Toeristenindustrie Kenya in duikvlucht Chauffeur doet hele dag over tweehonderd kilometer Marilyn Monroe HN deOPENE BINNENLAND BUITENLAND Miljoenenschade bij brand in boerenschuur UIT DE WEEKBLADEN £«idóeSoivunat DONDERDAG 2 JULI 1992 Doorbraak besprekingen toekomst Noord-Ierland BELFAST - De politieke partijen van Noord-Ier land, zowel de katholieke als de protestantse, gaan rechtstreekse onderhandelingen voeren met de Ierse regering. Dit heeft de Britse minister van Noordierse zaken, fatrick Mayhew, gisteren in Belfast bekendgemaakt. Dit betekent een belang rijke doorbraak in de besprekingen over de toe komst van Noord-Ierland. Het is voor het eerst sinds het ontstaan van de Ierse Republiek in 1922 dat de protestantse partijen die Noord-Ierland Brits willen houden, formeel onderhandelingen gaan voeren met de regering van Ierland. De eerste gespreksronde zal over een week worden gehou den, waarschijnlijk in Londen. De Sinn Fein, de po litieke tak van het verboden Ierse Republikeinse Leger is niet betrokken bij het vredesproces. De partij is buitengesloten omdat zij weigerde geweld af te zweren. VIJFHUIZEN Een uitslaande brand heeft van nacht een landbouwschuur van ruim 1200 vierkante meter in Vijfhuizen (gemeente Haarlemmermeer) verwoest. Daarbij is voor enkele miljoenen guldens schade aangericht volgens de brandweer. De brand, die kort na middernacht uitbrak, verwoestte behalve de loods ook de daarin aanwezige landbouwmachines, vrachtauto's en gasflessen. Enkele flessen explodeer den, maar niemand raakte daardoor gewond. De brandweer kon voorkomen dat twee bovengrondse opslagtanks met elk 1500 liter dieselolie en een belen dend woonhuis in vlammen opgingen. Het is de twee de grote brand in twee dagen in de Haarlemmermeer. Dinsdag gingen bij een benzinestation in Lijnden een tankwagen met dieselolie, een bovengrondse tank met LPG, en autogas in twee ondergrondse tanks in vlammen op. De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Ex-minister wil onschuld in zaak Cools bewijzen BRUSSEL - De Belgische ex-minister en huidi ge parlementslid Alain van der Biest heeft inge stemd met het opheffen van zijn parlementaire onschendbaarheid. Van der Biest hoopt op die manier zijn onschuld te bewijzen in de moord zaak van de Luikse politicus André Cools. Van der Biest is door een Italiaanse crimineel genoemd als de man die op de hoogte was van het complot om Cools uit de weg te ruimen. De ex-minister heeft zich steeds die tegen die beschuldigingen verweerd, maar kon niet verhoord worden zolang zijn parlementaire onschendbaarheid niet was op geheven. Daar had de Luikse procureur-generaal begin deze week bij de voorzitter van de Belgi sche Tweede Kamer om gevraagd. Een speciale kamercommissie heeft gisteren dit verzoek over genomen. Vandaag moet de Kamer zich uitspre ken over het voorstel. Twee advocaten gedood in rechtbank FORT WORTH Een man met een geweer heeft gisteren in een gerechtsgebouw in Fort Worth in Texas vanaf de publieke tribune twee advocaten doodgeschoten en twee rechters ernstig verwond. De dader, een man van middelba re leeftijd, stond zonder een woord te zeggen op en begon te schieten. Hij kon het gebouw na het bloed bad ongehinderd verlaten. Er is een grote klopjacht op touw gezet, maar die heeft nog niet geleid tot aanhouding van de schutter. Zijn motieven zijn niet duidelijk. Voor zover bekend, had de dader geen enkele relatie tot de rechtszaak die diende. Idoor KARIN SW1ERS LYON Een chauffeur die uit woede een Franse tractor van de weg afrijdt, een Nederlandse aipbu- lance die na allerlei voor zorgsmaatregelen toch nog vast komt te staan in een file, caravanbezitters die uren op een vervan gende auto staan te wach ten. Volop drukte gisteren bij het ANWB-steunpunt in Lyon vanwege de blok kades. Dagboek in een no- tedop van het hoofd van het steunpunt, Frans Kamphues (41). Hij is twee uur vroeger begon nen. Om zes uur 's ochtends wordt de eerste 'belronde' met de 'CRS' gepleegd. „Ik werk al zo lang in Frankrijk, maar nog weet ik niet wat die afkorting betekent. Commissariat Répu- blique Sécurite, geloof ik, het is de autoroute-politie in ieder geval". Uit de telefoontjes blijkt dat de blokkades vanaf vier uur werden opgetrokken en dat om zes uur alle door gaande routes afgesloten zijn. Alleen in het oosten van Frankrijk, Normandië, Bretag- ne, valt het mee. De telefoonlijnen worden'een uur eerder om acht uur 'open gezet'. Tussen negen en elf uur komen honderdvijftig tele foontjes binnen. De vragen die over het algemeen worden ge steld zijn: we beginnen de thuisreis, kunnen we er door heen? „De mensen vragen al ternatieve routes, maar het is moeilijk om die ook te geven. Je weet niet hoe groot de kans is dat bepaalde binnenwegen vol lopen. De 'route nationale' en de departementale wegen staan in ieder geval al vol". Wat later op de ochtend blijkt dat op de binnenwegen vracht wagens bezig zijn met de 'ope ration escargot'. Vrachtauto's die naast elkaar gaan rijden met een gangetje van twee, drie kilometer per uur, met recht een slakkegangetje. Van af dat moment geldt het ad vies: „blijf zitten waar je zit, wacht de dag van morgen af'. Benzinepomp belaagd Rond het middaguur komt een Nederlandse ambulance vast te zitten in het verkeer. Het is niet gebruikelijk dat patiënten zo worden opgehaald, maar de arts had de zieke verboden met het vliegtuig te gaan, legt Kamphues uit. De ambulance was uit voorzorg al via Duits land, Zwitserland en Italië ge reden, maar eenmaal de grens over, loopt het mis. Na ettelij ke telefoontjes met de plaatse lijke gendarmerie lukt het een gaatje te vinden. De chauffeur rijdt terug via Zwitserland en probeert bij Nice de grens over te komen. Het hoofd heeft goe de hoop dat de wagen nog voor de avond in Nice aankomt. Morgen moet de ambulance via dezelfde weg weer terug naar Nederland. Elke anderhalf uur worden er belrondes gehouden. Als aan de politie wordt gevraagd 'hoe lang nog', komt steevast het zelfde antwoord. „We kunnen niet ingrijpen met vrachtwa gens, daarvoor moet je het le ger inschakelen". Soms blijkt tussen Lille en Parijs een oprit vrij, maar reden tot juichen is dat niet, want de eerstvolgen de afrit kan weer gesloten zijn. Meer informatie wordt ver gaard via de chauffeurs van de ANWB-trucks en de Nederlan ders die bezorgd opbellen. De vergaarde kennis gaat onmid dellijk door naar de 'afdeling actuele informatie' van de ANWB om de Nederlandse me dia op de hoogte te houden. „Om elf uur kregen we de eer ste telefoontjes van mensen die gesloten benzinepompen aantroffen. Ze vroegen of er soms een staking was. We heb ben een belronde gehouden en inderdaad van de vierentwin tig pompen bleken er tien ge sloten vanwege benzine- schaarste. Nieuwe benzine kon niet worden aangevoerd". Het steunpunt reageert alert. Veer tig dienstwagens worden nog gauw even volgetankt. De be laagde benzinepomp kan hier na ook de deuren sluiten. Solidair Rond de televisie wordt om één uur gelunched met sand wiches. Kamphues vindt voor al de filmbeelden vanuit de he likopters interessant. „Het is leuk als je ziet waarmee je be zig bent", 's Middags worden in totaal 120 telefoontjes aan genomen, meestal met infor matieve vragen. Echt schrij nende gevallen zitten er niet bij. Ook gestrande vrachtwa genchauffeurs weten Lyon te vinden, maar het steunpunt kan niets voor ze doen. Twaalf ANWB-trucks staan al twee da gen vast. „Ach, die jongens zijn het wachten gewend. Ze regelen wel wat", weet Kam- pues van de cowboys van de snelweg. Meer medelijden heeft hij met de mensen die op de door de ANWB-trucks ver voerde auto's staan te wach ten. „Een huurauto met een trekhaak is in Frankrijk niet te krijgen. Vandaar dat we voor de caravanbezitters met panne een vervangende auto meene men. Als ze die niet krijgen, valt hun vakantie echt in dui gen. Het gaat om mensen die met de familie gaan kamperen, die een plaats hebben gereser veerd op een camping: die wil len door". Aan het eind van de middag komt een chauffeur van een ANWB-truck binnen. Hij is maandagavond vanuit Neder land vertrokken, dinsdagmid dag om vijf uur was hij in Dy on. De autoroute naar Lyon bleek vervolgens een onover brugbare hindernis. Via aller lei binnenweggetjes wist hij vierentwintig uur later Lyon te bereiken. Let wel, de afstand tussen de beide steden be draagt nog geen tweehonderd kilometer. De chauffeur meldt Kamphues dat de stemming SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN onder de wachtende vrachtwa genchauffeurs goed is. De bui tenlandse chauffeurs zijn het eens met hun collega's die strijden tegen een nieuw be- keuringssysteem voor ver keersovertredingen. Hij ver wacht dat het tegen het week einde, als blijkt dat de chauf feurs niet naar huis kunnen, gedaan is met de solidariteit. Soms gebeurt dat al eerder. „Een collega werd zo kwaad dat hij in Toul een tractor van de weg heeft gereden. Total loss", vertelt hij opgewonden. Kamphues lacht beschaamd. De verkeerschaos komt niet op een verkeerd morqent, merkt hij voorzichtig op. De hulppost is met een bezetting van 62 personeelsleden al op volle sterkte en kan de telefoontjes gemakkelijk aan. Voor de tij delijke krachten, die nog wor den ingewerkt, is de chaos een prima manier om ervaring op te doen voor het echte vakan tieseizoen losbarst. En dat is al snel. Het meeste wordt ge vreesd van de aanstaande 'jour orange'. Dat is de dag dat een derde deel van de Parijse be volking naar het zuiden ver trekt. „Dat gebeurt dit week einde. Hoe het gaat worden, weet geen mens. Daar wordt nu hevig over gediscussieerd in de Franse media". Als Kamphues het laatste tele foontje met de Nederlandse pers heeft gepleegd, is het half acht 's avonds. ,Ach, elk jaar is er wel wat natuurlijk. Als half Zuid-Frankrijk vanwege bos branden in de fik staat, wordt er ook veel gebeld. Maar zo'n blokkade als dit is nog nooit vertoond. Het is te hopen dat de chauffeurs het actievoeren snel moe worden". Kenya heeft toeristen een interessant landschap en een boeiende cultuur te bieden. Maar door moorden op toeristen, waarbij de Kenyase overheid doet alsof haar neus bloedt, is de toeristenindustrie ingezakt. FOTO: SP Standaard Uitgeverij/Wavery Productions NAIROBI Het gaat slecht met de toeristen industrie van Kenya. Vol gens de reisbureaus wor den er vijftig procent min der reizen geboekt. De schuld hiervan wordt bij de politie van Kenya gelegd. Po tentiële bezoekers van het land worden afgeschrikt door de vele aanslagen op buiten landers, die door de politie niet of nauwelijks onderzocht wor den. Het toerisme is voor Ke nya de belangrijkste bron van buitenlandse valuta. Afgelopen maandag werden twee Masai vrijgesproken van de moord in 1988 op de Engel se toeriste Julie Ward. De Ke- nyaanse politie zou de moord in het Marareservaat in de doofpot hebben willen te stop pen. Tijdens het Ward-proces zei de rechter dat commissaris van politie Philip Kilonzo en patholoog Jason Kaviti „de wet en het rechtssysteem schaam teloos misbruikt hadden". Zij stelden dat Julie Ward door bliksem was getroffen, door wilde beesten was opgegeten of zelfmoord had gepleegd. Ondanks deze uitspraak van de rechter wijst niets erop dat actie zal worden ondernomen tegén Kilonzo en Kaviti. Het vonnis in de zaak Ward komt in een tijd dat de politie in het middelpunt staat van een reeks gewelddadige inciden ten. Tien dagen geleden werd een Finse tiener door de politie in Nairobi neergeschoten toen ze aan de kant van de weg haar behoefte deed. Volgens getui gen vuurde een politieagent nog twee kogels op haar af toen ze al op het asfalt lag. Het meisje leeft nog, maar de be trekkingen van Kenya met de Scandinavische landen zijn door het incident verslechterd. Dieptepunt De politie van de rijke buiten wijk Karen, genoemd naar Ka ren Blixen, de schrijfster van 'Out of Africa', waar de Finse werd neergeschoten, beweert dat de agenten dachten dat ze op een leeuw schoten. Zij acht ten het niet nodig hun excuses aan te bieden. Ook de betrekkingen tussen Kenya en de Verenigde Staten hebben een dieptepunt be reikt. Een Amerikaanse vrouw werd in Nairobi door smokke laars vermoord. Toen de Ame rikaanse ambassadeur Smith Hempstone om een onderhoud vroeg met Kilonzo over de vei ligheidssituatie in het land, kreeg hij te horen dat hij drie weken moest wachten. „Hij was gewoon woedend", aldus een functionaris van de Ameri kaanse ambassade. De duikvlucht van de toeris tenindustrie heeft ernstige ge volgen voor de economische si tuatie van Nairobi. Potentiële donorlanden verbinden aan le ningen de eis dat president Moi vrije en eerlijke verkiezin gen houdt. De afgelopen maand is de Kenyaanse shil ling dertig procent gezakt ten opzichte van de dollar. The Times, Londen Journalistiek is niet zelden zoeken naar aanleidingen. Het toeval wil dat Marilyn Monroe dertig jaar geleden overleed. Dat kwam uit. HP/ De Tijd en Vrij Nederland zijn er bovenop gesprongen. Monroe valt normaal al in de smaak, maar helemaal als ze dertig jaar dood is. Elsevier voert haar, temidden van vele anderen, ten tonele in 'De zomer van '62', een terug blik op een zomer waarin zich wereldwijd tal van spraakmakende gebeurtenis sen voltrokken. Een uniek portret van de Ne derlandse voetbalpers, vindt VN zelf. Het klopt in die zin, dat de arrogantie van de spe lers en het gekruip van de verslaggevers wordt be schreven. Treurigheid troef was het, daar in Zweden tij dens het EK. De verslagge vers moesten diep op de knieën om een paar uit- spraakjes aan de vedetten te ontfutselen. De Fransen beginnen einde lijk te praten over de oorlog die geen oorlog mocht heten: de strijd tegen de Algerijnen, die zich aan het koloniale juk probeerden te ontworste len. De oud-strijders werden thuis niet bepaald als helden binnengehaald. De toenma lige generatie dienstplichti gen loopt over van de schuld gevoelens. „Je moest schie ten op alles wat bewoog. Maar we zagen alleen vrou wen en kinderen". De tranen springen één van de geïnter viewden in in de ogen. „Ziet u, ik praat er nooit over. Ik heb zoveel gruwelijkheden gezien. En laat niemand me vertellen dat de Fransen zich niet schuldig hebben ge maakt aan oorlogsmisdaden. Ik schaam me diep voor wat wij de Algerijnen hebben aangedaan". Een VN-panel besloot eens gedegen drop te gaan proe ven. In Drop of Dronder, de grote VN-droptest, worden tientallen soorten op de tong gelegd. Dertig ervaren dro peters sloegen aan het proe ven. Het ene dropje is 'te smerig voor woorden' en het andere 'voelt schunnig aan in de mond'. Het werd een test met emotionele kantjes. Eén van de juryleden gaf een 9 aan de gekleurde drop- staafjes. „Daar heb ik mooie jeugdherinneringen aan, hoewel ik ze vies vind". De bioscoopbezoeker is am per bekomen van Oliver Sto ne's complotttheorieën over de moord op Kennedy of een schrijvend duo komt op de proppen met een nieuw ver haal over de moord op Mari lyn Monroe. De moord, in derdaad, niet de zelfmoord. H^DETIJD HP/De Tijd wil meer weten over de persoon Marilyn Monroe. Fotografe Eve Ar nold, destijds vriendin van de diva, haalt herinneringen op aan „een grappige, slim me vrouw die verstrikt raak te in haar eigen fantasie". Over Hollywood zei ze: „Dit hoort een kunstvorm te zijn, geen fabriek. Ze ging prat op haar sex-appeal, maakte slim gebruik van haar 'dom heid' en veranderde haar zelfparodie in een schitte rend hulpmiddel". Als we Joseph Luns moeten geloven, beraamden Neder landse generaals ooit een heuse staatsgreep. HP/De Tijd ging omtrent het geval Luns te rade bij Max van der Stoel. Uit het relaas van de ex-minister blijkt dat Luns door 'links' ten onrechte is afgeschilderd als een nauwe lijks serieus te nemen, clow neske figuur. „Luns in zijn beste jaren was een kundig diplomaat", zegt hij. Aan overderijven had Luns geen hekel - dat is ook een feit. En jammer dat hij later „al les beter meende te weten en nauwelijks tegenspraak kon verdragen" Ton Anbeek, hoogleraar let terkunde en romanschrijver, doet vooral een boekje open over zichzelf. Zijn promiscue periode komt aan bod, het kroegleven te Amsterdam en hij legt uit waarom zijn boe ken niet pornografisch zijn. Nogal wat mensen hebben grondig de pest aan Anbeek, „ze zouden lieyer hun hand afhakken dan wat aardigs over mij te schrijven". Verder een reportage over kind(er)-moordenaars in Co lombia („Als ik later groot ben wil ik moordenaar zijn") en een „een allesomvattend interview" met tennisser Ri chard Krajicek, de knaap die vrouwelijke collega's on langs betitelde als „overge waardeerde dikke varkens". geen kwaad in de pil, Neder land 'verloor' Nieuw-Guinea, de eerste televisiebeelden uit Amerika drongen de huiskamers binnen, de Alge mene Bijstandswet werd ge boren, Nelson Mandela gear resteerd, de Fransen ver trokken uit Algerije, waar Ben Bella in het zadel be landde, De Gaulle werd bijna vermoord, Marilyn Monroe stierf daadwerkelijk, Piaf huwde een jongeling dat en nog veel meer was 'De Zo mer van '62'. Sommige ge volgen ervaart de Nederlan der tot op de dag van van daag. Mr. H.D. Tjeenk Willink vindt dat de Eerste- en Twee- de Kamer (zelf is hij voorzit ter van de Eerste) een debat moeten voeren over het de mocratisch tekort in Europa. Beter dan elkaar in de haren te vliegen over hun bevoegd heden. Wat een mens in z'n vakantie al niet kan overkomen: ont vreemde echtgenotes, sero positieve badmeesters, or gaan-berovingen of de ver dwijning van een dode oma. Dergelijke lotgevallen be rusten zelden op waarheid. Wel krijgt de internationale SOS-dienst geregeld mel dingen van vakantiegangers in psychische nood. Al die plotselinge vakantievrijheid en die veelheid aan indruk ken kunnen er voor zorgen dat een toerist geestelijk ge stoord weer in Nederland te rugkeert. Erik Breukink kan hard fietsen, vooral tegen de klok dat kan-ie nog beter dan rijden in het peloton. „Tijdrijden is heersen over de ander in de puurste vorm". Hij is heel anders dan Greg Lemond, de bluffer die zelfs als hij zich slecht voelt schaamteloos durft aan te vallen. Breukink is eerder onzeker. Gelukkig heeft hij zijn vrouw Gea achter de hand, die door de telefoon roept: „Niet zeuren, trappen, Een kibboets ïs niet leuk. Dat blijkt eens te meer uit een reportage in Hervormd Nederland. „De kibboets is erger dan een klein dorp. Ie dereen weet alles van elkaar en als iemand ook maar een klein beetje van de gedrags codes afwijkt, geeft dat aan leiding tot de meest bizarre verhalen". Geen wonder dat de Nederlanders die er zitten plannen maken om eerder weg te gaan. Maar Mark, de marinier, hoeft niet zo nodig uit te breken: „Ik heb geluk. Ik hoef maar twee maan- Dan 'Brussel'. Ook daar is het niet pluis. Door de inge wikkelde structuur van de Europese Commissie en de raad van ministers is de be stuurlijke verantwoordelijk heid moeilijk te traceren, al dus HN. En dat biedt de bu reaucratie grote kansen. Net als in Brussel draait het ook in Vaticaanstad om in vloed. En juist vanwege die invloed - of liever: het ge brek daaraan - kan kan de Paus niet de schuld krijgen van de overbevolking. Dat zegt althans de Utrechtse historicus Hans Righart. „De gedachte dat het puritanis me van de Paus op wereld wijde bijval van rooms-ka- tholieken kan rekenen, is een Vaticaanse illusie". In het zogenoemde Groene- profiel deze keer een tame lijk bijzondere soort: de ma rinier. „De marinier heeft het maar moeilijk in de bur germaatschappij. Dat ge brek aan discipline! En zo'n regering die volhardt in haar tolerantie! Gelukkig gelooft men bij het korps nog in de maakbaarheid van de sa- me'nleving", schrijft De Groene, refererend aan de gedroomde schoonmaakac tie van de Jantjes onder drugsverslaafden te Rotter dam. 'Kop dicht, niet zeuren'. De woorden zouden afkomstig kunnen zijn uit de kelen van mariniers, 1 maar woorden van gelijke strekking komen deze keer uit de regeringsko ker. De kinderen van oorlog slachtoffers kunnen binnen kort vergeten een beroep te doen op de wet uitkering vervolgingsslachtoffers. De kinderen, die psychische problemen hebben, zitten in een lastig parket, zo eva lueert De Groene. Turkije was de initiatiefne mer van de Zwarte-Zee- groep, die vorige week een verdrag tot economische sa menwerking sloot. Rusland, Bulgarije en Armenië doen mee en zelfs aartsvijand Griekenland. Met de Grie ken hoopt Turkije een vriendschapsverdrag te te kenen. De Economische Bal kan Gemeenschap staat op stapel. Turkije is een regio nale supermacht-in-wor- ding. Vrachtwagens blokkeren de toegangswegen van Fontainebleau, even ten zuiden van Pc gen, maar kon een verkeerschaos niet voorkomen. De politie leidde het verkeer naar kleinere, niet versperde we- FOTO: EPA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4