mmuo Dubbelrol Massaal protest van boeren tegen streekplan Brabant S T AIT MUI Wao begint na kwart eeuw aan een nieuw leven CcidócSoivumt BINNENLAND CBS verwacht groei aantal huishoudens FSV protesteert tegen bezuinigingen bij NS the Society shop« Hoge verwachtingen rond aidsconferentie BEROEMDE TERRASSEN Kubussen balanceren boven de Rotterdamse terrassen WOENSDAG 1 JULI 1992 DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) verwacht dat het aantal huis houdens tussen 1990 en 2010 met 1,2 miljoen zal groeien tot 7,2 miljoen. Het aantal niet-gehuw- de paren neemt toe van 400 tot 600.000. Ook het aantal éénpersoonshuishoudens groeit sterk: van 1,7 naar 2,6 miljoen. Terwijl nu één op de vier huishoudens uit één persoon bestaat, zal dat over twintig jaar één op de drie huishoudens zijn. Het gemiddelde huishouden zal in 2010 uit 2,27 personen bestaan, tegen 2,45 in 1990. De toename van het aantal huishoudens met 1,2 miljoen kan voor ruim de helft worden toege schreven aan de groei van de bevolking. De rest van de toename komt door veranderingen in de leeftijdsamenstelling van de bevolking en door gedragsveranderingen. Bejaardenoorden pleiten voor snelle invoering plan-Simons UTRECHT Als het aan voorzitter C.J. Korver van de Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden (VNB) ligt, mag er niet meer worden ge treuzeld over de invoering van de stelselherziening in de gezondheidszorg (plan- Simons). Volgens hem is het in het be lang v£n de zorg voor oude ren dat er één financierings regime komt, waarbij de in tramurale zorg voor ouderen onderdeel is van die beoogde zorgverzekering. Korver deed deze uitspraken van daag tijdens de opening van de algemene vergadering van de VNB in Ede. Hij he kelde daar de politieke dis cussie over het plan-Simons dat volgens hem dreigt te verzanden in procedure-dis cussies over het aftreden van Simons of het optreden van de CD A-senator Kaland. Korver riep de kamerleden en het kabinet dan ook op om te praten over de inhoud van de zorg en niet over al lerlei barrières die worden opgeworpen om de stelsel herziening tegen te houden of te vertragen. UTRECHT - De spoorwegvakbond FSV heeft gis teren protest aangetekend tegen een bezuinigings operatie die volgens haar op stapel staat bij de dienst Bedrijfsbeveiliging van de Nederlandse Spoorwegen. NS ontkent dat er van zo'n operatie sprake is. Volgens de FSV dreigen afspraken die vorig jaar zijn gemaakt om agressie tegen te gaan, nu door bezuinigingen op het beveiligingsperso neel ongedaan gemaakt te worden. Ze zegt dat er bij het personeel ook onrust en onbegrip is ont staan over een mogelijke reorganisatie van de Hon denbrigade. Uitvoering van dit voorstel leidt tot een verdere isolatie van NS-personeel op de kleine stations, doordat de bedrijfsbeveiligingsdienst geen personeel heeft om hier toezicht te houden, aldus de FSV. Bovendien zou geen surveillance meer mogelijk zijn langs de spoorbaan, evenmin als het met honden begeleiden van voetbaltreinen. DEN BOSCH - Meer dan 2.000 boeren met even zo veel landbouwtrekkers hebben gisteren in Den Bosch luidruchtig gepro testeerd voor het Provin ciehuis tegen het ont werp-streekplan van de provincie. De manifesta tie leidde tot fikse ver keersopstoppingen in de stad en op de rijksweg. Utrecht-Den Bosch. In het streekplan is door Gede puteerde Staten vastgelegd waar in de toekomst in Noord- Brabant gewoond, gewerkt en gerecreëerd mag worden. Ook wordt bepaald welke gebieden zijn bedoeld voor agrarisch ge bruik. De boeren vinden dat in het ontwerp-streekplan de na druk te veel ligt op het milieu en de natuur. Ze zijn bang dat daardoor hun bedrijfsvoering in gevaar komt. Daarnaast me nen ze dat het plan voorbij gaat aan de milieumaatregelen die de boeren zelf al hebben ge troffen voor hun bedrijven. De boosheid van de boeren is vooral gericht op de CDA-ge- deputeerde P. Jacobs. Zij is verantwoordelijk voor het plan. In het verleden trad het CDA steeds op als belangenbe hartiger van de Brabantse boe ren, zo stellen ze. Nu is duide lijk dat de CDA-fractie instemt met het ontwerp-streekplan. Tijdens de manifestatie wer den Jacobs en de commissaris van de koningin F. Houben be kogeld met onder meer eieren en tomaten. Jacobs brak daar op haar toespraak tot de boze Brabantse agrariërs meteen af en vluchtte met Houben het Provinciehuis, in. Eén van de leiders van de boerenbijeen- komst haastte zich vervolgens te stellen dat het nooit de be doeling was geweest om zo de manifestatie te beëindigen en bood Jacobs zijn excuses aan. Opnieuw Later zegde Jacobs toe op nieuw overleg te zullen voeren met de boerenorganisaties in Noord-Brabant. Ze meende dat ze de organisaties kan overtui gen dat geen enkel boerenbe drijf in Noord-Brabant als ge volg van het ontwerpplan moet verdwijnen. „De continuïteit van elk volwaardig gezinsbe drijf is verzekerd. De provincie gaat evenwel straks niet bepa len welk bedrijf dat etiket ver dient. Daarvoor willen we een onafhankelijke commissie in het leven roepen die het ver trouwen moet hebben van de boeren", aldus de gedeputeer de. Jacobs benadrukte nog dat het alleen gaat om bedrijven die in gebieden liggen waar in princi pe de natuur en het milieu een belangrijkere plaats innemen dan de agrarische bedrijven. Het gaat dan om 20 procent van het Brabantse grondge bied. De demonstrerende boeren hebben de provinciale politici tot 14 juli de tijd gegeven con cessies te doen met betrekking tot het plan. Komen die er niet, dan staan hardere acties op het programma, aldus een woord voerder van de boeren. Het ontwerp-streekplan zal op 17 juli door provinciale staten worden besproken. Voor die datum denkt Jacobs de boeren de gewenste duidelijkheid te kunnen geven. Commissaris van de koningin in Brabant mr. F.Houben (links) en CDA-gedeputeerde P. Jacobs luisteren naar de protesterende boe ren bij het provinciehuis. FOTO:ANP AMSTERDAM De snelheid waarmee het H IV-virus en daarmee de ziekte aids zich wereldwijd verspreidt én de in middels deels verouderde be nadering van de aidsbestrij- ding, maken een wereldwijde eendrachtige samenwerking om de epidemie onder controle te krijgen noodzakelijk. De internationale aidsconfe rentie die van 19 tot en met 24 juli in de RAI in Amsterdam wordt gehouden, kan en moet volgens de organisatie een bij drage leveren om de interna tionale impasse in het bestrij den van de gevreesde ziekte te doorbreken. Voorzitter Jona than Mann, hoogleraar aan de Harvard School of Public He alth heeft vertrouwen in het succes van de aidsconferentie. „De wereldwijde aanpak van aids schiet nu tekort", ver klaarde Mann gisteren tijdens een persconferentie in Amster dam. „Met de conferentie, waarin voor het eerst een veel heid van groepen, organisaties en overheden zijn vertegen woordigd, willen we een bood schap van hoop en levëh laten klinken. De aidsconferentie moet bijdragen tot meer be grip, kennis en solidariteit zo dat de strijd tegen aids uit de wereldwijde impasse komt. We hebben er vertrouwen in sa men deze epidemie te kunnen bedwingen". De organisatie van de aidscon ferentie is geen sinecure. Voor de conferentie hebben zich tot nu toe 9.000 deelnemers aan gemeld van wie 755 uit ontwik kelingslanden, 3.262 uit de Verenigde Staten, 120 uit Oost- Europa en ruim 900 uit Neder land. Id ROTTERDAM - Waar zie je bezoekers van een terras met een creditcard betalen? In Rotterdam, aan de Oude Haven om precies te zijn. De zon hoeft maar een beetje te schijnen om de zakenlie den uit hun kantoorkolossen te lokken. Tussen twaalf en twee uur zijn ze herkenbaar aan de decent gestreepte overhemden, waarvan de mouwen een beetje zijn opge rold. De colbertjes hangen los over de stoelen. De moderne zakenman bestelt tussen twaalf, en twee uur tapas (Spaanse hapjes) of quiche met een spaatje. Lekker ge zond. De oude garde houdt het bij forse uitsmijters, friet en een biertje. Lekker slecht dus. Deze bijzondere terrascate gorie heeft geen tijd, of neemt geen tijd, om van al het fraais dat de Oude Haven biedt te genieten. Winkelen de huisvrouwen, studenten en toeristen nemen die tijd echter wel. En gelijk hebben ze. Wie neerzijgt in de rieten stoelen in het hart van het ge bied, bijvoorbeeld bij Thea tercafé Plan-C of Cambrinus, heeft een prachtig uitzicht. Zo ligt in de haven niet alleen moeder eend met haar jon gen, maar ook Nederlands va rend cultuurbezit. Prachtige oude tjalken en klippers wor den in deze haven, beter be kend als het Openlucht Bin- nenvaartmuseum, opge knapt. Op de dwarshelling van de scheepshelling 'Ko ningspoort' staat altijd wel een historisch zeilend be- drijfsvaartuig waaraan wordt gewerkt. De klussen variëren van twee weken tot zeven jaar. Hoe hoger het wrakge halte, hoe tijdrovender de restauratie (informatie: 010- 4334430). Het potlood Oud en nieuw wisselen el kaar constant af in de Oude Haven. Moeten de schepen van het openlucht museum de haven uit via de oude Spanjaardsbrug uit 1860, het scheepvaartverkeer van de Nieuwe Maas vaart onder de moderne Willemsbrug door. Deze Nederlandse versie van de Golden Gate Bridge in San Francisco, verbindt noord en zuid Rotterdam met elkaar. Boven de terrassen balance ren de bekende kubuswonin gen op palen. Architect Piet Blom is verantwoordelijk voor deze woningen in het 'Blaakse Bos'. In een model woning wordt getoond hoe (on)aangenaam het leven is in een gekantelde kubus. De woning is ingericht met spe ciaal ontworpen en aangepast meubilair voor deze nieuwer wetse manier van paalwonen (informatie: 010-4142285). Achter de kubussen staat 'het potlood', een woonflat met een rond puntdak, en de su permoderne centrale biblio theek, 'Nederlands grootste boekenkast'. In ieder geval is het de enige bibliotheek met roltrappen. Witte Huis Vóór de terrassen staat nog een van Rotterdams weinige oude gebouwen. Het 45 meter hoge en tien verdiepingen tellende Witte Huis, inclusief kroeg, restaurant en terras. Toen het in 1897 werd ge bouwd was het de eerste en de hoogste kantoorwolken krabber in Europa. Dit record is inmiddels diverse malen gebroken. Nederlands hoog ste kantoor staat nog steeds in Rotterdam, de Delftse Poort, met een glanzende kantoortoren van 151 meter hoog. Onder de terrassen wordt ge werkt aan de spoortunnel. Eén tunnel van 3,5 kilometer lengte die onder de Maas, het Noordereiland en de Ko ningshaven doorloopt. Men sen die meer willen weten van dit prestigieuze project kunnen terecht bij het nabij gelegen informatiecentrum (010-4120050). Rotterdam is een werkstad en dat zullen de terrasbezoe kers weten ook. Het gebied rondom de Oude Haven is ei genlijk één grote bouwput. Het achter de terrassen gele gen station Blaak krijgt een nieuwe kap, ondergronds wordt een nieuw overstapsta tion aangelegd en de zeven- tiende-eeuwse Wijnhaven panden aan de rand van de Oude Haven worden weer op gebouwd. Deze historische koopmanshuizen moesten wijken voor de bouw van de spoortunnel. Overal slingert bouwmateriaal rond, op de stoepen ligt zand, hekken versperren regelmatig de weg. Tel daar nog het drukke verkeer rondom het gebied bij op en de conclusie is dui delijk. De Oude Haven vormt een oase van rust. Behalve op zwoele zomeravonden, dan schuifelt een massa voetgan gersverkeer langs de terras sen. Lekker eten, sfeerver lichting en livemuziek ma ken de terrasvreugde com pleet. Wie zei ook alweer dat het in Rotterdam niet leuk uitgaan is? Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe- Duopak Fotohome films: 2x36 opnamen: f 15,- Met 2x f 1,25 korting op ontwikkelen en afdrukken. J "De beste koop" volgens de Consumentenbond. a 'M Dealers? VJ j 0I0-4344422 AMSTERDAM - Van daag is het vijfentwintig jaar geleden dat de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering (wao) in werking trad. De laatste jaren staat deze sociale verzekeringswet onder steeds zwaardere druk. De regering wil het aantal mensen dat een wao-uitkering krijgt al jarenlang terugdrin gen. Daarvoor zijn allerlei re gelingen bedacht en ook nog in de maak. Mensen met een uitkering voelen zich soms te gen de muur gezet. Zij kunnen slachtoffer worden van de wil lekeur van verzekeringsartsen en arbeidsdeskundigen. Sinds de jacht op wao-uitkeringen is geopend is het aantal beroep sprocedures tegen uitspraken SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN - Standaard Uitgeverij/Wavery Productions van bedrijfsverenigingen ook aanmerkelijk gestegen. De cijfers van de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD), de keurings- en bege leidingsdienst voor wao'ers, to nen aan dat steeds fminder mensen arbeidsongeschikt worden verklaard. Daarmee is een keerpunt bereikt van een jarenlange forse groei van het aantal arbeidsongeschikten in Nederland. De overigens ge ringe daling is onder meer het gevolg van de in 1987 inge voerde stelselherziening. Van af die tijd speelt het feit of ie mand met zijn of haar handi cap een betaalde baan kan krij gen geen rol meer bij de beslis sing of iemand arbeidsge schikt is. Omgerekend in volledige uit keringsjaren, waarbij twee per sonen met ieder een halve uit kering als één worden gere kend, telde Nederland eind maart dit jaar 748.000 wao-uit keringen. En dat is maar twee honderd meer dan eind de cember 1991, terwijl in dezelf de periode een jaar eerder de stijging nog ruim achtduizend telde. De regering wil het aantal wao'ers nog verder terugdrin gen. De felle discussie daar over heeft volgens W. Knijff van het GMD-hoofdkantoor in Amsterdam alleen al een psy chologisch effect gehad. Het aantal ziektemeldingen is vol gens hem niet teruggelopen, maar de ziekteduur wel. Ver der heeft staatssecretaris Ter Veld plannen in de maak om arbeidsongeschikten ook werk te laten accepteren dat onder hun oorspronkelijk oplei dingsniveau ligt. Dus: de afge keurde hoogleraar verricht lichte administratieve werk zaamheden. Het is nog maar de vraag of zoiets enig effect zal opleveren. Knijff: „De wao is een loondervingswet. Dus het loon dat iemand heeft ver diend is 'bepalend. Een piloot die een bril moet dragen wordt volledig afgekeurd. Een voet baller die een bril moet dragen kan ander werk zoeken. Een piloot verdient zoveel geld dat het moeilijk zal zijn een baan Een arts bezig met een keuring. Volgens advocaten die voor de be langen van wao'ers opkomen is er een nieuwe trend: sneller en strak ker herkeuren. FOTO: DIJKSTRA voor hem te vinden met het zelfde inkomen. Het plan om de piloot of de hoogleraar straks" lichte administratieve werkzaamheden te laten doen, lijkt mij tot mislukken ge doemd. Het is een dom person- beelsbeleid om overgekwalifi- ceerd personeel in dienst te ne men. Die hoogleraar zal bin nen de kortste keren geen ple zier meer in dat administratie ve werk hebben, dus dan krijg je onvrede en vervolgens weer ziekteverzuim". Uitkering Later dit jaar komt het kabinet met voorstellen om de hoogte van de wao-uitkering in de toe komst afhankelijk te maken van werkervaring en leeftijd. De staatssecretaris denkt dat deze maatregelen structureel 3,5 miljard gulden zullen ople veren. Het hoofdbestuur van de GMD verwacht dat deze op brengst maximaal een half miljard gulden zal zijn. Maar nog voordat er over opbrengst gesproken kan worden, komen eerst de voorstellen zelf nog aan bod. De FNV is tegen de voorstellen, omdat die de uit- keringsvoorwaarden alleen maar verslechteren en het per centage arbeidsongeschikten nauwelijks zal verminderen. De werkgevers in de Sociale Verzekeringsraad steunen de kabinetsvoorstellen wel. De effecten van de stelselher ziening van 1987 zijn volgens Knijff ook nu pas te zien. Dus effecten van nog te nemen maatregelen laten zich ook pas vele jaren later zien. „Je kunt niet een maatregel invoeren en dan verwachten dat een hele organisatie in één keer de knop opmdraait. Zoiets heeft tijd nodig. En nu komen steeds meer mensen in een werkloos heidsvoorziening terecht om dat de keuringsarts samen met de arbeidsdeskundige heeft vastgesteld dat de persoon nog kan werken. Niet de kwaal is maatstaf, maar de restcapaci- teit om wat werk te doen. Er wordt niet gekeken of er dan werk voor die persoon beschik baar is. Al met al heeft de hele herziening tot nu toe geen op zienbarende verschuivingen opgeleverd, evenmin als de hele herkeuringsoperatie van 35-jarigen. Wel is de explosieve groei van de laatste jaren is tot staan gebracht". Mensen zijn zelf steeds meer bereid zich te laten begeleiden naar ander werk, constateert GMD-deskundige K. Stol uit Assen. De bedrijven zijn be reid wao'ers in dienst te ne men. Dat komt doordat de re gering dat met subsidies aan trekkelijk heeft gemaakt. De werkgevers kunnen een beroep doen op loonkosten subsidie of op het scholings budget. „Maar het is wel roeien tegen de stroom in. We hebben veel kandidaten voor een vaca ture. Gelukkig kennen wij de bedrijven, zodat we misschien een streepje voor hebben". Strakker herkeuren Maar intussen vallen er men sen die voorheen zonder pro blemen in de wao zouden te recht komen, tussen wal en schip. Het beleid ten aanzien van (her)keuringen zou wezen lijk niet veranderd zijn, maar volgens advocaten die voor de belangen van wao'ers opko men is er wel degelijk een nieuwe trend: sneller en strak ker herkeuren. Mevrouw P. is een voorbeeld van die lang zaam maar zeker ingevoerde strengere aanpak. Zij was vo rig jaar volledig afgekeurd, omdat de gevolgen van haar ziekte, fïbromyalgie, haar niet in staat stellen werk te doen. Ze heeft altijd pijn en is niet in staat lange tijd in dezelfde houding te werken. Nu heeft haar bedrijfsvereniging haar laten weten dat ze per 1 juni jongstleden geen wao-uitke ring meer krijgt, maar een ww- uitkering. Aan die beslissing is volgens mevrouw P. geep her keuring voorafgegaan, wat zeer ongebruikelijk zou zijn. Ze hebben haar wel gevraagd of haar echtgenoot weer werk heeft. Mevrouw P. is getrouwd en geen kostwinner. Na ver loop van tijd staat haar inko men dus op het nulpunt. Me vrouw P. is in beroep gegaan tegen de beslissing van haar bedrijfsvereniging. Zij be grijpt niet waarom de ene per soon met fybromyalgie wel een volledige wao-uitkering krijgt en een ander, zoals zij, met de zelfde ziekte, in de ww terecht komt. Zoals W. Knijff al zei is de kwaal niet de maatstaf voor de beslissing, maar de restcapaci- teit om werk te doen. Bij me vrouw P. wordt die kennelijk nog zo hoog geschat, dat zij volgens de bedrijfsvereniging met lichte werkzaamheden in bijvoorbeeld een drogisterij wel evenveel geld zou kunnen verdienen als dat zij zeventien jaar lang in de fabriek heeft ge daan. In beroep Fibromyalgie is een van de glibberige terreinen waarbij de cliënten sterk afhankelijk zijn van het oordeel van de keu ringsarts en de arbeidsdeskun dige. De jurist van de nationale vereniging voor fibromyalgie- patiënten, R.A.J. Delescen, heeft tal van beroepszaken te gen bedrijfsverenigingen lo pen. Er zijn geen richtlijnen aan te geven: „Fibromyalgie is geen objectieve afwijking. Het is een pijn- en vermoeidheids syndroom. Hoe schat je in hoe veel pijn iemand heeft en of hij daarmee in staat is te werken", zegt Delescen. „Maar het loont zeker de moeite in beroep te gaan, want er is een nieuwe trend dat ook pijn een objectie ve maatstaf kan zijn bij het be palen of iemand arbeidsge schikt is of niet. De Centrale Raad van Beroep moet heel snel haar standpunt bepalen om grote verschillen in behan deling te voorkomen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4