Franse vrachtwagenchauffeurs willen zichzelf bewijzen G-7 laat zich niet beïnvloeden door alternatieve topconferenties BUITENLAND „Ik protesteer dus ik besta" Maij wil schade op Frankrijk verhalen^ Oeidóv (Souou/nl MAANDAG 6 JULI 1992 Tientallen doden bij raketaanval op Kabul KABUL Bij raketaanvallen op de Af ghaanse hoofdstad Kabul zijn eergisteren zeker honderd mensen om het leven geko men en driehonderd gewond geraakt. Dat heeft Radio Kabul bericht. De raketten werden afgevuurd door aanhangers van de radicale guerrillaleider Gulbuddin Hekmatyar. President Burhanuddin Rab- bani ontsnapte zelf ternauwernood aan de dood toen een raket in de tuin van zijn pa leis neerkwam. De elektriciteit en water voorziening in de 2 miljoen inwoners tel lende stad is uitgevallen. De gevechten be gonnen nadat regeringstroepen donder dag een begin hadden gemaakt met het schoonvegen van de stad, waarbij ongere gelde gewapende troepen gesommeerd worden Kabul te verlaten. Betrokkenheid Collor bij corruptieschandaal nog niet bewezen RIO DE JANEIRO - De voorzitter van een Brazili aanse parlementaire onderzoekscommissie, Benito Gama, heeft gisteren gezegd dat er geen direct be wijs voorhanden is dat president Fernando Collor de Mello betrokken is bij een of meerdere corruptie schandalen. Collor's regering staat onder grote span ning nu de laatste weken allerlei nieuwe onthullin gen worden gedaan, waaruit zou blijken dat ook Col lor zelf zich aan corruptiepraktijken schuldig maakt. Gama, parlementslid van de rechtse Liberale Front partij (een pro-regeringspartij), zei dat er binnenkort concrete bewijzen van de knoeierijen van Collor's voormalige campagneleider Farias boven tafel ko men. Braziliaanse kranten meldden gisteren dat de relatie tussen de president en Farias veel nauwer is dan Collor tot nu toe heeft toegegeven. Sixto Duran aan kop bij verkiezingen Ecuador QUITO - De rechtse kandidaat Sixto Duran (70) lijkt de tweede ronde van de presidents verkiezingen, die gisteren in Ecudaor ge houden werd, te gaan winnen. De leider van de Republikeinse Eenheidspartij, die eerder burgemeester van de hoofdstad Quito en mi nister van openbare werken was, haalde vol gens twee televisiezenders iets meer dan vijftig procent van de stemmen. Durans ri vaal Jaime Nebot (45), leider van de Sociaal Christelijke partij en voormalig gouverneur van Quayaquil kwam niet verder dan veertig procent. Zowel Sixto Duran als Nebot be loofden de kiezers de economie open te stel len voor buitenlandse investeerders, protec tionistische regelingen af te schaffen en staatsbedrijven te privatiseren. Duran staat echter een langzamere benadering voor dan Nebot. Poolse partijen eens over juriste als premier WARSCHAU - Zeven Poolse partij en zijn het gisteren in principe eens geworden over de kandidatuur van Hanna Suchocka voor het premier schap. De 46-jarige juriste, die de eer ste vrouwelijke Poolse premier zou zijn, is echter niet formeel kandidaat gesteld. Volgens de Poolse grondwet moet president Lech Walesa Suchoc ka voordragen voor het parlement. Dat zal zich vervolgens uitspreken. Het vermoeden bestaat dat de partij en er vanwege het bezoek van de Amerikaanse president George Bush aan Polen niet toe gekomen zijn haar kandidatuur formeel te presenteren. 'NASA- aquanaut' langst onder wateill O Een „aqua- Presley maakte deel uit van ee^ KEY LARGO naut" van de NASA heeft gedu rende het weekeinde het record gebroken in leven onder water. Richard Presley verbleef 60 da gen in een cabine op de bodem NASA-experiment om informatie tT verkrijgen over hoe het is om te leve in een afgesloten ruimte, zoals dal ook tijdens lange ruimtereizen hfl geval zal zijn. „Het was een opwiiP- dend moment, maar tegelijkertijd van een baai nabij de plaats Key was het een grote opluchting dat i^ic Largo in Florida. t onderwaterlaboratorium van staal en droomde dat ik op de een of andeiL De 33-jarige ingenieur Presley heeft sinds 6 mei geleefd in een voormalig acryl dat 20 meter uit de kust en 10 meter onder water is verankerd in de Emerald Lagune voor Key Largo. De cabine, die gewoonlijk aan duikers wordt verhuurd als onderwaterhotel, bestaat uit drie kamers en heeft drie het eindelijk gehaald heb", zo vete klaarde Presley gisteren. Er waren een paar nachten waarin manier naar boven zou komen". Pre^e ley is in de 60 dagen niet eenmaal aa£,e de ooppervlakte geweest,'maar zwoiLjs wel elke dag onder water Presley brak het uit 1969 daterend^ record van 59 dagen, 9 uur en 13 nt^. nuten. L PARIJS In tegenstel ling tot wat de mensen misschien denken, blok keren de Franse „profes sionals van de snelweg", zoals de vrachtwagen chauffeurs zichzelf noe men, de wegen niet alleen om buitenlandse toeristen te kwellen. De blokkade van de chauffeurs heeft tot doel hun eigen landge noten in het onheil te stor ten, een oude Franse sport die zijn oorsprong vindt in de Romeinse tijd. De Romeinse geschiedschrij ver Tacitus schreef al over de neiging van de Galliërs om zich tegenover elkaar beest achtig te gedragen. Germaan se stammen, zo schreef hij, vochten als er materieel voor deel uit te halen was. De Gal liërs ranselden elkaar gewoon af om hun gelijk te bewijzen. Tacitus' Galliërs bevonden zich bijvoorbeeld duidelijk op Al bij Lille. De politie dreigde in te grijpen. „We rijden twee tankauto's de weg op, draaien de ventiel.en open en dan zul len we zien wat er gebeurt", dreigde een chauffeur. Buitenlanders realiseren zich waarschijnlijk niet dat deze ex treme bloeddorstigheid, die zich door de eeuwen heen op verschillende manieren heeft gemanifesteerd, van middel eeuwse bloedbaden tot het dumpen van mest op de drem pel van Jacques Delors, ook voor de Fransen zelf veel elen- de betekent. Zij zijn zelf de eersten die het oude cliché ge bruiken dat ze-van het land houden maar een hekel heb ben aan de Fransen. Het is nauwelijks een nieuw fenomeen, ondanks de recente televisieprogramma's en tijd schriftartikelen over het af schuwelijke gedrag van de Fransen. „Beestachtigheid de Franse ziekte", luidde een kop. De Franse schrijver Vol taire deed tijdens zijn balling schap in Engeland niets an ders dan te keer gaan over die afschuwelijke Fransen. De Franse romanschrijver Flau bert schreef in 1875 dat „nie mand zich meer dan ik bewust is van de onuitstaanbaarheid" van de Franse volksaard. Dat woord is een van de vele ter men die de Fransen toepassen wanneer ze klagen over hun ei gen 'esprit raleur' (kanker- zucht) en 'mauvaise foi' (wan trouwigheid). Bloedbaden Tegen de negentiende eeuw waren er al hele boekdelen vol geschreven over de Gallische kwaadaardigheid. Sommige deskundigen wezen op biologi sche oorzaken als eetgewoon ten en buitenlands bloed. An deren, zoals politiek en sociaal denker Alexis de Tocqueville, weten het gebrek aan burger zin, de mentaliteit van 'na mij de zondvloed' aan de schei ding tussen de burger en de al machtige staat. De Fransen, zo schreven de ex perts, zijn een vat vol tegen strijdigheden. De acties van de vrachtwagenschauffeurs ko men bijvoorbeeld voort uit enerzijds extreem idealisme en onzelfzuchtigheid (een filo sofisch bezaar tegen een nieuw rijbewijssysteem) en ander zijds je reinste eigenbelang (de wens om duizenden landgeno ten te gijzelen en de vakantie van buitenlandse kindertjes te verpesten). De Tocqueville kwam met de volgende diag nose: de problemen waren te wijten aan „het collectieve in dividualisme, dat wil zeggen de zelfzuchtigheid van kleine groepen en subgroepen". Wat ook de oorzaak zijn moge, geen enkel land in Europa is erin geslaagd zichzelf het le ven zo vaak en zo lang zuur te maken als Frankrijk. De mui terij van de boeren en vracht wagenchauffeurs is een direct vervolg op de kruistochten te gen de Albigenzen van de der tiende eeuw, de godsdienstoor logen van de zestiende eeuw, de boerenopstanden en bloed baden in de Cévennes onder Lodewijk de Veertiende, de strafexpedities en de Terreur van de Franse Revolutie, tot de bloedbaden van de Commune van Parijs van 1871, de studen Franse boeren maken treinverkeer onmogelijk door onder meer brandende autobanden en hout op de rails te werpen. De boeren maken be zwaar tegen de landbouwpolitiek van de EG. FOTO: EPA tenrellen van 1968 en de nog steeds voelbare vijandschap pen uit de tijd van de collabo ratie met Duitsland van het Vi- chy-bewind. Lage eigendunk Het is geen toeval dat terwijl Rusland in een Amerikaanse handelsschool is veranderd. Frankrijk nog steeds prat gaat op een stalinistische commu nistische partij die de klassen strijd hoog in het vaandel voert. Het probleem van de vrachtwagenchauffeurs, zo zeggen de sociologen, komt voort uit een behoefte om te bewijzen dat ze bestaan door een zelfzuchtige verstoring van het openbare leven in de geest van: 'Ik protesteer dus ik besta'. Pierre Bouvier, als deskundige verbonden aan het CNRS, in stituut voor wetenschappelijk onderzoek van de Franse rege ring, zegt dat de Fransen pro testeren „om te bewijzen dat ze niet enkel radertjes in het uur werk zijn". Geen enkel land is er in ieder geval in geslaagd om zoveel redenen te vinden om het verkeer te verstoren als Frankrijk. Het Parijse verkeer is de laat ste maanden platgelegd door demonstrerende schoolkinde ren, vuilnismannen, artsen, boeren, verpoleegsters, ambte naren, ecologen, fietsers, taxi chauffeurs, activisten voor de rechten van voetgangers, ho moseksuelen, rokers, dieren vrienden, prostituées en ande ren. Er is zelfs op de Champs Elysées gedemonstreerd door een groep mensen die protes teerden tegen de protesten. Als gevolg van het massatoe risme en de reacties uit een wereld die snel kleiner wordt, beginnen de Fransen zich steeds meer bewust te worden van de masgchistische neigin gen van hun land. Het begint bijna een obsessie te worden. Dit complex wordt onder vuur genomen in een nieuw boek, „Neem me niet kwalijk dat ik Frans ben", door de conserva tieve commentator André Froissard. Op ironische en soms wat bit tere wijze gaat Froissard in op de lage eigendunk van Frank rijk. Was hij maar Engels ge weest, zegt hij. „Dan zou ik van kinds af aan geleerd hebben dat er niets beter is dan Enge land, zelfs de hemel niet. Het enige wat ik betreurd zou heb ben is dat ik nooit iemand an ders zou hebben kunnen vin den om een gesprek mee te voeren". (c) The Times Busreizigers vliegen naar Frankrijk DEN HAAG - De busreis-or ganisaties OAD Reizen, De Jong Intra Vakanties en Arke Reizen hebben besloten hun buspendel-passagiers die vandaag zouden vertrekken naar Spanje, nu per vliegtuig te laten gaan. De organisaties menen dat de huidige verkeerssituatie in Frankrijk een normale busreis niet mogelijk maakt. Boven dien zou een te grote aanslag op mens en materieel moeten worden gedaan, zo stellen ze. De ongeveer 700 betrokken passagiers vertrekken nu mor gen vanaf Schiphol. De meer kosten die de alternatieve reis- vorm met zich meebrengen ko men op rekening van de reisor ganisaties. Een woordvoerder van de organisaties raamt deze extra kosten desgevraagd op ongeveer 100.000 gulden. HILVERSUM Minister Maij van verkeer laat door haar j£e risten uitzoeken of de schade die het Nederlandse bedrijfle leven oploopt door de wegblokkades in Frankrijk, valt te velidc halen op de Franse overheid. j)j( Het grote probleem daarbij is dat moet worden aangetoond dj®1 de Franse regering nalatig is geweest, zo zei ze gisteren p' AVRO's Radiojournaal. De minister heeft de afgelopen dageik overwogen naar Frankrijk te reizen om het op te nemen voor cke: Nederlandse beroepschauffeurs en toeristen. „Ik kan nu echte niet gaan, ik ben bang dat dit wordt misbruikt in de onderhandtj lingen. Ik kan nu niet veel oplossen". Ze omschreef de situatf c als „zeer ernstig". fe Maij gelooft niet dat in ons land eenzelfde situatie zou kunnel onstaan. Op aandringen van de Tweede Kamer enige tijd gelde den, is ook hier een puntensysteem voor het verkeer in voorbfol reiding. „In Nederland gaat aan invoering een uitvoerige advie*as periode vooraf. Hier voegt men zich gemakkelijker'in democratili* sche besluitvorming". De minister denkt dat het nog drie a viaie jaar duurt voor we in ons land zover zijn. an De Europarlementariër P. Cornelissen (CDA) zei in dezelfde uilet zending wel wat te voelen voor de invoering van een Europeéf 1 puntensysteem voor het verkeer. Hij wil de zaak aansnijden ile het Europees Parlement en bevorderen dat de Europese Conh missie een aanbod voor bemiddeling doet. Het is volgens Cornl9<J lissen niet langer een interne Franse aangelegenheid nu toeriin ten en bedrijfsleven van andere landen massaal hinder ondefio vinden van de acties. fcri fe< Weinig kans voor fonds veiligere kerncentrales MÜNCHEN - Het idee dat binnen de G-7 leeft om een gezamenlijk fonds op te richten om daarmee de veiligheid van de kerncen trales in de vroegere Sov jetunie te vergroten, krijgt vooralsnog geen steun van Japan. Eerder had ook de VS al la ten -weten niet voor het plan te voelen. In het fonds zou zo'n zevenhonderd miljoen dollar moeten wor den gestopt. Masamichi Hamabusa, de officiële woordvoerder van de Japanse minister van buitenlandse zaken, zei gisteravond in München dat eerst maar eens geke ken moest worden of het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten zelf niet er gens de middelen vandaan kan halen om de veilig heid van de kerncentrales aan te pakken. MÜNCHEN - In het zwaar bewaakte centrum van München zijn de staats- en regeringsleiders van de zeven rijkste in dustrielanden (G-7) .van daag aan hun achttiende jaarlijkse topontmoeting begonnen. Maar liefst negenduizend mensen heeft de Duitse politie ingezet om de veiligheid te ga randeren van de presidenten Bush (VS) en Mitterrand (Frankrijk) en van de minister presidenten Major (Groot-Brit- tannië), Miyazawa (Japan), Mulroney (Canada) en Amato (Italië). Voor de derde keer sinds het bestaan van de G-7 treedt Duitsland op als gast heer. In die hoedanigheid ge bruikte bondskanselier Kohl vanmorgen het ontbijt met president Bush. De angst voor ongeregeldhe den is groot in de Beierse hoofdstad. Een protestbijeen komst van studenten werd op last van de rechter verboden. De uit 1753 stammende Resi- denz, het cultuur- en weten schapscentrum waar de we reldleiders elkaar gedurende drie dagen ontmoeten, is her metisch van de buitenwereld afgesloten. Alle straten er om heen zijn door de politie afge zet. Zo'n vierduizend journa listen zijn in München om ver slag te doen. Daarnaast heb ben meer dan zestig tv-sta- tions cameraploegen naar Bei eren gestuurd om deze jaar lijkse bijeenkomst in beeld te brengen. De kosten van de top worden geraamd op 35 miljoen gulden. Alternatief „München wordt groen", schampert een van de deelne mers aan de verschillende al ternatieve topconferenties die gelijktijdig in München wor den gehouden, doelend op de enorme politiemacht die op de been is gebracht. Tijdens drie bijeenkomsten praten verte genwoordigers van niet-gou- vernementele organisaties (NGO's), de milieubeweging en linkse oppositiepartijen deze dagen over alternatieven voor het (economische) beleid van het rijke Westen. „Dat is nodig, omdat wij geen inspraak hebben op de officië le top. Dat is geen platforum voor alternatieve ideeën", legt Rainer Falk, woordvoerder van de zogeheten TOES (The other economie summit) uit. „Als je de historie van de G-7 bekijkt dan zie je dat deze bij eenkomsten steeds inefficiën- ter worden. Er worden genoeg ideeën gelanceerd, maar daar wordt vervolgens niets mee ge daan. Neem bijvoorbeeld het voorstel van bondskanselier Kohl tijdens de top in Houston van twee jaar terug om het re genwoud te redden. Daarvoor had anderhalf miljard dollar bij elkaar gebracht moeten worden. Tot nog toe is er slechts vijftig miljoen dollar vergaard. Datzelfde geldt voor de schuldenproblematiek en het milieubeleid. De G-7 levert geen echte bijdrage om die problemen op te lossen", luidt de felle kritiek van Falk. Hij verwacht niet dat de top van dit jaar wat dat betreft an ders zal verlopen. „We vrezen dat de Derde Wereld zal wor den geofferd op het altaar van de economische groei in de rij ke landen", zegt Falk. „Men zal zich opnieuw meer met de eigen problemen en misschien met die van Oost-Europa be zighouden dan met die van de ontwikkelingslanden". Circa driehonderd deelnemers af komstig uit circa 25 landen zullen de komende dagen pro beren andere voorstellen te formuleren met betrekking tot de wereldhandel, de interna tionale economie, Oost-Euro- Invloed Deze onderwerpen zullen naar verwachting ook door de zeven staats- en regeringsleiders en hun ministers van buitenland se zaken en financiën - al dan niet uitvoerig- aan de orde worden gesteld. Parallel met TOES wordt de al ternatieve milieutop Enviro- Summit gehouden met als één van de sprekers directeur-ge neraal milieuzaken van de EG, de Nederlander L.J. Brink horst. .Alles wat op een econo mische top wordt besproken heeft invloed op het milieu. Daarom vinden wij het nodig tegelijkertijd een milieutop te organiseren", aldus Edgar En- drukaitis van BUND, de Duit se milieu-organisatie Bund für Umwelt- und Naturschutz Deutschland. De schuldencrisis is al uitge breid belicht op de dit week einde afgesloten Eurodad-con- ferentie, waar n iet-gouverne mentele organisaties hun kri tiek hebben geuit op de zoge naamde Structural Adjust ment Programmes (SAP's), die het Internationale Monetaire Fonds (IMF) aan ontwikke lingslanden en voormalige Oostblok-staten oplegt, voor dat deze landen in aanmerking komen voor financiële steun van het Westen. Ook met Rus land is het IMF nog steeds in onderhandeling over een SAP. „SAP's zijn vaak een ramp. Ze richten zich vooral op de pu blieke sector en niet op basis voorzieningen zoals de ge zondheidszorg of op de demo cratie van zo'n land, licht El- bert Westerbeek toe, die als voorzitter van de Noord-Zuid werkgroep van Groen Links naar München was afgereisd. In Eurodad-verband is nu in München afgesproken een aantal studies te verrichten in verschillende landen waar aanpassingsprogramma's zijn ingevoerd om er zo achter te komen wat de gevolgen daar van zijn voor met name de on derste lagen van de bevolking, stelt Westerbeek. Daaruit ho pen de betrokken organisaties voldoende argumenten te kun nen putten om de rijke indus trielanden ervan te overtuigen dat het veel beter is de Derde- Wereldlanden zelf bij hun toe komstige economische ont wikkeling te betrekken. Nu is het zo dat de westerse landen de ontwikkelingslanden ver tellen hoe zij het moeten doen. „Wij vinden dat de sociale be weging in die landen even tueel samen met de regering eigen ontwikkelingsmodellen Problemen De grote milieuconferentie in Rio de Janeiro van vorige maand is onderwerp van ge sprek op de drie de alternatie ve topconferenties. Of de twee presidenten de bondskanselier en vier minister-presidenten zich ook nog over de uitkom sten van Rio zullen buigen staat nog niet vast. Wel heeft de Britse premier Major aan de vooravond van deze top zijn collega's van de G-7 en van de Europese Gemeenschap (die ook in München vertegen woordigd is onder anderen in de persoon van voorzitter Jac ques Delors van de Europese Commissie) opgeroepen haast te maken met de ratificatie van de in Brazilië gesloten akkoor den, het Klimaatverdrag en het Bio-diversiteitsverdrag. Voor het overige zullen de ze ven hun handen vol hebben aan hun eigen problemen zoals de tegenvallende economische situatie in onder meer de VS en Japan en het volledig ge blokkeerde GATT-overleg over een vrije-wereldhandel, alsmede de situatie in de voor malige Sovjetunie. Woensdag zal de Russische president Boris Jeltsin zich na melijk bij het gezelschap voe - gen om, naast het verzoek on de aflossing van de schuld vai1 de voormalige Sovjetunie op t< schorten, zijn economische, hervormingsplannen nog een toe te lichten. Dit gebeurt na dat de top van de G-7 officiëe 'j is afgeloten. Jeltsin komt naa München in de hoop het eerst geld los te kunnen peuterei B van een totaalbedrag van 2 miljard dollar (circa 41 miljari gulden) dat de G-7 de Russei al heeft toegezegd mits he land ernst maakt met ingrij: pende economische verande l ringen. In München wordt e S, rekening mee gehouden dat d G-7 Rusland wellicht een eei ste voorschot van een miljan dollar zal toezeggen. Hoop dat de wereldleiders zie - bij al hun beraadslaginge door de uitkomst van de altei natieve bijeenkomsten zulle laten beïnvloeden heeft TOE£ woordvoerder Falk niet: „0 y lange termijn gebeurt dat we j Dit is de achtste keer dat er ee alternatieve top wordt gehot J den en inmiddels is wel b< I reikt dat de schuldenprobl matiek en het milieu in iedfl geval tot officiële gespreksojM derwerpen zijn uitgegroeiB Wat dat betreft zal deze TOEfl een nieuw stukje van de puzzfZ ziJn" Li

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6