SPORT Andre Agassi snoert critici de mond Indurain deelt al tikjes uit Maas breekt af door blessure Volleybalzege op Italië versterkt het vertrouwen Krabbe denkt aan een claim 13 'Magie' Johnson overweegt rentree Eltingh en Oremans naar de eindstrijd I Ceidae Souocmt I Ouc utodie igenoi HAMBURG - Katrin Krabbe mag zich dan hebben afgemeld voor de Olympische Spe len in Barcelona, de dopingaffaire rond de tweevoudige wereldkampioene en haar landgenoten Grit Breuer en Silke Möller is nog niet afgesloten. In overleg met haar ad vocaten neemt de sprintster deze week een beslissing of ze via de rechter een schade vergoeding van de Duitse Atletiek Bond zal eisen. De atlete is door de aanvankelijk uit gesproken schorsing van vier jaar wegens manipulatie bij een dopingcontrole tijdens een trainingskamp in Zuid-Afrika ongeveer 225.000 gulden aan inkomsten misgelopen. PSV ziet af van Numan EINDHOVEN PSV en FC Twente zullen niet meer onderhandelen over een eventuele transfer van Ar thur Numan naar de landskampioen. „Het verschil tussen de vraagprijs van FC Twente en het aanbod van PSV was te groot. PSV zat er zo ver onder dat we gauw klaar waren", zei penningmeester Henk Kesler gisteren. Mocht Numan een arbitragezaak aanvragen, dan zal dat volgens Kesler weinig zin hebben. „En ik denk dat ook PSV daar niet om staat te springen", voegde hij eraan toe. Voor Numan is deze gang van za ken teleurstellend. De middenvelder van FC Twente bevindt zich momenteel met zijn zaakwaarnemers Jansen en Korevaar in Engeland waar hij een gesprek heeft met vertegenwoordigers van Manchester City, maar zijn voorkeur ging duidelijk uit naar PSV, waar mee hij afgelopen vrijdag een positief gesprek heeft gehad. MAANDAG 6 JULI 1992 NEW YORK - Basketballer 'Magie' Johnson sluit een terugkeer in de Amerikaanse NBA-competitie volgend seizoen niet uit. De vedette, die op 7 novem ber bekend maakte seropositief te zijn, verklaarde dit tijdens een interview met de Amerikaanse zen der ESPN. Johnson wil zijn beslissing laten afhan gen van zijn lichamelijke toestand en de goedkeu ring van zijn echtgenote. Johnson speelde na de be kendmaking van zijn ziekte een wedstrijd voor het All Star-team van de NBA-competitie en vergezelde de Amerikaanse ploeg in het Olympisch kwalifica tietoernooi in Portland. „Ik ben geen gokker, maar als ik zou moeten gokken dan zet ik in op een ren tree", aldus de basketballer, die voorheen voor de Los Angeles Lakers uitkwam. Kogelstoter is dealer SAN DIEGO - De deelname van kogelstoter Jim Doehring aan de Olympische Spelen staat op losse schroeven. De Amerikaan heeft een strafblad, zo meldde de krant San Diego Union Tribune vrijdag. Doehring werd in 1991 veroordeeld voor het bezit van verdovende middelen. Hij bekende op 16 de cember vorig jaar amfetamine te hebben verhan deld. Hij had de drugs verkocht aan een echtpaar uit San Diego. Brian en Velia Colbert werden met het verboden middel op heterdaad betrapt, zitten nu voor zes jaar in de cel en wezen Doehring als hun dealer aan. De atleet, bij de trials in New Orleans als tweede geëindigd, kreeg een voorwaardelijke gevan genisstraf van vijf jaar. Voorts moest hij vijf maan den in een afkickcentrum werken, 125 uur sociaal werk verrichten en zijn meehelpen bij een anti- drugscampagne. Agassi laat zich in de eindstrijd de rug afdrogen door een ballenmeis- LONDEN Goran Ivani sevic at zaterdagavond in een Frans restaurant: een vissoepje, lamskoteletjes en toe vanille-ijs met cho coladesaus. Net als iedere avond tijdens de tweede Wimbledonweek. Andre Agassi at wat hamburgers en spoelde die weg met cola. Dat doet hij altijd, wil het verhaal. Tegen alle wetten van de top sport in kan met zulk voedsel Wimbledon worden gewon nen, zoals Andre Agassi be wees. Sterker nog, hij haalde er de energie uit voor de waar schijnlijk mooiste Wimbledon- finale van de laatste tien jaar. Het moest er met André Agassi een keer van komen, meenden de kenners. Nadat het superta lent al drie Grand Slamfinales had verloren en inmiddels 22 jaar is geworden, gebeurde het dus in Londen. Hij was er zelf zo blij mee, dat hij al weende toen hij door zijn knieën zakte, voorover viel en zijn lange blonde lokken het uitgetrapte gras raakten. De tranen bleven lang stromen, zodat zelfs Go ran Ivanisevic hem aan het net toefluisterde dat dat toch niet nodig was. „Je hebt het ver diend, huil maar niet", zei de in het majestueuze duel dat bijna drie uur duurde versla gen Ivanisevic. Maar Agassi huilde wel. Pas toen hij de Her togin van Kent onder ogen moest komen, droogden de tra nen van de Amerikaan. In de States zullen de beelden nog talloze malen worden ver toond. Al was het maar omdat Agassi de eerste man sinds John McEnroe is (1984) die de belangrijkste tennistitel van de wereld (Agassi's woorden) weer naar de VS haalde. Met André Agassi kreeg Wim bledon 1992 niet alleen een on verwachte, maar ook een kleurrijk winnaar, bepaald geen grijze muis. Velen, waar onder ook nogal wat van zijn collega's verwijten hem zelfs dat hij té kleurrijk is, te excen triek. En dan gaat het niet al leen om zijn voorkeur voor op vallende tenniskleding. Maar juist types als Agassi geven kleur geven aan de sport. Met alleen maar grijze muizen, al slaan, gooien of schieten ze de ballen nog zo fantastisch heen en weer, is sport gewoon min der leuk. Agassi had wat dat aangaat een fantastische leer meester, want toen hij klein was mocht hij af en toe een bal letje slaan met Ilie Nastase, in zijn tijd de grootste clown. De mythe-Agassi zal er nu al leen nog maar groter op wor den. De verhalen steeds ster ker en zijn prijs voor commer ciële activiteiten, die toch al niet gering was, ongekend hoog. Contracten onder de tien miljoen zullen kansloos zijn. Kledingsponsors hoeven niet aan te kloppen, want bij de fir ma wiens tenniskleding hij wereldberoemd maakte, laten ze hem nu nooit meer gaan. Nog voor geen twintig miljoen dollar. En de verhalen over zijn voorliefde voor hamburgers, cola, snelle sportwagens en he kel aan trainen zullen aandik ken. Dat laatste heeft coach Nick Bolletieri zelf gezegd. Na de zege donderdag op Boris Bec ker en de winst zaterdag in de halve finale op John McEnroe trainde Agassi niet één bal. Al leen de inspeelminuten voor de wedstrijd benutte hij. Hij schijnt zelfs de warming-up over te slaan, willen de geruch ten, omdat hij ieder spatje energie voor zijn partijen wil bewaren. En Bolletieri zei ook, dat de trainingsarbeid de laat ste tijd weer was verminderd. „Bij André is het niet zo, dat hij beter wordt door veel te trainen. Hij wordt er alleen maar moe van". André Agassi is zo'n talent dat als talent is geboren en slechts traint om dat het erbij hoort, niet omdat het moet. De geruchten willen ook, dat al die verhalen door zijn broer Philip, tevens zijn manager, in de wereld worden geholpen. Alleen maar om de mythevor ming te versterken en zo zijn (commerciële) waarde op te drijven. Zelfs de jonge zwart- gelokte schoonheid, die de laatste tijd in de spelersbox wordt gezien, en er ook in Lon den bij was, zou er alleen maar bijzitten voor het uiterlijk ver toon. Vragen die op Wimble don onbeantwoord bleven. LONDEN - Jacco Eltingh en Mirian Oremans hebben zich ge plaatst voor de finale van het gemengd dubbelspel. In de eind strijd treft het Nederlandse duo maandag Tsjechisch-Letse com binatie Suk en Savstsjenko, nummer drie van de plaatsingslijst. Eltingh en Oremans ontdeden zich in de halve eindstrijd van Tom Nijssen en Manon Bollegraf, die in een eerdere fase van het toernooi de als eerste getipte koppel Woodbridge/Novotna had den geëlimineerd. De finale van het mannendubbel krijgt vandaag ook een vervolg. Bij 13-13 in de vijfde set was het gisteravond te donker om nog verder te spelen. Het is derhalve nog onzeker of John Mc Enroe, die dubbelt met de Duitser Michael Stich, op Wimbledon zijn 76ste dubbelspeltitel zal incasseren. Tom Okker is recordhouder met 77 dubbelkampioenschappen. De tegenstanders, de Ameri kanen Jim Grabb en Richy Reneberg, hielden Mac en zijn maat op het moment van staken al vier en een half uur op de baan. HELMOND De natio nale atletiekkampioen- schappen '92 gaan de ge schiedenis in als curieuze titelstrijd. Het NK stond immers in het teken van de jacht op de limieten, maar leverde zelfs geen nationaal record op. Ten minste niet bij de senio ren. Vooral bij het verspringen viel in Helmond uit de toon. Jaren lang bepaalden Emiel Mell aard en Frans Maas het gezicht van de nationale verspringtop en speelden ook internationaal een rol met het vooral indoor veroveren van het nodige ere- nietaal. In Helmond ontbrak Emiel Mellaard zaterdag zelfs op de startlijst in zijn geliefde springbak, terwijl Frans Maas geblesseerd de strijd na de tweede poging opgaf. Het NK kreeg daardoor met Ellsworth Manuel met 7,57 meter een verrassende kampioen, maar zeker geen wisseling van de wacht. Tenminste dat laatste is de volle overtuiging van Frans Maas en Emiel Mellaard, die in zoverre is hersteld dat hij wel op de honderd meter (zesde in 10.89) in actie kwam. Maar za terdagavond was Frans Maas één hoopje ellende. Niet omdat het afbreken van de strijd ge lijktijdig het einde was van een droom die Barcelona heette, maar van pijn. „Ik heb al we ken last van m'n rug. Eigenlijk had ik al die tijd niets meer moeten doen, maar ik ben doorgegaan om toch nog kans te maken op kwalificatie voor Barcelona", aldus Frans Maas. „Ik heb nu al zo lang met pijn moeten trainen en dan vind je het niet meer leuk, maar steeds leefde er nog de gedach te toch nog de limiet te kunnen realiseren. De laatste vijfjaren heb ik immers altijd die 8.01 meter of meer gesprongen. De afgelopen week heb ik nog van alles geprobeerd (fysiothera pie, etc) om er vandaag nog eenmaal te staan, maar het ging echt niet. Bij het inlopen had ik al het gevoel dat het on begonnen werk was. Ik had constant pijn en weet nu dat maar één middel rest: rust". Maas tobt met een scheurtje in een wervel. SAN SEBASTIAN - Het volk kreeg wat het wilde. Miguel Indurain in het geel op het podium. Hon derdduizenden Basken sloten de Spanjaard zater dag in hun armen. Luid juichend en roffelend op de reclameborden bege leidden ze Indurain tij dens zijn superrace tegen het uurwerk. Indurain was zaterdag één van hen. Alle politieke en maat schappelijke tegenstellin gen werden voor een dag vergeten. Indurain demonstreerde over acht kilometer in vorm te zijn. Hij deelde tikjes uit, niet zo zeer in tijd uitgedrukt, maar de seconden hadden psycholo gisch op Bugno, LeMond en Chiappucci het effect van mi nuten. Dat hij gisteren het geel diende af te staan aan de Zwit serse neo-prof Alex Zülle deer de hem niet. Zijn ploegleider Echavarri evenmin. Hij houdt zijn kopman liever nog een tijdje in de schaduw. Het leek er tijdens de eerste etappe, met start en finish in San Sebasitian, op dat Banesto een alliantie heeft gesloten met ONCE. Als ruil voor een paar dagen gele trui zou de for matie van Saiz straks Indurain hulp verlenen bij het verdedi gen van de titel. Manoio Saiz ontplofte bijna bij die sugges tie. „Verwacht niet dat wij een combine vormen. Ik beweer niet dat wij de gele trui van Zülle met hand en tand verde digen, maar ik vind dat Indu rain zijn eigen zaakjes maar moet regelen. Ze moeten hun verantwoording kennen, ze kunnen zich niet verschuilen. Voor ons is het geel een morele opkikker voor alle tegenslagen dit jaar". Maar die het imago van het tie neridool alleen maar verster ken. Als het allemaal is uitge dacht, zoals boze tongen bewe ren, dan is het in ieder geval knap bedacht. Maar André Agassi, al dan niet produkt van een uitgekiende campagne, hoort hoe dan ook vooral te worden beoordeeld op zijn tenniskwaliteiten. Daarover kan geen boze tong na gisteren nog kwaad spre ken. Want op het centre court, met het kanon Ivanisevic te genover zich dat zaterdag het andere Amerikaans wonder kind Sampras wegvuurde, steeg Agassi naar grote hoogte. En in de vijfsetter bleef Ivani sevic eigenlijk maar een frac tie lager. Baseline Agassi's zege vanaf de baseline leek op de terugkeer van de tij den van Borg, maar is daarmee niet meer te vergelijken. Het spel is zo veel sneller gewor den en zoveel krachtiger, dat Wimbledon winnen vanaf de baseline knapper is dan in Borgs' jaren, toen de opslagen die van de houten rackets kwa men nog niet zulke kraters veroorzaakten in het gras. De zege van Agassi maakte ook een voorlopig eind aan de discussie over de 'speed of the game'. Dat is de discussie over de service-giganten, waardoor tennissers zonder een geweldi ge opslag uit zouden sterven en het spel aan aantrekkelijk heid zou verliezen. Ivanisevic produceerde weliswaar 37 aces, maar dat bleek niet ge noeg om de man met de beste return ter wereld te vellen. En dat de dreigende overmacht van de grote serveerders weer wordt geneutraliseerd, doordat de returns beter worden, is de mening van velen in het cir cuit, onder wie Wimbledon- voorzitter John Currie. En van Agassi zelf: „Ik heb mensen die spelen zoals ik weer ver trouwen gegeven denk ik", sprak Agassi gedenkwaardige woorden. Frans Maas is eèn hoopje ellende, nadat hij heeft moeten afhaken bij de NK atletiek. FLORENCE - Met een koffer vol zelfvertrouwen mag de Nederlandse vol- leybalploeg over ruim twee weken op weg naar Barcelona. In de allerlaat ste wedstrijd voor de Olympische Spelen be haalde het team in Floren ce een zege op Italië. Hoewel er weinig op het spel stond, beide ploegen waren ze ker van een plaats in de finale ronde van de World League, was de zege van groot belang voor het geloof in het welsla gen van de olympische „gol- drush". Vrijdag was immers eveneens in vijf sets verloren, wat de reputatie van het team, als zouden belangrijke wed strijden steeds verloren gaan, bevestigde. Op 4 september is in Genua weer Italië tegen stander, tenzij de Verenigde Staten dik verliezen van Brazi- Lë. In dat geval is Cuba oppo- Gisteren leek het dezelfde kant op te gaan als vrijdag Twee sets speelde Nederland perfect. In de derde zakte het niveau van Zwerver, Benne en Boudrie in aanvallend opzicht. Ook het inbrengen van Van der Meulen voor de aanvanke lijk uitblinkende Boudrie was zonder succes. Italië raakte op drift. Met Zorzi, Giani en Ber- nardi, de eerste twee hadden nog weinig speeltijd gehad, als aanjagers. De Nederlandse malaise hield tot 10-2 in de vierde set aan. Zoodsma nam de plaats in van Posthuma. Punt voor punt knokte de ploeg daarna terug, maar de achterstand was juist te groot voor setwinst. In de vijfde reeks, vrijdag kansloos verloren, was de stand tot 7-7 in evenwicht. Zwerver, die net een paar merkwaardige mis sers had geproduceerd, her stelde zich. Held en Zoodsma - het vijftiende punt - maakten het karwei af: 15-12.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13