£cid&e (2owva/nt Frans leger in actie tegen blokkades Tip (7) 2 EZ zet rem op overneming Fokker door DASA 15 Recherche kan beter scoren door grotere efficiency Luchtbrug op Sarajevo voortgezet ondanks strijd Jeltsin vraagt G-7 om opschorting van schulden I~l4 Dagen Gratig CcldócSommit MAANDAG 6 JULI 1992 /Ij*aiïfify \jw 18 PAGINA'S in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25382. Losse nummers 1,50. Vannacht weinig bewolking en minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Morgen flinke zonni ge perioden en droog. Middag- temperatuur ongeveer 21 gra den. Wind, noordoost tot noord, zwak tot matig, rond kracht 3. GEESTELIJK LEVEN arijs Danneels: Belgié Iraaischijf van Europa Veel artsen niet adequaat bij euthanasie Harteloze Goebbels: „De hemel is rood... de synagoge brandt... bravo! bravo!" •t? 7 LEIDEN OMGEVING Leiden wil greep houden op spreiding van huisartsen Favorietenrol deert Jos Lansink niet Vrouw zit zestien uur vast in gekantelde auto DORDRECHT - Een 43-jarige vrouw uit Heij- ningen in Noord-Brabant heeft zestien uur vast gezeten in een gekantelde auto die in Mijnsher- enland op zijn kop in de sloot lag naast de A29. Zaterdagmiddag kon zij worden bevrijd, zo heeft de Rijkspolitie in Dordrecht meegedeeld. De vrouw en de wagen werden opgemerkt door een passerende vrachtwagenchauffeur. De vrouw is met lichte onderkoelingsverschijnselen opgeno men in het Zuiderzee-ziekenhuis in Rotterdam. De auto van de Brabantse is vermoedelijk zater dagochtend rond 00.30 uur mede door het slechte weer in de sloot terechtgekomen. De wagen lag gedeeltelijk onder water en zat klem tussen de slootkanten. Daardoor heeft de vrouw de portie ren niet kunnen openen. Waarschijnlijk door het hoge gras langs de berm werd de auto niet eerder opgemerkt. Algerijnse agenten bij aanslag gedood ALGIERS - Bij een aanslag op een politiepatrouille zijn gisteren in de Algerijnse stad Boudouaou vijf agenten door onbekenden doodgeschoten. Volgens de politie werden de agenten in een busje achter volgd en beschoten. Het was het eerste ernstige incident sinds de moord op president Mohamed Boudiaf, afgelopen maandag. Niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag op de politie-agenten opgeëist. In het verleden heb ben fundamentalistische mos lims bekend dergelijke aansla gen te hebben uitgevoerd. Ongelukken bij kerncentrales VS OMAHA Duizenden liters radioactieve koelvloeistof is zaterdag in een kerncentrale in het Amerikaanse Omaha de vloer op ge stroomd. Bij een kernreactor in Pennsylva nia ontplofte een transformator. In Omaha werd alarm geslagen vanwege de enorme hoeveelheid besmette vloeistof die uit het koelcircuit vrijkwam. De vloeistof beleef echter binnen de beveiligde reactor. Volgens functionarissen was er geen gevaar voor de volksgezondheid, kwam er buiten de kern centrale geen radioactiviteit vrij en werd geen van de werknemers besmet. In het plaatsje Delta, 115 kilometer ten zuiden van Philadelphia, werd zaterdag een van de reac toren op de Peach Bottom kerncentrale au tomatisch stilgelegd na een explosie in een transformator. DEN HAAG De kans dat de overne ming van Fokker door het Deutsche Ae rospace (DASA) niet doorgaat is toegeno men nadat een bespreking tussen beide vliegtuigfabrikanten en het ministerie van economische zaken dit weekeinde niet tot een akkoord leidde. Het ministerie wil van DASA de garantie dat Fokker zelf vliegtuigen kan blijven ontwikkelen en bouwen. Zaterdag is na acht uur onderhande len die garantie niet gegeven. Het overleg wordt woensdag hervat. De Nederlandse staat is met 32 procent van de aandelen de belangrijkste aandeelhouder van Fokker. De overneming door DASA vereist dat die aandelen stapsgewijs van de hand worden gedaan, maar het ministerie weigert daaraan mee te werken als niet aan de gevraagde garan ties tegemoet wordt gekomen. Als ander macht smiddel om DASA te dwingen Fokker zijn lei dende rol te laten waarmaken geldt ook de over heidsfinanciering van anderhalf miljard gulden voor de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen. DASA rekent er nog steeds op deze bruidsschat bij een fusie met Fokker mee te krijgen. Als de samenwerking met DASA niet doorgaat zou de Nederlandse overheid bereid zijn Fokker alsnog een extra overbruggingskrediet te geven van een half miljard gulden, nodig voor de ont wikkeling van de Fokker-70. Fokker en DASA zelf zijn al tot volledige overeenstemming geko men, maar minister Andriessen van economi sche zaken wil na de ervaringen met Volvo Car voorkomen dat de Nederlandse vliegtuigindus trie wordt uitgekleed en uiteindelijk verdwijnt. LILLE Het Franse leger is vanochtend met een tank begonnen een einde te maken aan de wegblok kade bij Phalempin op de autoweg Parijs-Lille, in het noorden van Frank rijk. De actie had plaats onder toezicht van 500 man van de oproerpolitie en lichte pantservoetui- gen. De versperring bij Lille is sym bolisch omdat daar vorige week maandag voor het eerst een autoweg (de Al tussen Lil le en Parijs) helemaal werd ge blokkeerd, waardoor het ver keer in het noorden van het land aanzienlijk is verstoord. De verkeerschaos in Frankrijk blijft voorlopig groot. De be langrijkste auto- en snelwegen zijn nog steeds geblokkeerd door vrachtwagenchauffeurs die tegen de invoering van een punten rij bewijs protesteren. Vooral rond Lyon begint de toestand nijpend te worden. Diverse bedrijven hebben al aangekondigd dat er vandaag geen werk meer is voor het personeel. Naar schatting zijn met ingang van vandaag tus sen de tien- en twintigduizend werknemers in Frankrijk 'technisch werkloos'. lange tijd de treinen in het Rhónedal, omdat ze van de overheid vergoedingen eisen in verband met de geleden schade. Ongeveer tienduizend vakantiegangers kwamen door die bliksemactie vast te zitten. Ze werden tijdelijk onderge bracht in scholen in de omge ving van Valence. Dagelijks gooien de fruittelers volgens eigen zeggen zo'n 3000 ton vers fruit weg, omdat het niet vervoerd kan worden. Intussen heeftActie Rambo" van de vrachtwagenschauf feurs zijn eerste slachtoffers geëist. Bij Fontainebleau kwam een 22-jarige Duitse lif ter om het leven toen de auto waarin hij zat op een onver lichte vrachtauto botste. Bij Montpellier botste eveneens een personenauto op een vrachtwagen, waarbij twee in zittenden de dood vonden. De dit weekeinde zo gevreesde verkeersdrukte in verband met het ingaan van de zomer vakantie bleef uit. Volgens de Franse verkeersinformatie hebben veel vakantiegangers op het laatste moment beslo ten hun vertrek uit te stellen. De horeca-instellingen in de badplaatsen aan de Middel landse Zee beginnen zich te roeren, omdat het toeristensei zoen financieel op een fiasco dreigt uit te lopen. De schade die de wegblokkades in Frank rijk de Nederlandse economie toebrengen, zou nu al de hon derden miljoenen belopen. Pagina 6: Maij wil schade op Frankrijk verhalen Noordwijkers zwaar gewond NOORDWIJK Een 6-jarig jongetje uit Noord wijk verkeert in levensgevaar omdat hij zaterdagavond op de Northgodreef werd aangereden door een 45-jarige automobilist. Het jongetje liep daar met zijn 55-jarige opa, die ook zwaar gewond raakte, maar niet in levensgevaar verkeert. Het tweetal wilde oversteken toen de automobilist vanuit de Duinweg met veel te hoge snelheid na derde, waardoor een aanrijding niet meer kon worden voorko- Popmuziek in de modder Het noodweer dat vrijdagavond België trof, liet tijdens de eerste dag van het jaar lijks terugkerende dubbelfestival Torhout/ Werchter ook zijn sporen na. Het werd popmuziek in de modder. Zelfs de fikse regenbui tijdens het legendarische Wood stock Festival in de jaren zestig miste de hoeveelheid bagger die Torhout oplever de. Niemand hield het droog, maar wat wil je als je tot je kuiten in de modder wegzakt en het festival één glijbaan blijkt te zijn. Voor de zestigduizend concertgangers was het 'lijden', ondanks het muzikale ver tier. Vooral voor degenen die het niet de hele rit staande volhielden. Zij waren aan gewezen op een dutje in de modder... en dan helpt een 'plastic-verpakking' nauwe lijks. En als dan alles zo vies en zo modde rig is geworden, dat het allemaal niet meer uitmaakt, dan blijkt een stagedive in de modder, wat moddervoetbal of het gooien van modderballen naar het podium, de enige plaats waar ze het droog hielden, een aardig tijdverdrijf. Niet zo leuk voor de groepen misschien, maar waarom zouden zij niet wat van het noodweer mogen 'proeven'? FOTO: JET BELGRAVER Pagina'11: Zestigduizend mensen in Belgisch modderballet DEN EAAG Het recherche werk van de politie kan meer effect opleveren als de recher chediensten efficiënter gaan werken. Dit blijkt uit een bedrijfskun dig onderzoek naar het recher chewerk bij de rijkspolitie in het district Apeldoorn en de gemeentelijke politiekorpsen van Rotterdam en Utrecht. De resultaten van het onderzoek zijn vanmiddag aangeboden aan de ministers Hirsch Ballin (justitie) en Dales (binnenland se zaken). meer worden bereikt door ver betering van de automatise ring en het opstellen van meer overzichtelijke gegevensbe standen. Nu komt het nog vaak voor dat gegevens over verdachten worden versnip perd, hetgeen in de praktijk betekent dat die gegevens ver deeld zijn over diverse formu lieren en computerbestanden. Een ander knelpunt dat het re cherchewerk belemmert is het gebrek aan goede centrale co ördinatie. Hierdoor kan bij voorbeeld worden voorkomen dat er te lang aan 'hopeloze' za ken worden gewerkt of dat be langrijke onderzoeken door minder belangrijke worden overschaduwd. Verder conclu deren de opstellers van het rapport dat de technische re cherche, die sporen onder zoekt na een inbraak of een moord, vaak te laat wordt inge schakeld (waardoor al sporen zijn uitgewist) of juist geheel ten onrechte wordt opgeroe pen. 5/6/7 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND ECONOMIE BUITENLAND LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING 8 BEURS 10 KUNST/RTV11 RTV-PROGRAMMAS 12 WEER/PUZZEL/MENU 12 SPORT13T/M18 - Staatsloten via computer verkooppunt DEN HAAG De Staatsloterij gaat bij de verkoop van loten meer gebruik maken van com puters. Daardoor kan de klant tot een paar uur voor de trek king nog loten kopen. Via het netwerk kunnen in de toe komst ook andere kaartjes ver kocht worden. Dat kan uiteen lopen van een kaartje voor het Nederlands elftal tot een kaar tje voor Michael Jackson. De totale kosten voor het project worden op 70 miljoen gulden geschat. Daarnaast zijn er plan nen om medio 1993 met een tweede loterij te starten. Bij 1500 van de 4000 verkooppun ten zullen de terminals ge plaatst worden. Een printer print ter plekke het staatslot uit. Medio 1993 moet het sy steem bij alle 1500 verkoop punten geïnstalleerd zijn. '"v.*. Windkracht zes 48 catamaran zeilers konden gisteren hun hart ophalen voor het Scheveningse strand. Bij windkracht zes werd gestreden om de Dart-klasse jaarprijs. Op de foto het koppel Koole in actie. FOTO STEPHEN EVENHUIS SARAJEVO - De internatio nale luchtbrug voor het over brengen vam voedsel en medi cijnen op Sarajevo is gister morgen voortgezet, nadat eer gisteren twaalf vluchten op Sa rajevo waren uitgevoerd. Voor het middaguur landden drie vliegtuigen en nog eens zes toestellen werden in de loop van de dag verwacht. De VN-militairen moesten gis teren artillerie- en geweervuur trotseren om twaalf vliegtuigla dingen rijst, babyvoedsel en medicijnen te lossen en af te le veren. De hulpgoederen wer den onder een escorte van pantserwagens naar Sarajevo gebracht. De afgelopen twee dagen zou 300 ton voedsel en medicijnen Sarajevo bereikt hebben. Volgens VN-woord- voerder Fred Eckhard namen de mortier- en artilleriebe schietingen rondom het vlieg veld gistermorgen af. De VN- commandant voor Joegoslavië, generaal Natish Nambiar, kwam in de Bosnische hoofd stad aan om te proberen het wankele bestand te bestendi gen. Nambiar zal praten met leiders van Bosnische Serviers, de andere partij in het conflict. De transportvliegtuigen, die de internationale hulp naar Sara jevo overbrengen lopen een ge rede kans beschoten te wor den. Dat heeft de regering van Bosnië-Hercegovina, die uit vertegenwoordigers van de Kroatische en Moslim-bevol kingsgroep bestaat, eergiste ren verklaard. Een F27 van de Nederlandse Luchtmacht is eergistermiddag in Sarajevo aangekomen met aan boord 2,7 ton verbandmiddelen van Art sen zonder Grenzen. Het is de tweede vlucht als onderdeel van de Nederlandse luchtbrug die vrijdag is ingesteld. Pagina 5: Kroaten roepen ei gen staat uit MOSKOU De Russi sche president Boris Jelt sin heeft zaterdag gezegd dat hij de groep van zeven rijkste industrielanden (G7) zal vragen de aflos sing van de 68 miljard dol lar buitenlandse schuld van de voormalige Sovjet unie minstens twee jaar op te schorten. De Russsische president ver trekt morgen naar München om een topontmoeting bij te wonen van de G-7, bestaande uit de Verenigde Staten, Ja pan, Frankrijk. Duitsland, Groot-Brittannië, Canada en Italië. Jeltsin benadrukte an dermaal dat Rusland als opvol ger van de Sovjetunie zijn deel van de schuld zal betalen, maar dat terugbetaling op dit moment het einde van de her vormingen zou betekenen. Rusland heeft 63 procent - 43 miljard dollar- van de totale schuld op zich genomen, maar Jeltsin zei in München ook na mens de presidenten van de andere ex-Sovjetrepublieken te willen spreken. Tegenstanders van de G-7 heb ben vanmorgen de ruit van een bankgebouw ingeslagen en een brandbom naar binnen ge worpen die voor 200.000 markt schade heeft aangericht. Enke le duizenden linkse jongeren zijn naar München gekomen om tegen de top te protesteren. Pagina 6: G-7 laat zich niet be ïnvloeden door alternatieve topconferenties Het Ponypark Slagharen is zijn naam allang ontgroeid. Er is heel wat meer te beleven dan ponyrijden. Buiten de talrijke attracties die er zijn worden er ook regelmatig tentoonstellingen gehouden. Zoals elk jaar de Salon der Debutanten. De titel zegt het al, het zijn beginnende kunstanaars, waarvan twintig Spaanse en evenveel Nederlandse elkaar momenteel ontmoeten. Dus wie naar Slagharen gaat moet daar beslist even heen. Tot en met dertig augustus is de expositie dagelijks geopend van tien uur tot half zes. De tijd waarin u zich ook telefonisch als abonnee van de Leidse Courant kunt melden. Maar het kan ook heel gemakkelijk hieronder per bon. I Ik wil 3 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. ^5 een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. 3 direct een definitief abonnement. i De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen pér: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I I Postcode/Plaats: Voorl: Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in ee Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag I I (voor controle op bgrorgmq) I I iiumiii»m,nBTTiTr

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1