Stalen muur en afranselingen houden Mexicanen niet tegen Maastrichtse Vrijthof strault de chique uit Saddam probeert verdeeldheid te zaaien onder tegenstanders BINNENLAND BUITENLAND Instemming over hervatting van de jacht op walvissen voor commerciële doeleinden StaidóC Goivuwit ZATERDAG 4 JULI 1992 Somalische vluchtelingen in Yemen hopen tevergeefs Idoor SALAH NASRAWI ADEN Van de meer dan 50.000 Somaliers die de af gelopen weken naar Ye men zijn gevlucht, reken den velen erop dat de rijke Arabische landen hun lij den met financiële steun zouden verzachten en door middel van diploma tieke inspanningen een einde zouden maken aan de burgeroorlog die in hun vaderland woedt. Hun hoop was vergeefs. In vier maanden van verwoede strijd in Muqdisho tussen twee Somalische facties die weige ren de macht te delen, zijn meer dan 30.000 mensen om gekomen of gewond geraakt. Door de droogte worden 4,5 miljoen Somaliers door de hongerdood bedreigd. Volgens hulpverleners sterven er dage lijks honderden, mogelijk zelfs duizenden mensen. Met een door bemiddeling van de Verenigde Naties tot stand gekomen staakt-het-vuren werd begin maart een einde gemaakt aan het bloedvergie ten. maar als gevolg van het conflict kan er niet geoogst worden en kan voedselhulp niet worden verdeeld. De gevluchte Somaliers wor den in overvolle vluchtelin genkampen ondergebracht. Als een van de armste landen binnen de Arabische wereld heeft Yemen nauwelijks de middelen om voor de vluchte lingen te zorgen. De gevluchte Somaliërs bevinden zich dicht bij het olierijke Saudi-Arabië en de welvarende Golf-sjeik- dommen. Maar tot nog toe heb ben deze landen niets voor ze gedaan. „De Arabieren zijn rijk en wij zijn arm", zegt Ismat Ahmed, een ingenieur uit de Somali sche hoofdstad Muqdisho. „Ie dereen geloofde dat de Arabie ren ons te hulp zouden komen en een eind zouden maken aan ons lijden. Maar er is niets ge daan om het moorden te stop pen". Verbitterd Volgens westerse diplomaten krijgt Yemen geen hulp van de rijke Arabische landen wegens zijn steun aan de Iraakse lei der Saddam Husayn tijdens de Golfcrisis. De Golf-monar- chieën zijn dit nog niet verge ten. Saudi-Arabië strafte Yemen eind 1990 voor zijn houding door een miljoen Yemeniti- sche gastarbeiders uit te wij zen. Hierdoor derfde Yemen jaarlijks ongeveer 2 miljard dollar (3,4 miljard gulden) aan inkomsten en werd de chroni sche werkloosheid in het land verergerd. De meeste Somaliërs in Ye men spreken weinig of geen Arabisch. Maar ze vinden dat de Arabische wereld de plicht heeft hen te helpen. Ze zijn verbitterd over het falen van de Arabische Liga bij de vele pogingen een einde te maken aan de burgeroorlog en over de tekortschietende hulp aan de duizenden Somalische vluch telingen in Yemen, Kenya en Etiopie. „Waarom zijn de Arabieren zo onverschillig? Ze doen niets om ons te helpen", zegt Haj Ji- lani Mouheidin, een gevluchte koopman uit Muqdisho, terwijl hij zijn zoons helpt bij het op zetten van een tent voor de fa milie. „We zijn moslims. dus waarom hebben de Arabieren ons verlaten?" vraagt hij zich af. Hij spreekt een beetje Ara bisch, dat hij heeft geleerd bij het handeldrijven met de Golf- landen. De 42-jarige Mouheidin en vele andere Somaliërs hier zeggen dat ze niet terug willen gaan naar Somalia en dat ze zich lie ver in een Arabisch land vesti gen, waar ze onderdak, veilig heid en welvaart hopen te vin den. De van oudsher aanwezige spanning tussen Yemen en Saudi-Arabië is onlangs weer opgelopen na hernieuwde Sau- dische aanspraken op een grensgebied waar onlangs een bescheiden hoeveelheid olie is gevonden. probeerden zij de VS binnen te TIJUANA Aan de Mexi caans-Amerikaanse grens, in de' veilige scha duw van een boom, tuurt Jesus Sanchez naar Ame rikaanse militaire reser visten die enkele meters noordelijker een stalen muur aan het opbouwen zijn. Maar muur of geen muur, Jesus Sanchez gaat vannacht nog, onder dek king van de duisternis, naar de Verenigde Staten. Hij heeft het zich heilig voor genomen. „Mijn familie zal niet van honger omkomen", zegt de 26-jarige elektriciën, die niet begrijpt waarom er een muur gebouwd moet worden als Mexico en de VS vriend schappelijke relaties onder houden. De muur, die bijna voltooid is, is bedoeld om de illegale immi granten uit Mexico en tal van Midden- en Zuidamerikaanse landen een halt toe te roepen. De meesten proberen vanuit de aan Californië grenzende stad Tijuana het land der onge kende mogelijkheden binnen te glippen. Langs de 3200 kilometer lange Mexicaans-Amerikaanse grens tussen Texas en Califor nië werden het afgelopen jaar een miljoen illegale arbeiders gepakt en teruggestuurd naar Mexico. Amerikaanse immi gratiefunctionarissen schatten dat een op elke drie illegalen in de kraag wordt gevat. De ille gale arbeiders die in 1990 in het district San Diego werden gepakt vertegenwoordigden 63 nationaliteiten; veruit de meesten waren afkomstig uit Mexico. De muur, bestaande uit oud Amerikaanse militair lan dingsmateriaal, is vier meter hoog en vormt de enige hin dernis tussen Mexico en San Ysidro, zo'n 20 kilometer ten zuiden van San Diego. De be doeling is de muur 22 kilome ter te laten doorlopen; twee derde is klaar. Een voor de hand liggende bijnaam was snel gevonden: de Berlijnse Muur. Rugzak vol hoop Bitterheid is aan beide kanten van de grens merkbaar. Joe Fields, lid van American Spring, een groepering die een door militairen gecontroleerde sluiting van de grens voor staat, zegt dat het land geteis terd wordt door een invasie waar de regering niets tegen doet. Leden van een andere groepering. Light Up The Bor der, zakken regelmatig naar de grensstreek af en verlichten deze met de koplampen van hun auto's, hiermee - symbo lisch - de grenswachten hel pend met een beter zicht. Ondertussen blijven de toe komstige illegalen zich iedere dag weer en masse verzamelen bij de muur en wachten daar op de komst van de nacht, of op een wisseling van de wacht door de Border Patrol, de Ame rikaanse grensbewaking. Ver kopers bieden mineraalwater en soep uit een pakje aan. Als de tijd rijp en de nacht donker is, begint het-kat-en muis-spel. Sommigen klimmen over de muur, anderen kiezen ervoor eromheen te rennen. Aan de Amerikaanse kant van de grens nemen velen een sprint richting heuvels, canyons en Californische stranden. Toe schouwers die een succesvolle vlucht waarnemen, applaudi- seren hartstochtelijk. De migranten dragen maar weinig persoonlijke bezittin gen en geld met zich mee, maar een rugzak vol hoop. Met een beetje geluk weten ze de 'migra' - de Amerikaanse im migratieautoriteiten die met helikopters en met met infra rode apparatuur uitgeruste wa gens patrouilleren - te slim af te zijn. De graffiti op de muur geeft aan hoe de Mexicanen erover denken: „Niemand kan ons het recht op werk ontnemen", „Als de Berlijnse Muur geval len is, waarom deze niet?". En: „We zijn geen illegalen, maar internationale arbeiders". Een tekening toont de agenten van de Border Patrol die een Mexi caan afranselen. De 38-jarige visser Daniel Lo pez probeert voor de eerste keer de VS binnen te komen. Hij reist samen met zijn 11-ja- rig dochtertje Teresa. Steeds meer vrouwen en kinderen vergezellen de mannen rich ting noorden, een teken dat veel families van plan zijn zo lang mogelijk in de VS te blij ven. Ontberingen Mexico heeft een werkloos heidscijfer van 40 procent en het minimumloon bedraagt omgeveer vijf dollar per dag. In de VS werken de Mexicanen in de bouw, als bediende, als kelner en als fruitplukker; ba nen die Amerikanen niet goed genoeg vinden. Velen werken tot ze iets gespaard hebben, keren dan voor een tijdje terug naar Mexico en ondernemen vervolgens opnieuw de reis naar de VS. Dat kan riskant blijken, want zachtzinning gaat het er niet aan toe in de grensstreek. In Casa de Imigrante in Tijuana, een opvangcentrum voor ille gale immigranten, lijdt Alejan dro Maria zichbaar pijn. Zijn gezicht is bont en blauw en zijn arm hangt in een mitella. Hij herinnert zich nog achterna gezeten te zijn door 10 rovers. Toen hij bijkwam miste hij de 60 dollar die hij in zijn schoen had verstopt. „Maar ik ga het opnieuw proberen", zegt hij stellig. Dat zal dan de zesde keer worden. Een onbekend aantal mensen sterft door verstikking in de kofferbak van auto's, gereden door 'coyotes', de mensen smokkelaars. In 1989 werden 117 lichamen uit de Rio Gran de opgevist. Maar Roberto Martinez, het hoofd van het American Friends Services comité in San Diego, beweert dat deze ontbe ringen in het niets vallen ver geleken bij de behandeling door de agenten van de Border Patrol. „Ze behandelen ze als criminelen. Ze worden vastge houden in koude cellen die op Turkse gevangenissen lijken. Vrouwen kunnen seksueel misbruikt, gemolesteerd en verkracht worden door agen ten van de Border Patrol", al dus Martinez. In mei presenteerde de men senrechtenorganisatie Ameri ca's Watch een onderzoek waarin de Amerikaanse grens wachten ervan beschuldigd werden „ernstig en systema tisch misbruik te maken van in hechtenis genomen illegale immigranten". De Border Patrol ontkent de beschuldigingen, maar geeft wel toe dat „misbruik van tijd tot tijd voorkomt." BEROEMDE TERRASSEN MAASTRICHT - Op het Maastrichtse Vrijthof ga je niet zomaar zitten. De terrasgangers zitten er voornamelijk om beke ken te worden, hetgeen dan ook met grote regel maat gebeurt. Zondag middag is kijkdag in Maastricht, zowel naar de mooie geveltjes als naar de mensen. Het Vrijthof is een mooi eind punt van een rondwandeling door Maastricht. Het hele centrum heeft een grondige restauratie achter de rug, het geen de stad tot een soort openluchtmuseum maakt. Veel fraaie gebouwen en ge veltjes, smalle straatjes met kinderkopjes en de Maas die dwars door de stad loopt, ma ken Maastricht tot één van de mooiste gemeenten van Ne derland. Het gaat goed met Maastricht en dat willen de Maastrichte naren weten ook. Op een zon dagse dag gaat men ook op zijn zondags gekleed, zeker als men naar het Vrijthof gaat. Op dit immense plein met uitzicht op de kerk merkt men dat Maastricht meer in Europa dan in Neder land ligt. Duits, Engels, Frans en Maastrichts zijn de talen die van elk willekeurig terras opklinken- Hier komen de mensen om te genieten van het Bourgondische leven. In de zomerzon drinken de be zoekers een glas wijn of een Wieckse Witte, het lokale wit bier. De terrassen liggen gecom centreerd aan een kant van het plein, van waaruit men uitzicht heeft op de kerk. Tenminste degenen die aan de straatkant op het terras zitten. De bomenrij aan de overkant van de straat hin dert het uitzicht van de ter- raszitters die zich tevreden moeten stellen met een tafel en stoeltje bij de ingang van het café. Niet dat dat een groot gemis is. Het Vrijthof zelf is een kale asfaltvlakte die slechts opgesierd wordt met een eenvoudige kiosk. De kerken zijn mooi, maar vanaf het terras is het een heel eind kijken. Mooie meisjes Gelukkig valt er op de terras sen zelf genoeg te genieten. Maastricht heeft de reputatie de stad van de mooie meisjes te zijn en alleen al die reputa tie lokt menig jongeman naar de binnenstad. Met grote re gelmaat komt een Alfa, BMW of sportauto langzaam lang het terras gereden. De twee blonde meisjes, die zich stra tegisch op de straathoek heb ben gevestigd, kijken even op als de mannelijke bestuur der voor hen afremt. Eén blik keuren ze hem waardig, dan gaan ze meteen weer verder met hun onverstaanbare, want in het Maasteechs ge voerde, gesprek. Naast hen zit een Japanse fa milie van een glaasje fris drank te genieten. De man probeert vanuit zijn stoel een foto te maken van het Vrij thof. Dat valt tegen, want de bomen ontnemen het zicht op de kerk. Dus besluit de man de hele familie maar op het plein neer te zetten. Moe der en de twee kleine meisjes stralen naar de camera. Zo dra het toestel klik zegt loopt de familie snel terug naar de koelere zitplaats. Met 25 gra den en stralende zonneschijn is het asfalt op het Vrijthof geen plek om voor je lol te gaan staan. Carnaval Even later waant de argeloze toeschouwer zich even op het kindercarnaval. Het Theater aan het Vrijthof loopt leeg na een kindertheatervoorstel ling. Ineens lopen honderden ouders met hun nog verklede en geschminkte kroost over het plein. De lokale ijstent wordt belegerd en tien minu ten later biedt het Vrijthof de aanblik van een kinderspeel plaats vol ijsjes etende kinde ren. Opvallend is wel hoe rus tig het er allemaal aan toe gaat. Geen geschreeuw en ge joel, maar ernstig kijkende kinderen die druk in gesprek zijn met pa, ma of andere fa milieleden. Rust en gemoedelijkheid zijn toch de sfeerbepalende facto ren van de Maastrichtse bin nenstad. De gemiddelde leef tijd op de terrassen ligt eerder rond de veertig dan rond de dertig jaar. Hier zit ten geen groepen jongeren luidruchtig de sfeer op een terras te bepalen. Integen deel, het gedistingeerde volksdeel, om het even welke -nationaliteit, overheerst. NICOSIA - Het gevrees de veiligheidsapparaat van Saddam Husayn is een nieuwe campagne be gonnen om verdeeldheid te zaaien onder de tegen standers van de Iraakse leider. Ondermeer door het plaatsen van autobommen op Kurdisch gebied hoopt Saddams politie de rivaliserende partijen tegen elkaar op te stoken, zo zeggen dissidenten en reizigers uit Irak. De kring waar Saddam op steunt wordt intussen steeds kleiner. „Zijn veiligheidsagenten zijn zowel in het noorden als het zuiden actief', zei woordvoer der Laith Kubba van het in Londen gevestigde uitvoeren de comité van de tegen Sad dam gerichte Iraakse Nationa le Raad. „Grote aantallen men sen zijn gearresteerd". Diplomaten in Baghdad heb ben de arrestaties bevestigd. Zij schrijven de verscherpte veiligheidsmaatregelen toe aan de groeiende ontevreden heid onder de 17 miljoen inwo ners van Irak die zware tijden Saddam Husayn in doormaken vanwege het 22 maanden oude embargo dat van kracht werd nadat Sad dam in augustus 1990 Kuwayt binnenviel. De Amerikanen en Britten willen dat de VN-sanc- ties van kracht blijven totdat Saddam is afgezet. De berichten van de reizigers uit Irak konden moeilijk be vestigd worden, aangezien Baghdad Westerse persbu reaus niet toestaat in Irak te opereren. Er zijn echter aan wijzingen dat de situatie in Baghdad verslechtert. De laatste dagen heeft de Iraakse regering de anti-Wes terse propaganda geïntensi veerd door Amerikaanse en Britse gevechtsvliegtuigen te beschuldigen van het vernieti gen van duizenden tonnen graan in het noorden van Irak. Deze en andere aanklachten tegen de VN lijken erop te wij zen dat de regering de bevol king wil voorbereiden op een groeiend voedseltekort. VN->experts in Baghdad heb ben in mei gezegd dat de graanoogst 25 tot 30 procent la ger zal uitvallen in vergelij king met vorig jaar. Ook de oogst van vorig jaar was bedui dend lager dan die van 1990. De Iraakse minister van land bouw Abdel-Wahab Mahmoud al-Sabbah beweerde vorige maand dat 50 procent van de graan- en zaadvoorraad verlo ren is gegaan en 95 procent van de pluimveefokkerij en veeteelt stil kwam te liggen door de Golfoorlog van 1991. Saddam heeft maandag de Ira kezen opgeroepen de ontberin gen met verdubbelde inspan ning het hoofd te bieden. De diplomaten, Arabische za kenlieden en Iraakse dissiden ten hebben hun twijfels over uitlatingen van de Amerikaan se veiligheidsdienst dat Sad dam, ondanks de sancties en de internationaal geisoleerde positie van het land, sterker is dan een jaar geleden. Ze geven wol toe dat Saddam het leger en de veiligheidstroepen ste vig in zijn greep heeft. Maar al lemaal benadrukken ze dat de ontevredenheid onder de Iraakse bevolking groeit. De Kurdische guerrillaleider Jalal Talabani zei tijdens een conferentie van de Iraakse op positie op 18 juni in Wenen dat Saddam lang niet zo machtig is als in het Westen wordt ver ondersteld. „Hij wordt gecon fronteerd met vele problemen, politiek, militair en econo misch", aldus Talabani. „Hij is totaal geisoleerd van het Iraak se volk. Hij wordt gehaat door de Kurden, shi'ieten, Turco- manen, Assyriers en een groei end aantal van zijn eigen sun- nitische moslims". Alle berichten bevestigen dat Saddam Baghdad en de direc te omgeving volledig beheerst en door twee divisies van zijn elitetroepen, de Republikeinse Garde, laat beschermen. De macht van de regering neemt echter af naarmate de afstand tot de hoofdstad groter wordt, aldus de Iraakse bronnen. „De veiligheidsmaatregelen worden steeds zichtbaarder en vermeende tegenstanders van de regering zijn in Baghdad en andere steden opgepakt, voor al in het noorden en zuiden", vorig jaar nog het toneel van Kurdische en shi'itische op standen, zo meldde een van de bronnen. Bomaanslagen Kurdische groeperingen bewe ren dat agenten van Saddam verantwoordelijk zijn voor een reeks van autobomaanslagen en sabotage-acties in het door Kurden bezette noorden van Irak waar onlangs verkiezin gen voor Kurdisch zelfbestuur gehouden werden. De in Tehe ran gevestigde Hoogste Raad voorde Islamitische Revolutie in Irak, de grootste shi'itische oppositiebeweging, zei deze week dat 75 officieren dez maand zijn opgehangen we gens „anti-regeringsactivitei ten". Hoewel deze bewering niet be vestigd kon worden zouden d{ executies de eerste van dit jaa zijn en aangeven dat Saddan nog steeds een militaire couj vreest. Saddam heeft zijn le ger, en met name de Repubü keinse Garde, en het binnen landse veiligheidsnetwerk ver sterkt. Zijn jongste zoon, de 24 jarige Qusai, staat aan he hoofd van het Speciale Veilig heidsapparaat, een in het pa leis gevestigd bureau dat dt drie belangrijkste veiligheid safdelingen in Irak contro leert. Saddams halfbroer en minis ter van binnenlandse zakei Wathban Ibrahim voert het be vel over de nationale politie korpsen. Een andere half broer, Sabawi, is hoofd van he veiligheidscommissariaat. Saddam heeft alle macht be perkt tot naaste familieledei uit de noordelijke stad Tikrit De invloed van de Baathpartij die sinds 1968 een sleutelro vervulde, neemt snel af ni Saddam zich steeds meer ver laat op groepen en personei die van zijn overleving afhan kelijk zijn om zelf op de beet te blijven, aldus de bronnen. KAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI 1187 - Weer herneemt de potvis zijn koers in zuidelijke richting en gen bij een school andere potvissen en wanneer de volgende dag de wat Rob ook doet, hij kan de vis niet bewegen terug te keren naar het zon opgaat, ziet Rob in de verte een schip dat recht op de school eiland, wat hem trouwens ook minder gewenst voorkomt, nu Lupardi aankomt. De andere potvissen vluchten snel; blijkbaar duchten zij het dier kennelijk uit de weg moet ruimen. Weer duurt de tocht vele gevaar. Maar de potvis van Rob blijft rustig doorzwemmen. Rob volgt dagen en nachten en Rob. die met de dag meer verzwakt, heeft alle nieuwsgierig de koers van het schip. Zou dat hem redding kunnen hoop op redding al opgegeven. De potvis voegt zich na enkele da- brengen? GLASGOW - De Internatio nale Walvisvaartcommissie (IWC) heeft gisteren een be langrijke stap genomen om na vier jaar de jacht op dwergvin vissen voor commerciële doel einden weer toe te staan. Een beleidsplan waarin die mogelijkheid wordt geopend werd tijdens de jaarlijkse ver gadering van de commissie in het Schotse Glasgow aangeno men met 16 stemmen voor en een stem tegen, terwijl elf lan den zich van stemming ont hielden. Tien van de 38 landen die deel uitmaken van de com missie wonen de vergadering niet bij. Dat het plan is aange nomen betekent een door braak voor IJsland, Japan en Noorwegen, die op dwergvin vissen jagen. Voor echter de jacht op dwerg vinvissen daadwerkelijk kan worden heropend, zullen de op walvissen jagende landen de commissie ertoe moeten bewe gen het in 1982 ingestelde ver bod op de commerciële walvis- jacht te herzien. Een voorstel daartoe kan op zijn vroegst in stemming worden gebracht tij dens de volgende vergadering van de commissie, over een jaar in Japan. Voor het beleids plan werd aangenomen had de commissie een voorstel afge wezen, waarmee Japan en Noorwegen wilden afdwingen dat voor volgend jaar vangst quota zouden worden vastge steld. De grote walvissoorten, zoals de blauwe vinvis, de potvis en de buitrug, waarvan er veel minder zijn, zouden be schermd blijven. Een coalitie van vijf landen on-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4