Cees Priem zaait onbewust flinke paniek jS Mens-erger-je-nieten tegen beter weten in SPORT Leblanc voorspelt een Tour met hindernissen OP DE LOSSE TOUR Florence - in het dro- ficklaeGouacwt ZATERDAG 4 JULI 1992 "Van Hameren weer -snel op de baan ALKMAAR - Dirk-Jan van Hameren is kpnieuw de snelste wieleramateur op de kilometer gebleken. De 25-jarige stu- flent uit Utrecht reed gisteravond op de Alkmaarse baan tijdens de finale van de gtrijd om het NK 1.07,07. Leontien van Moorsel, een kleine week geleden Ne derlands sterkste vrouw op de weg, be vestigde haar reputatie op de eerste dag van de baankampioenschappen ook. De Snelste van de wereld op de weg reed op He Alkmaarse baan over de 3000 meter ben nieuw nationaal record van 3.52,91. puim zes-tiende onder haar eigen baan record van de titelstrijd van 1991. Van Moorsel was de enige die in de kwalifica tie onder de vier minuten reed. Excuus-brief voor IOC'ers Krabbe zegt definitief af BERLIJN - Alle 94 leden van het Inter nationaal Olympisch Comité krijgen bin nenkort een brief met excuses van „Olympia GmbH", de organisatie die de Olympische Spelen van 2000 naar Berlijn wil halen. De verontschuldigingen wor den gemaakt voor de publikatie op de Duitse televisie van geheime dossiers over intieme gegevens over IOC-leden, waaruit hun omkoopbaarheid zou blij ken. De organisatie schrijft de brief zodra er duidelijkheid is. Op het ogenblik wordt nog onderzocht of juridische stappen te gen het tv-programma „Monitor" kunnen worden ondernomen. Ondertussen is ook bekend dat „Monitor" binnenkort met nieuwe onthullingen in de ether komt. FRANKFURTWereldsprintkampi- oene Katrin Krabbe uit Duitsland heeft na haar vrijspraak van de aanklacht we gens dopingmanipulatie besloten defi nitief af te zien van deelname aan de Olympische zomerspelen van Barcelo na. Dat heeft atletiekdirecteur Klaus Licht van Krabbe's club SC Neubran- denburg gisteren meegedeeld. Licht zei dat Krabbe voorzitter Willi Daume van het Duitse Nationale Olympische Comi té in een brief van haar besluit op de hoogte heeft gesteld. Ook Grit Breuer en Silke Moeller, de twee andere sprint sters die bij de manipulatiezaak betrok ken waren, hebben besloten niet naar Barcelona te gaan, aldus Licht. Samaranch wil blijven MADRID Volgens de Spaan se krant 'El Pais' wil Juan An tonio Samaranch nog tot en met de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta, waar het 100- jarig bestaan van de moderne versie wordt gevierd, voorzit ter van het IOC blijven. De Ca talaan zou zich in 1993, wan neer zijn termijn afloopt, op nieuw kandidaat willen stellen omdat zijn gezondheid nog goed is en het werk hem be valt. Hij kan op veel steun van de olympische familie rekenen bij zijn streven naar een nieu we ambtsperiode. Ten Kate strandt HELMOND - Na Seoul zal voor Marti ten Kate in Barcelona geen tweede olympisch optreden vol gen. Gisteravond deed de Twent op de eerste dag van de nationale titelstrijd in Helmond een vergeef se poging de olympische eis van 28 minuten en 7 seconden te halen. Ten Kate werd zelfs niet eens kam pioen. Die eer was voor John Vermeule, die in 28.51,90 zegevierde voor Bert van Vlaanderen, over ruim een maand deelnemer aan de olympi sche marathon. Ten Kate finishte na 29.24,09 als derde. Marjan Freriks prolongeer de bij de vrouwen de titel op de tien kilometer. ,AN SEBASTIAN - 'oodgemoedereerd zat hij jiaar gistermiddag op een terras in San Sebastian, Cees Priem. Ogenschijn lijk totaal onaangedaan door het feit dat hij, onge- jvild, voor flinke paniek had gezorgd in Nederland. Mede door zijn verklaring op de NOS-televisie donderdag flat materiaahyagens van zijn TVM-ploeg vastzaten in de op stoppingen die de blokkades van de Franse vrachtwagen chauffeurs hebben opgewor pen in Frankrijk, werd de in druk gewekt dat zelfs de start /an de Tour de France van middag in gevaar zou komen. De angst daarvoor bleek echter ngegrond. Ale ploegen en al iqt materiaal bleken gister middag ongeschonden in San pebastian te zijn aangekomen èn volgens perschef Philippe Budres is de start van de 79ste Ronde van Frankrijk 'nooit in jevaar geweest', althans niet door de blokkades in Frank rijk. Wat de gevolgen van de jomaanslagen gisteren in de namiddag zullen zijh is nog liet duidelijk. rVM-ploegleider Cees Priem noest gistermiddag bekennen lat hij geschrokken was van ie effecten van zijn uitlatin- ;en. Hij voelde zich overigens iok een beetje misbruikt. „Ze lebben me donderdagmorgen •ebeld. Op dat moment had ik aet contact gehad met Frank- ijk en toen stond een vracht wagen en een autobus van ons 'ast. al bij Lille. Maar ze had- len me helemaal niet verteld pat het 's avonds uitgezonden zou worden. Toen was de situa tie ook allang veranderd". |Tijdritfietsen Priem's angst op donderdag betrof met name de bus. Daar in, werden de speciale tijdrit- fietsen vervoerd die nodig zijn voor de proloog van vanmid dag, waarin Jean-Paul van Poppel als eerste vertrekt (om 16.10 uur) en Miguel Indurain (om 19.27 uur) als laatste. De bus stond echter gistermiddag keurig bij de permanence waar de medische keuring van de renners werd afgewerkt. Ren ners die overigens net als de ploegleiding per vliegtuig gis terochtend gearriveerd waren. Dat was ongeveer tegelijk met de bus. De materiaaltruck was donderdagavond laat al San Sebastian binnengereden. „Het is allemaal hard meege vallen", constateerde Priem. „Maar ik kan er ook niks aan doen dat het zo paniekerig is overgekomen. De situatie is gewoon heel onoverzichtelijk en verandert van uur tot uur. En ze hadden geen telefoon in de vrachtwagen om te melden hoe het ervoor stond". De problemen met de blokka des van de Franse wegen kun nen overigens de Tour vanaf komende maandag al wel lelijk in het nauw brengen. Dan ver laat de karavaan en alles wat er omheen hangt Spanje om koers te zetten naar het eerste Franse pleisterpunt Pau, in de Pyreneeën. Mocht de wed strijd dat en de rit naar Bor deaux een dag later overleven, dan volgt er nog een veel grote re probleemdag. Woensdag morgen wordt er namelijk een ploegentijdrit gehouden en di rect daarna stappen de renners in het vliegtuig voor een ver plaatsing van pakweg 700 kilo meter noordwaarts, naar het juist boven Parijs gelegen No- gent sur Oise. Ale volgers moeten echter dezelfde af stand afleggen maar dan wel per auto. Hetgeen riog wel eens toch hachelijke toestanden zou kunnen gaan leiden. Voor al als ook de boeren blijven volharden in het voeren van protestacties per tractor. De Tour blijft dan anderhalve dag in Frankrijk voordat er vervolgens weer even lucht is door uitstapjes naar België (vrijdag Brussel), Nederland (zaterdag Valkenburg), Duits land (zondag Koblenz) en Lu xemburg (maandag) alvorens het dinsdag weer naar Frank rijk gaat. Gert-Jan Theunisse lag er gisteren als een robot bij tijdens de medische test in San Sebastian. F Hopen op Ronde zonder pech door GERT-JAN THEUNISSE „Mijn verwachtingen voor deze Tour? Echte verwachtingen heb ik eigenlijk niet. Met dien verstande dat ik hoop op een Tour zonder pech. Kijk, je komt altijd wel iets tegen. Neem van mij aan dat ik hard heb getraind om een resultaat neer te zetten. Een hoogtestage naar de l 'Alpe d'Huez met ik weet niet hoe vaak die knoert op en af. Of ik die berg nu helemaal zat ben? Geen sprake van. Ze hoeven het wat mij betreft niet zo te overdrijven met de 'Adelaar van Oss' en zo, maar het is geen geheim dat ik in het hooggebergte goed mee kan. Meneer Bos van TVM ziet me graag bij de eerste vijf staan. Ze moesten eens weten waar ik mezelf graag zag staan. Dan gaat geen plaats op het schavot hoog genoeg. Iets eisen gaat niet op als het om de Tour de France gaat. Er kan van alles en nog wat gebeuren. Daar sta ik niet bij stil. Kun je ook wel nachtmerries beleven overeen scherpe afdaling en dat soort zaken. Profwielrennen is je vak en daar hoort het nemen van enig risico nu eenmaal bij. Dat kun je zo klein mogelijk maken door je goed voor te bereiden. Ik zei al dat het daaraan niet heeft gelegen. Wat ik denk van het reizen doorzeven landen? Och. zo lang ze niet elke keer naar mijn paspoort vragen vind ik het best... Of we nou doorzeven landen reizen of door twee, het is altijd opnieuw reizen en draven. Dat ben je als topsporter gewend. Ik durf geen enkele voorspelling te doen over de afloop van deze Tour. Het zal vanaf het begin heel spannend worden, denk ik. Na mijn eerste complete jaar kan ik zeggen dat de passie voor het wielrennen is gebleven. Het is veel fijner om een jaar in competitie te zijn dan alleen te trainen. Daar heb je op het laatst schoon genoeg van. Ik ben er wel door aan het denken gezet. In ieder geval is het afgelopen jaar naar het lijkt veel sneller voorbij gagaan. Hier in San Sebastian schijnen sommige mensen me nog te kennen van mijn overwinning op 13 augustus 1988 in de Clasica San Sebastian. Laat ik dat nou zelf al lang weer vergeten zijn. 't Is misschien een goed voorteken dat ik in Spanje lekker kan presteren. Maarzoals ik al zei, dat is al weereen paar jaar geleden. In 1988 werd Rooks tweede en kwam ik als elfde over de streep in Parijs. Dat waren mooie tijden. Breukinkzat in het kielzog met een twaalfde plaats. Ja hoor eens, dat was toen en nu hebben we een nieuwe Tour voor ons liggen. Ik ben geen optimist en geen pessimist. Ik probeer realist te wezen. We kunnen een lekker spannende Tour door Europa tegemoet zien. Het rijden van het Nederlands kampioenschap in Meerssen was een fijne opsteker". (Vervolg van de voorpagina) SAN SEBASTIAN - Met een bomaanslag door een splinterpartij werd door zowel de lokale- als de Tourorganisatie geen re kening gehouden. Tot gistermiddag had zich geen ernstig voorval voor ge daan. De bomexplosie was het antwoord van de splinterpartij op de weigering van de burge meester van San Sebastian en de Tourdirectie om via de tele visie een politieke boodschap uit te dragen. „Het programma wordt niet aangepast. De voorstelling van de ploegen gaat vanavond ge woon door. Er zullen geen wij zigingen komen. De veiligheid voor alle betrokkenen blijft ee- garandeerd", liet de socialisti sche burgemeester Odon Elor- le^/Tour 2e Etappe 6 juli 255 km Lerara FfMMfflJJfC Pau_ ■^1C<>rS-o^<JvP "sUenacql' Arrayoz Osquic n (TWyJ Arette j LSan Sebastian Marie Blanque SPANJE za onmiddellijk weten. „Dit was geen georganiseerde actie. Dat is wel zeker, het was een incident". De 79ste Tour lijkt er één met hindernissen te worden. De rondrit door Europa noopte de organisatie al tot veel meer voorbereiding dan normaal. Door in San Sebastian te star ten dienden veel meer bijkom stige maatregelen te worden getroffen. De hotels waar ploe gen en volgers verblijven wor den dag en nacht bewaakt. Bij het perscentrum staat 24 uur een busje met tien leden van de Guardia Civil. Daarbij ko men dan ook nog eens de ac ties van vrachtwagen-chauf feurs en boeren. Tourbaas Leblanc denkt niet dat wanneer de Tourkaravaan op Frans grondgebied terug keert, het conflict over het „strafpuntensysteem" met de overheid is opgelost. Hij ver wacht dat de „Routiers" het Tourcircus de doorgang zullen beletten. „Maandag in de rit naar Pau zal het wel meeval len, maar de volgende dag naar Bordeaux houden we rekening met hindernissen", veronder stelde Leblanc gisteren. Graantje De winnaar van de proloog vandaag in San Sebastian strijkt bijna negenduizend gulden op. Dat is slechts een graantje uit de totale prijzen- pot van 3,5 miljoen gulden die voor de 198 renners is uitge trokken. Dagwinnaars van etappes innen dik zeventien duizend gulden. Een vetpot is de premie voor de eindwin naar, die gaat met zevenhon derd en duizend gulden naar huis. Nummer twee behoeft ook niet te klagen met 275.000 gulden op zak. Eerste Jean-Paul van Poppel opent vandaag de 79ste editie van de Ronde van Frankrijk. De Ne derlandse sprinter heeft rug.- nummer 219 toebedeeld gekre gen en start als eerste in de proloog die 's middags op 16.10 uur begint. Toontje Henri „Toontje" Manders start toch in de Ronde van Frank rijk. De 32-jarige Nederlander was aanvankelijk in de ploeg van Helvetia als eerste reserve aangewezen. Hij werd door ploegleider Köchli opgeroepen als vervanger van Winterberg. érlies voor volleybalteam nenland van de volleybal- ?r heeft de Nederlandse iloeg gisteravond de ilympische topvorm be- laderd. iuim twee weken voor het ver- k naar Barcelona hield Ne- lerland wereldkampioen Italië ,im 2,5 uur aan de gang, om iet 3-2 te verliezen. Door de 'ee setzeges is Nederland wel lagenoeg zeker van een plaats de finales van de World Lea gue. ongeacht de resultaten 'an de ontmoetingen Cuba - 'S en Verenigde Staten - irazilië in dit weekeinde, het iatste van de halve eindstrijd, 'et zou de derde finale in de lerde editie van de World Lea gue zijn. In Genua is op 4 en 5 :ptember een hoofdprijs van •n miljoen dollar te verdie- len. In Florence stond Neder- ind vrijwel constant achter. setstanden waren: 9-15 15- 2 14-16 15-10 15-10. Er waren 500 toeschouwers. Afknapper springploeg MCEN - Een grotere afknap- >er voor de Nederlandse ipringploeg was gisteren tij- lens het CHIO van Aken nau welijks denkbaar. As titelver- lediger en Europees kam- >ioen slaagde Nederland er biet eens in zich te plaatsen voor de tweede manche van de andenwedstrijd. Aleen de ierste zes van de elf gestarte earns mochten volgens het re- jement terugkeren voor nog ïen rit. Nederland was na de ïerste rondgang zevende en <on de paarden op stal laten. LONDEN Om kwart voor drie gistermiddag bracht de BBC de tv-kij- kers beelden van Wimble don: Todd Woodbridge, kanshebber voor de dub- belspeltitel, die zat te mens-erger-je-nieten in de spelerslounge. Tegen beter weten in, onder een donkere hemel, wachtend op beter weer. Op baan één liepen linesman en ballenjongens polonaise om het publiek te vermaken. Maar tennis, ho maar. Niks wereld partijen tussen Andre Agassi en John McEnroe en Pete Sampras en Goran Ivanisevic. De courts bleven gisteren leeg, de paraplu's open en van de vier halve finalisten de hele dag geen glimp. Om vijf uur rammelden er gis termiddag bijzonder veel type machines en draagbare com puters in het internationale perscentrum Wimbledon. Om dat de regen toen opnieuw met bakken uit de lucht kwam en het wel zeker was, dat er hele maal niet gespeeld zou worden op de elfde dag van Wimble don 1992. Dus werden er re- genverhalen gemaakt en extra voorbeschouwingen op de vrouwenfinale tussen Steffi Graf en Monica Seles en de halve finales van de mannen. Die halve finales zijn gepro grammeerd voor vanmiddag half één Nederlandse tijd. De vrouwenfinale begint aanslui tend, maar niet voor drie uur Nederlandse tijd. Maar of er vandaag gespeeld wordt is ook zeer twijfelachtig. De Britse Erwin Krol voorspelde voor vandaag zelfs slechter weer dan gisteren. Kan er ook van daag niet worden gespeeld, dan zal de mannenfinale, net als in 1988, naar maandag wor den verschoven. Miezerbuitje Dat ze bij een miezerbuitje toch zullen proberen te spelen, zit er niet in. Bij grastennis is iedere regendrup er één teveel, omdat het gras onmiddellijk te glad wordt om er op te spelen. En het Wimbledongras met ge nopt schoeisel betreden is on geveer hetzelfde vergrijp als bij koningin Elizabeth in de tuin van Buckingham Palace uitwèrpselen achterlaten. Het beroven van de Bank van En geland wordt waarschijnlijk als een lichter vergrijp opge vat. De Engelsen hebben de voor bewoners van het Europese vasteland onbegrijpelijke ge woonte om hun geduld tot in het oneindige te bewaren. Trek ergens op een straat in het Britse Koninkrijk een streep, ga er achter staan en binnen enkele minuten heb je een rij wachtenden achter je, waarvoor ze wachten weten ze dan niet eens. Maar ze wachten omdat dat zo'n beetje de natio nale hobby is. Om Wimbledon een dagje te mogen bezoeken staan en liggen ze uren in rijen op straat. Sommigen zelfs nachten. Maar altijd keurig ge ordend, twee aan twee. Engelengeduld De bezoekers van Wimbledon zijn prototypes van Britten met dat engelengeduld. Ze zouden overigens ook naar Wimbledon komen als er op het centre court werd geknik kerd in plaats van getennist. Aleen maar omdat Wimble don Wimbledon is en het ner .tf!jrfeï# f '-ffy iftw* f/- 1- '»-#* AfvV" 'j'. 4 „Wimbledon speelt vies spelletje" LONDEN Trots meldde de Wimbledon organisatie gisteren dat de zwarte han del opnieuw een klap was toegebracht. In elf dagen waren honderd vervalste toegangskaartjes in beslag genomen. Uiteraard werd geen woord vervuild aan de eigen dubieuze rol in de zwarte handel. Wimbledon is aangeklaagd door zwart handelaar Mike Burton. Die verklaarde hoe Wim bledon de zwarte markt kunstmatig in stand houdt. Wimbledon verkoopt kaar tjes voor het slotweekeinde aan de leden van de Al England Club voor de nor male prijs van 46 pond, 160 gulden. Koopt ze terug voor 700 pond. 2450 gulden en verkoopt ze weer aan be vriende relaties of marke tingbedrijven voor 890 pond, 3115 gulden. Op elk kaartje maakt Wimbledon dus een extra winst van 675 gulden. „Wimbledon speelt een vies spelletje", aldus Burton. De klacht werd door de Britse rechtsin stanties doorverwezen naar de Europese Gemeen schap. Die laat een onder zoek instellen. Hangende dat onderzoek wenst Wim bledon geen commentaar te geven. Op baan één liepen linesman en ballenjongens gisteren polonaise om het publiek te vermaken. Maar tennis, ho maar FOTO EPA één, en' nooit elkaar verdrin- zes het verlossende woord gens anders zo typisch Engels vertoeven is. Hooguit op de paardebaan van Ascot en bij de jaarlijkse Last Night of the Proms in Royal Abert Hall. Die typisch Britse karakter trek en het gevoel voor traditie zorgden gisteren voor wonder lijke taferelen op het verregen de park, waar doorgaans ijze ren regels heersen. Vooral op baan één. Daar traden de an ders zo onplooibare veilig heidsagenten op als spreek- stalmeesters omdat de uren wachtende toeschouwers spontaan hun eigen show be gonnen. Asof het de speakers corner van Hyde Park betrof kwamen ze keurig één voor gend. naar voren, om op een kwam dat er niet gespeeld zou verhoging een nummer te zin- worden. De gelukkigen die een gen of te tapdansen. Of, zoals kaartje voor baan één en het in één geval, een uur lang hun centre court hadden, kunnen mede-wachters te vermaken hun geld terugkrijgen. Daar- met de imitaties van de ko- voor sloot de Al England Club miek Stan Laurel. dit jaar voor het eerst een ver- En 's werelds geduldigste volk zekering af. Maar waarschijn- wachtte geduldig tot om half lijker is het dat ze gebruik ma ken van het voorrecht om voor volgend jaar voor de laatste vrijdag een kaartje te reser veren. In dat geval moeten ze wel opnieuw betalen, het tarief van 1993. Maar dat zullen ze er graag voor over hebben, want Wimbledon is Wimbledon en voor de halve finaledag van de mannen heb je niet één-twee drie nieuwe kaarten".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13