Succes heeft Indurain niet veranderd Het kleine radertje en het grote geheel Tour de France Ceidóc Qowuxnt ZATERDAG4 JULI 1992 PAGINA 31 i>V Zoetemelk is de trouwste Joop Zoetemelk was de Tour in zijn loopbaan het meest trouw. De Ne derlander startte als enige coureur in de Tour-historie zestien keer en haalde even veel keer het einde. Lu- cien van Impe haalde vijftien op vijf tien. André Darrigade finishte in veertien starts dertien keer, Ray mond Poulidor twaalf keer op veer tien starts, Joaquim Agostinho twaalf keer op dertien starts en Henk Lubberding en Gerrie Knete- mann haalde allebei elf keer het ein de, terwijl ze dertien maal aan een Tour begonnen. Bahamontes en Van Impe bergkoningen Frederico Bahamontes en Lucien van Impe zijn de ongekroonde berg koningen van de Ronde van Frank rijk. De Belg won zes keer in de jaren 1970-1980, de 'Adelaar van Toledo deed dat tussen 1950 en 1960. De Spanjaard Julio Jimènez werd drie keer eindwinnaar, Gino Bartali, Fausto Coppi, Charly Gaul, Imerio Massignan en Luis Herrera twee Vijftien maal won een Spanjaard, elf maal een Belg, negen keer een Ita liaan of Fransman. Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse zijn de enige twee Nederlandse triomfators van het bergklassement dat in 1933 werd geintroduceerd. De bijbeho rende bolletjestrui is er sinds 1975. De langste en de korste De langste Tour de France van voor de oorlog was die van 1926 (5745 km); van na de oorlog die van 1948 (4922 km). De kortste Tour van voor de oorlog was die van 1904 (2388 km); van na de oorlog die van 1989 (3282 km). De langste etappe van voor de oorlog werd in 1919 verreden: tussen Les Sables d'Olonne en Bayonne, een af stand van 486 kilometer. Na de oor log was de langste etappe in 1952 toen tussen Vichy en Parijs 354 kilo meter moest worden afgelegd. De kortste etappe van voor de oorlog was die tussen Royan en Saines, in 1937, slechts 37 kilometer. Na de oorlog was de rit van 1971 tussen Luchon en Superbagnéres het kort ste: 19,6 kilometer. De snelste Tour van voor de oorlog werd in 1939 verreden toen er een gemiddelde van 31,986 kilometer werd gehaald. Na de oorlog, in 1988, was het snelste gemiddelde 39,142 kilometer per uur. Merckx de meeste dagsuccessen Eddy Merckx voert met grotè voor sprong de ranglijst aller tijden aan voor wat betreft het aantal etappe zeges. De Belg kwam in de Tour 34 maal als eerste over de eindstreep. Bernard Hinault is goede tweede met 27 dagsuccessen. André Leducq volgt dan met 25, André Darrigade met 22 en Frangois Faber en Nicolas Frantz met ieder 20. Ondanks zijn jaarsalaris van 2,8 miljoen gulden denkt Miguel Indurain nog altijd meer aan het uitbreiden van zijn erelijst dan aan zijn bankrekening. De man die weinig waarde hecht aan uiterlijk vertoon, was daarom maar wat gelukkig met zijn triomf onlangs in de Giro. In de Tour verwachten velen dat hij 'op herhaling' gaat. „Maar", zegt Indurain zelf, „voor de tweede keer winnen in Frankrijk is vaak moeilijker dan de eerste keer". DOOR GUIDO BlHDELS Thuis op de boerderij loopt hij nog steeds het liefst in afgedragen jeans en slobbertrui. De slungelachtige Miguel Angel Larraya Indurain is, ondanks zijn status van miljonair ook niet te beroerd om, net als vroe ger, samen met zijn drie zussen, zijn broer en zijn ouders de handen uit de mouwen te steken. Het succes in de vorige Tour de France is hem en de nuchtere fami lie uit Villava, een dorpje vier kilo meter buiten Pamplona, zeker niet naar het hoofd gestegen. De woon kamer staat vol bekers, aan de kap stok hangen medailles, maar een ge heim telefoonnummer is er niet bij. „Ik heb natuurlijk behoorlijk veel in het middelpunt van de belangstel ling gestaan- Ik ben moeten opdra ven bij huldigingen en recepties. Maar ik sta nog steeds met beide voeten op de grond, ik kan goed rela tiveren. Belangrijk voor mij was vooral dat mijn naaste omgeving, die weliswaar erg blij was, gewoon tegen mij bleef doen. Mijn vrienden doen gelukkig nog altijd normaal tegen me. Toen ik weer thuis kwam ben ik ook meteen, net als vroeger, pelotte (een Baskisch balspel, red.) met ze gaan spelen". Miguel Indurain is wars van kapso nes en hecht weinig waarde aan ui terlijk vertoon. Hij denkt, zegt hij oprecht, ook nog steeds meer aan het verder uitbouwen van zijn erelijst dan aan zijn bankrekening. „Ik doe geen gekke dingen met mijn geld. Samen met Marino Lejaretta heb ik iets geïnvesteerd in een supermarkt voor sportkleding- en materiaal, dat is alles". Ideale schoonzoon Hij lijkt derhalve nog steeds op het braafste jongetje van de klas. Bemin nelijk en lief, de ideale schoonzoon. Te weinig lef, niet genoeg geldings drang, roepen zijn critici al jaren. Zijn zachtaardig karakter, zijn ge brek aan vuur, zouden hem in deze Tour wel eens parten kunnen gaan spelen. Miguel Indurain stoort zich niet aan zulke uitspraken. Het wordt immers al jaren over hem ge zegd en geschreven. Een ieder heeft nu eenmaal zijn eigen karakter en hij heeft toch ook zo de Tour gewon nen. „Ik ben zoals ik ben. Geen leidersfi guur, inderdaad. Als het even kan haal ik zelf mijn drinken op, laat ik me bij voorbeeld zelf afzakken om een regenjack te halen. Ik ben geen renner die vloekend en tierend door het peloton raast en zijn teamgeno ten er met de haren bij sleept". „Ik vind het veel belangrijker goede ploegmaten om mij heen te hebben die van de ene kant voor me door het vuur gaan, maar van de andere kant mij vergeven als ik een foutje maak. Agressiviteit maakt nog geen grote re coureur van je. In een wedstrijd als de Tour kun je-bovendien beter vrienden om je heen hebben dan goedbetaalde huurlingen". Aan zelfvertrouwen heeft Miguel In durain, al zou je dat uit bovenstaan de tekst wel kunnen concluderen, overigens geen gebrek. Hij schreeuwt het gewoon niet van de daken, dat is alles. Indurain is bo vendien het type dat ook zijn woorden zorgvuldig weegt alvorens ze uit te spreken. „Geduld kan een bron yan rijkdom zijn", is een van zijn uitspraken. En dat slaat dan weer op zijn zorgvuldige carrière planning. Zijn eerste sportliefde was de atle tiek. Daarna kwam basketbal en voetbal. Op z'n elfde deed hij welis waar in zijn dorp voor het eerst mee aan een wielerwedstrijdje, maar pas op z'n achttiende, toen hij Spaans amateurkampioen werd, koos hij de finitief voor het fietsen. „Wellicht ben ik toen nog iets te vroeg prof geworden, maar ik heb gelukkig de tijd gehad om in de scha duw van Pedro Delgado te rijpen". Jaartje te vroeg Dat rijpen gebeurde volgens een naqwkeurig uitgestippelde lijn, die met akelige precisie werd aangehou den. Eigenlijk ging er in de hele planning maar één ding 'mis'. Indu rain was voorbestemd om in 1992 de definitieve top te halen en de Tour te winnen. Dat gebeurde dus één jaartje te vroeg. Of won Miguel Indurain de Tour van vorig jaar terwijl hij nog niet echt zijn eigen top had bereikt? De Spanjaard, die in deze Ronde zijn 28ste verjaardag viert, lacht veelbe tekenend. „Als het goed is liggen mijn beste vier jaar nog voor me. Ik geloof niet dat ik het mooiste al ach ter me heb. Ik groei immers nog elk seizoen, word constanter, heb min der last van die voortdurende afwis seling van pieken en dalen". „Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ik een tweede keer de Tour win. Als iemand gewoon sterker is heb ik mij daar bij neer te leggen. De druk is nu groter, niet dat ik daar nerveus van word, maar de tweede keer winnen lijkt me moeilijker dan de eerste keer". „Overigens vind ik het jammer dat de Tour zo v.er boven alles verheven is. Of je seizoen slaagt of niet mag ei genlijk niet alleen van die ene wed strijd afhangen. Er zijn nog meer mooie koersen. Dat die zo worden ondergewaardeerd is geen goede zaak voor de wielersport". „Ik wil ook naast de Tour nog heel wat wedstrijden winnen, maar ik ben iemand die zijn verlies kan dra gen. Ik wil bovendien niet in korte tijd heel veel hebben, maar werk aan kwaliteit op termijn. Daarvoor heb je een stevige basis nodig en dat is waar ik de afgelopen jaren hard aan heb gewerkt". De tijd van oogsten is na zijn Tour succes van 1991 aangebroken. Hij heeft, zegt de 1 meter 86 lange en 80 kilogram zware atleet, daar stevig voor moeten investeren. „Met aan leg alleen kom je er niet. Van nature ben ik niet zo'n goede klimmer, maar ik heb altijd veel in de cols ge oefend. Bovendien heb ik heel wat aan krachttraining gedaan. In het krachthonk heb ik vet in spieren om gezet. Toch doet het fietsen in de bergen mij nog elke keer pijn, maar ik kan er nu tenminste mijn manne tje staan". „Ik zal echter nooit een renner wor den die er het hele seizoen kan staan. Het voorjaar is eigenlijk niet echt aan mij besteed. En de Ronde van Spanje viel ook te vroeg. Mijn piek moet in de Tour liggen en de Vuelta paste niet in mijn voorberei ding. Het is dan vaak slecht weer en daar kan ik niet goed tegen. Ik heb immers snel last van bronchitis en van onderkoelde spieren". Dat hij dit seizoen niet meedeed aan de Vuelta werd hem in eigen land overigens door sommigen kwalijk genomen. Maar Indurain spreekt in dit verband van een zeer bewuste keuze. Een keuze die hij bovendien niet alleen heeft gemaakt. Het ging hier om een gemeenschappelijke be slissing; van rijder, sponsor en team leiding. Afwisseling „Na al die jaren Ronde van Spanje was ik aan afwisseling toe. De Giro d'Italia bood een aardig alternatief. In het jaar dat Pedro Delgado de Tour won, in 1988, heeft hij ook ge kozen om de Giro in plaats van de Vuelta als wedstrijd vooraf te ge bruiken. De rondgang door Spanje was deze keer loodzwaar. In Italië lag meer de nadruk op het tijdrijden. Bovendien kon ik daar, ondanks dat ik al vroeg in het bezit kwam van de rose trui, rustiger rijden dan in eigen land. Dat ik er zo lang de leidersposi tie moest verdedigen tegen een blok Italianen beschouw ik achteraf als een goede test. Alles bij elkaar leek het me dus gewoon met het oog op de Tour beter om de Vuelta maar eens links te laten liggen". Ploegleider José-Miguel Echavarri doet daar evenmin moeilijk over. Hij is de man die Indurain naar de top bracht via het principe 'geduldig groeien'. En hij beseft als geen an der, dat het ontbreken van Indurain op het deelnemersveld van de Vuelta al weer lang is vergeten. Dat ook de Spanjaarden hunkerend uitkijken naar een nieuwe zegetocht van In durain in de Tour. Volgens Echavarri moet dat moge lijk zijn. Want ook hij heeft de afgelo pen jaren vaak met verbazing toege keken hoe de zware atleet met veel te lange benen zich toch ontwikkel de tot een compleet renner, die on danks zijn postuur ook in de bergen tot de besten ter wereld behoort. Echavarri: „Ik ken hem al van toen hij eigenlijk nog een kind was. Hij zat in een regionale selectie en ik kreeg steeds brieven en telefoontjes over hem. 'Let op Miguel, dat is er een, die gaat het maken'. Nieuwsgie rig geworden ben ik tenslotte maar eens gaan kijken. Ik zag een renner die eigenlijk te jong was voor mijn ploeg, maar die zoveel klasse uit straalde dat ik hem toch maar heb genomen". „Zo'n groot talent moetje dan ook de kans geven om zich te ontplooien. Het heeft even geduurd met Miguel, we hebben lang op zijn definitieve doorbraak moeten wachten, maar ik geloof dat zijn Tour-zege van vorig jaar een keerpunt in zijn carrière is geworden. Hij heeft genoeg tijd ge had om te groeien. Nu moet hij er ge woon staan". Indurain zelf heeft overigens geen behoefte aan een favorietenrol, een rol, die na zijn succes in de Giro al leen maar groter is geworden. De krachtpatser met de opmerkelijke souplesse probeert zijn gehoor er zelfs van te overtuigen, dat hij niet als absolute kopman van het oer sterke Banesto vertrekt. „Wat de hiërarchie in het team betreft is er eigenlijk niets veranderd. Delgado en ik beginnen aan de Ronde op ba sis van gelijkheid. Tijdens het ver loop zien we dan vanzelf wel wiens kaart we uiteindelijk gaan uitspe len". Zelfvertrouwen „Goed, ik heb meer zelfvertrouwen gekregen, ik ken mijn eigen moge lijkheden beter en ik zal ook wat meer verantwoordelijkheid moeten nemen. Maar dat zegt nog niets over het verloop van de wedstrijd. Trou wens, eigenlijk mag je het wat de Tour en onze ploeg betreft niet ovqr een duo hebben. We zijn immers met drie kanshebbers voor de eindzege. Want, je mag ook Jeff Bernard niet uitvlakken. Vorig jaar heb ik veel aan hem gehad. Nu .is hij nog beter geworden en kan hij, als dat to uit komt, ook voor zijn eigen kansen rij den. Ik denk dat we als geheel dit jaar alleen maar sterker zijn gewor den. Taktisch kan dat de komende weken een groot voordeel zijn". Een nadeel daarentegen zou het ont breken van echte etappes door de Pyreneeën kunnen zijn. De laatste drie jaar won Miguel Indurain daar immers telkens een rit. De renner zelf ziet dat overigens anders. „Het voordeel in de Pyreneeën was altijd dat ik daar erg goed de weg ken, maar in principe maakt het hele maal niets uit over welke wegen je in de Tour wordt gestuurd. De Alpen ritten zijn deze keer zwaarder, maar ook dat zegt niet alles. De Tour is al tijd lastig, veel of weinig cols, het maakt niets uit. Toegegeven het is een cliché, maar het is echt zo, wij renners bepalen of de koers hard en onmenselijk is of niet". „Ik vind het uiteraard wel leuk dat we in San Sebastian starten, maar verder bevalt het me absoluut niet, dat we deze keer door zeven landen rijden. Elke grote Ronde heeft zijn eigen tradities, zijn vaste waarden, die op eigen grondgebied liggen. De Vuelta hoort in Spanje te worden verreden, de Giro in Italië en de Tour dus in Frankrijk. Voor ons rij ders verandert er in deze Tour ei genlijk niets, we hebben maar één grote verplaatsing, per vliegtuig, dat is niets nieuws. Maar het gaat om het idee, het gevoel. En mijn gevoel zegt dat zo'n rondrit door zeven lan den eigenlijk niet past bij een wed strijd als de Tour de France". Saai Het zijn zowaar duidelijke uitspra ken van een man, die toch algemeen wordt gekarakteriseerd als een van de saaiste wielrenners sinds jaren. Miguel Indurain leest geen boeken, luistert niet naar muziek, kijkt geen films en houdt, tot verbazing vooral van de Spanjaarden, niet eens van een goed stierengevecht. Hij gaat graag alleen wandelen in de bergen, maar dan heb je het ook zowat ge had. „Hij lijkt op Joop Zoetemelk", riep vorig jaar tijdens de laatste perscon ferentie van de Tour, iemand ver schrikt. En de scribent voegde er aan toe niet te hopen dat Miguel Indu rain Larraya nog vaker de Tour zou winnen. „Als hij zou fietsen zoals hij praat, had hij nog steeds op een drie wieler rondgereden", concludeerde een ander. „Ik ben nu eenmaal zoals ik ben", zegt Indurain zelf en zo zij het. Een wielrenner hoort tenslotte vooral met zijn benen te spreken. En dat kan deze brave Bask als geen an der. DOOR GUIDO BiNDELS De tijd dat de Tour de France werd georganiseerd door een krant is al lang verleden tijd. Natuurlijk, het sportdagblad 1'Equipe werpt zich nog steeds op als dé grote animator achter de wielerwedstrijd, is dat ui teraard ook, maar toch, zelfs l'Equi- pe is maar een relatief klein radertje in het grote geheel dat valt onder de holding Amaury. Sportkranten waren rond de eeuw wisseling razendpopulair in Frank rijk. De grootste heette Vèlo, het blad van Pierre Giffard, die handig inspeelde op de groeiende belang stelling voor de wielersport en zich zelf opwierp als organisator van wedstrijden als Parijs-Brest-Parijs en Bordeaux-Parijs. Op 16 oktober 1900 verscheen l'Au- to-Vèlo, de krant waarvan Henri Desgrange directeur èn hoofdredac teur werd. Op last van Giffard moest de toevoeging Vèlo al snel van de nieuwe periodiek worden verwij derd, maar hoewel het blad daarna simpelweg l'Auto heette, zocht en vond Desgrange extra publiciteit bij het cyclisme. Terwijl concurrent Giffard het moei lijk kreeg omdat bekend werd dat hij een voorstander was van Alfred Dreyfus, de Franse officier die eind 1894 wegens hoogverraad was ver oordeeld en verbannen naar het Dui velseiland, kondigde Desgrange aan het grootste wielerspektakel ter we reld te gaan organiseren. De Tour de France werd in 1903 geboren en was meteen een succes. De oplage van l'Auto steeg van 30.000, naar 65.000 exemplaren per dag. Los koppelen l'Auto werd l'Equipe, Le Parisien Li- bèrè kwam erbij en naarmate het evenement in omvang toenam en er ook meer geld aan te pas kwam, ver anderde er het een en ander. In 1973 besloten de beide organiserende kranten de Tour juridisch los te kop pelen en onder te brengen in een zelfstandige onderneming. Anno 1992 is ook die onderneming, De So- ciètè du Tour de France, weer onder gebracht in een aparte groep. WSM heet de 'poot' waaronder de Ronde van Frankrijk nu valt en het is logisch dat ook WSM een onder deel is van de holding Amaury. Amaury is een persgroep. Uitgever van l'Equipe (oplage 308.961) en Le Parisien (oplage 378.938). Onder l'Equipe resorteert bovendien een sportweekblad (l'Equipe Magazine, oplage: 351.115), een voetbalblad (France-Football, oplage: 208.811), een. tennisblad (Tennis de France, oplage: 51.745) en een wielerblad (Vèlo, oplage: 39.354). Naast beide kranten bestaat de Groep Amaury uit een drukkerij (Sicavic), een com municatie bureau (SCESI) en een bedrijf voor reclame-drukwerk (Manchette Publicitè). De zesde en nieuwste groep is dus WSM, voluit World Sport Marketing geheten. Naast de wielerwedstrijden de Tour de France, Parijs-Roubaix, Parijs-Tours, Luik-Bastenaken- Luik; het Criterium International en de baankampioenschappen wil WSM zich in de toekomst ook gaan profileren in andere sportevenemen ten en daarbij wordt in het bijzonder gedacht aan tennis, autosport (Pa rijs-Kaapstad) en golf. De commerciële activiteiten rond een en ander zijn weer apart onder gebracht in een andere tak (EVEN- TSCO) en al deze opsommingen ma ken voldoende duidelijk dat het van- daag-de-dag beslist niet eenvoudig is om een grote wielerkoers te organi seren. Jean-Claude Killy U hoeft trouwens niet raar op te kij ken als U de komende weken opeens Jean-Claude Killy in de Tour ziet rondstappen. Deze voormalige ski- 'kampioen, mede-organisator van de jongste Winterspelen in Albertville, is door de grote baas van de uitgeve rij, Philippe Amaury, aangezocht om president-voorzitter te worden van WSM. Uitstraling De decision-makers van het concern zagen Killy tijdens de openingscere monie van de Winterspelen, waren onder de indruk van zijn natuurlijke uitstraling en zochten hem op in Courchevel. Na de sluitingsceremo nie werden meteen zaken gedaan. „Ik ben geen manager", zei Killy. „Ik ben ook geen technisch consu lent. Ik ben een man die graag ande ren stimuleert en beslissingen neemt". Samen met directeur-generaal Alain Krzentowski (tijdens de Winterspe len was hij Killy's raadgever op het gebied van marketing, communica tie en kaartverkoop) gaat Killy nu de toekomst van mega-sportevenemen- ten, waaronder dus de Tour valt, vei lig stellen. Die twee hebben al aangekondigd de traditionele waarden te respecteren, aan de Tour zullen ze voorlopig ook nog wel niet komen, maar op het ge bied van management en begelei ding van organisaties en bonden ligt, zo is hun overtuiging, een heel ter rein braak. „Alles interesseert ons", liet Killy weten. „Hoe we precies te werk zul len gaan is nog niet duidelijk. Ik denk bij voorbeeld dat we enkele ty pisch Amerikaanse sporten met aan Europa aangepaste regels zullen gaan promoten, maar let wel: het is niet de bedoeling dat wij gaan orga niseren. We houden ons ook niet be zig met de sporters, maar puur met de evenementen". De holding Amaury moet in eerste instantie een persgroep blijven, maar toch, dat de Tour de France nu indirect onder WSM valt doet ver moeden, dat de uitgever op z'n zachtst gezegd vindt dat de huidige leiding wat extra steuntjes in de rug kan gebruiken. Jean-Pierre Courcol, de directeur van de Sociètè du Tour de France, wil er nog niet moeilijk over doen. „l'Equipe en Le Parisien represente ren nog steeds de basis van Amaury. Het zijn de bouwstenen. Het zullen ook onafhankelijke organisaties blij ven. We zijn allemaal vrij van elkaar, hebben zelfbestuur. Het geld van de een gaat niet naar de ander". Bergafwaarts GROEP AMAURY (holding) omzet 770 milj. gulden 1_ l'Equipe (oplage 308.961) I9BM l'Equipe Magazine (oplage 351.115) j France Football (oplage 208.811) 1 L. LeP Parisien (oplage 378.938) Manchette Publicitè (reclame-drukwerk) «HMl SICAVIC (drukkerij) B—I—BwJll SCESI (communicatie-bureau) ~;."L 1 WSM Tour de France Parijs-Roubaix Luik-Bastenaken-Luik p Critérium International Baankampioenschappen ElS9!Si313Slf TSO (overige sportevenementen tennis, golf enz.) EVENTSCO (commerciële activiteiten rond de sportevenementen sponsoring, tv-rechten enz.) '-j Mooie woorden, die vooralsnog waarheid zijn. Maar blijft dat ook zo? Amaury is een multi-national, met een jaaromzet van 770 miljoen gulden. De hausse in de uitgevers wereld is al weer een poosje verleden tijd. Het gaat zelfs bergafwaarts. WSM lijkt op Amerikaanse leest ge schoeid. Bovendien is Jean-Claude Killy een man, die in het Amerikaan se zakenleven is gehard. De Tour is een radertje in een gigan tisch geheel. Een zeer belangrijk ra dertje, inderdaad. Wellicht dat juist daarom sommigen vrezen dat het in het leven roepen van WSM er in de toekomst voor zorgt, dat ook de Ron de van Frankrijk niet ontkomt aan nog meer veranderingen, dat alles nog commerciëler, nog harder, nog zakelijker en dus minder sportief zal worden. FOTO SOENAR CHAMID Miguel Indurain wordt een saaie man genoemd. Het liefst gaat hij in zijn eentje wandelen in de bergen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31