GATT-overleg onverwacht hoog op agenda van top rijke landen ECONOMIE Minstherstel voor beurs-nv's in '91 Cuba staat meer buitenlandse investeringen toe Siemens stuurt aan op reccrdresultaten Zwarte cijfers voor Vredestein Grundig schrapt ruim drieduizend banen door malaise in elektronica Dollar zakt verder weg £4dócSouocwt DINSDAG 7 JULI 1992 Utilever neemt 'inpulsijs' over wn Frico Domo DTTERDAM - Unilever neemt van fct zuivelconcern Friesland Frico fcmo (FFD) de consumptie-ij sactivi- tfcen van diens dochterbedrijf Fore- ncst Friesland (Thailand) over. Fore nst is met een landeüjk distributie- ne en 500 medewerkers de grootste ijsabrikant van het land. De Thaise dohteronderneming van Unilever is al inds 1989 actief op de markt voor cosumptie-ijs. Met 'impulsijs' (ijs da de consument impulsief koopt) is dee inmiddels marktleider in Bang- kc en omgeving. Over de transactie mt FFD zijn door de contractpart- nes geen nadere bijzonderheden be- kedgemaakt. Stakende werknemers van Toyota ontslagen DURBAN Toyota Zuid-Afrika heeft gisteren 6.000 werknemers ontslagen die al zeven we ken in staking waren. Zij weigerden gevolg te geven aan de opdracht om weer aan het werk te gaan. Het was het tweede massaontslag van stakers binnen korte tijd. Vorige week werden 5.800 werkers in de gezondheidszorg die staak ten voor een hoger loon en andere verbeterin gen door de overheid ontslagen. In tegenstel ling tot de staking in de gezondheidszorg gaat het bij Toyota niet om een loonkwestie. Het ge schil ontstond begin mei toen werknemers van de Toyota-fabrieken in Durban een staking uit riepen om de overplaatsing te eisen van opzich ters die zich aan discriminerende praktijken schuldig zouden maken. Toyota zegt dat de sta kingen het bedrijf 675 miljoen rand (ruim 350 miljoen gulden) hebben gekost. VOORBURG De Nederlandse beurs-nv's hebben vo rig jaar samen een nettowinst geboekt van 14,4 miljard tegen ƒ11 miljard in 1990. Daarmee was sprake van een winstherstel van 31 procent. In 1990 was er een winstda ling van 9,4 miljard ten opzichte van het voorafgaande jaar. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De cijfers van het CBS hebben betrekking op 115 niet-financiële, op de Amsterdamse beurs genoteer de bedrijven. Financiële instellingen zoals banken en verzekeraars blijven buiten beschouwing. De vijf inter nationale concerns (Akzo, Unilever, Philips, Kon. Olie en KLM) leverden een belangrijke bijdrage aan de verbete ring van de nettowinsten. De winsten van deze groep ste gen met 3,6 miljard tot 9,8 miljard. In 1990 was er hier een daling van 7,7 miljard. De overige bedrijven lieten een verdere achteruitgang zien met 200 miljoen (1990: achteruitgang 1,7 miljard). Milieu-investeringen twintig procent lager VOORBURG Bedrijven in de industrie en delfstoffenwinningen plus de openbare nuts bedrijven hebben in 1991 ongeveer 950 mil joen uitgegeven aan milieu-investeringen. Dat is 21 procent minder dan in 1990, toen zij 1,2 miljard besteedden aan voorzieningen met het oog op vermindering van milieuver vuiling. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren naar bui ten bracht. De milieu-investeringen van 1990 betekenen een verhoging van 50 procent ten opzichte van 1989. Het bedrag van 950 mil joen voor 1991 betreft een voorlopig cijfer. Het CBS meldt dat dit cijfer ten opzichte van 1990 een achteruitgang betekent maar voegt daaraan toe, dat de milieu-investeringen in dat jaar hoger waren dan in alle onderzochte jaren tot en met 1989. Hogere winst voor Océ VENLO - De winst van het copieerconcern Océ- Van der Grinten is in de eerste helft van het lo pende boekjaar uitge komen op 51,2 miljoen tegen 47,4 miljoen in dezelfde periode van vo rig jaar, zo heeft het concern vandaag be kendgemaakt. De omzet nam toe van 1,22 miljard tot 1,35 miljard. Het nettoresul taat in het tweede kwar taal groeide van 28,4 miljoen naar 30,1 mil joen. MEXICO-STAD De communistische leiders van Cuba hebben gisteren nieuwe wetten voorgesteld, waardoor er meer ruimte komt voor de westerse zakenwe reld om in het land te investeren. President Fidel Castro heeft dat aan de overige partijleiders meegedeeld, zo meldde het officiële Cubaanse persbu reau Prensa Latina. Castro maakte zijn opmerkingen op een bijeenkomst van het centrale comité van de Cubaanse commu nistische partij. De vergadering besloot tot wijziging van de grondwet, waardoor grotere buitenlandse investeringen mo gelijk worden. DRESDEN - Het >uitse elek- troconcern Siemeü stuurt aan op recordresultata in het lo pende boekjaar 991/92, dat eind september v>rdt afgeslo ten. Het ziet er nar uit dat de winst voor het ijfde achter eenvolgende jaa hoger wordt en ruim 1,9 miard mark zal bedragen tege 1,8 miljard mark in het jaadaarvoor. De omzet stijf volgens ver wachting van 3 naar 80 mil jard mark ei de orderont vangst gaat orhoog van 82 tot 86 miljard m.'k. Dit heeft de scheidend bstuursvooi^zitter Karlheinz Kjke gisteren be kendgemaakt de Oostduitse stad Dresdei Kaske wees, on danks de h^ere winstcijfers, op de kosteiiruk en de daling van de maies in de branche. Dr. Heinrii von Bierer, nu plaatsvervügend bestuurs voorzitter /ordt op 1 oktober de opvolg» van Kaske, die se dert janua 1981 president van Siemens "geweest. In de eere acht maanden van het boektar nam de orderont vangst j Siemens met vijf procenttoe tot 56,7 miljard mark e de omzet met zeven procentot 47,8 miljard mark. Het pfitieve beeld vloeit in hoofdtak voort uit de moder- niseril van de Oostduitse in- frastr-tuur. Aldus worden de nadele gevolgen van de stag natie in de internationale con junctuur ruimschoots gecom penseerd. Zorgenkind is nog steeds de automatiseringstak, Siemens Nixdorf Informationssyste- men (SNI). Ook de halfgelei ders vallen uit de boot. Sie mens werkt volgens 'Kaske hard aan het wegwerken van de verliezen. Er zal echter nog wel enige tijd overheen gaan voordat op deze terreinen weer sprake zal zijn van een winst gevende situatie, ook al gezien de problemen die in de gehele branche bestaan. Er komt een tweede saneringsronde waar bij een nog niet genoemd aan tal arbeidsplaatsen verloren zal gaan. Bij SNI moesten vol gens het oude plan al driedui zend banen verdwijnen. Daar staat tegenover dat er in de vijf nieuwe deelstaten van Duitsland en in de dienstverle ning achthonderd arbeids plaatsen bijkomen. Siemens investeert dit jaar weer 5,6 mil jard mark en steekt opnieuw omstreeks acht miljard mark in onderzoek en ontwikkeling. Siemens heeft de personeels sterkte met drie procent uitge breid tot 415.000 mensen, van wie er nu 258.000 personen in Duitsland werken. Van hen zijn er achttienduizend in de voormalige DDR werkzaam. Pa khotel Amsterdam weer in hziden hypotheekverstrekker AMTERDAM - Het Parkhotel aan de Amsterdamse Stadhou- dekade is na een veiling teruggekocht door de hypotheekgever Ec Finance Nederland BV. Dat heeft 20,5 miljoen ervoor be- tad, terwijl de hypotheekschuld aan Eco Finance 26,76 mil- jcn bedroeg. Het Parkhotel was in handen van Parkhotel en Rtaurant bv, een aan de R R Groep verbonden onderne- rng. Deze werd eind mei failliet verklaard, nadat hypotheekaf- lisingen achterwege waren gebleven. Eco Finance Nederland ij ft het hotel voorlopig in eigen bezit houden totdat zich een ge- iteresseerde koper aandient. Voor het hotel zelf verandert er einig. Het wordt geëxploiteerd door de Britse Principal Hotel »roup, die nu aan een andere eigenaar de huurpenningen be- aalt. VELP Vredestein schrijft zijn resultaten weer met zwarte inkt. In de eerste 24 weken van 1991 is er bij het bedrijf een nettowinst behaald van 5,1 miljoen. Ten op zichte van de vergelijkba re periode van 1991 is dat een verbetering van 14 miljoen. Voor het tweede halfjaar verwacht de di rectie dat het resultaat verder zal verbeteren. Bij Vredestein Banden was de verkoop van zomerbanden overeenkomstig de verwach tingen, terwijl in de winterhan den aanmerkelijk meer werd verkocht. De prijzen bleven in het algemeen redelijk op peil. De afzet van landbouwbanden stond met name in de eerste montage onder druk. De kos ten konden goed in de hand worden gehouden. In de fiets banden werd Vredestein in de eerste vier maanden gecon fronteerd met een traag op gang komende afzet in de ver- vangingsmarkt. Daarna nam de vraag toe en er wordt nu vol gens de verwachtingen ver kocht. Vredestein Hevea wist een stabiele omzet van indus triële- en veiligheidslaarzen te realiseren. De afzet van consu mentenlaarzen was door het droge voorjaar lager dan vorig jaar. Het roer bij het noodlijdende Vredestein is begin dit jaar overgenomen door de nieuwe grootaandeelhouder Vico In- vestement Consortium. In de verslagperiode steeg het groepsvermogen van 106,6 miljoen naar 140,5 miljoen, mede door een claimemissie die netto 29 miljoen op bracht. ACCOUNTANCY j? OPLEIDING NA DE HAVO! ECONOMIE MBO» Accountancy, i.s.m. Moret Ernst Young, 2 jaar, vooropleiding HAVO Als jij op een carrière rekent en in je carrière wilt reke nen, is één telefoontje genoeg! Beursvloer Damrak dreigt steeds leger te worden AMSTERDAM - De dis cussie over beeldscherm- handel op Beursplein 5 laait weer op. De effecten- bank Van der Hoop heeft laten weten een vertrek van de beursvloer te over wegen en voortaan alle ac tiviteiten vanuit het kan toor aan de Amsterdamse Herengracht te verrich ten. Het beursbestuur dat niet gelukkig is met het evenutele vertrek gaat binnenkort een gesprek met Van der Hoop aan. In dat gesprek wil de Amster damse effectenbeurs graag we ten wat de precieze overwegin gen zijn van Van der Hoop om de beursvloer te verlaten, zo stelt woordvoerder Th. J.A. Hoedemakers desgevraagd. „Misschien spelen voor Van der Hoop factoren mee waar aan wij als beurs iets zouden kunnen doen". De uitkomsten van dat gesprek wil de beurs meenemen in wat Hoedema kers de toekomstoriëntatie van de beurs noemt. „Mogelij ke belemmeringen moeten wij zien weg te nemen". Een belangrijke overweging voor Van der Hoop om even tueel de beursvloer te verlaten is het computersytsteem waar over de effectenbank aan de Herengracht beschikt. „Wij hebben de volledige uitrusting in huis plus alle computersys temen die wij nodig hebben", aldus directeur D.J. Nienhuis. „We hebben inzicht in de portefeuilles van onze cliënten en directe verbindingen met hen". Bovendien zegt Nien huis een vertrek te overwegen omdat andere effectenbanken van de beursvloer zijn verdwe nen. „Voor de contacten hoe ven we niet te büjven. Die zijn we toch al kwijt". FÜRTH De malaise bij de af zet van consumentenelektro nica - onder meer bij de ver koop van kleuren-tv's - treft de Duitse producent Grundig, waarin Philips een belang van ruim 31 procent heeft, hard. Het concern wil in anderhalf jaar tijd het aantal arbeids plaatsen met drieduizend ver minderen. Daardoor verdwijnt ongeveer veertien procent van het werk nemersbestand. Bij Grundig werken nu nog ruim 21.000 mensen. Gedwongen ontsla gen „probeert" het concern te vermijden. Daarnaast zal het bedrijf alle bedrijfseenheden tegen het licht houden en be kijken of en op welke manier de kosten verlaagd kunnen worden. Volgens Grundig is de markt voor consumentenelek tronica „ingestort". De onder neming moet daardoor „ver strekkende maatregelen" ne men om het bestaan van Grun dig te garanderen. Vooral bij de produktie van kleuren-tv's moet gereorgani seerd worden. Begin dit jaar maakte Grundig bekend dat werktijdverkorting moest wor den aangevraagd door de lage re verkoop van tv's. Toen sprak de top nog de hoop uit dat de Olympische Spelen en de Europese voetbalkampi oenschappen in Zweden de verkoop uit het slop zouden halen. Inmiddels is gebleken, aldus Grundig, dat de werk tijdverkorting, waardoor de produktie in de fabrieken te rugliep, niet voldoende is ge- Diepe crisis Daarmee is opnieuw duidelijk geworden dat de Europese elektronica-industrie, net als die in Japan, in een diepe crisis verkeert. Door een recessie in belangrijke afzetgebieden als de Verenigde Staten, het Vere nigd Koninkrijk en Japan la ten de klanten het afweten. Daarnaast kampt de industrie met eén verzadiging van de markt. Bijna iedereen heeft al een tv. Philips maakte nog maar een paar weken geleden bekend dat de winst over het tweede kwartaal „aanzienlijk" lager zal uitkomen dan die van dezelfde periode van vorig jaar. Prijsconcurrentie en en een lage afzet zorgen voor een malaise bij de consumenten- produktendivisievan Philips. Grundig is al enige tijd bezig met een herstructurering. Daarbij speelt de uit Philips af komstige 'crisis-manager' Pie- ter Harmsen, die Grundig sinds eind december vorig jaar leidt, een grote rol. Harmsen kwam in de plaats voor de plot seling afgetreden Nederlander Johan van Tilburg. Deze moest van Philips-topman Jan Tim mer zijn biezen pakken na en kele commerciële tegenvallers bij Grundig. AMSTERDAM - Op de Europese dollarmarkten was alle aan dacht gericht op de topconferentie van de zeven grootste indus trielanden in München. Op de Amsterdamse wisselmarkt zakte de dollar vandaag weg en noteerde om 10.00 uur 1.6970 tegen over een slot van 1,7040 gisteren. De dollar stond onder druk door de schijnbaar slechte economische situatie van de Verenig de Staten. Daarnaast zorgde de opmerking van de Amerikaanse minister van financiën, Nicholas Brady, dat de laatste disconto verlaging te beperkt was voor enige beroering op de valutavloer. llARJOLEIN DEKKER MJNCHEN - Het we- redhandelsoverleg in het kder van de GATT (alge- mne overeenkomst inza kt handel en tarieven), de zgeheten Uruguay-ron- di staat onverwacht hoog O] de agenda van de jaar- lkse topontmoeting van d staats- en regeringslei- drs van de zeven grootste idustrielanden. Hewel gastheer bondskanse- lir Kohl het onderwerp eigen- Ik niet had willen bespreken, wrden er in München allerlei pgingen gedaan om het volle en vastgelopen overleg weer o gang te brengen 2> zou de Britse premier Major bt GATT-overleg tijdens zijn sreektijd zeer nadrukkelijk an de orde hebben gesteld. Vilgens de Canadese minister »an financiën, D. Mazankows- heeft Major een voorstel ge- aan dat 'elementen van een olossing bevat'. Details var Majors uiteenzetting zijn nie: nar buiten gekomen. \ist staat wel dat alle aanwe:i- je landen er opnieuw alles ain {jken te willen doen de U-u- ,uay-ronde de redden. Tvee- ijdig overleg, tussen de vega- iering met alle zeven lanien (oor, vindt op hoog nheau jlaats. Vandaag hebben de unerikaanse president Jush m voorzitter Delors van dt Eu- Dpese Commissie met ekaar jesproken, terwijl ook primier Jajor en de Franse preddent Mitterrand vanmorgen ander 'ier ogen het handelsoverleg iansneden. Gisteren ws er al leraad tussen de ministrs Ba rer (VS) en Hurd (Gro»t-Brit- annië), beiden van auiten- bndse zaken, en Eiropees commissaris Frans Amriessen buitenlandse handd). Zij kvamen daarbij tot d< conclu- se dat het zinvol zo: zijn de besprekingen in München voort te zetten. Ook woord voerder Vogel van de Duitse bondskanselier Kohl toonde zich ongekend optimistisch met zijn opmerking dat een succesvolle afronding nog dit jaar haalbaar is gezien de steeds zwaardere politieke druk. Landbouw Nog altijd is de landbouw het belangrijkste verschil van me ning tussen de EG en de Vere nigde Staten. De Amerikanen willen verder gaan met het af bouwen van de exportsubsi dies dan de Gemeenschap. Maar gisteren werd in Mün chen van diverse zijden ge zegd dat de verschillen minder groot zijn dan wel wordt gesug gereerd. Volgens Britse bron nen zijn ze 'overbrugbaar'. De Canadese minister van finan ciën verwoordde het als volgt: „Het GATT-overleg is nogal heftig ter tafel gebracht. Er schijnt een sterke wil te zijn om de problemen op te los sen". Het is het derde achtereenvol gende jaar dat de rijkste lan den zich moeten buigen over het wereldhandelsoverleg. Ook in het Amerikaanse Hous ton in 1990 en vorig jaar in Londen maakten de wereldlei ders zich sterk voor een snelle afronding van het GATT-over leg zij het zonder succes. Een vrijere wereldhandel, het uiteindelijke doel van het GATT-overleg, wordt in Mün chen algemeen als belangrijke voorwaarde gezien voor een gunstige ontwikkeling van de internationale economie. Het herstel daarvan heeft langer op zich laten wachten dan de G-7 landen hadden verwacht en is bovendien op dit moment nog niet erg sterk. Op de eerste dag van hun topontmoeting hebben zowel de staats- en re geringsleiders als de ministers van financiën van de zeven dan ook lang stilgestaan bij de huidige stand van de werelde conomie. Een relschopper wordt door de politie bij voormalige Beierse konink lijke paleis in München afgevoerd. FOTO: EPA Relletjes bij opening ecoptop MÜNCHEN - De politie van München heeft gisteren ruim 450 demonstranten gearres teerd bij het voormalige Beier se koninklijke paleis, waar de leiders van de zeven rijkste in dustrielanden bijeen kwamen. Volgens de politie kwam het tot ongeregeldheden op het moment dat bondskanselier Helmut Kohl bij het paleis op het Max Joseph Plein aan kwam en een groot deel van de 1.000 demonstranten luidkeels bezwaren begon te uiten. Het Verbond tegen de Economi sche Top, een Beierse protes torganisatie, zei dat tientallen demonstranten gewond raak ten, maar de politie sprak dat tegen. In totaal werden 456 mensen gearresteerd. De poli tie hield ook een 24-jarige man aan langs de route van het ho tel van de Amerikaanse presi dent Bush naar het paleis. De man zou tot het einde van de top worden vastgehouden. Verdere bijzonderheden wilde de politie niet verschaffen. Eerder op de dag gooiden te genstanders van de top van de G-7 een brandbom bij een bankgebouw naar binnen waardoor voor 200.000 mark schade ontstond, aldus de poli tie. In München zijn duizen den linkse jongeren neerge streken om tegen de top van de G-7 te demonstreren. Grote zorg bestaat vooral over de blijvend hoge werkloosheid in de G-7 die op dit moment zo'n 22 miljoen mensen be draagt. Volgens de Canadese minister Mazankowski hebben de zeven landen 'de wil om te werken aan een meer gecoör dineerde en gezamenlijke be nadering van de werkloosheid en van duurzame economische groei'. Hoe die samenwerking precies gestalte zal krijgen gaf de Canadese bewindsman niet aan. Maar hij maakte wel dui delijk dat stimulering van de verschillende economieën door het laten oplopen van de begrotingstekorten voor de G- 7 uit den boze is. Recente po gingen van Duitsland en Italië om hun begrotingstekort aan te pakken werden in München door de G-7 juist geprezen. De ministers van financiën van de G-7 zijn gisteren ook toegesproken door de direc teur van het Internationale Monetaire Fonds Michel Cam dessus, die verslag deed van zijn reis naar Moskou. Tijdens zijn trip, afgelopen weekeinde, bereikte hij een akkoord met de Russische president Jeltsin over een aantal economische maatregelen die zullen bijdra gen aan de stabilisering van de Russische economie. Details maakte Camdessus nog niet bekend, maar volgens de IMF- directeur is het pakket volle dig in overeenstemming met het in april opgestelde memo De Britse premier Major (links) en de Duitse bondskanselier Kohl tijdens de openingsceremonie van de G-7-ecotop in München. randum van het Interim Comi té van het fonds. In dat memo randum heeft dit beleidsbepa lende orgaan van het IMF de richtlijnen neergelegd waar aan Rusland moet voldoen om voor geld van het IMF, maar ook van de rijkste industrie landen in aanmerking te ko- Akkoord Nu over de eerste fase van deze strategie een akkoord is be reikt tussen Rusland en het IMF denkt Camdessus het be stuur van het IMF op 1 augus tus te kunnen aanbevelen om de eerste miljard dollar voor Rusland vrij te geven. Dat be drag maakt deel uit van een to taalpakket ter waarde van 24 miljard dollar dat door het Westen is toegezegd. Dit bete kent wel dat Rusland binnen enkele weken stappen moet zetten om het begrotingstekort aan te pakken, het monetaire beleid stringenter te maken en tót een valutamarkt te komen, aldus Camdessus in München. In de tweede fase kan Rusland opnieuw in aanmerking ko men voor geld van het IMF (een zogenoemd standby-ar rangement), maar dan moet er in het hele gebied wel sprake zijn van een gecoördineerd G-7 willen helpen bij ontmantelen van kerncentrales in Oost-Europa MÜNCHEN - De landen van de Groep van Zeven (G-7) zijn be reid om financiële hulp te bieden bij de ontmanteling van de ge vaarlijke kerncentrales van Sovjet-ontwerp in Oost-Europa. Over de vorm waarin die hulp moet worden geboden waren de leiders het gisteren nog niet eens. Met name Duitsland en Frank rijk willen in de buidel tasten om een herhaling'van de ramp in Tsjernobyl in 1986 te voorkomen. Zij willen dat 25 van de 57 kerncentrales in Rusland en andere Oosteuropse landen, die als problematisch te boek staan, voortijdig worden ontmanteld. Zo lang dat niet het geval is, moeten de veiligheidsvoorzieningen in de 25 risicovolle centrales worden verbeterd. De VN-organisatie voor atoomenergie, IAEA, is bereid kantoorrruimte ter beschik king te stellen en technische know-how. Inschakeling van de IAEA zou betekenen dat de hulpoperatie gecoördineerd ver loopt. Volgens een IAEA-woordvoerder hebben ook Hongarije en Bulgarije al aan de bel getrokken met een verklaring dat zij er nog niet van op de hoogte zijn dat zij buitenlandse hulp kunnen krijgen bij de ontmanteling van hun kerncentrales. monetair beleid. Ook moeten er blijvende aanpassingen van de economie worden geïnten siveerd, aldus Camdessus, die als mogelijke termijn voor deze financiële voorziening oktober noemde. Op wat langere termijn kan dan wellicht het stabilisatie fonds voor de roebel daadwer kelijk op stapel worden gezet, zei Camdessus. Ook dit fonds is inbegrepen in het pakket van 24 miljard dollar. „Dat zou de geloofwaardigheid van de roebel enorm ten goede ko men", aldus de IMF-topman. De leiders van het GOS heb ben inmiddels gisteren de Russische president Boris Jeltsin de opdracht gegeven bij de G-7 te vragen om een moratorium op de terugbeta ling van de buitenlandse schuld van de voormalige Sov jetunie. Het GOS denkt verder aan de mogelijkheid een economi sche rechtbank op te zetten, die financiële geschillen tus sen lidstaten onderling uit de weg zou kunnen ruimen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7