Eén mannetje kan honderden werknemers uit de auto jagen Kamerleden zien maar weinig in een deeltijdbaan BINNENLAND Bibliotheek kan op zondag open U kunt nu ook in het buitenland geld opnemen met uw giromaatpas. QeidócQowumt DINSDAG 7 JULI 1992 Tientallen konijnen zeer zwaar verwaarloosd ROTTERDAM - Een Rotterdamse dierenarts heeft gisteren zestig zwaar verwaarloosde en doodzieke ko nijnen moeten afmaken. De beestjes waren gevon den in enkele hokken bij een volkstuincomplex. Na een tip had de politie afgelopen vrijdag de dierenarts er al bijgeroepen. Er waren hokken ontdekt met daar in ruim zeventig konijnen, tientallen kippen en en kele kalkoenen. De dieren zaten bovenop elkaar en tussen hen door krioelde het ook nog van de ratten en muizen. Tien konijnen waren er zo slecht aan toe zij meteen moesten worden afgemaakt. Later consta teerde de dierenarts bij de overigen konijnen de ziek te van Snot, die besmettelijk is en fataal voor konij nen. Ook zij moesten worden afgemaakt. De kippen, kalkoenen, een eend en een chinchilla hebben de verwaarlozing overleefd en een nieuw verblijf gevon den bij een kinderboerderij. Tegen de eigenaar van de dieren is proces-verbaal opgemaakt. verwaarloosde konijnen. Zestig konijnen moesten worden afgemaakt. FOTO: ANP Sociale werkplaatsen blijven actie voeren UTRECHT - Werknemers in de sociale werk voorziening hebben gisteren en vandaag weer actie gevoerd voor een betere cao. In Noord- en Zuid-Holland en in de regio Zuidoost-Neder land heeft het personeel het werk voor een aan tal uren neergelegd en zijn er poortacties ge houden. Dat meldt de FNV-bond AbvaKabo. Voor vandaag stonden elf acties bij sociale werkplaatsen in het hele land op het program ma. In de loop van de dag zijn de onderhande laars van de bonden en het minsterie van socia le zaken en werkgelegenheid weer bij elkaar ge komen om te overleggen over een nieuwe cao. Bij aanvang van het overleg lagen de standpun ten mijlenver uit elkaar. De werknemers eisen een loonsverhoging van 4,5 procent. Het minis terie bood tot dusver aanzienlijk minder. Manager moet AID reorganiseren DEN HAAG - Minister Buk man (landbouw) heeft F. Vene- ma, directeur van Berenschot Interim Management, inge huurd om de reorganisatie van de Algemene Inspectiedienst (AID) in Kerkrade uit te voe ren. De reorganisatie vloeit voort uit een rapport over het functioneren van de AID. Daaruit bleek dat de dienst ge brekkig functioneert en een zeer slecht personeelsbeleid voert. Venema, eerder plaats vervangend secretaris-gene raal bij het ministerie van WVC, treedt met ingang van 17 augustus als interim-manager in dienst. CDA-kamerfractie is tegen korting op Rail Aktief-kaart DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer is tegen de regeling die de gemeente Amsterdam heeft getroffen met de Ne derlandse Spoorwegen. De overeenkomst betreft een korting van twintig gulden op de NS Rail Aktief-kaart voor Amsterdam mers met een minimumuitkering, die wordt betaald door de ge meente. Het CDA heeft daar gisteren vragen over gesteld bij de minister van sociale zaken en de minister van verkeer en waterstaat. Vol gens het CDA gaat de gemeente Amsterdam met deze actie op de stoel van de rijksoverheid zitten. Het inkomensbeleid is een ver antwoordelijkheid van de overheid en niet van de gemeente. Dit principe wordt door de gemeente Amsterdam op oneigenlijke wijze omzeild, meent het CDA. De CDA-fractie wil dat de betrokken bewindslieden de Tweede Kamer uitvoerig inlichten over de precieze inhoud van de afspra ken tussen Spoorwegen, rijksoverheid en gemeente. Daarnaast vragen de christen-democraten zich af of ook inwoners van ande re gemeenten zich mogen beroepen op deze afspraken. Maij over verkeersplan werkgevers sceptisch DEN HAAG - Minister Maij (verkeer) is „erg sceptisch" over het giste ren gepresenteerde werk geversplan om via techno logische vernieuwing tot aanzienlijke terugdrin ging van de milieu-uit stoot door het verkeer te komen. Dé werkgevers berekenden dat de overheidsdoelstellingen voor 2010 zullen worden ge haald, terwijl er ruim 28 mil jard kilometer méér wordt ge reden. Maij zal de plannen wel willend bekijken, maar gelooft niet in „afslanken door méér eten", zei ze in een voorlopige reactie tijdens het in ontvangst nemen van het rapport. Door technologische vernieu wing denken de werkgevers een brandstofbesparing per ki lometer te bereiken van 50 pro cent in 2010 ten opzichte van 1986 voor benzine-auto's en 32 procent voor vrachtauto's. De werkgevers willen dit bereiken door op Europees niveau on derzoek en ontwikkeling te be vorderen ten gunste van zuini ger auto's, schonere motoren, verbeterde katalysatoren en nieuwe energiedragers. Visum maakt een eind aan instroom van Joegoslaven BEEK Joegoslaven moeten sinds gisteren bij aankomst op Maastricht Airport in Beek in het bezit zijn van een in Joego slavië verkregen visum voor Duitsland of de Benelux. Aan deze nieuwe maatregel van het ministerie van justitie schreef een woordvoerder van de luchthaven het gisteren toe dat geen van de twee voor die dag aangemelde vluchten uit Skopje zijn doorgegaan. Een precieze reden voor het annu leren van de twee vluchten is evenwel niet opgegeven. Ook in het voorbije weekeinde wer den zes van de zeven aange melde vluchten zonder opgaaf van redenen geannuleerd. De 170 passagiers uit Skopje die zondagavond door Palair Ma cedonian werden aangevoerd, zijn waarschijnlijk de laatsten die ter plaatse nog een visum hebben gekregen. Als luchtvaartmaatschappijen Joegoslaven zonder visum aanvoeren, dreigen zij hun lan dingsrechten te verliezen. Dat betekent hoogstwaarschijnlijk het einde van de via Beek bin nenkomende stroom vluchte lingen. Althans tot op dit mo ment, aldus een woordvoerder van de luchthaven, want het toelatingsbeleid wijzigt de laatste dagen met de dag. Vaak geen drogist in drogisterijketens UTRECHT - Grote drogiste rijketens voldoen vaak niet aan de wettelijke eis dat er in elke zaak een vakbekwame drogist aanwezig is. De Farma ceutisch Hoofdinspecteur sig naleert dit in zijn jaarverslag- 1991. Eenmansbedrijven hou den zich wél aan de wet. Het verslag meldt verder, dat on derzoek van 688 monsters van ziekenhuisapotheken heeft uitgewezen dat de kwaliteit van 18 procent van de prepara ten te wensen overlaat. Het gebruik van geneesmidde len in bejaardenoorden heeft de speciale aandacht van de in spectie. DEN HAAG - In de po gingen de files en milieuo- verlast te beperken heeft de Rijksoverheid het fe nomeen vervoersplan uit de hoge hoed getoverd. Nu al moeten bedrijven met 5000 werknemers of meer een vervoersplan hebben, in 1995 ligt die grens op vijftig. „Een vervoersplan is een plan dat het woon-werkverkeer van de medewerkers van een be drijf of gr,oep van bedrijven be schrijft", zegt John Waaijer, coördinator van de afdeling binnenlands onderzoek van NEA, een onderzoeks- en ad viesbureau gespecialiseerd in advisering en onderzoek op het gebied van vervoer en dis tributie. Vanmiddag kregen acht cursisten van de eerste, bijna vijf maanden durende (17 cursusdagen) beroepsoplei ding 'vervoerscoördinator voor het woon-werkverkeer' hun di ploma uitgereikt. Steeds meer bedrijven houden zich bezig met het opstellen en uitvoeren van een vervoers plan. De bedoeling is dat de ge slaagde cursisten zich hiermee in de praktijk gaan bezighou den. De opleiding moet de ver- voerscoördinatoren praktische handvatten geyen bij het uit voeren van een vervoersplan. In principe geeft een goed uit gevoerd vervoersplan aan ie dere individuele medewerker advies omtrent de voor hem of haar meest gunstige en milieu vriendelijke vervoerwijze. Hierbij moet een aantal alter natieven, zowel per individu als voor de hele organisatie, op hun haalbaarheid worden on derzocht. Bespreekbaar Aan het door een bedrijf op stellen van een vervoersplan kunnen meerdere redenen ten grondslag liggen: als dienst verlening aan werknemers, om reiskostenvergoedingen uit te sparen, andere economi sche redenen of puur als ima goverbetering. Waaijer: „Een praktijkvoorbeeld: een bedrijf in een stad wil uitbreiden, maar heeft daar geen ruimte voor beschikbaar. Wél be schikt het bedrijf over een groot parkeerterrein. Slaagt het bedrijf erin om meer werk- Overvolle parkeer terreinen, files, milieu- overlast. FOTO DIJKSTRA nemers op een andere wijze dan met de auto naar het werk toe te laten komen, dan hoeft het bedrijf niet te verhuizen en kan op het parkeerterrein uit breiden". Onderzoek heeft uitgewezen dat 75 procent van de mensen die iedere dag alleen in hun auto naar hun werkplek rijden, en die auto verder eigenlijk niet nodig hebben, het „be spreekbaar" vinden om op een alternatieve manier te reizen, zoals 'carpoolen', 'vanbussen' (carpoolen, maar dan in een bus), fietsen, of het openbaar vervoer. Ze doen het nog niet omdat er geen aantrekkelijke regelingen zijn, of er is simpel weg nog geen aanvaardbaar al ternatief. Dat goed gedrag niet beloond wordt, is volgens ir. René Reu- sen, wetenschappelijk mede werker bij NEA, de voornaam ste reden waarom heel veel mensen iedere dag weer aan schuiven in de files. Maar ook moet er een psychologische drempel overschreden worden voordat de auto wordt thuisge- laten. Wat volgens Reusen nauwe lijks werkt is het autorijden ge woon duurder maken: „De auto is al veruit het duurste vervoermiddel, zonder dat mensen het vaak beseffen. Bij het reizen met het openbaar vervoer voel je de kosten veel meer, bij het verlengen van je maandkaart bijvoorbeeld, maar als je het uitrekent is de auto echt veel duurder dan het openbaar vervoer. Bovendien moet je niet straffen als er geen andere mogelijkheden zijn". Maar er moet ook weer niet al te veel over het openbaar ver voer gepraat worden, vindt Reusen. Naast het feit dat er mensen zijn die je niet uit de auto krijgt, kan het gewoon soms ook niet anders. De voor beelden van industrie- en be drijventerreinen die vanuit de zogenoemde 'slaapsteden' ei genlijk alleen maar met de auto te bereiken zijn, zijn le gio. De Plaspoelpolder in Rijs wijk is een goed voorbeeld. Reusen: „Dat was nu eenmaal beleid in de jaren zestig. Dan kunnen we nu wel zeggen dat de politiek dat toen niet goed ingeschat heeft, maar daar hebben we nu niets aan. Er moeten nu vervoersplannen gemaakt worden". Het opstellen van een ver voersplan heeft vaak niet eens zoveel om het lijf. Een bedrijf kan bijvoorbeeld een busje tussen het station en kantoor laten pendelen, dat is al een onderdeel van een vervoers plan". Een ander voorbeeld: in een groot bedrijf weet je vaak niet dat mensen op andere af delingen in dezelfde plaats wo nen, of zelfs in dezelfde straat wonen. Een afdeling perso neelszaken kan heel simpel deze mensen met elkaar in contact brengen. Ook is het la ten neerzetten van een be waakte fietsstalling soms al ge noeg om te bereiken dat meer mensen met de fiets naar het werk komen. „Soms komt een bedrijf al een heel eind door één mannetje een halve dag per week vrij te maken voor het coördineren van het vervoer. Op die manier vinden al gauw honderden mensen een alternatieve reis wijze", zegt Waaijer. WD ongerust over beveiliging van kazernes DEN HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer zet vraag tekens bij de bewaking van de Nederlandse kazernes. Vooral nu verslaggevers van een och tendblad vorige week op ver toon van een ANWB-pasje toegang kregen tot de Oranje Kazerne in Schaarsbergen en de vliegbasis Deelen. Zij pro beerden aan te tonen dat de be waking van de Nederlandse kazernes 'nog steeds zo lek als een mandje is'. In schriftelijke vragen heeft het WD-kamer- lid mevrouw Van Heemskerck Pillis-Duvekot er bij minister Ter Beek van defensie op aan gedrongen een onderzoek in te stellen. Zij wijst op Ter Beeks brief van 25 maart waarin hij de Kamer een herevaluatie .van de beveiligings- en bewa kingsobjecten bij de Konink lijke Landmacht toezegde. Het liberale kamerlid wil van de minister nu weten tot welke re sultaten het onderzoek, dat voor 15 mei zou zijn uitge voerd, heeft geleid. Droogte bedreigt aardappeloogst STADSKANAAL - Door aan houdende droogte dreigt een deel van de aardappeloogst in het noordoosten van Neder land verloren te gaan. De be treffende boerenorganisatie in het gebied, de CBTB Veenko loniën, vreest dat momenteel al dertig procent van de oogst van fabrieksaardappelen opge geven moet worden. Geschat wordt dat de droogte de akker bouwers in het gebied te staan komt op een inkomstender ving van vijftig miljoen gul den. Scheepjes Urenlang passen en meten was er gisteren in de Harlingse haven voor nodig om twintig uiterst kostbare Nederlandse scheepjes een plek te geven in het vrachtruim van de coaster 'Zuiderzee'. De scheepjes doen volgende week mee aan 'Brest '92', het maritieme spektakel aan de Franse westkust, waaraan 2500 traditionele schepen uit de hele wereld deelnemen. FOTO: ANP Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG - Het kamer lidmaatschap als deeltijd baan, kan dat? PvdA-voor- zitter Felix Rottenberg vindt van wel. Dit week einde verklaarde hij dat kamerleden hun werk best in drie dagen per week kunnen doen, en de rest van de week een an dere functie kunnen ver vullen. De kamerleden zelf denken daar over het algemeen beduidend an ders over. PvdA-kamerlid Tineke Nete lenbos ziet vooralsnog weinig in de aanbevelingen van haar partijvoorzitter. „Het komt er dan op neer dat ik al die andere dingen die tot het werk van een kamerlid behoren niet meer kan doen. De werkbezoe ken, hoorzittingen en gesprek ken met schoolraden moeten dan vervallen, daar heb je geen tijd meer voor. En daarnaast, ook nu al wordt geroepen dat er minder moet worden verga derd, maar we hebben nog nooit zoveel vergaderd als af gelopen jaar. We hebben ten slotte de taak de regering te controleren. Probeer dat maar eens te combineren met een gewone baan", aldus Netelen bos. Kamerlid Hans Dijkstal ziet namens de WD-fractie even eens weinig in de voorstellen van de PvdA-voorzitter. „Mis schien dat dit een goede oplos sing is voor de PvdA-fractie, maar binnen onze fractie heb ben we het al druk genoeg. Als FOTO:ANP we niet in de Kamer zijn hou den we spreekbeurten, wonen discussies bij, gaan op werkbe- zoek. Ik denk dat wat Rotten berg wil vooral bedoeld is voor de PvdA en de CDA, daar heb ben ze zoveel kamerleden lo pen dat het ze moeite kost die allemaal zinvol bezig te hou den. Bij de andere fracties heb je die problemen niet". UTRECHT - Bibliothe ken kunnen voortaan on der voorwaarden op zon dag open zijn. Dat is de meest opmerkelijke afspraak die werkgevers en bonden gisteren hebben ge maakt bij het totstandkomen van de nieuwe cao voor de tien duizend werknemers bij de openbare bibliotheken. Giste ren werd overeenstemming bereikt over die cao, die een looptijd heeft van twee jaar. De oude cao biedt bibliotheken alleen in heel bijzondere geval len de mogelijkheid de deuren op zondag te openen. Een ex periment vorig jaar in Leiden werd door het lezerspubliek zeer op prijs gesteld. Nu is overeengekomen dat directies over openstelling op zondag met hun ondernemingsraden afspraken kunnen maken. Als de werknemersvertegenwoor diging toestemming geeft, dan dienen de bibliotheken met ie dere werknemer tot een ak koord te komen. De gemaakte afspraken gelden voor een jaar. De toeslag voor het wer ken op zondag gaat omhoog van vijftig naar zeventig pro cent. Het principe-akkoord voorziet voorts in een structu rele loonsverhoging van 4 pro cent per 1 april van dit jaar. In december wordt een eenmali ge uitkering van 0,8 procent betaald. Over de loonsverho ging voor 1993 wordt volgend jaar apart onderhandeld. Extra service van de Postbank CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Bij buitenlandse geldautomaten kunt u, net als bij de giromaten in Nederland, 24 uur per dag en zeven dagen per week geld opnemen. Snel, veilig en zonder kosten. Dit kan met een giromaatpas die op de achterzijde is voorzien van de Eurocard/MasterCard logo's. De geldautomaten herkent u eveneens aan deze logo's. Er zijn bijvoorbeeld in Duitsland 6.700 geldautomaten, in Frankrijk 5.500, in Spanje 10.000 en in kunt u met uw giromaatpas terecht, bijvoorbeeld in de Verenigde Staten, Israël en Indonesië. Waar u in uw vakantieland geld kunt opnemen, leest u op de Postbank Vakantiekaartjes. Voor elk populair vakantieland is er één. Deze handige kaartjes bevatten alle informatie over betalen en geld opnemen in het buitenland. De Postbank Vakantiekaartjes zijn g/atis verkrijgbaar op het post kantoor en bij een groot aantal België 1.100. Maar ANVR-reisbureau's. ook buiten Europa POSTBANK JfaD

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3