Unigro wil beursgang liefst via een omgekeerde overneming Tijdelijke stad met 35.000 inwoners Bush: 'zlotyfonds' anders besteden E Kunst kijken in grootste s kasteel van Nederland i BINNENLAND Bernard Tapie laat bod belang in Adidas verlopen Tjoeroeg past prospectus aan Ik ial dal koffertje vel by me houden, en nu op vef.ue trekken de fttlas m. Ue hebben dl Oenoej tyÓ verloren CeidócGoivtcmt HERZOGENAURACH De Franse multi-ondernemer en kort stondige minister Bernard Tapie heeft een bod van een interna tionale groep financiers op zijn belang van ongeveer 55 procent in de sportartikelenonderneming Adidas laten verlopen. Het bod van ongeveer 1 miljard dollar mark liep deze week af zonder dat Tapie met een reactie kwam. Eerder had Tapie om een verlen ging van het bod gevraagd dat oorspronkelijk op 1 juli afliep. Dit heeft de Londens firma Botts Company namens groep Zwitserse, Oostenrijkse, Japanse en Britse investeerders meege deeld. Het bod werd gesteund door het management van Adidas. Bestuursvoorzitter Rene Jaggi had het bod van de groep aan Ta pie voorgelegd. Tapie had kort na dat bod laten weten nog geen besluit te kun nen nemen omdat hij eerst contact wilde met Stephen Rubin, de topman van de Britse Pentland-groep. Die had al eerder een be lang van 20 procent van Tapie overgenomen en had het recht van eerste koop op de resterende aandelen. ROTTERDAM - Tjoe roeg Beheer, het omstre den fonds in onroerend goed en filmrechten, heeft de prospectus aangepast nadat het ministerie van financiën daarom had ver zocht. Tjoeroeg zegt dat het ministerie met die wij zigingen akkoord is ge gaan en dat de prospectus nu voldoet aan de wettelij ke bepalingen daarover. Uit de wijzigingen blijkt dat het totaal fiscaal compensabel verlies van de in Luxemburg gevestigde ondernemingen (film en televisie) 650.000 be draagt. De jaarrekeningen over 1989 en de twee daarop volgende jaren zijn gecontro leerd door registeraccountants en in overeenstemming bevon den met de wettelijke bepalin gen daaromtrent. Het resultaat per aandeel van nominaal 1 bedroeg in 1991 0,48 negatief. In 1990 bedroeg de winst 0,16 per aandeel van nominaal ƒ100. Tjoeroeg was eerder dit jaar het doelwit van een onderzoek van de Economische Controle Dienst op verzoek van het mi nisterie van financiën. Het be- drijf bleek vorig jaar onder meer geen prospectus te heb ben uitgebracht toen het trachtte aandelen onder een breed publiek te plaatsen. De beurs deed daarop een circu laire uitgaan met het dringen de verzoek aan de leden niet langer te handelen in aandelen Tjoeroeg. De ECD zag in de uit komsten van het onderzoek- voldoende aanleiding om justi tie in te schakelen. Die moet nog beslissen over een even tuele vervolging van Tjoeroeg. MAANDAG 6 JULI 1992 HOUTEN Supermark torganisatie en groothan delsgroep Unigro acht zich over drie tot vier jaar rijp voor de beurs. Een beursgang is afhankelijk van de winstkwaliteit. „Die moet in overeen stemming zijn met ons be leid", zei bestuursvoorzit ter E.Th.A.C. Albeda Jel- gersma het afgelopen weekeinde tijdens een toelichting op de jaarcij fers. Als norm voor de winstkwali teit hanteert de branche het nettoresultaat tegenover om zet. Die verhouding moet bij Unigro 1,5 procent (na belas tingen) zijn. Momenteel is die 0,77 procent. Een aantal jaren terug sprak Unigro ook al eens over beursgang. Momenteel is het klimaat er nog niet rijp voor, zo oordeelde Albarda Jel- gersma, „na alle ellende die we de afgelopen jaren hebben ge had". De Unigro-topman is kennelijk gecharmeerd van een constructie als de 'reverse take-over', de omgekeerde overneming. Daarbij neemt een ander aan de beursgeno teerde onderneming Unigro Synergie „Een zeer nuttige exercitie en een zeer haalbare kaart", zei Albada Jelgersma na de pers conferentie. Unigro denkt daarbij vooral aan de synergie die een fusie van twee soortge lijke bedrijven tegelijk ople vert. Voor hemzelf denkt hij dan aan een commissariaatsze tel. „Niet per se in de directie, om niemand af te schrikken". Albada Jelgersma haastte zich te zeggen dat er met niemand wordt gesproken, maar hij gaf toe informeel wel eens hier en daar te hebben gepolst, onder ander tijdens de handelsmis sie in maart van dit jaar naar Zuid-Afrika. „Ik heb wel ie mand is gedachte, maar die wil nog niet. Die zei er nog niet aan toe te zijn". De Unigro-topman laakte de marktverdeling in Nederland, waarbij Ahold 35 procent van de markt bestrijkt en de num mers twee en drie ver op ach terstand staan. Unigro heeft in Nederland een marktaandeel van 10,6 procent en streeft naar vijftien. Namen van eventuele toekom stige partners wilde de Unigro- topman niet noemen uit angst „voor het afschieten van onge leide projectielen". Denkbaar zijn ter beurze genoteerde on dernemingen als De Boer Win kelbedrijven en Sligro. Bij De Boer Winkelbedrijven worden dergelijke plannen van de hand gewezen. „Van dergelij ke gesprekken is geen sprake geweest", zei financieel-direc- teur K. Schmalz. Bij Sligro noemt bestuursvoorzitter ing. A.J.L. Slippens zo'n construc tie onbespreekbaar; „we pas sen voor honderd procent niet bij elkaar, we hebben heel an dere doelgroepen". Unigro (Spar, Super en Cirkel) is actief in Nederland, België en Spanje. Albada Jelgersma stak zijn enthousiasme over Spanje niet onder stoelen en banken. Hij omschreef Spanje als een markt met een „gigan tisch potentieel". „Er zijn daar 135.000 winkels en winkeltjes, waarvan meer dan 80.000 kleintjes", rekende collega-be stuurslid R. Stoelenga voor. Vooral onder de kleine winkel tjes, vele niet groter dan 12 m2, zullen door de opkomst van grote supermarkten de klap pen gaan vallen. „De hyper- markten zullen in marktaan deel daar slechts nog groeien van 23 naar 30 procent". De na tionale supermarktketen zoals Unigro vindt daar een gat in de markt, aldus Albada Jelgers ma. De overneming van de Spaan se supermarktketen Grelar As- turias door Unigro is enige da gen geleden definitief beklon ken. zo meldde Albada Jelgers ma. Grelar Asturias telt 73 ei gen supermarkten -onder de naam El Arbol, met een jaar omzet van 270 miljoen op jaarbasis. Grelar Asturias is om precies te zijn overgeno men door het in 1991 eveneens in Noordwest-Spanje opge kochte Penagrande. In Spanje belevert Unigro nuP zo'n 3.250 winkels, waarvanP 3.000 „kleintjes die met eenr Spar-bord op hun dak aanromj13 melen", aldus de beschrijvinger van Albada Jelgersma. Unigro® heeft in Spanje nu tweehon-F derd eigen winkels. Unigro behaalde in het afgelo-n? pen boekjaar (eindigend op 31 januari 1992) een nettowinst^ van 32,2 miljoen, dertien pro-fn cent meer dan in het voorgaan- S1 de boekjaar. De omzet steeg met 12,2 procent tot ƒ4,1 mil-er jard. De onderneming streefter ernaar binnen enkele jaren®1! qua omzet op 5 miljard te zit-^ TORENS EN KANTELEN Kasteelvrouwe A.M.D. van Spaendonck: rechtte laten komen". ,,,Eén van mijn plannen is de kunstcollectie beter tot zijn SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Wereldjamboree 1995: WARSCHAU - Het be staande, nog niet gebruik te fonds van 1 miljard dol lar ter stabilisering van de Poolse munteenheid, de zloty, moet binnen Polen een nieuwe bestemming krijgen. Het geld moet worden gebruikt voor steun bij de opbouw van een particuliere-banksec- tor en voor de oprichting van een export-import- bank. Dat heeft de Amerikaanse pre sident, George Bush, gisteren tijdens zijn vijf uur durende bezoek aan Polen gezegd. Nu de zloty in stabiel vaarwater is terechtgekomen, zal het in 1989 door zeventien landen bej schikbaar gestelde kapitaaR niet meer voor zijn oorsprong kelijk doel wordt ingezet. Mofl gelijk wordt het op den duuii door de betrokken landen tef' ruggenomen. De VS droegerj 200 miljoen dollar aan het fonds bij, Groot-Brittannië en i Canada schonken ook geld, en| Duitsland en Frankrijk gaven een krediet. Het is natuurlijk, de vraag of de andere zestienj landen met Bush's nieuwe g dachten kunnen leven. In iejl// der geval zijn de VS bereid hun aandeel van 200 miljoen dollar'18 een andere bestemming te geJisv ven. Bush heeft de Poolse pre>p i sident Lech Walesa laten we-io,- ten dit onderwerp aan te snijich den tijdens de G-7-top. vor LEUSDEN - Het grote werk begint na deze zo mervakantie en duurt dan drie jaar lang voort. Het moet uitmonden in de We reld Jamboree 1995. Die wordt gehouden op 300 hectare poldergrond rond de Flevohof, aan de rand van het Veluwemeer, van 1 tot en met 11 augustus 1995. Scouting Nederland is gast heer, maar er is vanzelfspre kend een onafhankelijke stichting gevormd, die zich .moet bezighouden met de ver dere opzet van dit achttiende internationale treffen van scouts uit meer dan honderd vijftig landen. Er moet natuurlijk geld op ta fel komen. Zeventien miljoen voor de inrichting van het ter rein, zestig miljoen voor de ex ploitatie van de jamboree. Er moeten plannen uitgewerkt worden voor de tentenstad in Flevoland. Een stad met alles erop en eraan voor het twee- weekse verblijf van dertigdui zend deelnemers en rond de vierduizend medewerkers, die zich zullen bezighouden met het thema 'Future is now'. De toekomst begint vandaag. En er moet een omvangrijk jam boree-programma zijn, geënt op dat thema. De drie jamboree-directeuren Hans van Ark, Peter van Heek en Paul Linders - die vanuit het landelijk bureau in Leusden opereren zullen dus om te beginnen een legertje medewerkers om zich heen moeten verzamelen, een leger tje dat zal groeien naarmate de datum van de openingscere monie nadert. Voor twee van de drie is het geen karwei op vreemd terrein, want Van Ark was tot voor kort algemeen di recteur van Scouting Neder land. Nu beoefent hij dezelfde functie voor de jamboree. Pe ter van Heek is ook een 'be roepsscout'. Zijn functie is nu programmadirecteur. Het laatste lid van de driespan, Paul Linders, weet zijn scou- ting-ervaring beperkt tot zijn jeugdjaren. Maar als partner in een adviesbureau ligt het werk dat hij moet doen in de lijn van „Mochten er gebreken in de organisatie zijn, dan zullen die daar al duidelijk worden". Vooralsnog verkeert het jam boree-driespan in het stadium van de prille plannen. En van de inventarisatie van proble men. Linders moet zich in rio leringen verdiepen, in vuilop- haalproblematiek („Geschei den vuilinzameling, dat staat al vast"), in het openbaar ver voer („Een busstation. We ver wachten honderdduizenden dagbezoekers in die periode, en er zijn veel activiteiten bui ten het eigenlijke terrein. Dat betekent dat je dagelijks een halve stad deelnemers van het ene naar het andere punt moet brengen. Vijftig man in een bus, tienduizend man die op excursie gaan, dat is dan twee honderd bussen vol".). Zo zijn ze alle drie in grote getallen aan het rekenen. Peter van Heek denkt eraan om alle deelnemers onder des kundige begeleiding een zeil tochtje te gunnen. Een pril plan, pin hem er niet op vast, want ze hebben intussen al wel globaal de consequenties over dacht. Van Heek: „Scouting en water horen bij elkaar, dus er zijn heel veel groepen met boten. We hebben al uitgerekend dat we boten genoeg in Nederland hebben om iedereen een zeil tocht te kunnen aanbieden. Maar dan moeten we wel zien dat we die achthonderd sche pen in Flevoland krijgen. En we moeten er voor zorgen, dat er per schip ook twee mensen zijn om te kunnen varen. Dan heb je het dus over zestienhon derd medewerkers". Nog een puntje uit de eerste plannen. Een Jamboree is niks zonder passende openings plechtigheid. Dus moet alleen daarom 'hotelman' Linders al zorgen voor een 'theater' dat plaats biedt aam veertig- tot vijftigduizend mensen. Het is al in het plan opgenomen. Ver volgens de taak aan Van Heek om mensen te vinden die een dergelijke plechtigheid kun nen ontwerpen. Terwijl de algemeen directeur zich al aan het bekommeren is om zaken van openbare orde, als hij tenminste niet op geld- jacht is. „Je zult bij zo'n evene ment ook veiligheidsmaatre gelen moeten nemen, een be wakingsdienst is dus ook een kwestie waarmee we ons moeten bezighouden". Nederland telt een respectabel aantal landhuizen en kastelen. De bewoners daarvan zijn lang niet altijd gediend van publiek. De paar families die de bezoe kers wel een kijkje in de keuken gunnen, doen dat meestal uit pure geldnood. De lusten en lasten van het wonen op een landgoed. Vandaag: Huis Bergh. Alles wat hier aan meubels en kunst staat heeft hij in de loop van de jaren gekocht", aldus Van Spaendonck. „Van Heek had een voorliefde voor middeleeuwse kerkelijke kunst en aan hem is het te danken dat we zo'n unieke collectie van die kunstvoor werpen bij elkaar hebben". De gewone burger kan tegen woordig ook van dit moois ge nieten. Het hele jaar door worden er rondleidingen ge organiseerd voor het publiek (inlichtingen tel. 08346- 61281). 'S-HEERENBERG - Ro mantisch is het zeker, wonen in kasteel Huis Bergh te 's- Heerenberg. Praktisch is het echter niet. Toch wint het.ro mantische en avontuurlijke het bij de huidige kasteel- vróuwe A.M.D. van Spaen donck. Sedert januari is de voormalige historica direc teur van de stichting Huis Bergh en bij die functie hoort een deel van het kasteel als ambtswoning. Huis Bergh heeft een lange geschiedenis achter de rug. Rond 1250 werd het eerste kasteel gebouwd door toen nog de heren van den Bergh. Vanaf ongeveer 1500 werden de heren in de adelstand ver heven en mochten zij zich graven noemen. In 1712 kwam het kasteel door over erving in handen van de Ho- henzollerns. Die hebben er niet lang plezier van gehad, want in 1735 brandde het kas teel volledig uit. Tegen de tijd dat de restauratie klaar was waren de Hohenzollerns al dood. Zodoende deed het kasteel lange tijd dienst als seminarie en soms als woon huis. In 1912 werd het kasteel aangekocht door de Twentse textielbaron dr. J. H. van Heek. Hij liet het eeuwen lang verwaarloosde kasteel grondig restaureren en ging er met zijn gezin in wonen. „Toen Van Heek het kq steel kocht stond er één stoel in en in de kelder vond men een paar opgerolde schilderijen. Kerkelijke kunst „Eén van mijn plannen met het kasteel is de kunstcollec tie beter tot zijn recht te laten komen. De schilderijen han gen nu bij elkaar in één ver trek, met een. beetje museale indeling. Bij kunstkenners staat de collectie van middel eeuwse kerkelijke schilderij en hoog aangeschreven. Er zitten werken bij van Itali aanse en Nederlandse mees ters. Naast de schilderijen heeft het kasteel de beschik king over een unieke collec tie Middeleeuwse hand schriften. Die boeken zijn door de monnikeq prachtig versierd, sommige bladzijden zijn hele kunstwerken met ragfijne tekeningen en kleu- Van een mooie collectie kan de schoorsteen echter niet ro ken, dus is het kasteel driftig op zoek naar andere bronnen van inkomsten. „Per jaar is er 1,5 miljoen gulden nodig voor de exploitatie van het kasteel en de 1650 hectaren land goed. De openstelling van het kasteel kost momenteel nog veel geld. We hébben dertig gidsen die de rondleidingen verzorgen. Daarnaast hebben we vijf mensen die het kas teel constant schoonhouden. Dat moet wel, want je kunt mensen niet door het stof la ten lopen. De totale kosten daarvan bedragen 250.000 gulden per jaar. Aan entree komt er ongeveer de helft binnen. Het aantal bezoekers moet dus drastisch omhoog". Muntgebouw Een andere mogelijkheid is te zorgen dat er per bezoeker meer wordt verdiend. De dor stige bezoeker moet het nu doen met een koffie-auto- maat en dat oogt niet echt klantvriendelijk. „Er zijn plannen om in het rentmees terhuis een theeschenkerij te beginnen'. Daarnaast verhu ren we soms een gedeelte van het kasteel voor diners, con gressen of symposia". Ande re mogelijkheden ziet Van Spaendonck in de oude Gra felijke Munt. Dit gebouw bij het kasteel is de enige nog be staande muntplaats in Ne derland. Tijdens de rondlei ding worden de bezoekers verwelkomd door een in tra ditionele kleding gestoken muntmeester en kan het pu bliek een eigen muntje slaan. „De benedenverdieping fun geert in de zomermaanden als een café-restaurant. Dat willen \ye uitbreiden. Het ter ras buiten heeft minder aan trekkingskracht op de gas ten, omdat het recht tegen over een kerkhof ligt. De mensen vinden het niet pret tig om hun kopje koffie te drinken met uitzicht op de grafzerken. Toch zijn er wel mogelijkheden voor een meer commerciële exploita tie". TC ftHTyOOHDin I SJOT DE rifn MG De Poolse president Lech Walesa en de Amerikaanse president, George Bush, die gisteren een vijf uur durend bezoek aan Polen bracht, op het balkon van het koninklijk kasteel in Warschau. FOTO: EPA zijn vak. Linders is de 'hotel houder' van de drie, de wet houder van volkshuisvesting en openbare diensten. Hij moet de tentenstad organise- Er zijn voor al dat werk nu al miljoenen guldens in het voor uitzicht gesteld. De regering doet mee voor 9,4 miljoen, de gemeente Dronten en de pro vincie Flevoland steken er elk ongeveer een miljoen gulden in, de voormalige Flevohof doet mee voor vijf miljoen. De jamboree-directie is op zoek naar een tiental hoofdspon sors, die samen voor een mil joen of acht in de boeken wil len. En er zijn allerlei fondsen, benaderd, die naar schatting goed moeten zijn voor een zes miljoen gulden. Een 'eigen' jamboree-loterij moet een deel van dat bedrag opleveren. De rest van de kosten moeten door de deelnemers worden opgebracht. Die moeten er stuk voor stuk daadwerkelijk de handen voor uit de mouwen steken, want het is een eis, dat elke scout de helft van de reis- en verblijf kosten eigenhandig heeft ver diend. „We zijn er op die ma nier zeker van dat het allemaal jongens en meisjes zijn die er ook wat voor over hebben om mee te doen". Het is een regel die met succes bij elke jambo ree wordt gehanteerd. Race Jamborees worden, net als Olympiades, eens per vier jaar gehouden. Landen stellen hun kandidatuur, organisaties slaan aan het lobbyen om de eer binnen te halen, maar an ders dan bij Olympiades ge schiedt dat in de schaduw van de publiciteit. Nederland won de race van belangrijkste con current Brazilië. Nederland heeft trouwens wat dat betreft een naam op te houden. In 1937 kwam de vijfde wereld jamboree naar Vogelenzang/ Bloemendaal. Er waren 28.750 deelnemers. Het staat nog al tijd als een van de toppers te boek. Anno 1992 moet een dergelijk aantal toch op zijn minst op nieuw haalbaar zijn. Dat is een belangrijk uitgangspunt van de planning. Ze is op dertig duizend mensen gebaseerd, maar er moet toch ook rek ge noeg blijven om een aanmer kelijk grotere internationale scoutingmacht te kunnen in kwartieren. Want nu al houden de drie met die mogelijkheid rekening. Nederland is ten slotte betrekkelijk gemakke lijk bereikbaar, het is boven dien omringd door landen waar scouting bloeit. Die kun nen zonder problemen grote delegaties sturen. Anders dan bijvoorbeeld Ko rea, waar de vorige wereldjam boree plaats had, en waar een land als Nederland met twee honderd vertegenwoordigers present was. Tweehonderd van de 125.000 leden die Scouting Nederland telt. Nederland schijnt ook gemakkelijk te lig gen voor de scouts van de Ver enigde Staten (natie nummer één). Die beloofden al een dele gatie van drieduizend leden. Nieuw, en onvoorspelbaar, is de Oosteuropese deelname. Scouting is daar nu boven de grond gekomen. Weliswaar waren er organisaties die voor gaven 'scouting' te bedrijven, maar toegang tot de wereldor ganisatie kregen ze nimmer omdat ze onder staatsgezag moesten functioneren. De we reldorganisatie eist van haar leden een strikte a-politieke instelling. Nu dat een feit is, zijn de voormalige 'communis tische' groepen wél lid en mo gen ze meedoen. Dat mogen ze al bij de Europe se Jamboree. Dat is een Neder landse primeur, want er was nog nooit een dergelijk Euro pees treffen. Thema van deze eersteling, onder meer: de een wording. De 'Europese' be gin augustus 1994 - is, niet in dé laatste plaats, tevens een generale repetitie voor 1995. Van links naar rechts: Paul Linders, Hans van Ark, Peter Van Heek. FOTO: BRAND OVËREEM

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4