Eén loket voor baan uitkering en Topman WVC voorstander van legalisering hennepteelt GVB Amsterdam veroordeelt verjagen junks Verkeersboetes voortaan geïnd door incassobureau BINNENLAND CNV neemt in '93 genoegen met behoud koopkracht L CcklAC SouAont WOENSDAG 1 JULI 1992 3 RIJSWIJK De plaatsvervangend di recteur-generaal van de volksgezond heid, drs. R.J. Samsom, is voorstander van legalisering van de hennepteelt en een regeling van de produktie en distri butie die de bestaande situatie stabili seert. Hij ziet het hennepbeleid als het 'scharnier punt' tussen slagend en falend drugsbeleid. Samsom verwacht dat de politieke rust rond het drugsbeleid binnenkort in ongerustheid zal om slaan, vooral door de uitstraling van het Neder landse beleid op het buitenland en de tegen krachten die het daar oproept bij de nationale overheden en de Europese Commissie. Hij constateerde onlangs bij het afscheid van twee functionarissen van de afdeling alcohol-, drugs- en tabaksbeleid van het ministerie van WVC dat in Nederland 'naar verluidt' op grote schaal hennepbouw in kassen wordt gepleegd. „Er zijn vier oogsten per jaar en de produktie is volgens kenners van wereldklasse". Deze schaalvergroting is in strijd met de Nederland se wet en met het Enkelvoudig Verdrag inzake verdovende middelen van 1961 waarbij Neder land zich in 1964 heeft aangesloten. Samsom verwacht dat dit najaar in de Tweede Kamer de vraag aan de orde komt of deze onver enigbaarheid met de internationale rechtsorde nog veel langer kan worden gehandhaafd. Dupe orde en voor aanpassing van het nationale drugsbeleid aan het Europese, leidt volgens Samsom tot verergering van de verslavingspro blematiek en bederf van het strafrecht. Hij zei dat de ervaringen in de EG en de 'koele feiten' in de jaarlijkse rapporten van de INCB (Interna tional Narcotics Control Board) in Wenen dat aantonen. De behoefte aan politie, magistraten en gevan genissen zal onverzadigbaar blijken, aldus Samsom. De belastingbetaler is de dupe, want om rechtshandhaving mogelijk te maken zul len andere collectieve voorzieningen moeten worden ingekrompen. Ook Volksgezondheid zal met toenemende las ten in de begrotings- en premiesfeer te maken krijgen. „Het huidige internationale beleid op Kiezen voor de bestaande internationale rechts- het niveau van de Verenigde Naties en de EG is onbetaalbaar want ineffectief, en moet dus wor den gewijzigd." Samsom wees erop dat Nederland volgens het jaarrapport van de INCB het enige land is in de Europese regio waar de drugsproblematiek zich heeft gestabiliseerd. Hij schreef dat toe aan het Nederlandse beleid waarin het hulpaanbod aan verslaafden zo veel mogelijk wordt geïnte greerd in de gezondheids- en welzijnszorg. Uitgangspunt van het beleid is bovendien dat drugsverslaving primair moet worden gezien als een levensstijl, zodat medicalisatie of crimi- nalisatie geen oplossing kunnen bieden. Sam som vindt dat het overheidsbeleid gericht moet blijven op beperking van de gezondheidsscha de en van de schade die asociaal gedrag van druggebruikers de samenleving toebrengt. DEN HAAG Er moet één loket komen waar mensen terecht kunnen voor een uitkering en waar ze eventueel ook worden geholpen bij het zoeken naar een baan of een opleiding. Dat is de essentie van een geza menlijk voorstel van de oppositiepartijen WD, D66 en Groen Links, dat gisteren werd gepresen teerd. vinden dat het tijd is voor een efficiëntere, overzichtelijker organisatie. Daarin kunnen de bedrijfsverenigingen, waarvan er diverse zijn die elk alleen werken in een specifieke be drijfstak, verdwijnen. Daar voor in de plaats komen (28) re gionale 'loketten'. De verantwoordelijkheid daar voor komt bij een Centraal Be stuur, dat uit vijf leden bestaat, die worden benoemd door de Kroon. Twee van hen worden benoemd op voordracht van werkgevers en werknemers. Het bestuur sluit jaarlijks een contract af met de minister van sociale zaken. Daarbij moet de organisatie de mogelijkheid krijgen per individuele ar- AMSTERDAM - De di rectie van het Amster dams vervoerbedrijf GVB heeft afkeurend gerea geerd op een actie van veertig van haar perso neelsleden die maandag avond een aantal metro stations 'schoonveegden'. Bij herhaling worden „passende maatregelen" genomen, heeft de GVB- directie aangekondigd. Amsterdamse GVB-ers van verschillende afdelingen heb ben maandagavond zonder ge weld, maar wel met „zachte drang" een aantal junkies van de perrons verdreven. Deze taak is eigenlijk weggelegd voor de dienst Ondersteunen de Taken van het Amsterdam se GVB, maar maandag verza melden GVB-ers van velerlei bij de actie geen geweld is ge bruikt. Afgelopen zondag zei de Am sterdamse hoofdcommissaris van politie E. Nordholt in het televisieprogramma Capitool dat een actie vorige week van zo'n honderd aspirant mari niers tegen junkies op het Rot terdamse centraal station, niet zou moeten leiden tot hevige verontwaardiging, maal eerder als een belangrijk sig naal aan de samenleving ge zien moest worden. Nordholt koppelde aan de actie van de mariniers het belang van meer politie. In Amsterdam wordt aangeno men dat Nordholts „begrip voor de Rotterdamse Mari niers" door de Amsterdamse GVB-ers, die dagelijks met de ernstige overlast van drugs verslaafden op de metrosta tions te maken hebben, is op gevat als een vrijbrief voor hun discipline zich spontaan voor actie. De Amsterdamse politie- dit doel. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie is de vraag niet aan de orde of hier bij strafbare feiten zijn opge treden. „De orde onder de grond is een zaak van het GVB zelf, daar hebben we niets mee te maken tenzij aan ons assis tentie wordt gevraagd. Dat is niet gebeurd". De politie woordvoerder benadrukt dat woordvoerder reageert hierop door te zeggen dat de Amster damse en Rotterdamse geval len van 'eigenrichting' niets met elkaar te maken hebben. „Het GVB is immers verant woordelijk voor wat er op die metrostations gebeurt. In Rot terdam lag dat met die mari niers anders," aldus de woord voerder. Ambtenaren Landbouw krijgen biologisQh-dynamisch vlees De PvdA is gematigd ^positief beidsorganisatie de premie te RronrJ ;n hQn-7ir»ao+o+i/~»r> over het voorstel, het CDA laten verschillen. Lifft het ziek- Dl al 1U III Uöl l^lNöoldUUri over het voorstel, het CDA vindt het plan te ver gaan. De vakcentrale CNV spreekt van een luchtballon die zo snel mo gelijk moet worden doorge prikt. De PvdA vindt het idee be spreekbaar, al mist ze argu menten van de oppositiepartij en om werkgevers en vakbon den buitenspel te zetten bij dat toezicht. Er komt bovendien nog een parlementair onder zoek naar het functioneren van de uitkeringsinstanties, waarvan de resultaten eind dit jaar worden verwacht. De PvdA wil dat onderzoek af wachten voordat ze een defini tief oordeel uitspreekt. Maar niettemin lijkt het er op, dat daarmee toch een meerder heid in de Tweede Kamer ont staat voor de hoofdlijnen van het plan van de drie oppositie partijen. Werknemers die ziek of ar beidsongeschikt zijn, krijgen hun uitkering via de bedrijfs vereniging. Wie werkloos is, moet voor een uitkering naar de gemeentelijke sociale dienst. Wie een baan zoekt kan worden bemiddeld bij het ar beidsbureau. De drie opposi tiepartijen vinden die uitvoe ring van de sociale zekerheid veel te ingewikkeld en bureau cratisch. Mensen die erop zijn aangewezen weten vaak niet waar ze moeten zijn, worden bedolven onder een papierwin kel en niet zelden van het kast je naar de muur gestuurd. De instanties op hun beurt krij gen een wirwar aan instructies van soms wel 1500 pagina's. WD, D66 en Groen Links vin den dat die ingewikkelde re gelgeving zeer nadelig is voor een doelmatige uitvoering, en dat die onrechtvaardig kan zijn voor mensen die er op zijn aangewezen. De drie partijen laten verschillen. Ligt het ziek teverzuim in een willekeurig bedrijf laag, dan kan de uitvoe ringsorganisatie dat belonen door de premie te verlagen. Bij een verzuim dat hoger is dan het gemiddelde geldt het om gekeerde. CDA-woordvoerder P.J. Bies heuvel vindt vooral dat laatste opmerkelijk. „Bij de wao-voor- stellen van het kabinet wilden D66 en Groen Links absoluut niets weten van financiële prikkels. Nu constateer ik dat ze dat systeem bij de uitvoe ring van de sociale zekerheid zelf willen invoeren. Dat is ui terst merkwaardig". Biesheu vel wijst er op dat staatssecra- taris Ter Veld van sociale za ken binnenkort ook met voor stellen komt voor een vereen voudiging vaii de uitvoering van de sociale zekerheid. Dat haalt echter veel minder over hoop dan het initiatief van de oppositie. Eerder dit jaar kwamen WD, D66 en Groen Links al met een initiatief-wetsvoorstel om meer minderheden aan een be taalde baan te helpen. Het gis teren gepresenteerde initiatief is geen wetsvoorstel, maar vooralsnog bedoeld om de dis cussie te sturen op weg naar een nieuwe uitvoeringsorgani satie waarbij overheid en soci ale partners veel minder in vloed moeten hebben dan nu. „Want het is toch wel duidelijk dat er in de huidige situatie veel mis gaat", aldus WD'er Linschoten. Hij doelde daarbij onder meer op het recent ge- De brandweer had gisteren in Lijnden vlakbij Schiphol de hele dag nodig om een brand te blussen bij een benzinestation. Bewoners in de buurt werden uit voorzorg uit hun huizen geëvacueerd en brachten ook hun vogelkooien in veiligheid. De brand ontstond nadat een kleine hoeveelheid LPG was ontsnapt en ontploft. Daarna ging ook ontsnappend gas in drie ondergrondse LPG-tanks branden. Ook vloog een tankauto met diesel in brand. De brandweer van Haarlemmermeer, Schiphol en Amsterdam rukten met groot materieel uit om de brand te blussen. Aan het eind van de middag was het acute explosiegevaar geweken en konden de bewoners weer in hun huizen terugkeren. foto:anp DEN HAAG - Ambtenaren van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij krijgen sinds gisteren in de be drijfskantine biologisch-dyna- misch vlees voorgeschoteld. Het cateringbedrijf dat de kan tine beheert heeft het vlees op- Bij een voldoende vraag wil het cateringbedrijf ook andere departementen van dit vlees voorzien. Overigens is Land bouw niet het eerste ministerie, waar biologische voedingsmid delen verkrijgbaar zijn in de kantine. Het ministerie van genomen in het assortiment VROM, dat een andere cate- vanwege de toenemende be langstelling voor produkten uit de biologische landbouw. UTRECHT Als werkge vers in de cao-onderhan delingen van volgend jaar komen met een 'concreet aanbod' voor bevordering van de werkgelegenheid en verbetering van de kwaliteit van de arbeid, zal het CNV genoegen ne men met het behoud van de koopkracht. Aanvullende looneisen zullen de bij de christelijke vakcen trale aangesloten bonden in dat geval niet stellen. Dat zei CNV-voorzitter A. Westerlaken gisteren bij de presentatie van de discussienota over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1993. „Maar", zo waarschuwde Westerlaken, „blokkades van werkgevers, uitvluchten van het kabinet; de CNV-bonden zullen de rekening presente ren. Als niets wordt afgespro ken over participatie en kwali teit van de arbeid, dan kost dat geld. Een opdrijvende, opge jaagde loonontwikkeling is het resultaat". Het CNV wil in het komende cao-seizoen vooral scoren op de 'goede doelen'. Het bevor deren van de werkgelegenheid is voor de vakcentrale een van de belangrijkste speerpunten voor 1993. Westerlaken bena drukte het belang van herver deling van arbeid. Het CNV zal daarbij niet inzetten op collec tieve arbeidstijdverkorting. De vakcentrale ziet meer in het creëren van meer vrije tijd voor oudere werknemers, be vordering van deeltijdarbeid, uitbreiding van scholingsmo gelijkheden (ten minste vijf procent van de arbeidstijd) en handhaving en uitbreiding van vut-regelingen. Al eerder opperde de CNV- voorzitter de mogelijkheid om het cao-overleg in de diverse bedrijfstakken anders aan te pakken dan tot nu toe gebrui kelijk is. Dinsdag herhaalde hij zijn pleidooi om naast de traditionele, kortlopende cao's (waarin onder meer de lonen worden geregeld) langerlopen- de afspraken te maken over za ken als voorkoming van ziekte en arbeidsongeschiktheid, ver zekeringen tegen verlies van inkomen en reïntegratie van arbeidsongeschikten. Begrip bij staatssecretaris voor emotie rond verlopen paspoort DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnen landse zaken heeft er begip voor dat burgers hun verlopen pas poorten willen houden „uit emotionele overwegingen". Zij is daarom bereid de huidige paspoortregelinggeving van 1 januari op dit punt te heroverwegen. De staatssecretaris heeft dit giste ren geschreven in antwoord op vragen van de CDA-parlementa- riërs Van der Heijden en Hillen. Dienst Omroepbijdragen neemt geen televisies meer in beslag DEN HAAG De Dienst Omroepbijdragen zal in de toekomst geen televisie- en radiotoestellen van wanbetalende kijkers en signaleerde grootscheepse luisteraars meer ter bewaring meenemen. Dat schrijft minister misbruik van sociale uitkerin- D'Ancona van WVC in een brief aan de Nationale Ombudsman. De minister volgt hiermee de aanbeveling op van ombudsman M. Oosting. Die rapporteerde vorige maand dat er geen wettelij- gen in vooral de grote steden. Dat is volgens hem een direct gevolg van een falend toezicht ke basis is voor het in bewaring meenemen van televie- en radio- en een veel te ingewikkelde re gelgeving. toestellen. Volgens Oosting behoorde de dienst zich voortaan te beperken tot het verzegelen van toestellen van wanbetalers. Smogvorming van matig tot ernstig BILTHOVEN In sommige delen van Nederland, met name in de Hoeksewaard, heeft de luchtverontreiniging door smog gisteren de grens van 'ernstig' bereikt. De maxi male ozonconcentratie was daar op een bepaald ogenblik 249 microgram per kubieke meter. Eind van de middag na men de piekwaarden snel af na het binnenkomen via zuid- west-Nederland van een sto,- ring met bijbehorende wind van zee en dichte bewolking. Omstreeks half vijf was de sto ring tot in Utrecht doorgedron gen. Alleen in Friesland, Over ijssel, Groningen en Drenthe werden nog hoge concentra ties smogvorming gesigna leerd. Cabriolet-bus in Apeldoorn Justitieel Incassobureau (CJIB) moet garanderen dat het geld ook daadwerkelijk r\rr\t uaap binnenkomt. Onder het motto DEN HAAG De auto- .v,uchten kan njet meer- be. mobilist ontkomt vanaf gGn gisteren in Amsterdam vandaag niet meer aan het betalen van verkeersboe tes. Door de invoering van de zogeheten wet-Mulder vallen lichte verkeers overtredingen niet meer onder het strafrecht, maar worden administratief af gehandeld. een voorlichtingscampagne, waarmee het ministerie van justitie brede bekendheid geeft aan het feit dat de wet- Mulder nu in heel Nederland van kracht is. De wet, die stapsgewijs is ingevoerd, ont last het justitieel apparaat aan zienlijk omdat de mogelijkhe den voor burgers om in beroep te gaan worden ingeperkt. treding kan de politie volstaan met het uitschrijven van een 'mini-proces-verbaal'; de ver dere afhandeling gebeurt door het CJIB, dat ook toeziet op de inning van de boete, indien no dig met hulp van een deur waarder, voorheen een taak van het openbaar ministerie. Volgens minister Hirsch Bal- lin van justitie betekent het overdragen van een aantal ta ken aan het CJIB dat er extra capaciteit vrijkomt bij het openbaar ministerie en de poli tie „voor de afhandeling van andere, meer ernstige vormen Toeristen die deze zomer Paleis Het Loo, de Apenheul of pretpark Julianatoren in Apeldoorn met het openbaar vervoer willen bezoeken, kunnen gebruik maken van een voor Nederland unieke cabriolet-au tobus, de zogenoemde Pretlijn. De bus is speciaal voor toeristenvervoer door de Veluwse Autobus Dienst (VAD) gebouwd. In de zomermaanden bezoeken ruim een half miljoen toeristen de Apeldoornse attrac ties. Chartervluchten met vluchtelingen op vliegveld Beek kunnen doorgaan DEN HAAG - De charter vluchten op vliegveld Beek van Joegoslavische en Bul gaarse maatschappijen kun nen doorgaan. Dat heeft eeri woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat gisteren meegedeeld. De aan vankelijke vergunning van de vier maatschappijen die op 1 juli afliep, is verlengd. Volgens de woordvoerder zal de invoe ring van een visumplicht per 1 juli voor de inwoners van de voormalige Joegoslavische re publieken automatisch leiden tot een teruggang in de vluch-! telingenstroom. Begin vorige week werd in overleg met de ministeries van buitenlandse zaken en justitie tijdelijk een halt toegeroepen aan de vluch ten die vier chartermaatschap pijen op vliegveld Beek uitvoe ren. Treinen gehinderd door onweer UTRECHT - Het treinverkeer in de Randstad heeft gisteren flink wat hinder ondervonden van het onweer dat boven het land losbarstte. Met name rond Am sterejam en Utrecht hebben veel treinen vertragin gen opgelopen door bliksem inslagen, aldus een woordvoer der van de Nederlandse Spoor wegen. Tegen vijf uur 's mid dags hadden de overvolle spit- streinen tussen Utrecht en! Amsterdam een vertraging van ongeveer 20 minuten, om dat de seinen niet meer werk ten. Tussen Dordrecht, Rotter dam en Den Haag bedroeg de vertraging rond die tijd een! kwartier. Staatssecretaris baron Van Voorst tot Voorst van defensie houdt een model van een DC-10 in de hand waarover Martin Schroder, oprichter van Martin Air, tekst en uitleg geeft. Gistermiddag vond de ondertekening plaats van de aankoop van twee DC-10's door het ministerie van defensie van Martin Air. De toestellen zullen worden ingezet bij een F-16 squadron als tank- en vrachttoestellen Met de aankoop is een be drag van 142 miljoen gulden gemoeid. De overdacht van de machines is in 1994. g foto anp

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3