4^-rtf mmUK Vechtjas Zuelle zegen voor het wielrennen Arnould uit anonimiteit Ploeg uit de strijd SPORT OP DE LOSSE TOUR Dönike onderzoekt hormoonhuishouding TOURPRIJSVRAAG £cidóc(3otiacmt MAANDAG 6 JULI 1992 Wallen Met dikke wallen onder de ogen, alsof hij een week lang in nachtclubs had vertoefd, meld de Greg LeMond zich zaterdag aan de start voor de proloog. De Amerikaan maakte een ver moeide indruk, maar daar was in de acht kilometer lange rit tegen de klok weinig van te merken. „Ik ben allergisch voor pollen. Daarom lijkt het alsof ik nauwelijks een oog heb dicht gedaan". Later Stephen Roche kan maar niet op tijd komen. De Ier, die zich vorig jaar voor schut zette door de start van de ploegentijdrit in Lyon te missen, arriveerde een dag later dan zijn ploeg- makkers van Carrera in San Sebastian. Hij ging in zijn een tje naar de medische keuring. 45 seconden Vijf en veertig seconden was Jean-Paul van Poppel zaterdag in San Sebastian leider van de Ronde van Frankrijk. De sprinter had de eer de 79ste Tour te openen. Hij legde de acht kilometer in 10.22 af. De een minuut later gestarte Al lan Peiper verbeterde die tijd met vijftien seconden. „Nou ja ik ben toch even koploper ge weest", grinnikte Van Poppel, die zijn haar heeft laten mili- meteren voor verbetering van de aërodynamica in de komen de sprints. Lang Bernd Gröhne steekt dit jaar met zijn 195,5 centimeter met kop en schouders boven de rest van de 198 deelnemers uit. De Spanjaard Carlos Hernan dez kijkt letterlijk tegen de Duitser op. Hij is ruim 36 centi meter kleiner. Zwaargewicht is Remig Stumpf met 91 kilo gram schoon aan de haak. In de categorie lichtgewichten valt William Palacio het meest op. De Colombiaan behoeft slechts 54,2 kilogram mee te torsen. le^>Tour rf% 3e Etappe 7 juli 218 km f Bordeaux ÓHoSlenS 164Km 109 km o labrit si km o Monl-de-Marsar» 60 km 6 SI. Sever Hagetnaup 49 km s£\ Sautt-de-Navailles 35 km Pau Van kilometer tot kilometer SAN SEBASTIAN In San Sebastian starten 198 renners voor de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk over 194,5 kilometer door Spaans Baskenland. Parkoers: geaccidenteerd. Weer: bewolkt maar droog. 8 km: De Clercq ontsnapt. 17 km: De Clercq terug in peloton. 23 km: Zülle wint eerste bonificatie-tussensprint 0.25 voor Cipollini. 24 km: Hergroepering. 70 km: Vlucht met Cenghialta. 84 km: Manin, De Clercq, Harmeling en Frison bij vluchter. Peloton op 0.50. 133 km: Harmeling wint tweede bonificatie-tussensprint. 144 km: Hergroepering. 145 km: Elf klimmers op Jaizkibel (2e cat) op kop na demarrage Chioccio- li: Leblanc, Lelli, Roche, De las Cuevas, Pensee, Indurain, Bugno, Hamp- sten, Breukink en Chiappucci. 155 km: Peloton komt in afdaling bij kopgroep. 160 km: Lino ontsnapt met Arnould en Elli. 174 km: Voorsprong 1.22. 190 km: Voorsprong nog 7 seconden. 192 km: Arnould demarreert, Elli en Lino ingehaald. 194,5 km: Arnould wint eerste etappe nipt voor peloton onder aanvoering van Museeuw. SAN SEBASTIAN - Zijn vader is Zwitser. „Ik woon in Zwitserland en dus ben ik ook een Zwitser". Maar zijn moeder is Nederland se. En daar hangt hij ge voelsmatig toch meer naar. „De meeste Zwitsers zijn eigenlijk iets te cor rect. De Nederlanders feesten meer. En daar hou ik wel van". Alex Zuelle, want daar gaat het over, kwam afgelopen week einde bij de opening van de Tour de France in het Spaanse San Sebastian niets te kort. Miguel Induran zelf moest er aan te pas komen in zijn eigen achtertuin, om de brutale vechtjas zaterdag in de Pro loog tot de orde te roepen. Maar een dag later moest ook de titelverdediger eraan gelo ven. In gele feestkleding be leefde de gisteren 24 jaar ge worden neo-prof een onverge lijk verjaarspartijtje. En hoe lang hij het geel denkt te dra gen? „Zeker deze nacht", klonk het gevat. De jonge Zwitser is een vera deming in het peloton der grij ze muizen, dat wordt aange voerd door even klasserijke als saaie duo Indurain-Bugno. Die twee en nog een hele meute in hun wiel, zijn onderhand vol leerde wiskundigen, die het re kenen, wikken en wegen en sparen van krachten tot aller hoogste goed hebben ver klaard. Zuelle daarentegen is jong, vreselijk ambitieus, on bevangen en vooral onbedor- Alex Zuelle houdt wel van Nederlandse feesten. ven. Een frisse en toch al flink gerijpte vrucht aan de verrotte wielerboom. Alex Zuelle uit Kreuzlingen, in het kanton St. Gallen, was part-time huisschilder toen hij als amateur besloot maar eens wat te gaan maken van zijn carrière tussen twee wielen. Hij begon in 1990, als tweede jaars, wedstrijden te winnen en achtte toen ook meteen de tijd rijp om prof te worden. In plaats van te wachten of er ook een ploegleider met een zak geld kwam aankloppen bij hui ze Zuelle, ging de coureur zelf op pad. In de winter van 1990- 1991 ging hij, zoals meestal, op bezoek bij familie in Neder land, in Steenbergen en omge ving, waar zijn moeder van daan komt. In een nuchtere bui tussen door klopte hij aan bij PDM en vroeg in grappig maar correct Nederlands, of er geen plaats was in hun stal. Gisbers zal zich vandaag de dag de grij- zende haren uit de slapen ruk ken, dat hij de brutale Zwitser zonder pardon de deur wees. Zijn Zwitserse collega Paul Koechli van Helvetia was de volgende die Zuelle aan de bel kreeg. De voormalige ploeglei der van Hinault en Lemond zag wel wat in hem, maar wilde hem eerst nog een jaartje in de gaten houden, waarin hij als amateur in het zadel ging. Ontgroeid Puur om aan te tonen dat hij het amateurniveau toch echt ontgroeid was, ging Zuelle vo rig jaar nog harder fietsen. FOTO:ANP Vooral iri de individuele tijdrit ten liet hij zoveel opgekropte energie los op de pedalen, dat hij afgelopen seizoen alle tijd ritten won waarin hij aan de start kwam. Op één na: die van de Open Ronde van de Vauclu- se. In een zekere Indurain vond hij daar zijn meester. Maar nadat hij de zware Wil helm Teil-ronde, waarin hij aantoonde ook een meer dan gemiddelde klimmer te zijn, geterroriseerd had, was het dan toch raak. Zuelle: „Helve tia kon me geen zekerheid ge ven omdat het geld op was. Toen kwam ONCE. Ik kende Stephen Hodge, die daar al fietste en die me heeft aanbe volen bij ploegleider Saiz. En die zei: „Nu beslissen of nooit". De krachtpatser hoefde niet lang na te denken en tekende een driejarig contract bij de ploeg van de Blinden-Loterij. Een stap waar hij met de dag contenter over is. En de bazen van de miljoenenploeg niet minder. Zuelle won in het voorjaar de Catalaanse week en kon slechts met de grootste moeite uit de leiderstrui van de Suliaanse wielerweek wor den gereden door een in top vorm verkerende Moreno Ar- gentin, toch ook niet bepaald een krabbelaar. Zuelle maakte daar vooral naam als vechter die zich abso luut niet laat imponeren door zogenaamde vedetten. Aan passingsmoeilijkheden, waar mee in Nederland te pas en te onpas wordt geschermd, lijkt hij evenmin te kennen. „Het ritme bij de profs ligt me beter. Wat rustiger in het begin en dan een harde finale in plaats van de hele dag maar aanval len, zoals bij de amateurs". De sponsor vindt het allemaal prachtig en laat zijn waarde ring niet bij deze loze kreten. Lasso Zuelle is overigens brildrager en zijn behoorlijk dikke glazen zijn via een speciale construc tie aan de racebril gemonteerd. Het hindert hem echter geens zins bij het lezen van de koers. Hij mist vrijwel nooit de slag, ook al omdat hij zelf vaak het hazenpak kiest. Ploegleider Saiz verklaarde eerder dit jaar, dat hij eigenlijk een lasso bij zich moest hebben om het op hol geslagen raspaardje Zuelle in te tomen. En dat moet te vaak, vinden velen die menen, dat de enthousiaste jonge hond teveel met zijn krachten woekert. Maar die krachten lijken bijna onuitputtelijk. Na een druk voorjaar en een deel van de Ronde van Spanje, die hij voortijdig ziek gedag moest zeggen, is hij met de Tour al aan zijn tweede grote Ronde bezig. Gisbers noemde dat het vermoorden van een talent. Volgens Zuelle valt het alle maal hard mee. „In de winter train ik veel, maar wel rustig. Dat is de bodem voor het sei zoen. Als Uc dan ergens aan meedoe, doe ik ook voluit mee. Maar als ik niet fiets, rust ik veel. Thuis doe ik vrijwel niets, alleen rusten. Dan hou je het wel vol". Volgens teammaat Stephen Hodge is de vrolijke Zuelle het zonnetje in het ONCE-huis. De ploeg is veel geplaagd en mede door het wegvallen van speer punten als Mauri, Lejarretta en Bruyneel moest Zuelle wel starten in de Tour. Daar is hij- vooral om te leren, zegt hij. Ook al heeft hij het geel nu om de schouders. Geel overigens, waar hij hard voor moest wer ken. Eerst ontvluchtte hij het peloton om de bonificatiese conden te pakken bij een tus- sensprint, waarmee hij de twee seconden achterstand op Indu ran meer dan teniet deed. Daarna moest hij van schoeisel verwisselen omdat zijn linker schoen kapot ging. Normaal zijn er reserveschoenen in de volgwagen. Maar die had Zuel le 's morgens vergeten af te ge ven in de drukte rond zijn per soontje bij de start. Hij moest nu verder met een niet geheel passende reserveschoen van teammaat Aldanondo. Uitein delijk bleef alleen ritwinnaar Arnould een paar meter weg. En dus had Zuelle het felbe geerde geel. Ongebroken Eigenlijk ben ik helemaal niet in de stemming om over die eerste Tour-etappe te schrijven. Na de wat magere proloog wilde ik in de rit rondom Saint Sebastian even laten zien dat ze me kunnen verwachten. Dus zette ik in de beklimming van de Cote d'Alto de Jaizkabel stevig aan. Wat heet! Gelijk de derailleur aan gruzelementen. Cees Priem zei, dat ie het in de ploegleiderswagen kon horen kraken. Voordat ik een andere fiets onder mijn kont had waren de klimmers in geen velden of wegen meer te zien. En daar sta je dan met je goeie gedrag en je hoogtestage. Verlies je op een onstellende manier kostbare minuten. Ze hebben me gevraagd waarom het in de proloog niet draaide. Als ik dat wist... Ik moest twee keer uit het zadel, was geen moment in de goede kadans en werd op vijftig seconden gezet. Vorig jaar verloor ik dertig tellen in een rit van 5,4 km. Toen zat het ook niet bijzonder mee in de eerste dagen van de Tour. Wat een gekte trouwens in Baskenland. Dat zijn mensen met een wielerhart. Jammer alleen, dat ze af en toe wat te onstuimig zijn. Ik houd niet van koude drukte, laat staan van warmbloedige ■interesse. Dat gepluk en getrek is niks voor Gert- Jan. Gekscherend heb ik wel eens gezegd, dat wielersport het mooist is zonder die hysterische massa en de gretige journalisten. Uiteraard hoort het erbij en als ze je toejuichen zoals in 1989 op l'Alpe d'Huez dan doet dat ook mij wel wat. Of ik nu al het klassement moet vergeten? Waar de mensen al niet aan denken... Laten we toch gewoon blijven en vaststellen, dat het allemaal nog amper is begonnen. 't Kan erger. Neem onze pr-man Arjen Bos. Die rijden ze in de dertiende straat in San Sebastian het portier uit de auto en even later valt op de weg Calle de Prim (zou dat naar Cees genoemd zijn?) een schotel-antenne op zijn voet. Die kan het voorlopig een week vergeten. Als je nooit hebt kunnen jodelen dan leer je het op zo'n moment. Vorig jaar schopte iemand van de Tour hem twee dagen voor Parijs half lam en nu zijn we nog niet eens twee dagen bezig. Onze grote baas Ad Bos is voortdurend attent. Die oriëntee rt zich al weer voor volgend jaar. Of ik dan ook nog bij hem fiets? Och, de tijd leert vele zaken en ongetwijfeld ook dit. Ik heb begrepen, dat ze er een equipe met veel Nederlanders van willen maken. En dan jullie maar vragen of mijn maatje Steven Rooks daar ook bij zal zijn. Niets is zeker. Als niemand het erg vindt duik ik op de massagetafel. Vandaag wordt het loodzwaarop de weg naar Pau. Allemaal geniepige klimmetjes, met de Col de Marie Blanque als toegift. De moraal is ongebroken. SAN-SEBASTIAN - Opmer kelijke gast in de Tour de Cara van is Manfred Dönike, de Duitse bestrijder van het do- ping-spook in de sport. Hij voert in opdracht van de UCI, de internationale wielerbond, een onderzoek uit naar de hor moonhuishouding van ren ners tijdens grote rondes. „De bedoeling is om inzicht te krijgen of deze tijdens meer daagse, langdurige inspannin gen ook anders wordt. We zijn er in de Ronde van Zwitsder- land mee begonnen en doen dat nu dus tijdens de Tour". geven door het feit dat steeds meer sporters beweren dat hun lichaam anders in elkaar steekt dan dat van een ander. Daardoor zou bijvoorbeeld de testosteron-spiegel verande- 'Proefkonijn' zijn de renners ren. Die is door Donike zelf op het Zwitserse Helvetia, de ploeg van Paul Kochli. Het on derzoek is waarschijnlijk inge- 6-1 gesteld, maar wellicht zou deze aangepast moeten wor den. Bij 7-1 of meer wordt een ren ner positief verklaard en krijgt hij een voorwaardelijke schor sing. Bij een tweede geval volgt een definitieve schorsing voor een jaar. Dat overkwam Gert-Jan Teunisse die langdu rig heeft gevochten voor het feit dat zijn hormoonhuishou ding afwijkt van die van ande re mensen. Auto's TV-station gaan in vlammen op SAN SEBASTIAN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn Fuenterabia, dertig kilometer ten noorden van San Sebastia voor een hotel zeven auto's na een lichte explosie in vlammen gegaan. Onbekenden gooiden rond half drie in de nacht een.m lotov-cocktail. De eerste wagen ontplofte, de daar achter gepi keerde voertuigen vatten vlam. Drie auto's maakten deel vanu Tourkaravaan en behoorden tot het Engelse televisie-statii Channel Four. Er gingen alleen persoonlijke bezittingen verli ren. Het materiaal had de equipe mee naar hun hotelkamers nomen. De aanslag is nog door niemand opgeëist. - W! JU £4# m mm •HHTM;». mm Dominique Arnould blijft het sprintende peloton net voor en behaalt zijn eerste profzege. FOTO: AP SAN SEBASTIAN - Do minique Arnould maakt al sinds 1988 deel uit van het profpeloton. Vier en een half jaar fietste hij ano niem mee bij de broodren ners. Overwinningen be haalde de 25-jarige Frans man niet. Tot voor veer tien dagen was zijn ere lijst maagdelijk blank. Als uit het niets dook hij tien dagen geleden in Ronde van Apulië op. Door de overwin ning van de tweede rit legde hij de basis voor de eindzege in de Italiaanse etappekoers. Hij verkeerde in een supervorm. Zijn doel was het Frans kampi oenschap, maar dat ging naar zijn ploegmakker Luc Le blanc. Gisteren verwezenlijkte hij evenwel de wens van iedere renner; een overwinning tij dens een Touretappe. Op het nippertje bleef hij in de straten van San Sebastian het aanstor mende peloton voor. „Ik vrees de dat ze over me heen zouden gaan. Dat alle moeite' en in spanningen voor niets waren geweest", meldde hij na de fi nish. Arnould nam in de slotkilome- ter alle risico's. Hij scheerde rakelings langs de dranghek ken, kon nog net een Baski- sche politieman ontwijken en juichte bijna te vroeg, want Museeuw kwam gevaarlijk dicht bij hem. „De overwin ning in Apulië heeft me veel vertrouwen gegeven. Heeft me gesterkt. Ik heb tijdens de ont snapping met Elli en Lino even aan de gele trui gedacht, maar wellicht dat ik woensdag tijdens de ploegentijdrit een kans krijg". DEN HAAG - Doordat de wielerploeg van ONCE met de rugnummers 81 tot en met 89 door een techni sche onvolkomenheid af gelopen zaterdag niet in onze krant is gepubli ceerd dient deze formatie te worden teruggetrokken uit onze Tourprijsvraag. Wielerliefhebbers keken al met een knipoog naar de ONCE-ploeg, want ene Jala- bert maakt daar deel van uit alsmede de Zwitser van Neder landse afkomst Alex Zulle, die allebei voor de nodige punten hadden kunnen zorgen. Om het Tourspel van onze krant regelmatig te kunnen spelen heeft de staf van de prijsvraag moeten besluiten de hele ploeg te laten afvallen. Voor de deelnemers aan de Tourprijsvraag die hun formu lier reeds hadden ingestuurd het volgende: alle namen van de renners uit deze ploeg die waren ingevuld worden ge schrapt en het hele er op vol gende rijtje namen wordt door geschoven naar boven. Daar door komt er onderaan de lijst een plaats vrij en daar vult de Tourprijsvraagstaf een renr in, die de deelnemer nog n had opgegeven en die to kanshebber is. Een voorbeeld: u hebt Jalabi op plek 4. Die wordt doorj haald en alle nummers daai volgend schuiven één plaat op. Zo ontstaat op positie nu mer vijftien een open vak De Tourprijsvraagstaf vult plek 15 bijvoorbeeld Etien de Wilde in als u die niet op lijst hebt staan. Zo blijft strijd eerlijk en u kunt thuis puntentelling nog uitsteke volgen. Er kan hooguit punt verschil inzitten, omda niet weet welke renner de op plaats 15 hebt ingevuld. De Tourprijsvraagstaf is avond telefonisch bereikb tussen 19.00 en 20.00 ui lefoonnummer 070-3190814. Voor de 'meeschrijvers' volg hier toch nog de namen en n nummers van de ONCE-pl( met als ploegleider Mam Saiz. 81. herminio Diaz Zab; 82. Javier Aldanando; 83. St hen Hodge; 84. Laurent J< bert; 85. Philippe Louviot; Miguel Martinez; 87. Neil St hens; 88. Johnny Weltz; Alex Zulle.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18