Kabinet gaat het f oogstjaar in z Europa moet worden teruggegeven aan de burgers CcicbcSouAtmt OPINIE Macht partij bestuur bedreigt onafhankelijkheid CDA-politici CDA voor verantwoorde gezinsvorming li ZATERDAG 4 JULI 1992 2 Menige burger die jaren lang vergeefs moeite heeft gedaan de aandacht van politici te trekken zal de zer dagen verbijsterd zijn over de opschudding die een simpel CDA-rapport in de christen-democrati sche gelederen heeft te weeg gebracht. Waar tallo zen in de maatschappij de immer drukke politici slechts onder dwang van een pistool voor hun zaak kunnen interesseren, ligt de zaak anders als de posi tie van die politici zelf ter discussie wordt gesteld. Deze week verscheen het al eerder uitgelekte rapport 'CDA-politici in functie', waar in een CDA-commissie onder leiding van oud-minister Jan de Koning de aanbeveling doet CDA-politici maximaal drie zittingstermijnen (twaalf jaar) te laten volmaken. „Politici moeten niet vastgebakken zit ten aan hun stoel, ze moeten de maatschappij weer in. We hebben te veel gevallen gehad waar mensen te vanzelfspre kend twintig jaar of langer in dezelfde functie bleven zitten. Dat is de theorie van de dorps despoten, daar moeten we van af', stelde De Koning woens dag bij de officiële presentatie van het rapport. Het was voorspelbaar dat veel christen-democratische oud gedienden in gemeenteraden, provinciale staten en parle ment daar enige moeite mee zouden hebben. De felste kri tiek kwam tot nu toe uit de Tweede Kamer. „Het kamer lidmaatschap is geen baan voor het leven, maar twaalf jaar is wel erg kort", verklaar de CDA-kamerlid Van Vlij men, een van de zeventien fractieleden die in 1994 vol gens de maatstaven van de commissie het veld moet rui men, deze week in een inter view. Zijn fractiegenoot Van Noord, die in hetzelfde schuitje zit, be titelde het plan van de com missie-De Koning als 'kapi taalvernietiging'. En collega Van Leijenhorst, een van de fractie-senioren, zei: „Er zijn politici van wie je na vier jaar moet zeggen 'je kunt het niet', maar anderen functioneren na vijfentwintig jaar nog gewel dig. Met het stellen van een termijn wordt het CDA een bu reaucratische partij". De meest verregaande uitspraak kwam van de toch al vertrek kende Gualthérie van Weezei, die het rapport in een inter view in deze krant enigszins dramatisch „het einde van de politiek" noemt. Risico Overigens heeft niet alleen die maximum-termijn van twaalf jaar in de CD A-kamerfractie verontwaardiging gewekt, maar ook het jaarlijks terugke rend 'functioneringsgesprek', dat het risico met zich mee brengt dat zelfs één termijn al te veel wordt bevonden. Dat gesprek met de volksvertegen woordigers zal, aldus de aanbe velingen van de commissie, gevoerd moeten worden door de partijvoorzitter (Van Vel- zen) en de fractievoorzitter (Brinkman). De macht die deze twee sleutelfiguren daarmee krijgen is vele kamerleden dan ook een doorn in het oog. „In de fractie is er nü al niemand die zijn mond open durft te doen", aldus Van Weezel. Met de introductie van de functioneringsgesprekken wordt dat ongetwijfeld nog er ger. CDA-politici in den lande moeten worden beoordeeld op de 'CDA-herkenbaarheid', kennis van hun vakgebied, op stelling tegenover de fractie, het afdelingsbestuur, de le denvergadering, het regeer- of collegeprogram, andere partij en, de pers en maatschappelij ke organisaties, alsmede op hun bereidheid tot samenwer ken, hun spreekvaardigheid en hun contactuele eigen schappen. Wie niet goed func tioneert, kan zich laten bij scholen, maar wie de CDA-her- kenbaarheid dan nog niet on der de knie heeft krijgt van het partijbestuur te horen maar naar iets anders om te zien. Afscheid Opvallend veel aandacht in het CDA-rapport is er voor de poli tici die op deze roemloze wijze afscheid moeten nemen van de politiek. „Van de partij mag verwacht worden dat zij bij zondere zorg besteedt aan be stuurders die niet in aanmer king kunnen komen voor ver lenging van hun termijn. Juist in een christelijke partij mag je verwachten dat mensen zeker in moeilijke momenten ver antwoordelijkheid voelen voor elkaar", stellen De Koning c.s. in hun rapport. De partij zal een ontslagen po liticus waar nodig helpen bij het vinden van een andere baan, maar de mogelijkheden daarbij zijn 'zeer beperkt', al dus het rapport. Vandaar dat het goed is als de betreffende politicus al in het derde zit tingsjaar van elke termijn van het bestuur te horen krijgt hoe hij of zij er voor staat, zodat er tijdig naar een andere baan kan worden omgezien. Daar om ook zou het het beste zijn al na twee termijnen afscheid te nemen; de kans op een andere baan is dan groter dan na een zittingsperiode van twaalf jaar, vindt de commissie De Ko ning. Donkere wolken Wie het allemaal bij elkaar op telt, kan zich voorstellen hoe de kamerleden de donkere wolken al boven zich zien sa menpakken. Functionerings gesprekken, beoordeling door het partijbestuur, maximaal twaalf jaar, uitkijken naar een nieuwe baan, het kamerlid maatschap wordt kortom een wat onzekere en angstige erva ring. Maar misschien belangrijker dan de aandacht voor het indi viduele kamerlid, dat immers behoort te weten dat de poli tiek een tamelijk risicovolle bedrijfstak is (al leek het lid maatschap van het CDA tot voor kort gelijk te staan aan een baan tot aan het pensioen), is de aandacht voor de rol van het partijbestuur in de nieuwe constellatie. Het bestuur be oordeelt of kamerlid X wel goed functioneert en er nog een termijn aan vast mag plak ken. Het bestuur heeft daar mee de toekomst van dat ka merlid in handen. De parle mentariërs riskeren daarmee te moeten dansen naar het pij pen van het partijbestuur, op straffe van ontslag. De toch al niet door dualisme uitblinken de CDA-fractie in de Tweede Kamer wordt daarmee hele maal monddood gemaakt. No toire maar eenzame dwarslig gers als Van Weezel en Mate- man worden steeds zeldzamer, om niet te zeggen onvindbaar binnen de fractie. Het 'stem vee', zoals CDA-senator Ka- land zijn partijgenoten in de Tweede Kamer heeft gekarak teriseerd, zal dan alleen maar luider blaten, zonder een dis sonant te laten horen. Paradox Het in opdracht van het be stuur geschreven rapport van de commissie-De Koning bergt daarmee de paradox in zich, dat waar enerzijds wordt ge pleit voor het neerhalen van de kloof tussen burger en politi cus, de aangedragen oplossing die kloof alleen maar lijkt te vergroten. De mensen hebben nu al het idee dat politici alles in achterkamertjes regelen, stelt De Koning. Dat idee wordt versterkt als straks in een achterkamertje een hand vol niet door de kiezer aange stelde partijbaronnen gaat oor delen over politici die wèl door de kiezers zijn aangesteld. Toch is er op zich niets mis met idealen als doorstroming in de fracties, regelmatige ver versing van oud bloed en het afrekenen met politici die aan hun zetel vastgeplakt lijken. Het zijn geluiden die trouwens niet alleen bij het CDA te ho ren zijn, maar sinds de komst van Rottenberg als partijvoor zitter ook bij de PvdA. De on vrede binnen het politieke be drijf over meer op hun routine dan op hun inspanning teren de politici is dus vrij algemeen. De keus voor een zittingsperio de van maximaal twaalf jaar is weliswaar arbitrair, maar niet eens zo slecht. Kamerleden die menen toch nog wat te bieden te hebben kunnen via voor keurstemmen proberen alsnog een plaatsje in de Kamer te veroveren. Maar politici hele maal afhankelijk makpn -van het oordeel van het partijbe stuur is net een stapje te ver. Juist dat schaadt het vertrou wen in de democratische werk wijze van een partij en in de politiek. Wie niet goed functio neert moet de fractie uit, dat is duidelijk. Maar zou het niet be ter zijn dat oordeel primair over te laten aan de kiezers en in tweede instantie aan de frac tie zelf? Overigens is het opvallend dat het rapport van De Koning vooral gaat over provinciale en gemeentelijke politici. Slechts in een zinnetje in de inleiding („dit neemt niet weg dat een en ander ook van toepassing is op landelijke politici zoals Eerste en Tweede-Kamerleden") wordt duidelijk dat de politie ke toekomst van in elk geval zeventien kamerleden aan een zijden draadje hangt. De harde boodschap moest blijkbaar enigszins verholen worden overgebracht. Ook dat is poli tiek. (Koos van Wees is parlemen tair redacteur van onze krant). Welke op zijn minst 'veertiger' herinnert zich niet de naoor logse mentaliteit ten aanzien van buren of kennissen met luxe-aankopen op krediet? In alle lagen der bevolking werd een zodanig gerunde huishou ding niet voor vol aangezien. Dit had vooral te maken met het alom nog heersende ver antwoordelijkheidsbesef van eenieder betreffende eigen en andermans structurele huis houdelijk beleid. Er was dus sprake van een algemeen be wustzijn van de realiteit van lange-termijnbeleid. Heden ten dage begint de Staat der Nederlanden als ge heel steeds meer te lijken op zo'n 'dubieuze debiteur' uit de jaren vijftig. En vele Neder landse huishoudens zijn al lang niet meer in het bezit van een balans-opmakend boekje, laat staan dat er kritiek: komt op het eventuele gebrek aan de credit-zijde. Hoe is dat zo geko men? Men kan daar ingewikkeld over doen, maar in grote lijnen is als hoofdoorzaak aan te ge ven het simpele feit dat het de biteurschap niet meer van fa tale betekenis is voor de indivi duele huishouding. Zoals long ontsteking in de jaren vijftig levensbedreigend was bij ge brek aan effectieve antibiotica, zo was een niet kloppend huis houdboekje een gezinsdrama! Terwijl anno negentiennegen tig de overheid ambulante eer ste hulp bij ongelukken ver strekt. Deze levensstijlverandering en daarmee gepaard gaande kentering in de morele denk trant, komt tot uiting in het ac tuele vraagstuk van de gezins hereniging en gezinsvorming. Op de CDA-bijeenkomst in Poeldijk op 24 juni sprak Brinkman, fractievoorzitter in de Tweede Kamer, zich uit voor een rem op gezinshereni ging en -vorming. En in de dagbladen van 26 juni wordt gemeld dat het kabinet serieus overweegt om mensen met een uitkering op bijstandsniveau te verbieden een buitenlandse huwelijkspartner naar Neder land te laten komen. Het recht op gezinsvorming wordt in dat geval beperkt tot mensen die in hun eigen onderhoud kun nen voorzien. Leuk is anders! Wie wil vandaag de dag niet ie der mens 'belonen' al is het maar voor het enkele feit dat hij ook op deze aardbodem leeft? Wie maakt zich tegen woordig nog zorgen indien zoon of dochter zonder eigen inkomen samen gaat leven met een geliefde? Dat was wel anders zo'n veer tig jaar terug; een groot punt van zorg voor beiderlei ouders, aangezien men wilde dat de toekomstige nieuwe huishou ding niet een luchtkasteel zou worden. Er was niemand die bij onverantwoord gezinsbe leid zomaar even bijsprong. Bewustwording Toch benadrukte Lubbers, eveneens daar in Poeldijk te genover de toegestroomde tuinders terecht: „Het is uw geld" dat wordt uitgegeven aan voorzieningen voor illega len. Op langere termijn wordt de rekening aan iedere burger gepresenteerd, hetzij via belas tingverhoging, hetzij via de" lo nen en prijzen. Lubbers ver oordeelde terecht de enkele verantwoording door de onder nemer van het eigen bedrijf, zonder de structurele gevolgen voor ons allen in het oog te houden. Het is dus anno 1990 nodig om deze totaalvisie op ons aller status quo weer be wust te maken. Wat na de oor log vanzelf sprak, wat direct de eigen positie benadeelde, be rokkent heden ten dage pas in direct en op langere termijn zichtbaar schade. Wij zijn ons maar al te bewust geworden van de internationa le grondrechten en dat is op zichzelf zeer goed, maar op korte termijn wel (schijnbaar) vrijblijvend voor de burger en daarom gemakkelijker om te 'belijden'. Moeilijker wordt het als de gevolgen zichtbaar wor den: jaarlijks veertig- tot vijf tigduizend grotendeels op bij stand aangewezen zielen, zal onvermijdelijk leiden tot een verlaging van ons aller mate riële status quo, inclusief bij standsuitkering, wao en wel licht aow. Zijn we hier werke lijk toe bereid of steken we de kop in het zand ten aanzien van deze gevolgen? In dit ver band beperkt de 'gezinspartij' niet zomaar even de gezinsvor ming (Marcel ten Uooven, Trouw 26 juni) of maakt zij een 'ongerijmde keuze' in het min derheden vraagstuk: het CDA is niet tegen gezinsvorming (Brinkman benadrukte het be lang van genuanceerdheid in Poeldijk), maar het CDA is voor verantwoorde gezinsvor ming! Mensen zullen er weer aan moeten wennen wat bewuster te wikken en te wegen over dergelijke kwesties. Zoals de twintigers van nu weer kriti scher staan tegenover absolute feministische idealen, zo is er bij de jeugd die er volgens de CDA-fractievoorzitter nu nog wel eens 'op los winkelt', toch ook weer nieuw besef aan het ontstaan van de oude waar heid: voor niets gaat de zon op. Hoe we na de oorlog ook in be wondering keken naar Uncle Ben en zijn gulle landgenoten, het ongezonde en dure Ameri kaanse wittebrood werd al lengs weer vervangen door de Zeeuwse krop en het Zaans volkoren! En hoewel witte brood steeds goedkoper werd, kochten we het om goede rede nen steeds minder. Zo moet en zal het ook gaan met de 'nikes en bites'. Want de 'verborgen gebreken' van de uit balans gegroeide samen leving komen aan het licht, zo dat sobere fiets- en wandel tochten en Brinkmanshuffels weer 'in' raken, terug van weg geweest! Het wellicht wat over dag gecreëerde kroost anno 1950, tevreden met Molenaars kindermeel en een appeltje voor de dorst, zag vader en moeder met beide benen op de grond staan. En dat was en is heel leerzaam en essentieel voor die eerste, beslissende stapjes richting samenleving. Nostagisch terugverlangen is niet zinnig. Primitieve voor oordelen en tandartsboren kunnen we missen als kies pijn. Echter wij moeten van het verleden leren dat niet al leen Simons een te grote broek aanheeft! Of om met de minister-presi dent te spreken op die avond in het Westland: wij moeten staan voor een sterk, sober en sociaal Nederland. De Tweede Kamer is na een zeer forse eindsprint het zomerreces ingegaan. Naast enige tijd van va kantie en ontspanning zullen de meeste kamerle den zich in de komende weken aan een fikse por tie huiswerk moeten zet ten. De kamervoorzitter heeft nu al laten weten, dat er direct na het zomerreces langer zal wor den vergaderd dan in de aan loop naar Prinsjesdag te doen gebruikelijk is. Dat is een heel opmerkelijk voorstel. Onbe grijpelijk is het niet. Voor het najaar is alweer een nieuw stuwmeer ontstaan van wets voorstellen en nota's. Op korte termijn lijkt er dan ook hele maal niets terecht te komen van het voorstel dat vorig jaar in de bekende commissie- Deetman werd geboren, om vanaf begin 1992 als Kamer minder te gaan vergaderen. Kamerleden krijgen zodoende voorlopig niet meer tijd om te besteden aan werkbezoeken en contacten met de kiezers. Oogsten Als het kabinet er de komende weken in slaagt de begroting van 1993 rond te krijgen, gaat het kabinet als het ware het zo geheten oogstjaar in. Met het oog op de nieuwe kamerver kiezingen in maart 1994 zal de coalitie CDA/PvdA uiterlijk in 1993 tot scoren willen komen om zodoende de kiezers met vertrouwen tegemoet te kun nen treden. Dat oogsten kan zowel in kwantitatief als kwali tatief opzicht worden gereali seerd, al zal de kiezer voor al les op de kwaliteit en het effect van de politieke besluitvor ming letten. Het wijst er even wel keer op keer op dat slechts een enkel in de media scherp belicht politiek debat alle an dere debatten en besluiten vol ledig doet vergeten. Er blijft dan zelfs voor de meest betrok ken kiezer nauwelijks een mo gelijkheid over om tot een evenwichtige verantwoording te komen bij het maken van een nieuwe keuze. Er van uit gaand dat het kabinet de ko mende begrotingsbesprekin gen overleeft ik heb op dit punt geen aanleiding om an ders te veronderstellen vraag ik me toch af of er op cru ciale onderdelen van het be leid zodanig geoogst kan wor-i den dat kiezers in 1994 positief over de coalitie zullen oorde- Hoog ingezet Het kabinet heeft in het re geerakkoord op diverse be langrijke punten hoog ingezet. Een deel daarvan is gereali seerd. Van enkele van de gere aliseerde actiepunten uit het regeerakkoord kun je je echter afvragen of het kabinet daar! 7 voor de handen op elkaar zalV krijgen. Ik denk met name aan de onlangs door de Eerste Ka mer aanvaarde Basisvorming! 7 Ook de lastenverzwaringen di^r gepaard gaan met het milieu- béleid (accijnzen, rioolheffingj de etc.) zullen niet door iederej J. kiezer op prijs worden gesteld* De sociale vernieuwing, eery van de speerpunten van het je kabinetsbeleid, is nog niet zoJÏk danig van de grond gekomenen dat dit vele kiezers aan het ka-jit binet zal binden. Hier schorttq^, het met name aan de presenta tie van het beleid. Wat andere onderdelen van het kabinets-l0C beleid betreft, stuit het kabinetpt op regelrechte tegenstand bijlnt grote delen van de samenle-xd ving. Te noemen zijn de besluip ten met betrekking tot de wao^r voor zover betrekking heb bend op het aantasten van deev uitkeringen van de huidige33 uitkeringsgerechtigden. Het is£H nog maar afwachten of dezqei- laatste maatregel daadwerke lijk zal worden gerealiseerd eniat of de wao-besluiten in zijn al-ve< gemeenheid nog tijdig voor degle verkiezingen zodanig vruchtjch zullen afwerpen dat de kiezeifen zich daarin kan herkennen.^ Tenslotte zijn er voornemensen die zo niet mislukt zijn, danam toch in ieder geval geen success zijn geworden. De door deer PvdA vurig bepleite koppeling^ is slechts een jaar toegepast^ De stelselherziening ziekte-g kostenverzekeringen is een tqat grote en omvangrijke operatic geworden om nog in de loop»cI van deze kabinetsperiode intern graal door te voeren. De al darioli niet voorziene neveneffecten^ van de eerste fasen van de stel-jcl selherziening wekten zoveeljte onrust in het land dat forse bijvei stelling van de plannen nood-fge zakelijk werd. De invoeringyei van verdere fasen is in ieder-hi geval met jaren vertraagd. at fek Onderbelicht Een en ander heeft de aan-j0( dacht afgeleid van wat het ka-g binet wel degelijk heeft be-gn reikt, maar, ten onrechte, vaakjee onderbelicht is gebleven. Er i%e, een aanscherping van het mi-aa lieubeleid tot stand gekomen, g en het Nationaal Milieube-gn leidsplan is in uitvoering. Er i% j; meer geld uitgetrokken voor3k investeringen in de infrastruc-jn, tuur en niet onbelangrijke la cunes in het wetboek van straf-., recht zijn gedicht. Er worcWl* (eindelijk) werk gemaakt var^e de sanering van de subsidie%ol en het terugbrengen van het fi-yn nancieringstekort loopt vol-jm gens schema. Of het kabinet er alsnog ir%e< slaagt deze positieve resulta-,e, ten zodanig voor het voetlicht te brengen dat in het oogstjaar_ daadwerkelijk verkiezings-^ winst geoogst kan worden^ moet in het komende jaar wor-_ den afgewacht. do: Wie over de plotselinge crisis in de Europese Ge meenschap een modieus woordje wil meepraten, doet er goed aan het woord 'subsidiariteit' aan zijn lijst van gangbare be grippen toe te voegen. Volgens Van Dale gaat het hier om 'het beginsel dat zaken die door een lager orgaan kunnen worden verricht niet door een hoger (orgaan) ter hand beho ren te worden genomen'. Toegepast op de EG betekent 'subsidiariteit' derhalve dat za ken die op regionaal of natio naal niveau kunnen worden geregeld, zeker niet door Brus sel moeten worden aangepakt. Toch is het niet uitgesloten dat duizenden, zoniet ettelijke miljoenen Europeanen bang zijn dat Brussel juist alles naar zich toetrekt, zich overal mee bemoeit, te veel regelt en al- doende de nationale staten uit de markt prijst. Het moet de Denen worden na gegeven dat ze met hun 'nee' tegen de akkoorden van Maas tricht, aan die vrees lucht en vorm hebben gegeven. Er is geen twijfel mogelijk: Brussel wordt door veel Europese bur gers als te machtig en tegelij kertijd als te ver weg en te on begrijpelijk ervaren. Wijsneuzigheid Ondanks het feit dat het woord 'subsidiariteit' nergens zoveel wordt gebezigd als in de Heili ge Hallen van de Brusselse eu- rocratie, wordt er ook nergens zoveel bedilzucht en supra-na- tionale wijsneuzigheid aan de dag gelegd als juist in de Belgi sche hoofdstad. Het algemeen heersende wantrouwen tegen de Gemeenschap is door de po litici en in zekere zin ook dóór de al te volgzame pers niet voldoende begrepen en daarom achteloos weggewuifd. Het verenigd Europa zit de spreekwoordelijke 'man in de straat' allerminst om het lijf gegoten. Nemen we de Duit sers. Die hebben er jaren van hard werken voor over gehad om van hun land een soort eco nomische supermacht te ma ken, compleet met een keihar de D-Mark die nu dekampioen van de internationale valuta markten is. Diezelfde Duit sers, die hun munt derhalve beschouwen als een soort ma terieel, maar ook sociaal plech tanker, moeten hun D-Mark nu opofferen omwille van een Europese eenheidsmunt die niet alleen is samengesteld uit harde guldens, tamelijk harde francs en niet te harde ponden, maar ook uit wankele lires, pe seta's en wat dies meer zij. Die laatste munten worden gedra gen door op hol geslagen natio nale economieën die zich ken merken door enorme staats schulden en begrotingstekor ten. De D-Mark op sleeptouw laten nemen door landen die huishoudboek noch geldkist op orde hebben, is voor menig Duitser net iets te veel van het goede. Nemen we - opnieuw de Denen. De akkoorden van Maastricht garanderen hen geenszins dat ze hun zorgvul dig gecultiveerde nationale ei gengereidheid overeind kun nen houden. Ze vrezen de macht van de grote EG-part- ners, die met Europa zo hun ei gen bedoelingen hebben, zeer. Was het niet Jacques Delors die, nog niet zo lang voor het Deens referendum, zei dat de kleine landen minder, en de grote landen meer invloed in de EG moesten hebben? Zo'n uitspraak is niet aan Deense dovemansoren gezegd. Eiland Nemen we de Engelsen. Die hebben altijd op een eiland ge woond en daar een deel van hun unieke historische besef en hun zeer eigen tradities aan overgehouden. De vrees dat de Politieke Unie straks leidt tot een gelijkgeschakelde econo mie en de ineenschrompeling van beproefde, oer-Engelse in stituties als Lagerhuis, monar chie en Pond Sterling, zit er aan gene zijde van de Noord zee diep in. De Engelsen vin den dat op het stuk van Europa nagenoeg alles mag, zolang de nationale soevereiniteit van het Verenigd Koninkrijk on aangetast blijft. Of nemen we de Vlamingen. Die vormen slechts een deel van een land dat op het punt staat alle nationale samenhang te verliezen. Zonder de be scherming van een krachtig nationaal bestel, loopt Vlaan deren de kans straks op drift te raken in een groter Europa. Wat blijft er dan over van al die dingen - de taal voorop waarvoor de Vlamingen ettelij ke decennia geleden nog van de Brusselse straten werden geknuppeld? Kan de Vlaamse cultuur vooral nu de Neder landse taalgenoten zich daar zo bitter weinig aan gelegen la ten liggen - zich handhaven in een Europa van culturele grootmachten als Duitsland en Frankrijk? Mister Europe Geschrokken van wat Duit sers, Denen, Britten en Vla mingen en wellicht nog tal van andere Europeanen voelen, hebben 'federalisten' als Jac ques Delors het woord 'subsi diariteit' dan ook halsoverkop tussen de punten en komma's van de Maastrichtse akkoor den vandaan geplukt. Het ge bruik van dat woord is in Brus sel opeens een 'must' gewor den. Delors - tot voor kort nog als 'Mister Europe' geaffi cheerd denkt er nu zelfs over bepaalde door Brussel op geëiste bevoegdheden terug te geven aan de lidstaten. Ande ren hebben het er over de na tionale parlementen die voornamelijk door eigen toe doen buiten spel zijn komen te staan in de Europese dis cussie te betrekken. Delors be weert opeens dat hij nooit In de EG-hoofdkwartieren is snel het besef doorgedrongen dat de Denen Europa van het Brussels voetstuk hebben gehaald en het hebben neergezet waar het hoort: in de hoofdsteden. foto: pr heeft gezegd dat de invloed van de kleine landen zou wor den teruggedrongen, dat hun het halfjaarlijkse EG-voortzit- terschap zou worden ontzegd en dat ze alleen nog maar aan de hand van een grote natie door het nieuwe Europa zou den worden meegevoerd. De onlangs als voorzitter van de Europese Commissie herbe noemde Fransman, heeft zelfs niet meer de moed om de 'in tellectuele schok' te veroorza ken die hij, met betrekking tot de uitbreiding van de EG, in het vooruitzicht had gesteld. Sterker nog, dit Europa kan - zelfs als er vijf landen bij komen - plotseling met de huidige institutionele midde len toe. Een week of zes gele den werd daar in de boezem van de Europese Commissie nog volstrekt anders over ge dacht. In de EG-hoofdkwartie- ren is snel het besef doorge drongen dat de Denen Europa van het Brussels voetstuk heb ben gehaald en het hebben neergezet waar het hoort: in de hoofdsteden. De vraag blijft intussen waar om de over het algemeen pro- Europese politici zich zo in de kritische en terughoudende burgers hebben kunnen ver gissen. Het Deense parlement haalde Maastricht met 130 te gen 25 stemmen binnen. De bevolking zei niettemin 'nee'. Zoiets kan ook in Frankrijk en mogelijk zelfs Duitsland ge beuren. Er is een gat geslagen in wat de politici voor ogen staat en wat hun kiezers willen tolereren. Vermoedelijk willen de burgers alleen maar sociale en culturele geborgenheid in het nationale bestel waarmee ze zijn vergroeid en waar ze kennelijk nog steeds in gelo ven. Diezelfde burgers verkie zen bovendien de hebbelijkhe den van hun thuisland boven de Brusselse gelijkschakeling. Natuurlijk spelen ook eenvou dige sentimenten een rol, zoals een eigen munt, een door dien ders en douaniers bewaakte grens, een zekere hoeveelheid buitenland, de romantiek van grens- en piketpalen die de ge schiedenis overal in de grond heeft geslagen en misschien wel de nationale identiteit die zo heeft de allerjongste ge schiedenis geleerd - veel hardnekkiger is dan de voor standers van internationale in tegratie hebben vermoed. Het oude Europa mag dan zijn ge breken hebben, het is niettemin een knus geheel van verschillen, waarin het moge lijk is gewoon 'nee' tegen je buurman of mogelijk zelfs te gen je lïele buurt te zeggen. Daar komt nog bij dat de natio nale staten - hoe klein ze in sommige gevallen ook zijn vitaal zijn gebleken. Ze heb- flt ben zich na de Tweede Wereld|di oorlog kunnen handhavenloc hebben de Koude Oorlog opJOJ merkelijk goed doorstaan en zijn - om zich de vijand van het lijf te houden - alliantiesjg aangegaan met anderen, zon- der zichzelf op te geven. Hefli< heeft nog gewerkt ookIe: tei De boodschap die de Europesqei burger de afgelopen wekeme heeft gegeven, lijkt dan ook alqel volgt te luiden: verdun het venpi maledijde Eurofederalismols met een fikse scheut subsidiaoe riteit. En staat het mengsel onaid dan nog steeds niet aan, dann< drinken we het eenvoudiger niet. Gun de Deen zijn eigeniu gereidheid, de Duitser zijnv< Mark, de Fransman zijn granen deur, de Brit zijn vorstenhuisjo< de Italiaan zijn chaos en de Ne*ei derlander zijn vermeendeta gidsfunctie, en alles is voor eins kaar. Grondvest op al die eifo< genaardigheden een 'Europaë van de Naties'. Laat Brussel iiinc die omstandigheid alleen datfrc gene doen wat de nationalde] staten afzonderlijk niet meems kunnen. Trek samen op zonris: der je eigen gezicht te verlieilil zen. Gooi de reusachtige hoelai veelheid ambtelijke kletspraatiie die Brussel produceert op dair mestvaalt van de geschieden nis. En vertel de burger vervolfei gens in de meest heldere taala' die maar denkbaar is waar jata mee bezig bent. in Op die manier is het een stulitr minder moeilijk te verklareifte waarom de armere zuidelij kal landen een tijdje op de zak van de rijkere noordelijke landeij/- moeten teren. Op die manier kunnen de Europese idealeGe weer van het stof worden ontgic daan waaronder ze door overijou verige Euro-zeloten zijn bedolifa ven. En op die manier hervindLa de burger zijn geloof in een irwa tegratie die alleen maar op basp- sis van de grootst mogelij kmi concensus tot een goed eindbe kan worden gebracht. Da Kortom, geeft Europa teru^a aan de burgers. (Jo Wijnen is corresponderiftu van deze krant in Brussel). je

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6