Zestigduizend mensen in elgisch modderballet Astor Piazzolla Carmina Burana in Eindhoven heeft zegen van weduwe Orff KUNST/RTV 11 Bezettingsmanifestatie in Amsterdams Museum Fodor Spel gastorganist valt zwaar tegen l&idac (Sotncwt MAANDAG 6 JULI 1992 [STERDAM - Ruim honderdvijftig Amsterdamse stier, het Leger van de Kunst, actie bij het Stedelijk Mu- onafhankelijk van het Stedelijk met een eigen gemeente- [eeldende kunstenaars hebben dit weekeinde met hun junst Museum Fodor aan de Keizersgracht bezet. Met leze 'actie-expositie' wilden ze het museum voor sluiting lehoeden. Fodor staat bekend als een podium voor jonge eeldende kunstenaars uit Amsterdam en omgeving. btier, net i^gervan ae rvunsi, act e tuj ne oteueaj^ u- - ar Medio yori de vlag van de Zwarte Stier en liet de metalen platen met de teksten 'Vóór Fodor' en 'Uit het hart' aan de gevel van het museum hijsen. breiding van het museum en stelde daarvoor een extra bijdrage van 600.000 gulden ter beschikking. In het concept Kunstenplan van eind april worden deze plannen echter volledig teruggedraaid. Museum Fodor he^en plagen gepresenteerd om he^ieuwe Vomge- gen tegen de politiek van de gemeente Amsterdam" Wethouder Bakker van cultuur heeft toezegd om te k» vings-instituut in de panden van het Museum te vesti gen. ,pjuseum Fodor wordt met sluiting bedreigd omdat wet- Volgens de actievoerders laat het Stedelijk Museum hier- Pannen ecnxer voiieuig iei uggeui ddiu. louder Bakker van cultuur in het pand hit nieuw op te me! de wereld krachtig zien dat het Fidor steunt". De verliest zijn subsidie waardoor jchten Vormgevings-instituut wil vestigen. Het besluit ttiatrcron mnptpn vnlupn? hpn ?pzien worden als ..een sa- gemeente Amsterdam en mi inspan de gemeenteraad over het museum wordt deze week Ra|erwacht. In een pamflet protesteren de kunstenaars te- h ten „het afbraakbeleid van de gemeente Amsterdam, te- ^l6Sen de sluiting van Museum Fodor, en tegen de stiekeme frjze waarop anderhalf miljoen gulden aan de beeldende [unsten wordt ontstolen", iriciie uitgebreide protest-expositie betrof volgens hen het Scufeusje van de zalm van de actuele kunst. Precies waar iet unieke museum voor is bedoeld, zo stelden de actie voerders. Eerder voerde de nieuwe actiegroep De Zwarte seum Fodor in de huidige of een aangepaste vorm, maar „dat de beslissing in handen ligt van de gemeenteraad". De opstelling van het Stedelijk Museum is voor de actie voerders vooral van belang omdat Fodor voor zijn ten- toonstellingsbeleid verantwoording moet afleggen aan zijn directeur W. Beeren. Financieel is Museum Fodor Vormgevings-instituut. ken naar mogelijkheden voor integratie van Fodor met het Stedelijk Museum maar volgens de actievoerders is de kans hierop klein. Bovendien willen ze in het huidige pand blijven en denken dat er na de eerder geplande uit breiding van het museum ook genoeg ruimte is voor het Actrice Georgia Brown overleden LONDEN De Britse zangeres en actrice Georgia Brown, die onder an dere furore maakte als de wulpse en brutale Jenny in de 'Dreigroscheno- per' van Brecht, is gisteren na een kort ziekbed op 57-jarige leeftijd in Londen overleden. Brown begon haar carrière als blues zangeres en cabaretière. In de Vere nigde Staten en Groot-Brittannië werd zij bekend door haar rollen in de 'Dreigroschenoper' en de musical 'Oliver!' van Lionel Bart. Zij vestigde zich in Hollywood en speelde onder andere in de film 'The seven percent solution'. Zij was in Londen voor een concert ter ere van Sammy Davis Jr. toen zij ziek werd. Carreras opent festival voor de Russische kunst MOSKOU - De Spaanse operazanger Jose Car reras opende zaterdag een achtdaags kunstfes tival in Moskou, waarvan de inkomsten zullen worden aangewend ter ondersteuning van de kunsten in Rusland. Omari Sokjadze, organisa tor van het festival op het Rode Plein, liet weten dat verder onder anderen Dave Stewart van de Eurythmics, het London Chamber Orchestra en solisten van het Bolsjoi-ballet hun medewer king hebben toegezegd. Verwacht wordt dat het festival door meer dan een half miljoen mensen zal worden bezocht. Dat is ook nodig om uit de kosten te komen, want naar Sokjadzes zeggen heeft de organisatie van het festival een bedrag van niet minder dan negen miljoen dollar plus 300 miljoen roebel gevergd. De naam van de geldschieter wilde hij niet bekendmaken. Jock Torhout. Met: The Scabs, Smas hing Pumpkins, Extreme, Urban Dan- Luka Bloom, Crowded >e, Lou Reed, Red Hot Chili Pep- i Bryan Adams. Festivalterrein Jorhout. Zaterdag. Boms zijn er van die mo- jnenten waarop de con certganger zich afvraagt in vredesnaam de lol fan een concert is. Is dat dj voorbeeld als je in het Ki^eyenoordstadion 52,50 ten lulden hebt betaald voor lijk,'jen kaartje dat slechts uit licht biedt op een groot vi deoscherm in plaats van Ridcfcp het podium? Of is dat Chilsje in het Belgische Tor- =auf0Ut een popfestival ver- Tapcht, maar met een bal letvoorstelling wordt ge- Tonfronteerd. Een mod- i Dulerballet, wel te verstaan, ^Jrant de meeste bezoekers Co itonden zaterdag na de re- a Piien letterlijk tot hun en- iels in de blubber. De eerste vier groepen hadden allemaal met de buien te ma ken, maar het gros van het pu bliek liet zich daar - letterlijk en figuurlijk - niet door uit het veld slaan. Nou ja, behalve dan de mensen in de voorste rijen tijdens de wervelende shows van de meest dansbare acts: de soms wat neurotische gitaar rock van de Smashing Pump kins uit Chicago, de crossover- rap van onze eigen Urban Dan ce Squad en de ongelimiteerde funkmetal van de Red Hot Chi li Peppers. Tijdens hun con certen belandden de fans via een soort omgekeerde stagedi- ve tussen de persfotografen, werden snel via de persuit gang weer op het terrein ge stuurd, waarna het hele ritueel zich een minuutje later weer herhaalde... De drie voornoemde groepen zorgden tijdens Rock Torhout voor het meeste vuurwerk, al bleef het gemis van Pearl Jam (waarvoor de afwisselend cha otische en spannende Smas hing Pumpkins in allerijl wer den opgetrommeld) voelbaar. De Urban Dance Squad had ook een ijzersterke dag en dat de groep ook internationaal fu rore heeft gemaakt, bleek veel later op de dag: tijdens de slot fase van het concert van de Peppers kwam zanger Rude Boy het toneel op voor een in drukwekkende gastbijdrage. Sympathiek Wie zeker ook imponeerden waren de Belgische Scabs, die als eerste geprogrammeerd stonden, maar met hun sympa thieke combinatie van soul en melodieuze pubrock eigenlijk meer hadden verdiend. Na de enerverende bijdrage van de Smashing Pumpkins mocht Extreme opnieuw haar virtuositeit bewijzen, al ge beurde dat dit keer allemaal wat spanningsloos mede door de kennelijk niet uit te roeien drumsolo. 'Rest In Peace' was het enige nieuwe nummer en belooft toch weer veel voor de in september te verschijnen derde ceedee. De Urban Dance Squad en de Ierse zanger Luka Bloom, die gedurende een half uur op in nemende wijze getuigde van zijn moderne kijk op folk, de den het nog voornamelijk in de regen, waarna pas bij Crowded House (het liep inmiddels te gen vieren) de zon daadwerke lijk deed waarvoor hij ooit is geschapen. Voor de Nieuwzee- landse groep was dat reden voor een enthousiast concert. Tegenvaller De enige echte tegenvaller was Lou Reed, die weliswaar de laatste jaren uitstekende al bums maakte, maar zich op zo'n groot festival nauwelijks staande kan houden. Daarvoor is de muziek te intiem en houdt Reed er een tamelijk fantasieloze presentatie op na. De Red Hot Chili Peppers had den daar, inclusief alweer een nieuwe gitarist, uiteraard geen last van, waarna het voor Bry an Adams als typisch podium- dier een koud kunstje was om de zaak af te maken. De Cana dees wist, ondanks dat z'n nummers vaak sterke onder linge gelijkenissen vertoond en z'n beste repertoire al weer dateert uit '84 (de elpee 'Rec kless'), het complete veld mee te krijgen en deed het gemod der vergeten. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat niet het pu bliek maar de schoenenhandel en wasmiddelenfabrikanten de grootste winnaars van de zeventiende editie van Rock Torhout werden. Niemand hield het droog zaterdag. De eerste daq van het Belqische dubbelfestival Torhout/Werchter bleek één groot modderbad. foto: jetbelgraver istor Piazzolla was een zeer getalenteerd bespe- pr van het belangrijkste tango-instrument de andoneon, een soort accordeon. foto: anp Orgelconcert door de Zwitserse orga nist Lionel Rogg met werken van on der anderen Bach en Liszt. Grote Kerk, Den Haag. Zaterdag. Na de concerten van Wim van Beek en Ben van Oosten was het zaterdagavond de Zwitser se organist Lionel Rogg die de Eerste Haagse Orgelweek in de Grote kerk mocht beslui ten. Zijn spel viel bar tegen. De avond was zo aardig begon nen. Organisten zitten door gaans anoniem te zijn ergens boven in de kerk verscholen achter het orgelfront. Om die anonimiteit nu eens te door breken had organisator Pieter Baak de goede gedachte om gastorganist Lionel Rogg aan het publiek voor te stellen. Zijn muzikale visitekaartje gaf Rogg af met werkjes van de Spaanse componisten De Her edia, Bruna en Cabanilles. Ver tolkingen om toch enige vraag tekens bij te plaatsen. Was het wel zo stijlzuiver wat hij met die zeventiende eeuwse werk jes deed, moest hij wel zo ste vig in de klavieren grijpen? Maar goed, met Bach zou hij alles wel in het reine brengen. Immers, Rogg heeft niet min der dan drie versies van de complete orgelwerken van Bach op de plaat vastgelegd. Het publiek in de Grote Kerk luisterde naar 'Preludium en fuga in Es (BWV 552)' waarbij de twee delen aan elkaar wer den gekoppeld door 'Allein Gott in der Höh' sei Ehr (BWV 676)'. De concertgever liet het orgel van zijn landgenoot Met zier denderen en daveren, voorzag het geheel van na drukkelijke accenten en bleek begrippen als transparant en nuancering uit zijn woorden boek te hebben geschrapt. Lionel Rogg bracht ook een compositie van eigen hand mee: 'Versets sur le Psaume 92'. Een zesdelig werk waarin uitsluitend de Toccata enige oorspronkelijkheid bleek te bezitten. Zou het met Preludi um en fuga over B.A.C.H. van Liszt dan toch lest best wor den? Het ontbreekt Rogg niet aan virtuositeit en technisch is hij tot veel in staat. Dat bleek dan ook, maar hij permiteerde zich op het gebied van de rit miek toch wel veel vrijheden. De Tweede Haagse Orgelweek omvat concerten op 25 augus tus (Margreeth C. de Jong), 27 augustus (Ben van Oosten) en 29 augustus (John Scott). Late belangstelling ROTTERDAM - Nu de twee Kuip-concerten van Michael Jackson achter de rug zijn, be gint het publiek steeds meer interesse te tonen in de Ameri kaanse megaster. Zo gingen de overgebleven kaarten voor zijn tweede Rotterdamse optreden alsnog als warme broodjes over de toonbank. Bovendien kan organisatiebureau Mojo Concerts de laatste dagen de telefoontjes niet aan voor aan vragen in het buitenland. Om mensen tegemoet te komen, is vandaag bij alle bekende adressen de verkoop gestart voor de Belgische uitvoering van deze levende videoclip. Dit concert is op 22 juli op het fes tivalterrein van Werchter (bij Leuven). lUENOS AIRES - De mees- p van de tango, de Argentijn ptor Piazzolla is zaterdag- jacht overleden. Hij werd 71 tar. Dat is zondag in welinge- phte kringen in de Argentijn- p hoofdstad Buenos Aires ver- omen. De accordeonist en bmponist overleed in een sa- jatonum waar hij de laatste wee jaar verpleegd werd na btroffen te zijn door een be- berte. Piazzolla kreeg in au- ustus 1990 een hersenbloe- fiazzolla was een getalenteerd espeier van het belangrijkste ango-intrument: de bandone- n, een soort accordeon. Hij chreef eigentijdse tangomu- iek, waarin hij ónder andere lementen van de jazz, maar ok klassieke muziek opnam, "tot zijn beste tango's behoren: i^dios, Nonino; Balada para un <oco; Lo que Vendr; Buenos ires, Hora Cero; Verano Por- !0 en Otoo Porteo. Bekend is ok zijn opera Maria de Bue- os Aires. istor Piazzolla begon in de ja- en veertig en vijftig zijn eigen evolutie. De tango hervormen /as zijn doel, zijn wapen de andoneon. „Tango was muzi- gezien arm. Het kende [een harmonieën, geen varia- in ritmes. Het ritme werd erzorgd door vier bandone- ns, zoals ik bespeel, en dat ]|ing dan van boem, boem, iem, boem. Heel klungelig", ei hij eens. Het was dat oubol- ige imago van sensuele en Rechthoekige dansmuziek dat nazzolla tegen de borst stuit- e. Door zijn toedoen verander- le deze Argentijnse muziek Jan ook tot serieuze concert muziek, hetgeen hem de ereti- 'vernieuwer van de tango' ïpleverde. geboren op 11 maart 1921 in War del Plata, Argentinië, weeg Piazzolla op negenjarige eeftijd in New York zijn eerste J Jandoneon, het kleinere broer tje van de accordeon. Op 20-ja- 30ilrige leeftijd componeerde hij een werk voor de wereldbe roemde pianist Arthur Rubin stein, die hem adviseerde klas sieke muziek te gaan studeren. Piazzolla maakte vele platen, en richtte in die' tijd, de jaren vijftig, twee ensembles op. Piazolla, zoon van Italiaanse ouders, wierp zich steeds meer op als vernieuwer van de tan go. Zijn revolutionaire vor men, met ongebruikelijke ak koordenwisselingen en inge wikkelde ritme-schema's, wekten de weerzin en afgunst van traditionele musici en de zittende machthebbers. „Mijn muziek kijkt vooruit", ver klaarde Piazzolla doorgaans, „want wie achterom kijkt is een fascist En wie voortzet wat er al was, staat stil. De oude tango is gestimuleerd door putchisten, want dat weerhield mensen ervan hun hersens te gebruiken. En ze zijn bang van mensen die nadenken. Mijn muziek is voor mensen die wil len nadenken. De óude tango is bourgeois-cultuur gewor den". Zijn bezetenheid voor de 'tan go nuevo', de nieuwe tango, had hem naar eigen zeggen dertig jaar lang problemen op geleverd. „Sinds ik begon met het componeren van wat ik noem moderne tango's ben ik uitgescholden en bedreigd". Boksen Dat het bij bedreigingen is ge bleven is vooral te danken aan zijn bekende liefde voor bok sen. Astor Piazzolla was ge liefd in eigen land, maar veel Argentijnen vonden dat hij geen echte tango speelde, om dat er niet op kan worden ge danst. Piazzolla reageerde er altijd lakoniek op: „Wat weten de mensen er nou van. Ik ben de enige die er over kan. oorde len. En ik zeg dat mijn muziek elke seconde tango ademt. Mijn leven is één en al tango. Ik denk dat ik alles weet van de tango". Op jeugdige leeftijd kon Astor Piazzolla maar niet kiezen tus sen de tango en klassieke mu ziek. Dat hij voor het eerste koos, was te danken aan de compositie-docente Nadia Boulanger, die hem op het hart drukte toch vooral trouw te blijven aan de tango. Jazz-mu- ziek was een belangrijke inspi ratiebron voor Piazzolla. In 1974 ontmoette hij in Rome saxofonist Gerry Mulligan, wat resulteerde in concerten en plaatopnamen. Flamenco Relatief laat ontdekte Piazzol la ook de Spaanse flamenco- muziek als inspiratie. In een interview met weekblad De Tijd zei hij ooit: „Dat klaaglij ke, het duwende-gevoel, komt in de tango ook voor, evenals de staccato-passage. Hoewel ik honderd procent Italiaans bloed heb, biedt flamenco op vallende raakvlakken met mijn spel, inclusief de improvi satie". Ondanks zijn inmiddels we reldberoemde reputatie en zijn vele langspeelplaten, is Astor Piazzolla nooit rijk geworden van zijn muziek. „Ik leef bij de dag, spaar geen geld voor mor gen. Als ik vandaag geld heb, koop ik vandaag een auto. Maar ik zal nooit welgesteld worden, want dat interesseert me niet". De muziekwereld moest het in Piazolla's ogen in financieel opzicht ook ontgel den: „Grace Jones zong mijn Libertango op een nieuwe tekst: I've seen that face befo re. Ze verkocht er honderddui zenden platen van, maar ik heb er nooit een cent van ge zien. Dat is de mafia". Tango is sinds het ontstaan ge associeerd met prostitutie, gi golo's, paardenrennen, mafia, drugs en seks. Het is Piazzol- la's verdienste geweest de tan go boven dit alles te hebben verheven. „Een strijd van één tegen allen", noemde hij dat ooit. Astor Piazzolla wist waar hij het voor deed. Gevraagd naar wat de tango voor hem is, antwoordde hij ooit: „Wat tan go is? Alles! Een gevoel, een dans, een ritme, een levens houding, een subcultuur, een jargon, een religie; een wet, noem maar op". Een house-versie moest uit de handel worden genomen, Mi chael Jackson kreeg nul op het rekest toen hij de rechten wil de kopen, maar de 'Carmina Burana' van Carl Orff in het Philips Stadion mocht wel. „De uitvoering had mij zeer geïnteresseerd, omdat zij naar mijn weten voor het eerst - de voorstellingen van Carl Orff verwezenlijkt", was getekend: de weduwe Orff. En dus was het publiek afgelopen zaterdag en zondag in het Phi lips Stadion in Eindhoven ge tuige van „De Carmina Burana zoals Orff haar graag gezien zou hebben", aldus de organi- Hoe gaat dat. Je zit in het pop wereldje en je wilt wel eens wat anders. Dan loop je tegen een gekke dirigent op, die op regio naal niveau de Carmina Bura na al eerder met het nodige spektakel heeft uitgevoerd. De idee is geboren. De sponsors willen ook wel, het Philips Sta dion heeft zonder zorgen voor de grasmat een aardig spekta kel in huis en het publiek is ook wel in voor een uitje. Je schakelt vervolgens het Mora visch Filharmonisch Orkest .(Olomouc, Tsjechoslowakije) in, niet te duur en zeer gewil lig, harkt wat amateurkoren bij elkaar en drie talentrijke solisten, en laat die popjon gens maar stoeien met 950.000 watt aan lampen en...wauw! Rock meets classic! Het is, ere wie ere toekomt, voor een belangrijk deel een noordelijk feestje geworden. Allereerst is daar dirigent Jan Verbogt uit het Oostgroningse Vriescheloo, onlangs voor vijf jaar aangesteld als gastdiri- gent bij het al genoemde Mora visch Filharmonisch Orkest. Hij nam zijn 'eigen' Winscho- ter Mannenkoor en het koor Awenture Musicale (ook uit Winschoten) mee, en vulde het geheel aan met nog een aantal Nederlandse koren. Totaal: 550 zangers. En ook door de aderen van sopraan Anne Ma rie Kremer stroomt noordelijk bloed: zij groeide op in Ter Apel. De Carmina Burana van Carl Orff (1895-1982, en ondanks de verwoede pogingen van de or ganisatie tot eerherstel wel de gelijk niet 100 procent zuiver in de oorlog), is een op muziek gezette verzameling bonte middeleeuwse gedichten. Het is een wonderlijk stuk, maar verre van een meesterwerk. Inhoudelijk is er geen touw aan vast te knopen, het munt niet bepaald uit in composito rische hoogstandjes en hier en Koor Maar wonderlijk is het, omdat het zich met niets (of juist met alles) laat vergelijken. Moeilijk bovendien, met name voor het koor. Dat sloeg zich er met op vallende souplesse doorheen, hetgeen gezien de relatief kor te voorbereidingstijd een pres tatie mag worden genoemd. Ook het Moravisch Filharmo nisch Orkest kweet zich uitste kend van zijn taak. Een stevig klinkend en uitgebalanceerd orkest; daar moet nog wel wat Europese eer mee te behalen zijn. Dat sommige secties af en toe wat op hol sloegen, zal met het tomeloze enthousiasme te maken hebben en daarom meer dan vergeeflijk. De twee Tsjechische solisten, bariton Ivan Kusnjer en tenor Vladi mir Dolezal, bleven bij al die aanstekelijke gedrevenheid Tijdens de uitvoering van 'Carmina Burana' van Carl Orff werd gebruik gemaakt van een speciale belichting. foto: anp wat aan dë vlakke kant, maar gelukkig is er dan altijd nog Anne Marie Kremer die met haar stem dwars door je ziel snijdt. Zij was de grote ster in deze Carmina. Niks mis met het geluid, en het is ook zo: dit moet de ruimte hebben. Laat het maar galmen, laat het maar waaien. Als 't maar hard is, massief. Het be loofde lichtspektakel daaren tegen bleef een beetje uit. Veel watt inderdaad, maar nauwe lijks vindingrijk. Illustreren of begeleiden, daar hinkte men zichtbaar ergens tussen en daar is men ook niet echt uit gekomen. En de symboliek van het decor, textielschermen en banen van doek, zal ook me nigeen zijn ontgaan, alsmede de meeste diaprojekties. Ken nis van de teksten bood in ie der geval geen houvast. Afstand En valt nog wel meer te zeu ren. De afstand tussen het pu bliek en koor en orkest bij voorbeeld: een voetbalveld breed. Merkwaardige gewaar wording: je hoort de muziek, maar je ziet niet wie het speelt. Toneelkijkers hadden een uit komst kunnen zijn, had ie mand ons maar maar gewaar schuwd. Maar dat alles mocht de pret niet drukken. Die ou dere dame vond het een voor treffelijke uitvoering en die rasta-jongen had een wereld ervaring; om maar even de ge- méleerdheid van het publiek aan te geven. Die rasta zal ook de ceedee wel hebben gekocht, z'n eerste 'klassieke' waar schijnlijk. En daar zal het ook wel bij blijven, want Orff - ze ker in deze setting - hangt al heel dicht tegen pop(ulaire) muziek aan. Maai" als ze maar afblijven van Brahms of Beet hoven, denk je dan toch. Die muziek heeft geen vuurwerk nodig, dat is vuurwerk van zichzelf.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11