LEIDEN OMGEVING SVI-lokatie Zuid-West te haastig aangewezen Leidenaar pleegde jarenlang incest met vijf dochters HOFJES IN LEIDEN Het Groot Sionshofje: voor weduwen verboden 'Bebouwing Kooilaan moet niet doorgaan' Krakers kantoorpand Hooigracht moeten waarschijnlijk weer weg Slimme EHBO-kit r~ - §x-- CcidócSoiruMit VRIJDAG 3 JULI 1992 DEN HAAG/LEIDEN - Wegens ontucht met vijf van zijn zes dochters is bij de recht bank in Den Haag drie jaar gevangenis straf, waarvan een jaar voorwaardelijk, ge ëist tegen een 59-jarige Leidenaar. Bij zijn oudste dochter had de man ook nog een meisje verwekt, waar hij ook ontucht mee zou hebben gepleegd. De incest heeft jaren lang geduurd. Pas vorig jaar deden twee dochters aangifte. Justitie wist al sinds 1987 van de incest. Maar men kon pas in grijpen toen twee dochters vorig jaar aan gifte deden. De Leidenaar misbruikte deze meisjes tussen 1982-1989. Hij hoefde zich gisteren bij de Haagse rechtbank niet te verantwoorden voor de incest bij de drie an dere slachtoffers. Die hebben nooit aangif te willen doen. De Leidenaar is streng gelo vig - 7de dag adventist en heeft zijn vrouw via het geloof leren kennen, zo bleek tijdens de zitting. Rechtbank-presidente, mr. E. Timmermans, las uit het proces ver baal, dat de kinderen het thuis niet echt ge zellig hadden gevonden. Zij leden zwaar onder het slechte huwelijk van hun ouders en spraken met weinig sympathie over hun moeder, die een dominante rol in het gezin zou hebben gehad. Zij deed steeds een beroep op haar omgeving, omdat zij hart klachten heeft en soms met zelfmoord dreigde. Volgens het psychiatrisch rapport reageerde de man zijn spanningen en frus- taties sexueel af. De sexuele relatie met zijn vrouw was niet goed en de man richtte zich in toenemende mate op zijn dochters, die hij sexueel aantrekkelijk vond. Volgens het rapport is de kans op herhaling niet denk beeldig en zou de man eventueel incest-da- der project bij het RIAGG moeten volgen. Zowel de reclassering als de psychiater pleitten tegen een onvoorwaardelijk cel straf. De slachtoffers, en ook de moeder, zouden daar geen baat bij hebben. Daarbij moest de man TBS opgelegd krijgen. De of ficier van justitie wilde gisteren echter niets weten van een slechts voorwaardelijk celstraf gecombineerd met een therapie. Gezien de ernst van de zaak, was slechts een langere celstraf afdoende, meende mr. Renckens. Zij hoopte dat dit ook een af schrikwekkend effect zou hebben op ande re incestplegers. De verdachte zat gisteren sprakeloos en aangeslagen in de beklaag denbank. "Ik heb echt spijt", was het enige wat hij aan het eind van de zitting kon zeg gen. Eerder had hij al bekend. Hij weet de incest toen aan de slechte seksuele relatie met zijn vrouw. Daardoor was hij niet opge wassen tegen de aantrekkingskracht van zijn dochters. Zijn raadsman, mr. D. Las- schuit, overhandigde de rechtbank giste ren een brief van de huisarts. Die meende dat de man lichamelijk en geestelijk niet in staat was om een langere celstraf te onder gaan. De raadsman pleitte voor de incest- dader therapie of de door reclassering aan bevolen zware RIAGG-therapie. Uitspraak over twee weken Toch snookercentrum aan Utrechtse Veer LEIDEN Er komt vrijwel zeker een snookercentrum in de voormalige panden van het ambulancebedrijf van de ge broeders de Jong aan de Utrechtse Veer. De volledige raadscommissie voor ruimtelijke ordening stemde gisteren in met het be sluit van het college van b en w om de bezwaren hiertegen ongegrond te verklaren. Om wonenden hadden bezwaar gemaakt omdat ze vreesden dat het meer als café dan als snookercentrum zou gaan die nen. Geen nieuwbouw aan Korevaarstraat LEIDEN - De plannen voor nieuw bouw bij het gebouw van de bakkerij 'Vooruit' aan de Korevaarstraat zijn af geblazen. Niet alleen de voorgevel, maar het gehele gebouw zal behouden blijven. Dat zei wethouder T. van Rij gisteren toen hem door de fractie van de Socialistiese Partij alternatieve plannen voor dit pand werden aange boden. Eerder had een Haags architec tenbureau een ontwerp germaakt Vol gens de SP zou het gebouw een cultu rele invulling kunnen krijgen, bijvoor beeld een theater. Dit is volgens Van Rij niet erg waarschijnlijk, omdat de gemeente geen geld wil bijleggen op de exploitatie van het pand. Diep verscholen liggen ze in de binnenstad. Op de binnen plaats is het enige hoorbare het ruisen van de bomen en het getwinkeleer van de merels. Een poes koestert zich in de zon. Hofjes, de kleine oases van rust in het drukke stadsle ven. Leiden telt er niet minder dan 35, elk met een eigen ge schiedenis. Gedurende de zomer maken wij een wandeling langs een aantal van deze stille plekjes, kleine stukjes ver stilde schoonheid in een levendige stad. Het Groot Sionshofje. I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - Het Groot Sions hofje aan de Sionsteeg 4 heeft een bewogen geschiedenis achter zich. Het werd gesticht in het jaar 1480, stond ooit zelfs ergens anders en is aan het eind van de jaren zestig gekraakt. Op zoek naar de wortels van het hofje, dat haar naam ontleent aan het Nieuwe Testament (Op de berg Sion werd immers het Laatste Avondmaal gehou den). De stichters van het Groot Sionshofje waren Huge van Zwieten en Luytgairt Claisdochter van Boschuy- sen. Ze hadden beiden blauw bloed en bezaten het nodige geld en bezittingen. In 1480, toen ze het hofje stichtten, bestemden ze het oorspron kelijk voor veertien oude echtparen. Deze werden in hun onderhoud voorzien, doordat (de nakomelingen van) van Zwieten en Clais dochter van Boschuysen be zittingen en geld schonken. Met nadruk werd vermeld dat de twee stichters, beiden bibliofiel, hun boeken 'tot ewigen dagen' in het huis wil den bewaren. Het hofje werd oorspronke lijk gesticht aan de Papen gracht. De Commandeur en de Huiszittenmeesters van de Pieterkerk kregen het be heer over Sionshofje. De huiszittenmeesters zorgden toentertijd voor thuis wonen den armen. De bejaarde be woners moesten bij hun in trede verklaren zich aan be paalde 'huisregels' te hou den. Eén van de belangrijkste regels was erg vrouw-on vriendelijk: een vrouw moest het hofje verlaten wanneer haar man was overleden. Om toch enigszins humaan over te komen mocht ze als troost de helft van de bezittingen meenemen. Een weduwnaar mocht gewoon in het, hofje blijven wonen. Maar als hij hertrouwde, was ook voor hem het sein gekomen om te vertrekken. Om alleenstaan de vrouwen te helpen stichtte Juffrouw Emmerantia Ban ning in 1641 als tegenhanger het Weduwenhofje ('Klein Sionshofje'). Verval Toen het hofje in de 17-de eeuw in verval raakte, gingen er stemmen op om het te ver plaatsen. Als lokatie zou dan de Herengracht kunnen die nen. Deze was toen aangewe zen voor stadsuitbreiding. Het stadsbestuur stond de verhuizing naar deze locatie echter niet toe. Omdat ze toch ook wel inzag dat er wat moest veranderen, gaf ze in 1668 toestemming voor een ander plan. Het Sint Pieters Begijnhof aan de Sint Jo- sephsteeg (de huidige Sions- steeg) moest nodig worden opgeknapt. Haar bewoners moesten verhuizen naar 'het Mierennest*, een klooster complex aan de Oude Vest. Bij de verhuizing van de be woners van de Papengracht naar de Sint Josephsteeg werd boven de poort van het hofje een zwarte steen ge plaatst met het opschrift 'Zion'. In 1837 kwam er een frisse wind opzetten. Bewoners van het hofje moesten opeens 'dankbaar zijn en behoren te blijven voor het voorrecht hen ten deel gevallen'. Hen werd voortaan honderd gul den entree-geld in rekening gebracht, plus een welkomst gift van anderhalve gulden. Er veranderden echter ook dingen ten goede. Vrouwen mochten na 1803 in het Groot Sionshofje blijven wonen, na dat hun man gestorven was. Begin deze eeuw waren som mige huisjes aan een opknap beurt toe. In 1913 werden deze gerenoveerd. Gelukkig heeft deze nauwelijks in vloed gehad op het histori sche aanzicht. In de woelige jaren zestig kraakten enkele jongeren het hofje en kwam uit het binnenplaatsje de geur van hasj. Het hofje is nu bezit van de Diaconie van de Hervormde Gemeente in Leiden. Voor re- notie van het hofje is door de gemeenteraad vorige maand krediet verleend. Bron: Hofjes van Leiden; H. Kleibrink, R. Spruit; Lei den 1979. LEIDEN - De plannen om op het grasveld bij de hoek van de Kooilaan en de Willem de Zwij gerlaan een acht verdiepingen hoge woontoren te bouwen, moeten alsnog worden afge blazen. Dat zei het WD-raads- lid L. Driessen gisteren tijdens de vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening. De gen ^ente heeft eerder be sloten op deze hoek 46 wonin gen te bouwen. Ook Driessen heeft voor deze plannen ge stemd, maar zij heeft haar me ning herzien. „Het veld wordt nu veel door de jeugd gebruikt. Als het grasveldje verdwijnt zou de buurt in de problemen kunnen komen". Volgens Driessen zouden de plannen beter kunnen worden LEIDEN De lokatie Voorschoterweg is te voor barig naar buiten ge bracht als mogelijke bouwlocatie voor de schei- dings- en vergistingsin- stallatie (SVI). Er had ge wacht moeten worden op de definitieve milieu-ef- fectenraportage, voordat een voorkeur voor een plek uitgesproken zou worden. Dit klonk gisteravond una niem uit de monden van de fractieleden, die zitting heb ben in de commissie milieu. Ze reageerden op de voortgangs rapportage over de SVI. die en kele weken geleden versche nen is. Uit het hierin genoem de voorlopig onderzoek naar de milieueffecten een voor schot op de officiële milieuef fectenrapportage (MER) bleek, dat de Voorschoterweg als lokatie te prefereren is bo ven de Rhijnhofweg in Oegst- geest. In Leiden Zuid-West is volgens de MER namelijk geen overlast te verwachten van stank of lawaai, terwijl in Oegstgeest enkele woningen en bedrijven in de hinderzone zouden komen. De kritiek richtte zich gister avond met name op het vroege tijdstip, waarop de Voorscho terweg in de schijnwerpers is komen te staan. CD A-raadslid C. Kramp had zich geërgerd aan een radio-interview, dat wethouder H. de la Mar (mi lieu) afgelopen zondag had ge geven. Hierin had hij onom wonden verteld dat de SVI waarschijnlijk in Zuid-West komt te staan. Volgens de wet houder is openheid echter no dig. „De bewoners moeten we ten dat we, als de definitieve MER in september positief uit valt, daar een installatie willen neerzetten. Ze moeten zich nu kunnen wapenen tegen alle cijfers en gegevens, die dan op hen af zullen komen". Onderzoek De bewoners van Zuid-West hebben geschokt gereageerd op een mogelijke komst van de SVI in hun wijk. De la Mar wil aan de protesten van de bewo ners tegemoet komen, door 25.000 gulden per jaar ter be schikking te stellen voor een onderzoek naar eventuele overlast van de SVI. De la Mar: „De bewoners mogen zelf be palen op welk tijdstip het on derzoek gebeurt. Bovendien leggen we ons neer bij de uit slag van het onderzoek. We zullen dus niet zeggen dat de onderzoeksmethode fout was of iets dergelijks". Als het on derzoek wijst op geur of la- waai-overlast, dan moeten er maatregelen worden getroffen. Werken deze niet, dan wil De la Mar de SVI resoluut sluiten. PvdA-raadslid C. de Boer vroeg zich af wat precies de cri teria zijn voor de te onderzoe ken overlast. De la Mar bena drukte dat het begrip overlast rekbaar is.Als er bijvoorbeeld door de bouw van een nieuwe flat een andere windrichting ontstaat, waardoor een even tuele geur ruikbaar zou wor den, dan is dit reden om maat regelen te nemen". WD-er A. Geertsema meende dat het te reserveren bedrag in ieder geval zo laag mogelijk moet zijn, omdat de overlast simpel weg voorkómen moet worden. In het najaar zal de Gevulei, de Gemeenschappelijke Vuilver werking van de Leidse regio, moeten besüssen over de bouw van een SVI. 'De la Mar verbindt politieke loopbaan aan oprichting fabriek' li LEIDEN - „We zijn op zich niet tegen een compostfabriek, maar wel tegen een experi ment zoals de SVI aan de rand van een woonwijk. We zijn bang voor de volksgezondheid en de overlast". Dit zegt K. Griffioen, penningmeester van de stichting Stop Vuilver werking Voorschoterweg Lei den (SVVL). De stichting heeft tot nu toe twee gesprekken met wethou der H. de la Mar (milieu) ge had. Griffioen: „We denken dat hij zijn politieke loopbaan aan de oprichting van de, fa briek heeft verbonden, dus hij schildert haar zo optimistish mogelijk af. Maar wij zijn te gen de komst van de SVI. We hebben tenslotte al ervaring met de stank van de rioolzuive ring. Doordat de wind meestal zuid-oost staat, trekt de stank heel Zuid-West binnen. Dat zal met de fabriek ook het geval zijn". Hij wijst bovendien op de mogelijke toekomstige wo ningbouw aan de Voorschoter weg. „Je gaat toch niet midden in de dan ontstane woonkern zo'n fabriek bouwen? En voor al niet wanneer ze als experi ment meteen wordt nage bouwd". Griffioen twijfelt bo vendien aan de nauwkeurig heid van de voorlopige Milieu- effèctenrapportage (MER). „Ik heb enkele nieuwe rapporta ges uit de MER onder ogen ge had. Bij sommige onderwer pen, zoals het bodemonder zoek, stond ingevuld dat het resultaat hiervan bij de andere lokatie, in Oegstgeest, gewoon niet bekend was". De SVVL wil graag al bij voor baat de beloofde 25.000 gulden gemeentelijke onderzoeksbij drage naar eventuele overlast ontvangen. „Dan kunnen we tenminste een contra-experti se houden, als de definitieve MER verschijnt. Dat is beter dan een onderzoek te starten als de fabriek er al lang en breed staaf'. De la Mar vindt deze wens echter te voorbarig en meent dat de SVVL eerst maar de MER moeten afwach ten. De stichting is op dit moment volop bezig geld in te zamelen onder de bewoners. „Om de ju ridische procedures te kunnen betalen die we zullen starten als de bouw doorgaat". Begin september organiseert de stichting een hoorzitting voor alle buurtbewoners, waarin ze nogmaals zal proberen de be woners te mobiliseren. Jongen valt van steiger LEIDEN - Een 16-jarige jon gen uit Leiden is gisteren bij een renovatiepand aan de He rengracht van een bouwsteiger gevallen. Hij heeft daarbij waarschijnlijk zijn rechter been gebroken. De jongen was bezig met een afdaling aan de buitenzijde van de steiger. Toen hij zijn voet op een zoge heten 'schoor', een diagonale dwarsverbinding, zette, stootte hij ook een borgpen uit de stei ger. De schoor schoot daarop los. De Leidenaar viel van de derde 'slag', ongeveer vanaf de tweede verdieping, naar bene den. Een stapel bouwmateria len kon zijn val nog breken. Parkeercontroleurs voelen zich beledigd LEIDEN Een 36-jarige Katwijker is gisteravond rond tien voor half zeven aangehouden wegens 'bele diging van een ambtenaar in functie'. Even tevoren had hij van twee vrouwelijke par keercontroleurs op de Garen- markt een parkeerbon gekre gen. De Katwijker was het hier echter volstrekt niet mee eens en maakte de twee controleurs uit voor alles wat niet mooi was. Nu zijn de mensen van de dienst Par keerbeheer wel wat gewend, maar deze woedeuitbarsting was hen te gek. Zij deden daarop aangifte. De man is rond half tien weer in vrij heid gesteld. Post verdwenen LEIDEN Uit de hal van een flat aan de Arendshorst zijn gistermorgen rond elf uur drie bundels poststuk ken verdwenen. Terwijl de 33-jarige postbode net een andere bundel aan het 'uitlo pen' was, lagen drie andere bundels in de hal te wachten. Op de PTT'er, wel te ver staan, niet op de dief. 'Brughangen' in Leiden valt mee LEIDEN Het zogenaamde 'brughangen', aan bruggen hangende en op brugpeilers spelende jongeren, lijkt in Lei den nauwelijks voor te komen. Provinciale brugwachters klaagden onlangs over de toe name van spelende jeugd op bruggen. Ze zouden bij om hooggetrokken bruggen vanaf het hoogste punt in het water springen, wat zeer gevaarlijk P. Haanstra van de directie Waterwerken meent dat het 'brughangen' met name voor komt bij bruggen die op af stand bediend worden. Kinde ren zouden daar niet afge schrikt worden door brug wachters, omdat ze er eenvou dig niet zijn. De wachters ope nen en sluiten de bruggen van af één centraal punt. Deze bruggen zijn volgens hem voornamelijk provinciale bruggen. In Leiden staan er ook een paar, met name over het Rijn en Schiekanaal. Hier komt het 'brughangen' vol gens Haanstra echter niet voor. Volgens A. van Paridon van de Markt en Warendienst zijn er ook geen alarme/ende signalen van brugwachters bij de kleinere bruggen. Ze moeten één tot twee keer per week naar deze bruggen toe om het scheepverkeer er door te laten. „Bij mooi weer sprin gen er dan wel eens kinderen in het water. Deze worden dan gesommeerd op te houden". Het gekraakte kantoorpand aan de Hooigracht nummer 40. I FOTO: WIM VAN NOORT gerealiseerd aan de andere kant van de Kooilaan. „Het grasveldje daar wordt nauwe lijks gebruikt, want dat ligt vol met hondepoep". De discussie hierover zal na de zomer wor den gevoerd, als de concrete bouwontwerpen gereed zijn. Wethouder T. van Rij liet ech ter doorschemeren vast te wil len houdên aan het raadsbe sluit. DEN HAAG/LEIDEN - De krakers in het pand Hooi gracht 15 zullen zeer waar schijnlijk het veld moeten rui men. Dat liet kort-gedingrech- ter mr. J. de Groot gisteren doorschemeren tijdens een kort geding dat de eigenaar van het pand. J. Platteel, heeft aangespannen tegen de huidi ge bewoners. Door hun aanwezigheid zou het monumentale pand onver- zekerbaar zijn. Bovendien is het nu voor de eigenaar onmo gelijk de kantoorruimte te la ten verbouwen. Platteels raadsman, mr. R. Kohne, schilderde de krakers van het pand tijdens het kort geding af als regelrechte vandalen. „De bewoners behoren tot de harde kern van de Leidse kraakbe weging", betoogde hij. "Zij trekken van pand tot pand en deinzen niet terug voor grote vernielingen". De raadsman rekende voor dat de krakers in het Hooigracht-pand al voor 75.000 gulden hebben ver nield. Een verzekering kan de eigenaar nergens meer afslui ten. Bij een eventuele brand dreigt Platteel daardoor onge veer 400.000 gulden, de waarde van het pand, te verliezen. De krakers dwarsbomen boven dien zijn plannen om het pand te gaan verhuren. Platteel had al een aannemer in de arm ge nomen om de kantoorruimte te verbouwen tot een studen tenhuis. De aannemer kan nu niet aan de slag. Spoedige ont ruiming was volgens Kohne daarom nu gewenst. De raadsvrouw van de krakers, mr. C. Brule, betwijfelde ech ter of de bouwplannen van Platteel wel zo serieus zijn. De huisbaas zou de verplichte bouwvergunning nog niet eens hebben aangevraagd bij de ge meente. Volgens Brule is het ook nog maar de vraag of bur gemeester en wethouders die vergunning zal verlenen. Kraakwacht De bewering dat de krakers grote vernielingen hebben aangericht. ontkende zij krachtig. De bewoners hebben alleen maar de buitendeur ver stevigd, om ongewenst bezoek buiten te houden, verklaarde de advocate. Platteel kreeg steun van en 25-jarige man, die een kamer in het pand zou hebben gehuurd, tot het mo ment waarop de krakers hem eruit zetten. Voor de rechtbank eiste ook hij gisteren zijn ka mer terug. Volgens de krakers zou de man echter geen werke lijke huurder zijn maar een zo geheten 'kraakwacht'. Hij be schikte in het pand immers niet over gas en electra. Deze man werd ook door de po litie in Leiden niet beschouwd als werkelijke bewoner. De po litie weigerde namelijk over te gaan tot ontruiming toen het pand twee maanden geleden voor het eerst werd gekraakt. Platteel moest indertijd ook een beroep doen op dezelfde kort geding-rechter. Die be paalde toen dat het pand per 1 juni moest zijn ontruimd. De Groot liet gisteren opnieuw blijken weinig sympathie te hebben voor krakers. Volgens hem zouden de huidige bewo ners geen enkel respect heb ben voor de eigenaar. Uitspraak op 16 juli. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 Noteer als nieuwe abonnee ingaand e: i Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats. Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 I Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodiè - naar de 1 Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ £etdóc(3owurnt ■lllirillHllIHgHH.lil»

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9