I Veel artsen niet adequaat bij euthanasie Rottenberg pleit voor deeltijd-kamerleden Adviseurs Ritzen wijzen tv-cursus af VK I L' L -WV Vlootdagen trekken 147.000 bezoekers Na Ondanks dumptickets geen nieuwe horden Amerikanen li BINNENLAND Kleinschalige opvang demente bejaarden succes Informatie aan trein reiziger schiet te kort Bols is erg boos op Italiaanse fabrikant Monument voor Hitier 2 EfiicUcSouoont MAANDAG 6 JULI 1992 HAARLEM Vergeleken met de gangbare verpleeghuisopzet biedt het Anton-Pieckhofje in Haarlem (APH) grote voordelen voor het Wo nen en verzorgen van dementeren de ouderen. Dit concluderen het Nationaal Zieken huisinstituut en de Vrije Universiteit in een evaluatie van dit experimentele pro ject dat ze in opdracht van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) hebben uitgevoerd. Hun rapport is vandaag overhandigd aan minister D'An- cona. Het hofje werd in september 1989 in ge bruik genomen als voorziening voor de menterende bejaarden. Het APH telt maar 36 plaatsen. Uitgangspunt is een 'warme zorg' in een omgeving die lijkt op de situa tie thuis. Het hofje bestaat uit zes wonin gen rond een binnentuin met elk een ei gen huiskamer en keuken en een eigen kamer voor iedere bewoner. Voor alle bewoners was opname urgent, maar bij binnenkomst waren ze iets min der zorgbehoevend dan gemiddeld bij nieuwe bewoners van een psychogeria trisch verpleeghuis het geval is. Toene mende hulpbehoevendheid is tot nu toe geen reden geweest voor overplaatsing. Omdat de bewoners steeds meer zorg no dig hebben, is over een jaar of drie een nieuwe evaluatie nodig om na te gaan of ze inderdaad - zoals de bedoeling is tot hun dood in het hofje kunnen blijven. 'Warme zorg' betekent in het APH een huiselijke omgeving, weinig regels en ver boden, het ontbreken van dwangmiddelen en een niet-medische houding van de hulpverleners. Elke woning heeft een vast basisteam van vijf verzorgenden en een vaste gezinsverzorgster. De huisarts en de wijkverpleging vangen lichamelijke pro blemen op en voor deskundigheid op psy chogeriatrisch gebied kan een beroep op een verpleeghuis worden gedaan. Uit het evaluatierapport blijkt dat de zorg inspeelt op de individuele behoeften van de bewoners. De inbreng van familieleden valt wat tegen, terwijl de integratie met de buurt niet erg van de grond komt. De be trokkenheid van het personeel blijkt uit lage ziekteverzuim- en verlooppercenta ges. De kosten van het hofje liggen iets onder het gemiddelde van die van kleine ver pleeghuizen voor demente bejaarden. DEN HAAG - De NS schiet ernstig te kort waar het de informa tieverstrekking aan treinreizigers betreft. De informatie over vertragingen en overstapplaatsen is gebrek kig en op een groot aantal treinen staat nog steeds niet de be stemming aangegeven. Deze klacht heeft de ANWB gedistilleerd uit een gebruikersonderzoek onder zijn leden. Volgens de ANWB zijn de berichten die op stations worden om geroepen voor veel reizigers slecht verstaanbaar. Wel blijken de meeste reizigers positief over het dienstbetoon van conducteurs en conductrices. Dat de reizigersinformatie voor verbetering vatbaar is wordt door de NS onderkend. De afgelopen jaren hebben de Spoorwe gen onder meer een spoorboekje op computerfloppy op de markt gebracht en een 06-nummer geopend voor het opvragen van reis schema's. Binnen enkele jaren denkt de NS ook op de spoorkaar tjes zelf vertrek- en aankomsttijden te kunnen aangeven. vië UTRECHT Een aan zienlijke groep huisartsen gaat niet adequaat om met euthanatica, de middelen die gebruikt worden bij het toepassen van eutha nasie. Dat blijkt uit een onderzoek van genees kundig inspecteur G. Van der Wal, prof. dr. J. van Eijk, prof. dr. H. Leenen en dr. C. Spreeuwenberg dat deze week in het Ne derlands Tijdschrift voor Geneeskunde is gepubli ceerd. Volgens de onderzoekers is het niet verwonderlijk dat artsen niet geheel volgens de richtlij nen werken. Euthanasie en hulp bij zelfdoding zijn in feite strafbare handelingen die zich grotendeels in de taboesfeer afspelen. Uitwisseling van er varingen wordt daardoor be moeilijkt, zo schrijven de on derzoekers. Bovendien gaat het om een handeling die weinig wordt uitgevoerd en waarmee dus moeilijk persoonlijke ervaring is op te bouwen. Dit leidt er volgens de onderzoekers toe dat vele artsen via „trial and error" hun eigen weg hebben proberen te zoeken. Ze zijn als het ware door schade en schan de wijs geworden. Het onderzoek betrof een en quête, waaraan ongeveer 700 huisartsen in Nederland mee werkten. Zij gaven daarin ant woord op vragen als welke middelen zij gebruikten bij eu thanasie, op welke wijze en in welke dosering deze middelen werden toegediend, hoeveel tijd er verloopt tussen toedie ning en overlijden en in welke mate er complicaties zijn. Volgens de onderzoekers volg den weliswaar vele huisartsen de richtlijnen die door de Ne derlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) zijn opgesteld. Toch bestaat de in druk dat een „aanzienlijke" groep huisartsen die richtlij nen minder adequaat han teert. Dat bleek vooral uit de wijze waarop de huisartsen opiaten (zoals morfine), slaapmiddelen en insuline gebruikten als middel om euthanasie toe te passen. Daarbij werd gebruik gemaakt van de niet-gewenste zetpillen, werden de middelen „onder de huid" in plaats van in de ader gespoten, werd er te weinig toegediend en hadden de artsen geen spierverslap pers achter de hand. Bij 12 procent van de patiënten werden complicaties of niet- beoogde effecten gemeld. In sommige gevallen leidde de toediening tot een te trage dood, of juist tot een te snelle dood. Het kwam ook voor dat patiënten zich verslikten bij de inname van het middel of dat ze het middel weer uitbraak ten. HILVERSUM - Een tv- cursus Nederlands voor allochtonen, zoals de PvdA in de Amsterdamse gemeenteraad heeft voor gesteld, is een poging om voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten. Om laag opgeleide allochto nen Nederlands te leren, is een intensieve begelei ding nodig en een tv-pro- gramma biedt die niet. Dat vindt de commissie die mi nister Ritzen (onderwijs) advi seert over afstandsonderwijs in de basiseducatie, zo bleek gisteren tijdens het radiopro gramma Medelanders Neder landers. De adviescommissie, die pas in augustus haar rap port uitbrengt, vindt wel dat tv in het onderwijs aan allochto nen en anderen die Neder lands willen leren en schrijven een grotere rol kan spelen. Maar dat kan pas nadat zij heb ben leren te leren, zoals com missie-secretaris Henk Sligte het noemde. Voor wie nog niet of nauwelijks kan lezen en schrijven, en dat geldt voor de helft van de allochtonen in Ne derland, is een tv-programma een volstrekt onvoldoende in troductie. Het Amsterdamse PvdA- raadslid Balai vond de hou ding van de adviescommissie te defensief. Een tv-program ma waarin hele eenvoudige woorden en zinnen, zoals „dit is een appel" in het Neder lands worden uitgesproken, ondersteund door beelden, kan volgens hem juist een goe de eerste basis leggen voor de kennis van onze taal. De PvdA- fractie heeft deze week een af spraak met het Amsterdamse kabelnet AT5 om over het initi atief te praten. NIEUW-VENNEP - Bols is erg boos op de Italiaan Guisep- pe Ciarrapico. Het dranken concern was nog volop in on derhandeling met Ciarrapico over de overneming van de wa termerken Recoaro en Pejo, toen er in zeven Italiaanse kranten plotseling berichten verschenen over reeds onder tekende contracten. Bols vreest (maar weet niet zeker) dat de berichten afkomstig zijn van Ciarrapico. Koninklij ke Distilleerderijen Erven Lu cas Bols heeft het afgelopen '"«.ia. '■"J- &C *W\ Grote drukte op de kade van Den Helder tijdens de vlootdagen. DEN HELDER De Nationale Vlootda gen hebben dit weekeinde 147.000 bezoe kers naar Den Helder gebracht. Het eve nement werd voor de 35e keer gehouden. Onder de vijfentwintig Nederlandse en buitenlandse schepen bevonden zich de onderzeeboot Hr.Ms. Walrus en de Hr.Ms. Karei Doorman, die voor het eerst voor het publiek werden opengesteld. Tijdens de drie vlootdagen lieten Nederlandse mari niers zien hoe zij met Lynx- en Seaking- helikopters opereren. Andere publiek- trekkers waren de expositie Defensie en Milieu van het ministerie van defensie en de onderhoudsbedrijven van de Koninklij ke Marine. Het beveiligingskorps van de marine hield gisteren een vredesactiviste aan die stickers met de tekst 'Weg met het militarisme' op de tentoongestelde voer tuigen plakte. De vrouw is overgedragen aan de marechaussee. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. door BERT JANSMA Een deel van de ondergrondse bunker van Hitler in Berlijn is tot monument verklaard, lees ik. Hoe zit dat precies, zou ik willen weten. Wordt dat een monument met een bordje erop, toegangstijden en bezoekuren? Nee tochIk begrijp best dat de Duitse joodse gemeente verontwaardigd is over dat besluit. Is dat geen waanzin? We zitten op de wereld en zeker in Duitsland al met die enge figuren die vinden dat ze neo-nazi moeten zijn en die hun bijeenkomsten graag houden op plekken die besmeurd zijn met het zwart van de nazi geschiedenis. Hebben ze er weer een plek bij. „Een nieuw pelgrimsoord voor neo-nazi's" vermoedt de Duitse joodse gemeente terecht verontwaardigd. Die bunkerruimtes werden pas in 1990 ontdekt bij graafwerk onder de Potsdamer Platz in Oost-Berlijn bij wijlen de muur. Hitiers privé-vertrekken waren al in 1945 opgeblazen. De restanten van de Hitier- bunker die nu tot historisch monument worden verklaard, komen volgens het krantebericht straks te liggen onder nieuw te bouwen ministeries, wanneer de Duitse regering van Bonn naar Berlijn verhuist. Dat lijkt me helemaal vreselijk. Ik kan me niet voorstellen dat ze op een Duits ministerie straks moeten gaan zeggen dat hun grondvesten nog van Hi tler waren. Volstorten die bunker, weg ermee. Tezelfdertijd lees ik vage berichten over de lijken van Hitleren Goebbelsdie gevonden zouden zijn. Zal wel apekool zijn. maar tóch. En op een tv-zenderzïe ik de Engelsman David Irving in Moskou met glazen platen in de weer waarop de oorlogsdagboeken van Joseph Goebbels staan gefotografeerd. Het programma-in-kwestie meldde niet dat die David Irving een extreem-rechtste sinjeur is en een van de figuren die voortdurend blijven volhouden dat Hitier z'n slechte reputatie niet verdient. Een historicus nota bene, die ooit geroepen heeft dat straks „de mythe van de massamoordenaars in Auschwitz, Majdanek en Treblinka wel zal zijn ontzenuwd". En die man moet de oorlogsdagboeken van Goebbels openbaar maken? Hij wordt voor zijn werk bovendien betaald door de Engelse Sunday Times, die hij ooit nog de tip over de (valse) Hitlerdagboeken toespeelde. De Russen hebben een blunder begaan die Irving toe te laten tot hun Centrale Archief aan de Viborskaj astraat in Moskou. Maar ze hebben daar al zoveel moeite hun staatshuishouding op orde te krijgen, dat archieven erbij inschieten. Tragisch, want zulk materiaal hoort in de controleerbare handen van geautoriseerde wetenschappers. Die drie berichten zo op een kluitje aan het eind van de vorige week geven me een erg naar gevoel. 'Unheimisch', om het maar Du its te houden. Ik vrees dat het allemaal koren op de molen is van figuren die de geschiedenis gebruiken om hem te ontkennen of hem te herhalen. HILVERSUM - PvdA- voorzitter Rottenberg is voorstander van een ka merfractie waarin de le den drie dagen in het par lement zitten en twee da gen elders werken. Op die manier wordt een perma nente praktijkervaring bewerkstelligd. De ka merleden zijn dan „alerter en levendiger". Rottenberg zei dit gisteren wordt gepresenteerd. Wat Rottenberg betreft is de Kamer momenteel te eenzijdig samengesteld en komen er scherpe criteria. Hij wil „meer bemoeials en minder specialis ten". De huidige generatie ka merleden is te ambtelijk. Er is meer behoefte aan mensen uit het bedrijfsleven en weten schappers. Nu „lijken ze teveel op elkaar". De PvdA-voorzitter voor de NCRV-radio in een re- brak ook een lans voor de inzet actie op het CDA-rapport van van 65-plussers. Dat zijn dik- oud-minister De Koning wijls „steengoeie mensen met „CDA-politici in functie". Ook veel ervaring", de PvdA werkt aan een profiel- - - - schets van de kamerfractie, die waarschijnlijk in het najaar kwaliteit van het parlement. Hij zei in het CDA-stuk serieu ze twijfels over het functione ren van de Kamer te missen. De PvdA is wat hem betreft uit op een gezonde concurrentie op basis van kwaliteit. Dan kan omdat het congres van de par tij een deel van de kamerleden aanwijst. Een kamerlid, aldus de PvdA'er, moet zich voortdu rend afvragen: „Kan ik nog wel een goede bijdrage leveren?" Het vak politicus is toch al ab soluut van tijdelijke aard, zo meent Rottenberg. weekeinde medegedeeld dat de gesprekken „tot nader or der zijn verdaagd". Bols wil zich eerst op de hoogte stellen hoe de berichten in de pers zijn verschenen en zich dan nader beraden over de toekomst. In de persberichten werd onder meer gemeld dat Bols de twee watermerken had overgeno men voor 500 miljard lire 740 miljoen), terwijl de Ne derlanders meer denken aan een bedrag rond de 240 mil joen. Bezoek Brunswijk Ronny Brunswijk, leider van het Surinaamse junglecommando, gis teren bij aankomst op Schiphol. Hij is in ons land om overleg te ple gen met zijn adviseurs over het binnenkort te tekenen vredesak koord. De Surinaamse leider toonde zich optimistisch. FOTO-ANP CASPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON IK SA HfT WlUSfUWI Voce pf oucvtic tXvMv. zï KILLÉN HÉT VccR TlfN AUkJofN SliCfN KRIJSfN. /VlofT IK wlffR VRAGfN PSNK Of? PAT IS NIET Hf^f/HAA^ WAT IK gfPofi,... V. Bliksem vernielt sterrenwacht HOEVEN De Volker Stevin sterrenwacht in het Brabantse Hoeven heeft dit weekend door blikseminslag enkele ton nen schade opgelopen. Het elektrische circuit functio neert niet meer en de radioka mer is geheel vernield. „De stoppen zijn van de muren ge vlogen, zelfs de telefoon deed het niet meer", aldus een woordvoerder. Vermoedelijk zal de Hoevense sterrenwacht proberen nu versneld in een nieuwe behuizing terecht te komen, het huidige was al ver vallen maar heeft door de blik sem een extra dreun gekregen. De gebouwen en installaties van de sterrenwacht zullen niet voor de bezoekers worden gesloten. Ook het afgelopen weekeinde gingen de rondlei dingen gewoon door. Broer en zus omgekomen MIDDELBURG - Bij een ver keersongeval op het eiland Tholen zijn gistermiddag de 13-jarige L. van de Velde en haar 18-jarige broer P. van de Velde uit Sint Maartensdijk om het leven gekomen. Twee andere leden van het gezin zijn zwaar gewond overgebracht naar ziekenhuizen in Bergen op Zoom en Roosendaal. De politie vermoedt dat de auto waarin de vier zaten rechts in de berm terecht kwam en hier na, als gevolg van een te hefti ge stuurcorrectie, onderstebo ven in de sloot belandde. Een in de buurt wonende boer red de door snel ingrijpen twee in zittenden van de auto, een 21- jarige vrouw en een 17-jarige jongen, van de verdrinkings dood. Hij kon met zijn land bouwtrekker de auto gedeelte lijk uit de sloot trekken. NEW YORK In het kan toor van Martinair Hol land in Manhasset bij New York is op een mooie zo merse dag weinig te mer ken van de tarievenoorlog die momenteel woedt in de luchtvaart binnen de Verenigde Staten en op de routes vanuit de VS naar Europa. Enkele tientallen mensen gaan er onverstoorbaar door met hun werk achter hun beeldscherm, met de telefoon binnen handbereik. De prij zenslag gaat goeddeels voorbij aan de grote stroom toeristen die deze zomer vanuit de VS naar Europa komt - de doel groep van Martinair. De mees ten van hen hebben hun ticket al maanden geleden gekocht. De grote kortingen, tot 50 pro cent van het standaardtarief, gelden alleen voor volbetalen- de passagiers en dat zijn er niet zoveel. In beginsel betaalt alleen diegene die een 'open jaarretour' koopt het volle pond. Meestal zijn dat zaken reizigers die eerste klas of bus- inessclass vliegen met lijn dienstmaatschappijen zoals de KLM. Ook op de lijndiensten reist zo'n tachtig procent van de passagiers in de toeristenklas se. Van deze groep is slechts zo'n 15 procent volbetalend. de restprofiteert van een of ande re korting. Het gaat daarbij on der meer om tarieven waaraan bijvoorbeeld de voorwaarde van een minimaal verplicht verblijf van enkele weken is verbonden omdat die tickets het vakantieverkeer moeten bevorderen. Hoewel lijndienstmaatschap pijen dus de meeste passagiers 'economy' vervoeren, maken zij de helft van hun omzet in het zakelijk verkeer, dus met doorgaans volbetalende passa giers. Omdat juist daar de ta rievenoorlog plaatsheeft, tikt het negatieve effect in de om zet behoorlijk aan Negatief effect De KLM voelt de binnenlandse tarievenoorlog bovendien via haar samenwerking met de luchtvaartmaatschappij Nort hwest. Via het binnenlandse netwerk van Northwest wor den KLM-passagiers aange voerd naar verzamelpunten zo als de luchthavens van Minne apolis en Detroit waar zij over stappen op gecombineerde KLM/Northwest-vluchten naar Amsterdam. Als zo'n passagier zijn ticket koopt bij de KLM, dan moet de KLM de zoge noemde 'off line'-kosten (het voortraject tot aan Minneapo lis of Detroit) verrekenen met Northwest. De 'off line'-op- brengsten zijn echter gedaald als gevolg van de tarievenoor log. Op het Transatlatische traject komt de KLM er nog betrekke lijk goed vanaf omdat de initia tiefnemer in de tarieyenslag, American Airlines, niet op Schiphol vliegt. Naar verluidt zou de Nederlandse overheid - die in dit soort zaken altijd het belang van de KLM behartigt - het verlenen van landings rechten aan American op Schiphol hebben opgeschort tot na de zomer. De overheid wil die landingsrechten ge bruiken in het spel van loven en bieden voor een nieuw luchtvaartakkoord tussen Ne derland en de VS. De gesprek ken daarover beginnen na de zomer. President-directeur Bouw van de KLM hoopt dat het nieuwe akkoord" er vóór de Ameri kaanse presidentsverkiezings- en, begin november, is. De zit- tertde Amerikaanse ondermi nister van transport, Jeffrey Shane, die de onderhandelin gen voert, is van plan de KLM als eerste maatschappij het recht te geven binnenlandse vluchten uit te voeren. De KLM zou dan rechtstreeks de confrontatie aangaan met de Amerikaanse megacarriers op hun thuismarkt. Bouw gokt er op dat de tarie venoorlog dan voorbij is. Bij de presentatie van het jaarverslag van de KLM zei hij dat de Ame rikaanse luchtvaartmaatscha- pijen zich beginnen te realise ren dat de oorlog alleen heeft geleid tot lagere prijzen, niet tot meer vervoer. De inkom sten zijn dus gedaald. Dat de oorlog juist woedt tijdens de vakantieperiode heeft de scha de nog enigszins beperkt ge houden. In de zomermaanden vliegen er traditioneel minder volbetalende passagiers. Waarschijnlijk liggen de bo demtarieven op de lijndien sten niet zover meer af van de tarieven die chartermatschap- pijen berekenen, alhoewel Martinair zegt daar nog altijd zo'n 100 tot 150 dollar onder te zitten. Om niet volledig op prijs te hoeven concurrerèn zocht Martinair een andere weg naar de klant en die komt erop neer: „Spoor potentiële klanten op en zorg dat je eerder bij hen bent dan de con currentie". Daarvoor heeft Martinair in de VS Martinair Services opgericht die in feite de rol vervult van touropera tor.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3