Uit Beweging in blokkades ten zuiden van Parijs Tip (4) NS-studie: nog eens 30 stations in Randstad 5 10 12 Cao voor kruiswerk en gezinsverzorging Internationale viering 3 oktober in het geding Miljoenen warrants Philips op de markt 3 L Verdachte Heijn-ontvoering wil 2 ton schadevergoeding 14 Dagen Gratis £eidóe@ouuvnt DONDERDAG 2 JULI 1992 22 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Kerkelijke lobby in Brussel zeer actief Zelfstandig ABP gaat overheid miljarden kosten Aller-allernieuwste dinar ingevoerd in Joegoslavië AC Milan wint miljoenenslag rond Lentini LEIOEN OMGEVING Nieuwkoopse Plassen: 'Door mensen gemaakt, door mensen in stand te houden' Journalistenforum zwijgt na 33 jaar Gewoon Rachelle Ferrell A tribute to Miles Davis, wettig gedeponeerd GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND 8UITENLAND ECONOMIE SPORT BEURS LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING KUNST/RTV RTVPROGRAMMAS WEER,'PUZZEL/MENU UITBULAGE 15 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd Ceidae 6ou/ia/rit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25379. Losse nummers 1,50. Morgen perioden met zon. In de loop van de dag toenemende bewolking, 's avonds gevolgd door regen. Minimumtempera tuur omstreeks 12 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Weinig wind, minder dan kracht 3, uit uiteenlopende richtingen. Tegen de a\/ond draaiend naar zuid en toene mend tot matig, kracht 4. Bush vrijgepleit van geheime afspraken Iran WASHINGTON - Er is geen enkel bewijs dat de Amerikaanse presi dent George Bush twaalf jaar gele den in het diepste geheim in Parijs heeft onderhandeld met Iraanse functionarissen. Dit heeft een on derzoekscommissie van het Ameri kaanse Congres geconstateerd. De sensationele bewering, dat Bush aanwezig was bij het maken van af spraken om de vrijlating van de ge gijzelden in de Amerikaanse ambas sade in Teheran uit te stellen tot na de presidentsverkiezingen, zijn vol gens de commissie ongegrond. Ontslag van rechtsvervolging voor mishandeling kinderen DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de 40-jarige L.V. ontslagen van rechtsvervolging. Tegen haar was 18 maanden cel waarvan zes voorwaardelijk geëist wegens het me- deplegen van zware mishandeling van haar zoon en dochter. De rechtbank achtte dit bewezen maar straft de vrouw niet omdat er sprake was van psychische overmacht. De kinderen, tien en zeven jaar, werden in 1988 en 1989 in een woongroep in Nieuwe Wetering mishandeld. De woongroep be stond uit vier vrouwen en de 65-jarige „natuurgenezer" W.D. Vol gens hem straalden de kinderen kwade gedachten uit en moes ten daarvoor worden gestraft. Met name de jongen moest het ontgelden en werd mishandeld met een zweep, gloeiende pook, schoppen en slagen. Voor de overige leden van de woongroep vielen eerder straffen variërend van tbs met dwangverpleging tot negen maanden cel waarvan drie voorwaardelijk. Eén vrouw werd ook ontslagen van rechtsvervolging. IRA vermoordt drie informanten BELFAST Het Ierse Republikein se Leger (IRA) heeft drie leden ver moord, die samenwerkten met de Britse autoriteiten in Noord-Ierland. Dat heeft de terreurbeweging don derdag meegedeeld. De lichamen van de drie mannen werden woens dagavond gevonden in Zuid-Ar- magh. Seamus Mallon, parlements lid voor Zuid-Armagh namens de ka tholieke Sociaal-Democratische en Arbeiderspartij, zei dat de moordpar tij blijkbaar een afrekening is en niet bedoeld is om de onderhandelingen in de war te sturen die woensdag door vier Noordier se partijen en de regering werden aangekondigd. Politie India opent vuur op betogers NEW DELHI Politieagenten hebben gisteren in Bhilai, een stad in het zuidoosten van In dia, het vuur geopend op een groep van 3000 betogende me taalarbeiders -en daarbij ten minste elf mensen gedood. De betogers eisten de arrestatie van de moordenaar van een vooraanstaande vakbondslei der. Zij gooiden met stenen en blokkeerden treinen. Landelijke bende van parkeermeterkrakers ENSCHEDE De politie van Enschede heeft met de aanhouding van zes mannen uit Den Haag een bende opgespoord die her en der in Nederland par- keermeters leeghaalde. De opbrengst werd uitge geven aan hasj, gokken en prostitutie. Het zestal, in leeftijd variërend van 17 tot 27 jaar. was ook ac tief in Rijswijk, Middelburg en Geleen. Het is niet uitgesloten dat ze ook elders parkeermeters heb ben leeggehaald. De totale omvang van de buit is niet vast te stellen. Alleen al in Enschede gaat het om zo'n 40 mille. De daders kwamen op donder dagavond naar de Twentse stad, sloegen 's nachts hun slag en gingen de volgende ochtend in alle vroegte terug naar Den Haag. De dieven maakten gebruik van een valse sleutel om de parkeerme ters leeg te kunnen halen. In Enschede werd een van dè bendeleden op heterdaad betrapt. PARIJS Op de A6 ten zuiden van Parijs, tussen Melun en Nemours, is een groep van 500 vrachtwa genchauffeurs begonnen met het vrijmaken van de weg. Volgens de minister van trans port. Jean-Louis Bianco, gin gen de chauffeurs over tot op heffing na een akkoord te heb ben bereikt met de lokale auto riteiten. Voor overleg met de chauffeurs heeft de regering een apart overlegorgaan in het leven geroepen. De Franse premier Pierre Beregovoy zei dat er geen sprake van kan zijn, dat het gisteren ingevoer de strafpuntensysteem wordt afgeschaft. Maar hij zei dat over de wijze van invoering ge praat kan worden zodra de blokkades zijn opgeheven. Mo gelijk wordt de wetgeving op het punt van.de rijschijf wel versoepeld. Beregovoy waar schuwde de' chauffeurs door te zeggen dat als zij doorgaan met de protestacties hun een rijverbod kan worden opge legd. Minister Maij (verkeer) vindt de situatie op de Franse wegen onhoudbaar. In een brief aan haar Franse collega benadrukt Maij dat de blokkade-acties op de Franse wegen ernstige pro blemen veroorzaken voor met name toeristen en vrachtver keer. Voor duizenden Neder landers uit de provincies Zuid- Holland, Utrecht en Gelder land begint komend weekein de de zomervakantie. De ANWB adviseert vakantiegan gers hun reis door Frankrijk in elk geval tot zondag uit te stel len. Door de aanhoudende ac ties liepen ook gisteren dui zenden Franse en buitenland se toeristen vast op weg naar hun vakantiebestemming. Be halve vrachtwagenchauffeurs protesteren leden van militan te boerenbonden met blokka des tegen de vermindering van de landbouwsubsidies. Pagina 4: Chauffeur doet 24 uur over 200 kilometer Actie tegen slibstort bij ingebruikname milieuschip ROELOFARENDSVEEN - Tijdens de officiële ingebruik name van het Milieuschip, een initiatief van ANWB, HiSwa en de KNWV (Koninklijk Neder lands Watersportverbond), gis teren in Roelofarendsveen, heeft de stichting tot behoud van het Braassemermeer actie gevoerd tegen de slibstort in het meer. Tijdens de toespraak van de fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer E. Brinkman vlogen reclame vliegtuigjes rond met leuzen .tegen de stort. Mr. P. Nouwen, hoofddirec teur van de ANWB, ging in zijn toespraak in op de problema tiek van de slibstort in het Braassemermeer. „De ANWB is van mening dat recreatiewa teren zoals het Braassemer meer geen ontvanger mogen zijn van slib met een kwaliteit van drie of slechter. Slib van deze kwaliteit moet op beter controleerbare plaatsen wor- UTRECHT Werkgevers en bonden zijn er van nacht in geslaagd een principe-akkoord te berei ken over een nieuwe cao voor de 20.000 werkne mers in het kruiswerk. Eerder op de avond be reikten de bonden al een akkoord met de Landelij ke Vereniging vpor Thuis zorg (LVT) voor een cao voor de gezinsverzorging (90.000 werknemers). In de tweejarige cao voor werk nemers in het kruiswerk is een blijvende loonsverhoging overeengekomen van 4 pro cent per 1 april 1992 en 4 pro cent per 1 april 1993. Voorts krijgen de werknemers een eenmalige uitkering in 1992 van 0,35 procent van het jaar salaris. De cao voorziet ook in verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Daarbij zal vooral de positie van deel tijdwerkers sterk verbeteren Verder zijn in de cao ook af spraken gemaakt over het te- Franse VN-militairen laden op het vliegveld van Sarajevo een deel van de humanitaire hulp voor de hongerende bevolking van Sarajevo uit. FOTO: AFP Vlootbewegingen VS verontrusten Joegoslavië BELGRADO/SARAJEVO - Joegoslavië maakt zich zorgen over de bewegingen van de Amerikaanse Zesde Vloot en de Amerikaanse plannen om luchtdekking te verschaffen aan konvooien met hulpgoede ren voor Bosnië-Hercegovina. Het persbureau Tanjug be schuldigde de Amerikanen er gisteren van te wachten op een gelegenheid om te intervenië ren.' Het machtsvertoon zou al veel eerder voorbereid zijn. De zes marineschepen van de Zes de Vloot hebben gevechts- en transporthelikopters aan boord. De Amerikaanse vloot- bewegingen zouden volgens Tanjug bovendien dienen ter aanmoediging van de studen ten en anderen, die dagelijks in Belgrado demonstreren en het aftreden eisen van de Ser vische president Milosevic. In de Bosnische hoofdstad Sa rajevo gaan de voorbereidin gen voor dc distributie van hulpgoederen inmiddels on verminderd door. De Verenig de Naties richtten een distri butiecentrum in. maar het is nog niet duidelijk wanneer de verdeling van de hulp onder de noodlijdende bevolking van de stad kan beginnen. Pagina 5: Joegoslaven vast op vliegveld Beek den verzameld", aldus Nou wen. Hij kon zich vinden in de con statering van de actievoerders dat de vervuiling van het Braassemermeer als gevolg van de watersport marginaal is vergeleken met de bagger- stort. In een zandwinput in het meer wordt bagger in de klas sen 1 tot en met 3 gedumpt. De put heeft een capaciteit van 500.000 kubieke meter. Het Milieuschip, waar het woensdag allemaal om was te doen, begint 4 juli aan een zes weken durende tocht langs alle belangrijke watersport- centra in Nederland. Doel is de watersporter te informeren en te stimuleren om milieube wust met het water en zijn schip om te gaan. Het Milieu schip is voorzien van allerlei milieuvriendelijke voorzienin gen, zoals vuilwatertanks, zwa- velarme dieselolie en een sy steem om deze brandstof zon der morsen in te nemen. Het initiatief wordt gesteund door de ministeries van Vrom, Verkeer en waterstaat, Econo mische Zaken en Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Pagina 10: Brinkman: 'Ik ben gewend aan boodschappen van boven' UTRECHT Op verzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft NS een plan ontwik keld voor de bouw van maar liefst dertig nieuwe stations in de Randstad: 'Randstadspoor'. Nieuwe stations op de noord zuid verbinding zijn onder meer: Leiden-Merenwijk, Leidschendam-Noord en Den Haag-Moerwij k Dit staat in het vaktijdschrift Openbaar Vervoer. Een woord voerster van NS bevestigde gisteren dat NS het plan on langs bij het ministerie heeft gedeponeerd. Minister Maij van verkeer zal de studie van NS betrekken in haar plannen om het openbaar vervoer tus sen de groeikernen en de grote steden te versterken. Het is de bedoeling dat over het bestaande en in het kader van Rail 21 nog te realiseren staan en voor de korte woon- werk-ritten meer gebruik maakt van de trein. Dit om de vaak overvolle verkeerswegen in de Randstad te ontlasten. Het gaat dan om afstanden tussen de tien en veertig kilo meter. Rail 21, het ambitieuze toekomstplan van NS dat al in uitvoering is, mikt juist op rei zen boven de veertig kilome ter. Bij Rail 21 staat de bouw spoorwegnet binnen de Rand- van zo'n twintig stations op het stad met zeer grote frequentie stoptreinen gaan rijden. Rand stadspoor moet ertoe bijdra gen dat de forens de auto laat programma. Bovendien wor den de lijnen grotendeels vier- sporig. Met de bouw van nog eens der tig extra stations in en rond Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht kan NS zor gen voor 10 tot 13 procent meer treinreizen in de Randstad. De nieuwe stations komen vooral langs bestaande lijnen. Langs de noord-zuid route denkt NS aan de bouw van stations Am sterdam Geuzeveld, Haarlem- Oost, Haarlem-Zuid. Hille- gom, Sassenheim, Voorhout, Warmond, Leiden-Merenwijk, Leidschendam-Noord. Den Haag-Moerwij k, Schiedam- Spaland, Rotterdam-Stadion en Dordrecht-Amstelwijck. De king krijgen naar Zoetermeer met als nieuwe stations: Pijn- acker-Oost, Zoetermeer-Rok- keveen en een station op de aansluiting van de nieuwe tak op de lijn Den Haag - Gouda. Andere haltes in deze regio zijn: Nootdorp-Oost. Nieuwer- kerk-West en Moordrecht/ Gouda-West. Langs de Lijn Leiden-Alphen komt er een nieuw station in Hazerswoude. LEIDEN - De 3 October Vereeniging in Leiden wil zich bezin nen over haar toekomstige deelname aan de Internationale vie ring van het Leids Ontzet. Als de opzet niet verandert, dan doet ze dit jaar niet mee aan het galafeest in de Pieterskerk, aan de vooravond van 3 oktober. In haar jaarverslag stelt de Vereniging dat dit jaarlijkse festijn in de Pieterskerk niets meer gemeen heeft met het traditionele herdenken van het Ontzet. „Een feest je voor het bedrijfsleven", noemt secretaris J. Karstens het gala van vorig jaar september. Oorspronkelijk was de gala-avond door de burgemeester opgezet als startsein van de internationale viering. Brandend cruiseschip Een man verlaat in Sint Petersburg met zijn zoontje het brandende cruiseschip 'Anna Karenina'. Eergisteren brak in de machinekamer brand uit. FOTO: AP AMSTERDAM - Een groep banken onder leiding van Cré dit Suisse First Boston Neder land en ABN AMRO gaat ruim 18 miljoen Philips-warrants op de markt brengen. De emissie houdt verband met de liquida tie van het noodlijdende Bel gisch-Amerikaanse videobe- drijf Super Club, dat door Phi lips is overgenomen. Daarbij heeft Philips de aandeelhou ders de mogelijkheid geboden om in plaats van een liquida tie-uitkering in contanten te kiezen voor Philips-warrants, die aan de banken konden worden doorverkocht. In totaal zijn er 20.451.228 van deze stukken uitgegeven. Een war rant geeft de houder het recht om gedurende zes jaar een ge woon aandeel Philips te kopen tegen de prijs van 34. De beurskoers van Philips ligt nu rond de ƒ30. Er zal notering voor de warrants worden aan gevraagd op de Amsterdamse effectenbeurs. De waarde van de warrants is vastgesteld op 6,25. Waar in Den Haag kunt u ONBEPERKT FONDUE en SPARE-RIBS bestellen? Waar in Den Haag kunt u ONBEPERKT FONDUE en SPARE-RIBS bestellen? Morgen beginnen ze weer: de Nationale Vlootdagen. Drie achter elkaar. Zoals elk jaar weer georganiseerd door de Koninklijke Marine. Nu voor de vijfendertigste keer. Van tien tot vijf uur is het marineterein op 3, 4 en 5 juli voor iedereen toegankelijk. Dit jaar zijn er meer Nederlandse en buitenlandse schepen te bekijken dan vorig jaar. Wie van mijnenjagers, onderzeeboten en fregatten houdt, of die dingen nu eindelijk wel eens van dichtbij wil zien, kan er terecht. Voor nog veel meer trouwens, want er zijn ook demonstraties. Alles is net zo gratis als een proefabonnement op de Leidse Courant. En dat duurt geen drie maar zelfs veertien dagen. rugdringen van het ziektever zuim, het verbeteren van de positie van oudere werkne mers en het bevorderen van kinderopvang. In de tweejarige cao voor de gezinsverzorging zijn ook loonsverhogingen afgespro ken van 4 procent per 1 april 1992 en 4 procent per 1 april 1993. Daarnaast zal geld vrij worden gemaakt om de lonen voor ongediplomeerde help sters te verbeteren. Daarmee is een bedrag gemoeid van 19,8 miljoen in 1992 en 22,7 miljoen in 1993.' MuseumladdeR ziepag-2 UIT-BIJLAGE g AMSTERDAM - Victor Geugjes, toenmalige vriend van de dochter van G.J. Heijn-ontvoerder Ferdi E., zal 200.000 gulden schadevergoeding eisen van de Nederlandse Staat voor de gevol gen van zijn arrestatie bij de ontknoping van de Heijn-zaak in 1988. Op het moment dat een 15 leden tellend arrestatieteam van poli tie naast Ferdi E. ook Geugjes (in zijn eigen huis) van bed tilde, gold de toen 19-jarige jongen als de uitvoerder van Ferdi E.'s plannen. Hij was tweede hoofdverdachte. Vicor Geugjes bleek echter onschuldig. Later werd bekend dat Ferdi E. de ontvoering en de moord van de zakenman alleen op zette en uitvoerde. I Ik wil T de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. 3 een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Iö maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr: Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon:(voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding besloot, kon een verroek om een proefabonnement morden geweigerd) Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag 711848 003000 ■iiiii'nii»iim«inTT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1