Vernietiging historisch :entrum Mostar totaal Kroaten roepen eigen staat uit in deel Bosnië-Hercegovina li Keiharde confrontatie verwacht in Zuid-Afrika I BUITENLAND Gruwelijke rituele mishandeling in Zuid-Afrika 4&dAe(3oina/nl MAANDAG 6 JULI 1992 gevangenbewaarder jedood in gijzeling LUIK - Ken 45-jarige gevangenbewaarder is zater- lag in de buurt van Luik gedood bij een treffen tus- |fen de Belgische rijkswacht en twee uit de Luikse [antin-gevangenis ontsnapte criminelen. De ge- fangenbewaarder was door de twee gevangenen Ijegijzeld en is vermoedelijk geraakt door een poli- iekogel. Met een in de gevangenis binnengesmok keld pistool bedreigden de gedetineerden zater dagmorgen twee gevangenbewaarders en wisten zo luiten te komen. Daar werd een van de gijzelaars k-ijgelaten. Met een gestolen auto reden de twee oitsnapte gevangenen en hun enig overgebleven Ijzelaar richting Tongeren. Een wilde achtervol- fing door de rijkswacht eindigde na een schietpar tij in Flemalle. De gedetineerden gaven zich on middellijk over. De gegijzelde gevangenbewaarder Heek te zijn geraakt door een kogel en overleed ter Uekke. Jordaans parlement laat verboden partijen toe AMMAN - Het Jordaanse parlement heeft giste ren een wet aangenomen, waarmee de politieke par tijen kunnen worden gelegaliseerd die in 1957 door koning Husayn verboden werden. Drieënveertig van de 52 aanwezige leden van het lagerhuis stem den voor de wet. De rest van de 80 volksvertegen woordigers was afwezig, sommigen verlieten vlak voor de stemming de vergaderzaal. Meer dan 60 partijen uit alle delen van het politieke spectrum staan op de wachtlijst om weer toegelaten te wor den. Husayn verbood in '57 alle politieke partijen nadat er verscheidende couppogingen tegen hem waren gepleegd. Hij stond alleen de fundamenta listische Islamitische Broederschapsbeweging toe als partij op te treden. In Jordanië staan voor no vember 1993 parlementsverkiezingen op het pro gramma waaraan voor het eerst sinds 1954 meer partijen mee mogen doen. Aarde beeft opnieuw bij Los Angeles LOS ANGELES - Een week na de twee aard schokken in Zuid-California beefde de aarde gisteren opnieuw in de buurt van Los Ange les. De schok, met een kracht van 5,5 op de schaal van Richter, veroorzaakte enkele aard verschuivingen. De autoriteiten meldden dat deze laatste beving, waarvan het epicentrum 51 kilometer ten noord-noordoosten van de stad Yucca Valley lag, voorzover bekend niet leidde tot persoonlijke ongelukken. Wel wer den radiostations in de regio overspoeld door telefoontjes van zenuwachtige inwoners die wilden weten wat er aan de hand was. De be ving was krachtig genoeg om hoge gebouwen in Los Angeles aan het zwaaien te brengen en werd zelfs gevoeld in Las Vegas, 350 kilome ter naar het noordoosten. Legertop België tegen afschaffen dienstplicht BRUSSEL - De stafchef van de Belgische strijdkrachten, gene raal Charlier, heeft in een brief aan premier Dehaene en koning Boudewijn zijn grote bezorgd heid uitgesproken over de her vormingsplannen voor het le ger. Charlier is tegen het af schaffen van de dienstplicht per 1 januari 1994. Volgens de staf chef zijn de plannen van de Bel gische defensieminister Leo Delcroix onuitvoerbaar. Del- croix wil naar een beroepsleger van 40.000 militairen. Een eer ste stap is het afschaffen van de dienstplicht per 1 januari 1994. Maar de Belgische minister krijgt daarvoor de eerstkomen de vijf jaar niet meer geld. De defensiebegroting blijft bevro ren op 99 miljard per jaar, onge veer 5,5 miljard gulden. Del croix ziet zich daardoor onder meer genoodzaakt tanks, sche pen en vliegtuigen van de hand te doen en nieuwe investerin gen uit te stellen of te laten val len. De Belgische minister zegt te blijven voldoen aan de inter nationale verplichtingen. De stafchef van het Belgische leger, generaal Charlier, meent dat dit laatste niet mogelijk is. Ook de NAVO en de VS vinden dat Bel gië te optimistisch over de ont wikkelingen in Europa. Armeniërs stappen uit vredesoverleg ROME - De Armeense delegatie heeft zich gisteren teruggetrokken uit een vredesoverleg over de oorlog in de Ar meense enclave Nagorno-Karabach in Azerbajdzjan. Het terugtreden van de Ar meense delegatie is een protest tegen een recent Azerbajdzjaans offensief in de re gio. De Armeense delegatieleider Cristian Der Stepanian zei tegenover het Italiaan se persbureau ANSA dat de Armeniërs pas na de onderhandelingstafel terugke ren als de „Azerbajdzjaanse agressié'' wordt veroordeeld. De Italiaanse onder handelaar Mario Raffaelli zei te hopen dat de Armeense delegatie van gedachten verandert. A.an de vredesbesprekingen in Rome, die al een keer eerder werden ge schorst, doen elf landen mee. JOSTAR Met het vorig aar van de aardbodem ge leegde Vukovar is Mostar niet te vergelijken, tfaar op plaatsen in het entrum is de vernieti- [ing zeker zo totaal. Op de mslagfoto van de toeris- engids heeft de minaret log een spits en heeft de Dren van de beroemde \irkse brug over de rivier le Neretva nog een dak. ilaar zo er nog vakantiegan- ers naar Mostar zouden ko len, zouden zij het plaatje iet herkennen. Twee maan- en zware strijd tussen mos- ms, Kroaten en Serven heb- en het aanzien van het mid- eleeuwse centrum drastisch eranderd. De brug is geha- end, de toren gedeeltelijk ïn- estort. oude en moderne oopmanshuizen in puin ge- liin ls hoofdstad van Hercegovi- heeft Mostar zwaar te lijden ehad onder de burgeroorlog de voormalige republiek osniè-Hercegovina. Terwijl arajevo alle internationale indacht opeiste werd de over- egend door Kroaten en Mos- bewoonde stad door de prukkende Servische milities eschoten en ingenomen. De xoatische en Bosnische ver- edigers van het onafhankelij- e Bosnië-Hercegovina wisten e Serven via huis-aan-huis evechten te verdrijven, maar e prijs was hoog. Wat er na de erste ronde nog over was van het ooit zo elegante centrum, veranderde tijdens de herove ring alsnog in puin. In het nieuwe winkelcentrum ligt een onnatuurlijk roze hand op straat. Toevallige passanten kijken gruwend de andere kant op. tot een minder schri kachtige voorbijganger op een gebroken winkelruit wijst. Op gelucht halen ze adem: het li chaamsdeel behoort toe aan een etalage-pop, het hoofd ligt verderop, de romp staat in de uitgebrande kledingzaak. Opgelucht Voor zover niet gevlucht, is de bevolking opgelucht dat de ge vechten althans voor zo lang het duurt zijn geluwd. Het met tussenpozen ratelen van zware machinegweren en het regelmatige gedreun van zwa re artillerie nemen ze voor lief: „Maak je geen zorgen, zo zeg gen we in Bosnië-Hercegovina tegenwoordig welkom tegen onze gasten", lacht een inwo ner om een buitenlandse jour nalist die spurtend een goed heenkomen zoekt als de sal vo's wel erg dichtbijkomen. Bang voor sluipschutters is hij blijkbaar niet meer. Ook ande re bewoners zijn er van over tuigd dat Servische scherp schutters in Sarajevo actie ver dan ooit uit Mostar zijn verdreven. „Het is veilig" ver zekert een oudere man op de trappen van de oude brug. Vo rig seizoen dook de jeugd van Mostar nog van de 40 meter hoge overspanning en was het middeleeuwse bouwwerk een van de belangrijkste toeristi sche actraties van het toenma lige Joegoslavië* Nu heeft de brug weer zijn oude functie: doordat alle andere bruggen over de Neretva zijn opgebla zen. dient de stenen boogbrug weer als belangrijkste oever verbinding tussen de twee de len van de stad. Levensmiddelen Brood, groente en andere le vensbehoeften worden via de enige nog begaanbare bergweg uit Kroatië aangevoerd en over de brug naar de bevolking ge bracht. Autoverkeer is niet mo gelijk. Daar is de brug met zijn steile trappen niet op bere kend. Ook oudere mensen hebben het niet zo op de klim, zo bewijst een grijze, gebogen man die hijgend op adem staat te komen. Pas na minuten is hij in staat om zijn boodschap pentassen weer op te pakken en zijn tocht onder de bran dende middagzon voort te zet ten. Verderop lopen twee in het wit geklede vrouwen. Zij maken deel uit van de gevorm de burgerbescherming, diefde stad sinds de verdrijving van de Serven provisorisch be stuurd. Electriciteit is er nog niet, stromend water komt uit brandslangen. Dat de Kroaten, die de stad hebben helpen be vrijden een paar uur geleden hun eigen staat binnen Bos nië-Hercegovina hebben uit geroepen, weten de vrouwen nog niet. Ze zijn het er niet mee eens. „Dit is nog steeds Bosnië, de Bosniërs zelf heb ben Mostar bevrijd", laat een van hen weten. „De Kroatische milities hebben ons geholpen, maar ze zullen weer moeten verdwijnen". Toch heeft het er veel van weg dat de voormalige Moslimre publiek eenvoudigweg zal wor den opgedeeld tussen Kroaten en Serven. De laatsten hebben al zeventig procent van Bosnië onder controle, de Kroaten claimen delen van Hercegovi- na, waar Mostar deel van uit maakt. „We moeten al het voedsel betalen met Kroatisch geld, maar we krijgen nog uit betaald in Servische dinars. De banken zijn dicht, wisselen is onmogelijk. We kunnen ons salaris dus wel weggooien en hebben geen geld om te eten", realiseert een van de vrouwen zich. Concentratiekampen In de Servische pers doen de vreselijkste verhalen de ronde over wraakgierige Kroaten die hun woede na de herovering op achtergebleven Serven heb ben gekoeld. Er zijn concentra tiekampen, zo geeft een lid van de verdedigingsgarde toe. Be zoek van de gevangenen is uit gesloten. Anderzijds hebben ook de Bosniërs zo hun verha len over Servische wandaden. Een twaalfjarig jongetje moest helpen lijken dragen en werd vervolgens zelf met zijn loden last levend begraven. Na twaalf dagen wist hij zich te be vrijden, zo gaat het verhaal. Voorbeelden van massagraven op het stedelijk kerkhof zijn er wel, maar'te controleren of het op afschuwelijke wijze afge slachte burgers betreft is on mogelijk. Omgewoelde aarde en houten paaltjes met num mers en een enkele naam ver tellen hun eigen ondoorgron delijke verhaal. Voor het kerk hof staat een uitgebrande lijk wagen, het terrein vertoont sporen van gevechten. Binnen in gebouwen staan lijkkisten kris kras door elkaar, leeg, aan splinters. In de nabijheid klinkt geweervuur, aan de overkant van de rivier staat een huis in brand. Mogelijk is het geraakt door een granaat vanuit de heuvels, fnogelijk is het door de bevrijders in brand gestoken. ■HIP DHANNESBURG - Zuidafri- aanse chirurgen willen deze eek een sekse-operatie uit- aeren op een tweejarig jonge- e dat is verminkt door rituele lishandelingen. Het ventje erd, meer dood dan levend, :htergelaten in een veld bij de irte wijk Soweto, nadat on- ikende aanvallers enkele li- iaamsdelen hadden verwij fd. „Dit is het meest gruwelij- ai <r' wat we ooit hebben gezien", iV,„Jjerklaarde ziekenhuisartsen in n Zuidafrikaanse zondags int. Het jochie heeft ernstige ^'^fekwonden doordat zijn aan- "allers hem daar vastgrepen •rwijl ze zijn geslachtsdelen 'sneden, duimen afzaagden iieeKi °Sen probeerden te verwij- miHeren" j°n.Sen ligt nu met "ferband omwikkeld en zwaar ici 'erdoofd in het Baraghwana- ^liekenhuis, waar hij af en toe jchreeuwend wakker wordt. Na loortsachtig speurwerk zijn laatschappelijk werkers er istermiddag in geslaagd om de ïoeder van het jongetje te ach- fhalen. Volgens chirurg lies Mohammed is peniscon structie uitgesloten. Daarom wil hij een kunstmatige vagina maken en hormonen toedie nen, zodat er vrouwelijke ken merken ontstaan. „Alleen als Vrouw kan dit kind nog een re delijke toekomst tegemoet gaan", meent Mohammed, die constateert dat het kind nooit kinderen zal kunnen baren. „Het kind is door een hel ge gaan en zal levenslang intensie- ve psychotherapie moeten on dergaan. Toch is een sekseve- randering de enige methode om een redelijk normaal leven te krijgen". Een sekseverande ring op zo'n jeugdige leeftijd is nergens ter wereld eerder toe gepast. Het is de tweede keer in een periode van enkele weken dat in Soweto een jongetje werd aangetroffen dat.is toegetakeld tijdens rituele handelingen. Deze 'muti'-praktijken komen vaker voor in enkele streken van Zuidafrika. De slachtoffers zijn vrijwel altijd jonge kinde ren. De moordenaars menen mystieke krachten te krijgen door hun eigen lijf te behande len met afgehakte en vervol gens gekookte lichaamsdelen. Favoriet daarbij zijn geslachts delen, ogen en duimen. Kennedy getrouwd De Amerikaanse senator Edward Kennedy, jongste broer van de in 1963 vermoorde oud-president John F. Kennedy, is vrijdag in het hu welijk getreden met de juriste Victoria Reggie (38). De 60-jarige Ken nedy is gescheiden van zijn eerste vrouw. De plechtigheid vond in fa miliekring plaats in het buitenhuis van Kennedy in McLean, Virginia. foto: ap 1APITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI In Belgrado vond gisteren wederom een grote demonstratie tegen de Servische president Slobodan Milosevic plaats. Ook een groep ortho doxe nonnen sloot zich aan bij de tienduizenden demonstranten. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) ZAGREB/BELGRADO - De Kroaten in Bosnië- Hercegovina hebben dit weekeinde in het zuidwes ten van de republiek een eigen staat onder de naam 'Herceg Bosna' uitgeroe pen. Radio Sarajevo heeft dit gisteren gemeld. Hoofdstad van het nieuwe staatje, dat grotendeels geo riënteerd zal zijn op Kroatië, is Mostar. De beslissing tot af scheiding van Bosnië-Hercego vina werd genomen op een ver gadering van de Democratische Kroatische Gemeenschap in Gruda, een dorpje dichtbij de Kroatische havenstad Dubro- vnik. Leider van de 13 gemeen ten omvattende en 740.000 tel lende 'ministaat' is Mate Bo- ban, de voorman van de Kroa ten in Bosnië-Hercegovina. Het zuidwesten van Bosnië-Herce govina stond al geruime tijd on der sterke invloed van Kroatië. Er was alleen een Kroatische munt in omloop en ook het rechtssysteem van Kroatië werd er in praktijk gebracht. De Zuidkroatische kuststad Dubrovnik kwam gisterochten onder artillerievuur te liggen. Volgens de Kroatische radio be stookten Servische milities vooral de buitenwijken van de stad. De parlementaire verga dering van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE), bijeen in de Hongaarse hoofdstad Buda pest, sprak gisteren haar ver ontwaardiging uit over de ge dwongen deportatie van dui-/ zenden Bosniërs door Servi sche strijdkrachten. De afge vaardigden op de conferentie stelden een resolutie op die wordt voorgelegd aan de CVSE- ministersbijeenkomst, die deze week in Helsinki wordt gehou den. In de Servische hoofdstad Bel grado trokken zaterdagavond naar schatting 100.000 mensen langs de televisiestudio waarbij zij de Servische president Slo bodan Milosevic uitjouwden. De atmosfeer was van tijd tot tijd gespannen, zo meldden waarnemers. De demonstran ten, onder wie oppositieleider Vuk Draskovic, riepen de me dewerkers van de televisie op zich niet langer te laten gebrui ken door zowel de Servische als de Joegoslavische regering. Veiligheidstroepen en versper ringen zorgden ervoor dat de betogers de gebouwen niet kon den binnengaan. ollar188 - Het schip dat in de verte nadert is jachtboot no.4 van de wal- vis, het gevaar ziende, eveneens een behoorlijke snelheid ontwikkelt, 2 geisvaarder "Willem Barendsz" De schepen zijn er juist voor het laatst krijgt de vis geen kans te ontsnappen. De harpoenier staat al klaar pre»p uitgetrokken, want het seizoen is bijna afgelopen Maar jachtboot achter het kanon en wanneer de vis binnen schotsafstand is davert weio.4 heeft een buitenkansje, want daar zwemt in de verte een reus- het kanon. De harpoen suist door de lucht, de lange kabel met zich snijichtige potvis! De uitkijk ziet de vis juist "blazen" en onmiddellijk meesleurend, vordt de jacht geopend. De boot loopt flink vaart en ofschoon de pot- JOHANNESBURG - In Zuid- ,afrika dreigt de komende we ken een harde confrontatie na dat dit weekend ANC-president Nelson Mandela verzoenende voorstellen van president De Klerk van tafel veegde. „Ze we melen van onjuistheden en ver draaiingen", aldus Mandela. De ANC-leider meent dat de voorstellen bestaan uit politie ke propaganda. „Daardoor wordt bevestigd dat deze rege ring gelijktijdig deelnemer en scheidsrechter wil zijn". Ook een ontmoeting met president De Klerk en Inkatha-leider Bu- thelezi wordt boos van de hand gewezen. Mandela: „Ik wil de buitenwereld niet misleiden over de ernst van de situatie. Een ontmoeting met de presi dent dient op dit moment geen enkel doel". Volgens het ANC probeert de regering door ein deloze onderhandelingen en discussies te voorkomen dat moet worden voldaan aan ANC- eisen. Op haar beurt heeft de Zuida frikaanse regering met 'grote teleurstelling' op de ANC-afwij- zing gereageerd. President De Klerk deed enkele dagen gele den voorstellen met als doel het doorbreken van de politieke impasse die ontstond na het mislukken van de onderhande lingen bij Codesa-2 en het bloedbad in Boipatong, waarbij meer dan veertig doden vielen. Ook wil de Zuidafrikaanse re gering voorkomen dat het ANC en zijn bondgenoten doorgaan met plannen om het land te ver lammen met stakingen en de monstraties. Dat zou begin au gustus moeten gebeuren. „We zullen het niet niet accepte ren", dreigde De Klerk in zijn toespraak. Dat verhoogde de ir ritatie bij het ANC. Blunder De regering-De Klerk heeft nu in feite de ANC-voorstellen ge accepteerd, die ze enkele maan den geleden nog afwees tijdens Codesa-2. In regeringskringen beseft men nu dat het een blun der was om niet toen al akkoord te gaan met redelijke ANC- voorstellen, die onder meer in houden dat grondwetshervor mingen kunnen worden tegen gehouden door een minderheid van slechts dertig procent. Ook ziet De Klerk nu af van de eism dat kleine partijen namens een provincie evenveel zetels in de senaat krijgen als grote partij en. In combinatie met voorstel len om internationale waarne mers toe te laten in de zwarte wijken vervult de regering de belangrijkste ANC-eisen. Het vervelende is alleen dat het te laat komt. De ANC-alliantie, gedomineerd door de machtige Cosatu-vak- bonden, wil nu met massa-ac ties de regering op de knieën dwingen. Alleen onderhande len is onvoldoende. „Als we niets ondernemen, dan zijn de rampen niet te overzien", zegt Cosatu-leider Jay Naidoo. „De mensen zijn woest en dreigen het recht in eigen hand te ne men. Acties zijn nu dè methode om die agressie in correcte ba nen te leiden". Naidoo meent dat stakingen en protesten met ingang van 3 augustus de rege ring zullen dwingen om toe te geven op cruciale onderhande lingspunten, zodat nog dit jaar verkiezingen kunnen worden gehouden voor een interim-re- gering. Meerderheidsregering Alleen de toezegging van De Klerks Nationale Partij dat men een meerderheidsregering ac cepteert, kan de stakingen nog tegenhouden", zei Nelson Man dela dit weekend. Dat er inmiddels voorstellen liggen van De Klerk, die in ver regaande mate voldoen aap dat principe, maakt geen indruk op ANC en vakbondsleiders. Zij zijn er de afgelopen twee jaar van overtuigd geraakt, dat de Nationale Partij geen afstand wil doen van haar macht en dat De Klerk echte hervormingen in de toekomst wil voorkomen door veto-rechten voor de blan ke minderheid. Ook willen ANC en achterban hun woede afreageren over de moorden in zwarte wijken, die door onwil en onkunde van de regering-De Klerk niet worden voorkomen. Italië verhoogt zijn disconto ROME - Italië heeft gisteren zijn disconto met een procent punt verhoogd tot 13 procent. Ook besloot de Italiaanse rege ring het begrotingstekort te rug te dringen door een bezui niging op de overheidsgaven van 30 biljoen lire (ruim 44 mil jard gulden). De maatregelen zijn bedoeld om de markt voor staatsobligaties en de lire te stabiliseren. Lires en staats obligaties zijn de afgelopen paar weken veel in de verkoop gedaan, omdat beleggers vre zen dat de lire zal devalueren» als de regering niet spoedig een bezuigingen doorvoert. Groot offensief tegen Tamiltijgers COLOMBO Bij een offensief van het Srilankaanse leger te gen een in het noorden gele gen kampement van de Tamil tijgers zijn tweehonderd guer rillastrijders gedood. Dit heeft een militaire woordvoerder in Colombo meegedeeld. Hij ver klaarde dat de opstandelingen werden gedood bij artilleriebe schietingen en bombardemen ten door gevechtsvliegtuigen op een bastion van de Bevrij dingstijgers op het schierei land Jaffna, dat in handen is van de strijders. Uit militaire bronnen is eveneens gemeld dat de luchtmacht vrijdag een hoofdkwartier van de Tamiltij- gërs in het noordoosten van het schiereiland heeft gebom bardeerd. Hierbij zouden vier belangrijke leiders zijn omge komen. De Tamiltijgers van Tamil-Eelam vechten sinds 1983 voor een onafhankelijke staat in het noordoosten van Sri Lanka. De hindoeïstische Tamils vormen met 18 procent de tweede bevolkingsgroep van Sri Lanka, dat voor 74 pro cent door boeddhistische Sin- halezen wordt bewoond. In de burgeroorlog zijn tot nu toe on geveer 20.000 doden gevallen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5