9 93 9 IA betrokken bij couppoging in Irak Historische besprekingen tussen Noordierse unionisten en Dublin BUITENLAND anielle itterrand igedeerd na omaanslag Geen schadevergoeding voor misbruikte vrouwen Oppositie luidt noodklok over Oost-Duitsland L üdócQowumt DINSDAG 7 JULI 1992 5 uitjens voor anadese rechter NCOUVER - De Canadese administra te rechter heeft zich gisteren in een hoor- ting gebogen over het beroep dat de Ne- rlandse oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens ïft aangetekend tegen de beslissing van Canadese regering hem zijn staatsbur- schap te ontnemen. Luitjens (73) werd teren door de rechter gehoord. Hèm ïgt uitlevering naar Nederland boven het >fd, sinds zijn staatsburgerschap vorig rwerd ingetrokken omdat hij de Canade- immigratiedienst destijds niet had ver dat hij in 1948 in Nederland tot levens- lg veroordeeld was. Luitjens werd wegens gaande collaboratie met de Duitsers bij -stek veroordeeld. Een jaar daarvoor was uit gevangenschap ontsnapt. De hoorzit- Vancouver is vandaag voortgezet. Sociaaldemocraten winnen in Nigeria LAGOS De Nigeriaanse Sociaal- Democratische Partij heeft verkie zingen voor een nieuwe nationale vergadering gewonnen. Dit blijkt uit voorlopige uitslagen die giste ren bekend werden gemaakt. Het is de bedoeling dat de nationale vergadering de macht van de mili taire regering gaat overnemen. De verkiezingen zijn een nieuw stapje in de democratiseringsgolf die het Afrikaanse continent als een mo detrend overspoelt. President Ibrahim Babangida heeft beloofd in december presidentsverkiezin gen te zullen houden. Tevens heeft hij toegezegd dat het leger op 3 ja nuari 1993 de macht overdraagt aan een burgerregering. Tsaar De vijf kinderen van Tsaar Nicolaas II, Olga, Tatiana, kroonprins Alexei, Maria en Anastasia, een jaar voor hun dood bij de Revolutie in 1917. Aan de hand van deze nog niet eerder gepubliceerde foto kunnen forensische pathologen bepalen of de schedels in het graf van de Romanov's echt die van Nicolaas' kinderen zijn. FOTO: AP III w ASHINGTON - Rege- ïgsfunctionarissen in ashington hebben dezer igen laten blijken dat de irige week mislukte po ng tot staatsgreep in ak mede het werk was n de Amerikaanse ge- lime dienst CIA. ilgens waarnemers in de nerikaanse hoofdstad wil esident Bush alles in het »rk stellen om Irak's dictator ddam Husayn uit de macht verdrijven vóór de Ameri- anse verkiezingen, over nder dan vier maanden. De A. zou vorige week in samen- >rking met Amerikaanse mi- aire inlichtingendiensten de nheid van Irak's Republi- inse Garde, die de opstand ;en Saddam Husayn begon, der meer geholpen hebben :t satelliet-informatie. De VS van tevoren op de hoogte n geweest van de couppo- ïg en betrokken bij de voor- reiding. idat de staatsgreep mislukt is is Saddam Husayn een Dotscheepse zuivering be nnen van zijn legertop. Een öot aantal officieren is naar rluidt terechtgesteld. eigen land is president eorge Bush thans verwik- ld in een nek-aan-nek stem- srace met Bill Clinton (De- Dcraat) en Ross Perot (onaf- nkelijk). Bush krijgt in die npagne voortdurend voor dige Iraakse burgers, Kurden en ook buurlanden als Saoudi- Arabië en Jordanië gevaar kunnen lopen. Powell heeft enkele maanden geleden pre sident Bush al gewaarschuwd dat mogelijk Amerikaanse grondtroepen ingeschakeld moeten worden indien een couppoging tot een door de VS gewenst einde moet worden gebracht. Vorige week zijn naar verluidt Amerikaanse eenheden in Saoudi-Arabië en de Perzische Golf in verhoog de staat van paraatheid ge bracht tijdens de mislukte staatsgreep in Irak. De opstan dige eenheid binnen Saddam's Republikeinse Garde is toen na een hevige veldslag versla gen door andere Iraakse leger onderdelen. Op tijd Volgens militaire experts in Washington heeft het Witte Huis, ondanks het feit dat de machtsgreep in Irak is mis lukt, er geen bezwaar tegen dat Onder een enorm portret van Saddam Husayn controleren chauffeurs uit Irak hun vrachtwagens voordat de betrokkenheid van de CIA zij Jordanië inrijden. Jordanië importeert olie uit Irak, ondanks het embargo. Dat met name de CIA binnen, boven en rondom Irak uiterst bedrijvig is, staat echter vast. Het Amerikaanse Congres heeft begin vorig jaar de in lichtingendienst openlijk op gedragen geheime operaties tegen Irak te ondernemen om het regime van Saddam Hu sayn ten val te brengen. Onder meer gaf het Congres toestem ming voor het leggen van ge heime contacten met burgers en overheidsfunctionarissen in Irak. CIA-directeur Robert Gates bracht vorige maand een geheim maar uitgelekt bezoek aan Jordanië, waar hij koning Husayn slechts ten dele kon overhalen tot grotere Jordaan se samenwerking met de CIA. Washington wil eveneens dat Jordanië actiever meewerkt aan de economische, door de VN uitgeroepen, boycot tegen Irak. Amerika wil aan de Iraaks-Jordaanse grens een wegversperring, bemand door VN-troepen, opgericht zien om vrachtverkeer tegen te hou den. Daarnaast blijft Washington uitlekt. De publiciteit erover van Saddam Hussayn mede- de voeten geworpen dat zijn belangrijkste prestatie als pre sident - de militaire overwin ning op Irak en de bevrijding van Kuwayt- voor Amerika goeddeels een pijnlijke herin nering is geworden omdat Sad dam Husayn nog altijd aan het bewind is. Bush heeft tijdens de gewapende confrontatie met Irak Saddam „een nieuwe uitgave van Hitier" genoemd, die na de oorlog voor zijn mis daden zou worden berecht. Als de VS er binnenkort alsnog in zou slagen de Iraakse heerser ten val te brengen, zou dat de glans op Amerika's militaire zege kunnen terugbrengen en de kans van Bush op herver kiezing sterk vergroten. Suggestief Binnen de Amerikaanse rege ring heerst echter onenigheid over dc risico's die verbonden zijn aan Bush' aandrang op ac ties van onder meer de CIA om Saddam Husayn uit te schake len. Die onenigheid zou de pre sident er echter niet van weer houden zulke risico's aan te durven. Met name stafchef Co lin Powell van de Amerikaanse strijdkrachten is bang voor uit gebreide vijandigheden tussen diverse Iraakse legerkorpsen onderling, waardoor onschul- FOTO: EPA kan alleen maar bijdragen tot instabiliteit in Irak en kan de kiezers in de VS ervan door dringen dat Bush actief is om 'het karwei in Irak af te ma ken'. Anderzijds blijft de er kenning van officiële zijde dat Washington aan de val van Saddam werkt dermate vaag en suggestief, dat de Ameri kaanse bemoeienis - voor het geval die vruchteloos blijft ook zonder veel politieke scha de weer kan worden geklei neerd. werking eisen aan VN-inspec- tieteams, die in Irak nog altijd tegenwerking ondervinden in hun pogingen Iraakse massa vernietigingswapens op te spo ren. „We hebben een veelspo- renbeleid: CLA-activiteit, mili taire druk, diplomatieke druk en economische boycot. Sa men moeten die sporen naar het doel leiden. En dat hope lijk op tijd voor president Bush", aldus gisteren een ano nieme bron in de Amerikaanse regering. COSIA Danielle Mit- rand, de echtgenote de Franse president, gisteren ongedeerd ge- ;ven toen een autobom tplofte tijdens haar be ek aan Noord-Irak. Vol- ns een Iraakse opposi- groep kwamen bij de tploffing vier mensen het leven en raakten mensen gewond. w Mitterrand brengt met de minister van tsgezondheid en humani- aangelegenheden Ber- d Kouchner een bezoek van dagen aan Kurdische ge- den in het noorden van Danielle Mitterrand staat het hoofd van de particu- e humanitaire organisatie ince Liberté's en bezoekt re- matig vluchtelingen in af- egen delen van de wereld, ar niet door Bagdad goedge- ïrde bezoek aan Iraaks Kur- tan wérd maandag in de akse krant Al-Qadissiya oordeeld als een ruwe lending van de waardigheid soevereiniteit van Irak. De li De vrouw van 'de Franse presi dent, Danielle Mitterrand, ont snapte gisteren ternauwernood aan de dood bij een bomaan slag. FOTO: AP vrouw van de Franse president zette na een korte onderbre king haar tocht door Noord- Irak voort. Jean-Christophe Mitterrand (46), de zoon van de Franse president en diens speciale ad viseur voor Afrikaanse zaken, is uit de presidentiële staf ont slagen. Door regeringsfunctio narissen werd geen reden ge geven voor zijn vertrek. De zoon van de president, een voormalig journalist, is vaak het onderwerp geweest van grappen in de Franse pers. Cri tici verweten hem beter con tact te hebben met Afrikaanse dictators dan met democrati sche leiders. LONDON Omgeven door zeer strenge veiligheidsmaat regelen zijn gisteren in Lon den de historische besprekin gen begonnen tussen de Noordierse unionisten en de Ierse regering over de toe komst van Ulster. Het was voor het eerst sinds de Ierse opde ling in 1922 dat de Noordierse leiders bereid waren aan een tafel te zitten met Ierse minis ters. Ondanks onoverbrugbare lij kende tegenstellingen tussen met name dominee Ian Pais ley's Democratische Unionis- de partijen bij elkaar geko- Druk Het is publiek geheim dat Lon den een uitweg zoekt uit de Noordierse impasse en de on buigzame Paisley onder druk heeft gezet om tenminste aan de besprekingen deel te ne men. De Unionistenleider zag zijn komst naar Lancaster House als een ovèrleg over eventueel overleg. Maar het feit dat de meest anti-Ierse po liticus was gekomen bracht in landse stadhouder en Engelse koning Willem III, wordt her dacht. In het verleden was in de maanden voor en na deze viering geen enkel politiek overleg mogelijk vanwege de grote spanning in beide kam pen. Farce De gisteren begonnen ge sprekken in Londen zijn de tweede fase van het Britse Noord-Ierland-initiatief, dat in 1990 werd gestart door de toen malige minister van Noordier se Zaken, Peter Brooke. De eerste fase van het overleg ging tussen de partijen over de mogelijkheid van nieuw be stuur in Ulster. De derde fase Blijken moet nog in hoeverre betreft een algemeen overleg de vier Noordierse partijen en de twee regeringen werkelijk constructief willen praten. Eerder overleg tussen de par tijen begon eveneens hoopge- over de relaties tussen de Brit ten en de Ieren. Uitgesloten van het overleg is de Sinn Fein, de politieke vleugel van de terroristische IRA. De partij Een luider wordende wereld door JO WIJNEN Iemand heeft me ooit gezegd dat als je echt van een auto wilt houden, je hem niet rijden en niet bekijken moet, maar wassen. Het wassen van een auto is het ultieme ritueel, de finale koestering en als zodanig due een min of meer erotische activiteit. Je zet een emmer sop buiten, opent alle deuren en ramen van het vehikel, klapt alles uit wat maar uitklapbaar is en zet vooral de radio aan. Dat laatste is van belang omdat het ontbreken van geluid als gevolg van de volkomen stilstand van de auto, natuurlijk moet worden gecompenseerd. Dat alles schoot me te binnen toen ik dezer dagen i n Zoutleeuw belandde, een Brabants stadje dat in toeristenfolders zonder mankeren als een 'parel' wordt aangeduid. Het was rond een uur of twee dat ik de Grote Markt opreed. Geen wolk had zich boven het Brabantse gewaagd en dus had de zon vrij spel. Het was net alsof de siesta een eindweegs naar het noorden was opgerukt, want er was bijna niemand te zienbehalve dan die jongeman die, schuin achter de kerk, zijn auto waste. Het voertuig was van het sportieve slag, met enig plaatwerk onder de bumper zoals echte race auto's dat ook wel hebben, bredere banden, windgeleiders op de kofferbak, een vrijwel hagelwitte huid. Er kwam een oorverdovend gebonk uit het binnenste. De radio dus. Ik wilde op een terras vlakbij gaan zitten, maar dat was vanwege het lawaai niet mogelijk. Dus ging ik een eindje verderop zitten, aan de overkant van de Markt. Ook daar was het geen doen, maar ik had dorst en wilde de Markt bekijken. Een minuut of tien later werd alles veel duidelijker. Er verschenen twee meisjes die krappe jurkjes met zeer wijde armsgaten droegen, die buitengewoon gebruind waren en die Zoutleeuw bekeken door zonnebrillen met spiegelende glazen. Eén meisje graaide voortdurend in haar krullen en wierp die dan met een volmaakt, maar evengoed nutteloos gebaar naar achteren. Het andere controleerde voortdurend of de zon wel in de juiste stand ten opzichte van haar ledematen stond. Natuurlijk gingen ze op de autowassende jongeman af. Want een jongen met een sportauto heeft bij een stel gezonde meiden een paar streepjes voor. Voor mij kwamen de meisjes trouwens als geroepen. De jongeman zou, om zich verstaanbaar te maken, natuurlijk zijn radio zachter of misschien wel helemaaUuit zetten. Dan zou Zoutleeuw zich in de stilte van de zomemiidag aan mij openbaren. Dan zou het grijze steen van de Leonarduskerk tegen de wittewolkeloze hitte kunnen aanleunen en zou Zoutleeuw zich als een kater kunnen uitrekken in de loomheid van de middag. Maar niets daarvan. De radio werd niet afgezet. Ik besefte dat er een lichting jongeren is aangetreden die als gevolg van haar dagelijkse omgang met disco's en decibels met het onverstaanbare geen enkele moeite meer heeft. Terwijl ik op enige afstand nauwelijks in staat was mij bij hetbestellen van een tweede pilsje verstaanbaar te maken, keuvelde het drietal gezellig voort. En zeg niet dat het nergens over ging, want de jongeman begon op zeker ogenblik schuimvlokken uit zijn emmer sop in de richting van <}e meisjes te gooien. Die giechelden, bestierven het bijna, woelden in hun krullen, maarzorgden er wel voordat de zon geen ogenblik van hun ledematen werd afgeleid. Intussen zwol het gebonk aan, op de maat waarvan de meisjes begonnen te heupwiegen, hetgeen heel mooi was om te zien. Ik ben later nog naar de kerkschatten van Zoutleeuw gaan kijken en ben zelfs nog over de Getebrug gelopen. Maar ik bleef het gevoel hebben dat ik mij niet meer verstaanbaar kan maken, dat woordenjiiet meer tellen, dat het met de taal niet meer zo lang zal duren en dat ons een steeds luider wordende wereld te wachten staat. ieder geval iets van hoop. Ook vend, maar liep al gauw uit op weigert het gebruik van ge- ten, die nooit met Dublin wilde traditionele Oranje-marsen in spreken en de Ierse regering, die nog altijd een grondwette lijke claim heeft op hereniging van de beide Ierlanden, waren Noord-Ierland, waarbij de Slag aan de Boyne, waar de katho lieke koning Jacobus II in 1690 werd verslagen door de Hol- een farce toen men het zelfs niet eens kon worden over ver gaderdata en voorzitterschap pen. De protestante unionisten willen in principe niets weten van toenadering tot de katho lieken. weid af te zweren. De 'alle daagse terreur' in Noord-Ier- land eiste zondag het zoveelste slachtoffer toen een jongen werd doodgeknuppeld in ge vechten tussen katholieke en protestante straatbendes. Doden bij overstromingen China PEKING - Bij overstromingen in het zuidoosten van China zijn de afgelopen dagen bijna 200 mensen omgekomen. Politie en le ger zijn ingezet om tienduizenden burgers uit de getroffen gebie den te evacueren. De weerberichten wijzen op aanhoudende he vige regenval en een verdere verslechtering. Alleen al in de kust provincie Fujian zijn volgens het persbureau Nieuw China 113 mensen omgekomen en 7.000 huizen van de aardbodem verdwe nen. De Financiële schade wordt geschat op 130 miljoen gulden. 0S-leiders stellen vredesmacht in )SKOU De leiders van het GOS hebben gisteren een vre- smacht in het leven geroepen om een eind te maken aan het ledvergieten in Moldavië en andere republieken. Jeltsin zei het slot van de top in Moskou dat de ministers van defensie buitenlandse zaken binnen tien dagen een voorstel voor de desmacht moeten hebben uitgewerkt. Soldaten van de vre- smacht zullen waarschijnlijk eerst in actie komen in Molda- waar Russische en Oekraïnse separatisten in het oosten een jen republiek hebben uitgeroepen. Het Moldavische parle- ïnt zal wellicht nog deze week om interventie vragen. TOKYO Japan zal geen schadevergoeding betalen aan Koreaanse vrouwen die in de Tweede Oorlog als pros- tituée voor het Keizerlijke Leger hebben gewerkt. Vol gens Tokyo is er geen bewijs dat de vrouwen tot prostitu tie zijn gedwongen. In een officieel rapport dat gisteren is gepubliceerd er kent de Japanse regering wel dat de autoriteiten een rol hebben gespeeld bij de wer ving van de vrouwen. De be vindingen zijn in tegen spraak met talrijke getuige nissen over bruut geweld waarmee de vrouwen tiental len jaren geleden tot prosti tutie zijn gedwongen. Ver klaringen van getuigen zijn niet in het onderzoek betrok ken omdat dat privacy-pro- blemen zou opleveren, aldus de Japanse woordvoerder. Zuid-Korea heeft onmiddel lijk verbolgen gereageerd op het onderzoek. [APITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Maxi's Zeilschepen die deelnemen aan de 'Maxi Yacht regatta' passeren de torens van het World Trade Center in New York. De deelnemers begonnen gisteren aan de laatste etappe, van New York naar Boston. FOTO: AFP Commissie pleit De Klerk vrij van betrokkenheid bij geweld JOHANNESBURG - Een rechterlijke onderzoekscom missie heeft gisteren gezegd dat de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk, de belangrijk ste leden van zijn kabinet en de leiding van de veiligheids troepen niet direct betrokken zijn bij het geweld in Zuid- Afrika. Het Afrikaans Natio naal Congres, beschuldigt De Klerk ervan direct betrokken te zijn bij de gevechten tussen het'ANC en de Inkatha-bewe- ging. Het ANC heeft daarom de besprekingen opgeschort die moesten leiden tot een overgangsregering en de be ëindiging van het apartheids regime. De Afrikaanse staten hebben gisteren de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties gevraagd in spoedzit ting bijeen te komen om de po litieke crisis in Zuid-Afrika te bespreken. - Het schot is raak en de potvis gaat er nu nog sneller van snelheid, maar spoedig zal het zich door afmatting wel mopeten >or. De granaat in de kop van de harpoen is echter niet tot ontplof- overgeven. Af en toe maakt de potvis een grote sprong en terwijl op ig gekomen, maar het sterke nylontouw van de kabel wikkelt zich het voorschip de kabel langzaam wordt ingepalmd, zien de walvisja- et enkele slagen om de glazen koepel. De potvis tracht zich ver- gers de eigenaardige koepel op de rug van de vis. Ze begrijpen er sefs te ontdoen van de harpoen en gaat er nog sneller van door, de niets van en zijn-erg nieuwsgierig om hun vangst van dichterbij te be- chtboot met zich mee sleurend. Het dier ontwikkelt een enorme kijken. BONN De Duitse socia listen (SPD) hebben vlak voor de tien weken duren de zomervakantie van het Duitse parlement de alarmklok geluid over oostelijk Duitsland. muth Kohl de problemen bij het harmonisch samengroeien van Oost- en West-Duitsland niet aan. Het ontbregkt volgens hem nog altijd aan een duide lijk plan voor de economische en sociale eenheid van Duits- land. Dat plan zou een grote hoeveelheid knelpunten moeten oplossen. De belang rijkste zijn ondermeer dat er geen vervangende'regeling is gekomen voor de solidariteits- heffing. Daarmee droeg iedere Westduitser via zijn inkomen verplicht bij aan de wederop bouw van de oude DDR. Verder heerst in het voormalige Oost- Duitsland een grote woning nood en is er enorme onrust ontstaan over versnelde huur verhogingen. Een parlementai re meerderheid koos recent voor een vrijere abortus, maar de christen-democraten teken den bezwaar aan bij het Consti tutionele Hof. Tot grote onrust van de Oostduitse vrouwen, die al tientallen jaren lang een vrije abortuspraktijk gewend zijn. Over de Financiering van de landelijke verplegingsver- zekering is een felle discussie losgebarsten. Engholm vreest dat veel (Oost-)Duitse kiezers uit protest extreem-rechts zul len gaan stemmen, ofwel hun steun gaan geven aan een op handen zijnde 'Ost-partij', een brede burgerbeweging waarin Oostduitsers van allerlei poli tieke kleuren zich meer thuis zullen gaan voelen dan bij een van de grote democratische po litieke partijen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5