Ook boeren en taxichauffeurs nog in actie Bombardementen Azerbajdzjan op hoofdstad van Nagorno-Karabach Vergeefse oproep leiders Zuid-Afrika tot verzoening BUITENLAND Havel verliest presidentsverkiezing Panic bereid strijd aan te gaan met Milosevic 'Schoonmaak' van Kabul door Afghaanse regering UNIEKE CRUISE CARAïBISCH GEBIED ƒ2399,- C^idócGouxcmt ZATERDAG 4 JULI 1992 Shamir zou moordbrigade van Mossad hebben geleid JERUSALEM Het Israëlische dagblad Haaretz heeft gisteren gemeld dat premier Yitzhak Sha- mir gedurende zijn tien jaar durend dienstver band bij Israels geheime dienst, de Mossad, aan het hoofd heeft gestaan van een speciale eenheid die zich bezig hield met moordaanslagen. Haar etz beriep zich op anonieme bronnen. De woordvoerder van Shamir weigerde commen taar te geven op het bericht. „Wij gaan nooit in op berichten die iets te maken hebben met de activiteiten van de geheime dien sten in Israel". Shamir, die na de verkiezingsne derlaag van zijn Likudpartij afgelopen week heeft aangekondigd zich uit de politiek te willen terugtrekken, heeft zich zelden uitgelaten over zijn carrière in de Mossad, die duurde van 1955 tot 1964. PRAAG - Het federale Tsjechoslowaakse par lement heeft Vaclav Havel gisteren niet op nieuw tot president gekozen. Zoals verwacht werd Havels herverkiezing te gengehouden door de Slowaakse afgevaardig den in het parlement, die daarmee de splitsing van de federatie een stap dichterbij brachten. In de eerste stemronde, waarin om te worden ge kozen een drie vijfde meerderheid was vereist, stemden slechts 148 van de 300 parlementsle den op de huidige president. Ook in de tweede ronde, waarin een gewone meerderheid vol doende zou zijn geweest, wist Havel niet genoeg stemmen te behalen. Havels enige tegenkandi daat, de Slowaakse ondernemer Juraj Cop, trok zijn kandidatuur eerder gisteren op „persoonlij ke en politieke" gronden in. In een verklaring zei Havel dat de uitslag van de stemming niet alleen het verschil van mening over hemzelf, maar ook een politieke polarise ring in brede zin weergeeft. Op 16 juli zal een derde stemronde worden ge houden, met andere kandidaten. Levert ook deze stemming geen nieuwe president op, dan kan Havel zich opnieuw kandidaat stellen. Het is echter niet bekend of hij daarvoor voelt. Als er op 5 oktober, wanneer Havels ambtstermijn afloopt, nog geen nieuwe president is gekozen, dan moet het parlement de presidentiele be voegdheden overnemen. Het verlies van Havel vormt de weerslag van het verzet tegen zijn beleid in Slowakije, het oostelijke, armere deel van de Tsjechoslo waakse federatie, waar de verouderde indus trieën zwaar te lijden hebben gehad van de ver gaande economische hervormingen van de fe derale regering. Belgische regering akkoord met afschaffing dienstplicht BRUSSEL De Belgische regering is gisteren in principe akkoord gegaan met de afschaffing van de dienstplicht in 1994. Tevens is besloten het defensie budget tot eind 1997 te bevriezen op maximaal 5,4 miljard gulden. België zal wel zijn internationale ver plichtingen blijven nakomen. Binnen deze drie randvoorwaarden gaat minister Leo Delcroix van 'landsverdediging' proberen een histori sche herstructurering van het Belgische leger tot stand te brengen. Het leger wordt in de plannen die hij op tafel heeft ge legd, nagenoeg gehalveerd. De omvang moet in vijf jaar tijd worden teruggebracht van circa 87.000 tot rond 45.000 man. Het leeuwendeel van deze afslan kingsoperatie wordt bereikt door het schrappen van de dienstplicht (32.000 man). Walesa benoemt desnoods zelf Poolse regering WARSCHAU - President Lech Walesa van Polen zal 'desnoods zelf een premier en kabinet benoemen. Hij gaf het Poolse parlement tot vandaag de tijd om stap pen te zetten die resulteren in een nieuwe regering. „De gebeurtenissen van de afgelopen drie dagen wij zen uit dat de Poolse democratie, waar al driejaar aan wordt gewerkt, nog een lange weg naar volwassen heid heeft te gaan", stelde Walesa in een korte ver klaring. Walesa slaagde er, ook na grote pressie van zijn kant, niet in om het versplinterde parlement ach ter een regeringscoalitie te krijgen onder leiding van Waldemar Pawlak, de 32-jarige leider van de Boeren partij. Kort na de verklaring van Walesa begon het hervormingsgezinde driepartijenblok van oud-pre mier Mazowiecki aan onderhandelingen met een alli antie van vijf conservatieve partijen in een poging om tot een brede regeringscoalitie te komen. ie (vervolg van de voorpagina) nt PARIJS De vrachtwa- u-1 genchauffeurs zijn niet de te enigen die voor de zesde -1" achtereenvolgende dag voor moeilijkheden zor gen in Frankrijk. Ook boe ren en taxichauffeurs zijn nog steeds in actie, de eer sten al wekenlang tegen de EG-landbouwpolitiek, de taxichauffeurs ook te gen het rijbewijs met pun ten. In het toch al vrijwel geheel ge blokkeerde Noordfranse Lille kwam het gisteren tot een enorme vechtpartij toen vijf honderd boeren met hun trek kers te dicht bij het provincie huis in het centrum van de stad kwamen. Tweeduizend man oproerpolitie wachtten het gemengde gezelschap op. Banden gingen in brand, er werd geknokt en de wapenstok en traangas kwamen er aan te pas. Boeren blokkeerden ver der vrijwel volledig steden als Aix-en-Provence en Marseille. De enige die op het ogenblik profiteert van de acties zijn de Franse Spoorwegen. De grote vakanties zijn gisteren in Frankrijk begonnen en veel mensen hebben op het laatste nippertje toch maar een kaar tje voor de overvolle treinen genomen in plaats van in hun auto te stappen. De Nederlandse transporton dernemersorganisatie EVO heeft berekend dat de weg blokkades in Frankrijk vooral voor Nederlandse bedrijven grote financiële gevolgen kun nen hebben. Geen enkele polis dekt volgens de EVO bedrijfs verliezen als gevolg van bederf van ladingen vlees en bloemen in auto's die door de blokkades vastzitten. Onduidelijk is vol gens de EVO wie er voor de (fi nanciële) schade van de blok kades moet opdraven: de ver voeder, de leverancier of de ko per. De Franse staat kan niet worden aangesproken voor schade door bederf van goede ren, aldus de EVO. Aansprakelijk Nederlandse reizigers die op of vóór 1 juli naar Frankrijk zijn vertrokken en daar zijn ge strand, kunnen volgens de ver zekeraars hun extra reis- en verblijfskosten claimen op de reisverzekering. Dat geldt ook voor mensen die vanuit bij voorbeeld Spanje of Portugal naar Frankrijk zijn gegaan. De ANWB en de ANVR, de vereni ging van reisorganisaties, zeg gen geen idee te hebben hoe veel Nederlanders door de blokkades in de problemen zijn gekomen. Zelfs al zouden de vrachtwa genchauffeurs op korte ter mijn besluiten de actie af te blazen, is met de beste wil van de wereld met name de Auto route de Nord, de drukste au tosnelweg van Frankrijk, niet vóór morgenavond van de her en der staande losse opleggers te ontdoen. Lord Carrington op het vliegveld van Sarajevo, vlak voor hij besprekingen zou voeren met Moslims, Kroaten en Serven. Hij vertrok later met lege handen. (vervolg van de voorpagina) BELGRADO De nieu we premier van het nieu we Joegoslavië (alleen Servië en Montenegro), Milan Panic, lijkt bereid te zijn tot een directe con frontatie met president Milosevic van Servië. Dit valt af te leiden uit het re geringsprogramma van Panic dat de kranten in Belgrado gis teren afdrukten. De uit Belgra do afkomstige Amerikaanse zakenman spreekt zich daarin uit voor verkiezingen op korte termijn „op alle bestuursni veaus". Dit heeft Milosevic steeds van de hand gewezen. Ook wil Papic het mediamo- nopolie van Milosevics alleen- regerende socialistische partij breken en de economie in hoog tempo privatiseren. Milosevic had net kort geleden een aan tal belangrijke bedrijven gena tionaliseerd. Sarajevo ligt sinds gistermid dag weer onder hevige be schietingen van Servische eenheden. Dit meldde de Kroa tische televisie. Volgens radio- Zagreb namen Servische mili ties nog tijdens het bezoek van Lord Carrington de Bosnische hoofdstad opnieuw onder vuur. Hele wijken van de stad werdén door middel van artil lerie en machinegeweren aan gevallen. Maar in Zagreb wa ren geen gegevens beschik baar over mogelijke slachtof fers van de aanvallen. Volgens voorlopige gegevens kwamen gisteren bij de aanval door vliegtuigen op de Noord- bosnische stad Bosanski Brod zeker drie mensen om het le ven en werden verscheidene gewond. Joegoslavische ge vechtsvliegtuigen beschoten de olieraffinaderij in deze plaats. Ook woonhuizen in de omgeving van de installaties werden getroffen. Omstreden historicus ontcijfert dagboeken van Joseph Goebbels LONDEN De Britse Sunday Times heeft de exclusieve rechten bedongen van de dagboeken van nazi-propaganda- chef Joseph Goebbels. Deze zouden na 47 jaar zijn gevonden in de Centrale Archieven van de Russische regering in Mos kou. Volgens de erkende Duitse Goebbels-expert, Elke Frö- lich, van het Instituut voor Moderne Geschiedenis in Mün- chen betreft de vondst de authentieke en integrale dagboe ken. Het was een andere Britse krant, The Independent, die de vondst en de deal van The Sunday Times gisteren bekend maakte. Met het nodige wantrouwen, want degene die Goeb bels kriebelschrift voor de Sundays Times zal ontcijferen is de zeer omstreden Britse historicus David Irving. Hij tipte dezelfde krant een aantal jaren geleden over de fameuze 'Hitler-dagboeken', waarvan het Duitse blad Stern de we reldprimeur had. Achteraf bleek het om vervalsingen te gaan. JEREVAN Troepen van Azerbajdzjan in de encla ve Nagorno-Karabach hebben gisteren de hoofd stad Stepanakert van het gebied gebombardeerd. Daarbij zijn „talloze" slachtoffers gevallen, meldde de Armeehse tele- raketten gebruikt. Het waren de eerste beschietingen op Stepanakert in bijna twee maanden tijd, nadat in mei Ar meense troepen de stad Sjoes- ja veroverden, het laatste Azer- bajdzjaanse bolwerk in de en clave. Azerbajdzjaanse troepen trok ken volgens de Armeense tele visie gisteren ook Mardakert binnen, de belangrijkste Ar meense stad in het noorden van Nagorno-Karabach. Er zouden „zeer hevige gevech ten" worden gevoerd. De Russische televisie meldde verder dat zeventig Azerbajd zjaanse tanks hebben deelge nomen aan een offensief in het noorden van Nagorno-Kara bach. Volgens de zender wer den 38 ervan door de Armeen se troepen vernietigd. De Armeense minister van buitenlandse zaken, Raffi Ova- nessian, deed gisteren een op roep aan de internationale ge meenschap het Azerbajdzjaan se offensief te veroordelen. De Verenigde Naties hebben besloten een missie van des kundigen naar Azerbajdzjan en Armenië te sturen om te on derzoeken of chemische wa pens worden gebruikt in het conflict tussen beide landen. Bij bloedproeven van gewonde Azeri's zouden giftige stoffen zijn gevonden als mosterd- en chloorgas, zo is eerder ver klaard in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe. FIS eist herstel van democratische rechten ALGIERS Het verbo den Islamitische Red dingsfront in Algerije heeft de nieuwe president Ali Kafi gemaand de de mocratische hervormin gen te herstellen of anders een nieuwe cyclus van ge weld tegemoet te zien. De waarschuwing in de clan destiene nieuwsbrief Vrijdagt ribune was de eerste reactie van het FIS op dè benoeming van Kafi tot hoofd van het re gerende Hoge Staatscomité. Kafï (64) is de opvolger van de oorlogsheld Mohamed Boudi- af, die maandag in de oostelij ke kuststad Annaba werd ver moord. „De nieuwe macht heeft de keus tussen twee diametraal tegenovergestelde wegen", al dus de brief die gisteren was aangeplakt op de muren van de Al Arkam moskee. „Zij kan het volk zijn zeggenschap via vrij verkozen vertegenwoordi gers teruggeven, of zij kan de cyclus van geweld laten toene- Een vrouw ii Boudiaf werd maandag tijdens een toespraak in Annaba door een man in een politie-uniform doodgeschoten. Nog altijd wordt gegist of de fundamen talisten achter de moord zit ten, of de regerende elite die bang was voor zijn campagne tegen de corruptie. Kafi heeft een panel van juristen, militai ren en regeringsgezinde men senrechtenactivisten opgedra gen uit te zoeken wie voor de moord verantwoordelijk is. Het panel moet binnen drie weken verslag uitbrengen van zijn bevindingen. In zijn eerste toespraak sinds zijn benoe- ming heeft Kafi gezegd het fundamentalisme te zullen be strijden. Het Hoge Staatscomité heeft intussen de veiligheidszaken aanschouwt twee zwaar gewapende politie agenten. Ali Kafi, de r m opvolger van de vermoorde Boudiaf, heeft aan gekondigd i hard op te treden tegen fundamenta listen. FOTO: EPA in eigen hand genomen en het gezag van minister van bin nenlandse zaken generaal Lar- bi Belkheir ingeperkt. De wer kelijke macht in Algerije be rust naar wordt aangenomen als tevoren bij minister van de fensie generaal Khaled Nez- zar. JOHANNESBURG Vooraanstaande zwarte en blanke leiders in Zuid- Afrika hebben gisteren opgeroepen tot verzoe ning en verantwoord lei derschap om een escalatie te voorkomen. Ondertus sen ging de woordenstrijd tussen president F.W. de Klerk en het ANC onver minderd door. „We staan aan de rand van een ongekende ramp, die v^n alle betrokkenen de vaardigheden van groot leiderschap vereist", betoogde onder andere Des- mond Tutu, de aartsbisschop en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. Vrijwel op hetzelfde moment maakte de politie bekend dat opnieuw vijf doden zijn geval len bij geweld in de zwarte woonoorden. Circa vijduizend demonstranten marcheerden vanuit het woonoord Boipa- tong op naar barakken waar van de bewoners door de poli tie verantwoordelijk zijn ge steld voor het bloedbad in Boi- patong. De politie verhinderde de demonstranten, aanhan gers van het ANC, de verdere opmars naar de barakken. Van een verzoening tussen president De Klerk en het ANC is ondanks de oproepen geen sprake. Mandela ontkende de beschuldiging van De Klerk dat het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) een geweldda dige machtsovername be raamt. ANC-secretaris-gene- raal Cyril Ramaphosa wees een poging van De Klerk om de afgebroken onderhandelin gen over een nieuwe grondwet weer op gang te helpen van de hand. Het ANC heeft laten we ten ergens volgende week met een officiële reactie op de voor stellen van De Klerk te zullen komen. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 SUSKE ENWISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Hemel, kyh1 Ir zitten man op \[tlaar Datis ome feheimnnmge redderDe man die de 1 [die heuvelhy wen hl naar ons JIslang gedood heeftJh herhen hem aan lyn kleren1 7-daagse cruise van 28 november - 7 december p-p- Standaard Uitgeverij/Wavery Productions KABUL Afghaanse re geringstroepen hebben met steun van tanks giste ren honderden gewapen de strijders uit Kabul ver dreven tijdens de tweede dag van de veiligheidso peraties in de hoofdstad. Troepen van het Afghaanse verzet veroverden Kabul op 25 april na de veertien jaar duren de burgeroorlog. Sindsdien hield een scala aan guerrilla groepen en vroegere rege- rings-milities delen van de stad bezet, waarbij het centrale gezag werd genegeerd en bur gers werden geterroriseerd. Straatgevechten, overvallen, ontvoeringen en moorden wa ren aan de orde van de dag. De veiligheidsoperaties verlie pen tamelijk rustig. Er werden slechts enkele schoten afge vuurd en er waren geen berich ten over slachtoffers terwijl re geringstroepen woningen en openbare gebouwen binnen drongen om de gewapende bendes die ze hadden ge kraakt, er uit te verdrijven. Eerder deze week kondigde de regeringsraad, die wordt ge leid door president Burhanud- din Rabbani, aan dat gezamen lijke troepen van de 'ministe ries van binnenlandse zaken en defensie de stad zouden schoonvegen. De operatie be gon donderdag te midden van aanzienlijke verwarring. Bij incidenten doodden regerings troepen twee mannen en wer den twee anderen gewond. De schoonmaak van Kabul zal naar verwachting tien dagen duren. De strijders die worden verdreven, worden onderge bracht in barakken buiten de hoofdstad. Ze mogen hun lich te wapens als pistolen, Kalasj- nikov-machinegeweren en granaatlanceerders bij zich houden. Tanks, kanonnen en andere zware wapens worden in beslag genomen door de re geringstroepen. Speciaal voor onze lezers hebben wij deze fantastische droomcruise samengesteld. Vaarroute: Miami - Bahama's - Jamaica - Grote Cayman - Mexico - Miami De MS SEAWARD is voorzien van ongelooflijk veel luxe. Het koele zwembad op het zonnedek, het uitgebreide fitness-center, de diverse lounges, bars, restaurants en vele winkeltjes. Er is een bioscoop, een cabarettheater en een gezondheidsclub. Uw luxe 2-persoons buitenhut is voorzien van douche/toilet en t v. Inclusief: retourvlucht Amsterdam/Miami per Martinair charter luxe overnachting Holiday Inn Newport incl. ontbijt zevendaagse cruise op basis van volpension transfers Exclusief: excursies tijdens de cruise havengelden (Us 69 p.p.) Toeslag: 1-persoonskamer/hut 1160.- Wilt u nog een weekje verlengen in Miami? Dat kan! Vraag vrijbijvend ons programma aan!!! Inlichtingen en boekingen uitsluitend onder numme van maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5