H oge fluittoon oorbode explosie 'Puntenrijbewijs is in ons land technisch onmogelijk' 1 Cindu al jaren plaag voor omgeving ANWB: drukte op buitenlandse wegen a®®! duinrell BINNENLAND Hoge Raad vindt schadevergoeding na besmetting met aids spoedeisend DEN HAAG - De ANWB ver wacht voor het komende week einde nauwelijks extra drukte op de Nederlandse wegen. Wel zal het in het buitenland, met name in België, Frankrijk en Duitsland een stuk drukker zijn, omdat daar grote delen van de bevolking met vakantie gaan. Voor Nederland verwacht de ANWB geen grote problemen. Wellicht kan het op de door gaande routes, in zowel ooste lijke als zuidelijke richting wat drukker zijn dan gebruikelijk. In Frankrijk worden vijf mil joen mensen op de weg ver wacht, vier miljoen Fransen en bijna een miljoen buitenland se toeristen. Volgens een woordvoerder van de actuele verkeersinformatie van de ANWB zal het in Frankrijk morgen en zaterdag zeer druk worden rond de grote steden en de wegen richting het zui den. Nu de meeste blokkades zijn opgeheven zullen veel va kantiegangers hun eerder van wege de acties uitgestelde reis alsnog ondernemen. Verder houden veel Fransen een lang weekeinde in verband met de nationale feestdag op 14 juli. In België begint dit weekeinde de bouwvakvakantie. Naar schatting een miljoen Belgen gaan op pad waardoor morgen en zaterdag vertragingen kun nen optreden op de E40 Brus- sel-Oostende, de E411 Brussel- Arlon en de E25 Luik-Arlon. In Duitsland krijgen enkele deel staten en diverse autofabrie- ken vakantie. In combinatie met een tweede vakantiegolf vanuit ZuidrDuitsland bete kent dit volgens de ANWB zeer druk verkeer morgenmiddag en -avond en zaterdagmorgen. Knelpunten zijn de Al Dord- tmund-Hamburg, de A2 Han- nover-Berlijn, de A9 Berlijn- Nürnberg en de grensovergan gen naar Oostenrijk. Attraktiepark 2242 JP Wassenaar. Tel: 01751-4026Q Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, teletoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ienzine en diesel norgen twee ent goedkoper .OTTERDAM - Benzine en ieselolie worden morgen twee :nt per liter goedkoper. Dit ebben marktleider Shell en e Novok, de organisatie van rije pomphouders gisteren jeegedeeld. De prijsverlaging l rordt veroorzaakt door de da ng van de dollarkoers en de iternationale produktnote- ingen. De meest voorkomen- e literprijzen aan de zelftank- lomp worden dan 1,86 gulden oor super plus loodvrij, 1,82 ulden voor Euro loodvrij, 1,98 lilden voor gelode superben- ine en 1,13 gulden voor diesel. Werkgevers beroepsvervoer: DEN HAAG - De werkge vers in het beroepsver voer, die verenigd zijn in het KNV, menen dat in ons land geen 'puntenrij bewijs' kan worden inge voerd. De justitie in Ne derland richt zich immers op de opsporing van de kentekenhouder, in het geval van het beroepsver voer dus de werkgever. „Daardoor zal de werkelijke overtreder, de man of vrouw die achter het stuur zit, meest al verborgen blijven. Hierdoor kunnen geen strafpunten aan individuele chauffeurs worden toegekend", aldus het KNV (Koninklijk Nederlands Ver voer) in een persbericht. De werkgevers voelen zich ge steund in hun mening door een rapport dat een ambtelijke werkgroep een jaar geleden heeft uitgebracht aan de mi nisters May (verkeer) en Hirsch Ballin (justitie). De werkgroep schreef daarin dat zij geen oplossing had kunnen vinden voor het probleem dat wordt veroorzaakt door het in Nederland gebruikelijke sy steem van de kentekenaan sprakelijkheid. In ons land wordt slechts twintig procent van alle overtredingen vastge steld door middel van staande- houding van de chauffeur. De rest wordt vastgelegd door (fo tografische) registratie van de nummerplaat. De ambtelijke werkgroep vindt dat percentage zo gering dat de regering daarop geen puntenstelsel, dat logischer wijs persoonsgebonden is, kan baseren. De werkgroep wees er ook op dat de andere landen met een puntenstelsel (bij voorbeeld Duitsland en Frank rijk) geen kentekenaansprake lijkheid kennen. De oplossing van dit typisch Nederlandse probleem moet volgens de ambtelijke deskundigen niet worden gezocht in het afschaf fen van de kentekenaanspra kelijkheid, omdat dan de con trole op de naleving van de ver keersregels weer veel moeilij ker zou worden. FNV: Snelle verjaring De VervoersbondrFNV, waar bij 19.000 van de in totaal 70.000 werknemers in het be- roepsgoederenvervoer zijn aangesloten, is niet tegen een puntenrijbewijs. „Beroeps chauffeurs zijn geen ledepop pen aan wie de baas alle wetten stelt door middel van plan ning, boordcomputer en satel liet. Voor beroepschauffeurs behoren in beginsel geen an dere spèlregels te gelden dan voor de overige weggebrui kers", zegt de bond in een perscommuniqué De vervoersbond vindt echter wel dat beroepschauffeurs niet onevenredig zwaar getroffen mogen worden door een pun tensysteem. „Er moet reke ning worden gehouden met het feit dat het bezit van een rijbewijs voor een chauffeur een bestaansvoorwaarde is en dat de kans op intrekking voor hem veel groter is doordat hij veel meer aan het verkeer deelneemt. Zo goed als rech ters daarmee rekening hou den, zou dat ook in een instant rechtspraktijk als een punten stelsel opgenomen moeten worden". De bond zoekt de oplossing van het probleem op het ter rein van de verjaring van ver oordelingen. Na verloop van tijd kunnen weggebruikers met een schone lei beginnen. „Een notoire brokkenpiloot die verhoudingsgewijs weinig op de weg komt, kan daardoor zijn rijbevoegdheid houden, terwijl een beroepschauffeur- die heel veel rijdt al snel bui tenspel kan komen te staan. Het zou mogelijk moeten zijn de verjaring te verbinden aan het persoonlijk kilometrage. Van beroepschauffeurs kan het persoonlijk kilometrage worden geregistreerd door middel van de tachograaf of de boordcomputer". 2 foidóeOowiant DONDERDAG 9 JULI 1992 rovincie Zeeland wil usttoerisme indammen IIDDELBURG Het Zeeuwse provinciebestuur 1 in het kustgebied geen nieuwe bungalowpar- :en, appartementen, kampeerterreinen en dagre- ireatieterreinen meer. Verdere groei van het kust- oerisme zou nadelig zijn voor de kwaliteit van de imgeving en de leefbaarheid en daarmee voor de oekomst van de sector. Dat stellen Gedeputeerde Itaten in hun concept-beleidsplan 'Recreatie en lerisme in evenwicht'. Zij tekenen hierin aan dat laarmate het toerisme groeit, het maatschappelijk Iraagvlak afneemt. Files, parkeerdrukte, wachttij- ,en in winkels en criminaliteit zorgen bij de bevol ing voor een gevoel van onbehagen, weten de be- ituurders. Voor de Zeeuwse economie is het toeris- ,e echter van groot belang, tekenen ze hierbij aan. ët beleid voor de toekomst zal zich dan ook meer fichten op vernieuwing, verbreding en versterking 'an bestaande voorzieningen. Personeel van Riagg's dreigt met cao-acties UTRECHT Het personeel van de regiona le instellingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riagg's) dreigt met acties nu de onderhandelingen over een nieuwe cao zijn vastgelopen. Het breekpunt is de verlenging van de bedrijfstijd die de werk geversorganisatie NVAGG wil doorvoeren, zo deelde onderhandelaar C. van Sprang van de christelijke vakbond CFO mee na afloop van het overleg dat gisteren werd gehouden. De werkgevers willen volgens Van Sprang de openingstijden van de Riagg's verruimen zonder daar een 'fatsoenlijke' toeslag voor de werknemers tegenover te stellen. De bon den zullen de werkgeversorganisatie in een ultimatum oproepen zo snel mogelijk hun plannen in te trekken. Gebeurt dat niet, dan volgen er acties. DEN HAAG De eis tot uitkering van smartegeld aan de 60-jarige man die in september 1989 in het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amsterdam door een injectie werd besmet met het aids-virus, is spoedeisend. Ook is het voorschot van 300.000 gulden op het geëiste smartegeld van 800.000 gulden in de bo demprocedure niet te hoog. De Hoge Raad stel de daarmee gisteren het AMC in het ongelijk. Het AMC was in cassatie gegaan tegen de uit spraak van het gerechtshof in Amsterdam dat het toegekende smartegeld in kort geding (200.000 gulden) bovenop een eerdere uitkering van 100.000 gulden rechtmatig had geacht. Vol gens het AMC had het bedrag de 'bovengrens' voor smartegeld in het Nederlands recht van 150.000 gulden echter niet mogen overschrij den. Daarnaast meende het ziekenhuis in te genstelling tot het gerechtshof dat geen sprake was van spoedeisend belang bij de uitkering van het smartegeld omdat het onder vermo gensrecht valt. Het hof stelde echter dat in dit geval sprake is van 'onverwijlde spoed' waarbij een onmiddellijke voorziening is vereist. De man heeft immers een beperkte levensver wachting van enkele jaren en wil zelf nog over de vergoeding kunnen beschikken. De destijds 57-jarige man werd op 5 september 1989 door een arts van het AMC intraveneus in gespoten met een spuit die net tevoren was ge bruikt voor een aids-patiënt. Amsterdam vóór vernieuwing Bijlmer AMSTERDAM De plannen voor de vernieuwing van een deel van de Bijlmermeer inclusief de sloop van twee flats mei daarin 812 woningen gaan definitief door. Een meerderheid van de Amsterdamse gemeenteraad gaf daarvoor gisteravond het groene licht. De deelraad Zuidoost had dat na een woelig^ vergadering de nacht ervoor al gedaan. Door de sloop en de verT vanging door duurdere woningen hoopt Amsterdam een wat ge varieerdere samenstelling van de Bijlmer-bevolking te krijgenj- De raad steunde voorts het voorstel om het winkelcentrum Gan zenhoef te slopen en te verplaatsen naar het metrostation. Overijsselse Vecht vrij voor zalm DEN HAAG Alle zes stuwen in de Overijsselse Vecht zullen in 1993 zijn voorzien van vistrappen. Daarmee wordt het voor vis soorten als de zalm en de zeeforel mogelijk de rivier op te trek ken. Dit blijkt uit de voortgangsrapportage van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij over het project 'Zalm terug in onze rivieren'. Inmiddels zijn vier stuwen in de Vecht voorzien van vistrappen. zi WGGÊN AHffN /MAAK Tf SLAPfN lol] z£ EtEn KKIJ6EN J iod^ letaJITHOORN Tien se- onden voor de explosie eet Inge Michels al dat de air iets heel ergs gaat ge- /ijl aeuren. De bewoonster oenjan het eerste woonhuis inclhaast de chemische fa- in jriek Cijidu kent het i hejchrille geluid dat vlak lit sloor tienen in toon maar len jteeds hoger wordt. Te ieköoog. in^T(et is het geluid van een hars- tetel zware druk, op nog geen J50 meter afstand van haar wo- g'Pïjing. Precies hetzelfde gepiep partjan een kleinere ketel die een :h blaar jaar geleden ontplofte, )Qr ïaar toen minder schade aan- njgc ichtte. „Ik was vanmorgen Devallig net door mijn rug ge- aan, vlak voordat ik bij de fa- t Ce riek met de hond wilde gaan idee randelen. Ik heb engeltjes bo- uiteen mijn hoofd, want had ik een last van mijn rug gehad, an was ik gewoon bij de fa- j riek aan het wandelen op het 'loment van de explosie", ie v< Nu ciacht ik, laat ik maar even v°8<aan liggen en ben toen naar oennijn slaapkamer gegaan. Ik nkvoorde het geluid maar aan- le sJwellen en wist nog voor de jjnal: dit gaat mis. Ik ken het efluit als mijn broekzak. Het ras veel hoger dan normaal en leef maar aanhouden. Ik islai, keek naar buiten en toen kwam de knal en een vuurbol. Beneden schoot de voordeur uit zijn voegen en de slaapka mergordijnen zweefden als een vliegend tapijt over mij heen. Ze kwamen op mijn bed terecht. Op een open dag voor de chemie heeft Cindu ons ver teld hoe mooi en veilig hun in dustrie wel niet is en toen we kritische vragen stelden, wer den we de mond gesnoerd. En Bouvier Ze heeft als eerste gekeken naar haar bouvier. „Die lag in de gang onder het glas. Gelu- kig heeft-ie niets opgelopen. De ambulances en de politie waren er razendsnel. Toen ben ik maar naar buiten gegaan". Haar verhaal komt in horten en stoten omdat twee uur na de explosie, als de dikke roetwol ken nog boven de fabriek han gen en op het bedrijfsterrein herhaaldelijk vaten ontplof fen, telkens de telefoon gaat. Haar vader vraagt of hij haar zal komen halen. Een kennis biedt hetzelfde aan. Steeds zegt ze: „Bedankt, maar je kunt nu toch niks doen". Ze laat drie-foto's zien van een brandende ketel zien, die een paar jaar geleden vlam vatte. Het was één van de redenen om lid te worden van de nieu we belangenvereniging van buurtschap Tarnen, die zich onder meer inzet voor veilige industrie. „Ik woon hier al twaalf jaar in een mooi huis en wil hier niet weg. Maar je leeft wel dagelijks met het feit datje naast de deur een chemische fabriek hebt. In bed lig ik re gelmatig te luisteren naar het gefluit van de ketels, vaak bang dat het niet zou ophou den". Ze laat papieren zien van een gifonderzoek in 1982, toen benzopyreen werd gevonden in boerenkool uit tuintjes, vol gens de bewoners afkomstig van de aangrenzende fabriek. Een aantal tuinen werd toen afgegraven, maar de hare niet omdat de vervuiling zou mee vallen. „In plaats van dat er pas op de plaats wordt ge maakt, breidt Cindu ook nog steeds uit ten koste van woon huizen, die zijn gesloopt. Maar ik ga hier niet weg". Brokstukken op het fabrieks terrein zijn stille getuigen van de enorme kracht van de ex plosie. Een zwaar stuk metaal, aan het zicht onttrokken door brandslangen, blijkt over het ruim tien meter Cindy-gebouw gevlogen. Overal liggen zwart geblakerde resten van de kete linstallatie. Een zware pijp, ze ker drie meter in lengte, heeft een ruit van een auto stukge slagen en ligt nu vlak voor het bordje 'bezoekers'. Alle ruiten van Cindu zijn gesprongen en de gordijnen wapperen spook achtig uit het inmiddels lege gebouw. Brandweerlieden dreggen in de Amstel naar mo explosies leroorzaakten en enorme wage op het irrein van Cindu hemicals. FOTO: ANP Idoor ERIK VAN DER STRUIJS UITHOORN - De enor me ontploffing van giste ren is niet het eerste inci dent waarbij de olie- en teerverwerkende onder neming Cindu is betrok ken. Al jarenlang zijn er klachten over de vervui ling en overlast die het be drijf veroorzaakt. Een kleine terugblik: In 1980 stoot Cindu twee we ken lang wettelijk niet toege stane afvalstoffen uit. Dat komt, zo bekent het bedrijf, door een defecte installatie. Een explosie in het ketelhuis, waaraan in eerste instantie geen ruchtbaarheid wordt ge geven, heeft de verbrandings installatie onbruikbaar ge maakt. Het produktieproces gaat echter gewoon door. Ver vuilende afvalstoffen worden rechtstreeks in de buitenlucht geloosd. Omwonenden komen hier pas veel later achter. Tot hun grote woede heeft Cindu alleen de provincie Noord-Holland inge licht over de explosie. Die kwaadheid wordt nog groter als blijkt dat de provincie mon deling heeft ingestemd met de voortgang van het produktie proces. Twee jaar later treft de Keu ringsdienst van Waren een grote hoeveelheid kankerver wekkende stoffen aan in boe renkool afkomstig uit volk stuintjes in Uithoorn. Alle groente die binnen een straal van vijfhonderd meter rondom de fabriek is gekweekt, mag niet worden gegeten. De In spectie voor de Volksgezond heid raadt omwonenden ook aan hun kinderen niet meer buiten te laten spelen. De grond is te zeer vervuild. In 1983 worden in de buurt van het bedrijf nog veel meer gifti ge stoffen gevonden. Het grondwater blijkt tot een diep te van twintig meter vervuild met fenolen. Sloten in de buurt zijn eveneens sterk verontrei nigd. Het gemeentebestuur besluit ruim dertig volkstuin tjes rond de chemische fabriek geheel af te graven. Een jaar later valt het besluit een damwand rondom Cindu aan te brengen. Vervuilde grond hoopt men op die ma nier te isoleren op het fabrieks terrein. De verontreinigde slo ten worden uitgebaggerd en de giftige grond afgegraven. De zaak lijkt daarmee uit de we reld. Totdat in 1986 blijkt dat de lieflijke Amstel tussen Uit hoorn en Amstelveen zo ver vuild is, dat er niet in meer mag worden gezwommen. De laatste jaren heeft Cindu veel maatregelen genomen om de vervuiling te beperken. De Noordhollandse Milieufedera tie beschouwt de chemische onderneming sindsdien niet langer als een 'lastig bedrijf. In 1988 en 1989 doen zich ech ter nieuwe explosies voor in het ketelhuis van Cindu-doch- ter Nevcin Polymers. De eerste keer is er alleen materiële schade: wederom raakt de ver brandingsinstallatie onklaar, waardoor in de omgeving een grote stankoverlast ontstaat. Bij de tweede explosie raakt één werknemer gewond. In beide gevallen wordt niet dui delijk wat precies de oorzaak van de explosies is geweest. Desondanks menen de vak: bonden dat Cindu en Nevcin geen onveilige bedrijven zijn. „Het zijn normale onderne mingen", zei bestuurder G. Honing van de Industriebond FNV gisteren. „Ik heb van mijn kader nooit signalen ge kregen dat er situaties waren waarop je moest ingrijpen". Bestuurder K. Bommezij van de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft de laatste tijd wel 'wat spanning' gemerkt door het vertrek van enkele werkr nemers op strategische posi ties. „Het duurt minstens twee jaar voordat nieuwe mensen zijn opgeleid." Een direct ver band met de explosie wilde zij evenwel niet leggen. ]ASPER EN HOBBES IK Hfg /WBfêHjPPN /VIST Plf HfBSÉN NAjWftHJKS RJI/MTf oM IÉTS li PofN gelijke slachtoffers onder een verduisterde zon, die door dik ke rookwolken is verdrongen. Een 43-jarige architect van een bureau naast de fabriek staat van veraf naar de brand te kij ken. „Ik moet nu aan mijn va der denken. Hij heeft zijn hele leven bij Cindu gewerkt en ligt nu bij zijn collega's op het kerkhof. Ze zijn allemaal niet ouder geworden dan zestig. We waren toen nog niet zo met mi lieu bezig. Maar toch, er wordt met gore rotzooi gewerkt, hoe veel milieumaatregelen je ook verzint". Het personeel van het architectenbureau verliet na de explosie onmiddellijk het gebouw en hing een bordje op 'Kantoor gesloten'. „Je kan toch niet weten of er zo aanstonds nog iets ontploft?", zegt hij, even voorbij een we- gafzetting, op veilige afstand van de brandende fabriek. Op dat moment knalt weer een vat in de lucht en neemt de archi tect de benen. „Wegwezen joh. Dit is spelen met je leven", roept hij na. Hij hoort niet wat een brandweerman even ver derop zegt: „Ach, het pruttelt nog even na". Twee werknemers van een an- Een geëmotioneerde werkneemster van Cindu Chemicals zoekt troost bij een collega. FOTO:ANP der bedrijf tegenover Cindu, de Nederlandse Wegtanker Maatschappij, zijn weer ge woon aan het werk gegaan. „Op de radio hoorden we dat er geen gevaar meer is. Dan is het onzinnig om thuis te blijven. We hebben vandaag nog veel te doen". WZm

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3