Met voedselhulp alleen is Derde Wereld niet geholpen Filatelistische oorlog met Manneke Pis in de hoofdrol „De hemel is rood... i de synagoge brandt... bravo! bravo!" Leger en fatalisme verhinderen opsporing van vermiste Thais BUITENLAND Harteloze Goebbels: (fceidaeSomcwt MAANDAG 6 JULI 1992 Si M ;OME „Voedselhulp moet geen doel op ich zijn, maar een middel om mensen te ielpen zelfvoorzienend te worden". Dat is de filosofie van Catherine Bertini, een kor date Amerikaanse die sinds april van dit r'njjaar aan het hoofd staat van het Wereld- !°eiVoedselprogramma (WFP) van de Verenig- reide Naties. d aaj)e 42-jarige Bertini, die als staatssecreta ris in de regering-Bush belast was met de armenzorg voor circa veertig miljoen ®n(Amerikanen, geeft echter toe dat vooral in "duidelijk Afrika de toestand dermate ho peloos is, dat het WFP noodgedwongen wel de nadruk moet leggen op noodhulp. Het in 1961 opgerichte WFP, dat in Rome is gevestigd en veldkantoren heeft in 82 landen, is op dit moment verreweg de grootste hulporganisatie in dit door droog te en hongersnood geteisterde deel van de wereld. Vorig jaar heeft het WFP hiervoor driehonderd miljoen dollar aan voedsel uitgedeeld, en dit jaar zal dat bedrag nog beduidend hoger liggen. Verder is het WFP actief in landen als Bangladesh, dat nog te lijden heeft onder de gevolgen van de overstromingsramp van vorig jaar, en Cambodja, dat niet alleen te kampen heeft met de naweeën van de burgeroorlog, maar ook nog eens honderdduizenden vluchtelingen uit Birma moet voeden. „Voedsel is op dit moment het grootste probleem", zegt Bertini, „om circa acht tien miljoen mensen in zuidelijk Afrika van de hongerdood te redden moeten we ruim vier miljoen ton bijeenbrengen. Maar daarnaast, moet een goede infra structuur worden geschapen. In het noor den van Malawi is bijvoorbeeld een voed- seloverschot, terwijl in het zuiden honger wordt geleden. Daar zijn wegen dus be langrijker dan voedsel". Het beleid van het WFP is daarom ook ge richt op de aanbouw van wegen, loodsen en scholen, waarvoor ruim een derde deel van de begroting van 1,6 miljard dollar (1992) is uitgetrokken. Waar mogelijk wor den de arbeiders in voedsel betaald, ook om de bevolking niet te laten wennen aan het idee van gratis voedselhulp. Bij de dis tributie van voedsel werken de veldwer kers van het WFP nauw samen met parti culiere hulporganisaties als Care, Save the Children en kerkelijke groeperingen. „Deze mensen doen hun werk met een ge weldige inzet en iedere cent die aan hun wordt gegeven is goed besteed", zegt Ber tini. Het WFP zelf wordt voornamelijk gefinan cierd door VN-lidstaten, die geen vaste contributie betalen maar volkomen vrij zijn in de bijdrage die ze willen geven. Ne derland, dat van oudsher een grote voor stander is van multilaterale hulpverle ning, is daarom, een van de grootste geld schieters van het WFP, terwijl landen als Frankrijk en Italië, die de voorkeur geven aan bilaterale contacten met voormalige koloniën, maar een geringe bijdrage leve ren. „Als we ons werk goed doen, krijgen we dus ook meer geld b innen", zegt Bertini, die daarom is begonnen met een grondige reorganisatie onder de circa vijftienhon derd personeelsleden van het WFP, om de voor VN-organisaties zo kenmerkende bu reaucratisering een halt toe te roepen. Verder is de benoeming van Bertini zelf al een garantie voor een beter functioneren. Haar voorganger, de Australiër James Ing ram, leefde in voortdurende onmin met de directeur-generaal van de eveneens in Rome gevestigde Wereldvoedselorganisa tie FAO. Edouard Saouma. En omdat het WFP zijn programma in overleg met de FAO moet opstellen, was die persoonlijke vete nu niet direct bevorderlijk voor de be strijding van de honger in de wereld. Na het WFP zal over anderhalf jaar ook de FAO grondig gaan moderniseren. Dat is althans de mening van ingenieur F. Prille- vits, de Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de FAO. die daarmee be doelt dat dan de autocraat Saouma zal te rugtreden, waarschijnlijk om plaats te ma ken voor een Nederlander, de huidige KRO-voorzitter en voormalige minister van landbouw Braks. Betoging tegen bewerker van dagboeken Goebbels J. LONDEN Ongeveer 200 demonstranten 2' hebben eergisteren voor het huis van de Brit- se historicus David Irving betoogd tegen het plan van de Britse krant Sunday Times, hem de bewerking te laten verzorgen van de ge- vonden dagboeken van Joseph Goebbels. De betogers, voor het merendeel familieleden van overlevenden van de Holocaust, beschul- k i digden Irving van sympathieën met extreem- rechts. Irving heeft herhaaldelijk verklaard j dat de jodenvernietiging in de Tweede We- P reldoorlog buiten medeweten van Adolf Hit- I Ier is uitgevoerd. De historicus plaatst tevens kanttekeningen bij het aantal slachtoffers van de Holocaust. Volgens hem ligt dat aantal lager dan de algemeen aanvaarde zes miljoen. De Sunday Times heeft het voornemen de dagboeken van Hitiers propagandachef ko mend najaar te publiceren. De krant heeft in middels laten weten dat niet Irving de dag boeken zal redigeren. De krant heeft deze op dracht toegewezen aan Norman Stone, pro fessor moderne geschiedenis aan de Universi teit van Oxford. Waarschijnlijk blijft Irving nauw bij het project betrokken: hij is name lijk een van de weinigen die het handschrift van Göbbels kan ontcijferen. ap jONDEN Eind vorige veek werd bekend dat de Sunday Times de exclu- jieve rechten heeft bedon- {en van de dagboeken van iazi-propagandachef Jo- Y* teph Goebbels. Een inte- [J[ {rale versie van de dag- joeken is ontdekt in de ar jientrale Archieven van Irijfie Russische regering in veidoskou. De dagboeken Dieden een nieuw en gede- lCj djailleerd inzicht in het en functioneren van de nazi- lagdictatuur en de betrekkin- >or c^en van Hitiers Derde ch$ijk met buitenlandse aniachten als Engeland en ua ie Sovjetunie, nne gelde Sunday Times zal vanaf lorbfolgende week in serievorm IvieJassages uit de dagboeken pu- crattliceren. De passages bevatten a vi$ieuwe informatie over de be- angrijkste gebeurtenissen in e uitet leven van Adolf Hitler van- apeflf 1933, het jaar waarin hij aan en i|e macht kwam, tot zijn dood Conti een Berlijnse bunker in orn|945. oerisn zijn dagboeken bèschrijft ndeuoebbels onder meer hoe de itristallnacht werd geënsce neerd. de pogrom in 1938 tegen de joden. Verder beschrijft hij de gespannen sfeer in de hoog ste regionen van het nazi-regi me toen Hitier zijn laatste kaarten uitspeelde in het po- kerspel dat uitmondde in de tweede wereldoorlog. Andere zaken waarvan Goeb bels verslag doet zijn de Sude- tencrisis en de ontmanteling van Tsjechoslowakije; de Pool se crisis en het uitbreken van de oorlog in 1939; de moord zuchtige zuivering van de nazi-partij in 1934; Hitiers re actie op de Japanse aanval op Pearl Harbour en de mislukte aanslag op Hitler in 1944. Goebbels, die de Duitse media bestierde en adviseur was van Hitler, was een dwangmatig dagboekschrijver. Hij en zijn vrouw pleegden binnnen 24 uur na Hitiers dood zelfmoord - na eerst hun zes kinderen te hebben ge dood. Na zijn dood is een deel van Goebbels dagboeken aan getroffen in het voormalige Oost-Duitsland en de Sovjetu nie. Belangrijke delen over een aantal beslissende ontwik kelingen in de nazi-tijd ontbra ken evenwel. Compleet De vondst in Moskou is de eer ste complete versie van de dag boeken. Ze zijn vastgelegd op honderden breekbare micro-fi ches die in 1945 door een nazi fotograaf werden gemaakt on- In Moskou is een complete versie ontdekt van de dagboeken van Jo seph Goebbels. Deze foto van Hitler's minister van propaganda da teert van oktober 1942. foto: archief der supervisie van Goebbels privésecretaris Richard Otte. De microfiches zouden na de oorlog in een aluminium doos in een bos buiten Potsdam be graven zijn, van 1945 tot 1990 in het communistische Oost- Duitsland. De glazen plaatjes werden eerder dit jaar ontdekt door Duitse wetenschappers in het 'speciale archief te Moskou, waar uit Berlijn gestolen docu menten liggen opgeslagen. De Sunday Times werd van het bestaan van de microfiches op de hoogte gesteld door de zeer omstreden extreem-rechtse Britse historicus David Irving. Na felle protesten tegen Irving is Norman Stone, professor moderne geschiedenis aan de Universiteit van Oxford, aan getrokken om de dagboeken te analyseren. Stone stelt dat de dagboeken worden geken merkt door Goebbels specifie ke 'flapuit-kwaliteit': „Ze be vatten de juiste combinatie van trivia en sfeertekening". Cynicus Goebbels blijkt een harteloos cynicus, vooral in de passages over de Kristallnacht. Goeb bels verheugt zich in de orgie van verwoestingen: „De hemel is bloedrood... de synagoge brandt... Bravo! Bravo!". Ook Hitiers expliciete rol bij de po grom wordt duidelijk wanneer Goebbels het eerste nieuws van de demonstraties tegen de joden in Berlijn beschrijft: „Hij (Hitier) beveelt dat de de monstraties door moeten gaan. Trek de politie terug. Het is tijd geworden dat de joden de toorn van het volk zullen voe len. Ik breng de politie en de partij de instructies over". De volgende dag zat Hitler met Goebbels in zijn favoriete Itali aanse restaurant in München en toonde zich tevreden over de bloedige nacht. „Ik doe ver slag aan de Führer in de oste- ria. Hij is het met alles eens. Zijn mening is erg radicaal en agressief. De actie zelf is per fect verlopen. Honderd doden. Maar geen schade aan Duitse eigendommen". Ondanks de terughoudend heid van sommige van zijn ad viseurs was Hitier vastbeslo ten dat Duitsland oorlog moest voeren. Hij speelde tot op de laatste minuut een spel van kat en muis met Engeland om het lot van Tsjechoslowakije in 1938 en Polen in 1939. De plan nen voor de invasie van Polen lagen al klaar. Goebbels bestu deerde alle nuances van toe spraken van de Britse premier Chamberlain om er achter te komen of Engeland zou vech ten of niet. Chamberlain wordt door Goeb bels een ijskoude oude Engels man genoemd, een vos. Maar Hitler was niet bang voor hem. „De Führer zal Chamberlain zijn kaart laten zien en dat is dat. Basta!... Londen is onnoe melijk bang voor geweld... De Engelsen zullen zich ongetwij feld gewonnen geven wanneer ze worden geconfronteerd met harde oppositie". Maar Chamberlain lijkt het spel harder te hebben gespeeld dan was voorzien. „De Führer geeft hem zijn memorandum. Er volgt een bittere ruzie over bepaalde punten. Het loopt zo uit de hand dat Chamberlain plotseling opstaat om weg te gaan: hij heeft zijn plicht ge daan, het heeft geen zin om verder te praten en hij kan een gerust geweten hebben". Toen dit dodelijke spel een jaar later de beslissende fase inging, bracht Goebbels uren door met het lezen van af schriften van de afgetapte tele foongesprekken van de Franse en Britse ambassadeurs in Berlijn over het sensationele nieuws van het non-agressie pact tussen de nazi's en de Sovjetunie. Binnen een paar dagen besloot Hitier evenwel dat de oorlog doorgang moest vinden. Goeb bels op 31 augustus 1939: .Al les erg rustig. De Führer heeft zijn besluit genomen..." Een paar uur later schrijft hij: „De aanval is ingezet. Het is een goed gevoel om ten strijde te trekken". (c) The Sunday Times, Londen BRUSSEL Al jaren be weren twee Belgische ste den, Brussel en Geraards- bergen, het oudste beeldje van Manneken Pis in huis te hebben. De afgelopen dagen is ook een filatelis tische oorlog uitgebroken tussen de Belgische poste rijen, die een officiële Manneken Pis-zegel in Brussel presenteerde, en het Broederschap van Manneken Pis uit Ge- raardsbergen, dat eigen sluitzegels heeft laten drukken. De sluitzegel; die in Geraards- bergen is uitgegeven, is door een lid van het Broederschap uit protest tegen de Brusselse arrogantie als postzegel ge bruikt. De kaart met zegel glip te onopgemerkt door de fran keermachine van de Belgische posterijen, maar belandde uit eindelijk wel in de directieka mer van de post. De schrijver uitte bij de uitgifte van tie Manneken Pis-zegel zijn ver ontwaardiging over een folder tje dat de posterijen hebben la ten maken. Daarin wordt be weerd dat het beeldje in Ge raardsbergen een kopie is van het Brusselse manneken. Op en rond de 'Muur' in de Oostvlaamse wielerstad waren ze diep beledigd. "We voelen ons serieus op onze pik ge trapt, om het maar in Manne ken Pis-termen te zeggen", vertelt Olaf Geerts van het Broederschap. Geerts en zijn broeders hebben, lang geleden alweer, het stadsarchief van Dendermonde overhoop ge haald en daar de bewijzen ge vonden dat het manneken van Geraardsbergen al in 1459 op een fonteintje werd geplaatst, terwijl Brussel pas in 1719 zijn beeldje kreeg. Niet begrepen De ludieke actie van het Broe derschap, dat sluitzegels liet drukken met daarop het man neken, het jaartal 1459 en de tekst: "Ik ben de oudste", is in Brussel bij de posterijen niet helemaal goed begrepen. Gis termorgen werd een inspec teur van de PTT naar het Broe derschap gestuurd om de da mes en heren in Geraardsber gen op hun verantwoordelijk heid te wijzen. De post dreigde met een proces wegens fraude, maar laat dat nu vallen. Olaf Geerts: "Wij hebben onze men sen op het hart gedrukt de Tussen de twee Belgische steden Geraardsbergen en Brussel is een filatelistische oorlog uitgebroken. Het onderwerp: Manneken Pis. foto: sp sluitzegel niet-als postzegel te gebruiken". Het Broederschap hoopt hoe dan ook ooit nog de erkenning te krijgen voor het manneken van Geraardsbergen, dat gro ter is dan dat in Brussel. "Brussel heeft een echt stads- jongetje, veel fijner en door een bekende beeldhouwer ge maakt. Ons manneken is een volksjongen". De notabelen van Geraardsbergen lieten zich in de vijftiende eeuw in Noord-Frankrijk inspireren. Op een banket zagen zij cupi do-figuren - symbool van de vruchtbaarheid - suikerwater plassen. Het leek hen prachtig om met zo'n plassend manneken hun stad op te fleuren. Overigens, de originele mannekens in Brussel en Geraardsbergen zijn opgeborgen in musea. De toerist moet het doen met een Idoor SHEILA Mc NULTY BANGKOK Er is weinig gedaan om de ruim 850 Thais op te sporen, die bij na vijf weken geleden ver dwenen tijdens de bloedi ge onderdrukking door het leger van demonstra ties voor democratie. Zo wel de regering als activis ten hebben dit toegege ven. Politici, activisten en studen ten zeggen dat de regering ver misten moet opsporen die ver dwenen toen het leger van 17 tot 20 mei honderden demon stranten voor democratie ver moordde of verwondde. Maar onderminister van binnen landse zaken Anek Sithiprasa- sana zegt dat de regering niet weet waar ze moet beginnen en dat ze wacht totdat de bevol king met aanwijzingen komt. „Verwacht u dat we erop uit gaan en zelf alles gaan bekij ken?", vraagt hij. „We hebben geen enkele informatie". Er zijn twee regeringscommis sies in het leven geroepen om naar de vermisten te zoeken, maar deze hebben geen leger kampen of andere plaatsen on derzocht. De voorzitter van een van de commissies, Sop- hon Ratanakorn, zegt dat zijn commissie niet genoeg bewijs heeft om een doorzoeking van de kampen mogelijk te maken en dat hij en zijn medewerkers worden gehindend door een ge brek aan bevoegdheden, geld en zelfs kantoorruimte. Kampen Het Thaise fatalisme, dat wordt verergerd door de angst voor de lange arm van de strijdkrachten, houdt de bevol king af van medewerking bij de opsporing. Algemeen wordt aangenomen dat soldaten de vermisten hebben vermoord. Het meest gehoorde gerucht is dat hun lichamen zijn begra ven in militaire kampen ver spreid over Thailand, of langs de grenzen met Cambodja en Burma zijn achtergelaten. Het leger heeft de beschuldi gingen herhaaldelijk ontkend en zegt dat de betreffende per sonen - de helft van hen be staat uit studenten, de overige zijn arbeiders en werknemers uit de middenklasse - zich mo gelijk verborgen houden, of om persoonlijke redenen van huis zijn weggelopen. „Het wordt minder een priori teit", zegt Surin Pitsuwan, een voormalig parlementslid voor de Democratische Partij. „Er lijkt een gevoel van intimida tie te zijn, maar het is vooral vanwege de Thaise aard van vergeten en vergeven". Vele van de leiders van de pro testen geven toe dat ze nog niets gedaan hebben aan de opsporing. „Het spijt me dat we dit minder aandacht heb ben gegeven dan we zouden moeten doen", zei Prinya The- vanaruemitrkul, secretaris-ge neraal van de Studentenfede ratie van Thailand. „Misschien is het een fout van de Thaise samenleving". Rector Dr. Pradit Charoenthaithawee, rector van de Mahidol Univer siteit, werd bedreigd nadat hij had gezegd dat hij geloofwaar dige aanwijzingen van een ge neraal van het leger zou onder zoeken dat de vermisten op militaire terreinen waren be graven. Enkele dagen later trad Pradit uit een regerings commissie die het legeroptre- den tijdens de demonstraties onderzoekt. Het leger werkt niet echt mee aan de opspo ring. Legerwoordvoerder Jatu- rit Promsakha na Sakon Nak- hon leidde vorige week ver slaggevers rond over een mili tair terrein bij Bangkok om te bewijzen dat daar geen li chamen van vermisten waren. Het was tijdens de twee uur durende rondleiding door het uitstrekte kamp, met veel ge boomte, struiken en moeras sen, echter onmogelijk te be palen of deze bewering juist was. Sommigen bekritiseren waar nemend premier Anand Pany- arachun, omdat deze de mili taire leiders verantwoordelijk voor het bloedige legeroptre- den niet de laan heeft uitge stuurd. Anand omzeilt deze kwestie en richt zich op de in september te houden verkie zingen, het herstel van het imago van Thailand in het bui tenland en het weer opgang krijgen van de economie. Jzztijdens grootscheepse demonstraties in Bangkok en andere plaatsen in Thailand zijn duizenden mensen opgepakt. De speurtocht naar de hensen, die nog niet boven water zijn en vermoedelijk vermoord, staat op een laag pitje. foto ap

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7