Valkenburg is klaar voor de Tour Tour de France £«icUeöou/ia/rit ZATERDAG 4 JULI 1992 PAGINA 39 Valkenburg aan de Geul, [iet boven- en ondergrondse piergelplaatsje in Zuid- JLijnburg, is het oudste Ivakantiestadje dat ons land kent. De toeristische trekpleister heeft in de afgelopen honderd jaar een internationale vermaardheid opgebouwd, e vijfhonderd hotels zijn §zamenlijk goed voor vier ljoen toeristen op basis. In de maand juli rdt het in Valkenburg in Kt hoogseizoen nóg ukker dan gewoonlijk; de Pour de France komt namelijk op bezoek. Valkenburg is op 11 en 12 ,uli etappeplaats. m)0r Rene Dons De Tour de France verliet op 30 juni i978 bij het plaatsje Meer de Neder- pndse grens en daarna hebben we le Ronde van Frankrijk binnen onze andsgrenzen nooit meer terugge- >n te jien. Op zaterdag 11 juli maken de e Tour-wielrenners hun rentree, want ip die dag is de finish van de zevende itappe in Valkenburg. Dit alles in iet kader van de Europese eenwor- ling, ofwel de openstelling van de iandelsgrenzen in Europa. je Tour de France doet dit jaar om eval |ie reden maar liefst zeven landen ier tan, waaronder dus ook Nederland. Valkenburg was overigens niet de jnige gemeente die Tour-directeur en- 'ean-Marie Leblanc met zijn organi- atie wilde ontvangen. Ook Den Jaag en Den Bosch stonden met pen armen, maar de gemeente 5''st raar al eens drie wereldkampioen- mdephappen en vele nationale wieler- jampioenschappen werden gereden, jeeg de voorkeur. len van de grote voordelen van Val- jenburg bij het binnenhalen van de jour was dat het stadje werd verte- te pnwoordigd door burgemeester Jo Imeets. Deze bestuurder heeft niet c lleen een uitstekende lobby uitge- leel-perd. Smeets was er ook verant- Joordelijk voor, dat het voorstel om e Tour naar Zuid-Limburg te halen Set door zijn gemeentebestuur Jerd gedwarsboomd, jok [oewel de burgervader hier weinig ver wil zeggen, is het in Valkenburg lom bekend dat de besluiten over de 'our de France in een sneltrein- &art werden genomen. n Prots d Smeets is trots op zijn 'helden- s eniead'. De 69-jarige inwoner van de erkrade is sinds februari weer bur- imeester-af, omdat hij als invaller oor de zieke Gielissen fungeerde, nds die tijd wordt de post door die onstant Nuytens bekleed.De heer uytens mag het inderdaad afrna- pn", zegt de 69-jarige Jo Smeets in [jn woning in Kerkrade opgewekt. Ik zit op 11 en 12 juli onbekommerd atenp de tribune naar al het wielerge- 'eld te kijken. Ik hoef mij gelukkig ort" ergens mee te bemoeien". heb ik in dat weekeinde e tijd om eens echt van de Tour de rance te genieten. Het is echter iet zo dat ik mijn collega Nuytens eke;|et een probleem heb opgezadeld, s. jant evenals de rest van Zuid-Lim- prg is ook hij zeer ingenomen met p komst van de Tour de France". Smeets hoorde op 22 oktober dat p Sociéte du Tour de France zijn lenmalige gemeente in de wieler ende had opgenomen. In het Palais ps Arts et des Congrès in Parijs lerd Smeets onder anderen door iid-Tourdirecteur Jacques Goddet, ie als eregast naast hem zat, gefeli- keerd. Dat was toch wel heel bijzonder", Bgt Jo Smeets. „Niet alleen omdat aar e heer Goddet naast mij zat, maar. tet was voor ons een complete ver- psing. Wij wisten dat Valkenburg P beste Nederlandse kandidaat i, maar dat moet dan wel in het luteschema te realiseren zijn. We iten dat Brussel opgenomen zou •den. Koblenz stond ook min of ir vast. Dus als de Tour-direktie had willen aandoen, dan ld de organisatie een etappe meer lig gehad. Bovendien hebben de iners in Noord-Frankrijk al de no- jge vlakke etappes achter de rug. fet de Cauberg in ons trajekt had- en wij een streepje voor. Toch bleef et gissen". Bij het ontvouwen van het route- chema werd onze hoop in werkelijk- eid omgezet. Ik was niet alleen blij iet de definitieve komst van de our naar onze gemeente, maar ik 'as eveneens zeer content met de ita. We hadden het ons niet beter nen wensen: 11 en 12 juli, mid- in het hoogseizoen. Bovendien lart de etappe in Brussel, de belang- ijkste stad van de Europese Ge meenschap Dapper tiet binnenhalen van de Tour is oor ons een enorme klapper. We ,ébben op die gedenkwaardige dins- best een leuk feestje gevierd, ijpHt de publicitaire waarde van de r Jpnde van Frankrijk is natuurlijk ^-#horm. Voor Valkenburg is het een /^weldige promotie. De bekendheid Jan de gemeente zal na 11 en 12 juli FOTO'S BURO WlDDERSHOVEN De oude en de nieuwe burgemeester voor het oudste station van Nederland. Jo Smeets (rechts) en Constant Nuytens verheugen zich op de Tour-aankomst in Valkenburg. nog veel groter zijn dan nu al het ge val is. En dit tegen relatief weinig kosten. „Ik ben nu 34 jaar burgemeester. In die periode heb ik veel meege maakt", blikt Jo Smeets terug. „Maar dit is toch wel één van de hoogtepunten. De Tour heeft iets speciaals. Ik ben ook burgemeester van Kerkrade geweest. Ik heb daar door veel wedstrijden gezien van de voetbalclub Roda JC, maar de Tour de France is iets veel groters". „Valkenburg heeft met de wereld kampioenschappen, nationale kam pioenschappen en de Tour de Fémi- nin al een flinke wielerhistorie, maar de komst van de echte mannen vormt toch wel de bekroning". Een gemeente die de Tour de France binnen haar grenzen wil hebben, moet daar veel voor over hebben. De organisatie verlangt ten eerste een bankgarantie van een miljoen Fran se francs (circa 350.000 gulden). Daarnaast worden er enorm hoge ei sen gesteld op het gebied van com mercie, veiligheid en faciliteiten. Valkenburg had dus het voordeel dat de gemeente veel ervaring heeft met grote wedstrijden. „Verdeeld over acht landen waren er iets van ruim honderd andere kandi daten. In Nederland waren dat Den Bosch, Den Haag en Valkenburg. Oud-sportjournalist Fred Racké kwamen wij als vertegenwoordiger van de gemeente Den Haag bijna overal tegen. Den Haag haakte ten slotte als laatste concurrent af'. „De lobby om de Tour binnen te ha len is erg tijdrovend geweest. In 1990 werden de eerste contacten ge legd door de toenmalige burgemees ter Gielissen. Tijdens de Tour de Fé- minin gooide hij een balletje op. Daarna hebben we de direktie nog vele malen bezocht, is er heel veel correspondentie geweest en zijn er uiteraard veel kosten gemaakt". „Wij konden dit alleen dankzij de steun van ARC Sports en Events, want als kleine gemeente kun je dit financieel niet doen. Door de com merciële rechten aan ARC Sports en Events over te doen, halen wij nu voor een 'prikkie' de Tóur in huis". „De gedrevenheid om de Tour naar Valkenburg te halen was groot, maar niet grensoverschrijdend. Als wij daar een paar honderdduizend gulden voor over hadden moeten hebben, dan was Valkenburg zeker afgehaakt. Als buitenstaander heb ik nu begrepen, dat de gemeente een kleine anderhalve ton moet bijleg gen. ARC neemt het grootste deel voor zijn rekening. Voor die ander halve ton krijgt Valkenburg dus een enorme promotie. De Tour wordt da gelijks door twintig landen live op de buis gebracht, er zijn dertig radio stations aanwezig en honderd lan den verzorgen samenvattingen. Hierdoor bedraagt de totale kijk- en luisterdichtheid 1,5 miljard men- Promotiefilm „Elke dag wordt er voor de aan komst in de etappeplaats een promo tiefilm vertoont over de gemeente. We verwachten hierdoor een enorme respons, waarvan alle partijen in Valkenburg aan de Geul hun reve was het voor het publiek niet zo interessant. Bovendien laten wij nu bij de grens een Nederlandse recla mekaravaan aansluiten". De bijkomende kosten voor de Tour de France weet Valkenburg redelijk binnen de perken te houden mede door de hulp van de diverse wieler verenigingen uit Zuid-Limburg. Desondanks kampt de gemeente met een tekort van 151.800 gulden. De totale begroting bedraagt 612.300 gulden. ARC Sports en Events neemt 452.500 gulden voor haar rekening, zodat de gemeente het verschil, 151.800 gulden, zelf moet bijpassen. „Voor ons is dat een heel aanvaard baar bedrag", aldus burgemeester Nuytens. „Op het gemeentehuis hebben wij de afgelopen maanden al kunnen merken, wat de Tour de France allemaal los maakt. Dat is echt ongekend. Sinds oktober/no vember van het vorig jaar zijn alle hotels voor het tweede weekeinde in juli al volgeboekt. Wij verwachten in dat weekeinde zeker tweehonderd duizend mensen in Valkenburg". „We krijgen telefoontjes met vra gen; waar mensen nog kunnen loge ren en of ze beter met de auto of met de trein kunnen komen. Of waar ze kunnen parkeren. Hoeveel mensen er precies komen kunnen we moei lijk inschatten. Voor ons is dat ook een vraag. Hoe doen bijvoorbeeld de Nederlanders het in de komende Tour en in hoeverre zijn de weers omstandigheden bepalend? We zul len moeten afwachten". Steun De gemeente heeft veel steun van de wielerclubs die veel vrijwilligers af staan. „Op de eerste dag rijdt het pe loton dus 54 kilometer door Neder land. Wij kunnen dat niet allemaal met dranghekken afzetten. Daarom zullen wij een. beroep moeten doen op vrijwilligers die de weg voor het peloton vrij houden. Daarnaast wor den wij ondersteund door de politie. Die kosten zitten niet in onze begro ting opgenomen, omdat wij die niet hoeven te betalen. Maar de politie kosten zijn uiteraard ook flink. Per uur dat de Tour de France in Neder land verblijft, kost dat de politie ruim 16.000 gulden aan personeel". De Tour-organisatie bestaat dat weekeinde al uit ongeveer driedui zend personen met duizend auto's. De Sociéte du Tour de France heeft 240 medewerkers. Op het moment dat de Tour start zijn er 22 ploegen met negen renners. Die 198 cou reurs worden door 450 mensen (ploegleiders, masseurs, mecani ciens, pr-mensen, artsen en juryle den) omringd. De reclamekaravaan telt ongeveer duizend mensen en de Tour wordt door ongeveer 650 me dia-vertegenwoordigers gevolgd. De persmensen worden weer door 650 chauffeurs en technici begeleid. „Inderdaad gigantische aantallen", zegt Nuytens. „Maar wij zullen er voor zorgen, dat die mensen op 11 en 12 juli kunnen eten, drinken en sla pen. Dat vereist een flinke organisa tie. Maar heel Valkenburg en ik denk ook heel Limburg is er trots op, dat wij de Tour de France mogen ontvangen. We zijn er klaar voor". Kastelein Corten op de plaats waar de zevende Tour-etappe volgende week zaterdag finisht. worden verreden. „Die mensen moeten nu uitwijken naar het einde van het seizoen. Dat is niet eerlijk", oordeelt Kuipers. „Wij verwachten trouwens dat het wel mee zal vallen met de extra in komsten uit de Tour de France. De café's en hotels zijn in juli altijd vol geboekt. Diverse hoteliers voelen er overigens weinig voor om hun vaste klanten naar huis te sturen". Ook kastelein Corten van café-feest zaal Noben in Vilt had aanvankelijk wat moeite met de komst van de Ronde van Frankrijk. Niet dat hij een tegenstander van de Tour was, maar de gemeente wilde wat grond van hem huren. De zevende etappe eindigt op enkele meters van zijn café en daar wilde de gemeente tri bunes plaatsen. Corten: „We hadden goede monde linge afspraken gemaakt, maar toen. ik de overeenkomst in de bus kreeg klopte het een en ander niet. Na een nieuw gesprek met de gemeente zijn we er uitgekomen. Ik hoop dan ook dat de aankomst van de Tour in Vilt een enorm succes wordt, want daar van ben ik nooit een tegenstander geweest. Met het café zullen wij er alles aan doen om er een hele gezelli ge dag van te maken Kerkdiensten „Deze week belde een vrouw wiens dochter op zaterdag 11 juli trouwt", zegt burgemeester Constant Nuy tens. „Die vroeg of de stoet 's mid dags door het centrum van Valken burg kon rijden en zo niet of dat dan alsnog geregeld kon worden. Dat kan natuurlijk niet. Op die manier houd je altijd tegenstanders. Ook de kerkdiensten komen enigszins in het gedrang, want op zondagmorgen vertrekt het peloton richting Ko blenz. De kerken vinden weer dat de zondagsrust geschonden wordt". „En de ondernemers hebben gelijk als zij stellen dat onze gemeente over bekendheid geen klagen heeft, maar die is niet altijd even positief. Daar om is deze Tour de France voor ons heel belangrijk. Ik kreeg dit in febru ari, toen ik werd benoemd, op mijn bordje geschoven. Maar ik ben er heel erg gelukkig mee. Want de Tour de France heeft een geweldige im pact. Dat zou de middenstand toch ook moeten inzien. Toen Valken burg zich kandidaat stelde, is er aan de ondernemers gevraagd of zij het initiatief wilden sponsoren, maar toen was er geen belangstelling. En nu klaagt men dat wij de rechten aan ARC hebben verkocht. Dat is niet reëel". De route voert volgende week zater dag 54 kilometer door het Zuid-Lim burgse landschap. In Vroenhoven wordt de Belgisch-Nederlandse grens gepasseerd. Aanvankelijk wil de de Tour-organisatie slechts enke le kilometers door Limburg laten rij den. „De gemeente Valkenburg heeft sterk gepleit voor meer kilome ters", verklaart Nuytens. „Anders nuen zullen hebben. Daarom was het eerder genoemde bedrag voor mij geen probleem. Gelukkig dacht de gehele plaatselijke politiek er zo over". Behalve Jo Smeets heeft ook de Lim burgse sportjournalist Bennie Ceu- len er mede voor gezorgd dat de Tour de France op 11 en 12 juli naar Valkenburg komt. De verslaggever was al sinds twee jaar de Nederland se contactpersoon, délégué, voor de Société de Tour de France. Ex-prof- wielrenner Ceulen was al vaker be trokken bij de organisatie van grote wedstrijden. De finish van de zevende etappe ligt eigenlijk net buiten Valkenburg, na melijk in het plaatsje Vilt achter de Cauberg, waar Jan Raas in 1979 we reldkampioen werd. Toevallig pal voor de deur bij Bennie Ceulen. „Maar dat is een beslissing van de gemeente geweest", zegt de inwoner van Vilt. Bennie Ceulen heeft als taak om namens de Tour de France-organisatie de contacten met de gemeenten en de plaatselijke instanties te onderhouden. Als délé gué heeft hij de eindverantwoording en daarom ziet hij erop toe dat de af spraken ook nageleefd worden. Daarnaast begeleid hij Antenne-2 dat van elke etappeplaats een pro motiefilm maakt van ongeveer twee minuten. Dit wordt integraal tijdens de wedstrijden uitgezonden. „Uiter aard komen er nog specifieke zaken bij, zoals de infrastructuur. Op som mige punten moeten er nog enkele vluchtheuvels en paaltjes worden verwijderd. Maar Valkenburg is ruim op tijd klaar om de Tour de France te kunnen ontvangen". Middenstand Overigens is niet iedereen even en thousiast over de* komst van de grootste wielerronde. De plaatselij ke middenstand staat allerminst te trappelen, omdat de ondernemers vrezen dat hun belangen zijn onder gesneeuwd. Valkenburg heeft de re clame-rechten immers aan ARC Sports en Events verkocht. Hieraan zitten wel de nodige restric ties verbonden. Alle contracten en contacten van de Tour-organisatie moeten gerespecteerd worden. De vrijheid van het marketingbureau uit Bunnik is dus zeer beperkt. Des ondanks heeft dit bedrijf zich voor een kleine 500.000 gulden garant ge steld. Jan Kuipers vertegenwoordigt de ondernemers: „Er is wat onbegrip bij de plaatselijke middenstand, om dat wij de waarde van de komst van de Tour minder hoog inschatten. Er is vorig jaar een onderzoek gehou den en daaruit bleek dat de naams bekendheid van Valkenburg bijna honderd procent is. Ook zonder de aankomst van de Tour puilen de ho tels hier uit". De wielerwedstrijd die de midden stand elk jaar zelf organiseert, mag deze keer niet in juli en augustus

Leidse Courant | 1992 | | pagina 39