'Zoeterwoude laat uitbreiding 20.000 woningen niet toe LEIDEN OMGEVING Stichting Smalspoor klaar voor gigantische verhuizing GS willen beheer van Coupépolder overdragen Wandelen en fietsen krijgt voorrang in Meijendel Bloemenververij steekt de hand in eigen boezem Bewoners protesteren, tegen huurverhoging 11 Drie Polen aangehouden C&idaetSommit VRIJDAG 10 JULI 1992 1& KATWIJK/VALKEN BURG Een unieke ge beurtenis. Zo omschrijft Pieter van der Ham van de Stichting Nationaal Smal spoor de verhuizing van 50 stoom- en motorloko- motieven van de Katwijk- se duinen naar het Val- kenburgse Meer, waar een nieuwe remise gebouwd Morgen zal de operatie plaats vinden. Nog nooit werden in Nederland op één dag zoveel lokomotieven tegelijk ver voerd. Voor het transport te kent de firma De Groot uit Voorschoten. Behalve de uit daging staat daar niets tegen over. Het bedrijf en haar perso neel zetten zich belangeloos in voor de verhuizing. De belangstelling van De Groot voor de smalspoorstich ting heeft veel te maken met het lidmaatschap van deze stichting van Koos Groenen dijk, één van hun medewer kers. Groenendijk is chauffeur bij de Voorschotense transpor teur en al ruim 20 jaar actief bij de Stichting Nationaal Smal spoor. Hij is uiterst content met de belangeloze medewer king van zijn baas. „Hij staat altijd achter ons, daar zijn we heel blij mee. Ook bij eerdere tranporten is er al materieel van ons bedrijf gebruikt". Klus De verhuizing van morgen be loofd een flinke klus te wor den. „We beginnen vroeg, om zeven uur. Waarschijnlijk gaan we de klus klaren met zes of zeven man, twee kranen en drie semie-diepladers", legt Groenendijk uit. Op iedere wa gen komen een paar lokomo tieven tegelijk te staan. Kra nen in Katwijk en Valkenburg, beiden goed voor een slordige vijftig ton, zullen de loks er op en af tillen. Een peuleschille tje, want de zwaarste lokomo tieven wegen 'hooguit' acht tot negen ton. De lokomotieven zijn sinds 1970 verzameld door de stich ting. Twee jaar later begon men met het materieel rondrit ten door de Katwijkse duinen te organiseren. Een klein deel van de rijtuigen blijft nog ach ter in Katwijk, zodat ook dit jaar nog een aantal ritten kun nen worden verzorgd. Van 18 juli tot en met 15 augustus zul len iedere zaterdag weer trein tjes rijden. Daarna zullen ook de laatste voertuigen naar Val kenburg worden gebracht. Valkenburgse Meer Volgend jaar zal het publiek met de stoomtrein een rit kun nen maken rond het Valken burgse Meer. Daar worden naast de pas opgeleverde remi se van 800 vierkante meter een werkplaats en een spoormu- seum met een gezamenlijk op pervlak van 2100 vierkante meter gebouwd. In het najaar zal met de bouw van de reste rende gebouwen begonnen worden. Het gehele project wordt financieel ondersteund door de provincie, het Ministe rie van Landbouw, Visserij en natuurbeheer, omliggende ge meenten en particuliere fond sen. Ook het bedrijfsleven draagt haar steentje al dan niet in natura, zoals De Groot bij. ALPHEN AAN DEN RIJN - Gedeputeerde Staten van Zuid Holland willen het beheer van de Coupépolder eind dit jaar overdragen aan de Stichting Nazorg Afvalverwijderingsin stallaties. Het beheer is nodig om te controleren of de getrof fen maatregelen functioneren. Binnenkort zullen de beheers maatregelen aan de taluds van de Coupépolder uitgevoerd zijn. De maatregelen waren on der andere het aanbrengen van een afdeklaagconstructie met zand/betöniet, het mak°ene van sloten, het installeren v J"9.' pompgemalen en elektrote* nische installaties en het aaifle: brengen van begroeiing op yan s taluds. Overdracht van het bjan F heer vindt waarschijnlijk p«vonc eind 1992 plaats. Om deze jands' riode te overbruggen, willi GS tot die tijd de uitvoerii van het beheer van de getij fen maatregelen overdragï aan de gemeente. B en W hej ben hier echter afwijzend jr gereageerd omdat ze daar gereer personeel voor hebben. Burgemeester Houdijk niet onder de indruk ZOETERWOUDE - Bur gemeester A. Houdijk van Zoeterwoude is ervan overtuigd dat de bouw van 20.000 woningen in zijn dorp geen kans van slagen heeft. „Dergelijke gelui den horen we al jaren. We kunnen dan ook moeite loos argumenten uit de kast halen om onze tegen stander om de oren slaan". Houdijk reageert op opmer kingen van ambtenaar A. Hartman van de werkgroep Randstadoverleg. Hartman is leider van het team dat onder zoek doet naar bouwlokaties in het noordelijke deel van Zuid- Holland en de Haarlemmer meer. Het Randstadoverleg denkt dat de woningnood in deze regio in eerste instantie op te lossen is door 30.000 wo ningen te bouwen bij Voorhout en Hillegom. Mocht dit plan niet lukken dan komt Zoeter woude in beeld. Het Ranstadoverleg wil de 20.000 woningen laten bouwen in de polders tussen Zoeter- woude-Dorp en Zoeterwoude- Rijndijk. A. Houdijk is niet op de hoogte van deze plannen. „Er is mij geen enkel stuk van de provin cie bekend, waarin dit staat", zegt Houdijk. „Van gedepu teerde Stolker hebben wij zwart op wit gekregen, dat in het Groene Hart niet gebouwd mag worden. Wij gaan er dan ook vanuit, dat de provincie net als het Rijk achter ons blijft staan". Het bureau voorlichting van de provincie bevestigd de reac tie van Houdijk. Een woord voerder: „Binnen de ambtelij ke werkgroepen worden wel meer ideeën geopperd, zonder dat deze tot uitvoering worden gebracht. Over de nieuwbouwplannen bij Zoeterwoude is op dit mo ment dan ook niets bekend". Leefbaar Houdijk is er alles aangelegen zijn dorp leefbaar te houden. Toch begrijpt ook hij de ruim telijke uitbreidingsbehoefte in onder meer de regio's van Den Haag. Leiden en de Duin- en Bollenstreek. „Natuurlijk be seffen we dat de ruimte elders beperkt is. We passen er echter voor om ingeklemd te worden tussen Alphen en Hazerswou- de. Zo hebben wij als college ons op het standpunt gesteld, dat er niet meer verder kan wor den gebouwd voor onze plaat selijke bevolking. Alleen op deze manier houd je een stuk landschap groen". De door het Randstadoverleg genoemde bouwlokatie tussen Zoeterwoude-Dorp en Zoeter- woude-Rijndijk is volgens Houdijk slecht bereikbaar. „De verbinding tussen Alphen en Leiden is momenteel slechts enkel spoor. Boven dien zal de rijksweg A-ll-oost pas in 1994 klaar zijn en niet verder lopen dan tot Alphen. De infrastructuur en het geld ontbreekt om deze weg door te trekken richting Bodegraven" Het eventueel onderbrengen van nieuwe bewoners in Zoe terwoude zou in de ogen van Houdijk weer op nieuwe pro blemen stuiten. „Je komt in een soort van vicieuze cirkel terecht. Nieuwe bewoners krij gen weer kinderen, zodat er opnieuw woningnood ontstaat. Zo is het eind zoek". Houdijk ziet zelf als de oplos sing van het ruimteprobleem het bouwen van woningen in de polders tussen Waddinx- veen en Zoetermeer. „Met de aanwezigheid van een spoor lijn en Rijksweg A-12 heb je al een goede infrastructuur. Je kunt dus hier vandaan vrij makkelijk naar Den Haag en naar het oosten van het land. De landbouwgronden zullen in de toekomst in dit gebied toch op grote schaal verdwijnen. Een betere locatie als deze is er dan ook niet te vinden". 5- Rotonde Ambachtsweg j in september J klaar De rotonde bij het kruispunt Ambachtswe en Zeilmakerstraat in Katwijk krijgt in september zijn voltooiing. Op dit moment maakt het verkeer gebruik van ee geïmproviseerde regeling, waarbij het verkeer van rechts voorrang heeft. Maandag worden de verkeerstekens aangebracht Vanaf dat.^r moment heeft het verke op de rotonde voorrang op het verkeer dat de rotonde nadert. Vanaf eur juli hoeft het fietsverkejen niet meer te worden omgeleid. In de nieuwiun situatie zal het fietsverkeer voorrang v moeten geven aan gemotoriseerd verkeer, de laatste week van augustus worden voorzieningen - V aangebracht als wegmarkeringen en lichtmasten. foto: henk van den ende WASSENAAR - Fietsen, wan delen en spelen in het Wasse- naarse natuurgebied Meijen del wordt in de nabij e- toe komst een stuk aangenamer. Voor automobilisten wordt het gebied daarentegen straks minder toegankelijk. Beheer der van Meijendel, het Duin waterbedrijf Zuid-Holland (DZH), trekt hiervoor de ko mende vier jaar 6.700.000 gul den uit. Dit blijkt uit het on langs verschenen 'uitvoerings plan recreatieve herinrich ting'. Onderzoek heeft- aangetoond dat de natuur in het hele duin gebied Meijendel, en in het bij zonder de Vallei Meijendel, zwaar onder druk staat. Meij endel wordt jaarlijks door zo'n 750.000 tot 1 miljoen mensen bezocht. Ongeveer de helft van de mensen komt met de auto. De auto wordt door het DZH gezien als een storende factor, die zoveel mogelijk moet wor den geweerd uit het gebied. Fietsers en wandelaars zijn juist wel van harte welkom in het gebied, zo blijkt uit het uit voeringsplan. Voor hun com fort en veiligheid worden een groot aantal maatregelen ge nomen. Aan de stadsrand bij Scheveningen worden op de voormalige spoorbaan speel- en ligweiden en wandel- en fietspaden aangelegd. De Pomstationsweg en de Har- stenhoekweg worden autovrij gemaakt. Langs de.Prinsen- P fi entc weg en de Golfzangweg kon c gescheiden fiets- en wandel an den.. In de vallei Meijeneni wordt het autoverkeer bepe ierk door het laten vervallen nus< een groot aantal parkeerpl \etr sen. Bovendien worden 1 Jerd enkele onverharde paden geheven zodat de flora en f >eric na zich op die plaatsen kuni eze herstellen. ekr Van den Bogaard stopt met Sportfondsen Alkemade Idoor ELLEN VERHAAR ALKEMADE - Het WD- raadslid Ton van den Bogaard stopt met ingang van 1 sep tember met het voorzitter schap van de Raad van Beheer van Sportfondsen Alkemade. Dat heeft hij in een brief aan de gemeente Alkemade en het personeel van zwembad De Tweesprong in Roelofarends- veen laten weten. Van den Bo gaard ziet geen kans het voor zitterschap nog langer te com bineren met zijn drukke baan bij de politie op Schiphol en zijn raadslidmaatschap. De werkzaamheden van het Korps Rijkspolitie dienst Luchtvaart gaan over op het Korps Marechaussé. Dat geeft extra drukte en spanning bin nen zijn werkkring. „Ik moet nu keuzes doen om tenminste het raadswerk vol te kunnen blijven houden", aldus Van den Bogaard. Het WD-raads- lid blijft als gemeentelijk ver tegenwoordiger functioneren ,in het bestuur van Bibliotheek De Bloemlezer. Hij ontkent met klem dat zijn uittreden uit de Raad van Be heer van Sportfondsen Alke made te maken zou hebben met de fauidige personele pro blemen bij het zwembad. We gens een hoog opgelopen ar beidsconflict is bedrijfsleider H.Paasman al sinds begin april met ziekteverlof, inmiddels gevolgd door vakantieverlof. „Niet alleen in dit probleem is de laatste tijd heel wat tijd gaan zitten, maar ook in orga nisatorische problemen met betrekking tot de nieuwbouw en in het vinden van een ge schikte horeca-exploïtant. Straks komen daar nog de pe rikelen rond de aanpassing van de nieuwbouw bij. Nu ben ik al twee avonden per week bezig met het zwembad. Straks zouden daar nog heel wat werkzaamheden bijko men. Zoveel tijd heb ik ge woon niet", aldus Van den Bo gaard. Ook H. Hoek stapt bin nenkort uit de Raad van Be heer van Sportfondsen Alke made. Voor hem is inmiddels een opvolger gevonden. Ge zocht wordt nog naar een ge schikte opvolger voor Van den Bogaard. „Ik heb een vervan ger op het oog, ik hoop dat hij het doet, maar ik zeg nog niet wie het is" zo vertelde Van den Bogaard gisteravond. 'Leuk al die smoeltjes' Aan de traditionele ballonoptocht in het kader van de Oude Weteringse Feestvierdaag- de ballonnen het luchtruim hadden gekozen. De kinderen dromden samen bij de olie- se deden gisteravond in totaal rond de 230 kinderen mee. Tesamen met de Nieuwe We- bollenkraam, want daar mochten ze allemaal twee gratis oliebollen in ontvangst nemen, teringse Muziekvereniging-Door Gunst Verkregen vormden ze een lange, fleurige stoet. „De ballonoptocht is elk jaar weer de mooiste avond van de kermis. We zijn er altijd De optocht begon bij de Meerkreuk, waar de ballonnen werden opgeblazen en van een gauw drie uur mee bezig, maar het is de moeite waard. Hartstikke leuk, al die smoel touwtje en een kaartje werden voorzien. Bij de kermis werd de stoet ontbonden nadat tjes", aldus organisator G.van Staveren in een korte reaktie. FOTO: henkvan den ende Idoor RENS K0LDENH0F LEIDEN - De bloemenverver- ijen in de regio hebben de afge lopen drie jaar enorme vooruit gang geboekt bij het milieu vriendelijker maken van hun bedrijfstak. Het gebruik van oplosmiddelen is sinds 1989 te ruggebracht tot 10 procent. Ook het gebruiken van organi sche oplosmiddelen en het be perken van afvalwater dragen bij tot een milieuvriendelijker produktieproces. Dat bericht het Hoogheem raadschap van Rijnland. In 1989 werden 30 bedrijven be zocht door het hoogheemraad schap. De ververijen bleken de Wet chemische afvalstoffen, Wet verontreiniging opper vlaktewateren, de Arbeidsom standighedenwet en de Hin derwet met voeten te treden. Men constateerde dat het ver ven van bloemen op een mi lieuhygiënisch onverantwoor de wijze plaatsvond. Bij het verven ontstond een grote af valstroom met verfstoffen en oplosmiddelen. Ook de uit stoot van koolwaterstoffen een veroorzaker van smog naar de lucht was onaanvaard baar hoog. In samenwerking met het hoogheemraadschap, de regio nale milieu-inspecties van Noord- en Zuid-Holland en het ministerie van VROM zochten de bloemenververs zelf naar een oplossing. De afgelopen twee jaar werd onderzoek ge daan naar een milieuvriende lijke produktiewijze met ande re verfstoffen en procédés. De vervuiling kan zo tot een mini mum teruggebracht worden en ook de arbeidsomstandig heden worden aanvaardbaar der. De nieuwe technieken vormen de basis voor een reeks nieuwe voorschriften in de bloemen ververij. Het succes is aanzien lijk. Met name in de droog bloem-ververij is het gebruik tot nul gereduceerd. De verfba- den van verse snijbloemen be vatten nog wel oplosmiddelen (circa 15 procent). De komende drie jaar zal de branche zorgen voor een verdere terugdrin ging tot 5 procent van het hui dige niveau. ALPHEN AAN DEN RIJN Een aantal bewoners van de bungalows bij het verzorgingshuis Rijnzate in Alphen is het zat. Ze moeten wel een huurver hoging van 5,5 procent betalen maar krijgen daar geen woongenot voor te rug. Samen met de Socia- listiese Partij roepen twee bewoners de andere bewo ners op de huurverhoging niet te betalen. Sterker nog, ze wonen in wo ningen waar de deurstijlen en kozijnen verrot en verveloos zijn, waar veel ongedierte zit en waar het door het gehele huis tocht. Van wooncomfort is geen sprake en toch moeten de ouderen in de bungalows prak tisch 700 gulden per maand kale huur betalen. Met de ser vicekosten erbij komt dat toch al gauw op ruim 900 gulden per maand, een heel bedrag voor een AOW-er. Samen met de So- cialistiese Partij en de heer Harms zijn de bewoners T.B. Nieumeijer en R. Verduyn-Van der Veen dan ook een actie ge start om de andere bewoners van de bungalows te bewegen ook de huurverhoging te wei geren. Volgens de actievoerders kan de huurverhoging op goede gronden worden geweigerd want de Interkerkelijke Stich ting Bejaardenzorg Alphen, de eigenaar van de woningen, geeft het achterstallig onder houd toe. „Niet dat de ouderen daar veel aan hebben want al ruim een jaar geleden werd be loofd dat de kozijnen vervan gen zouden worden. Daar is niets van terechtgeko men", merken ze spijtig op. Nu heeft de stichting de bewoners meegedeeld dat hun woningen in aanmerking komen voor groot onderhoud a raison 21.430 gulden per woni Wanneer dat onderhoud zal beuren is echter niet gezegc Pissebedden Intussen vangt Nieumeijer middeld zo'n vijf pissebed! per dag. „Bij nat weer verd jP! belt dat aantal zich", ver hij. Daarnaast ligt er al zand dat van buiten door kieren naar binnen gewaaiiei? in de kamer en moet hij 2:? deur met houtjes dichtklijj men. Hij weet ook te vertel V van andere woningen waar binnen net zo hard regent buiten. „Het is een schanc oordeelt Nieumeijer. a! Hij verwijt de stichting niet 7* leen het achterstallige one houd maar ook het ten onre[sc te opvoeren van kosten. Zo betalen de ouderen 1' administratiekosten terwijl maximaal ƒ11,30 mag zKjl Ook de kosten voor de hi meester vindt de bewoner terecht. Er is geen huismees meer sinds, deze bevord >EK werd tot chef technisdrej; dienst. Daarvoor verzorgde en huismeester het afvoeren 1 iar het huisvuil, het bezorgen 1 en. eten en het maaien van gras. Dat alles wordt nu daan door een aantal vrijw kto gers. Het gemis aan een ht meester geeft de ouderen 'en een onveilig gevoel. Ti laatst een van de huurders wel werd was er geen hi meester. Volgens Nieume kan het zo gebeuren dat mand, een week dood in 1 ligt. De enige oplossing is dan weigeren de hogere huur betalen en dit aanmelden de huurcommissie. De spe le formulieren daarvoor zijn Nieumeijer en Verduyn krijgbaar. „We hopen dat veel bewor dit zullen doen want ook al: wij oud, we hebben recht wooncomfort", aldus het tv NOORDWIJK - In de Hoofdstraat in Noordwijk zijn gistern dag rond half zes drie Polen aangehouden. Zij bleken inmid< in heel Noordwijk winkeldiefstallen te hebben gepleegd, acht verschillende winkels hadden ze T-shirts, boxershorts, vensmiddelen, leren riemen en een walkman met batten weggenomen. Na een moeizaam verlopen verhoor bleek dat Polen weliswaar in het bezit waren van een geldig paspoort, m dat zij hier op zoek waren naar werk. Ze zijn overgedragen aai Vreemdelingenpolitie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12