Varen tussen de kassen Samen met je favoriete stripheld Expositie: Leiden aan het Waterin Bibliotheek Uit: Start van de Leidse Lakenfeesten Film: Familie Flodder zet Amerika op stelten Vrijwel iedereen kent het Westland, vanaf de weg. De boten, die vroeger producten naar de veiling brachten, laten nu de Glazen Stad van de andere kant zien. Tijdens de Lakenfeesten ook de peurbakkentocht door de grachten. Verder op deze pagina: de muziekagenda en de verwachte popevenementen in Leiden en omgeving. Met de boot varen door het Westland. Op de achtergrond de Groeneveldse molen in de gelijknamige polder nabij Schipluiden. door Rien van den Anker arenlang was het schipper Toon Bol, die 'voor de lol' met bezoe kers pleziertochtjes maakte door de waterwegen van het Westland. Het roer in de hand en de diesel zachtjes tuffend achter zich; op het gemak varend tussen de kas sen. Jarenlang deed hij dat werk sa men met zijn vroegere collega en maatje, de inmiddels ook al gepensioneerde, Jo- han van den Bos. Nadat het gewone vervoer steeds meer overging op de vrachtwagen werden de platte boten steeds vaker ingezet voor deze toeristische toch ten. En wat als een grapje begon is inmiddels uitgegroeid tot een drukbezochte attractie, ,,'t Is hardstikke leuk om mensen iets van je eigen streek te vertellen en te laten zien", was de stel regel van Bol. En van Van den Bos. De lange platte boot, de zogenoemde Westlan der, die vroeger alleen dienst deed voor het ver voer van tuinderij naar veiling, verdween met de komst van het vervoer 'op de as' steeds meer uit het Westlandse decor. Veel boten gingen naar de sloperij; enkele werden omgedoopt tot plezier- schip. Vroeger vervoerde de boten niet alleen to maten, komkommers, bloemkolen en bloemen, maar ook zand en mest. Nu is de boot voorzien van zijbanken, die op hun beurt weer belegd zijn met kleedjes om vooral de gasten te behoeden voor een koude, of smerige, bips. De laatste jaren is de belangstelling voor de vaartochten door de Westlandse wateren sterk toegenomen. Met name de 's-Gravenzandse VW wordt regelmatig gevraagd 'wanneer de boten vertrekken De onregelmatige afspraken met families en groepen vrienden, die iets te vieren hadden en die dat op een leuke, aparte, wijze wilden doen, werden zo groot in aantal dat enige structuur in de organisatie nodig was. Sindsdien is besloten om de boten in de zomer op te nemen in een soort reguliere wekelijkse dienst, waarbij op woensdagen in juli en augus tus op vaste tijden de tochten worden uitge voerd. Voor particulieren. ,,Het zijn vooral mensen uit Den Haag en Rot terdam, die veel belangstelling tonen", vertelt schipper Van den Bos, die na het overlijden van schipper Bol samen met zijn zoon de Westland Water-express heeft overgenomen. „Die zien het vooral als een leuke boottocht en die zijn veelal verbaasd over wat ze allemaal te zien krij gen. Vrijwel niemand van die stadse mensen heeft enig idee wat er hier in het Westland alle maal gebeurt. Juist omdat we door veel kleine sloten gaan zijn veel produkten in de kassen van dichtbij te zien. Zo zijn er nog veel mensen die denken dat er alleen maar tomaten onder glas worden geteeld. En die zien ineens allerlei ande re soorten groente. En prachtige bloemen. En niet te vergeten, de rest van de gewone natuur". Daarnaast zijn het ook veel Westlanders zelf, die 'hun' gebied eens van de andere kant willen zien. Veel jongeren die niets meer met de tuin bouw van doen hebben vinden het leuk om met bevriende echtparen een avondtochtje te ma ken. En dan lekker een paar biertjes en flessen wijn meenemen. „Ik zeg altijd: Aan boord is niks te koop. Maar als jullie wat meenemen wordt het gezellig", al dus Van den Bos. „Naast de gewone individuele tochten maken we ook voor groepen dergelijke rondvaarten. Mensen die in de zomer lekker hun verjaardag willen vieren. En dat op de boot doen. En er is ook steeds meer belangstelling bij buitenlanders". BLOEMENVEILING Ook de Bloemenveiling Holland in Honselers- dijk opent deze zomermaanden de poorten voor individuele bezoekers. De rondleidingen hier be ginnen 's morgens om 8.30 uur en duren tot on geveer 11 uur. Op woensdag is deze excursie dus simpel te combineren met een middag-boot tocht. De veiling is open op 14,17,22,24,29 en 31 juli en op 5, 7,14,19,26 en 28 augustus. De speciale bezoekersroute begint bij de ingang 'Tourists' en beloopt alle aspecten van het veilproces. Bo vendien wordt de grootste koelcel ter wereld be zocht. Tenslotte biedt het bureau HPR communica tions (alleen voor groepen) de mogelijkheid om een compleet dagje Westland mee te maken. Dat houdt behalve een rondleiding door de veiling ook een boottocht in tussen de kassen. Daar bij wordt verder een tussenstop gemaakt bij een tuindersbedrijf, waarbij de tuinder zelf uitleg over de gewassen geeft. Het is raadzaam om zo'n privé-tochtje een week tevoren te reserveren. Boottochten door het Westland: tot en met 19 augustus iedere woensdag om 14 en om 18 uur. Vertrekplaats: Poelkade in 's-Graven- zande. Kaarten a 7,50 per persoon (kinderen tot 10 jaar: 2,50) zijn verkrijgbaar bij de VVV 's- Gravenzande: tel. 01748 - 17.315. Voor indivi duele tochten voor groepen: tel. 01740 - 26338 en 29240. De toegangsprijs voor een excursie over de bloemenveiling bedraagt 4 en voor kinde ren tot 13 jaar 2,50. Informatie Bloemenveiling Holland: tel. 01748 - 33.333, en over complete Westland- tochten: HPR communications: 01740 - 27.101. foto Peter Loenen 0p de foto met de truffelberen of de beroemdheden uit de diverse Disney- series. Dat kan dit weekeinde in Kijkduin. door John Stael Voor de derde keer wordt zaterdag en zondag het stripfïgurenweekeinde gehouden. Voor alle kinderen die hun favoriete stripheld wel eens in levende lijve willen zien, tegenaan willen hangen of mee op de foto willen. Het stripfïgurenweekeinde is een idee van de Stichting Toerisme Den Haag. Om de boulevard en het winkelcentrum in Kijk duin wat levendiger te maken, moest er wat ge beuren vond de stichting. Er moesten vooral kinderen komen. Wandelende striphelden dus. De jeugd stroomde de eerste twee jaren massaal toe, voor de organisatoren geen enkele reden iets nieuws te verzinnen. Trots is de organisatie op de mogelijkheid om een groot aantal Disney-fïguren te mogen laten rondwandelen: Mickey, Minnie, Goofy, Knabbel en Babbel. Ook de inmiddels heel populaire Troetelberen van Disney zullen in Kijkduin te zien zijn. „Normaal gesproken is Disney heel zuinig op de exploitatie van hun creaties, maar het is gelukt. Maar niet alleen Disney-figu- ren zijn te bewonderen. Ook Ernie en Bert en de Ninja Turtles zijn er", zegt een me dewerker van de Stichting Toerisme. Naast de stripfiguren wordt er ook een stripmarkt gehouden, waar stripboeken en aanverwant materiaal zullen worden verhandeld. Ook is er voor kinderen gelegenheid zich naar wens te laten schminken. Alles vindt plaats rond het Deltaplein in Kijkduin op zaterdag 11 en zondag 12 juli van 13 tot 17 uur. De toegang is gratis. Verderop deze pagina: Het bioscopen overzicht voor de Leidse en Haagse regio en de exposities. UITGAVE LEIDSE COURANT, TELEFOON 071-122244 DONDERDAG 9 JULI 1992 Leiden aan het water, een foto-expositie in de centrale bibliotheek. eindredactie rla schuurhuizen vormgeving klttystijnman (■■■Ni Huub Stapel speelt een opvallende rol in Flodder in Amerika.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13