikaanse samenleving heerst een krach tig anti-politiek en 'anti-Was- hington'-sentiment. Na politici zijn journalisten het meest te wantrouwen. Miljoenen bur gers menen dat er iemand van buiten het politieke establish ment nodig is zoals bij voor beeld de partijloze presidents kandidaat Ross Perot om het land economisch weer op de been te krijgen. Behalve op milieu-terrein kan Al Gore bepaald niet als een 'li beral' (progressieveling) wor den beschouwd, al is hij wel voor vrije abortus. Hij stemde in januari 1991 als een van de weinige Democratische sena toren voor het verlenen van oorlogsautoriteit tegen Irak aan Republikeins president Bush. In speeches pleegt hij te hameren op 'ouderwetse' ge zinswaarden als eerlijkheid en werken voor de kost. Nieuwe generatie Bill Clinton heeft volgens waarnemers onder meer voor Al Gore als running mate ge kozen, omdat het zuiden van de VS het belangrijkste verkie zingsslagveld met Bush-Quay- le en Ross Perot zal worden. Bush (die formeel in het zuide lijke Texas woont) noemt zich altijd graag Texaan, iets wat Perot voor honderd procent is. In het oosten, midden-westen en westen van de VS hebben Bush noch Perot noch Clinton bijzondere aantrekkings kracht op grond van hun regio nale komaf. Daarom kan geen van de drie presidentskandi daten zich veroorloven het 'ei gen' zuiden te verspelen aan een concurrent. De leeftijd van Al Gore en diens sportieve ui terlijk en stijl (hij is een actief jogger) geven de tandem Clin ton-Gore bovendien de aanblik van een nieuwe politieke gene ratie, die in staat is 'verande ring' teweeg te brengen. Bush is 67 jaar, Quayle 44 en Perot 62. VN-waarnemers Somalia in gevaar door Rus NAIROBI - VN-secreta- ris-generaal Boutros Gha li gaat een onderzoek in stellen naar een bizar inci dent met een Russische piloot, die met een toestel van de VN wapens en geld naar Somalia vervoerde. Daardoor heeft hij piloot het verblijf van de VN- waarnemers in Somalia in gevaar gebracht. De piloot haalde met zijn toe stel, een Antonov-30 die ge charterd was door de VN, op 24 juni een Zweeds hulpteam uit Nairobi op en bracht het naar Muqdisho. Een dag later nam de Kenyaanse politie zijn vliegtuig, dat nog steeds de kentekens van de VN droeg, in beslag nadat de piloot tonnen Somalische bankbiljetten en wapens in Muqdisho had afge leverd. Een van de oorlogsba ronnen in Muqdisho, waar een bloedige burgeroorlog wordt uitgevochten, heeft aangekon digd dat hij na het gebleken bedrog van de komst van de VN-waarnemers wil afzien. De VN-waarnemers controleren het vier maanden oude be stand in Muqdisho. Mohamed Farah Aideed beschuldigt de VN er nu van in het geheim zijn rivaal Ali Mahdi Mohamed met geld te steunen. VN-ge- zant Mohammed Sahnoun gaat deze week naar Somalia terug om Aideed ervan te over tuigen dat de VN-waarnemers moeten blijven. Volgens het Rode Kruis is de situatie in So malia wanhopig en verslech tert nog elke dag. Behalve met de ellende van de burgeroorlog hebben de Somaliërs ook te kampen met een hongersnood als gevolg van de droogte in Afrika. Pool genoemd als moordenaar Cools BRUSSEL - Een jonge Poolse huurmoordenaar, de 27-jarige Jerzy Bachur, is volgens de Brusselse krant La Dernière Heure verantwoordelijk voor de aanslag op de Belgische ex- vice-premier en socialistisch kopstuk uit Luik, André Cools. De politicus werd 18 juli vorig jaar vermoord. Het Luikse par ket zegt echter niets te weten van een rol van een Poolse huurmoordenaar. Dat zelfde geldt voor het parket in Brus sel wat betreft de betrokken heid van Bachur bij een twee jaar oude moord op een Cana dese zakenman. Volgens de krant komt de naam van Ba chur voor in het Belgische cen traal opsporingsregister. Hij zou de man zijn die na het los sen van de vijf dodelijke scho ten op Cools, in de vroege och tend op een parkeerplaats voor de flat van diens vriendin in Luik, ontkwam op een rode motorfiets. Volgens de krant is de aanslag op Cools niet de enige „op dracht" die de jonge Pool uit voerde. In België zou hij bij el kaar zeven moorden in vier jaar tijd op zijn kerfstok heb ben. De jagers bekijken de koepel wantrouwend. "Kijk goed uit", De jagers zien tot hun grote verwondering, dat binnen in dat gekke r fpt de kapitein; "het zou wel eens een mijn kunnen wezen." Nee, ding een man en een hond zitten!... Ze openen het luik en trekken ziffi mijn is het zeker niet. Maar wat is het dan wèl? "Laat dat rare ding Rob er uit. "De man is dood, maar de hond leeft nog", zegt een der daar drijven", zegt er één. Maar daarvoor zijn ze toch te nieuwsgie- matrozen. Hij' heeft zich echter vergist. Rob is wel totaal uitgeput, En voorzichtig wordt het vreemde voorwerp aan boord gehesen. maar hij leeft. Voorzichtig leggen de mannen hem aan dek neer. SCHUIF-/KANTELDAK GETINT GLAS RADIO/CD-SPELER MEEGESPOTEN BUMPERS DEELBARE ACHTERBANK LUXE BEKLEDING MEEGESPOTEN SPIEGELS SPECIALE WIELDOPPEN De Fiat Tipo Skyline (v.a. f 27.350,-) laat werkelijk niets te wensen over. Want zoals u ziet is hij, naast een ruim interieur en veel comfort, voorzien van alle denkbare accessoires. Pnjs ind BTW. excl kosten ri|kliir maken Wijxi En het mooiste is: u betaalt hiervoor slechts f 800,- in plaats van f 4.800,-. Kom dus snel een proefrit maken. Anders moet u alsnog op zoek naar iets anders. dichutbi|Zi|nde Fat dealer. 06-0998880. ÉÉN BROK TEMPERAMENT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5