Danneels: België draaischijf van Europa Oostduitse Kirchentag trekt weinig mensen „Die wetten hebben niks met ons geloof te maken" GEESTELIJK LEVEN OPINIE G7-leiders wilden niet naar Dachau komen COMMENTAAR Celdóe (Sou/tont ecULjeSomaitt MAANDAG 6 JULI 1992 Sint Pieter zet de sterren in de schaduw ROME - De Sint Pieter laat de sterren in Rome verbleken. De nieuwe verlichting van de koepel maakt de nachtelijke bestu dering van de sterrenhemel onmogelijk, zo heeft de Italiaanse vereniging van astronomie bij de burgemeester van Rome geklaagd. De koepel van de Sint Pieter is sinds enkele weken na zonsondergang tot op dertig kilometer zichtbaar. De vereni ging heeft burgemeester Francesco Carra ra gevraagd de „ondoordachte en stroom- vretende" verlichting te verbieden. Het Vaticaan heeft wegens de luchtvervuiling in Rome zijn eigen sterrenwacht uit Cas- telgandolfo bij Rome naar Tucson in de Amerikaanse staat Arizona verhuisd. Als je het karakter van een mens wilt leren kennen, moet je hem macht geven. Abraham Lincoln Raiser: Wereldraad heeft nieuwe prioriteiten nodig FRANKFURT AM MAIN De Wereldraad van Ker ken moet ophouden met navelstaren en nieuwe prio riteiten stellen. „De oecumenische beweging hoeft geen leentjebuur bij New Age te spelen, maar kan uit de rijkdom van haar eigen traditie putten," aldus de Duitse theoloog, die een van de drie kandidaten is voor de opvolging van de huidige secretaris-generaal, dr. Emilio Castro. Door nieuwe oecumenische initia tieven vanuit de basis kunnen de onzekerheid en de oecumenische stagnatie worden overwonnen, aldus Raiser in een vraaggesprek met het Duitse maand blad 'Evangelische Kommentare'. Verder pleit hij voor een fundamentele theologische herbezinning en een open discussie met de geseculariseerde wereld. Pogingen om zich veilig in de eigen kerk terug te trek ken, zijn volgens Bochumer theoloog mislukt. Ook de Wereldraad moet weer leren „vooruit te kijken in plaats van om de eigen problemen heen cirkelen". Wycliffe voltooit vertaling Nieuwe Testament in Ecuador DRIEBERGEN - De Wycliff Bijbelvertalers hebben hun werk in Ecuador voltooid. Kortgeleden werd de vertaling van het Nieuwe Testament in de Waorani-taal officieel aan de plaatselij ke bevolking overgedragen. Dit meldt Wycliffe Nederland. De overdracht gebeurde op twee plaatsen, in Tiwaeno en in Shell Mera. In het laatste dorp werden 36 jaar geleden vijf zendelingen gedood door de Waorani, een Indianenstam die ook als Auca's bekend zijn. Tijdens de dienst werden 13 Waorani gwedoopt door twee voorgangers, Dyowe en Quemo, die indertijd aan de moord partij hadden deelgenomen. De vertaalsters Catherine Peeke en Rosi Jung, die 22 jaar aan het vertalen van het Nieuwe Testa ment in het Waorani hebben gewerkt, werden gehuldigd. De bij belvertalers van Wycliffe richten zich vooral op de vertaling van het Nieuwe Testament in de kleinere taalgebieden. De laatste ja ren hebben zij meer oog gekregen voor de vertaling van het Oude Testament. Wycliffe Nederland, lid van de Nederlandse Zendingsraad, heeft ongeveer tachtig (ver)taalkundigen en alfa- betiseringsmedewerkers uitgezonden. VATICAANSTAD - Bel gië wordt de draaischijf waar heel Europa en heel de wereld elkaar ontmoe ten. België, en in het bij zonder Brussel, is zoals het bont gekleurde kleed van Jozef in de bijbel: mooi, met gevarieerde kleuren maar niet zonder problemen. Met deze woorden schetste kardinaal Danneels, aartsbis schop van Mechelen en Brus sel, afgelopen weekeinde de zorgen en vreugdes van de Belgische bisschoppen tijdens een audiëntie bij paus Johan nes Paulus II. Zij verblijven van 2 tot 6 juli voor hun vijf jaarlijks ad limina-bezoek in Rome. Als problemen noemde Dan neels „de betrekkingen tussen de Vlaamse en Waalse ge meenschappen, de stank van het racisme, de niet altijd ge rechtvaardigde bekommernis om zelfverdediging, de 'ieder voor zich'-neigingen, kortom het probleem om samen te le ven". Verder somde hij een heel reeks „grote problemen" van de samenleving op: de bevor dering van de sociale recht vaardigheid, de strijdtegen uitsluiting en marginaliteit, de vrede tussen de gemeenschap pen, de strijd tegen de werk loosheid, de strijd voor de menselijke waardigheid, de bescherming van het leven vanaf het prille begin tot een waardige dood, de sanering van de publieke moraal, die wordt gekenmerkt door een grote permissiviteit en door hedonisme. Het grootste deel van de bevolking bewaart diep in hun hart diep-christelijke overtuigingen, aldus Dan neels.' „Maar wij krijgen ook te maken met de uitholling van de christelijke cultuur, met al de problemen van de publieke moraal vandien. Wij beleven de schokken van een maat schappij in volle verandering, die wordt gekenmerkt door de botsing tussen verschillende culturen, talen, rassen en godsdiensten, en door de onze kerheden over de toekomst". Als vreugdevolle gebeurtenis sen noemde kardinaal Dan neels de publikatie van het Ge loofsboek in 1987 en de aan kondiging van het pastoraal jaar rond 'de zondag, tijd voor God, tijd voor de mensen'. In 1989 werd het honderste over lijden herdacht van pater Da- miaan, wiens zaligverklaring is aangekondigd voor oktober 1993. „De zaligverklaring van de apostel van de onmogelijke genezingen zal een enorme ge nade en een bovenmenselijke hulp zijn voor een ieder die zich wijdt aan de melaatsen van de moderne tijd, de ver slaafden aan drugs en degenen die aids hebben". Teruggang De teruggang van het aantal priesterroepingen en van roe pingen tot het religieuze leven vormt een van de grote pasto rale zorgen van de Belgische Bisschoppen. Bisdommen en parochies beginnen stilaan een gebrek aan priesters te hebben. „Op menselijk zicht tenminste" is de opvolging niet meer verzekerd, aldus de voorzitter van de Belgische bisschoppenconferentie. De paus riep de Vlaamse en Franstalige gemeenschappen in België op zich voor de natio nale eenheid in te zetten. Ver der moeten ze voor de opname bevorderen van immigranten, onafhankelijk van hun her komst en cultuur. Hij moedigde alle priesters aan tot „eerbiedige opname" van de hertrouwde gescheide- nen in de zielzorg. Hij herin nerde er tegelijkertijd aan dat een tweede verbintenis altijd in tegenspraak is met de na tuur van het sacrament van het huwelijk. Bijgevolg moeten vieringen worden ver meden die bij de betreffende paren, hun familieleden en de christelijke gemeenschap tot verwarring kunnen leiden. De paus klaagde over het groeiend aantal echtscheidin gen in België en over de nieu we abortuswet. De Rooms-Ka- tholieke Kerk moet het mense lijk leven altijd als gave van God verdedigen. Tenslotte riep de paus alle ge lovigen op trouw aan de mo raalleer van de kerk te blijven en de toepassing ervan niet af hankelijk te maken van een ei gen interpretatie ervan. Dat leidt slechts tot relativering van de dogmatische en morele waarden. Hij riep de bisschop pen op te waken over een waar achtig christelijke opvoeding aan de scholen in België. MarcTanenbaum foto.ap Rabbijn Mare Tanenbaum overleden NEW YORK - De Amerikaan se rabbijn Mare Tanenbaum, die veel heeft gedaan voor een beter begrip tussen het joden dom en de katholieke kerk en tot 1989 directeur buitenland se betrekkingen was van het Amerikaans Joods Comité, is afgelopen weekeinde op 66-ja- rige leeftijd overleden. Tanen baum, die vorige maand een hartoperatie had ondergaan, overleed in een ziekenhuis in New York aan een hartverlam ming, maakte zijn vrouw Geor gette bekend. Tanenbaum, die wel schert send de „minister van buiten landse zaken van de joden" werd genoemd, nam in 1965 deel aan het Tweede Vaticaans Concilie, dat zich uitsprak te gen anti-semitisme en afre kende met het oude katholieke vooroordeel dat de joden af schilderde als moordenaars van Jezus Christus. Niet alleen met het Vaticaan, maar ook met andere gezind ten probeerde Tanenbaum een dialoog op te zetten. Zijn me destanders in dit oecomeni- sche streven waren de Zuida- frikaanse Anglicaanse bis schop Desmond Tutu, de Ame rikaanse evangelist Billy Gra ham en de katholieke kardi naal van New York, John O'Connor. De afgelopen jaren hield Ta nenbaum zich vooral bezig met vluchtelingenzaken en ontwikkelingsproblematiek. Hij zat in de raad van bestuur van het Internationaal Red- dingscomite voor vluchtelin gen en werkte voor de Ameri kaans Joodse Wereld Dienst, een organisatie die zich in spant voor ontwikkeling van de Derde Wereld en bestrij ding van de honger. ERFURT De eerste Kir chentag in de vroegere DDR na de Duitse eenwor ding leed de afgelopen dgen onder de geringe be langstelling. Tijdens de slotviering waren zondag in Erfurt slechts 5.000 deelnemers aanwezig, aanzienlijk minder dan de 40.000 vier jaar geleden. De theoloog Heino Falcke ver maande de Oostduitse gelovi gen bij de jacht om het Westen in te halen, de volkeren in Oost-Europa en de Derde We reld niet te vergeten. In de vroegere DDR zelf dreigt een diepe kloof te ontstaan tussen degenen die succes hebben, en degenen die de klappen krij gen. Veel Oostduitsers zijn ra deloos en teleurgesteld door de nieuwe situatie. Zij zijn niet bepaald blij over de nieuwe vrijheid, zei Falcke. Onder het thema 'God blijft nabij' werd in zo'n 200 bijeen komsten vooral aandacht be steed aan het Duitse hereni gingsproces en de economi sche en sociale gevolgen daar van. De massale werkloosheid, de economische malaise, de Stasi-beerput enerzijds en het conciliair proces voor gerech tigheid, vrede en het behoud van de schepping anderzijds stonden daarbij in het middel punt. De inmiddels opgeheven com munistische partij SED heeft het met haar geheime dienst Stasi „posthuum" voor elkaar gekregen dat de protestantse christenen en hun kerk in Oost-Duitsland monddood worden gemaakt, zo zei minis ter-president Manfred Stolpe van Brandenburg. Uit politie ke, anti-kerkelijke, farizeïsche of domweg egoïstische motie ven probeert een „onheilige al liantie" de kerk het zwijgen op te leggen, zo klaagde de door Stasi-geruchten in het nauw gedreven SPD-politicus. Een andere premier van een Oostduitse deelstaat, Bern- hard Vogel, noemde het een schandaal dat de Westduitse deelstaten weigeren mee te helpen de schulden van de vroegere DDR weg te werken. Vrijdag hadden de ministers van financiën van de deelsta ten een voorstel verworpen van de Duitse minister van fi nanciën Theo Waigel om de helft van de schuld ter hoogte van 350 miljard mark over te nemen. De opbouw van een so ciale economie in het Oosten is volgens Vogel alleen dan mo gelijk als er hulp uit het Wes ten komt. Joachim Gauck, door de rege ring belast met het verwerken van het Stasi-verleden, klaag de erover dat de rechtsstaat niet bij machte is „de grote vis sen" achter de SED-misdrij- ven te pakken te krijgen. De rechtsstaat komt in gevaar als deze gevaarlijke ontwikkeling zich doorzet. De Wittenberger predikant Friedrich Schorlem mer, indertijd een gevreesd te genstander van het commu nistische regime, toonde zich bezorgd over de wijze waarop de bevolking met het DDR- verleden omgaat. Het mag niet aan de boulevard-bladen wor den overgelaten daarover op heldering te verschaffen, zo zei Schorlemmer. Hij uitte verder kritiek op het feit dat nog steeds veel leraren, predikan ten en artsen die met de Stasi hebben samengewerkt, op hun oude post zitten. Conflict tussen parochies Doetinchem en aartsbisdom Vier parochies in Doetinchem zijn in conflict geraakt met het bisdom Utrecht. Kardinaal Simonis heeft de pastoraal werkers in die parochies verboden nog langer de sacramenten toe te dienen. Deze zijn volgens het Vaticaan voorbehouden aan gewijde pries ters, hoewel het kerkelijk wetboek de mogelijkheid openlaat dat ook niet gewijden dopen en assisteren bij een huwelijkssluiting. Gisteren nam pastor Herman Woorts, die zich niet met de ge groeide praktijk in Doetinchem van de pastoraal werkers kon verenigen, afscheid van de H. Geestparochie. Bij de dertigjarige herdenking van de bevrijding van Dachau kwamen vertegenwoordigers van de Westduitse regering en buitenlandse ambasades naar het voormalige concentratiekamp. Ruim veertigdui zend mensen kwamen hier om. Enige oud-gevangenen droegen kampkleding. fotO:ANP BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Akkrum drs. B.G Keizer, kandidaat te Arnhem Aangenomen naar Putten(Gld H Talsma te Nijkerk Gereformeerde Kerken Beroepen te Halfweg-Zwanenburg drs. D Kamminga te Hollum(Ameland) die dit beroep heeft aangenomen Aangenomen naar Urk Jac. Griffioen te Klundert. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Nijverdal T. Bosma, kandidaat te Kampen die bedankte voor Harkstede i.c.m. Overschild. Bedankt voor Hoogvtiet-Spijkenisse R Th de Boer te Ureterp; voor Voorthui- zen-Barneveld R. de Graaf te Rouveen. Nederlandse Gereformeerde Kerken Beroepen te Almkerk-Werkendam i.c.m. Gorinchem A.W. Vis te Lisse- Heemstede. DACHAU Met lege stoelen voor de leiders van de zeven rijkste landen, die weigerden te komen, hebben joodse groepen gisteren een herdenkings bijeenkomst in Dachau gehouden. De Amerikaan Bob Kunst van Shalom In ternational noemde het „slechter dan slecht" dat geen van de zeven wereld leiders, die vanaf maan dag in het nabij gelegen München vergaderen, de uitnodiging had aanvaard. „Wij spreken uit wat juist zij hadden moeten zeggen: nooit weer," aldus Kunst. „Zij had den zich hier kunnen uitspre ken tegen het oplevend neo- nazisme in vele landen, maar ze hebben deze kans voorbij la ten gaan." München was in de jaren '30 de wieg van het nazis me en is nu de hoofdstad van het neo-nazisme, zo zei Kunst. Dachau, het eerste concentra tiekamp van de nazi's, werd in 1933 geopend, slechts zeven weken nadat Hitier aan de macht kwam. Naar schatting zijn hier tot 1945 ongeveer 40.000 joden, zigeuners en te genstanders van het nazisme vermoord. Verschillende sprekers uitten hun bezorgdheid over aanval len in Duitsland van rechtsra- dikale 'skinheads' op immi granten en buitenlanders ge durende de afgelopen twee jaar. De Israëlische ambassadeur in Duitsland had eerder op de dag een krans gelegd in het Olympisch dorp in München waar in 1972 Palestijnen Israë lische atleten in gijzeling na men. Tijdens de stille tocht naar het vijftien kilometer ver derop gelegen Dachau droe gen veel deelnemers foto's van de elf sportlieden en van de Duitse politieman die de dood vonden toen de politie op het vliegveld van München de at leten trachtte te bevrijden. DOETINCHEM - Een goed gevulde kerk op een zondagmorgen in Doetin chem. Voor de buiten staander een eucharistie viering als alle andere. Voor de parochianen van de H. Geestkerk en drie andere rooms-katholieke kerken in Doetinchem is er meer aan de hand. Het plotselinge afscheid van pastor Herman Woorts giste ren is een van de gevolgen van een conflict tussen parochia nen van de vier parochies en hun bisdom Utrecht. Heet hangijzer is het uitdrukkelijk verbod van kardinaal Simonis richting pastoraal werkers om nog langer de sacramenten toe te dienen van het doopsel, de ziekenzalving en het assiste ren bij huwelijkssluitingen. De officiële kerkleer kent deze be voegdheid alleen aan gewijde priesters toe. Een deel van de parochianen in Doetinchem staat achter de gegroeide praktijk die al meer dan tien jaar duurt en waarin ook pastoraal werkers de ge noemde sacramenten toedie nen. Woorts die net afgestu deerd in februari naar Doetin chem kwam, was het met deze praktijk niet eens. Parochiaan mevrouw Caerte- ling: „Jammer dat de situatie zo is gegaan. De kerkelijke wetten die het bisdom vast houdt zijn door mensen inge steld en dateren van ver vóór onze tijd. Die wetten hebben niks met ons geloof op zich te maken. Lange tijd hebben we geprobeerd vanuit de basis veranderingen door te voeren maar dat gaat kennelijk niet. Regels worden boven mensen gesteld". Hoewel ze gemoti veerd is door te gaan, ziet ze het af en toe somber in. „Heeft het nog zin, denk ik dan, om je als bewogen parochiaan in te Pastoor Woorts tijdens de af- scheidsdienst FOTO: PERS UNIE zetten? Maar aan de andere kant laten we ons de kerk door zulke situaties ook niet afpak ken". Conflicten De conflicten zijn al een tijdje hoog opgelopen. Zo hoog dat de priester H.J. van Wijnber gen en de pastoraal werker H. Kolman hebben gezegd te wil len vertrekken zodra vervan gers zijn gevonden. Ook de kerkbesturen van de H. Geest parochie (6.000 parochianen) en de Martinusparochie zijn het niet met de stellingname van Simonis eens en hebben het voornemen af te treden zo dra er een nieuw bestuur is ge vormd. De andere kerkbestu ren kijken de zaak nog even aan. „We kunnen geen verantwoor ding voor het door Simonis en het bisdom gevoerde beleid dragen", zegt Tweusten. Hij is zo'n beetje de woordvoerder van de H. Geestparochie. „Wij zullen ons echter actief inzet- Kat in nood Het verzoek van de Romp-Joegoslavische en bovendien! communistische regering aan de succesrijke en dus kapita listische Californische zakenman Milan Panic om in Belgra do de nieuwe eerste minister te worden, is een heel rare sprong. De nationaal-bolsjevist Slobodan Milosevic moet zich wel heel erg in een hoek gedreven voelen. Het interna tionale isolement en de door de VN-Veiligheidsraad opgeleg- j de economische boycot moeten Servië dan toch wel uiterst pijn doen. DAT Servië zich nu in een dergelijke penibele situatie be-1 vindt heeft het in de allereerste plaats aan zichzelf te wijten. Europa, de EG en de VS hebben in de afgelopen jaren en maanden heel wat lankmoedigheid en goodwill ten aanzien van Servië betoond. Slobodan Milosevic heeft die lankmoe-1 digheid - overigens terecht gezien als een uiting van zwakheid, onmacht en onwil om handelend op te treden. Hij heeft ze bijgevolg tot aan de uiterste grens uitgebuit om de ei gen doelstellingen de creatie van een zo groot mogelijk Groot-Servië na te streven. VOOR die overmoed en minachting voor de internationale! spelregels moet heel het Servische volk boeten. Want Milose- vic heeft niet alleen de economieën van Kroatië en Bosnië- j Hercegovina verwoest. Ook de Servische economie ligt op apegapen. Oorlogvoeren is immers een geldverslindende be zigheid. Voeg daarbij de economische boycot. Economische chaos is dan het onvermijdelijke gevolg. MILOSEVIC kon lange tijd de schijn ophouden door de geldpersen naar believen te laten draaien. De hyperinflatie blijft hem echter achtervolgen. Momenteel ligt de inflatie, op jaarbasis gerekend, op 120.000 procent. Maar dat kan morgen al weer een paar duizend procent hoger liggen. Dat zijn toe standen die een'decennium geleden nog in Zuid-Amerika op-1 geld maakten. VAN de Amerikaanse miljonair van Servische afkomst, Mi lan Panic, wordt verwacht dat hij aan de economische neer- i gang een halt toeroept. De vraag is hoe hij dat kan. Zolang de economische boycot van de VN-Veiligheidsraad overeind blijft, is er geen soelaas voor Servië. En de boycot wordt niet opgeheven zolang Servië al dan niet via tussenperso nen blijft oorlogvoeren in Kroatië en Bosnië. EERSTE vereiste is dus dat de wapens zwijgen of dat Milo sevic de wapens doet zwijgen in de buurrepublieken waar hij, strikt gesproken, niets te zoeken heeft. Dat betekent dat Mi losevic zijn droom van een zo groot mogelijk Groot-Servië moet opgeven, zich moet beperken tot de eigen republiek met desnoods Montenegro erbij en dat hij zich in zijn gebied moet schikken naar het Handvest van de Verenigde Naties, van de CVSE-akkoorden en van de Verklaring van Parijs wat de rechten van de mohammedaanse, Albanese en Hongaarse mens betreft. Indien Milosevic weigert aan die voorwaarden te voldoen, kan ook de Amerikaanse miljonair Milan Panic of eender wie hem niet redden. Milosevic voert Panic ook ten tonele om de eigen wankel geworden positie in Ser vië te stutten. De oppositie tegen hem groeit, hoewel die op positie van studenten en intellectuelen niet in staat is hem ten val te brengen. Erger is dat de Kerk hem haar zegen heeft onthouden. HET inhuren van een Amerikaanse zakenman, door een communistische regering nog wel, is op zichzelf al een be- kentenis van onmacht. Gehoopt wordt dat door het aantrek- ken van die man uit het Amerikaanse Beloofde Land de Ser viërs ervan overtuigd zullen worden dat Milosevic en zijn ka meraden geen verstarde ideologen en collectivistische scherpslijpers zijn, maar zich integendeel heel soepel kun nen opstellen. Blijft natuurlijk de vraag hoe die Amerikaanse zakenman het collectivistische gedragspatroon van het dooi de communisten beheerste Servië kan doorbreken. En of hij I daartoe wel de kans krijgt. ten om een geschikte opvolger voor pastor Woorts te vinden en de zaken goed over te dra gen. Het parochiële leven gaat intussen gewoon door". Hoe de meningen in de paro chies precies zijn verdeeld, is volgens hem niet te zeggen. „We zijn een actieve parochie met meer dan driehonderd vrijwilligers in dertig werk groepen. Er zijn mensen die hun mening zeer duidelijk naar voren brengen maar daar staat een zwijgende meerder heid tegenover". Hij hoopt op spoedig overleg met het bis dom over de nabije toekomst. Voor de goede verstaander laat pastor Woorts, die niet bereid is een interview te geven, tij dens de preek merken met ge mengde gevoelens weg te gaan. „Het is triest met je werk te moeten stoppen dat je net aan het opbouwen was". Hij maande de gelovigen niet „te oordelen op basis van leugens en halve waarheden en waar door mensen onrecht is aange daan. Laten we niet op de rech terstoel van Christus gaan zit ten om vermeende schapen en bokken te oordelen. We doen er beter aan ons te richten op wat ons bindt in plaats van op wat ons verdeelt". Enkele dagen eerder zei hij in een telefonische reactie zich te ergeren aan de „eenzijdige be richtgeving over het conflict". „Alles wordt op personen toe gespitst terwijl het in feite draait om het meningsverschil tussen het bisdom en het kerk bestuur. Bovendien is het niet waar wat sommige kranten schreven als zou ik mijn be klag bij het bisdom hebben ge daan over de praktijk van de pastoraal werkers". Hoe de zaak na tien jaar dan nu opeens naar buiten is geko men, wilde hij niet uitleggen. Hij weigerde verder op de zaak in te gaan omdat die naar zijn zeggen nog veel te gevoelig ligt. Een receptie na zijn afscheids- mis zag pastor Woorts niet zo zitten. Wel kwamen de meeste kerkgangers hem na de mis de hand geven. „De hele parochie is bij het conflict betrokken", meent een kerkganger buiten op het kerkplein. „Natuurlijk, dit gaat ons allemaal aan." Of hij een idee heeft hoe nu ver der? Afwerend: „Dit lijkt me niet de plaats om op die vraag in te gaan". Spoedig loopt het kerkplein helemaal leeg. Uitgave Kantoor redactie: Kantoor advertentie- e abonnementenafdeling: Stationsweg 37. Leiden Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070-3190 933. 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 8 Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs R. Edens, drs. Chr van der Hoff, A Holstein, E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. J. Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H. Set Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K Swiers, M. van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M de Koninck (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel). W Voordouw (Parijs), drs R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs M deCocq. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op mï 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar n 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vi e worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905 Voor uitsluitend het door- i feven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. elefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2