£eidóe Sou/io/nt Chaos Franse wegen blijft na akkoord •JaW G-7 zetten noodleveranties Sarajevo hoe dan ook voort ABP wil uitgroeien: tot sociaal fonds overheidspersoneel Tip (8) ScldócSoutmit 5 6 9 11 zelden? jammer eigenlijk rl4 Dagen Gratis^ ■i,nnr.m»4i,in»icra; DINSDAG 7 JULI 1992 3 12 PAGINA'S in een katernen GEESTELIJK LEVEN Russen kiezen aarzelend voor christendom Eén mannetje kan honderden werknemers uit de auto jagen CIA betrokken bij couppoging in Irak Speciale productie opera Tosca rechtstreeks op tv Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25383. Losse nummers 1,50 Morgen zonnig. Minimumtempe ratuur omstreeks 13 graden Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. Donderdag zonnig en warm. Vrijdag enkele regen- en onweersbuien, gevolgd door koeler weer. ANWB biedt hulp aan gestrande leden DEN HAAG - De ANWB gaat door de blokka- Kommer en kwel aan Costa Brava BARCELONA De verkeersblokkades in Frankrijk bezorgen Spaanse campinghouders een beroerte. De kampeerterreinen aan de Costa Brava zijn nog slechts des in Frankrijk gestrande leden helpen uit dit voor de helft bezet. „Ze huilen tranen met tuiten land weg te komen. Dat geldt voor leden die in het bezit zijn van de Internationale Reis- en Kredietbrief. Als zij met een caravan of vouw wagen op reis zijn, moeten ze een aanhangwa gensupplement hebben om voor hulp in aan merking te komen. De regeling geldt ook voor Spanje en Portugal. Volgens de ANWB geldt de hulp alleen voor mensen die „beslist niet meer naar huis terug kunnen rijden". „Van die men sen worden de auto en de caravan door de Alarmcentrale naar Nedeland gebracht", aldus de woordvoerder. De extra reiskosten die de mensen zelf dienen te maken om thuis te ko men, zijn wel voor eigen rekening. Ook het Ne derlandse Rode Kruis wil mensen die vastzitten op de Franse wegen bijstand gaan verlenen. Gastel van het ANWB-steunpunt in Na een koele, regenachtige junimaand zijn het nu Franse vrachtwagenchauffeurs die de campings aan de Costa Brava half leeg houden. De Fransen, Duit sers en Nederlanders die hadden beloofd te komen, zitten vast in een eindeloze file of hebben hun reis uit gesteld of afgesteld. „De schade komt bijna volledig voor rekening van de campings", aldus Van Gastel. De campinghouders vrezen dat veel kampeerders ook na het opheffen van de blokkades zullen wegblijven uit angst voor grote drukte en hoge prijzen in verband met de Olympische Spelen. „De schade voor de cam pinghouders, maar ook de horeca is niet meer in te ha len". Vervoer dieren naar Frankrijk verboden DEN HAAG - De Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) heeft het vervoer van levende dieren naar of door Frankrijk verboden. De dienst, onderdeel van het ministerie van landbouw, zal Ne derlandse vervoerders geen zogenaamde welzijnscertificaten verstrekken. Deze certificaten zijn verplicht bij het vervoer van levende dieren. Volgens de RW zijn de omstandigheden op de Franse ver keerswegen van dien aard, dat gevreesd moet worden voor ernstige en langdurige vertraging van de reis. Dienentegevolge kan niet worden voldaan aan de wettelij ke welzijnseisen. De schade die de Neder landse economie lijdt ten gevolge van de blokkade-acties in Frankrijk loopt in de honderden miljoenen guldens. Ombudsman: Slibstort in Braassem 'niet behoorlijk' DEN HAAG/JACOBSWOUDE - Het is niet behoorlijk dat de Dienst der Do meinen heeft toegelaten dat er in het Braassemermeer verontreinigde bag ger is gestort zonder de daarvoor beno digde vergunning op grond van de Af valstoffenwet. Dat oordeelt de Nationa- Op 14 november 1990 bepaalde de Afi deling geschillen van bestuur van dé Raad van State dat voor de baggerstort een Afvalstoffenwetvergunning nodig is. Pas anderhalf jaar later werd zo'n vergunning voor de Braassemermeer aangevraagd. De Ombudsman acht de le Ombudsman M. Oosting in zijn rap- tussenliggende periode. dus port naar aanleiding van een klacht van 24 verontruste kinderen van basis school De Schakel uit Leimuiden. Oosting adviseert het ministerie van fi nanciën - waaronder de Dienst der Domeinen valt - het storten van bag ger in de omstreden zandwinput te ver bieden indien de provincie Zuid-Hol land voor het nieuwe st^rtseizoen dat op 1 oktober ingaat - opnieuw een gedoogbeschikking zou afgeven. zonder benodigde vergunning gestort is, te lang. Ook een gedoogbeschikking ontbrak. Als verantwoordelijke instantie wijst Oosting daarbij naar de Dienst der Do meinen. Deze had geen toestemming mogen verlenen aan de provincie Zuid-Holland en de hoogheemraact- schappen Rijnland en Delfland voor de slibstort. Erik Breukink krijgt oorvijg LEIDEN OMGEVING Sanering Gerrit Doustraat afhankelijk van extra subsidie van provincie geestelijk leven/opinie 2 binnenland3/4 buitenland 5 beurs 6 kunst/rtv 6 economie 7 sport 8/9 leiden/regio 10/11 dienstverlening 11 rtv-programma's 12 weer/puzzel/menu 12 PARIJS - Vertegenwoordi gers van de Franse regering, vrachtwagenchauffeurs en hun werkgevers hebben van ochtend een principe-akkoord bereikt dat moet leiden tot be ëindiging van de al meer dan een week durende blokkade van de Franse autowegen. Des ondanks gaan veel chauffeurs door met hun acties. bereikt over een reeks maatre gelen die de arbeidsomstan digheden van de Franse chauf feurs moeten verbeteren, zoals verkorting van de werkweek. Wanneer de onderhandelingen daarover niet binnen drie maanden tot overeenstem ming leiden, zal de regering per decreet arbeidstijdverkor ting voor de chauffeurs invoe ren. Ook werd een speciale re geling gevonden rond het pun- tenrijbewijs. Een chauffeur die zijn rijbewijs kwijtraakt, kan niét langer ontslagen worden. Voor hem moet een passende baan worden gezocht. Als een nieuwe chauffeur niet de tijd wordt gegeven om een afstand te overbruggen zonder gelden de maximumsnelheden te overtreden, is niet hij maar zijn baas of opdrachtgever ver antwoordelijk Minister van verkeer Jean- Louis Bianco toonde zich zeer verheugd over akkoord „zoals er nog nimmer een is geslo ten". De bonden van vrachtwa genchauffeurs - in Frankrijk zijn slechts tussen de twee en drie procent van de chauffeurs georganiseerd - bleken even eens tevreden. Het is aan de Commissarissen van de Republiek in de diverse provincies om de uitkomsten van het overleg aan de actie voerders uit te leggen. De Franse politie heeft intussen niet op de resultaten gewacht en verwijderde gedurende de nacht 45 blokkades (dat wil zeggen 1500 vrachtwagens). Taxichauffeurs in de Parijse voorstad Cergy-Pontoise be gonnen vanochtend aan een nieuwe actie. Zij blokkeerden de snelweg Al ten noordwes ten van Parijs. De economische gevolgen van de blokkades begonnen steeds harder voelbaar te worden. Au tofabrikant Peugeot heeft van morgen in ieder geval ruim 26.000 werknemers naar huis gestuurd omdat er geen onder delen meer in de fabrieken in Poissy, Sochaux en Mulhouse aankwamen. Citroën heeft het zelfde gedaan met de ochtend ploeg in haar fabriek in Aul- nay. Verder zijn vooral de fruit telers de dupe van de acties. Zij demonstreerden gisteren tegen de wegblokkades door een groot aantal provinciale wegen in het zuidoosten van het land af te zetten. Uit de ha ven van Lorient, de tweede vis sershaven van het land, is al een week lang geen vis meer naar de winkels vervoerd. Pagina 4: Geduld van Fransen met 'Kings of the road' raakt op MÜNCHEN - De zeven grootste industrielanden (G-7) zijn vastbeslotën de hulpleveranties aan Sara jevo desnoods met militai re middelen voort te zet ten. Dat verklaarde de nationale veiligheidsadviseur van de Ver enigde Staten, Brent Scowcroft gisteren in München. De Fran se president Mitterrand wil mo gelijk troepen naar Joegoslavië sturen om de weg tussen Sara jevo en het vliegveld vrij te ma ken. Mitterrand wil dat kon vooien met humanitaire hulp, die van het vliegveld naar de stad rijden, bij beschietingen kunnen terugschieten. De VN- blauwhelmen op het vliegveld van Sarajevo mogen dat niet. VN-secretaris-generaal Boutros Ghali is bezorgd over het plan. De situatie voor de VN-troepen kan nog gevaarlijker worden als sommige soldaten wel en andere niet terugschieten. Ontduiking In Belgrado sloten 40.000 Ser viërs een week van demonstra ties af tegen president Slobo dan Milosevic. Hij wordt onder meer verantwoordelijk gehou den voor de economische ma laise door het VN-embargo. Ser vië zoii dit embargo overigens ontduiken. Via een pendel dienst tussen de Roemeense haven Constanta en de Monte- negrijnse havenstad Bar komt elk week 25.000 ton aan ruwe olie Servië en Montenegro bin nen. De clandestiene operaties worden uitgevoerd door een groep Joegoslavische privé-on- dernemers. Het uitroepen van de eigen staat door Kroatische nationa listen in het zuidwesten van Bosnië is een nieuwe hinder paal in het vredesproces. Het is gisteren door het president schap in Sarajevo als verraad bestempeld. De Kroatische pre sident F. Tudjman erkent de Bosnische onafhankelijkheid wel. In een brief aan de Confe rentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) schrijft de nieuwe Servische premier Milan Panic dat hij binnen 100 dagen een eind zal maken aan de gevechten in Bosnië. Panic vroeg de CVSE Joegoslavië, dat nog bestaat uit Servië en Montenegro, niet bui ten de organisatie te zetten. Verzekeraars n sporen gestolen auto's op daai maatschappijen gaan zelf gesto- i len auto's opsporen. Een eerste proef is zó succesvol verlopen dat 26 grote verzekeringsmaat schappijen in zee gaan met het /uit e/j DEN HAAG - Verzekerings- itien opsporings- en onderzoeksbu- topi reau COBB. Jaarlijks worden 'ijft 25.000 auto's gestolen, waarvan huis de politie slechts een klein deel tekef terugvindt. De schade is derma te hoog opgelopen dat het COBB verzekeringsmaatschap pijen heeft voorgesteld, zélf de auto's op te sporen. Voor elke gestolen auto die verzekerings maatschappijen teruggevonden willen hebben, storten zij twee honderd gulden in een speciaal fonds. Het COBB gaat vervol gens op speurtocht. In met com puters uitgeruste auto's stellen controleurs zich op in grote ste den en havengebieden. Alle kentekens van passerende au to's worden in de computer in gevoerd. Bij een kenteken van een gestolen auto begint de computer te piepen en schakelt het COBB de lokale politie in. Op deze manier zijn bij een be scheiden proef in vijf weken tijd 45 gestolen auto's teruggevon den, waarvan er 43 konden wor den veilig gesteld door de lokale politie. In totaal 36.000 auto's werden gecontroleerd. Van de ongeveer honderd verzeke ringsmaatschappijen in Neder land heeft inmiddels een kwart enthousiast gereageerd op de resultaten van het opsporings team. Albanezen willen weg Albanezen wachten in Durres, de grootste haven van Albanië, af of zij aan boord van een boot kunnen komen om zo het land te ontvluchten Gisteren waren er meer dan tienduizend Albanezen in de haven. De autoriteiten stuurden alle boten, soms al in het zicht van de haven, weg. foto: ap HEERLEN - Het Alge meen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) wil sa mensmelten met andere uitvoerende instanties voor de sociale zekerheid groeien tot een sociaal fonds» Zo kan klantgerichter en doel matiger gewerkt worden De werkgelegenheid bij het ABP staat onder druk. Pre sit dent-directeur mr. drs. M. Snij» ders deelde in zijn nieuwjaars^ van ambtenaren. Dit staat toespraak mee dat 800 banei) in het jaarverslag 1991 van het ABP dat vandaag is gepresenteerd. zullen vervallen. Nu werken bij het ABP ongeveer 380(3 mensen. Het ABP zal de uitvoering vaij leefvoorzieningen voor ar- Het aangaan van „allianties of beidsongeschikten moeteii fusies" met de overige uitvoer ders is „de beste weg om het ABP uit te bouwen tot een So ciaal Fonds Overheidsperso neel". Het bureau Berenschot be pleitte vrijdag in een rapport aan minister Dales van bin nenlandse zaken om uitkerin gen in verband met ontslag, ar beidsongeschiktheid of invali diteit voor de hele overheid door één organisatie te laten uitvoeren. Zo'n nieuwe organi satie zou zich niet bezig moeten houden met vut, pen sioen en functioneel leeftijds ontslag. Al die activiteiten zou den moeten worden onderge- ten. Daarnaast zullen bij het ABP banen verdwijnen door verbetering van de efficiëncy. Het (vermogens-)tekort in de boeken van het ABP is vorig jaar verder gestegen van 19,4 miljard tot 27,1 miljard. Daar door is - als men verplichtin gen en bezittingen tegen el- kaar afzet - sprake van een dekkingsgraad die daalde van 91 naar 89 procent. Inmiddels heeft een commissie van amb tenaren (namens de overheid als werkgever) en ambtenaren bonden overeenstemming be reikt over een nieuwe toe komst van het fonds. Vanaf 1 bracht bij het ABP. Het ABP januari 1994 zal het ABP niet voert nu de regeling voor de ar beidsongeschiktheid uit, maar de uitvoering bij ziekte en werkloosheid is in handen van de afzonderlijke werkgevers. Door het aangaan van „allian ties of fusies" wil het ABP uit- langer vut en arbeidsonge schiktheidsuitkeringen finan cieren uit gespaard kapitaal. Die uitkeringen zullen dan net als in het bedrijfsleven betaald worden uit premies die in het zelfde jaar worden opgebracht. Een Franse vrachtwagenchauffeur probeert een pantservoertuig van de politie tegen te houden door zich voor de wielen te storten. Korte tijd later gaf de man zijn verzet op. De politie heef inmiddels de meeste blokkades op de weg Parijs-Lille verwijderdfoto: ap Philips wil nieuw pensioenstelsel EINDHOVEN - Philips wil een nieuw pensioenstelsel invoeren waardoor de werknemers tot op zekere hoogte zelf de hoogte van hun pensioen kunnen bepalen. Het overleg daarover met de bon den begint volgend vooijaar. Dat schrijft mr. A. de Haas, adjunct directeur arbeidsverhoudingen, in het jongste nummer van het personeelsblad de Philips Koerier. De bedrijfspensioenregeling van Philips bestaat uit drie onder delen, het ouderdomspensioen, het weduwen- en wezenpensi oen en het invaliditeitspensioen. Elke werknemers betaalt voor alle onderdelen en heeft daar vervolgens ook recht op. Philips wil in de toekomst alleen het ouderdomspensioen tot een bepaal de hoogte verplicht stellen. Het ouderdomspensioen boven die grens, het nabestaandenpensioen en het invaliditeitspensioen worden als het aan Philips ligt facultatief. Werknemers die er geen gebruik van maken hoeven er ook geen premie voor te betalen. Miljoenenbrand in Alphens winkelcentrum ALPHEN AAN DEN RIJN - Een forse uitslaande brand in het Alphense winkelcentrum de Aarhof heeft naar schatting voor 2 miljoen gulden schade veroorzaakt. De brand ont stond als gevolg van afronden de werkzaamheden bij de re novatie van het winkelcen trum. Een werknemer van een bouwbedrijf was met een snij brander bezig enkele uit de ge vel stekende stalen binten te verwijderen, toen door de hitte of vonken de aanpalende pla tenzaak vlam vatte. Binnen en kele minuten stond de zaak in lichterlaaie. Hoewel de brand weer uitgerukt met vier wa gens de brand snel onder controle had, kon niet worden voorkomen dat de gehele in ventaris verloren ging. Ook de naburige winkels, een schoe nenzaak, kledingzaak en een juwelier, liepen forse rook- en blusschade op. Er wordt heel wat op het strand gesmeten dezer dagen, maa: dat bedoelen ze niet in Enkhuizen, waar in het Zuiderzeemuseum tot en met 16 augustus de tentoonstellin] „Op het strand gesmeten" al een maand veel aandacht trekt Er wordt een Overzicht gegeven van een twintigtal strandingen tussen 1577 en 1990 door middel vn schilderijen, tekeningen, grafiek, foto's, aardewerk, boeken en documenten. Wie gek is op biologie kan er ook terecht, want ook de walvis komt er aan de orde. De meeste dingen di« er te zien zijn, heeft men nooit eerder tentoongesteld. Dus he gaat min of meer om primeurs. Zoals in de Leidse Courant Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon:. (voor controle op bezorging) Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1