Boudiafwerd vermoord door zijn lijfwacht Joegoslavische vluchtelingen vast op vliegveld Beek Aller-allernieuwste dinar ingevoerd in Joegoslavië ƒ540,- Eeidae Coulant BUITENLAND DONDERDAG 2 JULI 1992 „Iran drukt valse dollar-biljetten" WASHINGTON - In Iran worden op grote schaal valse biljetten van 100 dollar gedrukt die jn landen buiten de VS in omloop worden ge bracht. Volgens een onderzoeksgroep van het Amerikaanse Congres, die deze beschuldiging gisteren uitte, zijn de valse dollarbiljetten tech nisch van hoge kwaliteit en vrijwel niet van echt te onderscheiden. Volgens twee leden van de Congresgroep, afgevaardigde Bill McCollum en senator Connie Mack, worden de biljetten met Syrische hulp gedrukt op persen van de Iraanse regering. De valse 100-dollarbiljetten zijn tot dusverre aangetroffen in landen in Europa, Afrika en Azië. Iran zou met de actie de opzet hebben om aartsvijand Amerika economisch te treffen, terwijl aan de andere kant de tekorten van de Iraanse schatkist worden aangezuiverd. Prins Filip dichter bij troonopvolging BRUSSEL - De Belgische prins Filip krijgt vanaf 1 september de beschikking over een ei gen staf. Daarmee, zo wordt aangenomen, is de prins een stapje dichter bij het koningschap gekomen. De verwachting is dat de 32-jarige vrijgezelle zoon van prins Albert en prinses Pa- ola zijn oom Boudewijn, de huidige koning van België, binnen afzienbare tijd zal opvolgen. PDrins Filip krijgt in het koninklijk paleis een eigen kantoor, waar hij wordt bijgestaan door een algemeen, een diplomatiek en een econo misch raadgever. Grondwettelijk is de vader van Filip, prins Albert, de eerste in lijn om zijn broer Boudewijn op te volgen. Maar algemeen is bekend dat Albert de weg zal vrijmaken voor zijn zoon. Het Belgische koningpaar heeft ook zelf zijn voorkeur uitgesproken voor Filip. Poolse premier dient ontslag in WARSCHAU - Premier Waldemar Pawlak (32) van Polen, begin vorige maand aange treden als opvolger van Jan Olszewski, heeft vandaag zijn ontslag ingediend. Pawlak heeft vier weken vruchteloos geprobeerd een kabinet te vormen. Zijn ontslag moet nog worden aanvaard door de Tweede Ka mer van het parlement. Pawlak bleef in de coalitie-onderhandelingen bij zijn weigering de controle over de economie in handen te geven van de coalitiepartners. Een coalitie van centrum-rechtse partijen staat klaar om de regering over te nemen, maar president Lech Walesa heeft laten doorschemeren lie ver een zakenkabinet te benoemen en ver vroegde verkiezingen te houden om uit de politieke impasse te raken. Referendum Frankrijk over 'Maastricht' in september PARIJS - De Franse kiezers kunnen zich op 20 september in een referendum uitspreken over de ratificatie van het verdrag van Maastricht over economische en politieke eenwording van de Eu ropese Gemeenschap. Officieel mag er vooraf gaand aan het referendum 15 dagen campagne worden gevoerd. President Frangois Mitterrand riep de Franse bevolking gisteravond in een korte, krachtige rede op radio en tv op om voor het unie verdrag te stemmen. „Een verenigd Europa, zoals voorgesteld in het verdrag dat ik u verzoek te aan vaarden, zal de enige weg zijn - met één munt, een centrale brank en één markt - om het hoofd te kunnen bieden aan krachtige economieën van lan den als de Verenigde Staten en Japan", zei de 75- jarige Franse leider, die net terug is van zijn huma nitaire solo-missie naar Sarajevo. ALGIERS De moord op de Algerijnse leider Moha- med Boudiaf is gepleegd door een onderluitenant van een contraspionage- eenheid die was belast met diens beveiliging. Dit heeft het Algerijnse staat- spersbureau gisteravond gemeld. De naam van de verdachte on derofficier werd niet bekend gemaakt. De Hoge Staatsraad, het door militairen beheerste prgaan dat de macht heeft ge grepen, deed verder geen me dedelingen over de motieven van de dader. De meeste ge hoorde theorie is dat hij waar schijnlijk handelde in op dracht van de corrupte politici van het FLN, het linkse Natio naal Bevrijdingsfront, dat Al gerije voor de recente politieke beroering bijna drie decennia lang regeerde. Het verboden Islamitische Reddingsfront (FIS) ontkent de moord te hebben gepleegd, hoewel de fundamentalisti sche moslimbeweging de moord niet lijkt te betreuren. „Zij die worden overvallen door onrecht hebben het recht zichzelf te verdedigen", zo rea geerde het FIS in een in Parijs uitgegeven communiqué op de moord. Tienduizenden mensen trok ken gisteren door de straten van Algiers om de laatste eer te bewijzen aan de vermoorde president. Onder hen bevon den zich jongeren die leuzen aanhieven ter ondersteuning van het FIS en de vestiging van een islamitische staat. In de hoofdmoskee van Algiers werd een gebedsdienst gehou den voor Boudiaf. Daarna werd de kist met het stoffelijk over schot in een lange rouwstoet naar de begraafplaats El Alia buiten de hoofdstad gebracht. Onder anderen PLO-leider Yasser Arafat, president Taya van Mauritanië en de minis ters van buitenlandse zaken van Frankrijk, België en Egyp te waren naar Algiers afgereisd om de begrafenis bij te wonen. De opvolger van de vermoorde president zal voor morgen be kend worden gemaakt. De grootste kanshebber is naar verluidt de sterke man binnen de junta, minister van defensie generaal-majoor Khaled Nez- Een soldaat houdt rouwende vrouwen op afstand tijdens de begrafenis van president Mohamed Boudiaf. BEEK - Tientallen Joegosla vische vluchtelingen zijn gis teravond gestrand op de lucht haven Beek. De beslissing van Duitsland is voor het Neder landse ministerie van justitie onbegrijpelijk. Justitie is bang dat de vluchtelingen in Neder land asiel zullen aanvragen. De Joegoslaven, die met drie vluchten vanuit,Bulgarije wa ren aangekomen, werden bij de Duitse grens terugge stuurd, hoewel ze voor Duits land nog niet te maken hebben met inreisbeperkingen. De passagiers uit Joegoslavië, die een geldig retourticket, een geldig paspoort en vol doende geld bij zich hebben, kregen op Beek een transit-vi- sum voor Duitsland. De weini gen die dat niet hadden wer den teruggestuurd naar Joego slavië. De van een transit-vi- sum voorziene Joegoslaven vertrokken met bussen vanuit Beek naar Duitsland. Zeker twee bussen maar vermoe delijk meer zijn volgens een woordvoerder van het ministe rie van justitie aan de Neder lands-Duitse grens tegenge houden en teruggestuurd naar Beek. Justitie noemde dit ver bazingwekkend, omdat in Duitsland pas op 1 augustus een visumplicht voor Joegosla ven van kracht wordt. Chauffeurs van busonderne mingen beklaagden zich over onheuse behandeling door Duitse grensbeambten en zei den voortaan te passen voor dit soort pingpongspel. Burge meester A. van Goethem van Beek en de algemeen directeur van de luchthaven W. Jense waren druk doende met het zoeken van een oplossing voor de dakloze vluchtelingen en waren niet bereikbaar voor het geven van commentaar. Volgens een woordvoerder van justitie zal het voor deze men sen moeilijk zijn om een visum voor Nederland te krijgen om dat ze dan een garantstelling van iemand in Nederland no dig hebben. De Europese Gemeenschap wil morgen een luchtbrug tus sen de Kroatische hoofdstad Zagreb en Sarajevo openen. De Europese Commissie kon digde gisteren aan dat vliegtui gen van de Europese Gemeen schap moeten beginnen met het afleveren van voedsel, de kens en tenten in Sarajevo. Woordvoerder Joao Vale de Al meida zei dat zes vliegtuigen vijf beschikbaar gesteld door Frankrijk en een door Groot-Brittannië - zullen be ginnen met het overbrengen van in Belgrado opgeslagen EG-hulpgoederen naar Saraje vo. „Een druppel in de oceaan, maar een belangrijke drup pel", zei Fabrizio Hochschild van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) over het tweede voedselkonvooi dat Sarajevo bereikte. De hoeveelheid afge leverde hulpgoederen 15 ton is volgens Hochschild ge noeg om 30.000 mensen voor een dag van noodrantsoenen te voorzien, in een stad met bij na 400.000 inwoners. De duizend Canadezen, die vanuit het naburige Kroatië onderweg zijn, zouden van daag bij het vliegveld aanko men. Gisteren kwamen 125 Franse militairen aan. Ook via de weg wordt geprobeerd le vensmiddelen naar Sarajevo te brengen. Van een VN-konvooi dat 104 ton levensmiddelen moest aanvoeren, kwam slechts de helft aan. Nieuwe premier Milan Panic, een Servische emigrant en zakenman die het Amerikaanse staatsburger schap heeft, wordt premier van Joegoslavië. Panic is Ameri kaans staatsburger en eige naar van het farmaceutische bedrijf ICN in Costa Mesa, Ca- lifornie. De Serviër Panic ver trok in 1956 naar de VS, waar hij vier jaar later zijn bedrijf oprichtte. Volgens waarne mers probeert Belgrado met de benoeming van Panic de span ning tussen Servie enerzijds en de VS en andere westerse landen anderzijds, onstaan door de oorlog in Bosnië-Her- cegovina, weg te nemen. Met geweld proberen politie-agenten in ben willen dwingen. 1 demonstranten te verdrijven die de regering tot aftre- FOTO: AP Scotland Yard helpt bij onderzoek Boipatong LONDEN - Twee recher cheurs van Scotland Yard gaan fleelnemen aan een onderzoek naar het geweld in zwarte .woonoorden in Zuid-Afrika en met name naar het bloedbad in Boipatong, waar twee weken geleden meer dan veertig men sen omkwamen. De hulp van Scotland Yard is gelijktijdig bekendgemaakt door de Britse minister van buitenlandse za ken Douglas Hurd en de Zuid- afrikaanse rechter Richard uoldstone, die belast is met een onderzoek naar het ge weld. ANC-leider Nelson Mandela gaf gisteren aan dat hij er voor stander van is een vredes macht van de Verenigde Na ties te sturen naar Zuid-Afrika. „Ik heb die oproep al gedaan, maar dat was als lid van het ANC", zei hij. Mandela, die sprak tijdens een persconfe rentie aan het slot van de jaar lijkse bijeenkomst van de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) in Dakar, zei dat het besluit over de precieze vorm van de VN-aanwezigheid een zaak is van de Veiligheids raad. Staking De belangrijkste zwarte vakbe weging COSATU heeft met in gang van 3 augustus een sta king aangekondigd van een omvang die zijn weerga nog niet heeft gekend, als de rege ring niet snel een ware demo cratie vestigt. De leiders van een gisteren gehouden mani festatie voor het parlement in Kaapstad verklaarden dat het ANC en de COSATU, de be langrijkste zwarte vakbewe ging, bereid zijn om de Zuida- frikaanse economie te ver woesten om de komst van een nieuw bewind af te dwingen. Bij de demonstratie hebben Zuidafrikaanse agenten giste ren met rubberen en echte ko gels geschoten op de demon stranten. Daarbij werden vijf gewond. BELGRADO - En zo kreeg het nieuwe Joego slavië deze week zijn aller- allernieuwste dinar. Ver geleken met zijn voorgan ger, de allernieuwste di nar, die sinds januari de nieuwste dinar verving, heeft de gisteren inge voerde aller-allernieuwste dinar een nul minder en een servisch wapentje ex tra gekregen. De officiële waarde is met 650 procent teruggebracht tot 200 dollar of 129 Duitse mark, maar op de zwarte markt werd een paar uur na invoering van de aller-allernieuwste dinar al weer 160 voor een mark gebo den. Moest je wel oppassen dat je geen allernieuwste dinar meer in de maag gesplitst kreeg, die gelden nog slechts twee dagen. Voor wie de draad kwijt is, het kan nog erger: Om het duide lijker te maken is het biljet van 100 niet veranderd, maar heeft het wel de lichtblauwe kleur van het allernieuwste biljet van 1000 gekregen. Dat kreeg op zijn beurt de roze/paarse tint van het vorige bankje van 5000 zonder de daarbij beho rende waarde min een 0 te heb ben overgenomen. Maar dat geeft niet, want voor lopig blijft de waarde van een allernieuwste biljet met drie nullen gelijk aan de waarde van zijn opvolger met slechts drie nullen. Ongeacht of de marktkoopman tweehonderd twintig dinar of tweeduizend tweehonderd dinar vraagt, betalen lukt uiteindelijk altijd. Voor een buitenstaander mag het enigzins verwarrend zijn, de Joegoslaven hebben min der moeite de zoveelste geld- wisseling in hun land. Najaren van hyperinflatie, kunstmati ge stabiliteit en elkaar snelop- volgende devaluaties dan wel denominaties, hebben zij leren rekenen met een nulletje meer of minder. „Het is driehonder- zestig dinar", noemt een cais sière in het warenhuis Beo- grad de nieuwe prijs van zes klosjes naaigaren en slaat de oude prijs van zesendertighon- derdzestig allernieuwste di nars aan. Oud nieuw He1! blijft altijd lastig, zeker omdat de eerste dagen ook het oude nieuwe geld nog geldig is, geeft ze toe. Maar door erva ring van de vorige devaluaties wijs geworden, ordent ze haar lade keurig naar geldsoort. Verekenen doet ze zich zelden. Gemakshalve heeft zij de aller- allernieuwste dinar alvast maar Bozovic-dinar genoemd, naar de Servische premier die de reorganisatie van het munt stelsel heeft doorgevoerd. Over de werkelijke waarde van het geld maakt ze zich niet al te druk. dat kan ze toch niet bijhouden. De koers op de zwarte markt, die overigens open en bloot op straat wordt uitgeoefend, wisselde inder daad van dag tot dag. Maar dat is nu afgelopen, zo verzekerde premier Bozovic dinsdagavond op tv. Gedwon gen door de economsiche cha os en hyperinflatie waarin het nieuwe Joegoslavië door de te dure oorlogen in Kroatië en Bosnië en door de westerse boycot is geraakt, hééft de pre mier een geheel nieuw stelsel opgezet. De munt wordt met 10 procent gedenomineerd en met 650 procent gedevalueerd. Verder gelden er vanaf 1 juli strikte prijsafspraken. Om de inflatie terug te dringen worden brood en andere levensbehoeften goedkoper, maar de prijzen van stroom, telefoon en benzi ne worden sterk verhoogd dan wel verdubbeld. Hoe dit de in flatie moet stoppen is niet dui delijk, maar Bozic toonde zich zeker van zijn zaak. Dat de zwarte koers gisteren alweer veel hoger dan de offi ciële was, geldt volgens de re gering dan ook niet. „De waar de blijft tot september stabiel, de straathandelaars moeten een offcieel wisselkantoortje beginnen of moeten terug gaan naar de bank voor wie ze wissellen", stelde Bozovic de bevolking gerust. Geheim Dat hij en passant op zijn minst suggereert dat het offi ciële bankwezen zelf op de zwarte markt zijn deviezen koopt, wordt in het nieuwe Joegoslavië als publiek ge heim ter kennisgeving aange nomen. Juist omdat er op de banken geen buitenlands geld meer te krijgen was, floreerde de straathandel de laatste maanden immers als nooit te voren. Met de zwarte koers, die per dag opliep om dinsdag ter hoogte van 14.00 dinar voor een mark te sluiten, kunnen de Joegoslaven inmiddels wel overweg. Iedereen die nog deviezen van familieleden uit Duitsland kreeg opgestuurd kendè zijn eigen wisselaar, die hem elke dag meer dinaren voor zijn marken gaf. Slechts als de handelaar op de bank geen di nars kon krijgen omdat het geld eenvoudigweg op was, bleef de koers soms enkele da gen stabiel. Als de geldpersen echter weer hadden bijge draaid ging de carrousel weer vrolijk verder. Maatregelen of niet, allernieuwste dinar of niet, de totale geschatte infla tie op jaarbasis voor Servie en Montenegro blijft rond de 120.000 procent liggen. En juist van dit soort astrono mische bedragen krijgt de ge middelde Joegoslaaf het toch wel een beetje benauwd. Ieder een herinnert zich de Weimar- achtige toestanden van twee jaar geleden, toen een brood 40.000 dinar koste en een kopje koffie 22.000 dinar moest op brengen. Een paar schoenen van 710.000 dinar kon toen in de tijd die nodig was om het benodigde geld te gaan wisse len in prijs verdrievoudigen tot 210.000.000 dinar. De toen zittende regering on der premier Markovic, de laat ste regeringsleider voor heel Joegoslavië, wist daar toen ri goureus een einde aan te ma ken. „Als we Markovic in 1990 niet met zijn allen hadden te gengewerkt, was Joegoslavië waarschijnlijk nu nog één land geweest, met één, gezonde munt", aldus een Joegoslavi sche journalist anno 1992. „VS vochten aan Iraakse zijde" WASHINGTON - De Amerikaanse marine heeft in de oorlog tussen Iran en Irak aan Iraakse zijde gevochten. Dit concludeert een team van het Amerikaanse televisiestation ABC, dat samen met het weekblad Newsweek de achtergronden van het neer schieten van een Iraanse Airbus boven de Perzische Golf heeft onderzocht. Het Amerikaanse ministerie van defensie en het Witte Huis zouden de ware toedracht rond het incident op 3 juli 1988, dat aan de 290 inzittenden van het vliegtuig het leven kost te, opzettelijk hebben verdoezeld. Amerikaanse oorlogsschepen waren indertijd in de Golf gestationeerd om tankers en handels schepen te beschermen tegen Iraanse aanvallen. Maar, zo ont dekten de verslaggevers, de Amerikaanse militairen hielden zich ook regelmatig bezig met het creëren van hinderlagen. Ze probeerden Iraanse kanonneerboten te verleiden tot aanvallen op schepen, waarna speciale Amerikaanse helikopters de kanon neer schepen tot zinken brachten. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 Hoor zelf de klok in Brezi luiden! KAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI 1185 - De octopus is de gezworen vijand van de potvis; beide mon- is. Zijn sterke, lange vangarmen slingeren zich om de kop van de pot- sters zijn verschrikkelijk sterk en weren zich heftig. Er ontstaat daar in vis. Eén zo'n arm kraakt bijna de koepel, waaronder Rob zit. Hij hoort de diepte van de oceaan een verwoed gevecht. Rob probeert tussen- de spanten buigen en in het staalharde triplexglas springen nu fijne beide te komen; hij drukt op alle knoppen tegelijk en draait aan elke barstjes Rob ziet duidelijk de zuignappen van de vangarm en denkt, handle die hij maar vinden kan, maar de potvis trekt er zich niets van dat zijn laatste uur geslagen is. aan. Angstig volgt Rob het gevecht. Het lijkt wel of de octopus sterker Noodweer China eist 88 levens BEIJING Overstromingen en aardverschuivingen als ge volg van noodweer hebben in de Zuidchinese provincie Guizhou het leven gekost aan 88 mensen. Sinds half juni is er 300 millimeter regen gevallen in Guizhou, waardoor 8.700 huizen werden verwoest. Het regenseizoen in China is nog maar net begonnen, maar er zijn in diverse provincies al 321 doden geteld. In Centraal- China is de Yangtze-rivier door aanhoudende regen op enkele plaatsen tot kritieke hoogte ge stegen. Ook vorig jaar werden Guizhou en andere provincies door overstromingen getrof fen. Hebt u meegedaan aan de actie 'Klok voor Brezi' of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u zelf aanwezig zijn bij de plechtige doop. Onze krant wil die week namelijk een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naar Brezi brengt. De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar. Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar: Praag Globale verkoopprijs: 6-daagse luxe touringcar- reis vertrek datum: 28 augustus pp- De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi begeleiding tijdens de gehele reis •afscheidsdiner Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5