Uitkomst G7 klap voor Gajdars economische hervormingen ELSEVIER d0ENE BINNENLAND BUITENLAND artij van ovjetunie /as 'spook- egering' Franse chauffeurs niet gelukkig met 'overgave' UIT DE WEEKBLADEN Foutje, bedankt HN ^|eidóc6otncmt DONDERDAG 9 JULI 1992 fance naar Zuid-Afrika ,ls hoofd VN-missie CW YORK Secretaris-generaal Boutros-Ghali h de Verenigde Naties heeft voorgesteld Cyrus nee naar Zuid-Afrika te sturen als leider van een missie die over het beëindigen van het geweld ir gaat praten en gaat proberen de politieke ge- ekken tussen zwart en blank weer op gang te jgen. De Zuidafrikaanse regering liet weten nee te zullen verwelkomen. Vance was de Ameri- inse minister van buitenlandse zaken tijdens de jering van Jimmy Carter. Hij speelde een be- igrijke rol in de onderhandelingen tussen Ser- rs en Kroaten over het sturen van een VN-vre- ;macht naar Kroatië. Volgende week woensdag ïdt de Veiligheidsraad een spoedzitting over de latie in Zuid-Afrika. Na de spoedzitting zou de -missie aan haar taak kunnen beginnen. Het C heeft nog geen commentaar gegeven. Gangster Het veilinghuis Christie's veilt in augustus een zeer zeldzame gepantserde Classic Lincoln uit 1931. De auto zou het eigendom zijn geweest van de Newyorkse gangster Dutch Schultz. De auto heeft 105 kogelgaten, maar nimmer doorboorde het lood de gepantserde laag. De auto komt volgende maand in Californië onder de hamer. foto:anp Tsongas steunt campagne van concurrent Clinton WASHINGTON - De voormalige Democrati sche presidentskandidaat Paul Tsongas gaat de campagne van zijn ex-rivaal Bill Clinton steunen. Tsongas, die maanden geleden uit geldgebrek met zijn eigen campagne stopte, heeft dat gisteren bekendgemaakt. Met span ning wordt afgewacht wie Clinton's kandidaat zal zijn voor het vice-presidentschap. Senator Al Gore is een goede kanshebber, maar ook de namen van senator Bob Kerrey (uit Nebraska) en het parlementslid Lee Hamilton worden genoemd. De beslissing wordt nog voor maan dag verwacht, als de Nationale Conventie van de Democraten in New York van start gaat. Op deze conventie wordt Clinton formeel ge nomineerd als uitdager van president George Bush op de op 3 november te houden presi dentsverkiezingen. i)SKOU De Communisti- e Partij van de Sovjetunie •SU) was de machtigste or- ïisatie van de 20ste eeuw en mde een „spookregering die Btsgeld stal, dissidenten on- rdrukte en tegenstanders moordde". i verklaarde Sergej Sjachrai. pfd van het juridische team 3tenpresident Boris Jeltsin ter- Je staat, gisteren in het pro- lent i 0ver de wettigheid van het ind-bod op de communistische val-[tij. Sjachrai betoogde dat de tsin niet alleen het recht had lijn.bet verbod uit te vaardigen, met (ar daartoe grondwettelijk luw-plicht was na de mislukte aan jjustus-coup van verleden een r. In zijn betoog, waarin hij ;oed jelmatig verwees naar de ;rijk [tij-archieven, hield hij het ivinistitutionele hof voor dat de het SU geen politieke partij was Datlde gebruikelijke zin, maar /lid- [1 meer een hecht gewortelde per- Ëtsstructuur. um. jchrai bestreed het argument ïaar I de pro-communistische ipe- jlementariërs die het proces /antiben aangespannen dat de ?s". 'tij als geheel niet bij de au- len, itus-coup was betrokken. Hij end een naar zijn zeggen geco- taatlrd telegram voor van het gen. itraal partij comité aan regio- ïtene partijleiders in heel de t deljetunie, waarin dezen te >osi- staan kregen om de bevelen ?t is 1 het comité dat de machts- ïtenèp pleegde stipt op te vol- liets i. Hij las vervolgens de reac- hoe (voor van 'verschillende re- :och hale partijbazen die hun vol- een leun betuigden aan de coup. oiereersten kwamen woensdag i al- advocaten aan het woord van zou B7 pro-communistische par- van lentariërs die het ^partijver- n je I en de overdracht van het er" tijbezit aan de Russische de it in strijd met de grondwet ngs- ten. De pro-communisti- ge- e afgevaardigde Vladimir bui- tov zei dat in tegenstelling den «vat in het decreet staat, de wel fone leden van de partij niet xlig ter de coup stonden. Maar De gaf toe dat een aantal partij- het Iers bij de coup betrokken y af-1. De president van de voor- it". lige Sovjetunie, Michail 'batsjov, heeft gisteren een erpe aanval gelanceerd op De 'aak voor het Constitutione le- Hof. In een vraaggesprek lagl de krant Literatoernaja Ga- De 1 zei Gorbatsjov dat de kwes- ]5 het land zal verdelen. „De 1.30 dige hervormers, de huidige nen Driteiten handelen onjuist. nen ffenk dat beide partijen er- an- f zullen verliezen want dit een. ces leidt tot een schisma, tus- |r een vete in de maatschap- Ga eens na, wat is dit eigen- i 70 jaar geschiedenis 4dt in de beklaagdenbank |et", aldus Gorbatsjov. „Het moeten worden geanaly- •d, er zouden conclusies uit :ten worden getrokken". luwhelmen van CVSE ar Nagorno-Karabach Moskou - Met nationalisti sche en communistische ar gusogen in zijn rug heeft de Russische president Boris Jeltsin zich in München met veel bravoure verkocht als lei der van 'een groot land'. Rus land wringt zich niet in allerlei bochten voor het IMF en de ru zie met Japan over de Koeril- len is geen zaak van de G7, luidde zijn boodschap vooraf. Als geroutineerd politicus ver bloemde hij vakkundig zijn feitelijke rol: die van bedelaar. Vrolijk was Jeltsin echter niet, toen hij in Moskou op het vliegtuig stapte. De president van Rusland" vond het nodig zich tegenover de afgunstige bevolking te verantwoorden voor zijn weinig benijdens waardige missie naar de G7. Kwaadaardige tegenstanders hadden luid en duidelijk ver kondigd dat 's lands leider voor de zoveelste keer aan een buitenlandse gebeurtenis prio riteit toekende, terwijl er in ei gen land een cruciaal moment was aangebroken: het proces tegen de Communistische Par tij. De leiders van de G7 beseften Jeltsin's hachelijke situatie en wilden niet dezelfde fout ma ken als vorig jaar met Gorba tsjov, die ze eens vriendelijk over de bol aaiden maar met lege handen naar huis stuur den. Enkele weken later volg de de augustus-coup, die dan wel mislukte maar Gorbatsjov zijn politieke kop kostte. Het Westen is zuinig op Jeltsin, want Rusland kent geen twee de hervormer die, tot op zekere hoogte, het vertrouwen van de bevolking geniet. Kredieten Toch keert de Russische presi dent allesbehalve als triomfa tor naar Moskou terug. Van de 40 miljard gulden aan kredie ten die het IMF in het vooruit zicht had gesteld, komt op kor te termijn slechts 1,7 miljard los. Eerst maar eens echt her vormen, luidt de boodschap van de rijke landen. Al krijgt Moskou dan uitstel van beta ling op een gedeelte van de Hard optreden politie tegen betogers gelaakt MÜNCHEN - Het harde op- treden van de politie in Mün chen tegen betogers, die de af gelopen dagen hun onvrede uitten over de G-7-top, wordt in brede kring veroordeeld. In to taal werden vijfhonderd men sen opgepakt. Volgens de rechtbank van München geeft het gedrag van de ordever stoorders geen aanleiding om tot vervolging over te gaan. Ook de loco-burgemeester van München is niet blij met het politie-optreden. Petra Kelly, een van de grondleggers van de Groenen, vergeleek het po litie-optreden met dat van de Gestapo. Bij de politie zijn ook veel klachten binnengekomen over de ongemeen strenge vei ligheidsmaatregelen waarmee de driedaagse top was omge ven. Veel omwonenden van de Residenz, het vroegere ko ninklijke paleis waar de top zich voornanfelijk afspeelde, klaagden over de grote over last van de wegafzettingen en de ruim 9.000 man politie die op straat was. Een van hen suggereerde de top voortaan in de Sahara te organiseren. Bush geeft vragensteller onbevredigende antwoorden De persconferentie van de Amerikaanse president Bush gisteren na afloop van de G-7 in München werd verstoord toen een journalist op zijn stoel klom en met de Amerikaanse vlag in zijn handen lastige vragen begon te stellen. De man onderbrak Bush en hekelde het milieubeleid van Washington. Ook stelde hij Bush enkele vragen over kernenergie. Ontevreden met de antwoorden van Bush, verliet hij de zaal met de woorden: „Het is allemaal retoriek". foto: AP buitenlandse schulden - groot 125 miljard gulden - over de rest moeten de Russen nog maar eens praten met de Club van Parijs. Evenmin hadden het Westen en Japan veel geld over voor het veilig maken van de ver waarloosde kerncentrales in de voormalige Sovjet Unie. Daarvoor had Jeltsin, Russisch onbescheiden, gezegd 70 mil jard gulden nodig te hebben. Tegenover deze zuinigheid plaatste de G7 wel eisen. Of Moskou.maar even snel het le ger terugroept uit de Baltische staten. Dit is niet echt een boodschap waar Jeltsin mee thuis hoeft te komen. Onlangs stond er in de legerkrant Rode Ster een woord van troost van de kersverse minister van de fensie Gratsjov aan Russische militairen in het Balticum en elders, die sinds de teloorgang van het imperium in het bui tenland wonen. De bewinds man haalde uit naar politici en extremisten in die nieuwe on afhankelijke landen, die het le ger de schuld geven van alle el lende daar. De Rode Ster spreekt van een absurde situa tie in Estland, waar Russen niet langer welkom zijn zonder uitnodiging van een Est. Dit blijkt ook te gelden voor mili tairen die na verlof in Rusland zonder visum niet meer terug kunnen naar hun onderdeel. Klap Jeltsin komt terug uit Mün chen met vage beloften en on mogelijke eisen. In weerwil van hoopvolle geluiden uit Helsinki, waar weer een CVSE- top aankomt, zijn die 130.00Q Russische militairen zomaar nog niet weg uit Estland, Let land en Litouwen. Rusland heeft geen huizen om ze in on der te brengen en geen geld om die huizen te bouwen. Mos kou kan het IMF wel beloven een krap-geld-politiek te voe ren, maar intussen staan de persen van de staatsmunt roodgloeiend en komen er bil jetten van 5000 Roebel aan. Nog maar heel kort geleden was 100 Roebel de grootste coupure. Meer dan voor Jeltsin is de ma gere opbrengst bij de G7 in München een klap voor waar nemend premier Gajdar, wiens economische hervor mingen toch al dreigen te mis lukken. Zijn monetaristische aanpak wordt door steeds meer politici in Moskou onge schikt gevonden voor Rusland. Het IMF is God niet en Rus land is het Westen niet, is hier een steeds vaker gehoorde boodschap. Jeltsin helt steeds meer over naar het 'russofiele' kamp. Steeds vaker duikt de indus trieel Arkadi Volski, een man die uiteindelijk wel bij een markteconomie uit wil komen maar dan langs een behouden der weg dan het IMF en Gaj dar. Volski ziet een grotere rol voor de overheid weggelegd om de grote industrieën sterk te houden. Een verbond tussen Jeltsin en de anti-communisti sche nationalisten betekent automatisch meer aandacht in Moskou voor de Russische zaak over het hele gebied van de voormalige Sovjet-Unie. Dat zal leiden tot een betere verstandhouding met het le ger, dat zich nu verwaarloosd, vertrapt en verraden voelt. Er hangt ook een prijskaartje aan dit geheel. Het verlaten van de monetaristische weg betekent dat het Kremlin kan fluiten naar de miljarden van het IMF. Of de Russen daar i rouwig om zullen zijn, is nog maar de vraag, want het geloof begint weg te ebben dat ze dat geld werkelijk ooit zullen krij gen. ■SINKI - De CVSE-confe- partih' tuur(pe over veiligheid en sa- fhanrwerk*n£ in Europa stuurt jk jiiwhelmen naar de omstre- -' Armeense enclave Nagor- irabach in Azerbgjdzjan. linisters van buitenlandse de CVSE-trojka land, Tsjechoslowakije irdjg£weden besloten afgelopen l)it H]ht in principe tot het zen van de missie van rond 100 temers. Samenstelling en ekdatum van de missie JgC- mm* De stranden bij Marseille zijn verlaten. De Franse toeristenindustrie heeft door de acties van de vrachtwa genchauffeurs forse klappen moeten incasseren. foto: epa PARIJS - De laatste wegblok kades in Frankrijk zijn gister avond opgeheven. „De rou tiers zullen zich de komende maanden bewust worden van het feit dat ze met hun actie ge weldige resultaten hebben ge boekt", aldus minister van so- waren in ciale zaken Martine Aubry. De vrachtwagenchauffeurs zelf waren het daar gisteren niet mee eens. De meesten braken hun blokkades met pijn en moeite op en moesten door de politie een handje wor den geholpen. Soms ging dat met licht geweld, meestal was wat overredingskracht vol doende. De chauffeurs hebben hun eigenlijke doel - het in trekken van het puntenrijbe- wijs - niet gehaald. Wel heeft de Franse regering enkele lichte aanpassingen geaccep teerd en zal deze de komende maanden met de transport werkgevers rond de tafel gaan zitten om op het sociale vlak een en ander te veranderen. Zo zullen de waqht-, laad- en losu- ren van de chauffeurs voort aan worden uitbetaald, terwijl er minimumtarieven voor het vrachtvervoer komen. Deze afgeschaft. Dat leidde tot een felle concurren tiestrijd, waarbij de chauffeurs enorme risico's moesten ne men om aan de opdracht te vol doen. De Franse economie heeft gro te schade geleden van de ac ties. Volgens minister van toe risme Jean-Michel Baylet heeft de sector in het land on geveer 700 miljoen gulden ver loren. „Dan heb ik het over di rect verlies en zwijg ik nog maar eVen over het prestige verlies voor de komende ja ren". (PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Zwarte Zeevloot weer inzet ruzie KIEV Het akkoord tussen Rusland en Oekraïne over de verde ling van de Zwarte Zeevloot is gisteren opnieuw in gevaar geko men, nadat officieren dreigden de vloot eenzijdig Russisch te verklaren. Hoge officieren beschuldigden Kiev ervan de vloot te oekraïniseren. Kiev zou een ongecoördineerde campagne zijn gestart om de situatie te destabiliseren. De ondertekenaars zeg gen eenzijdig een Russische vloot te zullen oprichten als de cam pagne niet wordt gestaakt. De Zwarte Zeevloot bestaat uit 380 schepen en 70.000 manschappen. ichte! romiD - De potvis heeft de strijd nog lang niet opgegeven en is vast volk^oten tot het bittere einde toe vol te houden Het dier neemt een nciëWeldige duik en zijn reusachtige staart zwiept met enorme kracht is n|en de verschansing van de jachtboot. En meteen verdwijnt het finaiit in de diepte. "Kap de lijn!", schreeuwt de eerste stuurman, want lardagevaar is niet denkbeeldig dat het woedende dier zo'n kracht ont wikkelt, dat de boot helemaal scheef wordt getrokken. Maar het be vel behoeft niet ten uitvoer te worden gelegd, want de lijn is al los. Wanneer de jagers de lijn echter inpalmen, komt de potvis niet aan de oppervlakte, maar wel iets anders: de koepel. Verbaasd halen de vissers de lijn in. Zo'n wonderlijke vangst heben ze nog nooit ge had... Israëlische soldaten schieten collega dood JERUZALEM Israëlische soldaten hebben per ongeluk een lid van hun eigen geheime eenheid doodgeschoten, ter wijl ze op de bezette Westoever jacht maakten op gewapende Palestijnen. Het leger wilde niet zeggen of het slachtoffer, de 19-jarige Eli Esha, toen hij werd doodgeschoten vermomd was als Palestijn. De leden van de eenheid waartoe hij be hoorde dragen als ze jacht maken op vermeende Palestijnse activisten meestal Arabische kleding. Het incident deed zich woensdag voor in het dorp Barta, zo meldde het leger. Idoor ROB EDENS Misère is niet voorbehouden aan landen in het voormalige Oostblok. Waar Elsevier en Vrij Nederland constateren dat het in respectievelijk Po len en Tsjechoslowakije niet zo lekker gaat, daar gaat JDe Groene Amsterdammer wat Italië betreft nog een stapje verder: 'rottenis', verloede ring en degeneratie. Ter gele genheid van het in Amster dam plaatsvindende achtste internationale aids-congres in Vrij Nederland en Her vormd Nederland aandacht voor 'de plaag', de ziekte die eigenlijk geen ziekte is, maar waar je wel dood aan gaat. Vijftig jaar geleden vertrok ken vele Nederlandse missio narissen naar China om hun boodschap uit te dragen. Een geprek met een paar van deze priesters. „Van christelijke deugden als vergevingsge zindheid hadden ze nog nooit gehoord". Over het biechten: „Ze kletsten maar wat. Biech ten is niet Chinees-eigen". Met Kees Koning, de radicale vredesactivist die regelmatig, zo ook nu, in de gevangenis zit, gaat het niet best.Als dit het nou is, dat je maar af en toe een paar weken vrij bent om weer even een hak te zet ten". Peter Piot, aids-deskundige en binnenkort verbonden aan de afdeling aidsbestrij- ding van de wereldgezond heidsdienst, weet in principe wel een oplossing voor het aids-probleem. Iedere burger testen en iedereen die posi tief is opsluiten of execute ren. Theoretisch dan. Matti Peled, oud-generaal van het Israëlische leger en tegenwoordig politicus, vindt dat de EG economische druk op Israël moet uitoefenen. Dat is de enige manier om vrede in en voor Israël te be reiken. Israël exporteert vier miljard dollar per jaar naar de EG. Opschorten die import, luidt het devies. H^DETIJD Een buurman die gluurde bracht de Britse Helen Zaha- vi op het idee om een boek ('Dirty weekend') te schrijven over een vrouw die in één weekend zeven mannen om het leven brengt. Met hamer, pistool en stiletto. De gemoe deren in de Britse pers laai den over dit boek tot onge kende hoogten op. Zwaar overdreven, vindt HP/De Tijd. Precies vijftig jaar nadat Anne Frank met familie in het Achterhuis onderdook, werd hét gezicht van de Anne Frank-stichting, Joke Knies- meyer, op straat gezet. Onte recht, constateerde de rech ter. Het lijkt erop dat de stich ting, die zich inzet voor vrije meningsuiting overal ter we reld, in eigen huis het perso neel de mond snoert. Met name de jaloerse directeur. Een 72-jarige weduwe trouwt met haar 33 jaar jongere ho- mosexuele butler. Niet lang daarna sterft de weduwe. De butler wordt tot twaalf jaar cel veroordeeld wegens moord. Maar volgens de re constructie van HP/De tijd is de vrouw een doodgewone natuurlijke dood gestorven. Ademloos lezen, en met ver bijstering achterblijven hoe de rechterlijke macht zo kan blupderen. Verder drie aHikelen over aids, 'de plaag'. Een achter grondartikel over de vraag of de ziekte die eigenlijk geen ziekte is ooit verdwijnt. Waar schijnlijk niet. „Ik denk dat voor aids hetzelfde geldt als voor andere geslachtsziek ten: ze zijn gekomen en niet meer weggegaan. Het is niet reëel te veronderstellen dat een geneesmiddel of een vac cin er een eind aan maakt". En twee ontroerende verha len: één over Marieke, die he- roïneverslaafd was, afkickte, een vriend vond, zwanger raakte, trouwplannen had en vervolgens de onheilstijding kreeg: seropositief. De zwan gerschap moest afgebroken worden, ze krijgt aids en sterft. Haar omgeving vertelt. Het andere menselijke ver haal over twee seropositieve kinderen: Jonas (13) en Roos je (5). „Haar moeder voelt zich vreselijk schuldig. Af en toe trapt ze Roosje van zich af, omdat het kind haar con fronteert met haar schuldge voel". Het omslagartikel van Else vier is een typisch Elsevier- verhaal: welke baan verdient het meest. In Nederland blij ken de sector en het bedrijf de belangrijkste verklarende factoren te zijn. En o wonder, banken en financiële instel lingen zijn de aantrekkelijk ste werkgevers. Verder nog wat tips voor belangstellen den wat voor studie gevolgd moet worden door mensen die rijk willen worden. Maar: vele wegen leiden naar de top, en alléén een bul is niet meer voldoende. Gelukkig maar. Verder een levende re portage over reconstructies van misdrijven. Strafzaken die op de beslissende punten onduidelijk zijn worden na gespeeld. Mét de verdachten zelf. Meewerken is vrijwillig, omdat je in Nederland niet aan je eigen veroordeling hoeft mee te werken. Mee doen kan zowel ontlastend als belastend werken. „Fout je, bedankt. Veroordeeld tot negen jaar". Nederland en In donesië zijn druk bezig de re latie te herstellen. Maar de wonden bij de Indonesische ambassadeur, Bintoro Tjok- roamidjojo, zijn nog niet ge heeld. „We moeten steeds in de hoek staan". Verder heeft hij kritiek op kranten en poli tici, maar niet op het Huis van Oranje. Want prins Bern- hard had tegen hem gezegd dat hij niet van politiek hield en dat „Indonesië mijn vriend is". Tsjechoslowakije valt uit elkaar. Naderend on heil. Vaclav Havel, de inne mende, verlegen held van het Westen kan er niets meer aan doen. Hij won de vrijheid, maar verloor de eenheid. Ook met Polen gaat het niet zo lekker. In de post-commu- nistische landen bestaat er geen ernstiger beschuldiging dan ervan beschuldigd te worden voor de geheime dienst gewerkt te hebben. En juist dit gebeurde de afgelo pen maanden op grote schaal. Dankzij een krankzinnig ge worden minister die met ver valste dossiers het land op zijn kop zette. Resultaat: een onbestuurbaar land. VN is het enige weekblad dat een artikel aan de Tour de France wijdt. De eerste dagen waren verrassend en span nend, ondanks het feit dat de Pyreneeën niet in het pro gramma opgenomen zijn. In- durain, Bugno en Chiappucci zitten nu al op rozen. VN denkt dat het nog veel span nender gaat worden, want er dreigt een exodus van spon- sers, en dus moeten de ren ners solliciteren op de fiets. In Londen werd onlangs een film gepresenteerd over de Olympische Spelen van 1948. Fanny Blankers-Koen, de vliegende huismoeder uit Amsterdam, won toen vier gouden medailles, en werd uitgenodigd. Freek de Jonge volgde haar naar Londen en schreef een verhaal. Zo kri tisch als Freek is als hij op de planken staat, zo mild is hij met de pen. Het North Sea Jazz Festival moet dit jaar, voor het eerst, Dizzy Gillespie wegens ziek te missen. Een portret van de man die uitgegroeid is tot een instituut. Het aantal vaste publiekstrekkers, de geleide lijk bejaard geworden legen den, zijn aan het eind van hun krachten of al gestorven. Het wordt ook riskant om ze te laten komen, want een ver bod van de dokter om op te treden ligt continu op de loer. Ook in De Groene aandacht voor jazz, met name voor de geschiedenis. Ondanks de steeds weer veranderende stijlen, klinkt in het nieuwe steeds al het voorafgaande door. Geschreven door een groot liefhebber. Minder vrolijk stemt een re portage uit een opvanghuis, ergens in een rustige buurt in een grote stad. Met name vëel Hindoestaanse vrouwen zit ten hier, met min of meer de dezelfde achtergrond. Uitge huwelijkt op zeer jonge leef tijd, mishandeld en ten einde raad weggelopen. De schrijf ster van het artikel poneert de stelling dat mishandeling onder Hindoestaans-Suri- naamse vrouwen eerder regel dan uitzondering is. Wat is er toch mis met Italië? Waar elders in Europa func tioneert ongestraft een ont voeringsindustrie, waar el ders is de georganiseerde misdaad zo hecht georgani seerd, waarom kan de groot ste maffiabaas rustig via de televisie de stem van zijn meester vertolken, waarom zijn de bloedbaden van recht se signatuur nooit opgelost, waar elders is het flessen van de fiscus even populair als voetbal? De Groene weet wat er mis is: corrupte politici. Rottenis, verloedering en de generatie vieren hoogtij. Maar de grens is bereikt. De nieuwe president en premier moeten puin ruimen, maar het zal ze niet lukken. Een ruïne kan immers niet op ei gen kracht herrijzen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5