£eidóe Qowtcmt mm Doden en vermisten bij Cindu Chemicals Tip (9) Verkeerssituatie Frankrijk verbetert 3 11 13 Provincie verwijdert geïmpregneerd hout r 14 Dagen Gratis CeidócSou/io/nt WOENSDAG 8 JULI 1992 20 PAGINA'S in drie katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25384. Losse nummers 1,50. Vannacht weinig bewolking en minimumtemperatuur omstreeks 13 graden Morgen overdag overwegend zonnig, maar later in het zuiden kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera- tuur van 23 graden aan zee tot plaatselijk 28 in het binnenland. Weinig wind, kracht 3 of minder. a'k Lagere beurs opent ,„e weg naar hoger salaris voor leraar ,e Kan Frangois Mitterrand winnen waar Charles de Gaulle verloor? Stemming eerste bollenveiling Hobaho Lisse 'zeer vlot' Ultieme afrekening van Rob Harmeling Spelen met verkeer voor verantwoord weggedrag FlyJ OOrt- GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 I roc BINNENLAND3/4 BUITENLAND 4/5 BEURS6 1Te ECONOMIE7 ir. fill LEIDEN/REGIO 9/10 enrvl DIENSTVERLENING10 SPORT11/12 KUNST/RTV13 zat al in de grond. De overige lpalen lagen klaar om te wor den gebruikt. Het Hoogheem raadschap van Rijnland eiste DEN HAAG/TER AAR - De provincie Zuid Holland gaat al het geïmpregneerde hout de Aardamseweg in Ter Aar verwijderen. De palen zou den worden gebruikt voor de beschoeiing langs de Aardam- dat is geïmpregnöerd met agressieve middelen, veroor- 30 j< Vrachtrijders mogen Duitsland niet in ZOETERMEER - Duitsland heeft enkele tiental len Nederlandse vrachtwagenchauffeurs de toegang tot het Duitse wegennet ontzegd omdat zij meer dan achttien strafpunten hebben verzameld. Dit heeft de vervoersorganisatie NOB-Wegtrans- port gisteren bekendgemaakt. Duitsland kent al bijna twintig jaar een strafpuntensysteem voor chauffeurs, dat overigens minder verstrekkend is dan het systeem dat Frankrijk wil invoeren. Sinds april 1990 trekt Duitsland ook de rijbewijzen in van buitenlandse weggebruikers die in totaal achttien strafpunten of meer hebben behaald. De rechter bepaalt vervolgens of het rijbewijs mag worden te ruggeven. Daarvoor is minimaal een medische en een psychologische test nodig. De gehele procedu re neemt ruim twee jaar in beslag. NOB Wegtrans port voorspelt chaotische toestanden als alle lan den hun eigen strafpuntensysteem gaan hanteren. Ritzen overweegt toch korting op studiefinanciering UTRECHT - Forse bezuinigingen op de studie financiering kunnen in de komende begroting niet worden uitgesloten. Dat heeft minister Rit zen laten weten aan de studentenvakbond LSVb. Gezien de begrotingsproblemen die Ritzen heeft, onder andere door zijn voornemen de onderwijs- salarissen te verhogen, wil hij dit jaar geen af spraken met de studenten maken zoals tot nu toe steeds zijn plan was. Enkele weken geleden nog zegde Ritzen de studenten toe dat hij hoogstens kleine aanpassingen in de studiefinanciering voorzag. Inmiddels kan hij aan die toezegging niet meer vasthouden, zo heeft Ritzen de studen ten laten weten. Volgens een woordvoerder van het ministerie houdt Ritzen hierover nu tenmin ste „een slag om de arm". Ritzen heeft ook voor lopig het overleg met de studenten afgebroken over vereenvoudigingen van het stelsel van stu diefinanciering. Het ministerie was in gesprek met de studentenorganisaties LSVb en ISO over om het stelsel te vereenvoudigen die de studenten geen schade berokkenen. Zo heb ben de studenten bijvoorbeeld voorgesteld elke student, onafhankelijk het inkomen van de ou ders, het recht te geven bij de overheid geld te le nen om zijn studie te bekostigen. Dat zou als voordeel hebben dat studenten geen ingewikkel de en dure (ook voor de overheid) beroepsproces sen meer hoeven te voeren als hun ouders weige ren voor hen te betalen. Ritzen was van plan hier over met de studenten tot een akkoord komen. Ritzen heeft nu laten weten dit overleg voorlopig niet voort te zetten. Volgens de LSVb betekent dit alles dat het kabinet Ritzen heeft gedwongen studiefinanciering niet te ontzien bij de vplgende begroting. De LSVb denkt dat vooral wordt over wogen zwaardere eisen te stellen aan de studie voortgang. Pagina 3: Lagere beurs opent weg naar hoger salaris leraar Dollar verliest nog eens anderhalve cent AMSTERDAM De wissel markt heeft de dollar vanmor gen opnieuw een daling be- zorgd. Handelaren brachten wijd alle records te gaan verbreken. In de Miljoen exemplaren van 'Diana' verkocht DEN HAAG De verkoop van het boek 'Diana, haar eigen verhaal' lijkt wereld- die in verband met algemene onzekerheid over het rentepeil en de economische gang van zaken, nu de economische top conferentie iri München nog geen concrete resultaten in die opzichten heeft opgeleverd. De Amerikaanse munt verloor bijna anderhalve cent en drie weken dat het boek uit is, zijn om en nabij een miljoen exemplaren verkocht. In Nederland zijn de eerste drie drukken reeds verkocht, de vierde is volledig gere serveerd en een vijfde zal in ieder geval in productie worden genomen. Volgens een woordvoerder van de Haagse uitgeverij Bzztöh, die de rechten op de verkoop in Nèderland kocht, zijn in ons land al 50.000 teerde omstreeks 10.00 uur exemplaren verkocht. In het boek van de 1,6750 vergeleken met het slot van 1,6895 gisteren in Amsterdam. New York was vervolgens bij het slot al een cent lager dan Amsterdam. auteur Andrew Morton, dat 39,50 kost, wordt beschreven hoe de Engelse prinses Diana gebukt gaat onder de liefdeloze re latie met haar man Charles, de Engelse troonopvolger. Uithoorn stelt rampenplan in werking UITHOORN - Bij de che mische fabriek Cindu in Uithoorn is vanmorgen kort voor tien uur een zware ontploffing ge weest, gevolgd door enke le kleine ontploffingen. Vanmorgen zijn vier do den geborgen, een onbe kend aantal werknemers wordt nog vermist. Daar naast zijn tientallen men sen gewond afgevoerd. De ontploffing veroorzaakte een enorme rookwolk. De politie kon vanmorgen nog niets zeggen over de giftigheid van de vrijgeko men stoffen. Diverse woningen in de di recte omgeving zijn vernield. stoffen. Volgens de brandweer was „Van één huis is het dak eraf het Cindu-terrein vanmor- geblazen. Van andere huizen gen moeilijk te benaderen zijn ruiten gesneuveld", al dus een woordvoerster van de politie in Uithoorn, waar een rampenplan in werking is gesteld. Omwonenden zijn geëvacueerd. De brandweer korpsen van Amsterdam, Amstelveen en Uithoorn zijn Vermoedelijk is, volgens de omdat grote branden op ver scheidene plaatsen woedden. De ambulances die bij Cindu arriveerden, konden even min veel uitrichten voor eventuele slachtoffers. ingezet. Inwoners van Uithoorn en omgeving zijn door de politie verzocht ramen en deuren van hun woningen te sluiten in verband met de versprei ding van mogelijk giftige brandweer, de ontploffing ontstaan bij Cindu Chemi cals. Dit bedrijf is een joint venture van Cindu en Hoogo vens en is het enige Neder landse bedrijf dat zich bezig houdt met de raffinage van steenkoolteer. ADVERTENTIE MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex- portorder van enige grote Neder landse meubelfabneken. wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk. een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen: prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790- voor 895,-. Praktische eiken t.v /stereokasten van 398,- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken, Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen. 3+2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199,- voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reljer, Kievitsweg 124,Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vnjdags koop avond. Ruime parkeer gelegen- Slaags op de A4 LEIDEN Een 52-jarige man uit Heemskerk en een 22-jarige Rotterdammer zijn elkaar gisteravond te lijf gegaan op de A4. De Heemskerker reed ter hoogte van Leiderdorp voor de Rotter dammer op de linkerbaan. Naar de mening van de Rotterdam mer reed hij echter niet snel genoeg naar de rechterbaan. De Heemskerker maakte een obsceen gebaar als reactie op de signa len van de Rotterdammer. Vervolgens reed de 22-jarige de man klem, waarna ze elkaar te lijf gingen. De Heemskerker wist met zijn wagen te ontkomen, maar werd door de Rotterdammer ach tervolgd tot aan het politiebureau in Leiden. De politie heeft geen proces-verbaal opgemaakt, omdat er geen getuigen waren. Schroothoop Hevige rellen in New York Meer dan 12.000 tanks van het voormalige Oostduitse volksleger zul len vermorzeld worden. Ze staan bij elkaar op een schroothoop in Grossenhain. De kosten van de vernietiging van de tanks: 30.000 Duitse mark per stuk. FOTOEPA Idoor WILKO V00RD0UW zaakt namelijk ernstige water en bodemverontreiniging. Rijnland dreigde de provincie al met een proces-verbaal. Op voorstel van gedeputeerde T. Jansen besloten Gedepu teerde Staten gisteren om uit eweg. Een groot aantal palen te kijken naar ander beschoei ingsmateriaal. Vermoedelijk zullen daarvoor stapelzoden, een andere houtsoort of kunst stof worden gebruikt. Door de 'orige week in een brandbrief aanschaf van het onbruikbare verklaring. Het hout, geïmpregneerde hout, zit de provincie nu met een schade post van 150.000 gulden. |Auto over de kop 27 LEIDEN - Een 37-jarige automobilist uit Alphen is gistermorgen met zijn auto over de kop geslagen bij een aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan. Hij reed rond half zeven over de linkerrijstrook ricjiting Haarlemmerweg, toen een 33-jarige man uit Alphen naast hem kwam rijden op de rechterrijbaan. Deze veranderde plotse ling zijn rijrichting naar links, waardoor de 37-jarige over de kop -[—'vloog. De inzittende liep geen letsel op, zijn auto was echter total De politie vermoedt dat er al eerder op de ochtend conflicten tussen de twee mannen waren en roept getuigen op zich te melden bij de afdeling verkeersongevallen. Het gaat om een groene Seat en een Volkswagen Passat. Bromfietser (76) overleden na ongeval LEIDEN - Een 76-jarige Leidenaar is gisteravond bij een ver keersongeval op de 5 Meilaan in zijn woonplaats overleden. De man wilde rond tien voor acht met zijn bromfiets vanaf de Caesar Pranckstraat de 5 Meilaan oversteken. Hij verleende hierbij echter geen voorrang aan een van rechts komende auto. Deze werd be stuurd door een 44-jarige vrouw uit Voorschoten. De bromfietser kwam bij de botsing ten val. Op weg naar het AZL is nog tevergeefs reanimatie toegepast. De automobiliste kwam met de schrik vrij. PARIJS De verkeerssi tuatie in Frankrijk wordt steeds beter. Sinds de af gelopen nacht is het weer mogelijk om zonder grote hindernissen over de au tosnelweg van Lille naar Marseille en de Spaanse grens te rijden. Slechts hier en daar zijn nog wat blokkades die voor kleine vertragingen zorgen. Op de minder belangrijke secundaire wegen, in het oosten van het land en rond grote steden als Bordeaux, Toulon en Toulouse zorgen blokkades nog wel voor moeilijkheden. De Franse ver keersdienst telde vanmorgen een kleine honderd blokkades. De Franse minister van bin nenlandse zaken, Paul Quilès, heeft de chauffeurs wederom opgeroepen de acties*te beëin digen. „Jullie hebben bewezen dat jullie bestaan en dat jullie problemen hebben. Aan deze problemen Wordt aandacht be steed. Nu is het tijd om te stop pen met het verlammen van onze economie". Ook de Uno- stra, een werkgeversorganisa tie, riep op de acties te stop pen. Dat gebeurde nadat ver dere overeenstemming met de regering was bereikt over ver betering van de werkomstan digheden van chauffeurs. Ook werden Unostra en Quilès het eens over een wetsontwerp over het „gezondmaken van de prijs- en concurrentievoor waarden in het vrachtver voer". Gisteren aan het einde van de middag probeerde een groepje chauffeurs de blokkade van Phalempin, twintig kilometer ten zuiden van Lille, opnieuw op te zetten. De politie verhin derde dat, onder meer door een tank in te zetten. Bij de ontrui ming van enkele blokkades vielen soms rake klappen. Tientallen chauffeurs werden gearresteerd, er vielen enkele gewonden. Met de dood van de veertigjari ge chauffeur is het dodental als gevolg van de acties giste ren op vijf gekomen. Een Fran se vrachtwagenchauffeur kwam bij het Noordfranse Maubeuge om het leven toen hij een collega wilde verhinde- NEW YORK - In de wijk Up per Manhattan in New York zijn gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag rellen uitgebroken tussen groepen Spaanstalige jongeren en poli- tie-agenten. De jongeren beko gelden de politie met stenen en flessen, staken auto's in brand en gooiden winkelruiten in. Aanleiding voor de onlus ten was een schietpartij, afge lopen vrijdag, waarbij een poli- tie-agent in burger de ver meende drugsdealer Jose Gar cia doodschoot in de veronder stelling dat deze zijn geweer trok. Ooggetuigen zeiden dat Garcia in elkaar werd geslagen en om zijn leven smeekte voor hij werd doodgeschoten. De politie verklaarde een geweer op zijn lichaam te hebben ge vonden. Bij reHen van maan dag kwam een betoger om het leven toen hij op de vlucht voor de politie van het dak van een flatgebouw viel. Twee auto's totaal vernield LEIDEN - Bij een verkeersongeval op de Willem de Zwijger- laan zijn gisteravond twee auto's totaal vernield. Een 43-jarige Leidenaar reed rond half elf op de Willem de Zwijgerlaan, toen hij tegen de voorzijde reed van een auto, die vanuit de Marnix- straat de rijbaan op wilde rijden. Deze werd bestuurd door een 27-jarige Leidenaar. Een passagier in de auto van de 43-jarige man werd aan het gezicht gewond, de anderen kwamen met de schrik vrij. Niet iedereen zal zich in deze vakantie een reisje naar Zuid- Amerika kunnen veroorloven. Maar misschien wel naar Emmen. Daar treffen we sinds kort een flink vergrote vliegkooi aan van honderd nieter lang, 33 meter breed en twaalf meter hoog. De grootste vrije vluchtvolière ter wereld. Waar je je in Zuid-Amerika waant. Met exotische planten, watervallen, riviertjes en een breed scala van Zuidamerikaanse vogels van diverse pluimage. Wie op een van de bankjes gaat zitten en goed om zich heen maar vooral naar boven kijkt, ontdekt precies welke. Wie thuisgekomen deze bon invult ontdekt in de Leidse Courant nog veel meer en wel uit de hele wereld. Ik wil CJ de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. n direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) ren de blokkade te verlaten De man werd overreden. Hoewel de economische gevol gen steeds desastreuzer wor den, zijn de Fransen vanmor gen redelijk optimistisch stemd. Vandaag is het de eer ste dag van de zomervakantie voor de scholieren, en de meest bereden route in de war me maanden, die tussen Lille en Marseille, is geheel vrij. Toch zal het waarschijnlijk maanden duren, voordat de Franse economie de klap die het vrachtwagenconflict heeft veroorzaakt, te boven komt. Pagina 5: Kan Mitterrand winnen waar De Gaulle ver loor? Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1