LEIDEN OMGEVING 'Hiermee maken ze de horeca kapot' PvdA: drempel minderheden moet worden verlaagd CcidócSouoatit Winkeliers en bewoners handhaven kritiek over verbouwing Kopermolen li Opnieuw aanval op terras Annie's Belastingdienst veegt horeca schoon ZATERDAG 4 JULI 1992 9 LEIDEN Omwonenden van en winkeliers in de Ko permolen vinden dat de be langen van de bewoners niet goed zijn meegenomen bij de inmiddels verleende bouwvergunningen. Giste ren behandelde de commis sie beroep en bezwaar drie bezwaren tegen de verbou wing van het winkelcen trum. De gemeente heeft enige tijd ge leden al bouwvergunningen ver leend voor de bouw van een woontoren van vijftig meter hoog, een parkeergarage en win kelruimte nabij het winkelcen trum de Kopermolen. Tevens wordt de Buizerdhorst verbouwd en voorzien van aangebouwde winkelruimte. Via een versnelde procedure is inmiddels begonnen met de afgraving van delen van de Ketelmeerlaan. Bij de behandeling van de bezwa ren voor de commissie beroep en bezwaar kwamen niet veel nieu we argumenten meer op tafel. De winkeliers in het winkelcentrum menen dat de geplande parkeer garage van ruim 600 plaatsen niet volledig gebruikt zal worden, om dat het te ver van de Kopermolen verwijderd ligt. Buurtbewoner M. Logtenberg stelde dat de be woners helemaal geen nieuw bouw willen. De woontoren noemde hij horizonvervuiling. Voorts hekelde hij de gevolgde procedure. De gemeente had vol gens hem moeten wachten met de werkzaamheden totdat alle procedures waren doorlopen. „Sommige mensen wachten nog steeds op antwoord van hun schriftelijke bezwaren. Weten zij veel dat er een versnelde wijzi ging vari het bestemmingsplan op het programma staat". Acceptabel Ook M. Montéba, penningmees ter van de Club van Boze Buurt verenigingen, ageerde tegen de woontoren. „Wat wethouder Van Rij (volkshuisvesting-red.) in de binnenstad niet kwijt kan met zijn zogenaamde allurebeleid, probeert hij te lozen in de buiten gewesten". De uitbreiding van de Kopermolen is volgens de Club ongewenst, omdat het een win kelcentrum moet blijven dat voor de wijk bestemd is. Montéba meende tevens dat er te veel groen plaats moet maken voor de uitbreidingsplannen. E. Bunt van Ruimtelijke Ordening ontkende dit. „De Merenwijk krijgt ook ex tra groen en water terug e» zal uiteindelijk maar 400 meter groen inleveren. Dat vinden we acceptabel voor de Merenwijk". Leidse kerken houden open huis LEIDEN - Zeven Leidse kerken openen alle zaterdagen van juli de deuren. Gedurende deze dagen wor den diverse activiteiten met het the ma 'Orgel' georganiseerd, zoals con certen, rondleidingen en toelichtin gen van orgelbouwers. De Harte- brugkerk, de Hooglandse kerk, de Lokhorstkéïk, de Lutherse kerk, de Marekerk, de Pieterskerk en de Waalse kerk doen mee en zijn tussen 11.00 uur en 16.00 uur geopend. Meer informatie: de VW (146846) of de Stichting Pieterskerk (124319). LEIDEN De gemeente Leiden handelt onzorg vuldig en in strijd met het vertrouwensbeginsel, door het waterpodium bij Annie's Verjaardag te la ten liggen. Ze heeft vorig jaar beloofd binnen een jaar alles te zullen doen om overlast te voorko men. Lukt dat niet, dan moest het terras sluiten. Het is nu een jaar verder en de overlast is er nog steeds. Idoor STAN VAN HAASTEREN LEIDEN De Leidse ho- reca-bazen zeggen niets te vrezen te hebben van de actie 'Dienblad', die de fis cus voert om het zwart werken te bestrijden. Toch zijn de meesten niet blij met deze actie, die en kele weken geleden in Leiden is gestart en mis schien een landelijk ver volg krijgt. „Ze maken de horeca kapot", verzucht een Leidse kroegbaas. De 'Actie Dienblad' houdt in dat elke horeca-gelegenheid in de Leiden onaangekondigd be zoek krijgt van twee belasting inspecteurs. Die controleren of de loonbelastingformulieren kloppen met het aantal op dat moment aanwezige werk krachten. Volgens R. Geertman van de Leidse belastingdienst wijzen de eerste weken van de actie erop dat het de fiscus aardig wat geld gaat opbrengen. Niet geïnde premies en belastingen moeten namelijk alsnog be taald worden. „Voorts heeft de actie een preventieve wer king", zegt Geertman. „Nadat we de actie schriftelijk hadden aangekondigd, werden er in eens heel veel werknemers op de officiële loonlijst bijge schreven. Ook hebben ons ge ruchten bereikt dat een aantal zwartwerkers is ontslagen". Een aantal café- en restaurant houders is bang dat de actie tot grote prijsstijgingen gaat lei den. „De prijzen in Leiden zijn namelijk al iets te laag", zegt een eigenaar van een eetcafé. „Met die prijzen is het bijna onmogelijk om een beetje winst te maken en toch alles netjes aan de belasting af te dragen. Vooral in de goedkope re eetcafé's moet veel werk worden verzet voor een heel klein bedrag. Het is niet zo dat er cafébazen zijn die een grote zak met zwart geld hebben staan. Het geld dat moet wor den afgedragen is er vaak ge woon niet". Dat het verschijnsel zwart wer ken zo vaak in de horeca voor komt, wijt men aan het sei zoensgebonden karakter er van. „Als je een terras hebt en de zon gaat ineens schijnen heb je gewoon even snel wat mensen nodig", vertelt een kroegbaas. Een aantal andere horeca-eigenaren is niet blij met de actie omdat er tijd voor moet worden vrij gemaakt. „Ik moet de hele dag aanwezig zijn, want je weet nooit wan neer ze komen. Ik wil ze toch zelf te woord staan. Nee, ik ben er niet blij mee, want de horeca heeft toch een beetje het ge voel in het beklaagdenbankje te worden gezet". Geertman meent dat de belas tingdienst niet direct rekening hoeft te houden met de gevol gen van de actie voor de finan ciële situatie van de horeca. „Dan zouden we nergens meer mogen controleren. Boven dien hebben de horeca-gele- genheden die alles afdragen niets te vrezen". Eén kroeg baas is het daar niet mee eens. „Eigenlijk heb je per definitie iets te vrezen van de belasting dienst". Toch zijn er ook horeca-eige- naars die het nut van de actie wel inzien. „Ik vind het alleen maar goed dat de uitwassen worden bestreden", zegt A. Polm van het restaurant Ca- mino Real. „In elke bedrijfstak gebeurt wel iets dat niet mag, maar de kleine dingen zullen ze wel door de vingers zien. Het gaat erom dat op deze ma nier de oneerlijke concurren tie wordt bestreden". GFT-wagens versierd Uit handen van milieuwethouder Hans de la Mar ontvingen Nicolas Trottier (links) en Ricardo Matters gistermorgen een milieuspel. Maar dat was niet hun enige prijs die dag. Die stond voor hen in de vorm van een GFT-reinigingswagen met hun eigen ontwerp. Hun tekeningen zullen voortaan levensgroot door de stad rijden. Nicolas en Ricardo wonnen namelijk de prijsvraag van de directie Reiniging, om de nieuwe ge meentelijke GFT-wagens te voorzien van een passend dessin. Nicolas, die op basisschool de Meerpaal zit, liet zien hoe het GFT zich vol ple zier vanaf een smal koord in de GFT-bak stort. Ricardo, die leerling is van de Stevenshofschool, maakte de tegenstelling duidelijk tussen een wereld waarin afval apart wordt ingezameld en opnieuw gebruikt, en een wereld waarin de mensen op de oude voet doorgaan met storten en verbranden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Dit zei raadsman mr. A. van Tilborg gisteren namens de omwonenden in de commisie voor beroep en bezwaar. Het terras ligt er volgens de kritiek al jaren illegaal. Dit feit, ge combineerd met de overlast in de late uurtjes, is volgens Van Tilborg reden genoeg om een eind te maken aan de boot. Vorig jaar besloot de gemeente zo snel mogelijk de vergunnin- genstroom door te werken (monumentenvergunning, hinderwetvergunning, lig plaatsvergunning). A. van Pa ridon van de directie Reini ging, Havens en Warenmark ten gaf toe dat de gemeente niet geslaagd is in dit streven. „Wat dat betreft verdienen we niet de schoonheidsprijs. Maar we hebben wel een hinderwet vergunning verleend. Ik ga er van uit dat de klachten over overlast verdisconteerd zijn in het besluit om een vergunning te verlenen". Hij wees erop dat, zolang er geen gemeente lijke ligplaatsenverordening is, in feite alle boten in Leiden illegaal liggen. „Het college van b en w meent dat het terras bij Annie's Verjaardag echter- gedoogd kan worden. Tegen ongewenste situaties in de om geving van het terras treden we verder echt wel op". LEIDEN Instellingen en gemeente kunnen veel meer doen om allochto nen bij het maatschappe lijk leven te betrekken. Om te beginnen zou het overleg met minderhe denorganisaties een vast onderdeel van het werk van welzijnsinstellingen moeten zijn. Minderhe den hebben voldoende ideeën om het integratie beleid succesvoller te ma ken dan het nu is. Dat is de essentie van de nota 'Samen leven in Leiden' van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad. De fractie noemt de notitie zelf 'een aan vulling' op het minderheden beleid dat tot nu toe door wel zijnswethouder A. van Bocho- ve is geformuleerd. Die is naar de mening van de PvdA tot nu toe 'te mager' en 'te eenzijdig' geweest. De gemeente kan zelf veel meer doen om migranten en Leidenaars dichter bij elkaar te brengen. De multi-culturele samenleving mag bijvoorbeeld best terugkomen in de archi tectuur. Daarvoor kan de ge meente voor nieuwbouwpro jecten ook eens een allochtone architect uitnodigen. Woning bouwverenigingen moeten zorgen voor meer grote wonin gen in andere wijken dan de traditionele buurten met goed kope huizen. Werkgevers moeten worden ALLERLEIDS Gospels De midzomer-gospelcele- bration wordt morgen om 19.00 uur gehouden in het Evangelie-centrum de Bet- lehemskerk. aan de Lam mermarkt 57. Aan dit grote gospelfestival werken mee de Antilliaanse groep 'E gruppo Alabansahet Gos- pelchoir Exaltation en de gestimuleerd om meer alloch tone jongeren in te zetten op leerwerkplaatsen. De gemeen te zou alleen nog maar zakën kunnen doen met bedrijven die voldoende migranten in dienst hebben. Met name in de zorgsector kan er meer vaart worden gezet achter het op splitsen van functies in moei lijke en minder moeilijke ta ken. Daar liggen voor jongere allochtonen veel kansen. Het onderwijs in eigen taal op de basisschool móet zeker niet worden afgeschaft. Vooral in de eerste vier jaar is het een goede steun voor het leren van Nederlands en andere vakken. Daarna kan het een zelfstan dig vak worden. Taalonderwijs Ook het oude voorstel van PvdA'er A. Boot-om afgekeur de of vervroegd uitgetreden docenten op basis van vrijwil ligheid in te schakelen voor taalonderwijs, is vastgelegd. Het gaat nadrukkelijk om op maat gesneden taalcursussen naast de basiseducatie. PvdA- wethouder H. Koek (ondèr- wijs) wees dit voorstel aanvan kelijk van de hand. maar staat minder afwijzend nu het voor stel wat nader is omschreven „Deze cursussen moeten niet bedoeld zijn om de wachtlij sten voor de basiseducatie weg te werken. Dat heet niet voor niets basiseducatie, wat toch een bepaald minimumniveau inhoudt. Die kwaliteit wil ik blijven garanderen". dramagroep Parabel, info: 1 144411. Vrederijk J. Jongkees, patriarch van de ring Den Haag van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen houdt morgen een le zing over het Duizendjarig Vrederijk. Hij baseert zich daarvoor op het boek Open baringen. hoofdstuk 20 van het Nieuwe Testament. Plaats: kapel van het ge nootschap. Brahmslaan 2 Leiden. Tijd: 19.30 uur. WEEKEINDE Met bijdragen van Marieta Kroft en Monique Roso. Eenzaam, Eenzaam maar niet alleen. Dat was de titel van de auto biografie van koningin Wil- helmina. En zo moet Paul Bor dewij k zich een beetje hebben gevoeld, afgelopen dinsdag. De voltallige gemeenteraad was toen voor ondertekening van het Klimaatverbond, waarin onder meer staat dat de uitstoot van CO? in 2010 met de helft moet zijn vermin derd. Weliswaar was de ene fractie wat optimistischer dan de andere over de realisatie van de doelstellingen. Maar PvdA'er Paul Bordewij k stem de uit overtuiging tegen. Niet dat hij tegen een klimaatver bond zélf was. „Maar als je een verklaring ondertekent waar van je zelf al zegt dat het niet haalbaar is, waarom onderte ken je die dan?". Hij verge leek het met de beloftes, die altijd op Oudejaarsavond wor den gedaan en waar toch nie mand zich aan houdt. Zijn fractiegenote Christa de Boer betoogde 'namens de grootst mogelijke meerder heid' dat ondertekening van het Klimaatverbond heus niet zo'n loos gebaar is als werd ge dacht. „De ondertekening is wellicht symbolisch, en als het daarbij zou blijven, zou het inderdaad een loos gebaar zijn". Maar zij zag, met milieu wethouder De la Mar, ook voor de gemeente zelf vol doende mogelijkheden om in houd te geven aan het begrip 'een beter milieu'. Minder ver stoken, minder vaak het licht aan laten, minder dikke nota's publiceren, dat soort dingen. En Hans de la Mar stak nog een sjekkie op. Want dat mi lieu, ach, dat gaat toch kapot. fluisterd dat de pot de ketel weer verwijt dattie zwart ziet. Want was het Hoogheemraad schap niet ook het instituut dat zichzelf een vergunning mocht verlenen voor de bag- gerstort in de Braassemer- meer? Dat zichzelf daarvoor mocht controleren? En was de provincie niet ook het orgaan dat haar eigen af- valverwijderingsbedrijf moet controleren, waar de eigen ge deputeerde commissaris van is? En was diezelfde milieuge deputeerde niet tegelijk een heel groot voorstander van een nieuwe vuilverbranding op Ypenburg? En waS diezelf de provincie niet het orgaan waar het hardste werd geroe pen dat ér toch wel heel erg veel aan het milieu moest wor den gedaan? Er klopt iets niet aan de con trole van overheidsinstanties. Zelfs in het meest gedemocra tiseerde land ter wereld laat die nog ernstig te wensen over. En in plaats van burgers terecht te wijzen, kan de over heid beter eens de hand in ei gen boezem steken. Water boezem, wel te verstaan. Kuis (1) Tot nu toe heeft de alwetende overheid een zware stem ge had in de besluiten, welke zenders er zouden worden toe gelaten op de kabel. Een uit het jaar 0 daterend gevoel van 'wij weten wel wat goed is voor de burger' ligt daaraan ten grondslag. Het is tenslotte nog niet eens zö lang geleden dat het Commissariaat voor de Media eraan te pas moest ko men om RTL4 op de Neder landse kabelnetten toe te la ten. De zender werd verderfe lijk genoemd, commercieel (en dat was niet eens een leu gen), maar wat is daar mis mee? Alsof de burger zelf niet kan bepalen of hij nou wel of niet naar Goede Tijden, Slech te Tijden dan wel Spijkerhoek wil kijken. En wie Hans Ka zan - U weet wel, die ex-gooc- helaar die net te veel trucjes uithaalde om nog een eerbied waardig programma te pre senteren en zich dus maar met het Rad van Fortuin be zighoudt - niet kan uitstaan, moet niet lopen mopperen op de goede man hij kan er tenslotte ook niets aan doen dattie zo vervelend is maar gewoon het knopje omdraai en. Kuis (2) En zo gaat dat ook bij RTL+. In het zuiden van het land al jaren op het scherm en op de kabel. Want Luxemburg, waar de zender statutair zetelt, ligt daar niet zo ver vandaan en met een beetje antenne was Giftig Giftig, dat was het Hoogheem raadschap deze week. Op de provincie. Het instituut dat al eeuwenlang de kwaliteit van het water in de gaten houdt, moest met natte ogen consta teren hoe de provincie toch weer haar eigen gang ging. In weerwil van alle voorschriften en adviezen gebruikte de pro vincie toch weer* geïmpreg neerd hout om de beschoeiin gen te versterken. En dus dreigde het Hoogheemraad schap met een fikse boete. Want dit kon niet. Dit ging te ver. Landeigenaren mogen geen geïmpregneerd hout meer gebruiken voor be schoeiingen, dus ook de pro vincie niet. Gelijke monnik ken, gelijke kappen. Maar zachtjes wordt er ge len. Zijn collegegenoot Joop Walenkamp, die over het pro gramma-aanbod gaat, maakte echter duidelijk dat het CDA nog steeds iets heeft tegen al dat bloot. „Een beetje video theek heeft ook die films in het assortiment die het hoofd bestanddeel zijn van het pro gramma van RTL+. Daar kunt U ook naar toe gaan, als U dat zo graag ziet", giechelde Walenkamp. Wist U trouwens dat RTL+ ook heel mooie na tuurfilms uitzendt, en de braafste film aller tijden, The Sound of Music, tijdens de zo mer eindeloos herhaalt? Kunstkoe Vorige week zaterdag was in Hazerswoude uitgeroepen tot boerendag. Temidden van allerlei bruisende tentoonstellingen en shows konden boeren, burgers en buitenlui kennismaken met het leven op het plat teland. En wat is het boerenleven zonder koeien melken? Juist, varen zonder boot of fietsen zonder fiets. Maar niet iedereen heeft ervaring met zwiepende staarten en naar achter trappende poten met vlijm scherpe hoeven. Dus om ook de stadsmens een soort op zichzelf overigens - tegemoet te komen, hadden de plattelandsjongeren daar wat op gevonden: de kunstkoe. En toen bleek maar weer eens dat boeren helemaal niet zo stom zijn als ze worden afgeschilderd. Met het idee van „dat doen we wel even" ontstond bij menigeen zweetdruppels zonder er ook maar één druppel melk uit de plastic uier te krijgen. Dit tot grote hilariteit van Paula Verbeij, Carla Hoogervorst en Marja Alkemade (vlnr), drie échte meiden van het platteland. De zaken lagen weer duidelijk: ieder zijn taak, de één achter een duf bureau op een even duf kantoor, de ander in het dynamische boerenbedrijf. Met of zonder zwiepende staart. FOTO: WIM VAN NOORT die al te ontvangen, dus toen hebben ze de zender maar of ficieel toegelaten. Want waar om zou je de burger bescher men tegen invloeden waarte gen hij helemaal niet wil wor den beschermd? En blijkbaar zijn er nogal wat mensen uit de Leidse regio die daar op va kantie gaan, want wat bleek uit de een consumentenon derzoek naar gewenste TV- zenders? De goegemeente, die tegen wil en dank kuis werd gehouden en het zonder Emanuelle-films moest doen, wilde RTL En zo kwam het dat de WD in de Leidse gemeenteraad deze week pleitte voor toelating van de zender, die in de avonduren zoveel bloot in zijn programma's stopt. „Die kan wel in de plaats komen van Duitsland 3, daar kijkt toch niemand naar", aldus Gerard Bakker, toch niet een man waarvan je denkt dat hij stie kem naar Sylvia Kristel gaat zitten kijken. De wethouder die de stadska- bel in zijn portefeuille heeft, PvdA'er Steven de Vreeze, maakte daar geen halszaak van, ook al is juist zijn partij jarenlang de belangrijkste te genstander geweest van een omroepbestel dat de kijker geeft wat hij wil: brood en spe Inspraak Inspraak? Puh, daar laten we ons als college toch niets aan gelegen liggen. Niet voor niets voegen wij bij elk voorstel van ons een keurig inspraakver- slag bij, gelardeerd met onze reacties op de bezwaren. Want je moet wel begrijpen dat wij als collegeleden elk bezwaar met een tegenargument goed of niet - naar de prul lenbak kunnen verwijzen. Maar de schijn van inspraak moetje zien op te houden. Je zou zeggen dat die in spraak beter is geregeld zodra de burger zijn neus om de deur steekt bij een vergade ring van een raadscommissie. Volgens de regels mogen bur gers daar ook hun zegje doen. Zou je denken. Maar slechts door de wol geverfde protes- teerders zijn op de hoogte v die mogelijkheid, en maken daar ook gebruik van. De plaatselijke horeca bijvoor beeld is op dat punt heel goed georganiseerd en laat ook dui delijk haar geluid horen zodra een .commissie ook maar het woord 'sluitingstijd' noemt. Anders is het met de schei- dings- en vergistingsinstalla- tie, of compostfabriek, die in Leiden moet worden neerge zet. De bewoners van Leiden Zuid-West, waar de SVI waar schijnlijk wordt gebouwd, zijn keurige mensen. Te keurig wellicht. Want ze waren er af gelopen donderdag wel dege lijk toen de installatie aan de orde kwam in de raadscom missie milieu. En ze waren er ook om daartegen te proteste ren. Maar alsof de bewoners er niet eens waren, zo leken zij te worden genegeerd door de raadsleden. Natuurlijk waren die wel wat verbaasd over de publieke belangstelling, die meestal nihil is. Maar ach, om daar dan ook meteen tijd voor in te ruimen, nee. Ze hadden van te voren toch geen in- spraakverzoek ingediend? Nou, dan was het een duidelij ke zaak: mondje dicht en luis teren. Dat deden de acht buurtbewoners dan ook. En ze dachten er het hunne van.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9