AVRO komt opnieuw met "t Was stil op straat' SteidteQowumt Unieke Joan Armatrading: fladderende brok energie KUNST/RTV Moderne architectuur als toeristische attractie Zigeuners en hun cultuur op festival in Amersfoort Journalistenforum zwijgt na 33 jaar h L DONDERDAG 2 JULI 1992 Mannenkoor leidt Waterpopfestival in VPRO-directeur wil aparte stichting voor Radio 4 WATERINGEN - De groepen Powerplay, The Pilgrims, Alabama Kids en Daryll-Ann vormen de belangrijkste Nederland se inbreng tijdens het vijf tiende Waterpop-festival dat zaterdag 15 augustus in Wateringen wordt ge houden. Dit heeft de organisatie mee gedeeld. Het programma meldt verder onder meer de deelname van groepen als The Walkabouts (Verenigde Sta ten), Into Paradise (Ierland), Rausch (Duitsland) en Bianca „Bob" Flystrip (Verenigde Staten). Het programma telt in totaal 11 groepen en wordt ge presenteerd door Willem Ek- kel, bekend van de VARA. Hoewel het festival op zater dag wordt gehouden, begint Waterpop in het Wateringse Hofpark vrijdag 14 augustus al met een optreden van het Westlands Mannenkoor. Men sen die niet van popmuziek houden, worden zodoende toch in de gelegenheid gesteld de Waterpopsfeer te proeven, aldus de organisatie. Water pop. dat gratis toegankelijk is, begint zaterdag om een uur 's middags en eindigt rond elf uur's avonds. HILVERSUM De klassieke publieke zender Radio 4 moet in een aparte stichting worden ondergebracht. Dat schrijft Hans van Beers, directeur van de VPRO en voorzitter van de afdeling muziek van de Raad voor de Kunst, in een voorstel over de voorgenomen bezuini gingen op de omroeporkesten. Volgens Van Beers moet de stichting een redactie krijgen met de betere programmama kers van Hilversum, onder lei ding van een hoofdredacteur. Die functionaris zou tevens ar tistiek leider van de omroepor kesten moeten zijn. Van Beers lijkt het een goed idee die rol door Edo de Waart, artistiek leider van het NOB Muziek centrum te laten vervullen. De bedoeling van het voorstel van Van Beers is een sterk geïnte greerd muziekbeleid tot stand tev brengen. De programme ring van de klassieke zender, het beleid van het Muziekcen trum en de landelijke muziek- voorzieningen moeten beleids matig en op het gebied van uit voering op elkaar worden afge stemd. Volgens Van Beers is het voorstel van de NOS op de omroeporkesten te bezuinigen slecht. Te gemakkelijk wordt in de orkesten gesneden. Ook wordt de infrastructuur van de klassieke zender niet verbe terd. Een bezuiniging van tien miljoen gulden is naar zijn me ning niet problematisch. De NOS en het NOB moeten over leg gaan voeren over beper king van de overheadkosten. Verder kan geld worden be spaard doordat de redactie van stichting Radio 4 veel kleiner zal zijn, dan de huidige afzon derlijke redacties bij de negen omroepen. De NOS en het mi nisterie van wvc wensen niet inhoudelijk te reageren op het voorstel van Van Beers. Een dergelijke constructie is in ie der geval niet mogelijk zonder wijziging van de Mediawet. De NOS zal aan het einde van de week een besluit nemen over de bezuinigingen op de omroeporkesten. Optreden Pearl Jam gaat niet door in België HILVERSUM - Het Belgi sche popfestival Torhout- /Werchter, dat komende zater dag en zondag wordt gehou den, is beroofd van een van zijn hoogtepunten: het optre den van Pearl Jam gaat niet door. De band uit het Ameri kaanse Seattle, die recentelijk op Pinkpop nog een enorme indruk achterliet, heeft de Eu ropese tournee voorlopig ge staakt in verband met de zwak ke conditie van zanger Eddie Vedder. Vedder is oververmoeid en heeft bovendien te kampen met stemproblemen. Volgens woordvoerder Ben Stuurman van Pearl Jam's platenmaat schappij Sony Music heeft de band de afgelopen maanden ook erg veel hooi op z'n vork genomen: „Eerst was er de clubtournee door Europa, waar Eddie al te kampen had met stemproblemen. Die zijn opge lost, waarna de Amerikaanse tour volgde. Nu zijn ze terug in Europa om de festivals te doen, maar het wordt de band allemaal teveel". Pearl Jam gaf het laatste concert het afgelo pen weekeinde tijdens het fes tival in het Deense Roskilde". Sony is uiteraard teleurgesteld over het ontbreken van Pearl Jam in Torhout en Werchter. „Maar aan de andere kant is het wel zo dat ze tijdens Pink pop werkelijk alles gegeven hebben en dat ze het zich niet kunnen permitteren om nu een minder optreden doen. Om teleurstellingen te voorko men is het dan verstandinger om je weer opnieuw op te la den". Pearl Jam wordt vervangen door een andere Amerikaanse band, de uit Chicago afkomsti ge Smashing Pumpkins. Het vrolijke rockkwartet maakte inmiddels twee albums, de mini-ceedee Lull en de vorig jaar verschenen plaat Gish, waarop de band een aantrek kelijke kijk op moderne rock and roll laat horen. "t Was stil op straat', nostalgische achtdelige serie, AVRO-televisie, vanavond Nederland 1,20.25 uur. HILVERSUM Zomer in omroepland betekent een veelheid aan reeds eerder op de buis vertoonde pro gramma's. Er zijn omroe pen, die de (verkapte) her halingen in een ander jas je steken. De AVRO deed dat vorig seizoen bij voor beeld met de reeks "t Was stil op straat' onder de noemer hoogtepunten van de Nederlandse tele visie. De reeks sloeg aan, dus gaat de AVRO deze zomer op dezelfde voet verder. In de 1992-editie van "t Was stil op straat' gaat het dit keer om nostalgische AVRO-pro- gramma's uit de jaren zeven tig. De acht afleveringen wor den evenals vorig jaar gepre senteerd door acht verschillen de bekende Nederlanders. In de eerste aflevering, van avond, is dat cabaretier Henk Elsink. Hij toont fragmenten uit optredens van onder meer André van Duin, De Mounties, Mini en Maxi, cabaret Tekst pierement en van een optre den van The Hunting Quartet te met hun legendarische 'The Fox'. In de tweede aflevering (9 juli) laat Lee Towers de hoogtepun ten zien uit de Voor De Vuist Weg-programma's van Willem Duys. De week daarop gaat Rob de Nijs terug in de tijd met het nationaal vocaal uit de ja ren zeventig: Jasperina de Jong, Sandra en Andres, Mag gie McNeal en vele anderen.- Cabaret vormt het thema van de vierde aflevering, die Ge rard Cox op 23 juli voor zijn re kening neemt. Paul van Vliet, Frans Halsema, Jos Brink zijn enkele van de vele namen die toen al miljoenen kijkers trok ken. Uiteraard krijgen ook de vele AVRO-programmaseries uit die periode de volle aan dacht. Op 6 augustus presenteert Mieke Telkamp fragmenten uit onder meer Poets, 'n Mens wil.... en Telebingo van Mies Bouwman, Puzzeluur met Jos Brink en de Wie Kent Kwis van Fred Oster. De aflevering op 20 augustus staat in zijn geheel in het teken van vijftien jaar Top- pop en wordt uiteraard door Ad Visser gepresenteerd. In de op één na laatste uitzen ding laat Willem Duys de kij kers nog een keer genieten van topacts als the Carpenters, Shirley Bassey, the Pointer Sisters en Gilbert O'Sullivan. "t Was stil op straat' wordt op donderdag 3 september beslo ten met televisiefragmenten waar nu nog steeds om ge vraagd wordt, zoals: de stal meester van Wim Sonneveld, kleine Johanna van Henk El sink en de kus van Jos Brink aan de toenmalige koningin Juliana. Deze aflevering wordt gepresenteerd door Henk van der Meyden. 't Was stil op straat' werd samengesteld door Mies Bouwman, Ger Lug- tenberg en Gerrit den Braber. Henk Elsink presenteert vanavond de eerste aflevering van "t Was stil op straat'. FOTO:NCRV Drum Rhythm Festival: Joan Arma trading. Met: Peter Gordeno (toet sen), Jerey Meek (bas), Mick Rogers (gitaar), Gary Spacey-Foote (saxo foon, percussie) en Tim Goldsmith (drums). Muziektheater, Amsterdam. Voorprogramma: Rick de Vito. Gister- Als het openingsconcert van deze aflevering van het Drum Rhythm Festival tekenend is voor de kwaliteit die tot en met vier juli in Amsterdam wordt geboden, dan is een snelle gang naar het eerste beste be spreekbureau op zijn plaats. Joan Armatrading beet gister avond in een zo goed als uit verkocht Muziektheater de spits af en was de gangmaker van wie iedere festival-organi sator droomt. Dat de Engelse muzikante aan het einde van het een uur en driekwartier durende concert (inclusief toegift) dan ook een staande ovatie kreeg van een publiek dat zingend afscheid van haar nam, lag op dat mo ment dan ook meer in de lijn der verwachtingen dan dat het een verrassing was. Joan Ar matrading op haar best staat namelijk gelijk aan het bed de len met een geliefde. Daar zi'in heel wat oorzaken voor aan te wijzen, maar simpel gezegd komt het er op neer dat ze als artiest alles in huis heeft om een prettige tinteling in het li chaam teweeg te brengen. Haar stemgeluid bij voorbeeld blijft, ook na twintig jaar en vijftien elpees, uniek. Hij is warm, zuiver en sensueel. Klinkt over het algemeen ro mig, maar is intens in de lage regionen en breekbaar in de hoge tonen. Daarbij is hij zo soepel dat ze geen enkele moeite heeft om als een vlin der over de toonladder te flad deren. Haar teksten zijn eigen tijds en begrijpelijk voor ieder een omdat ze veelal handelen over de liefde in al zijn facet ten. Muzikaal blijft Joan een avontuur. Ook gisteravond en ook in de nieuwe nummers van het album 'Square the cir cle', die in veelvoud over het voetlicht kwamen en inmid dels van een nieuw arrange ment waren voorzien. „Nor maal gesproken speel ik nooit veel van een nieuwe langspe- ler, maar met deze maak ik een uitzondering omdat ik zoveel van die nummers houd", heeft ze 's middags laten weten. Op het podium is Joan een brok energie. Als ze niet zelf de gitaar hanteert, begeleidt ze de nummers met een grappig soort loopdansje, is ze gebon den aan de microfoonstand aard dan danst ze op de vier kante centimeter. Het concert, gestoken in een smaakvolle en stemming-accentuerende lichtshow, is een sprankelend geheel. Het materiaal komt er (veelal) stevig swingend uit, maar heeft in eerste instantie wat tijd nodig om te rijpen... ook bij het publiek van wie een deel de nieuwe elpee nog niet heeft gehoord. Haar groep telt vijf individuen die in de geza menlijkheid van het spel net zo stralen als in hun solistische uitstapjes en die ruimte is er genoeg. Eigenlijk heeft elk nummer wel iets verrassends. Is het geen sensueel gitaar- duetje in 'Sometimes I don't wanna go home', dan is het wel het saxofoon-vuurwerk in 'If women ruled the world'. De show is mooi van opbouw, kent eigenlijk geen zwakke plekken ook omdat Joan tel kens op tijd teruggrijpt naar bekend werk. En in de balla des als 'The shouting stage' wordt de emotionele lading zo gedreven gebracht, dat het koude rillingen veroorzaakt. Maar het absolute hoogtepunt is 'Show some emotion' dat muzikaal razend knap in el kaar steekt. Voor iedereen het zich beseft, is het tijd voor de kleedkamer en groeit alweer het verlangen naar een weer zien. Hopelijk gebeurt dat dit najaar in Ahoy', want zo'n feest moet je met veel mensen vie ren. ROTTERDAM - In Rot terdam is gisteren, op de Dag van de Architectuur, onder de naam 'Archicen- ter' een centraal informa tiepunt bij de VW over stedebouw en de architec tuur in de Maasstad geo pend. Deze VW is dfe eer ste in ons land die moder ne architectuur aanbiedt als toeristische attractie. De Rotterdamse wethouder Linthorst, medeverantwoorde lijk voor onder meer de aan dachttrekkende nieuwbouw aan het Weena, wees erop dat de stedelijke vernieuwing van Rotterdam in de afgelopen ja ren een moderne architectuur stad heeft gemaakt „van on Nederlandse allure met opval lende spraakmakende en ka rakteristieke architectuur. De nieuwe skyline markeert de laatste fase van de wederop bouw". Behalve aan de moderne archi tectuur werd in Rotterdam ook aandacht besteed aan de zorg voor monumenten. Twee boe ken zagen het licht. Het één, onder de naam 'Bij de tijd, de instandhouding van cultuur historisch waardevolle 20-40 wijken', is een rapport over on derzoek naar financiële en ju ridische aspecten van wijken uit die periode. Het ander, 'Architectuur en stedebouw in Rotterdam 1850- 1940' van ir J. de Graaf, is on derdeel van een landelijke in ventarisatie van monumenten en waardevolle gebieden uit die tijd. Het levert in Rotter dam een lijst op van 18 gebie den met bijzondere stede- bouwkundige waarden en zo'n 1400 objecten van cultuur- of architectuurhistoprische waar de. Architectuur als onderdeel van het cultuurtoerisme is een groeimarkt, constateert Lin thorst. Ir. de Graaf vindt enige scepsis op zijn plaats. „De ar chitectuur-toerist is ontdekt. Als een openlucht-museum wordt de stad aan de man ge bracht. Hoe stelt de architec tuur zich teweer tegen deze on miskenbaar commerciële vrij age? De architecten wanen zich gevierd. Maar de harde werkelijkheid is dat het gros van wat nu aan nieuwbouw wordt weggezet door het me rendeel van het publiek wordt verafschuwd". De Graaf wees erop dat het ar chitectonisch object dat het af gelopen jaar de meeste bezoe kers heeft getrokken niet een architectonisch hoogstandje ergens in ons land was maar de tot een ruïne gebombardeerde woning van staatssecretaris Kosto in het weekeinde na de explosie. „Dat is het gevolg van een overdreven uitstalling van architectuur. Elk bouw werk dat om wat voor reden dan ook de buis weet te halen is pardoes een attractie." Mauritshuis staat langer in bloei DEN HAAG - Het Maurits huis in Den Haag staat twee weken langer in bloei dan oor spronkelijk de bedoeling was. De expositie 'Mauritshuis in bloei', die op 15 april j.l. werd geopend, is nog tot en met 2 augustus te bezichtigen. De tentoonstelling met Hollandse en Vlaamse bloemstillevens uit de 17e eeuw heeft reeds ruim 50.000 bezoekers getrok ken. Het gaat om een uitzon derlijke selectie van bloemstil levens met een grote variatie in compositie, kleur en symbo liek. Zigeunerfestival op diverse locaties Amersfoort, vanaf morgen tot en met 5 juli. Het huidige journalistenforum bijeen, vlnr: Gert Bielderman (op dë voorgrond) David van der Houwen, Pierre Huyskens, Dick Houwaart en Dick Toet FOTO: THEO BÖHMERS HILVERSUM - Het ra dioprogramma 'Journalis tenforum' wordt na 33 jaar opgeheven. De TROS en de leden van het forum kunnen het niet eens wór den over een nieuwe uit zendtijd van het program- Gedurende 33 jaar lang heb benjournalisten in het radiofo rum gesproken over de toe stand in de wereld. Het uurtje discussiëren en soms bekvech ten werd enkele jaren geleden teruggebracht tot een half uur op de woensdagmiddag, tus sen half twee en twee uur. We kelijks luisterden gemiddeld vierhonderdduizend mensen naar het forum onder leiding van Dick Houwaart. Op woens dag 30 september is de laatste uitzending van het Journalis tenforum. Het programma sneuvelt als gevolg van een grondige pro grammawijziging van Radio 1. Door de bereikte A-status van de VPRO en de EO verliest de TROS haar uitzendtijd rond het middaguur. Als alternatief heeft de omroep de forumle den zendtijd aangeboden op Radio 5 en op dinsdagavond tussen zeven en acht uur of op Radio 1. Beide opties zijn door het forum van de hand gewe zen. Radio 5 heeft te weinig luisteraars en dinsdagavond vinden de forumleden een on gelukkig tijdstip. „Dan luiste ren er slechts vijftienduizend mensen en dat vinden we de moeite niet waard", aldus Hou waart, die het forum sinds de geboorte voorzit en niet uit sluit dat een andere omroep belangstelling heeft voor het programma. Het 33-jarig be staan van het Journalistenfo rum geeft volgens Houwaart de waarde aan van het pro gramma. „Mensen vinden het leuk om eigen meningen te toetsen aan die van anderen. En journalisten hebben over alles een mening, ook al heb ben ze van een bepaald onder werp geen verstand. Ach, het is natuurlijk ook entertainment. Mensen vinden het amusant; journalisten die onder elkaar kiften". Ontslag Adjunct-programmaleider Klaas van Samplonius van TROS-radio vindt de bespiege lingen van journalisten niet bijster vermakelijk. „Ik zal geen traan laten om het ver dwijnen van het Journalisten forum. Het is best een aardig programma, maar ook wel een beetje ouderwets; journalisten die hun meningen geven over gebeurtenissen in de wereld. In de nieuwe programmering beginnen we met Talk-Radio; een programma waarin des kundigen over een onderwerp praten en luisteraars telefo nisch mee kunnen discussië ren. Dat lijkt me veel boeien der", aldus Samplonius. Het Journalistenforum werd eind 1987 zelf nieuws toen journalist Wim Klinkenberg na twaalf jaar door de TROS werd bedankt. De uitlatingen van de marxist en destijds vice-voorzitter van de Neder landse Vereniging van Journa listen (NVJ) over Prins Bern- hard en premier Lubbers vie len in verkeerde aarde bij het luisterpubliek. Honderden mensen belden naar de TROS, waarop de omroeporganisatie Klinkenberg in een brief liet weten geen prijs meer te stel len op zijn medewerking aan het Journalistenforum. Twee andere forumleden (José Toir- kens en Max de Bok) zeiden uit solidariteit hun medewer king aan het forum op. Via een kort geding probeerde Klin kenberg zijn ontslag ongedaan te maken, maar de rechter stel de de TROS in het gelijk. AMERSFOORT - Zigeu ners en hun cultuur over spoelen het komend weekeinde Amersfoort. Drie dagen lang vinden er concerten, voorstellingen en andere optredens plaats op verschillende plaatsen in de stad. Ook zijn er exposities over zi geuners op het gebied van fotografie en schilder kunst. „Waar Nederlanders aan den ken bij het begrip zigeuner ho ren, is mooie muziek. Vervol gens komt er een reeks van vooroordelen: zigeuners stelen kinderen en laten sporen van vernielingen achter. Maar zi geuners zijn ook gewone men sen, ook al leven ze in wagens. Door de 'burgerbevolking' tij dens het festival kennis te la ten maken met de zigeuners, hopen we een deel van de voor oordelen weg te halen.", aldus Guus Schillemans, één van de initiatiefnemers van Stichting SAM, die het festival organi seert. Toen Schillemans tij dens een vakantie in Frankrijk in aanraking kwam met een zi geunerfestival, dacht hij: dat wil ik ook in Amersfoort. Sa men met Paul Kloosterman en André van Gelderen hoopte hij een klein muziekfestival te kunnen organiseren. Maar dat liep een beetje uit de hand. Kloosterman: „Door de grote bijval van bijna alle culturele instellingen in Amersfoort en de plaatselijke horeca, is een festival ontstaan met een rijke schakering van culturele acti viteiten van zigeuners. Het is voor het eerst in Nederland dat zo veel elementen van de zi geunercultuur in één festival samenkomen". Reacties „We kregen ook positieve reac ties vanuit de zigeunerwereld. Een half jaar geleden zijn we begonnen met de voorberei dingen. In een vroeg stadium hebben we contacten gelegd met de landelijke zigeuneror ganisatie Sinti. Via het Theater an der Ruhr in Mülheim kwa men we in contact met Roma- theatergroep Pralipe uit Skop je. En via deze groep konden weer contacten worden opge bouwd met andere zigeuners uit Joegoslavië. Ik ben trots op de totaliteit van het festival: het heeft allemaal kwaliteit," aldus Kloosterman. Hij vindt een zigeunerfestival anders dan andere festivals. „Zigeuners vormen een onbe kende bevolkingsgroep. Men sen krijgen er beelden bij als ze daaraan denken. Het heeft iets spannends". Van Gelde ren valt hem bij: „Mensen zijn nieuwsgierig. We hebben de zi geuners al voorbereid: de 'bur gerbevolking' komt apies kij ken." Op de vraag of de organisatie ook negatieve reacties heeft gehad, haalt Van Gelderen een brief uit zijn borstzak. „Van de politie, of de wagens op de standplaats bij het bos Birkho- ven kunnen verdwijnen. Maar dat is een misverstand. We hebben vergunning voor een standplaats, maar ik denk dat we de juiste datum niet heb ben doorgegeven. Over het al gemeen is de politie ook heel positief'.' Misverstanden Cultuurverschillen leidden tot verschillende misverstanden. „In Nederland is altijd alles ge regeld", zegt Van Gelderen. „De gemeente bepaalt zelfs wafer onze honden moeten poe pen. De zigeuners horen dat er in Amersfoort een festival is en ze komen. Wanneer maakt hen niet uit. Ze gaan als ze zin heb ben".' Een ander misverstand ging over een scène met blote bor sten in de voorstelling 'De Bloedbruiloft' van Roma-thea- tergroep Pralipe. „Dat heeft nogal wat opschudding veroor zaakt bij de Sinti's", zegt Van op. Tijdens de talkshow laten we de Roma's niet met de Sin ti's discussiëren. Daarvoor is 't niet het juiste moment en plaats. De Sinti's zijn er nog niet aan toe, door hun gebrek aan geschiedenis en scholing. Ze hebben jarenlang in achter stand geleefd. De talkshow wordt geen politieke manifes tatie". Guus Schillemans: „Het wordt tijd dat de zigeuners erken ning krijgen. Het klinkt mis schien raar, maar zigeuners vormen de groep die in Neder land het langst gediscrimi neerd wordt. Ik heb een be paalde verwantschap met die mensen. Ze hebben zo veel moeten doorstaan. Ik ben of in mijn vorige leven zigeuner ge weest öf ik word het in het vol gende. In Nederland moeten zigeuners van alles en ze mo gen niets. En juist dat 'mogen', daar gaat het om bij zigeu ners". Een scène uit voorstelling de Bloedbruiloft van de Roma- theatergroep Prulipe. FOTO: PERSUNIE Gelderen. „De organisatie moest maatregelen treffen: öf de Sinti's gaan niet naar de voorstelling, öf alleen vrouwen gaan. De Sinti's waren zeer ge schokt door de scène, omdat een vrouw op deze manier een man verleidt tot een ander hu welijk. En dat kan niet. Van daar dat de Sinti's hebben be sloten om alleen vrouwen toe te laten. Zij kunnen de voor stelling dan beoordelen. Dat geeft de sterke traditie aan tus sen man en vrouw in de Sinti- gemeenschap", aldus Van Gel deren. Talkshow Op zondag is er een talkshow, die de cultuur van de zigeu ners belicht. „Er zijn zo veel onderliggende dingen die we tegen komen", zegt Van Gelde ren. „Helaas kunnen we niet alles oplossen. Hoogstens lich ten we een tipje van de sluier

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12