ÉZomer duurt langer in nieuw gebouw Ivan VROM Peiling: het CDA stoomt op BINNENLAND ABP gaat verzuim in onderwijs aanpakken Kabinetsberaad over begroting verloopt moeizaam L Eén loket voor alle uitkeringen ambtenaren li _^eid6c(Sotrumt ZATERDAG 4 JULI 1992 LSV-directeur vraagt 1 1,5 miljoen voor vertrek UTRECHT - Economisch directeur drs. H. Willems n' Van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) ?koz^eeft gisteren voor de kantonrechter in Utrecht een 1 geïibedrag van ongeveer anderhalf miljoen gulden ge- inisteist voor zijn vertrek bij de LSV. Willems wil zelf - na adslieen dienstverband van 21 jaar - weg vanwege een hii ofónflict met bestuur. De raadsman van Willems, rjp rztnr. E. Vilé, noemt als directe aanleiding voor het Vertrek van Willems een onderzoek van een extern tuss^dviesbureau dat een nieuwe structuur voor het LSV-bureau heeft ontworpen. Het bestuur staat ach ter de voorgestelde opzet, maar Willems en andere die stafleden zijn het er volgens Vilé absoluut niet mee gen pens. In de nieuwe opzet zou Willems worden „gede- stee<£rac*eercl van directeur tot hoofd van de economi sche afdeling. De uitspraak van de kantonrechter 1f. vVordt in de loop van augustus verwacht, dieq Vorderen rijbewijzen sneller Hoge Raad buigt zich over juridisch vaderschap DEN HAAG - Automobilisten die regelmatig onder invloed van alcohol rijden, hebben vanaf volgende week een grotere kans hun rijbewijs kwijt te raken. De politie heeft een com puterprogramma in gebruik genomen waarmee de procedu re van de vordering van rijbewijzen aanzienlijk sneller en eenvoudiger gaat dan voorheen. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft giste ren aan de korpschef van de Haagse gemeentepolitie J. Brand het eerste exemplaar van dit expertsysteem overhan digd. Het systeem is een hulpmiddel voor de politie bij de ar tikel- 18-procedure van de wegenverkeerswet voor de vorde ring van rijbewijzen. In 1991 werden 2.200 rijbewijzen gevor derd. Maij wil het aantal vorderingen opvoeren tot 10.000 in 1994. Dit aantal is volgens de minister gebaseerd op het aan tal „zware" alcoholisten met een rijbewijs. Brand verwacht dat het aantal wordt gehaald. „Zeker als het alcoholpromilla ge waarbij direct het rijbewijs wordt gevorderd iets naar be neden wordt gebracht". Maij wil dit in Europees verband af spreken. DEN HAAG - De Hoge Raad zal zich de komende maanden moeten buigen over een zaak waarbij voor de eerste keer het as pect juridisch vaderschap uit het Nieuwe Burgerlijk Wetboek ter discussie staat. De kwestie gaat om de ontkenning van het vaderschap van twee kinderen door een Poolse man. De man trad jaren geleden in Polen in het huwelijk trad met een Nederlandse vrouw. Het paar bleek het in Nederland slecht met elkaar te kunnen vinden en ging apart wonen. De vrouw kreeg daar na twee kinderen die de naam van de Poolse man kregen. Nadat het stel officieel was gescheiden, stelde de man dat de kinderen met zijn naam niet door hem waren verwekt. De moeder gaf dat toe. De eis van de man bij de rechtbank om de kinderen te on- techten werd echter afgewezen omdat hij „te laat was'. Binnen zes maanden nadat iemand te weten is gekomen dat hij het kind niet heeft verwekt, mag hij het juridisch vaderschap afwijzen. Advocaat mr.J. Groen heeft cassatie aangetekend bij de Hoge Raad. Volgens hem moet in het belang van de twee kin deren de man worden toegestaan het va derschap af te staan, ondanks dat hij daar te laat om heeft gevraagd. Volgens Groen is het in het belang van de kinderen dat zij kunnen worden er kend door de echte vader, met wie de moeder inmiddels is getrouwd. Z1Q ncüfld dop K treg^ ameOEN HAAG - Vanaf de blielfeifde van de zestien ver- telijlfliepingen tellende nieuw- aar ejjouw van het ministerie van VROM, naast het Cen traal Station, wordt de vern^uimtelijke werking van iveapet immense, met veel 5, is (jjias uitgevoerde glazen chtirgebouw pas echt duide lijk. CDbe bij elke stap licht trillende il he iangbrug, die de vleugels van [n y, iet gebouw met elkaar ver- lindt, geeft uitzicht op de bin- alan ,enstacj van j)en Haag, de i in werkkamers van de VR.OM- ie Kjunbtenaren en op de met pal- ikmiien gesierde terrassen in het >t p0ininisterie. Vijf etages hoger ïg va^jnt zon ^oor ^et ëeoPen~ %e dak, naar verluidt het enige van (|e 0penen kantoordak ter we- roiigici A]s het regent schuift het 'hmautomatisch dicht. erziHet nieuwe onderkomen van 5 vocfle ruim 3000 werknemers van 'ren(Pet ministerie wordt 24 juli ze dP001 W''ma BV, de bouwer, op- ^geleverd aan de Rijksgebou- e ^vendienst, opdrachtgever van U erhet 354 miljoen gulden kosten iij ziproject. Gisteren kon het voor de gfiet eerst van binnen worden hiktPezichtigd, in aanwezigheid architect Jan Hoogstad, 'as volgend jaar, als alle dien ten van het nu nog in houten rakken aan de Van Alkema- delaan gevestigde ministerie zijn overgebracht, zal het ge- pouw officieel worden geo pend. Het ministerie is het parade paardje van de Rijksgebou wendienst, zelf een onderdeel van VROM. Secretaris-gene raal Den Dunnen noemt het zelfs „het meest spectaculaire gebouw van Nederland". Vol gens Den Dunnen zit de „kick" van het gebouw hem in de puimte die niet als werkruimte is bedoeld: de terrassen voor de werknemers en de pu blieksruimte. En volgens di recteur-generaal Evers heeft architect Hoogstad „niet gege ven wat we wilden. We kregen veel meer". Ander gebouw Hoogstad zelf memoreerde hoe het gebouw tot stand is ge komen. „De opdracht was: ont werp een gewoon kantoorge bouw, met werkplekken voor ongeveer 3100 ambtenaren, vergaderruimten, bibliothe ken, dat soort dingen. Nu heb ik niet zoveel sympathie voor normale kantoren, ik vind het een van de meest saaie ruimte lijke vormen. De aanleiding om het hier toch anders te doen lag in de eisen van de ambtenaren. De discussie over ziekmakende kantoorgebou wen, het sick building syndro me, was in volle gang en de ambtenaren eisten dat er ra men in kwamen die ze zelf open konden zetten. Probleem was echter dat de geluidsbelas ting door treinen van het sta tion, de trams die onder het ge bouw door gaan en het gewone verkeer veel te hoog zou zijn. Bovendien vangt het gebouw veel wind, zodat de papieren van het bureau zouden afwaai en. Dus heb ik er een groot, glazen wind- en geluidsscherm voor geplaatst. Daardoor ont stond plotseling een heel an der gebouw, heel verruimend, waarbij je eigenlijk niet kan voorstellen dat er drieduizend mensen inwerken". Het resultaat was dat er in to taal acht grote serres ontston den, met een groot aantal ter rassen waarop de ambtenaren vanuit hun te openen ramen kunnen uitkijken. De tempe ratuur in die serres zal nooit minder dan twaalf graden en nooit hoger dan zo'n vijfen twintig graden zijn. „Door de serres is het een gebouw waar in het voorjaar vroeger begint, De hangbrug die de vleugels van het gebouw met elkaar verbindt. de zomer langer duurt en van winter geen sprake meer is. Het gebouw biedt daarnaast nu veel meer leefruimte dan werkruimte. En dat alles voor dezelfde prijs als bij een nor een trotse Hoogstad. Het nieuwe gebouw kan door de serres rijkelijk worden voorzien van subtropische plantqn en bomen. Boven be paalde ramen van de kantoor ruimten zijn daarnaast nog maal kantoorgebouw aldus pergola's aangebracht voor klimplanten. Het gebouw is ook verder zo milieuvriende lijk als maar enigszins moge lijk was. „We zijn tenslotte ook het ministerie van milieu, dus we hebben wat dat betreft ge probeerd het maximale er uit te halen. Voor bepaalde onder delen kwamen we daardoor wel wat duurder uit, in totaal zo'n twee miljoen gulden, maar het gebouw is verder niet duurder geworden dan ge pland", aldus directeur-gene raal van de Rijksgebouwen dienst Evers. UTRECHT Een zieke leraar heeft het een stuk .makkelijker dan een zie ke vertegenwoordiger of timmerman. Er is geen be drijfsarts, geen keuring, geen meldingsplicht en er zijn leraren die na drie jaar ziekteverzuim nog niets van hun directeur hebben gehoord. De school heeft allang een jonge, frisse vervanger voor de zieke collega. Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP), gesteund door een nieuw systeem van gezondheidszorg voor de scho len, gaat hierin drastisch ver andering brengen. Vijftien miljoen per jaar trekt het fonds uit voor terugdringing van het dramatisch groeiend ziekte verzuim in het onderwijs dat tussen 1976 en 1990 opliep van 4,6 naar 7,9 procent. Dat kost Rijk alleen aan vervangings- kosten al ongeveer 550 miljoen per jaar. De cijfers spreken voor zich. Het gemiddelde ziektever zuim in het onderwijs is bijna 8 procent en stijgt nog steeds. Datzelfde geldt voor de afkeu ringen: Het aantal leraren dat blijvend arbeidsongeschikt wordt verklaard steeg in vier jaar tijd van negen tot bijna twaalf per duizend. Het ABP besloot tot een inves tering van 45 miljoen gulden, verspreid over drie jaar, om hier een eind aan te maken. Er komt een bedrijfsgezond heidszorg voor het onderwijs, gecontroleerd door het ABP, en de scholen moeten de ver vanging voortaan zelf betalen. Tegen de kosten kunnen ze zich verzekeren door mee te betalen aan het Vervangings fonds. Twee districtsmanagers van het ABP, J. Rouschop en A. van der Hoeven, maakten de afgelopen maanden mee wat het ziekteverzuim op school in de praktijk betekent. „Er be staat in het onderwijs geen en kele traditie van zorg voor de zieke", zegt Van der Hoeven. „Als een leraar ziek wordt. De glazen wand zorgt voor een enorme ruimtelijke werking. FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS komt er meteen een ander. Een frisse kracht die ook nog netjes door het ministerie wordt betaald. Dat stimuleert niet om je over de gezondheid van je werknemers te bekom meren." Sinds het ABP, voorlopig nog als experiment, begonnen is navraag te doen bij iedere ambtenaar die langer dan een half jaar ziek is, bijkt hoe schrijnend de situatie in vooral het onderwijs is. Als een werk gever bij het ABP vraagt een zieke leraar af te keuren, vraagt de ABP-medewerker te genwoordig wat de directie de afgelopen tijd gedaan heeft onr\ de zieke terug voor de klas te brengen. Als het antwoord hem niet bevalt, weigert de ABP-medewerker de afkeu ring. De aard van de klachten van de zieke leraren wekt geen ver bazing: Ruim 60 procent van de afgekeurden in het onder wijs heeft psychische klach ten. Ook hier werden de ABP- medewerkers getroffen door de soms schrijnende werke lijkheid. Van der Hoeven: „De midlifecrisis bij voorbeeld slaat in het onderwijs veel har der toe dan in andere sectoren. Waar elders komt het nu voor dat een hbo- of academisch ge schoolde zo lang precies het zelfde soort werk moet doen?" „Opvallend is", voegt Van der Hoeven toe, „dat de leraar wis kunde veel minder snel af knapt dan de leraar maat schappijleer. Dat heeft ook te maken met de waardering van het vak: aan leraren wiskunde is groot gebrek, daar wordt nog wel met achting naar gekeken. Leraren maatschappij hebben het gevoel dat ze een impopu lair vak moeten geven dat vol ledig uit de mode is". Nieuwe maatregelen uit Zoe- termeer, zoals de dwang tot fu sies, voegen nieuwe gezond heidsbedreigende factoren toe. Bij enkele scholen experi menteert het ABP nu met ex terne adviseurs die dat proces begeleiden of, als de sfeer al slecht is, met de aanstelling van een interimmanager. Over de eerste resultaten is het pen sioenfonds tevreden. Omstreden reclame alsnog toegestaan AMSTERDAM - Reclamecampagnes van de jeansmerken Love en Jordache zijn alsnog toegestaan. Het college van beroep heeft gisteren de door de Reclame Code Commissie afgekondigde re clameverboden vernietigd. Het college vindt de reclame niet no deloos kwetsend of in strijd met de goede smaak en zeden. De poster van Jordache toont een vrouw die met haar armen om hoog en gekleed in een korte jurk tegen een hek geleund staat. Voor haar knielt een man die zijn gezicht tegen de buik van de vrouw aandrukt. In de campagne van Love omhelst een van de kijker afgewende man in onderbroek met zijn spijkerbroek ter hoogte van zijn knieën een met gespeide benen staande geklede vrouw. De klachten tegen de posters waren ingediend door de beweging Christenen voor de Waarheid. Zij strijden tegen de in hun ogen alsmaar groeiende stroom aanstootgevende reclame uitingen. Wachtlijst niertransplantatie groeit UTRECHT - De wachtlijst voor een niertransplantatie is ge groeid tot ruim 1.400 patiënten. Vorig jaar zijn 25 niertransplan taties méér gedaan (in totaal 426) dan in het jaar daarvoor. Drie kwart van de voor transplantatie geschikte organen en weefsels uit Nederland is afkomstig uit slechts veertien van de 170 zie kenhuizen. Dat staat in het gisteren verschenen jaarverslag over 1991 van de Nierstichting. In vergelijking met andere Westeuro- pese landen blijft Nederland met 27 donoren per een miljoen in woners ver achter. r DEN HAAG De bespre kingen in het kabinet over |de begroting 1993 verlo- jpen bepaald niet makke lijker in vergelijking'met vorig jaar. |,,De ministers gaan niet moe deloos naar huis, maar zijn wel bezorgd", zei premier Lubbers gisteren na afloop van de eer ste vergadeTweek over de be groting. Volgens Lubbers zijn de pro blemen die nu worden behan deld niet zo zeer van partij-po litieke aard. „De debatten gaan niet langs de scheidslijnén van de coalitiepartijen. De argu menten worden juist vanuit de portefeuilles van de ministers in gebracht", aldus de premier. Hij doelt daarmee met name op de kostenoverschrijdingen op het budget van Volksge zondheid en de eis van minis ter Ritzen van onderwijs die meer geld wil hebben voor ver betering van de onderwijssala- rissen. Ritzen heeft gisteren zijn eis schriftelijk bij het kabi net ingediend. Hoe hoog dat bedrag is, wilde de premier niet meedelen. Op het budget van Volksge zondheid kampt staatssecreta ris Simons met name met het probleem van hogere uitgaven voor specialisten, de budget ten van ziekenhuizen en de flinke stijging van de uitgaven voor hulpmiddelen die sinds enkele jaren in de AWBZ (de toekomstige basisverzekering) zijn opgenomen. Volgende week beslist het ka binet over de uitgaven van alle ministeries. In augustus komt het kabinet normaal gespro ken weer bijeen om dan de in komsten voor de begroting voor volgend jaar vast te stel len. De echte ingrijpende be sluiten over de koppeling en compensatie voor de minima worden dan genomen. PEN HAAG - Het CDA lijkt de klappen in de opi- ihiecijfers van de afgelo pen weken teboven te sfijn- 11 !eiDe christen-democraten zijn Volgens een 29 juni afgesloten leiling van het bureau Inter- i voor rond de 52 ze tels. Dat is drie meer dan de Iweek ervoor en een gestage rinst ten opzichte van het ver bies van rond de tien, medio tegenover de huidige sterkte van 54. De PvdA weet volgens bureau Interview na het nu maanden aanhoudende desastreuze verlies de lift om hoog maar niet te pakken te krijgen. De partij staat op circa 25 zetels, bijna een halvering ten opzichte van de huidige 49. De Interview-gegevens staan overigens in een schril con trast tot die van het NIPO. Dit bureau gaf op basis van twee weken geleden gemeten kie zersgunst de PvdA een herstel naar 32 zetels, terwijl het CDA zich een forse aderlating van negen zetels ten opzichte van de huidige 54 zou moeten laten aanleunen. Blijkens Interview blijkt de ze getocht van D66 in de peilin gen tot staan te zijn gebracht. De partij is volgens de jongste meting goed voor 31 zetels. Dat is weliswaar nog een riante winst van 19, maar toch weer vijf minder dan de 36 die de partij medio mei scoorde. De WD kan volgens Interview nog steeds rekenen op een lichte winst van drie zetels ten opzichte van de huidige 22. optiek 's-Gravenhage L v. MMntofvoort 135 r. Hoytvmactrut 107 IFr H«odnkl«f^42 Haulstrul 19 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15 00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. CASPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON Lagere straffen in incestzaak ARNHEM - Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren in de Rhedense incestzaak negen fa milieleden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van acht maanden voorwaardelijk tot vijf jaar. De laagste straf was voor de 56-jarige vader en de hoogste straffen voor een 32- en 34-jarige oom. De moeder, die de ooms op de hoogte hield van de menstrua- tiedata van haar dochters en die haar tegenstribbelende dochters soms vasthield, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier jaar. De ver oordelingen zijn aanzienlijk la ger dan die van de Arnhemse rechtbank. Deze veroordeelde de negen vorig jaar tot gevan genisstraffen variërend van een tot en met zeven jaar. Dat de straffen lager uitvallen komt omdat de familieleden zijn vrijgesproken voor ver krachtingen van het jongste slachtoffer. Déze vrijspraak baseerde het hof op de medi sche verklaring van ex-assis tent mevrouw A. Hoek van Kooten die in 1988 het jongste slachtoffer medisch had on derzocht en had verklaard dat het meisje nog maagd was. De raadsleden van de negen ver dachten hadden deze medi sche verklaring aangetroffen in een oud strafdossier. Lsd-trips Een aardbei als hallucinerend middel. De politie trof dergelijke vellen met lsd-trips deze week in een auto in Amsterdam aan. Er werden in totaal zo'n 50.000 trips gevonden met een straatwaarde van rond de 500.000 gulden. De bestuurder van de wagen is aangehouden. FOTO:ANP (vut, pensioen, functioneel leeftijdsontslag) zouden door het ABP moeten worden ver zorgd. Momenteel zijn deze ta ken nog verspreid over Heer len (ABP), Emmen (Dienst ziektekostenvoorziening), Zoetermeer (Dienst ontslaguit keringen) en Groningen (uit kering onderwijspersoneel). Het kabinet moet nog een standpunt over het advies be- DEN HAAG Alle uitkerin gen aan ambtenaren die te ma ken hebben met inkomensder ving moeten voortaan aan één loket verstrekt worden'. Dit ad vies geeft het onderzoeksbu reau Berenschot aan minister Dales van Binnenlandse Za ken. Volgens Berenschot kan aan zienlijk op de uitvoering van de sociale zekerheid worden bespaard en kunnen veel meer ambtenaren weer aan het werk worden geholpen als de instan ties die zich nu met de regelin gen bezighouden, de handen ineenslaan en een netwerk van regiokantoren oprichten. Zo stelt Bereschot voor de uit kering in verband met ontslag, arbeidsongeschiktheid of in validiteit door één organisatie te laten verstrekken. De leef- tijdsafhankelijke uitkeringen

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3