I Ellen van Langen vindt stijl die bij - haar past Kira Bulten uitzendkracht als invalster bij Spelen 14 EcidócSoiwmit SPORT Hém ZATERDAG 4 JULI 1992 Ineens bestond ze weer, op 28 juni 1992. Nota bene voor eigen publiek, tijdens de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo, deed ze het. Ruim binnen twee minuten rekende atlete Ellen van Langen af met een lange, frustrerende blessureperiode en liep zich en passant naar de kop van de wereldranglijst op de 800 meter. Met een fabuleuze 1.56,66 min. Nationaal re cord en een tijd, die ze zo vlak voor Barcelona natuurlijk niet beter had kunnen plannen. De voormalige Oldenzaalse joeg de concurrentie, die al geen rekening meer met haar had ge houden, de stuipen op het lijf. Quirot, Wodars, Kovacs, Me- linte, de GOS-dames, ze kunnen allemaal extra aan de bak voor Barcelona. Zullen ongetwijfeld nog harder zijn gaan trainen na de chrono in Hengelo. Dank zij Ellen van Langen, een immer bescheiden en spontane meid uit Tukkerland. Mei AMSTERDAM Bij aan komst in Amsterdam, waar ze al weer een paar jaar woont met haar vriend Hans Koeleman, staat Ellen van Langen vrolijk te koken. Logisch, een paar dagen na de we reldtijd is ze uiteraard in goede stemming. „Maar ik heb nog steeds zoiets van: het is wel heel erg hard. Ik moet er nog wel aan wennen. We hadden een toptijd in die richting pas gepland voor Barcelo na zelf'. „Het gekke is, dat we voor Hengelo nog heel hard ge traind hadden", vervolgt de 26- jarige atlete haar verhaal. „Ik had de week voor de APM iets te enthousiast krachttraining gedaan, zodat ik ook nog erge spierpijn had gekregen. Die was wel weg voor de APM, maar een goed voorteken is het nooit. Daarom was het puur de bedoeling, om wat Wedstrijdritme op te doen en te wennen aan het geduw en ge trek in zo'n veld. Onverklaar baar, dat er dan toch zo'n tijd 'üit komt". Van Langens trainer, Frans Thuys, raakte helemaal door 'het dolle heen. De Amsterdam mer, die zijn werk heeft aange past om Van Langen optimaal te kunnen begeleiden, kwam als een waanzinnige van elders in het stadion aangerend en zeeg, na een felicitatie aan Van Langens adres, naar het tartan neder en dankte de goden. Van Langen: „Dat laatste heb ik niet gezien, maar hij was ook enorm verrast. Zei nog, dat hij het na de eerste ronde (door komst 58.0; red) niet zag zitten. Ik liep te slordig, geen ritme, technisch matig, puur op kracht. Zo voelde ik het zelf trouwens ook, het ging niet echt geweldig. En toen kwam die eindsprint dus..." Die fantastische eindspurt is een machtige troef voor Van Langen. Maar misschien haar sterkste wapen is haar win nersmentaliteit. Van Langen perst er alles uit om te winnen, hetgeen prachtig in haar loop stijl is verweven. Het hele, fra giele lichaam loopt als het ware mee. Ellebogen zwaaien vervaarlijk naar buiten, ver wrongen gelaatstrekken bege leiden de enorm krachtige pas- .sen. „Ik denk ook wel eens, als Ellen van Langen in slechter tijden, de pijn verbijtend bij een blessure. FOTO: ANP ik mezelf terug zie op de video, 'dat kan mooier'. Wil ik ook wel. Maar blijkbaar heeft ie dereen zijn stijl en deze past bij mij. Het gaat ook hard ge noeg". Gretigheid Haar gretigheid verklaart Van Langen mede door haar late start met topatletiek. Pas op haar twintigste liet ze café 'de Proatpoal' en het andere sta- pleven in Oldenzaal achter zich. „Ik denk, dat ik daardoor qua motivatie een voorsprong heb op veel concurrentes. Ik doe geen atletiek vanaf mijn tiende of zo. Ik heb al het een en ander meegemaakt en kan nu beter keuzes maken. Klinkt een beetje eigenwijs, hè? Toch speelt het mee. Ik heb nu ge kozen voor atletiek en train heel graag. Ik ben nog lang niet verzadigd". Natuurlijk zit het ook in Van Langens karakter. „Ik ben on geduldig, ja", geeft ze toe. Ze wordt nog steeds laaiend, als ze in haar drukke buurt in Am sterdam zuid-oost niet snel een parkeerplaats kan vinden. Wie dit weet, kan zich voorstel len hoe het Van Langen vorig jaar zomer verging, toen ze ge blesseerd raakte aan haar lin ker achillespees. Gek werd ze ervan. „Zo'n klein, stom plekje vlak boven de aanhechting. Ik had drie jaar geleden ook wel eens iets gehad aan die pees, maar toen zat het iets hoger. En ging het gauw over". „Op 6 juni gebeurde het in een training", weet ze nog precies. „Ook al zo lullig, want van Sport Studio hadden ze twee dagen eerder een reportage over mij gemaakt. Toen die uitgezonden werd, zat ik thuis geblesseerd te kijken. Ik zei maar tegen mezelf: het gaat wel snel weer over". Grote teen Gedeeltelijk was het ongemak veroorzaakt door overbelas ting. Maar, zo bleek na onder zoek, een kleine afwijking in haar voet was de eigenlijke boosdoener. „Mijn grote teen kan ik maar beperkt buigen en strekken", laat Van Langen zien. „Daardoor kwam meer druk op de achillespees. We houden die teen nu steeds los met fysiotherapie, dan is er niets aan de hand". Het herstel vergde maanden, zware maanden voor Van Lan gen. Bij de APM verpieterde ze op de tribune, ze miste de Grand Prix in Stockholm en Oslo en het WK in Tokyo werd een desillusie. Ze ging nog wel, maar kreeg in de series al de rekening. „Bij mijn eerste stappen ging het al mis. Ik kon het niet bijhouden. Ik dacht, dat ze een wereldrecord gin gen lopen. Toch heb ik er geen spijt van. Medisch was het ver antwoord en ik wilde heel graag". De ex-Oldenzaalse was snel over de kater heen. Dacht ze. „Maar het bleek, dat het moei lijkste nog kwam. Vier maan den mocht ik niet meer lopen!" Van Langen wordt er nog koud van als ze er aan terugdenkt. Neemt nog een hap van de rijstschotel en vervolgt: „Ik was bang, dat ik gek zou wor den. Barcelona leek heel snel dichterbij te komen en je mag niet trainen. Ik zat mezelf ge weldig op te vreten". Op 18 december pas kwam het verlossende sein van trainer Frans Thuys. „Ik mocht vijf maal twee minuutjes dribbe len, dat was alles", zucht ze. „De volgende dag zesmaal, etc. Een beetje eng, maar toch een verlossing. Ik voelde ineens geen pijn meer. Ik was zó blij". In het zwembad, zoals ze 's zo mers ook had gedaan in de aanloop naar Tokyo, hervatte ze de 'water-looptraining' en verder was het parool rustig opbouwen. Heel rustig, vond Van Langen. „Pas in mei gin gen we voor het eerst aan de snelheid werken. Er mocht geen enkel risico genomen worden. Maar ik kan je wel ver tellen, dat ik na de wedstrijden in Kerkrade heel opgelucht was. Op 30 mei was dat en ik liep 2.00,55. Dat ging zó ge makkelijk. Toen wist ik, dat ik op tijd terug kon komen voor Barcelona". Mentaliteit In Kerkrade kwam onmisken baar het natuurtalent boven drijven bij de voormalige voet balster van Quick'20. „Ik vind dat een gek woord. Wat is na tuurtalent? Op de APM was ik bijvoorbeeld fysiek niet de sterkste en toch win ik. Men taal moet je ook goed in elkaar zitten. Hoe deel je de wedstrijd in, ga je meteen op kop sleu ren? Dan ben je na 600 meter stuk. Ik doe dat instinctief niet, zoek liever een plekje in de middenmoot en spaar mijn krachten. En dan de eind sprint, dan wil ik iedereen voor me pakken. Het kost veel pijn, niet leuk. Maar ik wil zo graag winnen..." In 1989 besloot Ellen van Lan gen alles op Barcelona te zet ten. Haar zilveren plak, met een tijd onder de 1.59, op de Universiade gaf haar het teken dat er meer inzat. Aju 'Proat poal', welkom Barcelona. Een weg met hindernissen, niet al leen door de blessure. „Er heerst in Nederland een anti- sportklimaat", zegt ze. „En als je het goed voor elkaar hebt, drukt een bond dat wel de kop in. Vangen wij iets, dan is dat meteen belastbaar. Is niets ge regeld. Te gek eigenlijk. In alle landen is dat anders. Hier wil len ze dat je 40 uur werkt en datje een olympische medaille pakt. Hoe dan? Bestaat niet! En dan ook nog zulke scherpe limieten stellen. Dat is irreëel. Ze moeten een keus maken". Van Langen heeft in Asics en Mazda gelukkig sponsors, zo dat ze veel kan trainen en wed strijden lopen. Een studie be drijfskunde aan de Open Uni versiteit kan ze er rustig bij doen. De focus kan dus geheel op Barcelona gericht worden. Dat moet ook, want ze is in eens favoriete. „Vind je dat", vraagt ze wel gemeend. „Maakt ook niet uit. Extra ge spannen zal ik niet zijn, want dat ben ik toch al voor een race. Ik heb dat nodig, kan daarmee nu goed omgaan. Ik laad mezelf helemaal op, veel meer dan voor een training. In wedstrijden loop ik altijd har der". Krabbe Als Van Langen goud pakt, zal ze dat 'clean' doen, bezweert ze. „Is niet eens te betalen", valt haar net binnen gekomen vriend Hans Koeleman in het gesprek. „Dat kost je zo dui zend gulden per maand". Van Langen wil er so wie so niets van weten. „Ik kan dat niet verantwoorden ten opzichte van mezelf. Ik zou er niet van slapen. Natuurlijk weet ik, dat je dan meer kunt trainen en je meer progressie maakt. Zou ik ook wel willen, maar niet ten koste van alles". „Ik weet dat een aantal atleten gebruikt, maar dat moet dan waterdicht bewezen worden. De dopingcontroles moeten foutloos zijn. Anders kun je on- schuldigen pakken. Krabbe? Ik weet niet of ze gepakt heeft. Ze moeten gewoon zorgen, dat die controles goed gaan". Als ik straks vierde word ach ter drie dopingpakkers? Geen lekker idee. Maar daar denk ik nooit aan. Zolang ze niet ge pakt zijn, gebruiken ze niet voor mij. Anders ben je bij voorbaat al verslagen". Miepie Breedbek verdient een diskwalifikatie W door FRANK WERKMAN Het arsenaal technische snufjes rond de internationale tennispistes zal binnenkort worden uitgebreid. Naast het electronische oog en de snelheidsmeter voor de opslag dient ook een decibellen-meter te worden geïnstalleerd. Het apparaat is bedoeld om te kunnen vaststellen of iemand niet vocaal de geluidsbarrière doorbreekt. Niet bij het slaken van een kreet van extase of deceptie. Dat moet blijven behoren bij het fenomeen sport, waar immers de grens tussen vreugde en verdriet soms flinterdun is. Nee, het nieuwe foefje dient er voor te zorgen dat Monica Seles haar grommende gekreun binnen de perken houdt. Deze week bond eindelijk iemand de kat de bel aan. Niemand minder dan de doorgaans zo tolerante Francaise Nathalie Tauziat deed haar beklag bij de scheidsrechter van de partij tegen Seles. Zij was het spuugzat bij elk balcontact van haar opponente bijkans omver gesteund te worden. Waarbij Tauziat, daarin later bijgevallen door nota bene Martina Navratilova, een bijna wetenschappelijke verklaring te berde bracht voor haar kritiek. Zij zou de plof waarmee de bal de bespanning raakt niet goed meer hebben kunnen horen. Noodzakelijk om goed te anticiperen op de baan die het projectiel even later zou kiezen. Het is aandoenlijk dat Tauziat en Navratilova trachten langs deze weg Seles aan de schandpaal te nagelen. Zij zijn te netjes opgevoed om domweg te zeggen waar het op staat: dat het gegrom van de Joegoslavische ze mijlenver de keel uitkomt. En terecht. Ooit kon dreumesje Seles aanvoeren dat haar kleine lijfje die explosie van vocaal geweld hard nodig had om die dreun uit te delen. Zoals een kogelstoter of discuswerper. Veel hout sneed haar verhaal niet, maar haar vanuit de tenen komende oprispingen werden aanvankelijk met de mantel de liefde bedekt. Zij was toch die Joegoslavische Pippi Langkous, die alom vertedering opwekte. Zo klein en al zo goed kunnen tennissen. Nu deze Pippi haar paardestaart al lang kwijt is en tegenwoordig zelfs haar coiffure met de verfspuit laat behandelen is ook haar krediet op. Het enige dat het inmiddels volwassen kindvrouwtje nu nog oproept is ergernis. Zoals bij die vrouw, wier terraskout ik onlangs opving. Ze zou niet naar de finale van Roland Garros gaan kijken op de televisie, omdat ze dat gekerm van Seles niet kon uitstaan. Maar, wierp iemand tegen, het geluid kon toch worden afgezet? Nee, was de reactie van het mens, want dan leefde je niet mee. Ze zou niet gaan kijken. Richard Krajicek heeft onlangs op Wimbledon even van leer getrokken tegen zijn vrouwelijke collega's. Noemde ze dikke, luie varkens, die veel te veel geld vingen voor hun in tijd gemeten aanzienlijk lichtere inspanningen. Over het geërm van Seles had Krajicek het voor het gemak nog maar even niet. Jammer, want als er iets voor een kritische kanttekening in aanmerking was gekomen was het wel het ingehouden gebrul van de Joegoslavische. Die overigens evenmin als concurrentes Sabatini en Graf kan worden beticht van een buitensporig brede leest alsmede aanleg tot luiheid. Het feit dat deze Miepie Breedbek zich als enige bedient van die ergerlijke keelklanken is evenwel al voldoende reden om haar eens stevig aan te pakken. De finale van vandaag zou een mooie gelegenheid zijn om een stukje tennishistorie te schrijven. Met waarschijnlijk een vrouwelijke scheidsrechter op de stoel op Wimbledon gewoon eerst met wat strafpunten strooien en vervolgens domweg diskwalificeren. Je mag tegenwoordig niet eens woedend je racket op de grond gooien of je bent al een game kwijt. Dat zinloze gekerm van die Seles is veel irritanter. Krajicek lacht al vast in zijn vuistje. Tenzij hij ook wordt geklopt dooreen vandaag nog ijlings geïnstalleerde decibellen-meter. ELBURG Ze werd door Victor Deconinck van Stu dio Sport aangekondigd als de vervangster van de vervangster in de nationa le zwemploeg. Dat zal Kira Bulten een zorg zijn. De olympische droom, die tij dens de enige selectie wedstrijd als een zeepbel uit elkaar spatte, werd door de afmelding van Linda Moes toch nog wer kelijkheid. En daar ging het Kira Bulten om. Daar had de zwemster van De Steur uit Kampen een jaar naar toe geleefd. Over de manier waarop de El- burgse uiteindelijk in het be loofde Spaanse land is aange komen praat straks niemand meer. Het gaat nu om de pres taties in het olympische bad. Dat is in elk geval beter dan werken in een wasserij. „Vlak nadat de toestemming van het NOC was doorgebeld hing het uitzendbureau aan de lijn. Ze hadden werk voor mij in een wasserij. Ik heb lachend ge zegd dat dat niet door kon gaan". De Koninklijke Nederlandse Zwembond hanteerde voor de Olympische Spelen een selec tie-systeem, dat op Ameri kaanse leest was geschoeid. Het moest in één weekeinde in Amersfoort gebeuren. Wie daar niet scherp was, kon het vergeten. De methode was lang onderwerp van gesprek. Zeker bij de actieve sporters. Zij voelden mee met de bond, die wars is van een jacht op li mieten. Maar Vonden deze me- Kira Bulten in actie op haar specialiteit. thode wel heel erg simpel. In de Amerikaanse atletiekwe- reld liet de eenvoudige, maar psychisch loodzware procedu re duidelijk sporen na. Carl Le wis start daardoor in Barcelona alleen op het verspringen. En de beste tienkamper van de wereld Dan O'Brien kon de spelen gewoon op zijn buik schrijven, omdat hij driemaal afsprong bij het polsstokhoog springen. Dat hing Bulten (19) ook boven het hoofd. In de be slissende 100 meter schoolslag zwom ze 85 meter aan de lei ding. Toen kwamen Linda Moes en Martine Janssen langszij. „Ik heb dat terugge haald in het geheugen, maar er is niets echt fout gegaan. Na- In de uren daarna was ze niet aanspreekbaar. Ze lag 's avonds tot het middernachte lijk uur voor de televisie. En had zondag aanvankelijk wei nig trek om nog te starten op de 200 meter schoolslag. „Die zondag ging het nog lekker - ook". Daarna nam ze een dag rust. De overweging, om alle zwemspullen in de kast te smijten, werd snel verworpen. „Dat zou ik nooit volhouden. Ik kan dat wel doen, maar dan zijn de uren tussen vijf en acht gewoon leeg. Zwemmen is toch ook een vorm van energie kwijtraken". Ze zwom dus door. Met als doel om eind juni tijdens de natio nale kampioenschappen te be wijzen, dat de selectiewedstrij den een eenmalige misstap waren geweest. Tot haar eigen verrassing liep het compleet anders. Linda Moes, die zich in Amersfoort als de sterkste schoolslagzwemster van het H moment had aangediend, voel de er niet veel voor om de zes weken voorbereiding met de zwemploeg mee te maken. Ze wilde haar eigen plan trekken en was bang voor heimwee. „Ik 4 heb Linda in het voorjaar mee- gemaakt tijdens een trainings kamp in Zuid-Frankryk. Toen had ze er ook al last van. Ze was ook afwezig tijdens de eer ste trainingsweek in Maas tricht. Maar ik heb daar verder niet bij nagedacht. Ik had ten slotte geen recht op plaatsing. En je weet dat het NOC een I FOTO: PERS UNIE stug instituut is. Dat heb je bij die atleten wel gezien". tuurlijk, de spanning zal een rol hebben gespeeld. Maar het was wel frappant. Normaal ge sproken zijn de laatste vijfen twintig meter altijd mijn ster ke punt. Nu was het precies an dersom". Standaard Linda Moes liet niets van zich horen toen daarom werd ge vraagd. Dat was voor de kandi daten van de estafetteploeg (Karin Brienesse, Mildred Muis, Ellen Elzerman en Inge de Bruijn) aanleiding om aan de bel te trekken. Het is een standaard gegeven dat er tij dens de Spelen twee schools lagzwemsters actief zijn. En doordat Martine Janssen een onervaren 15-jarig talent is, vonden zij dat er een tweede schoolslagspecialiste nodig was. „De schoolslag is moei lijk. Dat moet echt goed lo pen", geeft Kira Bulten als ver klaring. Chef de mission An- dré Bolhuis ging mee met het oordeel van de zwemsters. Met als gevolg, dat Kira Bulten naast Martine Janssen als tweede schoolslagzwemster haar intrek nam in het trai ningskamp in Franse Le Ca- net-Plage, vlak voor de deur van Barcelona. „Daar heb je ideale omstandigheden. Je hebt een hotel, je loopt de weg over en je ligt in het bad". Het telefoontje was een vera deming voor Bulten. En voor 'het toernooi van haar leven' past zij zich zonder problemen zes weken aan. Ze vindt dat een logische zaak. De Elburgse ziet de wisseling van de wacht ook niet als een verzwakking voor de ploeg. „De verschillen zijn heel erg klein. Maar vanaf 1989 was ik steeds de snelste als het moest. Alleen nu dus even niet". Kira Bulten weet dat zij meer ervaring heeft dan Janssen. Ze nam deel aan twee EK's en een WK, terwijl de ervaring van Janssen beperkt bleef tot een Europese titelstrijd voor de jeugd. Bulten is in ieder geval zeker van deelname aan de 100 meter schoolslag en rekent ook op een start bij de dubbele afstand. Pas in Spanje wordt uitgemaakt wie er in de esta fetteploeg start. „Ik moet in ie der geval de B-fïnale op de honderd schoolslag kunnen halen. Ik weet gewoon dat ik dat kan". Camping Kira Bulten gaat niet alleen naar Spanje. Vader Brienesse zorgde in een vroegtijdig stadi um al voor ruimte op een cam ping. Daar kunnen de ouders van de negen leden van de zwemploeg (één man en acht vrouwen) terecht. Het verkrij gen van kaarten was een groter probleem. Voor de openingsce remonie werd 1020 gulden van de belangstellenden verlangd. En voor een serie bij het zwem men moest 104 gulden betaald worden. Dan zit je wel in de buurt van start en finish, maar toch. Inmiddels heeft de KNZB de zaken goed geregeld. De ouders krijgen een passe partout voor de zwemwedstrij den. En Ada Kok fungeert als intermediair tussen de zwem sters en de kledingsponsor, zo dat daar geen wrevel meer over kan ontstaan. „In Seoul zwommen ze in badpakken van meisjes uit de Verenigde Staten. Kun je nagaan". De ouders van Kira Bulten hebben inmiddels de plannen voor een reis naar Berlijn en Tsjechoslowakije ingewisseld voor de trip naar Spanje. De schoolslagzwemster heeft zelf de gedachten al laten gaan over de inhoud van de koffer. „Ik neem zeker een doosje hagelslag mee. En zakken snoep. De studieboeken blij ven thuis, dat komt in septem ber wel weer. Als ik tijd heb wil ik een paar thrillers lezen. Stephen King, heerlijk. Maar de zwemwedstrijden zijn dit keer vroeg. Dan kunnen we mooi de andere Nederlanders zien. En de atletiek, dat vind ik ook een prachtige sport".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15