LEIDEN OMGEVING Leiden moet volgend jaar één miljoen extra bezuinigen Nieuwkomers en geregistreerden blijven gelijk op woningmarkt Uniforme sluitingstijd voor de horeca weggestemd Mislukte overnames werden computerbedrijf noodlottig CeidócSomont 'Woningbouwvereniging verhoogt huur illegaal' Persoonlijk cadeau r~1 TTT Ceidóe Goivamt WOENSDAG 1 JULI 1992 LEIDEN De Woningbouwvereniging Leiden (WBL) voert verkap te en bovendien illegale huurverhogingen door. Dat schrijft SP- raadslid C. Vergeer in een brief aan WBL-directeur J. Boggia. De WBL zou haar huurders onlangs in een brief hebben 'aangebo den' om kosten voor rioolontstopping en onderhoud aan de centrale verwarming in rekening te brengen. De kosten bedragen respectie velijk 1.50 gulden en 4,65 gulden per maand. Degenen die niet op dit aanbod in wilden gaan, moesten voortaan de kosten zelf betalen. Volgens Vergeer heeft de WBL altijd dit onderhoud voor haar reke ning genomen, zonder hiervoor service-kosten in rekening te bren gen. De WBL kan dit dus niet ineens als service-kosten opvoeren en dus gaat het om een verhoging van de kale huur. Dit is volgens het SP-raadslid illegaal omdat de WBL niet eenzijdig huurovereen komsten mag veranderen. Daarom adviseert de SP om de verho ging niet te betalen en bij storingen gewoon de WBL te bellen. Eerste Turkse kapper in Leiden Parkeermeters Nieuwe LEIDEN - Voor het eerst werd gisteren in Leiden een Opengebroken 7pn Hprc I Tl Turkse kapsalon geopend. Het is de zaak 'Hisar' (to- cviiiici 3 lil ren) die zich heeft gevestigd aan de Haarlemmer- LEIDEN - De ge- MCFBllWiik straat. Op de ruiten staat 'kauför salonu', hetgeen ge- meente Leiden woon coiffeur-salon betekent. heeft aangifte ge- LEIDEN - Zes „Eigenlijk is er geen verschil in de manier waarop daan van vernieling nieuwe zenders zijn Turken en Nederlanders hun haar geknipt willen", van 28 parkeerme- vanaf vandaag via zegt de eigenaar. „Ik gebruik soms wel speciale Turk- ters aan de Doeza- het kabelnet te ont- se lotions. Eerder is de taal een reden voor Turken om straat. De meters vangen in de Me- hierheen te komen. Bovendien kunnen ze hier terwijl werden in het afge- renwijk. Het gaat ze wachten een Turkse krant lezen en wordt er Turkse lopen weekeinde om een Turkse zen- muziek gedraaid. We zijn trouwens ook een stuk opengebroken, der, Sportnet, goedkoper". waarbij de kluisjes Duitsland 3, MTV, In de grote steden bestaan al jaren met groot succes met geld meegeno- TV5 en CNN. Turkse kapsalons. Hisar wijkt qua inrichting totaal men werden. Het niet af van een Nederlandse kapsalon. „Ik verwacht gaat vermoedelijk Vanaf 6 juli komen dan ook zeker dat er ook Nederlanders hun haar ko- om enkele honder- daarRTL-t- en dedi- men laten knippen". den guldens. gitaie radio bij. Aanmelden Gouden Pet LEIDEN - Vanaf deze week kan ie dereen zich weer inschrijven als deelnemer aan het zesde straatmu ziekconcours De Gouden Pet, het straatmuzikantenfestival dat bezoe kers én deelnemers uit Leiden, en de wijde omgeving trekt. Het concours wordt dit jaar gehouden op zondag 19 juli. Alle genres zijn welkom, en zowel solisten als complete koren kunnen meedoen. Behalve lol, be kendheid en de mogelijkheid te worden ontdekt, biedt het concours de kans om een geldprijs van 750. 500 of 250 gulden in de wacht te sle pen. Aanmelden bij Alex Fonteyne. tel: 071-132226, of Ferry Rigault, tel: 071-131895. Scoutinggroep in de Ardennen LEIDEN - De scou tinggroep Sint Jozef gaat deze zomer kam peren in België. Met ongeveer 110 scouters gaan ze anderhalve week naar het Duits talige plaatsje Sankt Vith, waar ze een drie daagse zwerftocht door de Ardennen maken, De andere speltakken kamperen een week in de bossen van Hilversum, Amersfoort en Lely stad. De Eerste Leidse Schoolvereniging viert deze week haar zeventigjarig bestaan. De mochten de kinderen rondjes draaien in de attracties van de kinderkermis. Vandaag opening van de feestweek werd gistermorgen aangekondigd met loeiende sirenes en zijn zij getrakteerd op een poppentheater, een ballonnenwedstrijd en Chinees dag zwaailicht van brandweer en politie. Uiteindelijk mochten de brandweerlieden een klein vuurwerk. Morgen besluiten de kinderen hun feestweek muzikaal met een optreden op brandje blussen waarna uit de rook zich ontrolde aan de menigte, die bestond uit leer- het schoolplein dat in het teken staat van sprookjes, lingen, docenten, ouders en wethouder H. Koek van onderwijs. De rest van de dag foto: wim van noort Idoor MONIQUE R0S0 LEIDEN Het tekort op de Leidse gemeentebegro ting voor 1993 is opgelo pen tot 8,1 miljoen gulden. Door extra kortingen op de algemene uitkering van het Gemeentefonds, de belangrijkste inkom stenbron voor de gemeen ten, krijgt Leiden volgend jaar bijna één miljoen gul den minder. Bovendien krijgt de gemeente bijna 200.000 gulden minder uit het Stadsvernieuwings fonds. Die korting komt bo venop de al aangekondigde be zuiniging op dit fonds en komt ten goede aan de verhoogde uitkering voor de vier grote steden. Deze tegenvallers voor Leiden worden gemeld in de zogehe ten juni-circulaire, waarin het ministerie van binnenlandse zaken de extra kortingen op uitkeringen via het gemeente fonds bekendmaakt. Vorig jaar was al bepaald dat ook lagere overheden zullen moeten inle veren als de economische groei tegenvalt. Dat is inder daad het geval, waardoor in to taal 1,4 miljard gulden extra op de lagere overheden wordt af gewenteld. Tegenover de extra klappen van bijna 1,2 miljoen gulden, staat een klein meevallertje. Leiden krijgt 335.000 gulden extra op basis van veranderin gen in de verdeelsleutel van specifieke uitkeringen. 'Solide beeld' De vrees voor deze tegenvaller was al uitgesproken irr de Voorjaarsnota, die gisteravond in de gemeenteraad werd be handeld. Wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) zei in reactie op vragen van verschil lende fracties dat hij na de zo mer voor minimaal zeven mil joen gulden aan bezuinigings mogelijkheden op tafel wil hebben. „Mijn uitgangspunt is zeven miljoen gulden. De 7,2 miljoen gulden aan bezuinigen voor 1992 is een redelijk hard cijfer". Hij sloot echter niet uit dat door de nieuwe tegenvaller die naar voren kwam uit de juni-circulaire, er voor één mil joen gulden extra dekking ge zocht zal moeten worden. „Het uiteindelijke bedrag zal eerder boven de acht dan onder de acht miljoen gulden liggen". De bezuinigingsrondes zullen de komende jaren rigoureus zijn. De Vreeze kondigde gis teravond aan dat hij vanaf 1994 een overschot op de begroting van twee miljoen gulden wil realiseren. „Ik wil een solide beeld achterlaten voor een vol gend college. Met een bezuini ging van vijf miljoen voor vol gend jaar zijn we er niet. Als ik vanaf 1994 een overschot van 2 miljoen gulden kan realiseren op de meerjarenbegroting, is dat een heel redelijke slag". Het meerjarenbeeld dat in de Voorjaarsnota voor de komen de vier jaar werd gepresen teerd, liet tot en met 1996 een negatief saldo zien van mini maal vijf miljoen gulden. De Vreeze benadrukte voor zich zelf te spreken. De onderhan delingen over de bezuinigin gen in het college van burge meester en wethouders zijn nog in volle gang. Na de zomer wordt een notitie verwacht waarin concrete bezuinigings voorstellen worden gedaan. Minderhedenbeleid De meeste fracties in de Leidse gemeenteraad wilden eerst die bezuinigingsnota afwachten voordat zij met uitgesproken meningen komen. Wel werd het standpunt van het college, om voor de komende jaren geen extra geld meer te steken in het minderhedenbeleid, door PvdA-raadslid A. Boot weggevaagd: „Daar willen we het nog wel eens over hebben". Eerder op de avond had PvdA- fractievoorzitter H. Baaijens het college al verweten het minderhedenbeleid veel te slecht op te pakken. „Er wordt alleen gekeken naar de proble matiek van minderheden. Je kunt het ook eens positief be kijken, en gebruik maken van de eigen initiatieven van de minderhedenorganisaties". De PvdA-fractie heeft haar kritiek op het collegebeleid vormge geven in een eigen minderhe- dennota, die vrijdag wordt ge publiceerd. door ED KORFF DE GIDTS LEIDEN - Het college van B en W blijft vasthouden aan een onmiddelijke ingang van het nieuwe systeem van woonruim teverdeling. Dit houdt in dat het zogenaamde 'puntensys teem' volgend jaar zou verval len. De thans geregistreerden moeten dan opboksen tegen nieuwkomers op de woning markt. Veel woningzoekenden hoopten hun kansen te behou den, omdat ze al het nodige aantal punten hebben ver gaard. Ze stellep in de in spraakreactie op de Herziening Woonruimteverdeling dat ze beloond moeten worden voor deze punten in de vorm van een voorrangsrecht. Het college vreest dat bij een overgangsbe paling nieuwe urgenten en 'hoog genoteerden' het woning aanbod compleet opeisen. Het nieuwe systeem wordt dan bij voorbaat al ontregeld. Kinder ziektes worden dan niet opge spoord. Een overgangsregeling wordt voorts bemoeilijkt, om dat huizenzoekers totaal ver schillende buurtvoorkeuren hebben. In het nieuwe systeem blijft de huidige situatie be staan, dat urgenten maar één keer een passend aanbod mo gen weigeren. Zo niet, dan ver valt hun urgentie. De gemeente (die de urgenten voordraagt aan de corporaties) en corpora ties zullen, voor zover dit moge lijk is in een korte termijn, wel rekening houden met de woon wensen van de urgenten. Wei gering op grond van het niet be antwoorden aan de woonwen sen, zal door dit uitgebreid on derzoek niet vaak meer voorko men. Overigens staat het de ur gent altijd vrij om ook gewoon via de woningkrant aan een ge schikte woning te komen. Al leen heeft hij dan niet de garan tie dat dit op korte termijn ge beurt. Om te voorkomen dat jonge starters door oudere uit de woningmarkt gedrukt wor den, stelt het college een veran dering van toewijzingscriteria voor. Op dit moment geldt een leeftijdsgrens. Die wordt als on eerlijk beschouwd. De gemeen te Leiden heeft daarom twee vervangende criteria op het oog. De eerste is de 'Delftse op lossing'. De starters worden hier opgedeeld in twee leef tijdsgroepen. Hieraan kleeft echter het nadeel dat iemand die net de leeftijdsgrens is ge passeerd, weer helemaal voor aan moet beginnen op de nieu we wachtlijst. De andere optie is het meetellen van het aantal jaren dat iemand vanaf zijn 15e jaar onzelfstandig in Leiden heeft gewoond. Ook voor vesti- gers, mensen die in Leiden gaan wonen, zouden de criteria vervangen moeten worden. Op dit moment geldt de reistijd als uitgangspunt. Dit impliceert dat vestigers, die nabij Leiden wonen, steeds gepasseerd wor den door de verder weg wonen den woningzoekenden. Het col lege denkt een oplossing ge vonden te hebben in een nieuw criterium: het aantal jaren, dat de vestiger een economische binding met Leiden heeft (ge had). De reisafstand zou dan als extra omstandigheid meegeno men kunnen worden. Blikseminslag Hoge Rijndijk LEIDEN Door een bliksem inslag in een woning aan de Hoge Rijndijk zijn gisteravond in zeker vijftien omliggende woningen de electrische appa raten kapot gegaan. Rond acht uur kwam bij de politie de mel ding binnen dat de bliksem in een schoorsteen van een wo ning was geslagen. Van daaruit bleek ze doorgeslagen te zijn naar de kabelkast, waarop een groot aantal andere woningen is aangesloten. Hierdoor wer den video's, televisie's en an dere apparaten vernield. Het energiebedrijf en de brand weer waren snel ter plaatse. Laatstgenoemde verwijderde de resten van de schoorsteen en de losgeraakte dakpannen van de woning. De politie sluit niet uit dat ook de apparatuur in andere woningen, waar de bewoners gisteravond niet thuis waren, getroffen zijn. Wethouder De Vreeze: „Ik wil een solide beeld achterlaten voor een volgend college". foto: wim van noort LEIDEN - „Ik vind het voor stel van D66 en de WD rond uit stuitend. Hiermee bruske- ren ze de inspraakreacties. Bo vendien is het domweg nege ren van de besluitvorming in de raadscommissie. Het is nonsens om via versnelde dis cussie in de raad toch een uit spraak te forceren". Met die harde woorden veegde de normaal gesproken immer kalme fractievoorzitter van het CDA P. Klück de vloer aan met het initiatiefraadsvoorstel van D66 en de WD over de slui tingstijden voor de Leidse ca- fé's. De twee grootste opposi tiepartijen hadden het voorstel ingediend dat eigenlijk afkom stig was van het college van B en W: laat alle kroegen op za terdag om drie uur sluiten, maar ze mogen vanaf twee uur geen mensen meer binnenla ten. De gedachte daarachter was dat daarmee de controle op de sluitingstijden op zater dag aanmerkelijk versimpeld werd. Nu mogen achttien c^- fé's tot drie uur open blijven, terwijl de rest de deuren een uur eerder moet sluiten. De felle afwijzende reacties van de bewoners van de binnen stad, noopten het college er echter toe dit experimentele voorstel schielijk weer in te trekken. In plaats daarvan worden de bestaande slui tingstijden beter gecontro leerd. Zieleroerselen Dat kwam het college in de raadscommissie algemene be stuurlijke aangelegenheden vorige week dinsdag al op het verwijt te staan, dat het een 'jojo-' dan wel een 'zigzagbe- leid' voerde. Niet verruimen, wel verruimen om beter te kunnen controleren, niet ver ruimen maar wel strenger con troleren. Zowel D66 als het CDA uitten die kritiek vorige week. En ter wijl de collegepartijen PvdA en Groen Links toen faliekant te gen een ruimere openstelling waren, bleek het CDA intern verdeeld. Daar zag de opposi tie wel een klein gaatje, en zij dienden het voorstel in dat door het college was ingetrok ken. Met de 'zwevende' CDA- leden moest een meerderheid te behalen zijn. Helaas voor de twee grootste oppositiepartij en trapten de christen-demo craten daar niet in.y Klück: „Of die sluitingstijd nu op één uur, twee uur of vier uur staat, dat maakt mij niets uit. Het gaat om de procedure. Op deze ma nier wordt de besluitvorming in de raadscommissie volledig terzijde geschoven. Onze frac tie is tegen omdat ze de be sluitvorming in de commissie respecteert". Vorige week staakten de stemmen toen het aankwam op de mening van de fracties. De stem van de voor zitter, burgemeester Goekoop, moest toen de doorslag geven: de commissie wees verruimde openingstijden op zaterdag van de hand met vijf stemmen tegen vier. De beide indieners van het ini tiatiefvoorstel, D66'er J. Hoe- kema en WD'er J. Kradolfer, konden de verandering van de CDA-voorman niet begrijpen. Kradolfer: „In de commissie was Klück nog tegen het colle gevoorstel om het experiment niet uit te voeren. Zijn omme zwaai verbaast me in hoge mate". Zijn D66-collega voeg de daar nog aan toe: „Dit is een CDA-fractie waarvan ik de zie leroerselen nog niet kan be grijpen". Het initiatiefvoorstel werd verworpen, maar behalve de WD en D66 stemde ook PvdA-wethouder Tjeerd van Rij tegen de rest van zijn fractie in - voor. Van Rij: „Ik ben al jaren voor verruiming van de sluitingstijden". (Vervolg van voorpagina) LEIDEN - De problemen bij de Kerngroep kwamen aan het licht bij het opmaken van de jaarrekening over 1991. Er ble ken schulden open te staan voor een totaal bedrag van 11 tot 13 miljoen gulden. Die zijn terug te voeren op de mislukte overnames van de computer bedrijven Add On in Valkens- waard en ANM in Zaandam. De voorraden van Add On wer den bij de overname hoog ge waardeerd op de balans, maar bleven dat ook ondanks de gi gantische prijsdaling in de computerbranche die kort daarna inzette. Bovendien bleek er bij beide bedrijven on voldoende gereserveerd te zijn voor de post 'dubieuze credi teuren'. Mede om zijn aandeel in deze creatieve vorm van boekhouding, is de financieel directeur in november vorig jaar de laan uit gestuurd. Op basis van de positieve berich ten over de Kerngroep, bleef de bank krediet verlenen, waardoor de schuld in april van dit jaar was opgelopen tot 17,9 miljoen. Kerngroep leed over 1991 een verlies van circa 21 miljoen gulden. Dat kon nog enigszins worden gecompenseerd door een reorganisatie, die 10 mil joen gulden opleverde. Boven dien leverde een aandelene missie nog 7,1 miljoen gulden op, terwijl 3,1 miljoen gulden bankkapitaal werd omgezet in aandelen. De cijfers over het eerste kwar taal van dit jaar wezen in de goede richting. Hoewel er nog sprake was van een klein ver lies, was de cashflow alweer positief. Dat laatste stond haaks op de ontwikkelingen in 1991, toen het eigen vermogen van het bedrijf naar zes mil joen gulden negatief daalde. De cijfers over april, gecombi neerd met de ontdekte schul den, deden Kerngroep de das om. Voor alle partijen was dat aanleiding om zich te beraden over de toekomst van het be drijf. De bank, Banque Pari bas, en de aandeelhouders wa ren bereid om in totaal 16.6 miljoen gulden aan vorderin gen kwijt te schelden. De bank stelde echter wel als voorwaar de dat eventuele kopers over de brug moesten komen met vier miljoen gulden contant, om de schuld aan de bank vol ledig te saneren. De aspirant- kopers, wier namen Koop- mans niet wil onthullen maar die moeten worden gezocht in de computerbranche, weiger den dat echter. De schuld aan de belastingdienst, 4,8 miljoen gulden inclusief de vorderin gen van de bedrijfsverenigin gen, mocht niet gedeeltelijk worden kwijtgescholden. Een gesprek met het ministerie van financiën, op 16 juni, kon daar niets aan veranderen. Een dag later kwamen alle betrok kenen tot de conclusie dat de Kerngroep niets anders restte dan surcéance aan te vragen. Naar verwachting zullen de de- Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. biteuren en de voorraad bij op bod worden verkocht. Kern groep heeft behalve het hoofd kantoor in Leiden nog een dochter in België en een doch ter in Zweden. Over het Belgi sche bedrijf worden op dit mo ment 'serieuze gesprekken' gevoerd. Voor de vestiging in Zweden geldt hetzelfde als voor het hoofdkantoor: als er geen koper wordt gevonden, wordt ook dat failliet ver klaard. Kerngroep is het tweede grote computerbedrijf in Leiden dat het loodje legt. Eerder ging In- fotheek al failliet. Dhr/Mevr.: Voorl.: j Straat: Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: I Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: I II I I I I I I v> X School viert jubileum

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9