'Elke middag hebben wij première' finale Ronn Moss ('The Bold And The Beautiful'): '£oidóc(3omcmt ZATERDAG 4 JULI 1992 PAGINA 28 Met de geboorte van televisiezenders die vierentwintig uur per dag in de lucht zijn, werd ook de soap-opera een feit. Het bleek een, voor adverteerders, efficiënte uurvulling te zijn, want de kijker smulde al snel van al die visuele keukenmeidenromans. Een man die uiterst succesvol blijkt te zijn in dat genre is William Bell, die naast 'The Young The Restless' ook de bedenker en (belangrijkste) schrijver van 'The Bold And The Beautiful' is. Dat er bij deze, in Amerika overdag uitgezonden series, enorme kijkdichtheden worden gemeten, komt volgens Susan Flannery, die de rol van Stephanie Forrester speelt in 'The Bold And The Beautiful' doordat het accent in de soap bij de onderlinge relaties ligt. „Uit brieven blijkt dat mensen meeleven, nieuwsgierig zijn naar de verstandhouding met mijn man, de kinderen en hun geliefden. Dat de reeks in Europa zo'n succes is, heeft waarschijnlijk met de betoverende wereld van de mode te maken, die de show zijn eigen gezicht geeft. Bovendien heeft het niets met de realiteit te maken. 'The Bold And The Beautiful' is als één grote, overdreven romantische roman". Idoor HANS PIËT LOS ANGELES - „In een soapserie is echt alles mogelijk. Historisch is de scène uit de (Amerikaanse) reeks 'The Young The Restless', waarin een van de dochters van de fami lie Brooke (die uit de serie was geschreven) op een dag de trap opliep en daar vier jaar later (verzekerd van een nieuw con tract) weer van afkwam. En er is geen kijker geweest die daar een opmerking over heeft gemaakt", zegt Ronn Moss, de acteur-muzi kant, die in 'The Bold And The Beautiful' de rol van Ridge For rester speelt. In Amerika is de 'The Bold And The Beautiful' een enorm succes. De dage lijkse soap werd sinds de start op 22 maart 1987 met vele Emmy-nominaties en Emmy Awards overladen. In Neder land. waar dagelijks zo'n 750.000 voor namelijk vrouwelijke kijkers op dit pro gramma afstemmen, staat hij dit jaar genoteerd voor 'De Zilveren Televizier Tulp'. Maar hoe de glitter en glans van de modewereld ook van het scherm spat en hoe aardig de dagelijkse portie drama en romantiek ook in beelden wordt gevangen, de ontnuchterende werkelijkheid is dat achter de schermen van 'The Bold And The Beautiful' een goed geoutilleerde televisiefabriek schuilgaat. Ronn Moss en Susan Flan nery hebben dagelijks met die harde werkelijkheid te maken. Susan: „Ziek zijn is er niet bij. Van de acteurs en ac trices wordt verwacht dat ze zo sterk zijn als paarden. Soms staan we met koorts voor de camera. Uit respect voor elkaar zijn we dan heel voorzichtig met liefdesscènes en wordt het geven van een zoen bijvoorbeeld uit het script ge schrapt". Roftn, die in de tweede helft van de jaren zeventig als muzikant bij Player de hitlijst beklom met 'Baby come back': „Elke middag hebben we een première". Keihard werken „Acteren in een soap-serie is gewoon keihard werken. Je hebt maar weinig vrije tijd, eigenlijk alleen in het week einde, als er tenminste door de week niets mis is gegaan tijdens de opna men". Susan: „Wij krijgen elke ochtend een nieuw script aangeleverd. Soms ook wel eens de avond ervoor als ie veel tekst hebt of als het om een scène gaat die bijvoorbeeld over zes maanden ingrij pende gevolgen heeft voor het verhaal, maar nooit eerder". Ronn: „De schrijvers verwachten van je dat je het verloop van de reeks, de nieu we ontwikkelingen, met gevaar voor ei gen leven bewaakt. De kracht van een reeks als 'The Bold And The Beautiful' ligt namelijk in het onbekende. Daar mee hou je het enthousiasme bij de kij ker levendig. Elke dag wordt er naar een punt toegewerkt, waardoor de kij ker zegt: morgen moet ik weer afstem men, want ik wil weten wat er gebeurt. In de vele soap-publikaties (in Amerika inmiddels een enorme industrie) wordt natuurlijk druk gespeculeerd over het verloop en de intriges. Daar hebben we niets op tegen, want het verhoogt de nieuwsgierigheid van de kijker, maar uit onze monden zullen die journalisten niets vernemen". Susan: „Om negen uur zijn de eerste repetities. Het uit het hoofd leren van de tekst is daarbij het allerlaatste waar iedereen zich zorgen om maakt. Veel belangrijker is dat de opgenomen scène natuurlijk oogt. Mijn uitdaging als ac trice is om gedurende de korte opna me-periodes steeds weer zo in de huid van Stephanie te kruipen, dat het echt lijkt. De opname van een dagelijkse af levering start meestal rond twaalf uur met de bedoeling rond zes uur klaar te zijn". Ronn (lachend): „Dat is het leuke van ons vak: we krijgen de kans een dubbel leven te leiden, zonder dat er een dok ter aan te pas komt. Je kunt overdag vreemd gaan, zonder dat je vrouw be zwaren maakt. In zekere zin zijn ook wij fans van de serie. Als we een nieuw script in handen krijgen zijn we net zo benieuwd als de kijker naar het ver loop. Wij zijn grote fans van onze schrijvers". Susan: „Puur eigenbelang natuurlijk. Je bent steeds weer nieuwsgierig of je niet uit de reeks wordt geschreven. William Bell, de man die samen met zijn vrouw Lee Phillip, de serie heeft bedacht, be slist in principe over leven en dood. Hij staat aan het hoofd van het schrijvers- team (waarvan ook zijn zoon Bradley deel uitmaakt), dat jaarlijks tweehon derdvijftig afleveringen aflevert. Als Bill verliefd op je is, omdat je als actrice alle dromen en visioenen waarmaakt die hij voor het karakter heeft verzon nen, dan ben je heel veel aan het werk. Als Bill je ziet zitten, bouwt hij een heel verhaal rond jouw persoon. Op die ma nier maakt hij je populair en is het de actrice of acteur die de schrijver inspi reert". Wisselwerking Ronn: „We hebben het vaak over de wisselwerking tussen de mannen en vrouwen in de show. Een nieuwe acteur of actrice is in eerste instantie vaak een proefkonijn. Hij of zij wordt de speelbal tussen drie of vier spelers, gewoon om te kijken welk effect dat op de kijker heeft. Ik vind dat altijd weer heel sma kelijk om te zien. Overigens hebben wij geen enkele inbreng bij het kiezen van die nieuwe karakters. We kunnen hoogstens iemand aanbevelen, maar of ze geschikt zijn is Bills beslissing. Wij werken ook maar gewoon voor een baas. Je kunt het een klein beetje stu ren natuurlijk door bij een screentest bij de een wat beter je best te doen dan bij de ander, maar uiteindelijk is het de camera die beslist. Ogen ze op het scherm zoals de schrijver dat in zijn hoofd heeft dan zijn ze verzekerd van een rol. En soms is die beslissing een enorme verrassing voor iedereen". Susan: „Voor ons tellen vooral de on derlinge verhoudingen. Belangrijk is dat je op elkaar kunt vertrouwen, dat is namelijk de basis voor goede prestaties. In principe zijn we een soort toneelge zelschap en daarin kun je geen ruzie ge bruiken. Maar het is vooral het geld dat ons stimuleert om elke dag te komen. Je krijgt namelijk goed betaald voor iets dat heel erg leuk is om te doen. Mooier kan toch niet?". Ronn: „Maar het maakt het een stuk gemakkelijker als je goed met elkaar kunt opschieten. Als we elkaar niet zouden mogen, wordt dit werk op een gegeven moment een hel. Geld is dan echt niet zaligmakend. Volgens mij is het plezier dat acteren geeft doorslag gevend. In iedereen van ons schuilt een kind, acteurs hebben meer dan andere mensen de mogelijkheden dat kind naar buiten te brengen". Voordelen 'The Bold And The Beautiful' is de eer ste soap-van-een-halfuur in vijftien jaar die in de Verenigde Staten succesvol is gebleken. Susan: „Er is in het begin een enorme druk uitgeoefend door CBS (de televisiemaatschappij die de reeks in Amerika op het scherm brengt) om er uur-afleveringen van te maken, maar Bill Bell en zijn drie mede-schrijvers vinden- het prettiger om delen van een half uur te produceren. En voor ons heeft het duidelijke voordelen. Zo wer ken we met een kleine bezetting van maar achttien mensen (de honderd man technisch personeel niet meegere kend) en spenderen we meer tijd yoor de camera en dus met het publiek dan wanneer de show een uur zou duren. Zo leer je in korte tijd heel veel over het maken van televisie en het acteren voor de camera, wat bij de sollicitatie naar een andere baan in je voordeel werkt. Er wordt wel gezegd dat als je eenmaal als dag-acteur werkt het een probleem wordt om in bijvoorbeeld de filmwereld aan de bak te komen, maar dat is onzin. Steeds vaker wordt dag-te levisie gezien als een goede training". Ronn: „Susan heeft een Golden Globe Award gekregen voor haar rol in de speelfilm 'The Towering Inferno' en John McCook (in de serie Eric Forres ter) heeft heel veel theater-ervaring en speelde in series als 'LA Law' en 'Mur der She Wrote'. Onze populariteit is enorm. We worden geregeld op straat aangesproken". Susan: „Maar door een serie als 'The Bold And The Beautiful' is het onmo gelijk om op aanbiedingen in te gaan". Ronn: „Grappig en pijnlijk tegelijk is dat je door het succes van de serie een veel gevraagd acteur wordt, maar door diezelfde reeks geen tijd hebt om ander werk aan te nemen. Aan de andere kant is het de beste vaste baan die je in deze branche kunt hebben. Het maandsala ris is niet misselijk, hoewel het niet zo goed betaalt als avond-televisie. Twin tig jaar geleden (bij de start van The Young The Restless bijvoorbeeld) lag dat anders, had je bijbaantjes nodig om je hoofd boven water te houden. Mijn grote droom is uiteindelijk om mijn eigen serie of speelfilm te produ ceren, meer creatieve controle te krij- gen OYeLmijn eigen projecten. Voor de camera staan, is natuurlijk niet zo leuk als muziek maken, maar daar heb ik nu even geen tijd voor. Ik speel nog wel, voornamelijk voor mijzelf, maar als de gelegenheid zich voordoet in de mu ziekwereld terug te keren, zal ik geen seconde aarzelen". Angst De angst voor eeuwig te worden versle ten als dat ene karakter uit die ene soap, leeft bij zowel Ronn als Susan. Ronn: „Dat gevaar bestaat. Ik ken ac teurs die zes, zeven jaar geleden gestopt zijn met een rol en maar moeilijk ander werk kunnen krijgen omdat ze steeds weer worden vereenzelvigd met dat ene karakter. Maar dan praat ik wel over acteurs die op de piekuren in bijvoor beeld komische series zaten. Het spelen in een soap is minder gevaarlijk volgens mij. Je geloofwaardigheid als acteur wordt minder aangetast''. Om de adverteerder te vriend te hou den en om te weten of het met het ver haal de goed kant op gaat, tellen niet al leen de kijkcijfers, maar ook het rap port van een groep kijkers die dagelijks een cijfer uitdeelt. Susan: „Elke dag op nieuw worden de acteurs, actrices en de verschillende verhaallijnen tegen het licht gehouden. Als de kijkcijfers dalen, wordt er direct ingegrepen. Belangrijk daarbij is het oordeel van een groep doorsnee kijkers die door een onder zoeksbureau bij elkaar is gezocht. Zij bespreken een keer in de week de shows met elkaar en dan komt ei van alles op tafel. Niet alleen of ze tevreden zijn met het verloop van het verhaal, maar ook of ze Ronn of John nog wel zien zitten". Ronn: „Veel zorgen maken we ons niet om die groep mensen. Het is eigenlijk iets dat zich buiten ons gezichtsveld af speelt. Wij krijgen die resultaten ook niet echt onder ogen. Het enige dat je er soms van merkt is dat de producer of regisseur je bepaalde aanwijzigingen begint te geven of dat je karakter lang zamerhand wat vriendelijker trekjes of juist het tegenovergestelde begint te vertonen. Maar de competitie is ook enorm. De kijker heeft dagelijks een keuze uit twaalf soaps. Dat wij het in middels al meer dan 750 afleveringen uithouden, vind ik echt een prestatie. Het merendeel haalt het nieuwe sei zoen niet eens, is vaak na vier, vijf afle veringen alweer verdwenen omdat nie mand keek Hoewel, als het om een soap gaat die overdag wordt uitgezon den, dan wordt er meestal drie jaar voor uitgetrokken om het succes ervan te bepalen. Simpelweg omdat het niet zo duur is als een avondprogramma en er ook overdag beeld moet zijn The Bold And The Beautiful'. Serie. RTL4 om 08.05 en 15.35 uur. Van ma. tl m vr. Ook BRT 1 om 18.10 uur. Van ma. t/m vr. De familie Forrester met v.l.n.r. Kristen (Teri Ann Linn), Ridge (Ronn Moss), Stephanie (Susan Flannery), Eric (John McCook) en Thorn Clayton Norcross. Ridge Forrester (Ronn Moss) met zijn vrouw Caroline (Joanna Johnson): „Een nieuwe acteur of actrice is in eerste instantie vaak een proefkonijn FOTO 'S: NEW WORLD INTERNA TIONAL Stephanie Forrester (Susan Flannery) met haar man Eric (John McCook): ,Je bent steeds weer nieuwsgierig of je niet uit de reeks wordt geschreven

Leidse Courant | 1992 | | pagina 28