ilometervreter Jeannot ist alleen het vrouwtje Resident Lech Walesa: „Europa moet minder zeggen en meer doen" Amerikaanse' premier Joegoslavië wacht zware taak BUITENLAND Panic krijgt toestemming voor vlucht naar Belgrado leidóaQowiant VRIJDAG 3 JULI 1992 I door vriej ROGER BOYES jpielARSCHAU - De situatie in Polen loopt olitijet uit de hand. Dat verklaarde de Poolse resident Lech Walesa met nadruk toen hij, ezeten in zijn grote werkkamer, van pre- ïier Waldemar Pawlak vernam dat deze er bg steeds niet in was geslaagd een kabinet ers imen te stellen. Zelfs de 33-jarige Pawlak, r nifen nuchtere en onverstoorbare boer, waar- )liti®huwde dat er chaos dreigt te ontstaan in hoo^len. ïngokijk", zei de president, wijzend op de kof- 'zwofekopjes voor hem. „Als mijn vrouw hier g ziqnnen zou komen, zou ze zeggen dat deze ïr v^fel een puinhoop is omdat de schoteltjes atioiet netjes op een rij staan. Maar de tafel is hij, 1 gedekt door professionele obers die vinden dat de tafel er zo goed uitziet. Het is hetzelf de wanneer je praat over chaos en onzeker heid - het is een volslagen subjectief oor deel". Het ontbreken van een regering vormt volgens Walesa geen belemmering voor het essentieële hervormingsproces. „Ongeveer veertig procent van de kleine industrieën is al in particuliere handen. Die mensen willen helemaal niet lastig worden gevallen door een regering". De Poolse autoriteiten hebben geen politie ingezet tegen de protesterende boeren die de wegen blokkeerden, zoals in andere lan den het geval was. Zelfs de mislukte poging tot een politieke machtsovername - toen de voormalige premier Jan Olszewski ont hulde dat een aantal vooraanstaande politi ci voor de geheime politie had gewerkt - was volgens de president een coup van hoge kwaliteit, gebaseerd op argumenten en niet op geweld. Met andere woorden: het kan slechter. Maar Europa, met Engeland nu in de voor- zitterrol, heeft een steentje bij moeten dra gen om het economische en politieke kli maat in Centraal-Europa te stabiliseren. Toen Pawlak woensdag zijn regeringspro gramma presenteerde (maar niet zijn kabi net), zei hij dat het zijn eerste prioriteit is om het associatieverdrag van de Europese Gemeenschap met Warschau te ratificeren. President Walesa gaat nog verder. Het is tijd, zei hij, dat Europa minder moet zeggen en meer moet doen. Er is, dat erkende hij, in Polen enige weerstand tegen Europa van de kant van de ex-dissidenten die boven matig veel waarde hechten aan de Poolse soevereiniteit. „Maar het akkoord met de Europese Ge meenschap heeft zoveel te bieden dat, zelfs als maar de helft ervan in praktijk gebracht wordt, de samenleving snel van mening zou veranderen over Europa". Beide kan ten, de EG en de Polen, zouden de voorde len van EG-lidmaatschap van de daken moeten schreeuwen en een pro-Europees electoraat tot leven moeten wekken dat op zijn beurt de markthervormingen zou steu nen. Walesa geniet duidelijk van het feit dat Po len geen regering heeft. Zes maanden lang voerde hij oorlog met de regering Olszews ki over buitenlandse zaken, defensie en in terne veiligheidskwesties. Nu Pawlak zo'n moeite heeft de Coalitieregering samen te stellen buit de president opgewekt de onze kerheid uit. „Toen ik vannacht naar bed ging leek het erop dat Pawlak een regering had gevonden", vertelde Walesa. „Maar toen ik wakker werd bleek dat weer niet zo te zijn". Walesa leek verre van bedroefd over deze nieuwe mislukte formatiepoging. Indien Pawlak er niet in slaagt een regering te formeren - en de president lijkt met deze mogelijkheid ernstig rekening te hou den - dan heeft Walesa twee opties: „De eerste is dat ik een regering samenstel en een interim-premier benoem. De andere optie is dat ik zelf premier word". Nee, benadrukte hij, hij overwoog niet om af te treden. Hij begreep de situatie waarin Vaclav Havel zich bevindt. Zijn Tsjechi sche collega zal misschien zijn ontslag moeten indienen als hij de eerste presi dentsverkiezingen in Tsjechoslowakije verliest. „Havel heeft ook voor de vrijheid gevochten, maar voor vrijheid voor de Tsje chen en Slowaken in een staat. Als hij dat niet meer onder controle heeft, zou hij er goed aan doen om iedere verdere verant woordelijkheid af te wijzen". De situatie in Polen is echter niet zo kritiek. Aaanzienlijk beter dan in Tsjechoslowa kije, in ieder geval. En dus blijft Walesa president tot iemand met een aannemelijk en rechtsgeldig alternatief komt. „Ik haat deze baan echt... maar ik ben mijn werk volledig toegewijd". The Times, Londen 'ILKO V00RD0UW ilAIS - Vlakbij het jiegveld Charles de Gaul- i houdt de snelweg Al |nuit Parijs richting Lille Rood-wit geblokte Honnen vormen de grens. Het lokkende asfalt mag |]et worden begaan. De g, een 'déviation' gaat |hverbiddelijk naar lichts. Wie naar Lille wil, oet op goed geluk de 'dé- ^tion' volgen. Er zit iets anders op. ie naar de wegblokkade mag .en, komt terecht in een rkwaardig niemandsland. rijstroken zijn helemaal j. Niemand haalt het in zijn (ofd richting Lille via Thiers rijden. En als iemand al op idee zou zijn gekomen, blij er voldoende schreeuwen- gendarmes om hem op an- jre gedachten te brengen, in, plotseling, doemen de ichtwagens op. Reusachtig, [ponerend, angstaanjagend tan ze met hun kabines rich- ig Parijs. Er kan niemand igs. Het is een vrachtwagen- ;ervaat. De sfeer is gemoede- Er wordt volleybal ge- .■eld. Bij gebrek aan een net •t de oplader van de vracht- igen uit Bourgondië dienst middellijn. Smashen wordt jardoor wat gecompliceerd, tar dat mag de pret niet kken. De meeste chauf- allen Fransen - vertel- dat ze al drie dagen op de kamperen. Ze zijn dinsdag hun voorste collega's ge ilt. „Ach, als ze niet waren .stopt had ik misschien mijn sïecpCht hout nog wel wegge- ;r dfecht. Maar nu werd ik ge- Alvyongen mee te doen hè", al- 1S 4s Thierry ('Tarzan'), een 24- ■gt Hige chauffeur uit de buurt e hejn Clermont-Ferrand. „Daar oorimt nog eens bij dat ik het - v4l met de eisen eens ben. Wij U Mauffeurs worden het hardst 1S proffen door dat puntenrij- kvijs. Niet alleen omdat we wac!n keer meer kilometers ma- tafjn dan gewone automobilis- orsSi, maar ook omdat ze op de >naachograaf-kaart na kunnen zv4ken of we te hard hebben evey-eden en ons dus, zonder op ichukgrdaad te zijn betrapt, kun- SeMn straffen. En wie gebeurt aa§jt niet dat hij te hard rijdt?", i" jkt hij uitdagend in het rond. 'kk%ieleider Bernard Gensse, Dnd( WEGBLOKKADES die luistert naar de fraaie bij naam Nanard, bevestigt nog maals dat „iedereen het met ons eens is. Zelfs de jongens die aanvankelijk tegen de blokkade waren". Tegelijker tijd wordt het karkas van een schaap op de geïmproviseerde barbeque gelegd. „Je ziet het. We kunnen het maanden vol houden". Schade De chauffeurs van de ongeveer driehonderd blokkerende wa gens kunnen het goed met el kaar vinden, menen vier kaar tende stakers. „We missen al leen het vrouwtje hè. Maar goed, die schade halen we later wel weer in", vertelt Jeannot ('de kilometervreter'), uit het zuidwest-Franse Agen. Hij is het volslagen eens met de meerderheid van de andere stakers. „Als het moet staan we hier nog weken. Dat pun- tenrijbewijs gaat van de baan". Jeannot is niet bang voor de dreigementen van minister Quilès, die rijbewijzen voor twee maanden zegt te gaan in trekken als de blokkades niet worden opgeheven. „Of ze me nu werkloos maken of over en kele maanden, als mijn punten op zijn. Dat maakt toch niet uit". Zodra het nieuwsbulletin be gint, worden de kaarten terzij de geschoven en luisteren de stakers naar het nieuws. Be richten over de steeds moeilij ker wordende benzineleveran ties en het ontbreken van ver se produkten in steden als Lyon, Toulouse en Lille wor den met gejuich begroet. Min der enthousiast is men over de toegezegde opheffing van de blokkades in Ury (A6) en Ne mours (N7), even ten zuiden van Parijs. De achthonderd al daar blokkerende chauffeurs nemen genoegen met de toe zegging van verkeersminister Jean-Louis Bianco om de ta chograaf niet te gaan gebrui ken voor de verbalisering. „Dégonflé's, slappelingen", meent de meerderheid van de noordelijke actievoerders, die overigens zeggen dat ze de bui tenlandse vrachtwagens heb ben laten vertrekken. „Ach, het is niet hun schuld", vindt Parijzenaar Pierre (35). „We hebben ze zelfs geholpen de vangrails weg te breken". In een wegrestaurant langs een van de omleidingswegen zit de familie Van der Weerd uit Utrecht. Met hun auto zijn ze onderweg naar Spanje. Maar de verlokkelijke costa's zijn nog ver. „Grijpt het leger dan niet in", vraagt de veertig jarige inwoner van de Dom stad zich vertwijfeld af. De Van der Weerds waren in het holst van de nacht uit Utrecht ver trokken en hopen nog altijd vandaag aan te komen in hun zonovergoten badplaats, niet ver van Barcelona. „Maar dat begint nu toch wel moeilijk te worden. Zeker als de puinhoop verder gaat. In plaats van vier en een half uur hebben we nu zowat acht uur over het par cours tot Parijs gedaan. We hebben zowat heel noord- Frankrijk gezien". Doodziek De radio meldt even later dat het olieverzamelpunt voor de Parijse regio bij Gennevilliers sinds woensdagnacht is ge blokkeerd en dat sommige benzinestations al nee moeten verkopen. Ongeveer tegelij kertijd gaat in mijn vehikel de meter op rood. Het eerste ben zinestation het beste heeft al geen loodvrije super meer. „We zouden vanmorgen gekre gen hebben. Ik word doodziek van die acties. Want we hebben sinds maandag al zo'n vijftig procent minder klanten", zegt de pomphouder. Enkele kilo meters verderop kan de dorst van de auto wel worden gelest. „Maar voor zaterdag moet ik wel nieuwe benzine hebben, anders kan ik sluiten". De radio meldt ook dat de Pa rijse regio wordt geplaagd door langzaam-aan-acties. Niet ver van de Porte de la Chapelle, bij Saint-Denis, remt het verkeer plotseling af. Een twintigtal vrachtauto's rijdt met een gan getje van pakweg 25 kilometer richting Parijs. Er wordt ge scholden, het grootlicht wordt veelvuldig gebruikt voor het uiten van de frustraties, de claxons worden nimmer vaker benut, terwijl het obscene ge baar van de opgestoken vinger regelmatig wordt gehanteerd. De chauffeurs hebben er lak aan. Ze tuffen vrolijk verder. Rond Parijs - en zonder enige twijfel in heel Frankrijk - zijn de automobilisten nog sneller aangebrand dan gebruikelijk. Waar gereden kan worden, proberen velen wat van de ver loren tijd terug te winnen. En dat is gevaarlijk, in deze tijden. Want woensdag is het punten- rijbewijs van kracht geworden. Onherroepelijk, aldus presi dent Mitterrand. Het dreige ment van minister van Bin nenlandse Zaken Paul Quilès om de rijbewijzen te ontnemen van de blokkerende chauf feurs heeft een averechts ef fect gehad, want gisteren telde de Franse verkeersdienst 120 blokkades, tegen een honderd- Een Duitse bus met toeristen probeert zich over de vluchtstrook van de A1 bij Senlis, ten noorden van Pa rijs, een weg te banen. foto ap tal een dag eerder. Gister avond werd op verschillende plaatsen in Frankrijk door ver tegenwoordigers van de bezet-' ters onderhandeld met de au toriteiten. Maar het zag er niet naar uit dat er snel resultaten werden geboekt. Dagelijks leven De blokkades van de vracht wagenchauffeurs beginnen het dagelijkse leven in Frank rijk steeds meer te hinderen. Benzine en verse produkten zijn in steden ais Lyon, Tou louse en Lille steeds moeilij ker te krijgen. Negentig pro cent van de benzinestations in Lyon en omgeving heeft geen voorraad meer. De stad in het Rhönedal en het Noordfranse Lille ondervinden de meeste last van de acties. Ook in Parijs worden de gevol gen van de acties voelbaar. De blokkade van twee belangrijke benzine-depots in Gennevil liers en Herblay, even ten noorden van de stad, zorgen er voor dat een aantal stations geen benzine meer heeft, ter wijl de hallen van Rungis gis teren slechts voor vijftig pro cent werden bevoorraad. Rond Toulouse stond het verkeer gistermiddag volkomen vast. Alle strategische wegen naar de Zuidfranse stad waren ge blokkeerd door tientallen vrachtwagens. De noord-zuid- as van Frankrijk, tussen Lille en de Italiaanse en Spaanse grens werd op meer dan twin tig plaatsen versperd, terwijl de westflank van het land nog redelijk gespaard bleef. Wolga-Duitsers kunnen weer hopen op eigen republiek Idoor FRANS WIJNANDS BONN De Duitse staatsse cretaris van binnenlandse za ken, Horst Waffenschmidt, reist de komende dagen naar Moskou om daar samen met de Russische minister voor min derheden Tischkow het officië le protocol voor de heroprich ting van een Wolga-Duitse re publiek te ondertekenen. Wellicht zetten president Jelt- sin en bondskanselier Kohl hun handtekening onder dit belangrijke document, als zij elkaar bij de komende top van de zeven belangrijkste indus trielanden in München ont moeten. Ruim 2,5 miljoen zo genaamde Wolga-Duitsers le ven tussen hoop en vrees of het ooit nog tot een eigen repu bliek voor hen zal komen. Deze nakomelingen van Duitse kolo nisten uit de 16e en 17e eeuw hebben het de laatste tiental len jaren bijzonder moeilijk ge had. Zij werden van huis en haard verdreven en raakten over grote delen van de voor malige Sovjetunie verstrooid. Rusland en Duitsland hebben nu gedetailleerd zwart op wit gezet dat zij willen meewerken om de Wolgarepubliek op te richten. De Duitsers zijn bereid daarvoor veel geld beschikbaar te stellen. De Russen moeten op hun beurt voor voldoende staatsrechtelijke garanties zor gen. Daar zit de grootste moei lijkheid, want de Duitse min derheid is niet overal in Rus land even geliefd. Vandaar ook dat veel Wolga-Duitsers zich liever in Duitsland vestigen. Jaarlijks komen gemiddeld zo'n 150.000 Wolga-Duitsers Duitsland binnen. Er zouden naar schatting 700.000 aanvragen bij de be trokken instanties op afhande ling wachten. Wie wil emigre ren, moet meer dan vijftig pagi na's met vragen invullen en vervolgens enkele maanden tot soms twee jaar op een beslis sing wachten. De regering in Bonn heeft er alle belang bij en dus ook veel geld voor over dat de Wolga-republiek snel wer kelijkheid wordt, zodat er voor de Rusland-Duitsers geen re den meer is om naar Duitsland te komen. Politici en bestuursleden van verenigingen van Duitse min derheden blijven niettemin alarmerende berichten van hun bezoeken aan de Wolga- Duitsers mee terug brengen. Meer dan tachtig procent van de Wolga-Duitsers zit volgens hen met gepakte koffers te wachten op uitreispapieren richting bondsrepubliek. guif l f ],plfoorjaarscollectie :er en model van Giorgio Armani tijdens de presentatie van diens voor- looferscollectie voor 1993. De show had gisteren plaats in Milaan. foto-ap BELGRADO - Milan Pa nic, die gisteren zei dat hij uit de Verenigde Staten naar Joegoslavië terug keert om premier te wor den, vertrok ruim 35 jaar geleden naar de Verenig de Staten met een paar gulden op zak. Hij keert straks naar Europa terug als miljonair. De 62-jarige Panic, een in Ser vië gqboren zakenman die ook een Amerikaans paspoort heeft, belichaamt de Ameri kaanse droom. ICN Pharma ceuticals, het in Los Angeles gevestigde bedrijf dat hij in 1960 begon met een paar hon derd gulden handgeld, is uit gegroeid tot een firma met een omzet van tientallen miljoe nen guldens die in meer dan zestig landen actief is. Droom Om de droom compleet te ma ken is hij als premier genomi neerd door de president van Joegoslavië, Dobrica Cosic. Hij heeft de voordracht aanvaard. „Toen ik in 1956 in dit land aankwam met 35 gulden in mijn portemonnee, kon ik er zelfs niet van dromen dat een zo grote verantwoordelijkheid op zekere dag op mijn schou ders gelegd zou worden", zei Panic in een verklaring in Was hington. „Met de steun van een groot volk, met eerbied voor God en met de geest en idealen die ik in Amerika ge leerd heb, zal ik mijn best doen omdie verantwoordelijkheid waar te maken". De kersverse premier van Joegoslavië, Milan Panic, heeft al aan den lijve ondervonden wat de sancties van de Verenigde Naties tegen zijn land betekenen. De Californische zaken man kon niet zomaar naar Belgrado vliegen. Hij kreeg gis teravond van de speciale sanctiecommissie van de Veilig heidsraad toestemming voor een vlucht naar zijn vaderland, zeiden diplomaten. Onderdeel van de strafmaatregelen tegen Joegoslavië - van wege de Servische rol in het bloedige conflict in Bosnië-Her- cegovina - is een boycot van de Joegoslavische luchtvaart maatschappij JAT. Panic mag nu met zijn medewerkers van uit een Oosteuropese stad met een JAT-toestel naar Belgra do vliegen. Zijn route en reisschema zijn niet bekend ge maakt. Milan Panic, een succesvolle Joegoslavische zakenman die naar de Verenigde Staten is geëmigreerd, heeft de post als premier van het resterende Joegoslavië aanvaard. foto: epa Diplomaten in Belgrado zeg gen dat Panic benoemd is in de hoop dat hij zijn ervaring en succes in het westerse zakenle ven kan gebruiken om de ge plaagde economie van het land op te krikken en het geschon den beeld van Joegoslavië, dat nu nog bestaat uit de republie ken Servië en Montenegro, in het buitenland op te poetsen. Naar hun gevoel staat hij voor een kolossale taak. Ze betwij felen of een man die geen of haast geen politieke ervaring heeft in deze taak kan slagen. „Hij wordt gelanceerd om vrede en welvaart te brengen, om de inflatie en werkloosheid een halt toe te roepen en om Joegoslavië te laten terugke ren in de internationale ge meenschap. Dat kan hij niet", aldus een van hen. In Washington stelde de woordvoerster van het minis terie van buitenlandse zaken dat Panic niet de kandidaat van de Verenigde Staten is. „We steunen hem niet en wij hebben geen enkele mening over het feit dat hij premier zou worden", zei woordvoer ster Margaret Tutwiler. Het Amerikaanse ministerie van fi nanciën heeft Panic toestem ming gegeven naar Belgrado te gaan op de voorwaarde dat zijn regering niets zal onderne men tegen de handelsboycot van de Verenigde Naties tegen Belgrado, aldus de woordvoer ster. Panic heeft verklaard dat hij een warm voorstander is van vrede, democratie en de markteconomie en dat het zijn hoofddoel is de vrede te her stellen na een jaar van etni sche strijd, waarin vier van de vroeger zes republieken van Joegoslavië zich afscheidden. „De Balkan heeft al te veel pijn en te veel tragedie gezien. Het herstellen van de vrede in het gebied is de missie waar ik nu aan begin en waar ik mijn le ven aan wil wijden", zei hij. Het is onduidelijk wat zijn banden zijn met Slobodan Mi losevic, de nationalistische en vroeger communistische pre sident van Servië. Milosevic, die in het Westen algemeen verantwoordelijk gehouden wordt voor het met geweld uit eenvallen van Joegoslavië, overheerst het politieke leven in Servië en Joegoslavië. De regerende Socialistische Partij (SPS) van Milosevic be noemde Panic tot premier om de leemte te vullen die ont stond na het ontslag, in decem ber vorig jaar, van zijn voor ganger Ante Markovic. „Met de verkiezing van Panic tot premier kan ons land de economische en sociale crisis veel sneller overwinnen", al dus SPS-voorzitter Borisav Jo- vic. Patriarch Pavle van de Servisch-Orthodoxe Kerk heeft positief gereageerd op zijn benoeming. Panic wordt de eerste rege ringsleider van het nieuwe Joegoslavië, dat alleen uit Ser vië en Montenegro bestaat en in april werd geproclameerd. Westerse regeringen hebben het land tot dusver niet er kend.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7