Ceidóc Gouaont wm Kamer steunt plan voor meer eigen bijdrage patiënt aBD Brandweer Cindu probeerde ontploffing te voorkomen 1 Tip (10) Mossel peperduur Kamerlid Linschoten geweerd als vakantiewerker in tuinbouw Limburgse gemeente geeft schoolverlater geen uitkering >sraad pleit voor jebossen landbouwgronden „Raadszetels leeg laten bij te kleine opkomst kiezers" WÊÊÊÊ [~14 Dagen Gratis ScidócSoutmit DONDERDAG 9 JULI 1992 18 PAGINA'S in twee katernen Raad van Kerken Z-Afrika in tweestrijd over onderzoek martelingen ANC Kanaaltunnel-trein heet 'Le Shuttle' Partij van Sovjetunie was 'spookregering' LEIDEN OMGEVING Sport kijken op televisie gaat veel geld kosten GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND3/4/5 pUITENLAND 4/5 ECONOMIE 6 LEIDEN/REGIO.. DIENSTVERLENING - SPORT BEURS lirr KUNST/RTV RTV-PROGRAMMAS WEER/PUZZEUMENU 9/11 aby dood door erstikking IMSTERDAM De baby van uim drie maanden die in de jacht van maandag op dinsdag lood in een woning in Amster- lam werd gevonden blijkt loor verstikking om het leven e zijn gekomen. Sectie op het Bkje heeft dit gisteren uitge lezen. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25385. Losse nummers 1,50. Morgen veel bewolking en enke le regen- of onweersbuien. Later op de dag enkele opklaringen. Minimumtemperatuur rond 14 graden, middagtemperatuur on geveer 20 gr. Westelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. YERSEKE - De mossel wordt duur be taald. Marktprijzen voor een kilo mosselen kunnen, door de lage opbrengsten van de kweek velden, oplopen tot ongeveer 15 gul den. Normaal wordt een bedrag rond de vijf gulden voor een kilo mosselen betaald. In kwekerskringen wordt de eidereend ver antwoordelijk gehouden voor de lage op brengsten van de kweekvelden in de Wad denzee. Het is de vissers niet langer toege staan mosselzaad van de vrije gebieden over te brengen naar hun kweekvelden. Het gevolg is dat de eidereenden het zaad verorberen. „De vraag is veel te hoog voor het aanbod dat we kunnen leveren", zegt de mosselkweker J. Louwerse uit Yerseke. Volgens Louwerse hebben de vissers de helft van het beschikbare mosselzaad in de Waddenzee aan de eidereenden moeten la ten. DEN HAAG Het WD-kamerlid Linschoten heeft vergeefs gepro beerd bij een tuinder vakantiewerk te doen. Hij wilde als illegale werk nemer proefondervindelijk vast stellen of de noodzaak voor zwart werken in de tuinbouwsector groot De WD'er bood zich aan bij een kwekerij in het Westland, maar de werkgever bracht de naam Lin schoten direct in verband met het kamerlid. Linschoten wilde niet ontkennen. Linschoten acht het niet uitgesloten dat hij het later nog eens zal proberen, maar de kans dat het slaagt is door de publiciteit be hoorlijk gedaald, zo erkende hij vanmorgen. Tijdens het zomerreces van de Tweede Kamer lopen verschillende parlementariërs 'praktijkstages' bij bedrijven, sociale diensten en poli tie. Zo gaat het WD-kamerlid Franssen voor het tweede achter eenvolgende jaar een week op de kermis staan en brengt hij boven dien een week bij de Haagse ge meentepolitie door. Het PvdA-ka- merlid Beijlen-Geerts liep stage bij de Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst en het CDA-kamerlid Smits werkte enige tijd in hotel Krasnapolsky. Prijs woningen is gestegen ZOETERMEER - De gemid delde prijs van een koopwo ning bedroeg in de periode maart tot en met mei van dit jaar 192.700 gulden. In 1991 lag de gemiddelde koopprijs, in dezelfde periode, op 179.300 gulden. De Nederlandse Vere niging van Makelaars (NVM) maakt dit bekend in het om de twee weken verschijnende NVM-onroerend- goed- en hy potheekoverzicht. De NVM vindt het nog te vroeg om aan de recente cijfers definitieve conclusies over het prijsver loop van koopwoningen te ver binden. HELDEN Het gemeentebestuur van het Noordlimburgse Helden gaat een strenger sociaal beleid voeren ten opzichte van schoolverlaters. Dit heeft de CDA-wethouder A. Kersten van sociale zaken gisteren meege deeld. Bij personeelsgebrek in bij voorbeeld de tuinders- of de horeca- sector krijgen schoolverlaters, mits zij gezond zijn en het werk aankun nen, geen uitkering meer wanneer zij weigeren daarin werkzaam te zijn. Volgens de wethouder is het te dwaas dat leerlingen van middelbare scholen of van het beroepsonderwijs graag bereid zijn om in de genoemde sectoren vakantiewerk te verrichten, maar zodra zij het diploma op zak hebben, zou die bereidheid plotse ling verdwenen zijn. Overigens zal de nieuwe regeling geen algemeen karakter dragen. Elke aanvraag voor een sociale uitkering door schoolver laters zal namelijk van geval tot ge val worden bekeken. Met het ver richten van seizoenswerk, aldus de, Heidense wethouder, kunnen schoolverlaters de tijd overbruggen totdat zij een gepaste baan hebben gevonden. De regeling in Helden is strenger dan het beleid van het mi nisterie van sociale zaken. Volgens dit ministerie hoeven afgestudeer den een half jaar lang geen werk aan te nemen op een lager niveau dan waarvoor zij zijn opgeleid. DEN HAAG - De rege ringspartijen CDA en PvdA steunen het plan van staatssecretaris Si mons van volksgezond heid om meer eigen bij dragen van patiënten te vragen. Het plan behelst eigen bijdragen voor hulp middelen, fysiotherapie, het verminderen van het aantal te vergoeden medi cijnen en een verdubbe ling van de eigen bijdrage bij psychotherapie. Simons wordt tot het plan ge dwongen door de dreiging van forse kostenoverschrijdingen op zijn begroting voor volgend jaar. Het CDA wil eerst de vol ledige uitwerking van Simons' voorstel zien. Mocht het plan voldoende eigen bijdragen van de patiënten vragen, dan ziet de fractie waarschijnlijk af de wens een verplicht eigen risico in te voeren, zoals eerder door fractievoorzitter Brinkman is geëist. Met name de uitgaven voor kunst- en hulpmiddelen drei gen enkele honderderden mil joenen te stijgen. Het betreft dan vooral incontinentie-mate- riaal voor ouderen, elastische kousen, orthopedisch schoei sel en gehoortoestellen. Si mons denkt daarbij aan een ei gen bijdrage van maximaal 25 procent. Daarnaast wil de staatssecreta ris meer medicijnen door de burgers zelf laten betalen. In het huidige geneesmiddelen- vergoedingsysteem (GVS) worden al verschillende medi cijnen uitgesloten van (volledi ge) vergoeding. De bewinds man overweegt meer medicij nen van de vergoedingenlijst te halen, zoals homeopatische middelen en bepaalde slaap middelen. De eigen bijdrage voor psycho therapeutische hulp wil Si mons verhogen van vijf naar tien gulden. Al eerder heeft de bewindsman aangegeven te vens eigen bijdragen te willen invoeren voor fysiotherapie en tandheelkunde. Volgens het PvdA-kamerlid Van Otterloo is zijn fractie niet tegen het voorstel van Simons. „Het gaat om specifieke eigen bijdragen voor onderdelen van de gezondheidszorg waar on verwacht veel meer gebruik van wordt gemaakt. Door ei gen bijdragen op die onderde len te vragen kun je de groei in het gebruik misschien indam men", aldus Van Otterloo. Van Otterloo vindt dat Simons ook drastische maatregelen moet nemen tegen de specia listen. Zij hebben het met hen afgesproken budget voor 1990 en 1991 met bijna 300 miljoen overschreden. De PvdA wil de specialisten nu binnen enkele jaren onder het ziekenhuis budget laten vallen. De zieken huizen moeten volgend jaar overigens 65 miljoen inleve ren. Dat is het gevolg van het feit dat het budget vorig jaar met datzelfde bedrag is over schreden. 'Familieportret' Een legertje persfotografen mocht gisteren van een veilige afstand foto's maken van de leiders van de G-7, die de belangrijkste ii den ter wereld vertegenwoordigen. De zwaar bewaakte topconferentie werd in München gehouden. Pagina 5: Uitslag G-7 klap voor Gajdar's hervormingen NS hangt pet aan de kapstok UTRECHT Treinconduc teurs zijn niet meer verplicht hun pet op te zetten. De Neder landse Spoorwegen hebben vandaag de draagplicht 'met onmiddellijke ingang' afge schaft op verzoek van de con ducteurs zelf. Die hadden de af gelopen jaren steeds vaker hun bezwaren kenbaar gemaakt over de pet, ook al waren ze daardoor beter herkenbaar voor de treinreizigers. De pet moest namelijk ook dienen als een symbool van gezag, en dat ging er bij sommige conduc teurs niet meer in. Nu de pet niet meer verplicht is, zijn er nieuwe maatregelen nodig. Vol gens NS is het uit veiligheidso verwegingen van groot belang dat de conducteur op het per ron goed zichtbaar blijft voor de treinreiziger. Hoe de Spoorwe gen dat probleem willen oplos sen, is nog onduidelijk. IEN HAAG - De Bosraad vindt dat de overheid snel een krach- beleid moet gaan voeren om landbouwgronden te bebossen, een advies aan de minister en staatssecretaris van landbouw, latuurbeheer en visserij schrijft de raad dat „de teelt van snel- iroeiend hout een structurele oplossing is voor het probleem van t u lfe groeiende oppervlakte landbouwgronden die ook in Neder- tikefend niet langer nodig is voor traditionele landbouwkundige rtikejoeleinden". iders dan bij tijdelijke, éénjarige braaklegging, houden de iren bij houtteelt hun grond in exploitatie, leveren een maat- iappelijk zinvol produkt af en verwerven daarmee zelf inkom- n", aldus de raad. Het Europees landbouwbeleid biedt vol- :ns de raad goede aanknopingspunten. Belangrijk noemt hij :t dat de boer in de tijd gezien voldoende zekerheid krijgt en or zijn werk voldoende vergoeding krijgt. De raad denkt aan :n bedrag van ongeveer 1.800 gulden per hectare, i twee andere adviezen stelt de bosraad dat er hoge eisen loeten worden gesteld aan plantmateriaal voor de bosbouw en it de bewindslieden nog dit jaar met een duidelijke nota over t bosbeleid moeten komen. De raad noemt het volslagen onge- Tist de nu nog gestelde eisen aan kwaliteit en gebruikswaarde n plantmateriaal te laten vervallen, zoals de bewindslieden rillen. „Juist bij bosbouwgewassen zijn deze eisen onmisbaar, mdat het in de praktijk pas na vele jaren blijkt of er goed plant- lateriaal is gebruikt. Slecht plantmateriaal zadelt de volgende 'eneratie op met een slecht bos". DEN HAAG Als de politieke partijen er niet in slagen grote groepen kiezers naar de stem bus te krijgen, moet als „straf' een aantal raadszetels onbezet blijven. Dat stelt J. Monasch secretaris van het Centrum voor Lokaal Bestuur van de Partij van de Arbeid in het maandblad Lokaal Bestuur. Monasch toont zich in het blad een voorstander van een eco nomische benadering van de politiek. „Een bedrijf dat zijn produkten niet verkoopt, blijft met volle schappen zitten. In vergelijking zou een politiek die mensen niet weet aan te spreken, met lege zetels moeten blijven zitten", aldus Monasch. Maar volgens de se cretaris wordt „de gevestigde orde altijd bediend met poli tiek inkomen en macht en is er geen enkele sanctie op het niet aanspreken van grote groepen kiezers. Rozenkoningin Tannis Ann Turrentine is de naam. De rozenkoningin uit het Ameri- Daar werden de uit vele landen ingezonden rozen beoordeeld. De mooiste wordt vanavond onderscheiden met de eretitel Gouden r> _i j _r _i i _i Roos van Den Haaq. Zondaq, op de rozenmanifestatie, maa ieder- kaanse Pasadena was vanmorgen een van de honderd juryleden van eenervanqenieten a het Internationale Rozenconcours in het Haagse Westbroekpark. 9 foto: Stephen evenhuis Niet voor alle vakantieuitstapjes is het nodig veel kilometers af te leggen. Ook vlak bij huis is er van alles te doen. Terwijl in Leiden vanavond de Lakenfeesten van start gaan, begint morgen in Rotterdam de Parade. Een muzikaal, theatraal rariteitenfestival op het Leuvehoofd bij de Boeg, dat net als de Lakenfeesten duurt tot en met 19 juli. Vijftig artiesen, ondernemers en medewerkers doen eraan mee. Uitblinker is Boulevard of Broken Dreams. Het gaat niet om een straattheater, maar om een kermis met attracties, vertier, kunst en spektakel. Twaalf tenten zijn er, een zweefmolen en het kleinste reuzenrad ter wereld. Open dagelijks vanaf vier uur. Op woensdag en zondag vanaf twee uur. En de Leidse Courant krijgt u als u wilt elke werkdag als proef zelfs een tijdje gratis in de bus. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en door HENK VAN ESS en ERIK VAN DER STRUIJS Voorhouter verongelukt VOORHOUT - Een 75-jarige Voorhouter is gistermorgen bij een 'erkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. Het •ngeluk vond omstreeks half twaalf plaats op de kruising 's-Gra- 'endamseweg/Teijlingerweg met de Loosterweg/Jacoba van Bei- ireijweg. Het slachtoffer wilde met zijn fiets komende vanaf de ioosterweg de 's-Gravendamseweg oversteken. Hij kwam van achter een trekker met oplegger die links afsloeg richting Noord- Wjkerhout. Hierdoor werd het zicht belemmerd van een uit die richting naderende vrachtauto, bestuurd door een 37-jarige Wad- iinxvener. De fietser verleende geen voorrang aan de vrachtwa len, die een botsing niet kon voorkomen. De Voorhouter was op slag dood. UITHOORN - De ont ploffing van de chemische fabriek Nevcin Polymers in Uithoorn, waarbij vrij wel zeker drie doden zijn gevallen, was voor de be drijfsleiding geen volsla gen verrassing. Al rond half tien gisteren, een kwartier voor de explosie, ging een alarm af waaruit bleek dat de druk in een harsketel veel te hoog was opgelopen. Het be drijf ging onmiddellijk tot ac tie over. Op het moment van de explosie waren acht men sen van de bedrijfsbrandweer druk bezig om met bluswater uit de Amstel de druk van de ketel te krijgen. „Zij werden vol getroffen", zegt woordvoer der Tilma van Nevcin, een dochteronderneming van Cin du. Gisteravond stond vast dat een van de acht brandweermannen is overleden. Twee anderen werden vanmorgen nog ver mist en de overigen raakten gewond, van wie één zeer ern stig. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Daarnaast raakten nog eens drie mensen gewond, die ook op het terrein verbleven. In de verwarring die gisteroch tend ontstond werd ten on rechte gemeld dat reeds vier werknemers waren geborgen. Op het moment van de explo sie was het koffiepauze, waar door de meeste werknemers in de kantine waren. Daardoor bleef het aantal gewonden nog beperkt. Waardoor de druk in de ketel zo hoog opliep, wist Tilma gisteravond nog niet. „We kunnen pas in de loop van vandaag beginnen met een on derzoek". Omwonenden zijn woedend omdat het voor de derde keer in vier jaar tijd was, dat er een ongeluk gebeurde het Cindu- concern. De aktiegroep Cin- droom protesteert al jaren te gen de aanwezigheid van een chemische fabriek in de buurt van woonhuizen. „Ze horen hier niet", zegt woordvoerder Arie Schriek. De brandweer kon rond half twaalf het sein 'brand meester' geven. Daarna liet men het vuur op de harsopslagplaats, het oudste deel van de fabriek, uitbranden. Alleen belenden de delen werden natgehouden, om het gevaar voor grote, nieu we explosies te voorkomen. Tot 's avonds laat ontploften echter nog diverse olievaten, die op het terrein waren opge slagen. Uit metingen bleek een paar uur na het uitbreken van de brand dat de niet giftige, maar wel irriterende stoffen ben zeen en cycleen waren vrijge komen. De PvdA in de Tweede Kamer heeft direct een diepgaand on derzoek geëist naar de oorzaak van de explosie. Kamerlid P. van Stoffelen wil van minister Dales (binnenlandse zaken), die vanmorgen een bezoek bracht aan het getroffen be drijf, onder meer weten of de vergunningen van Cindu toe reikend zijn. De ramp bij het chemiebedrijf had nauwelijks invloed op de koers. Cindu, genoteerd op de lokale markt, daalde gisteren twee gulden naar 136 gulden. De aandelen van het bedrijf zijn voor 94 procent in handen van de Belg C. Wilford. Pagina 3: Hoge fluittoon voor bode explosie vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. l /levr:Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: (Indien daartoe aanleiding bestoat, kan e Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzeg naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) lUMIWMIlflillliU

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1