900 hectare extra bedrijfsterrein in Zuid-Holland Pauselijke onderscheiding voor Leentje Schiebroek om "wakker" te blijven LEIDEN OMGEVING Metam-natrium blijft voorlopig toegestaan i Dubbele inschrijving is onvermijdelijk fenomeen Stichting LEZEN Keizersgracht 391 REGIOJOURNAAL Kunstmarkt Op de zaterdagen in juli wordt er in Warmond een kunstmarkt gehouden. Als locatie is er gekozen voor het Pleintje bij de Pomp. Naast marktkramen zijn er terras sen en speelt er muziek. De markten zijn steeds van drie tot acht uur. Zeilkamp Stichting Jeugdzeilkampen Oegstgeest zoekt nog jeugd van 13 tot en met 16 jaar, die vanaf 18 juli op zeilkamp wil. De zeilboten gaan in de richting van Langeraar. On derweg worden verschillen de technieken van het zeilen behandeld. De kampprijs be draagt 255 gulden per per soon. Voor meer informatie kan er gebeld worden met 071-176670 Tentoonstelling In Huize Liduina in War mond loopt deze maand de expositie 'Een wankel even wicht' met als onderwerp di abetes. Naast een historisch overzicht toont de tentoon stelling de laatste ontwikke lingen op het gebied van de diabetesbehandeling. De ex positie wil tevens laten zien wat een diabetespatiënt da gelijks meemaakt.De ten toonstelling aan de Heren weg is dagelijks geopend van tien tot acht uur. Foto's Een tentoonstelling van fo to's van Wim de Reus uit Dordrecht is gedurende de maanden juli en augustus te zien in bibliotheek De Aarle zer, Beukenpad 1 in Ter Aar. De bibliotheek is tij dens de zomermaanden be perkt geopend, namelijk op woensdag en vrijdag- van twee tot vijf uur en op vrij dagavond van half zeven tot half negen. Vanaf maandag 17 augustus gelden weer de normale openingstijden. £eidóe Gomont ZATERDAG 4 JULI 1992 Het laatste feestje KATWIJK Quick Boys weet niet van ophouden. De Katwijkse landskampioen in het amateur voetbal trok gisteravond nog een keer alle feestregisters open. Vrienden en bekenden van de club kregen de kans op een recep tie om hun helden te feliciteren. Quick Boys heeft een uniek jaar achter de rug. Voor de eerste keer in haar bestaan toonde de club zich de sterkte amateurploeg van Nederland. Dit feit werd de afge lopen weken al uitvoerig gevierd. Zo kreeg de supportersclub de sporthal vol en werden de spelers van het eerste elftal gehuldigd op het gemeentehuis. Ook in het nieuwe voetbalseizoen is Quick Boys een van de favorieten voor de titel. Chloor toegevoegd aan drinkwater KATWIJK - Bij de dagelijkse con trole van het drinkwater van het pompstation in Katwijk is deze week gebleken dat de waterkwaliteit niet aan de normen voldeed. Dat werd veroorzaakt door de uitwerpselen van watervogels in het waterwin ningskanaal in Katwijk. Om de bac teriën te doden is chloorbleekloog toegevoegd. De toevoeging van het chloor kan leiden tot smaakklachten bij de gebruikers in de Leidse regio. De hoeveelheid bacteriën noch de hoeveelheid chloor zijn schadelijk voor de volksgezondheid. De regio nale inspecteur van de volksgezond heid voor de milieuhygiëne is op de hoogte gesteld van het voorval. Kindervakantiespelen Alkemade van start ALKEMADE - Het Comité Vakantiespelen Alkemade (VAK) heeft weer een uitge breid programma voor de grote vakantie op stapel staan. De festiviteiten beginnen morgen met viswedstrijden in drie dor pen. Om half tien komen alle jonge vissers gewapend met hengel en deeg bijeen op res pectievelijk de Noordhoek in Roelofarendsveen, bij het Dorpshuis van Rijpwetering en bij het Cultureel Centrum in Nieuwe Wetering. Maandagavond begint de fiets vierdaagse Gestart kan wor den tussen half zeven en zeven uur in Roelofarendsveen (hoek Sotaweg-Spireastraat), Nieuwe Wetering (Cultureel Centrum), Rijpwetering-Oud Ade (ter hoogte van Hertogspark) en in de Buitenkaag (nabij het pont). Per dag hebben deelnemers de keuze uit een korte route (circa 25 km) en een lange (circa 45 km). Het volgende VAK-evenement vindt dinsdag tussen tien uur 's morgens en, half drie 's mid dags plaats, namelijk de tradi tionele sportdag in Sportcom plex De Tweesprong. Bij mooi weer vinden alle activiteiten in het buitenbad plaats. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de sporthal. Showparade muziekkorpsen op Noordwijkse boulevard NOORDWIJK - Zes muziekkorpsen ge ven vanavond een showparade op de Ko ningin Wilhelmina Boulevard in Noord- Aan de taptoe wordt meegedaan door korpsen uit Delft, Ede, Zwijndrecht, Schiedam, Vlaardin- gen en IJmuiden. De show begint om zeven uur. DEN HAAG - Het bestrij dingsmiddel metam-na trium mag voorlopig toch worden gebruikt om bloembollenland te ont smetten. Een eerder afgekondigd verbod op het gebruik er van door minister De Vries (werkgelegenheid) is door het College van Beroep voor het Bedrijfs leven vernietigd, zo is gis teren bekendgeworden. De Vries wilde het middel verbieden, omdat het scha delijk is voor de gezondheid van mensen. De minister ba seerde zich daarbij op een onderzoeksrapport van het TNO. Hij wekte daarmee de woede van de bollentelers die het middel onmisbaar achten en de Rotterdamse producent Elf Atochem Agri. De producent besloot het be sluit van de minister aan te vechten bij het college. Vol gens het bedrijf loopt De Vries te hard van stapel met zijn verbod. Eerst moet uit vervolgonderzoek blijken - dat het middel inderdaad gé 1 vaar lijk is voor de werkne- mers in de bollen, aldus he; 1 bedrijf. Waarom het college de be L slissing van De Vries heef(,sl teruggedraaid is onbekend'h De toelichting op de uit'6' spraak volgt doorgaans pa; S( na enkele weken. f y De uitspraak gaat vooraf aar L de bodemprocedure die iify augustus bij het college var^n start gaat. Daarin wordt defi?n nitief beslist of metam-natri s um wordt verboden of niet. Idoor PETER KLEIN LEIDEN Twee letters staan regelmatig vermeld onder de naam van de winnaar of winnares van de eerste ronde van een Bl-toernooi. De w.o., de afkorting voor 'walk over' betekent niet meer of minder een vrije door tocht naar die volgende ronde. De reden is in een paar geval len een blessure, of een met het toernooi samenvallende vakantie. Steeds vaker is ech ter de dubbele inschrijving de reden van het euvel. Een bijna onvermijdelijk fenomeen, waar deze week ook in de Bl- toernooien van Forescate en TEAN over kan worden mee gepraat. Het Voorschotense Forescate wordt het meest getroffen door de uitsluiting, die het gevolg is van de zogenaamde admini stratieve overtreding, die de dubbele inschrijving nu een maal is. Zowel Mark Flei- scheuer, die als eerste was ge plaatst bij de mannen, als Nat halie van der Voort, die bij de dames als finaliste was voor zien, stonden ook op de deel nemerslijst van een gelijklo pend toernooi. De constatering leidt meteen tot het onverbid delijke resultaat. Toch past het niet om direct de bestraffende vinger in de richting van de de- linkwenten te wijzen. De regel geving vanuit de tennisbond maakt, zeker in het geval van de eerstgenoemve, dat vroeger of later in een dergelijk ver grijp verzeild wordt geraakt. Slachtoffer Een inmiddels door de wol ge verfde speelster als Nathalie van der Voort zal nu vergrijp en strafmaat feitelijk al jaren bekend zijn, zeker niet met op zet in twee 'Leidse' toernooien tegelijk hebben ingeschreven. De Merenwijkse is het moge lijk slachtoffer van haar eigen onnauwkeurigheid. Immers, de lijst van deelneemsters bij Forescate telde maar zo wei nig, en zo weinig bekende na men, dat zeker de eveneens in schrijving bij de op TEAN ver speelde Bahlmann Open Al- phense Tennis Kampioen schappen, waar ook al sprake is van een regelrechte onder bezetting, ogenblikkelijk moest opvallen. Gewoon ver geten de weken te vergelijken, die nu eenmaal niet mogen sa menvallen, lijkt een meer zin volle verklaring dan te spre ken van een overtreding. Veel meer slachtoffer zijn de toer nooien, waar de kwaliteit van het deelnemersveld verder wordt ondermijnd. De 'zaak' Fleischeuer ligt toch nog iets ingewikkelder. De als talent, maar ook als grillig, om schreven Voorschotenaar zal om het eerste begrip te beves tigen een keuze voor de kwali- h fikatie van de A-toernooien" n moeten maken, in de B-groep-s< valt in Leiden niet echt veel' oi eer te behalen. Echter inschrij-' n ven voor de reeks van kwalifi-' si katies is nog geen garantie v; voor deelname daaraan. De' n eveneens speler van De Me-| N renwijk komt nog niet voor op! n de Mitsubishi ranking en valtj w met het hatelijke nummer! tt 1000 achter zijn naam regelma-! vi tig buiten de toelating. Nie( v, spelen is ook al niet bevorder- g lijk voor de progressie van zijn E spel en dus moet met bijna de- B zelfde regelmatigheid tocK ir weer op B-toernooien worden v' teruggevallen. Mark Flei'V( scheuer is meer slachtoffer'n van het bijna niet te verwerken aantal deelnemers in de A n' kwalifikaties en de leegloop, irïd kwent, die opzettelijk met zijrf g; dubbele inschrijving de geach'st te wedstrijdleiding van hel'd( evenement minacht. Hij wildeVi en wil in ieder geval graag spe'te len. gl d< Doorstoot D^ze week gebeurde het dan ze toch. Mark Fleischeuer wen m toegelaten tot de kwalifikatie ta van het tweesterren A-toernoofse van Bilthoven, en wat in eenfo eerder evenementen niet ge g< lukte, vond nu wel plaats. De b( Merenwijker bleef overeind eiroj maakte de doorstoot naar hel or hoofdtoernooi. En werd gecon pe fronteerd met een vervelen! de probleem. Het bepaald nie de sterk bezette Forescate-toer nooi had het vroegere lid en in:H gezetene van VoorschoteriBi voor deze week ook gevraagohe en de favorietenrol opgespelc_ voor het Bl-toernooi. Daarmee voorbijgaand aan de uitspraal van Fleischeuer, dat hij alleer kon deelnemen, als hij voor d( wellicht zoveelste maal uitge loot zou worden voor de A-kwa lifikatie. Forescate verricht! de loting vroegtijdig, hoewe de huidige reglementen de be tere BI-speler reeds tegemoe komen, en met de loting kleinere evenementen wacht mag worden tot mid weeks het toernooi, als de kwa lifikaties uitsluitsel hebben ge geven, wie tot het werkelijk! A-toernooi is doorgedrongen. Mark Fleischeuer werd uit he toernooi van Bilthoven en da van zijn voormalige club Fo rescate verwijderd. Een te rechte beslissing van bondsgedelegeerde. Zuur het wel voor alle partijen.. Ze ker in de 'Leidse' regio blijf het feit nu onvermeld, dat n; de in A aktieve Marco vai Trigt (in Bilthoven inmiddels in de halve finale) en Martiji Krans, die in ronde twee sneu velde, ook Mark Fleischeue de doorstaat op de national! ranglijst heeft gemaakt. Bilthoven werd in het hoofd toernooi van de A-afdeling voordat het noodlot toesloeg zelfs nog in twee gladde setjes van Leon Bax gewonnen. Visser en Guinau in halve finale TEAN ALPHEN/LEIDEN - Marco Visser en Onno Guinau speel den zich bij de Bahlmann Open Alphense Tennis Kampi oenschappen bij de zich daar reeds bevindende Mare Nagel- kerken in de halve finale van het BI-onderdeel. Visser won met twee maal 6-4 van Philip Nagtegeller, terwijl Guinau op voormalig vertrouwde grond zijn vroegere teamgenoot en huidige wedstrijdleider Marco Smit veegde. Het laatste was maar goed ook, want de neer vallende regen leidde tot een volledige herplanning, waar onder ook de vierde kwartfina le tussen Onno van Paridon en Gerard Kroese, die op one-set- all werd afgebroken. Bij de dames staan Mariek! Bethlehem tegen Petra Willi en Hester Stehouwer tegel Claudia Witteman na een roi de spelen in de halve finales In de BI in Forescate wetei Renee Crama tegen Ingrii Kruit en Annemarije van Ovei schot tegen S. Vincent zich o] die manier verzekerd van eei plek bij de beste vier. De grotf namen van weleer, Bub der Zee en Joost van Leeuwei vormen de ene helft van de p« ren in de halve eindstrijd bij d( mannen. De andere helft be staat uit de voor Leiden tod; nog onbekende namen, Davic Eisma en Danny de Vreede. Brinkman op bezoek bij Nellie de Jong ROELOFARENDSVEEN - Naar eerst nu is bekend geworden, bracht CDA-fractievoorzitter Brinkman woensdag niet alleen een bezoekje aan het Braassemermeer maar ook aan de Veense mevrouw Nellie de Jong (85). Mevrouw De Jong onderhoudt een. drukke correspondentie met de politicus. Daarbij steekt zij haar. mening over allerlei politieke zaken niet bepaald onder stoelen of banken. Toen bekend werd dat Brinkman woensdag in Roe lofarendsveen het ANWB-Milieuschip officieel te water zou la ten, liet ze hem snel weten dat dat een mooie gelegenheid was om ook haar een bezoekje te brengen. Die invitatie was niet aar dovemansoren gericht: direct na de milieuschip-plichtplegin gen, reed hij naar het Noordeinde. Hij belde bij de overgelukkige Nellie De Jong aan met de mededeling: „Nou hier ben ik dan": Ten huize van mevrouw De Jong bekeek hij uitgebreid de foto's van het bezoek dat Nellie twee jaar geleden aan Minister-Presi dent Lubbers en zijn echtgenote in Rotterdam bracht. Ook me! het echtpaar Lubbers correspondeert de 85-jarige regelmatig Een andere goede schrijfvriend is Ed Nijpels. Hem heeft ze ech ter nog niet persoonlijk ontmoet. Idoor JANKEES FAAS DEN HAAG - Bij de her ziening van de streekplan nen moet circa 900 hectare nieuw bedrijfsterrein wor den gereserveerd. Deze ruimte moet voorzien in de behoefte tot het jaar 2005 en komt nog bij de capaciteit die al is vastge legd in bestemmings- en streekplannen. Dit is een van de conclusies van Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland, het dage lijks bestuur van de provincie, in de nota „Bedrijfsterrein- programmering Zuid-Holland 1992". Zowel in de regio Zuid- Holland West als Oost moet 260 hectare worden gereser veerd, en in de regio Rijnmond 390 hectare. Als zou blijken dat deze streefgetallen per regio te hoog zijn, dan moet ruimte ge vonden worden in de aangren zende regio's. De nota geeft inzicht in de knelpunten die*optreden bij de uitgifte en ontwikkeling van bedrijfsterreinen. Vanaf 1989 stimuleert de provincie ge meenten en bedrijfsleven in regionaal verband samen te werken bij de planning van be drijfsterreinen. Dit heeft in de Haagse regio, het Rijnmond gebied en in de Alblasser- waard en Vijfherenlanden ge leid tot een betrekkelijk een duidige visie op de materie. In Midden-Holland, de Duin- en Bollenstreek en de Leidse re gio verloopt deze samenwer king moeizamer. Tot duidelij ke keuzes en prioriteitenstel lingen is men hier nog niet ge komen. Regio De provincie heeft in de nota een aantal voorzetten gedaan hoe de discussie in de Duin- en Bollenstreek en in de Leidse regio verder kan. Zo zal de ont wikkeling van de streekplanlo- katie Dever in Lisse moeten worden bezien in het kader van het overleg over de struc tuurschets Duin- en Bollen streek. Bij de streekplanher ziening Zuid-Holland West wordt hierover definitief een besluit genomen. Over Dever vinden momenteel gesprek ken plaats tussen de gemeente en de provincie. Het is voor de provincie duide lijk dat in verband met de nieuwe bedrijfsterreinenbe hoefte het gewenst is om in de Bollenstreek te kiezen voor re gionale oplossingen. De pro vincie noemt als voorbeeld de ontwikkeling van de lokatie bij Sassenheim-Zuid. De provincie zet verder het overleg voort met Rijneveld en Zoeterwoude over de ontwik keling van het bedrijfsterrein Groenendijk. In een haalbaar heidsonderzoek zal worden ge keken naar ontsluitingsmoge lijkheden op rail en water. De provincie vindt het belangrijk dat Zoeterwoude en Rijneveld gezamenlijk tot het opstellen van een structuurschets ko men voor Groenendijk. Behouden vaart De aankomst van een vloot van meer dan 100 traditionele zeil schepen in de haven van War mond trok gistermiddag de nodi ge belangstelling. De ronde- en platbodemjachten komen hier bijeen voor hun jaarlijkse reünie. Na de bezichtiging van de sche pen vertrok de vloot voor een waterspel tussen Warmond en de Kaag. Voor de eer en omge ven met het nodige vuurwerk werd er door de teams gestre den om de zogenaamde 'Jene verboom'. De veroverde trofee werd vervolgens aangeboden aan b en w van Warmond. Het is de bedoeling dat deze een plaats krijgt in het park Groot Leerust. Vandaag gaat de vloot verder met een wedstrijd hard zeilen, terwijl morgen een vloot- schouw en admiraalzeilen op het programma staat. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Arbeidsbureau Alphen gaat marktgerichter aan de slag ALPHEN AAN DEN RIJN Het Arbeidsbureau Al phen gaat zich meer rich ten op het vervullen van vacatures. In het verleden heeft het bureau zich te veel gericht op de werk zoekenden. Inmiddels is het Arbeidsbureau Al phen gestart met het sa menstellen van branche gerichte teams, waarmee snel en efficiënt vraag en aanbod op de arbeids markt op elkaar kunnen worden afgestemd. Dit moet uiteindelijk ook lei den tot een intensiever contact met werkgevers uit Alphen en omgeving. Deze zogenoemde marktge richte en sectorale benade ring vloeit voort uit een on derzoek naar. de aanpak van de knelpunten bij het Al phense arbeidsbureau. Dit onderzoek is door het Cen traal Bureau voor de Arbeids voorziening (CBA) uitge voerd, in opdracht van het RBA-Rijnstreek. Aanleiding voor het onderzoek bij het Arbeidsbureau Alphen was een verschil van mening tus sen het RBA-Rijnstreek en directeur H. van Smaalen van het Arbeidsbureau Al phen over het te voeren be leid en het toekennen van subsidies. Volgens de onderzoekers moet er een structureel ver beteringsplan worden opge zet, waarbij veel aandacht wordt besteed aan een be drijfsmatige en marktgerich te werkwijze. Volgens D. Vis ser, regionaal directeur RBA Rijnstreek zijn het RBA en Arbeidsbureau Alphen nu op één lijn komen te zitten. Di recteur van Smaalen en lei dinggevende functionaris sen van het Alphense bureau gaan nu een integraal plan van aanpak opzetten, dat op korte termijn onder supervi sie vande regionale direc teur zal worden uitgevoerd. Eisen gesteld aan overkappen overslag LEIDEN De provincie stelt nadere eisen aan de bouw van een overkapping boven de overslag van huisvuil bij de Groenoord- hallen. Ze wil pas meebetalen aan de bebouwing, die ongeveer een half miljoen gulden gaat kosten, wanneer het een degelijke constructie is. Met de overkapping moet de stank tegen gegaan worden, dat het afval op warme dagen produceert. De omwonen den van de Groenoordhallen hebben zelf aangedrongen op een simpele overkapping, mede gelet op het feit dat de overslag bin nen afzienbare tijd zal verdwijnen. Wanneer de scheidings- en vergistingsinstallatie in Leiden Zuid-West een feit is, zal de over slag daar naar toe verhuizen. Idoor ELLEN VERHAAR ROELOFARENDSVEEN De bijna 94-jarige Leen tje Schiebroek ontving gistermorgen uit handen van emeritus-pastoor Wortel de pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Ontroerd, verrast en dankbaar liet zij tijdens een negen da gen te vroege viering van haar verjaardag, het eer-' betoon over zich komen. Mevrouw Schiebroek kreeg de onderscheiding van 't Verhe ven Kruis wegens „in het oog vallende werkzaamheid en ij ver". „We hadden zin in een feestje en uw verjaardag was een goed aanknopingspunt", merkte haar neef, pastor M. Schiebroek uit Vianen op aan het slot van een feestelijke eucharistieviering in de kapel van Huize Jacobus. Leentje Schiebroek woont al 42 jaar in Huize Jacobus. Daar van was zij 19 jaar kosteres. Deze taak vervulde zij punc tueel en met grote eerbied. Verder geeft zij zieken veel aandacht en liefde en is bijna altijd aanwezig bij hun af scheid. Leentje verzorgt ook de collectebussen. Kortom, zij is behulpzaam daar waar zij kan. Pastoor Wortel dankte haar voor haar jarenlange dienstbaarheid. „Leentje is in alle stilte altijd dienstbaar ge weest. Ze brengt vrede onder de mensen. Ik heb vijftien jaar in Huize Jacobus gewerkt in goede harmonie met de koste res Leentje Schiebroek. We praten er samen nog wel eens over en kunnen nog steeds ge nieten van de herinneringen die niemand ons kan afne men", aldus pastoor Wortel. Namens het bestuur van Huize Jacobus herinnerde voorzitter J. van Berkel eraan dat Leen tje een flinke stap terug moest doen bij de totstandkoming van het nieuwe gebouw van Huize Jacobus. In het oude ge bouw was namelijk nog een echte kapel. In het nieuwe ge bouw moest ze het doen met de verj aarskamer. De misdie naars en later de misdinettes zagen er altijd piekfijn uit in hun schone en gestreken to gen. Leentje verzorgde vroe ger de zieken; ze dekte de ta fels en ruimde vaak op. Met pijn in het hart moest ze vorig jaar enige kosterstaken aan anderen overlaten. „Haar drib belpasjes zijn er nog steeds, al leen gaan ze niet meer zo snel", aldus Van Berkel. Leentje Schiebroek ontvangt uit handen van emeritus-pastoor Wortel de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10