Afschaffen vestigingseisen roept gemengde reacties op Btw-verlaging niet altijd in voordeel van consument ECONOMIE Internationale Nederlanden heft vier computercentra op EG-ministers akkoord met landbouwhervormingen Russische order voor Philips loopt gevaar CeidaeSom-cwit WOENSDAG 1 JULI 1992 Ruding weet niets van kandidatuur presidentschap EMI NEW YORK - De Nederlandse oud-minister van financiën dr. Onno Ruding is „verrast" over berichten in de Amerikaanse pers over zijn persoon als mogelijk kandidaat voor het voorzitter schap van het in 1994 op te richten Europees Monetaire Instituut (EMI), de voorganger van de Europese Centrale Bank. Verder wijst hij speculaties in deze richting van de hand als „ongefun deerd". Dat heeft een woordvoerder van de Amerikaanse Citi corp gisteren gezegd. Ruding is sinds het voorjaar vice-president van Citicorp, de houdstermaatschappij van de grootste bank in de Verenigde Staten. Sinds juli 1990 was Ruding al commissaris bij Citicorp. De Amerikaanse krant International Herald Tribu ne noemde in de editie van afgelopen weekeinde de naam van Ruding als grote kanshebber. In 1986 deed Ruding een vergeefse gooi naar het directeurschap van het IMF. Hij viel echter buiten de prijzen en het directeurschap ging naar de Fransman Michel Camdessus. Bij de oprichting van de ontwikkelingsbank voor Oost-Europa (EBRD) kandideerde Ruding voor het president schap, maar moest het opnieuw afleggen tegen een Fransman, in dat geval Jacques Attali. Meer winst Weekbladpers Groep AMSTERDAM Weekbladpers Groep heeft vorig jaar de winst zien toenemen van 3,88 miljoen tot 4,34 miljoen. De omzet steeg van 108,2 miljoen tot 116 miljoen, zo staat in het jaarverslag over 1991. De direc tie rekent op een hogere nettowinst in 1992. Weekblad pers geeft onder meer de tijdschriften Vrij Nederland en Opzij uit en is houdstermaatschappij van de uitge verijen De Arbeiderspers en Querido. Vooral de tijd schriften deden het goed, Vrij Nederland voorop. „De metamorfose tot magazine is op de lezers- en adverten tiemarkt een succes gebleken". Primeur en Sport In ternational hadden het moeilijk. Ook dit jaar kunnen tegenvallers optreden bij deze bladen, aldus de direc tie. Als geheel wordt voor de tijdschriften een hoger re sultaat verwacht. Bij de algemene uitgeverijen was het bedrijfsresultaat vorig jaar lager dan in 1990. Dat kwam door aanloopverliezen in verband met de over neming van Agon. Voor dit jaar wordt een gelijkblij vend resultaat verwacht, terwijl de omzet licht zal toe nemen. Polen wil vier nullen van zloty schrappen WARSCHAU - Polen is van .plan om binnen twaalf maanden een nieuwe zlo ty te introduceren. Vier nullen van de Poolse nationale munteenheid zullen worden geschrapt. Dat heeft de presi dent van de Poolse centrale bank, Han- na Gronkiewicz-Waltz, gisteren be kendgemaakt. De grootste coupure van in Polen circulerende bankbiljetten luidt nu één miljoen zloty. Momenteel is een bedrag van 13.600 zloty gelijk aan één dollar. De oude bankbiljetten zul len geleidelijk worden vervangen. „We strepen als het ware vier nullen weg zo dat de grootste coupure een biljet van honderd zloty wordt", zei Gronkiewicz- Waltz. NIO stelt minder beschikbaar aan de ontwikkelingslanden DEN HAAG De Nederlandse Inves teringsbank voor Ontwikkelingslan den (NIO), volledige dochtermaat schappij van de Nationale Investe ringsbank, heeft vorig jaar op verzoek van de staat voor 760 miljoen schen kingen en leningen aan ontwikke lingslanden gecontracteerd. In 1990 ging het om 1.132 miljoen. Het lage re bedrag illustreert volgens de NIO de beslissing van de regering om in het kader van de bezuinigingen een eind te maken aan de verstrekking van leningen die op de kapitaalmarkt zijn gefinancierd. Verlies Euroventures vorig jaar verdrievoudigd DEN BOSCH - De participatiemaatschappij Euroventures bv heeft vorig jaar een verlies geleden van 42,1 miljoen, bijna driemaal zoveel als de negatieve uitkomst van 14,5 miljoen over 1990. De videowinkelketen Super Club, de be langrijkste deelneming in de portefeuille van het Euroven- tures-netwerk, leed een verhes van 800 miljoen en heeft 14 miljoen rechtstreeks bijgedragen tot het negatieve re sultaat, aldus heeft Euroventures gisteren bekendgemaakt. Het belang van 15 procent in Super Club is onlangs ver kocht aan meerderheidsaandeelhouder Philips. De Europese Ronde-tafelconferentie van Industriëlen, een informele groep bestuurderen van grote Europese indus- triebedrijven als Philips, Volvo, Bosch, Fiat en Olivetti, heeft Euroventures in december 1984 opgericht met het doel de Europese industrie nieuw leven in te blazen. Euro ventures richt haar belangstelling vooral op bedrijven die zich aanzienlijke en internationale groei ten doel hebben DEN HAAG - Het plan van minister Andriessen van economische zaken om de vestigingseisen voor ondernemers in 62 branches af te schaffen heeft gemengde reacties opgeroepen. Sommige on dernemers waarschuwen dat de consument er de dupe van zal worden, ter wijl anderen er een legali sering van de bestaande situatie in zien. Het rigoureuze Contourenplan Vestigingsbeleid is gisteren aan de ondernemersorganisa ties in het midden- en kleinbe drijf voorgelegd. VUHU De Nederlandse Vereniging van Erkende Uitvaartonderne mingen (VUHU) in Den Haag is mordicus tegen het plan. „Het is beslist geen goede zaak als iedereen zomaar een uit vaartonderneming kan begin nen zonder dat hij hiervoor de nodige vakkennis bezit. We zijn het dan ook beslist niet eens met de plannen van de minister", aldus een woord voerder van het secretariaat van de VUHU. „Er zijn nu een maal figuren in onze samenle ving die in deze bedrijfstak al leen maar het grote geld zien. Wij zullen ervoor moeten wa ken dat mensen in vaak zo moeilijke tijden als een soort melkkoetje worden gebruikt door dit soort lieden". De woordvoerder zei verder ver rast te zijn door het plan. „Rond Pinksteren zou dit aan de betrokken belangenorgani saties worden toegestuurd. Tot op heden hebben wij echter van de minister niets gehoord en is het officieel bij ons dus nog niet bekend". Makelaardij Een van de andere branches waarvoor in de plannen van Andriessen in de toekomst geen vestigingspapieren meer nodig zijn is de makelaardij. Makelaar R. van Dongen, ma kelaar van het Haagse make laarkantoor Belderbos: „Het voorstel is absoluut krankjo rum. Het wegvallen van de vestigingseisen zou betekenen dat er voor de consument geen enkele bescherming meer is op het terrein van de bemidde ling bij de aankoop van een huis. Dat terwijl de aanpassing van het Nieuw Burgerlijk Wet boek er juist op gericht was de consument, ook op dit terrein, meer rechtszekerheid te ge ven. Nu wordt via een achter deur de positie van de begelei der bij aankoopzaken weer on deruit gehaald. Dat is een hele korte gedachte. Ik zou het wil len omschrijven als het niet verder kijken dan je neus lang Fotovakhandel R. Straathof, eigenaar van de twee Hafo-foto- en videozaken in Den Haag en tevens be stuurslid van de Stichting Ne derlandse Fotovakhandel is niet zo negatief over het even tueel afschaffen van de vesti gingseisen. „Het was mij natuurlijk allang bekend dat het ministerie deze plannen op stapel heeft staan in het kader van de Europese eenwording. Wij denken ech ter dat de goede fotovakhandel zich zondermeer van de slech te weet te onderscheiden. Wij willen dat onder meer gaan doen door binnen de organisa tie te streven naar een erken ning. Iets dergelijks zie je nu al in de slagers-branche waar het fenomeen 'keurslagers' is ont staan. Het is voor de consu ment namelijk wel uitermate belangrijk dat zij of hij aan bij voorbeeld de leveringsvoor waarden kan zien dat men met een erkend bedrijf heeft te ma ken", aldus Straathof die van mening is dat op dit ogenblik al fotozaken zonder vergun ning worden gedreven. „Nie mand kan daar echter op let ten en als je bevoegde instan ties daarop attent maakt, krijg je toch alleen maar te horen dat dit zaken met een 'lage prioriteit' zijn. Kennelijk zijn dit soort ontwikkelingen niet meer tegen te houden. Dan is het maar beter dat de vesti gingseisen eens geheel wor den herzien. Wat de fotobran che betreft zullen wij er in elk geval naar streven een eigen opleiding op poten te zetten. Op deze manier zal het des kundige personeel zich van zelf kunnen onderscheiden van de hobbyist". Kappers Ook bestuurder J. Visser van de Kappersbond FNV in Utrecht wijst erop dat het radi caal over boord gooien van de vestigingseisen door Andries sen eigenlijk niet zoveel aan de hedendaagse praktijk veran dert. „Met de vestigingseisen voor het kappersbedrijf heb ben we nooit kunnen voorko men dat iemand zomaar een eigen kapperszaak begint. In onze bedrijfstak is het gewoon zo dat als een kapper niet goed knipt de klant de volgende keer wel uitkijkt daar terug te gaan. Hij of zij belandt dan vanzelf bij een wel gediplo meerde concurrent. Alleen voor beheerders van filialen van kapperszaken die nu hun diploma beschikbaar stellen en hiervoor een zogeheten be Als de plannen van Andriessen doorgaan kan iedereen zonder daarvoor papieren nodig te hebben bij voorbeeld een fotozaak beginnen. FOTO: SP heerderstoeslag krijgen is het allemaal wat minder prettig. Zij zullen de toeslag dan wel verliezen. Ik ben er echter van overtuigd dat ook hiervoor wel een bevredigende oplossing is te vinden", aldus Visser. EIM Bij het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM) is het Contouren plan Vestigingsbeleid met 'ge mengde gevoelens' ontvan gen. Volgens dr. P.H.M. van Noesel, algemeen directeur van het EIM is het een plan met plus sen en minnen, waarbij macro- economisch gezien de plussen toch de overhand hebben. „In het plan zitten genoeg ar gumenten waarmee we uit de voeten kunnen en het zelfs de gehele Nederlandse economie ten goede komt. Aan de andere kant moeten we er wel voor wa ken dat in allerlei branches beunhazerij gaat ontstaan waar de consument alleen maar de dupe van wordt. Ik kan me dan ook goed voorstel len dat bepaalde branches de ontwikkelingen met lede ogen aanzien en vrezen dat in hun sectoren een negatief imago de overhand gaat krijgen", aldus Van Noesel. UTRECHT De Internationa le Nederlanden groep (NMB Postbank en Nationale Neder landen) gaat vier van haar zes computercentra opheffen. Het betreft de centra Amsterdam (Leeuwenburg), Leeuwarden, Den Haag en dat van de Cre- diet- en Effectenbank in Utrecht. Het centrum in Den Haag wordt voortgezet als (on bemand) test-, ontwikkel- en uitwijkcentrum. Door deze operatie verdwijnen 360 full time arbeidsplaatsen van 220 vaste en 140 losse krachten. Dit heeft de Dienstenbond FNV vandaag bekendge maakt. Het personeel is van morgen op de hoogte gesteld van de reorganisatie. De NMB Postbank kondigde eind 1991 een onderzoek aan in verband met een te grote computercapaciteit. De ver wachting is dat de reorganisa tie vanaf 1995, het jaar waarin de operatie moet zijn voltooid, een besparing zal opleveren van ongeveer 60 miljoen gul den per jaar. De bonden gaan in september met de raad van bestuur over leg plegen over de sociale con sequenties. Bij de Postbank loopt al eep re organisatie (produktie-innova- tie) waarbij 2.800 arbeidsplaat sen moeten vervallen. De Dienstenbond denkt daarom dat de extra vermindering van de werkgelegenheid lastig in pasbaar zal zijn, temeer omdat bij de Postbank ook nog onder zoek gaande is naar het uitbe steden van activiteiten die niet tot de kerntaken behoren. Wehkamp introduceert de 'betaaltelefoon' BLARICUM Klanten van het postorderbedrijf Wehkamp kun nen per 1 augustus hun rekening voldoen per telefoon. Na het in toetsen of draaien van het klantennummer, dat via een code aan het rekeningnummer van de klant wordt gekoppeld, kan het ge wenste bedrag worden overgemaakt. Met deze zogenaamde be taaltelefoon, waarbij het klantennummer de rol van de pincode heeft overgenomen, denkt het postorderbedrijf een paar hon derdduizend gulden te besparen op het betalingsverkeer. Kos ten zijn er voor de klant zo'n 15 cent per transactie niet aan verbonden. Die neemt Wehkamp voor zijn rekening. Opmerke lijk is dat het nieuwe betaalsysteem is ontwikkeld in samenwer king met ABN-AMRO/een van de banken die 50 cent per accept giro aan de klant doorberekent. Betalen per telefoon is echter aanzienlijk goedkoper. „Economie ontwikkelt zich niet ongunstig" AMSTERDAM De Nederlandse economie heeft zich in het eerste kwartaal van dit jaar „niet ongunstig" ontwikkeld. De groei van het bruto binnenlands produkt (BBP) was zelfs in ver houding hoog. Ook als rekening wordt gehouden met incidente le factoren, die ditmaal de groei opwaarts beïnvloedden, lijkt de economische ontwikkeling zich enigszins te hebben hersteld van de vertraging die zich in de loop van 1991 heeft voorgedaan. Fokker kampt met kastekort AMSTERDAM - Fokker heeft een acuut tekort aan contant geld. Doordat de klanten de bestelde vliegtuigen niet afne men, komt er bij Fokker min der geld binnen dan begroot. Dat leidt tot een acuut tekort aan liquide middelen, nodig om onder meer de lonen uit te betalen. Dit meldt het Financieeele Dagblad vandaag. Bij Fokker kon men geen commentaar ge ven op het bericht, omdat de woordvoerder zich bij een van de Fokkervestigingen bevond. De moeilijkheden zijn het ge volg van de malaise bij de luchtvaartmaatschappijen. De afgelopen jaren is er voor tien- GMUItralite in Japan In een poging de zwaar uit evenwicht zijnde handelsbalans tussen Amerika en Japan in de automobielbranche weer enigszins in evenwicht te brengen heeft General Motors een nieuwe ultra lichte auto in Tokyo geïntroduceerd. Dat gebeurde gisteren tijdens de autotentoonstelling in de Japanse hoofdstad waar alle leiders op de internationale automarkt aanwezig zijn. De energiezuinige auto, genaamd GM Ultralite, is eerder dit jaar geëxposeerd op een tentoonstelling in Detroit. foto: epa tallen miljarden guldens aan nieuwe vliegtuigen besteld, vooruitlopend op de grote groei die de maatschappijen verwachtten. Nu de groei te genvalt en de winsten als sneeuw voor de zon verdwij nen, willen de maatschappijen de vliegtuigen niet afnemen. Fokker heeft wel de kosten ge maakt voor de bouw van de vliegtuigen, maar moet nu noodgedwongen wachten op de betaling. Ondanks de huidige moeilijk heden, blijft Fokker wel opti mistisch over de overneming door Dasa. Topman Neder- koorn verwacht binnen enkele dagen de onderhandelingen af te ronden. Grote Egyptische order voor NEM LEIDEN - Het Leidse energie- en milieutechnische bedrijf NEM heeft een order binnengehaald waarmee een bedrag van ongeveer 140 miljoen gulden is gemoeid. Aan NEM is de op dracht verstrekt om in Egypte twee elektriciteitscentrales om te bouwen tot een combinatie van gasturbine en stoomturbine-in stallaties. In April haalde NEM al een groot order binnen uit Tai wan, waarmee 120 miljoen gulden was gemoeid. DEN HAAG De voorge nomen verlaging van het hoge btw-tarief van 18,5 tot 17,5 procent per 1 okto ber zal niet in alle bran ches worden doorgegeven aan de consument in de vorm van lagere prijzen. Een woordvoerder van KonsumentenKontakt (KK) verwijst desge vraagd naar bittere erva ringen van zijn organisa tie in het kielzog van de btw-verlaging van 20 tot de huidige 18,5 procent bij de jaarwisseling van 1988 op 1989. „Wij vrezen dat die ene pro cent verlaging van nu nauwe lijks zal doorwerken", aldus de zegsman van KK. Begin 1989 regende het telefonische klachten bij KK, waarop beslo ten werd tot het openen van een speciale klachtenlijn. Het klachtendossier werd vervol gens bij de fracties in de Twee de Kamer gedeponeerd. „Het effect daarvan was miniem. Wij beschikken over geen en kel middel om die praktijken aan te pakken". Concurrentie ken bevestigt dat de beoogde prijsverlaging op de schappen tot stand moet komen door het concurrentiemechanisme. Pas indien in een branche horizon tale prijsafspraken worden ge maakt om de btw-verlaging niet of niet volledig in de prij zen te vertalen, kan het minis terie aan de bel trekken. Vanaf 1 januari 1993 zijn die af spraken behoudens ontheffing verboden. Voor die tijd moeten dergelijke afspraken worden aangemeld en het ministerie zal daar vervolgens kritisch naar kijken. De fiscaal deskundige van het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond KNOV wijst er op dat in sommige branches een btw-verlaging wel direct, volledig en correct wordt door gegeven. De rekening van de garagehouder bevat al een aparte specificatie van de btw omdat zakelijke rijders die weer met de fiscus kunnen verrekenen. De verlaging wordt dan direct zichtbaar, waarvan ook particuliere rij ders profiteren. Dat geld ook voor de benzineprijzen aan de pomp. Moeilijk De werkgeversorganisatie in de Horeca, Horeca Nederland, geeft toe dat het hier en daar in de branche moeilijk is de btw- verlaging door te berekenen in de prijzen. Een glaasje bier zal niet onmiddellijk in de nacht van woensdag 30 september op donderdag 1 oktober van een mooi rond prijsje van 2,25 gul den een beetje in prijs worden verlaagd tot een onmogelijk bedrag waar kasteleins en klanten hun hersens op kra ken. Wel zal de btw-verlaging ertoe leiden dat de prijzen minder snel voor andere kost prijs verhogende factoren wor den opgetrokken. Bovendien gaat er van de ver laging een loonmatigend ef fect uit dat voor de zeer ar beidsintensieve bedrijfstak broodnodig is. In theorie kan uit de btw-verlaging een ver ruiming van de werkgelegen heid in de horeca met driedui zend volledige arbeidsplaatsen worden betaald. Er wordt ech ter verwacht dat een deel van het voordeel dat niet aan de consument wordt doorgege ven, wordt gebruikt voor ver hoging van de marge van de exploitanten. Bij Albert Heijn wordt ver wacht dat het „omprijzen" dit keer veel minder tijdrovend zal zijn dan eind 1988. Veel fili alen maken al gebruik van een scan-systeem, waarbij de kassa de streepjescode leest en daar bij automatisch de juiste prijs inclusief btw aanslaat. Dat vergt van het personeel uit sluitend het omprijzen van de aanduidingen op de schappen. Principe-akkoord cao Centraal Boekhuis UTRECHT - De directie van het Centraal Boekhuis in Cu- lemborg en de dienstenbon den FNV en CNV hebben gis teravond een principe-ak koord bereikt over een nieuwe cao voor de 450 werknemers. Daarmee is een eind gekomen aan de staking bij het Centraal Boekhuis die de distributie van boeken een week in de problemen bracht. Dat heeft een woordvoerder van het Cen traal Boekhuis na afloop van het overleg meegedeeld. In de nieuwe cao is een blijven de loonsverhoging afgespro ken, van 2 procent per 1 juli 1992 en 0,75 procent per 1 janu ari 1993. Voorts krijgen de werknemers een eenmalige uitkering van 0,75 procent per 1 juli 1992. Verder is afgespro ken dat er een onafhankelijke studie komt naar de arbeids voorwaarden bij concurreren de en vergelijkbare bedrijven. De directie van het Centraal Boekhuis heeft daarbij bena drukt dat ze de huidige loon kosten te hoog vindt. Aanvan kelijk bood de directie zelfs geen enkele loonsverhoging, maar wilde ze dat de werkne mers op termijn zouden ko men te vallen onder de cao voor het wegtransport. Daar liggen de lonen volgens de bonden zo'n 8 tot 10 procent la ger dan bij het Centraal Boek huis. Mochten de leden van de bonden vandaag instemmen met het principe-akkoord, dan zullen naar verwachting de achterstanden bij de distribu tie van boeken binnen enkele dagen zijn ingelopen, aldus de woordvoerder. LUXEMBURG - De EG- ministers van landbouw zijn definitief akkoord ge gaan met de landbouw hervormingsplannen van EG-commissaris Ray MacSharry. De twaalf mi nisters gaven vanmorgen vroeg unaniem hun zegen aan het beleid dat op 1 juli 1993 ingaat. „Minister Cunha verdient een ruiterstandbeeld aan de Taag", zei de Franse minister, Louis Mermaz, aan het adres van zijn Portugese collega, Arlindo Cunha, die zijn laatste verga dering voorzat. Vanaf 1 juli ne men de Britten het EG-voorzit- terschap (voor een half jaar) over. Cunha zelf beriep zich er op dat het akkoord een minuut voor middernacht werd afge sloten. Volgens anderen was dat net na 24.00 uur. De Neder landse minister Piet Bukman bewandelde de gulden mid denweg door te zeggen dat „niet alle horloges gelijkston den". De EG-ministers hadden op 21 mei al een politiek akkoord ge sloten over het plan van land bouwcommissaris Ray MacS harry, dat draait om een forse verlaging van de graanprijs, en diens prijsvoorstellen voor het overgangsjaar 1992-93. Wat gisteren in Luxemburg restte, was hun definitieve ja tegen de tientallen wetsteksten. De Italianen dreigden echter dwars te liggen vanwege de melkrechten. De kersverse Ita liaanse landbouwminister, Giovanni Fontana, stemde echter in met een toezegging van MacSharry dat hij op korte termijn een voorstel zal doen ter oplossing van de Italiaanse 'melkkwestie' indachtig de slotconclusies van de EG-top van afgelopen vrijdag en zater dag in Lissabon. In een voet noot van die conclusies wordt de landbouwministers ge vraagd een „evenwichtige op lossing" voor de melkkwestie te vinden. De Italianen willen toestemming van hun EG- partners om 900.000 ton extra melk te mogen produceren bo venop de huidige toegestane hoeveelheid van negen mil joen ton. Volgens minister Bukman zijn gisteren geen concrete toezeg gingen gedaan aan de Italia nen. Premier Lubbers maakte zich daar in Lissabon ook al hard voor. „Ik blijf erbij dat de Italianen geen liter melk extra krijgen", aldus Bukman, die eraan toevoegde dat de Bene lux, Denemarken en Groot- Brittannië wat dat betreft nog steeds op een lijn zitten. „De Italianen hebben hun verdien de non-loon gekregen". Adverteer in deze krant DE KRANT VAN UW KLANT! EINDHOVEN - De Russische order van Philips voor de leve ring van medische apparatuur ter waarde van honderden mil joenen guldens loopt gevaar. Het Russisch parlement wil een enquête instellen naar de totstandkoming van de order. Volgens parlementariërs is Philips veel duurder dan de concurrenten en maakt het be drijf zijn belofte niet waar dat er kennis overgedragen zal worden. Bij Philips kon men nog niet reageren op de ont wikkelingen, omdat er nog on voldoende duidelijkheid is. De order betreft een zoge naamd raamcontract. Daarin is opgenomen welke apparatuur Philips de komende jaren le vert en welke bijdrage de Rus sische industrie heeft bij de produktie. Volgens een woord voerder van Philips wordt het eerste deel van de order ter waarde van 100 miljoen gulden inmiddels geproduceerd en ge leverd. „Dat gebeurt vanuit Nederland, omdat de Russen nog niet in staat zijn de appara tuur zelf te bouwen. Later wordt een deel van de kennis ■en de produktie overgedragen aan de lokale industrie". Volgens de Russische parle mentariërs blijkt uit het con tract dat Philips zich niet aan die belofte houdt. Daarnaast zouden de Philipsprodukten veel duurder zijn dan die van de Duitse en Japanse concur rentie. Links en rechts wordt al gemompeld dat Philips smeer geld betaald zou hebben om de order te krijgen. De negatieve reacties komen Philips erg slecht uit, omdat het bedrijf een maand geleden aankon digde een groter aandeel op de Russische markt te willen ver overen. De negatieve publici teit maakt dat echter een stuk moeilijker.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7