1 mal Ie Volgens de leer van fung shui brengt een te lang bureau geheid armoede Slovenië gaat stil en vredig eigen gang Giotto ontmoet nieuwe 'sneeuwbal' Ceidóc SoutcMit' ZATERDAG 4 JULI 1992 PAGINA 25 HONGKONG - De heer Chun Ying-tong heeft een bloeiende praktijk. Toch is hij huisarts noch tandarts. Het kopje in het tele foonboek zegt dat hij specialist is in fung shui, een leer die bepaalt hoe een gebouw moet worden gebouwd en ingericht opdat het, door een optimale harmonie met de omgeving, de kalender en de kosmos een zo gunstig mogelijke uitwerking op haar bewoners heeft. Zijn praktijk ligt aan de barstensvolle slagader van Kowloon, het schiereiland van Hongkong dat aan het vasteland van de Volksrepubliek China grenst. De heer Chun gaat geheel gekleed in hef rood, „dat is de gelukskleur." Bijge lovig? Maar dan wel een bijgeloof dat serieus moet worden genomen. Zo se rieus, dat er vele duizenden Hongkong- dollars aan worden gespendeerd. Het is een oude leer. Voor China's boe ren, die van oudsher het merendeel van de bevolking vormen, zijn wind en wa ter machtige natuurkrachten die de oogst kunnen vernietigen of juist voe den. Het is daarom zaak dat je in een goede harmonie met deze krachten leeft. Een ingewikkeld cosmologisch sy steem, gecombineerd met de orakels uit het klassieke Boek der Veranderin gen (ook bekend onder de naam Yijing of I-Tjing) heeft in de loop der eeuwen geleid tot een uitgewerkte handleiding die aangeeft hoe men zijn huis moet construeren. En in het op geld beluste Hong Kong betekent dat: welke vorm moet je aan je kantoor geven om het meeste geld te verdienen. Onheil Neem het hoofdgebouw van de Hong kong Bank in Central District op Hong Kong Island. Het eerste ontwerp voor het prestigieuze gebouw werd gedomi neerd door metalen balken die volgens een patroon van driehoeken naar bene den wezen. Toen de fung shui-specialist werd inge schakeld, was hij tevreden over de loca tie. Het gebouw zou worden gecon strueerd aan de voet van de Victoria Peak, en keek uit op de zee, zodat er een heuvel was om de bank tegen on heil te beschermen en een mooi uitzicht om haar rijkdom te vergroten. Maar het ontwerp van het gebouw zelf was niet in orde. Driehoeken die naar beneden wijzen, symboliseren achter uitgang en onheil. De architect moest dus weer aan het werk, en in het uitein delijke ontwerp zijn de driehoekspatro nen omgedraaid en wijzen ze naar bo ven. De Hongkong Bank doet inmiddels goede zaken, en heeft een succesvolle poging ondernomen om de Britse Mid land Bank over te nemen en verslaat daarmee concurrent Lloyds. En hoewel het Britse management van de Hong kong Bank het zal ontkennen, weten plaatselijke inwoners zeker dat dit suc ces te danken is aan de optimale fung shui van het hoofdkantoor. Koffiehuis De praktijk van de Fung Shui-specialist werkt net als die van een dokter. Za kenlui waarvan het bedrijf niet goed loopt zonder dat er daarvoor directe oorzaken te vinden zijn in bijvoorbeeld slecht management of een slappe markt, komen vaak bij de heer Chun voor 'consult' voor hun zieke bedrijf. En vaak niet zonder succes. Neem nu een koffiehuis in downtown Kowloon. Al maanden gingen de zaken slecht; ondanks de gunstige locatie aan een drukke straat waren ze eigenlijk nooit echt goed gegaan. De heer Chun ging persoonlijk een kijkje nemen. Daarvoor neemt hij niet alleen zijn boe kenkennis mee: hij is gewapend met twee instrumenten van vitaal belang. Het eerste is de Luopan, een ronde schijf vol met Chinese karakters met in het midden een kompas om de wind richting te bepalen. Het tweede is een lineaal, die de cruciale maten regis treert voor meubilair. De oorzaak voor het slechte zakenkli- maat van het koffiehuis was snel gevon den. Het bleek al gelijk bij binnenkomst dat het toilet recht tegenover de ingang was. Bovendien stond de deur van de keuken haaks op die van de ingang, zo dat obers en klanten het risico liepen tegen elkaar op te botsen. Bij deze ar gumenten lopen logica en Fung Shui nog door elkaar. Maar er was meer. Het bureau in het kantoor van het kof fiehuis was bovendien vol fouten. Het bureau van de baas was 150 centimeter lang. Volgens de Fung Shui-lineaal moet een bureau of 138 of 165 centime ter lang zijn om een winstgevend bedrijf te kunnen dienen. Zelfs het tafeltje met-wieltjes waarop de printer van de computer stond, moest worden vervan gen: het was 65 centimeter hoog, terwijl 60 centimeter als 'goedgunstig' geldt. De veranderingen die moesten worden aangebracht, gingen vele duizenden guldens kosten. Deuren moesten wor den verplaatst, nieuw meubilair aange schaft. Dikke grijns In zijn kantoor toont de heer Chun een aantal foto's van een zakenman die met een dikke grijns in een Rolls Royce zit. Een voormalige klant. Had problemen met zijn zaak. Maar na een consult wa ren de noodzakelijke veranderingen aangebracht in diens kantoor, waarop de gang van zaken als op slag naar wens gingen. De Britse kroonkolonie Hongkong mag dan goede zaken doen met fung shui, over precies vijfjaar zal het overgaan in Chinese handen, en in de Volksrepu bliek gelooft men niet meer in deze leer sinds de Communistische overname in 1949. Het gevolg van dat ongeloof is al lang zichtbaar in Hongkong in het machtige kantoor van de Bank of Chi na. Ontwerper I.M. Pei, die naar eigen zeggen werd geïnspireerd door een op schietende bamboespruit, heeft zich niets aangetrokken van de wetmatighe den van fung shui. Het gevolg is dat de bank niet goed ligt, reden waarom de inwoners van Hongkong zich niet be haaglijk voelen als ze in de buurt zijn van het gebouw. En dat kan wel eens een slecht voorteken zijn voor de toe komst. Het management van de Bank of China zou er wellicht verstandig aan doen, nu het nog kan en mag, om als nog een consult bij de heer Chun aan te vragen. Architect I.M. Pei, die naar eigen zeggen werd geïnspireerd door een opschietende bam boespruit, heeft zich bij het ontwerpen van de Bank of China niets aangetrokken van de wetmatigheden van fung shui. De inwoners van Hongkong voelen zich niet behaaglijk als ze in de buurt zijn van het gebouw. fotclsp Idoor GERT VAN WIJLAND BELGRADO/LJUBLJANA - Precies een jaar nadat de tanks door Slovenië reden, is deze ex- republiek van Joegoslavië in aan merkelijk betere conditie dan de overige delen van het oude land van Tito. Het ministaatje aan gene zijde van de Alpen gaat weliswaar door een diepe econo mische crisis, maar een verwoes tende burgeroorlog als die in Bosnië en Kroatië bleef de inwo ners bespaard. De Slovenen vochtten hun eigen tien dagen durende onafhankelijkheidsoor log, wonnen die en wisten verder buiten de daarna escalerende strijd in de buur- republieken te blijven. Het op 4 juli onder leiding van toenma lig EG-voorzitter Hans van den Broek bereikte akkoord van Brionni stond ga rant voor de terugtrekking van het fe derale leger en een verder vreedzaam vertrek van Slovenië uit Joegoslavië. Terwijl in Kroatië en Bosnië complete steden werden - en worden - verwoest, en meer dan 14.000 mensen omkwa men, bouwden de Slovenen aan hun ei gen onfhankelijke staat. Op internationale erkenning moesten ze weliswaar net zo lang wachten als de Kroaten, maar anders dan hun zuider buren, zijn de Slovenen wel baas geble ven over heel hun grondgebied. In Slovenië bestaat geen Servische min derheid die een groot deel van de repu bliek met militaire middelen heeft op geëist, zoals in Kroatië gebeurde. De etnisch homogene bevolking stond een jaar geleden als een man achter de on afhankelijkheid. OMWEG Niet alleen moeten er tienduizenden vluchtelingen worden onderhouden, vooral het wegvallen van de interne Joegoslavische handel is een zware klap. „We hadden gehoopt dat de Joe goslavische markt voor ons zou blijven bestaan. Door de oorlog is dë handel ingezakt. Onze economie heeft daar enorme schade door opgelopen", aldus Ivan Majcen, secretaris van de Kamer van Koophandel in de hoofdstad Ljub- jana. Ruim 25 procent van de Sloveense pro- dukten vond vroeger zijn weg naar Ser vië, Kroatië, Bosnië of Macedonië. „Dat was alleen al een markt van 24 miljoen mensen. Nu ook de Sovjetunie als partner is weggevallen, hebben we nog 2 miljoen klanten over, dat zijn de Slovenen zelf', stelt Majcen. De Slo veense industrie richt zich wanhopig op het Westen, maar de prijs is meestal te hoog in vergelijking van de kwaliteit, zo geeft de secretaris toe. Misschien belangrijker nog dan de af zet, was de goedkope stroom van grondstoffen die de Sloveense industrie uit de rest van Joegoslavië betrok. „We hebben de grootste moeite om onze wijn nog uit Macedonië te krijgen, die moet met een omweg over Hongarije worden aangevoerd", geeft Matjaz Ko- vacic van bottelarij Slovenijavino als voorbeeld. Uit Bosnië komt al maan denlang geen druppel meer binnen. Over de daar gedane investeringen durft Kovacic niet eens na te denken. VLUCHTELINGEN Onder alle moeilijkheden zakte de pro- dluktie in Slovenië het laatste jaar met meer dan 12 procent, terwijl de handel zelfs met 25 procent is afgenomen. Meer dan 100.000 Slovenen (11 pro cent van de beroepsbevolking) hebben geen werk. Nog eens 70.000 anderen verwachten elk moment hun baan te verliezen omdat hun bedrijf op de rand van het faillissement staat. Een gemid deld gezin van 4 mensen heeft eigenlijk 5 maandlonen nodig om in zijn normale levensonderhoud te voorzien. Op een bevolking van 2 miljoen men sen leven nu al meer dan 30.000 fami lies van het Rode Kruis of door de staat betaalde voorzieningen. De nog steeds stijgende stroom vluchtelingen uit Bos nië en Kroatië is daar nog niet in mee gerekend. „We kunnen geen 50.000 vluchtelingen opvangen, onze kazernes en andere opvangcentra zitten nu met 30.000 al veel te vol", verklaarde minis ter van informatie Kacin begin mei 'op en persconferentie. Nog heeft Slovenië zijn grenzen niet voor alle vluchtelin gen gesloten, jonge mannen worden al wel teruggestuurd naar Kroatië. Slovenië heeft zijn eigen geld, zijn eigen paspoort en zijn eigen postzegels. De nieuw ingevoerde tollar is als munt re delijk succesvol, maar de inflatie loopt gestaag op. „De introductie verloopt moeizaam, we hebben onze doelstellin gen niet gehaald", aldus Majcen van de Kamer van Koophandel. SCHANDALEN Ook andere symbolen van de zelfstan digheid zijn niet altijd even gelukkig in het gebruik: het staatsapparaat is vol gens veel Slovenen excessief gegroeid, de bureaucratie en de daarbij behoren de kosten nemen snel toe. Op het mi nisterie van defensie werken bij voor beeld 3500 ambtenaren en soldaten. De politie bestaat uit het dubbele aantal manschappen. Een in de straten van Ljubjana veel gemaakt rekensommetje leert dat elke soldaat of politieman daarmee 200 Slovenen te verdedigen heeft. Ook politiek is Slovenië niet meer de eenheidstaat die het tijdens en voor de oorlog was. De eerste schandalen over corrupte politici zijn inmiddels onthuld, de eerste koppen zijn gerold. Het ver trouwen in premier Peterle, die het land naar de zelfstandigheid leidde, was begin mei tot een dieptepunt gezakt. Hij werd vervangen door de oud-presi dent van Joegoslavië, Drnovsek. Samen met de oud-communistische president moet de eveneens uit de partij van Tito stammende Drnovsek het land uit de economische en politieke crisis leiden. Ooit was Slovenië de meest welvarende republiek van Joegoslavië, het parade paardje van de centraal geleide econo mie van het arbeiders zelfbestuur. Nog steeds gaat het in de voormalige deelre publiek beter dan in de rest van het voormalige land, maar dat zegt meer over de deplorabele situatie in de door oorlog verscheurde en verarmde overi ge staatjes dan over de bloei van de Slo veense economie. In het land der blin den is eenoog koning. Idoor RICHARD SCHUURMAN NOORDWIJK - Giotto is te rug in het nieuws. Ruim zes jaar nadat de Europese ruimtesonde haar opzienbarende ontmoeting had met de komeet Halley, be reidt de robot zich voor op een nieuw avontuur. Op 10 juli vliegt Giotto langs de komeet Grigg- Skjellerup. Het mag dan wel niet het bekendste he mellichaam zijn, maar wetenschappers zijn razend benieuwd naar de verschil len en overeenkomsten die Giotto tus sen Halley en Grigg-Skjellerup zal laten zien. Kometen behoren tot de oudste voorwerpen in het zonnestelsel en be vatten materialen die in de loop der tij den nauwelijks zijn veranderd. Daarom kunnen ze veel vertellen over het ont staan van het zonnestelsel 4,6 miljard jaar geleden. Dat Giotto een tweede missie maakt is uiteindelijk een verrassing. „Het is een bonus. We hadden niet gedacht dat Giotto de ontmoeting met Halley zou overleven, maar wonder boven wonder kwam zij er nauwelijks geschonden uit", vertelt Manfred Grensemann, project manager van de nieuwe missie. De ontmoeting met Halley de be roemde komeet die al in 1304 door de Italiaanse schilder Giotto di Bondone op het doek is gezet had plaats in de nacht van 13 op 14 maart 1986. Met een snelheid van 68 kilometer per seconde stormde de sonde loodrecht op de kern van de komeet af, die onder invloed van de zonnewarmte een groot deel van zijn massa verloor en een grote 'staart' van stofdeeltjes achter zich liet. Uiteinde lijk vloog Giotto op 596 kilometer van de kern van Halley. Winterslaap Al vóór de ontmoeting met Halley wa ren er plannen voor een vervolgmissie, maar die werden niet realistisch geacht. Toen de sonde na 14 maart '86 echter nog keurig antwoordde op de comman do's die vanaf de aarde werden gezon den, bleek een vervolgmissie wel haal baar. Giotto werd op een koers gezet die haar in 1990 langs de aarde zou voe ren. Vervolgens werd zij in een 'winter slaap' gebracht, terwijl door het Euro pese ruimte-agentschap ESA de plan nen en kosten voor een nieuwe missie op een rij werden gezet. Voordat hierover definitief kon worden beslist, moesten project manager Man fred Grensemann en Gerhard Schwehm van het wetenschappelijk bu reau eerst weten welke instrumenten aan boord van Giotto nog functioneer den. Daarvoor werd de sonde in febru ari 1990 uit de winterslaap gehaald en volledig gecontroleerd. Van de elf instrumenten bleken zeven perfect in orde, twee iets aangetast en de overige twee onbruikbaar. Bij die laatste zat jammer genoeg ook de ca mera, die bij Halley de fraaie plaatjes maakte. De camera op zich werkte pri ma, maar de kap die er bovenop was ge monteerd bleek zodanig beschadigd dat er geen licht binnen kon komen. De evaluatie gaf de wetenschappers voldoende vertrouwen in de mogelijk heden van Giotto, en dus werden de voorbereidingen voor de tweede missie voortgezet. De sonde vloog op 2 juli 1990 langs de aarde en werd door de zwaartekracht vantmze planeet op een koers gezet die ongeveer bij Grigg- Skjellerup zou uitkomen. Op 23 juli van dat jaar doezelde Giotto weg in de tweede winterslaap. Gewekt Op 7 mei jongstleden is de tweehon derd miljoen kilometer van de aarde verwijderde sonde weer gewekt. Opval lend genoeg heeft het ijskoude ruim teklimaat nauwelijks invloed gehad op het apparaat. „De systemen werken nog net zoals voor de tweede winter slaap. Er is een klein verlies in het elek trische vermogen, mogelijk omdat de zonnecellen tijdens de passage langs de aarde iets zijn beschadigd. Maar het verlies is niet ernstig en heeft geen ge volgen voor de missie", verklaart Grensemann. Na een laatste grote koerscorrectie op 22 mei is Giotto nu definitief op weg naar Grigg-Skjellerup. Op 8 juli volgt nog een kleine correctie om zo dicht mogelijk bij de komeet te komen. „We mikken op de kern. In theorie is het mogelijk dat we met de komeet in bot sing komen, maar zoals het er nu naar uitziet zullen we de kern niet dichter dan op achthonderd tot duizend kilo meter naderen", zegt Gerhard Schwehm. De oorzaak hiervan is dat de weg naar Grigg-Skjellerup niet zoals bij Halley door andere verkenningssatellieten nauwkeurig is uitgestippeld. „Bij deze komeet zijn we, om de koers te bepa len, aangewezen op de waarnemingen van sterrewachten. Het probleem is dat de komeet momenteel nog niet helder is en daarom moeilijk is te zien. Maar dat is de afgelopen weken steeds beter geworden". In tegenstelling tot de ontmoeting met Halley vliegt Giotto op 10 juli haast zij delings langs de komeet, die een grote re snelheid heeft en de sonde van on deren passeert. Dat gebeurt om 17.25 uur. Omdat Giotto dus niet met zijn be schermende schild naar de komeet is gericht, is de kans dat de instrumenten door stof en gruis worden beschadigd groter dan bij Halley. In het ergste ge val verliest de ruimtesonde het contact met de aarde. Na de ontmoeting wordt Giotto op 13 juli in haar definitieve winterslaap gebracht en blijft zij* eeuwig om de zon draaien. Rondje zon 'G-S' werd in 1909 ontdekt door de Nieuwzeelander John Grigg en in 1922 herontdekt door de Zuidafrikaan Skjel- lerup. De komeet draait elke 5,1 jaar een rondje om de zon. Tijdens haar ontmoeting met Giotto bevindt zij zich hier met 148 miljoen kilometer het dichtste bij. De grootste afstand tot de zon bedraagt 741 miljoen kilometer, wat haar in de buurt van de planeet Ju piter brengt. Wat Grigg-Skjellerup zo interessant maakt is dat zij totaal verschilt van Hal ley. Voor zover nu bekend is de door snede van Giotto's nieuwste, aardap- pelvormige doel tussen de vierhonderd meter en drie kilometer, terwijl Halley zestien kilometer in doorsnede meet. Halley is omschreven als een 'vuile sneeuwbal', een kern waarom zich veel ijs- en stofdeeltjes bevinden die tijdens de omloop rond de zon wegsmelten. „We hebben vastgesteld dat Halley per seconde dertig ton stof en gas verliest. Omdat zij slechts één keer in de 76 jaar bij de zon vliegt, is er nog relatief veel materie behouden. Grigg-Skjellerup heeft tijdens haar veelvuldige passages waarschijnlijk de meeste deeltjes al ver loren en stoot nu nog maar tussen de vijftig en driehonderd kilo per seconde uit", verduidelijkt Gerhard Schwehm. De gegevens die wetenschappers straks over twee verschillende kometen bezit ten is belangrijk bij de voorbereiding van een toekomstige komeetmissie, Rosetta. Deze Europese robot moet in decem ber 2002 worden gelanceerd', in januari 2008 op de komeet Hartley-2 een bo demmonster nemen en in november 2010 terugkeren op de aarde.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25