Frankrijk stuurt gevechts helikopters naar Sarajevo BRIGHT PC NOW OR NEVER! Amnesty veroordeelt Antillen en Aruba Nieuwe Algerijnse premier wil 'oorlogseconomie' De gravin houdt van franje aan lam BINNENLAND BUITENLAND Eindelijk naam gevonden voor Kanaaltunnel- trein: 'Le Shuttle Bekentenis in Frans aids-schandaal TORENS EN KANTELEN l CiidacSowuvnt DONDERDAG 9 JULI 1992 Idoor BOB VAN HUËT LONDEN - Na ruim twee jaar bekvechten zijn Britten en Fransen er in geslaagd overeen stemming te bereiken over de naam, het logo en de kleuren van de toekomstige Kanaal- tunneltrein. Het com promis werd uiteinde lijk gevonden in 'Le Shuttle'. Naam en een snel ogend, Nike-achtig, symbool ko men voorop de zilverkleuri ge treinen met groene, blau we en witte strepen. Voor dit diplomatieke hoogstandje hebben designbureau's Wolffs Olins uit Londen en ADSA uit Parijs opdracht gever Eurotunnel een reke ning gepresenteerd van ruim anderhalf miljoen gul den. Ingewijden spreken van de taaiste Brits-Franse onder handelingen sinds de geza menlijk gebouwde Concor de. Heel wat Frans lawaai was destijds nodig om een 'e' achter Concord te krijgen zodat het supersonische pa radepaard toch meer naar knoflook dan naar fish and chips zou rieken. Het effekt van de extra 'e' overtrof de stoutste Franse verwachtin gen. De meeste mensen be schouwen de Concorde als typisch voorbeeld is van Gallisch genie. Maar de Britten wilden zich geen tweede keer de kaas van het brood laten eten. Na diepgaand marktonderzoek bleek 'Shuttle' de meest ge schikte naam voor het bees tje. Engelsen, Fransen, maar ook geënquêteerde Nederlanders en Belgen be grepen dat tenminste het beste. Alternatieve voorstel len als 'Laser' en 'Dart' wer den afgewezen. Probleem was wel dat een kaal 'Shuttle' het Franse aandeel in het hele projekt vergat. A raison van ander half miljoen gulden bedach ten de designers het hybri dische en onwaarschijnlijk klinkende: 'Le Shuttle'. In normaal Frans zou het ding 'La Navette' heten. Zo rede nerend was 'The Navette' natuurlijk een ook moge lijkheid geweest. De designbureaus aan deze en gene zijde van het Ka naal waren ontketend. Om aan te geven dat hun 'Le Shuttle' sneller zou gaan dan de veerboten (de trein reis zal 35 minuten duren) werd een flitsend logo ge creëerd: een dynamische veeg, die ook een gehandi capte meeuw zou kunnen zijn. Bij nadere bestudering blijkt het nieuwe Shuttle logo verdacht veel weg te hebben van de beeldmer ken van sportartikelenfabri kant Nike en ook van de de odorant Sure. Maar voor een designtje van anderhalf mil joen gulden kun je natuur lijk niet op de voorste rij zit ten. Een woordvoerdster van Eurotunnel laat weten het honorarium voor al deze Brits-Franse-creativiteit niet buitensporig te vinden. Het is inderdaad een drup pel in het Kanaal vergele ken met de laatste kostenra ming van het Tunnelpro- jekt: 28,9 miljard gulden. DEN HAAG De politie op de Ne derlandse Antillen en Aruba maakt zich volgens Amnesty schuldig aan „zeer bruut" optreden. Dat schrijft Amnesty International in het van daag gepubliceerde jaarverslag. Het is voor het eerst dat de Antillen en Aruba staan vermeld in de jaarlijkse lijst van landen waar de mensenrechten wor den geschonden. Op Curagao overleed in 1990 een arrestant die door de politie op straat was geschopt en geslagen. Een jaar later, in mei 1991, moest een andere man worden opgenomen in het ziekenhuis na dat politie-agenten hem met een wapen stok zouden hebben afgeranseld. Ook op Aruba maakten arrestanten melding van afranselingen en andere mishandelingen door de politie. Amnesty heeft bij de Ne derlandse minister voor justitie en Antili- aanse en Arubaanse zaken, Ernst Hirsch Ballin, aangedrongen op een onpartijdig onderzoek. Een diepe kloof gaapt tussen de mooie woorden van regeringen over respect voor de mensenrechten en de dagelijkse prak tijk, waar martelingen, verdwijningen en politieke moorden onverminderd door gaan. Kloof Volgens de organisatie voor de mensen rechten vinden grove schendingen in de wereld steeds vaker plaats onder verant woordelijkheid van regeringen die hebben beloofd de Rechten van de Mens te respec teren. De regeringen kondigen vaak on derzoeken aan waarvan ze van te voren weten dat die nergens toe zullen leiden. „Deze techniek wordt gebruikt om kritiek te omzeilen". In haar jaarverslag keert Amnesty International zich ook tegen am nestieregelingen waardoor schenders van de mensenrechten aan vervolging ont kwamen of hun straf ontliepen. „Zelfs in Argentinië heeft de politiek zich al snel aan haar verantwoordelijkheid onttrok ken". De verantwoordelijken voor de „vui le oorlog", waarbij meer dan achtduizend mensen in het niets verdwenen, ontkwa men zo aan hun straf. De gratieverlening ondermijnt volgens Amnesty „het streven naar waarheid en gerechtigheid". Moordenaar gepakt TOKYO - Drieduizend man sterk heeft de Japanse oproer politie vanochtend in de heu vels rond Tokyo een man opge pakt, die een politie-agent had gedood en twee andere men sen had neergeschoten. De 23- jarige Watanabe werd rond het middaguur gearresteerd in de deuropening van een huis waar hij een bejaard echtpaar had gegijzeld. Eerder was hij de heuvels van de westelijke Tokyose voorstad Yamoto in gevlucht. Watanabe, die na een mislukte autodiefstal twee agenten en een huisvrouw neerschoot, zorgde voor sensa tie in het land waar relatief weinig schietpartijen plaats vinden. Afghaans verzet wil gevangene militairen ruilen ISLAMABAD De radicale Afghaanse guerrilla-groep Hezb-i-Islami van G. Hekma- tyar heeft gisteren aangebo den gevangen militairen van de voormalige Sovjetunie vrij te laten in ruil voor guerrilla strijders, die daar worden vast gehouden. De Hezb wil praten over een uitwisseling met de regeringen van Tadzjikistan, Oezbekistan en andere voor malige Sovjetrepublieken. Voordat het verzet in Afgha nistan de macht in Kabul vero verde op de door de voormali ge Sovjetregering gesteunde regering van president Naji- bullah, weigerde Hekmatyar steeds te praten over een mo gelijke ruil van gevangenen. Dat zou thuishoren in een alge hele oplossing van de Af ghaanse kwestie. Volgens Moskou worden er meer dan 300 soldaten in Afghanistan worden vermist. PAKIJS - Frankrijk heeft besloten 13 ge vechtshelikopters met 144 man naar Sarajevo te stu ren om deel te nemen aan de bescherming van de Bosnische hoofdstad. Dat heeft de de legervoorlich- tingsdienst in Parijs van daag bekend gemaakt. Het gaat om negen Puma- en vier Gazelle-helikopters, die per schip vanuit Toulon naar de Kroatische haven Rijeka worden gebracht en vandaar naar Sarajevo zullen vliegen. In Sarajevo hebben functiona rissen gisteren om een Ameri kaanse interventie gevraagd om de belegering van de stad te doorbreken. Diverse wester se regeringen zouden hebben aangeboden wapens aan Bos nië te verkopen als de Verenig de Naties en de Europese Ge meenschap niet militiar ingrij pen. Weg vrij Voor een militair optreden van leden van de NAVO of de West Europese Unie (WEU) om in het voormalige Joegoslavië de vrede te bewaren is gisteren op de CVSE-conferentie in Hel sinki de weg vrijgemaakt. In de ontwerp-slotverklaring ver klaren de CVSE-landen dat vredebewarende acties onder de hoede van de Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa gewenst zijn om na de Koude Oorlog beter aan conflictbeheersing en -pre ventie te kunnen doen. De CVSE heeft zelf geen militaire middelen, maar zal operaties 'uitbesteden' aan internationa le organisaties. Servië en Montenegro zijn door de CVSE als lidstaat tot 14 oktober geschorst. Daardoor kunnen ze niet deelnemen aan de topconferentie, die vandaag en morgen plaatsvindt. Bij gevechten in Bosnië-Her- cegovina zijn de afgelopen 24 uur zeker twintig doden geval len en 100 gewonden. De mees te slachtoffers vielen in Saraje vo. Nadat in de nacht van dins dag op woensdag feller werd gevochten dan de nachten er voor luwden de vijandelijkhe den in de Bosnische hoofdstad gisteren overdag. Maar vol gens Kroatische media lever den in het noorden van Bos- nië-Hercegovina Serviërs enerzijds en Kroaten en Mos lims anderzijds fel slag. De he vigste gevechten hadden plaats in Gradacac, 190 kilome ter ten noorden van Sarajevo. De stad wordt gecontroleerd door Kroatische eenheden. De afgelopen 24 uur konden 16 transportvliegtuigen met voedsel en medicijnen de door de VN gecontroleerde luchtha ven bereiken. Een journalist van Radio Sarajevo noemde de distributie van hulp een regel rechte ramp. Volgens I. Tiragic komt er veel te weinig hulp binnen en komt deze niet be stemder plaatse. Ballonrace ba"onvaarders Evert Louwman (links) en Gerhard Hoogeslag zit ten op de gondel, terwijl reserve-ballonvaarster Monique Willems vanuit de koepel toekijkt. Louwman en Hoogeslag zullen met deze ballon meedoen aan de eerste Transatlantic ballonrace. Het duo ver dedigt de Nederlandse kleuren tijdens dit evenement, waaraan nog vier andere teams meedoen. De start is in Bangor, in de Amerikaanse staat Maine, op of na 16 augustus, afhankelijk van het weer. FOTO: ANP Bright 286 AT/16 MHz processor. Geheugen 1 MB RAM, uit te breiden tot 32 MB. Snelle 40 MB harde schijf. iM- 1.777.- Bright 386 SX/20 MHz processor. Geheugen 2 MB RAM, uit te breiden tot 32 MB. Zeer snelle 80 MB harde schijf. AAA Afm.- Z.yyyr Bright 386 DX/40 MHz processor. Geheugen 2 MB RAM, uit te breiden tot 64 MB. Zeer snelle 80 MB harde schijf. *>AA W- 3.777.- Voor alledrie de aanbiedingen geldt super VGA monochroom- monitor, MS DOS 5.0 en Geoworks Ensemble r^^riissuPer Nederlands, 3.5 en 5.25 HD-diskdrive, muis, 72 Hz 12 maanden garantie en telefonische hulplijn. ^eurenmon'rtot 5 V&D,UWWARENHUIS\t PARIJS - De hoofdverdachte in het proces na het aids- schandaal in Frankrijk, de voormalige chef van de bloed transfusiedienst (CNTS) Mi chel Garretta, heeft gisteren voor het eerst erkend een fout te hebben begaan. Hij neemt de verantwoordelijkheid op zich voor de weigering in 1985 onbesmet bloed te in te voeren. Als gevolg van dit besluit zijn 256 mensen die met het HIV- virus besmet bloed toegediend hebben gekregen aan aids overleden, terwijl 1.200 hemo- filie-patiënten aan de ziekte lij den. Garretta, die met zijn schuldbekentenis zorgde voor een schok in de rechtszaal, toen hij zei zich „waarschijn lijk te hebben vergist" toen hij besloot tot juli 1985 besmt bloed te blijven toedienen. H* zei indertijd te hebben gekqc zen voor „het minst slechte! alternatief: een compromis tussen de eisen voor de volk?'' gezondheid en de financiële' beperkingen. Daarmee is n|e het hoge woord eruit: de finaijr ciële criteria wogen zwaardejc dan de volksgezondheid. Gravin van Aldenburg Bentinck: „Als ze Vragen of ik de huishoudster ben, zeg ik ja. Maar dan moeten j ze niet door gaan vragen natuurlijk, want dan val ik door de mand". Nederland telt een respectabel aantal landhuizen en kastelen. De bewoners daarvan zijn lang niet altijd gediend van publiek. De paar families die de bezoe kers wel een kijkje in de keuken gunnen, doen dat meestal uit pure geldnood. De lusten en lasten van het wonen op een landgoed. Vandaag: Kasteel Mid- dachten. Idoor besteed. Ze vindt het even- KARIN SWIERS min leuk als ze herkend wordt. Als bezoekers voor het portret van haar moeder op merken dat 'ze' toch wel op haar moeder lijkt, kan ze wel door de grond zakken. „Als ze vragen of ik de huishoudster ben, zeg ik ja. Maar dan moeten ze niet door gaan vra gen natuurlijk, want dan val ik door de mand". MIDDACHTEN - Een mo dern wit bankje met geel ro- zendessin detoneert met de rest van de omgeving in de blauwe zaal van Kasteel Mid- dachten. Kussens met rozen- dessin op de antieke stoelen helpen niet. Het is geen ge zicht. Isabelle Gravin van Alden burg Bentinck (66) loopt de kamer binnen. Geen spier van haar gezicht vertrekt. Ze zegt de vrouwen die met het inrichten bezig zijn vriende lijk gedag, vraagt of er nog meubels de kamer uit moeten en sjouwt de als over bodig aangewezen lamp zelf de kamer uit. Het wemelt van de mensen op en om het indrukwekken de kasteel in De Steeg. Een 'glossy' tijdschrift heeft Mid- dachten uitgekozen als loca tie voor een driedaagse 'ro- zenfair' en die beurs wordt in allerijl opgebouwd. De tuinen zijn bezaaid met tenten, op het plein voor het kasteel is een terras met buitentap in gericht, de kelder staat vol ro- zenserviezen en in het koets huis is een abonnement op het magazine per direct mo gelijk. Middenin deze tijdelij ke mierenhoop woont de gra vin, in een van de zogeheten 'bouwhuizen', een bijgebouw waarin vroeger de oogst werd opgeslagen. Ze houdt stie kem een beetje toezicht op het gekrioel voor de deur en grijpt in waar dat nodig is. Bijvoorbeeld als een auto het terrein opkomt en dreigt de messcherpe kanten van de grasperken plat te rijden. Normaliter blijft de gravin het liefst op de achtergrond. Rondleidingen, ontvangsten en diners zijn aan haar niet Koninkrijkje Wordt de drukte de gravin te veel, dan fietst ze door de prachtige tuinen of maakt ze een bosrit te paard. Verhui zen ziet ze niet zitten, de boel verkopen is helemaal uit den boze. Middachten is al acht eeuwen in het bezit van de fa milie, te beginnen bij Jaco bus de Mithdac in 1190. Bij het kasteel hoort een 110 hec tare tellend landgoed met bossen en veehoudersbedrij- ven. De gebouwen die tot het landgoed behoren hebben rood-witte luiken, de kleuren van het familiewapen. De inkomsten uit verhuur van het kasteel, pacht, bos bouw en 25.000 bezoekers per jaar zijn niet voldoende om het landgoed in stand te hou den. De overheid spekt waar nodig de begroting. Net zoals de inwoners van De Steeg bij dragen aan 'hun kasteel'. Zo'n vijftig vrijwilligers hou den zich bezig met ontvang sten, rondleidingen, het wie den van de kruidentuin, het naaien van de gordijnen en andere klusjes. Ook een re den voor de gravin om zich niet terug te trekken. „Je kunt de mensen die meehel pen ook niet in de steek la ten". De gravin staat op, ver laat het kabinet om iemand even het beloofde snoer te overhandigen. Het blijft ook met alle hulp FOTO: PETER DRENT j, schipperen, maar het land-1 goed mag niet uit elkaar val- ft len, zegt de adviseur van dep familie Bentinck, N. Conijn. jl „Anders hou je een huis met a tuintje over, met nieuwbouw- fc wijken die oprukken tot aanp de voordeur. De sfeer van een r, compleet familie-landgoed fê ben je dan kwijt". Belangrijke vindt hij ook dat de gravinjs haar stempel drukt op hetp woonhuis en op de tuin. Datid vindt hij de kracht van Mid-1 dachten. „Het is zoveel per-a soonlijker dan een museum, C Het is haar huis, naar haarl smaak ingericht. Alle lampe-ili kappen hebben franjes, want ii de gravin houdt van franjes". !t: De gravin loopt weer binnen, It nu heeft een ander dringend e sleutels nodig. Conijn staat Ir op en gaat de bos brengen, t Het behoud van Middachten p kost veel energie, merkt den gravin op. „Je moet er posi-s tief tegen aan kijken. Het is toch mooi werk. We moeten e dankbaar zijn dat we zoiets I. nog hebben. Als je ziet hoeiv wij hier leven, dat is toch li. mooi". Een spoor van eentt glimlach. „Het is nog mooier als je geld zou hebben om al- B' les op te knappen. Ik zoup graag onafhankelijk zijn van If de overheid, maar dat kun je I tegenwoordig niet meer", ti Zonder overheid waren de il tuinmuur en de toegangs- p brug tot het kasteel niet ge- e restaureerd. Nu moet de 'bui-1< tenbrug' dringend worden fa opgeknapt. En altijd is er wel fa weer wat anders dat nodig It aangepakt moet worden. De g gravin schudt zachtjes het (e hoofd. „Ik wil het zo graag af- maken, maar af is het nooit". U 1 E Kasteel Middachten in De Steeg is de hele maand juli ge- f opendbehalve op maandag, van 12.00 tot 16.00 uur. De k tuinen zijn van 15 mei tot 15 v september geopend van 10.30 P tot 16.30 uur. Entree tuinen P f3,50, entree huis en tuinen P f8. Groepen kunnen op aan- F vraag een afspraak maken. P Informatie: 08309-52186 (tus- F sen 9.00 en 12.00 uur). K ALGIERS - De Algerijn se premier Sid Ahmed Ghozali is gisteren afge treden en opgevolgd door Belaid Abdesslam. Ab- desslam, oud-minister van industrie en energie, riep onlangs op tot de in voering van een oorlogse conomie om Algerije uit het slop te trekken. De nieuwe premier wordt be schouwd als de vader van de industrialisering in Algerije. „Algerije moet olie zaaien om industrie te oogsten" is zijn slagzin. Abdesslam (64) diende van 1965 tot 1977 als minister onder president Houari Bou- medienne. Later werd hij door president Chadli Benjedid op zij gezet wegens een te autori tair economisch beleid. Sinds 1980 heeft Abdesslam geen po litieke rol meer gespeeld. De vertrekkende Ghozali was sinds juni vorig jaar als pre mier in functie. Vanaf januari werkte hij samen met het Hoge Staatscomité, maar hij slaagde er niet in de economi sche toestand van Algerije te verbeteren. Een kwart van de Algerijnse beroepsbevolking is werkloos. Abdesslam moet vooral proberen de Algerijnse jeugd een economisch alterna tief te bieden voor het islami tisch fundamentalisme, dat door de uitzichtloze toestand veel aanhang heeft verworven. Verwacht wordt dat Abdess lam binnen enkele dagen een nieuwe regering vormt. In Al giers wordt gespeculeerd dat Abdesslam gematigde funda mentalisten in zijn regering zal opnemen, in een poging na tionale eenheid te scheppen. De nieuwe premier staat een meer interventionistische aan pak voor en zal mogelijk bezui nigingen afkondigen en de overheidsinvesteringen in de publieke sector opvoeren. Dinsdag trad Ghozali al af als lid van het centrale comit van het regerende Nationaal Ba vrijdingsfront (FLN), de partir die Algerije heeft bestuurf sinds het land in 1962 onafhanf kelijk werd van Frankrijk. Ir zijn ontslagbrief aan Ali Kaft. de nieuwe voorzitter van her Staatscomité, zegt Ghozali daP hij plaats wil maken voor eer „geloofwaardige en sterke ree gering die de boosaardige krachten kan uitbannen uit df economie, het overheidsappaf' raat en de behoudende ml dia". Ghozali verwees daarmer naar de corruptie binnen her1 FLN, die ook de vorige weet vermoorde voorzitter van ha. Staatscomité, Mohamed B01M diaf, probeerde aan te pakken! In de oostelijke stad Annabs waar vorige week preside™ Mohamed Boudiaf werd veij moord, hielden gisteren bijnS duizend mensen een protesj demonstratie. Ze eisten waarheid over de achtergron van de moord op Boudiaf. (ADVERTENTIE) SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4