Verwen je voeten eens met puimsteen 'Ik wil onder de les iets te lezen hebben als ik me verveel' Nieuwe kaassoort Mimolite in produktie Test nieuwe schoolagenda's 'Meer dan de helft van agenda's is de prijs niet waard' OeidóQ Qou/ui/nt LEVEN WELZIJN woensdag 1 juli 1992 21 Idoor MARIANNE MICHIELEN The Body Shop heeft een nieuw produkt ontwik keld om de voeten te verwennen: de puimsteen- voetscrub. Het is een verkoelende gel die een reini ger en scrub in één is. Het produkt bevat een me lange van de essentiële oliën van venkel en roze marijn en ruikt naar een Turks bad. Bovendien be vat de voetscrub fijngemalen puimsteen die de huid van voetzolen en hielen weer glad en zacht maakt. De antibacteriële werking gaat nare luchtjes tegen. De puimsteen-scrub kan overigens niet alleen wor den gebruikt voor de voeten, maar ook voor de ruwe huid van knieën en ellebogen en om heel vie ze handen schoon te maken. Bij een test blijkt dat het gebruik van de puimsteenscrub vrij gemakke lijk is. Nadat de voeten nat zijn gemaakt, moet de scrub in de voetzolen en de hielen gemasseerd wor den. Daarna moeten de voeten met warm water worden afgespoeld. Na het gebruik van de scrub voelen de voeten beduidend gladder aan. De puim steen-scrub is verkrijgbaar voor 8,95 gulden bij The Body Shop. Heruitgave Kookfanaten zullen het waarschijnlijk al in huis hebben, maar bij minder gedreven personen zal het boek 'Met Bocuse aan tafel' misschien nog niet in de boekenkast prijken. Uitgeverij Zomer en Keuning heeft onlangs een herdruk van dit boek uitgebracht dat enige tijd uitverkocht is geweest. In 'Met Bocuse aan tafel' vinden we, in de vorm van driegangen-menu's, een aantal recepten terug die we al eerder tegenkwamen in 'Bocuse bij u thuis' en de 'Nieuwe Franse keuken' van dezelfde schrij ver. Eenvoud Een voordeel van de door de beroemde meesterkok samengestelde menu's is, dat je zelf niet hoeft te zoeken naar de onderdelen van een verantwoord en evenwichtig diner. Het aangename van de re cepten van Bocuse is dat hij, in tegenstelling tot veel van zijn vakgenoten, niet vervalt in ingewik kelde en voor de leek haast niet te bereiden gerech ten. Eenvoud is in de meeste gevallen zijn 'Leitmo tiv'. Bovendien geeft hij in zijn boek een groot aan tal praktische tips, die het leven in de keuken kun nen veraangenamen. Het is een fraai uitgevoerd boekje, ruim voorzien van kleurenfoto's van de 'stap-voor-stap' bereiding. 'Met Bocuse aan tafel' is te koop voor 27,90 gulden in de boekhandel. De coöperatieve zuivelfa briek 'De Goede Verwach ting' te Workum neemt over twee weken de nieu we kaassoort Mimolite in produktie. Na ruim twee jaar experimenteren wordt deze calorie-arme Mimolette of Rode Com missiekaas op de Franse markt gebracht. De Mimolite wordt geprodu ceerd in de fabriek in Balk. De kaas wordt op de markt ge bracht door kaasexporteur I Westland te Huizen. „Er was behoefte aan een calo rie-arme kaas in de Mimolette- sfeer", zegt hoofdirecteur Jan I de Vries van 'De Goede Ver wachting'. Mimolette er wordt op jaarbasis tienduizend i ton van geproduceerd is een roodkleurige 40+kaas met een zachte smaak. De Mimolite wijkt daar duidelijk vanaf. Het j is een 30+kaas met minder vet en zout. Het gewicht schom melt zo rond de vier kilo. Om dat de Mimolette al een specia- j le plaats inneemt onder de i kaassoorten heeft het Centraal Orgaan Zuivelcontrole (COZ) in Leusden de Workumer zui- i velfabriek toestemming gege- 1 ven de Mimolite in dezelfde j vorm te produceren. Directeur De Vries is daar blij mee; de 1 produktie van de Mimolite i vroeg zo geen extra investerin- gen. Frankrijk De Mimolette en Mimolite gaan voornamelijk naar j Frankrijk. Mimolette hoort in dat land al thuis in het rijtje van geliefde kazen. Van de to tale Nederlandse kaasexport 1 naar dit land neemt de Mimo- 1 lette ongeveer 25 procent voor j zijn rekening. De kaas wordt vrijwel uitsluitend geprodu ceerd bij De Goede Verwach- 1 ting. Directeur De Vries ver wacht dat er in Frankrijk ook een markt zal zijn voor Mimoli te. Evenals in ons land is ook in Frankrijk een groeiende be langstelling voor minder vet en zout. „Een bepaalde trend houdt niet by de grens op", al dus De Vries. De ontwikkeling van Mimolite heeft heel wat geld gekost. Er is de laatste twee jaar zo'n der tig a veertig ton van deze kaas soort gemaakt. De proefkaas is bestemd voor de kaassmelterij en levert de fabriek slechts een paar gulden per kilo op. Het COZ zette in april van dit jaar het licht op groen. Op 13 juli start de produktie van Mimoli te. De kaasbereiding vraagt een week of zes, zodat eind au gustus de eerste Mimolite in de Franse winkels kan liggen. Het beleid van De Goede Ver wachting is gericht op speciali teiten. Samen met Westland scoort de zuivelcoöperatie met de Trenta en de Westlite. „Wij proberen de specialiteiten goed te brengen en daarmee onze melkprijs te verhogen", aldus De Vries. Ten behoeve van het nieuwe produkt is de bewerkingsafde ling van de fabriek is gereno veerd en is een nieuwe-kaas opslagruimte gebouwd. Het gaat hier om een investering van 4,5 miljoen gulden. De in gebruikneming van het nieu we kaaspakhuis in Balk vormt de laatste fase van de kaasruil met de Friesland Frico Domo. De Mimolite, die Friesland Fri co Domo produceerde, is over gegaan naar Balk en de Friese Nagelkaas en Leidse kaas ver huisden van Heeg naar de Fri- co/Domo-vestiging in St. Nico- laasga. Door de kaasruil nam het aantal werknemers in de fabriek in Balk toe van 28 naar 38. In Heeg wordt nu de Trenta, kleine Westlite, Proosdijkaas en de Gouda van 4, 5, 8, 10 en 12 kg gemaakt. Het hoofdbe drijf in Workum produceert naast Goudse en Edammer kaas Westlite en Maasdam mer. Volgens het jaarverslag 1990 werd er in dat jaar in de drie fabrieken in totaal 310 miljoen kg melk verwerkt. 'De Goede Verwachting' wil in Frankrijk scoren met calorie-arme Mimolette. Al sinds jaar en dag wordt er in Frankrijk met succes reclame gemaakt voor de Nederlandse kaas. FOTO: PR Idoor CEES VAN WEERD „Onoverzichtelijk. Stom me foto's. Niet praktisch genoeg. Te weinig cijfer- ruimte. Tuttig". Het valt niet mee om op uitnodi ging van de krant, in een praatgroepje scholieren je mening te geven over zoveel verschillende soor ten schoolagenda's die he den ten dage te koop zijn. De een heeft te glad pa pier, zodat je er niet met een vulpen of potlood op kan schrijven. De ander heeft te weinig cijferruim- te, zodat je cijfers achter de komma niet kwijt kunt. Een oplossing zou zijn om er twee hokjes voor te ge bruiken, maar dan lijkt het weer net alsof je twee verschillende cijfers ach ter elkaar hebt staan. Scholiere Sanderien Baas (16) vindt het kiezen van een juiste agenda afhankelijk van de klas waar je in zit. „Als je Athe neum 5 doet, wil je een andere agenda dan wanneer je net in de brugklas komt. Ik kies nu voor een overzichtelijke agen da, zodat ik alles goed kan bij houden." Dat dat niet zo ge makkelijk is als ze denkt, ver zucht ze aan het eind van de bijeenkomst. „Ik heb zoveel agenda's gezien, ik weet niet meer welke ik leuk vind. Op al les valt wel wat aan te mer ken". In de categorie pop-agenda's zijn de Veronica Club, Popa genda. Countdown. Rvam de Luxe, Ryam Popagenda en Popsticker. „Verwarrend", vindt Karin Timmerman. Ze is net geslaagd voor haar VWO- examen. „Al die namen lijken op elkaar. En ik vraag me af wat het verchil is tussen de Ryam en de Ryam de Luxe. Ik kan echt niets verzinnen, be halve de voorkant. Maar dan betaal je dus 45 cent meer voor een mooiere kaft". Prijs waard Karin kan zich mateloos op winden over de prijs van de agenda's. „Aan het eind van de beoordeling moeten we invul len of we de agenda de prijs waard vinden. Nou, ik vind alle agenda's te duur. Toen ik naar de middelbare school ging, wa ren ze 7,50 gulden en tegen woordig is 14,95 gulden een normale prijs. Elk jaar gaan ze minimaal met een gulden om hoog". De Ryam-Popagenda komt er niet zo goed vanaf. Over de verschillende dagen staan mo tiefjes geprint, waardoor je je huiswerk bijna niet meer kunt lezen. „Wel lief, die roosjes"" zegt Wienanda Jonkman (15). „Maar hartstikke onoverzich telijk. Ik zou hem niet kopen". Wat haar opvalt bij de Veronica Club is dat er een belrooster in staat. „Mijn vorige agenda had er geen. Maar deze heeft er maar een, terwijl ik met mijn keuzevakken meerdere bel- roosters nodig heb. Dus ze kunnen hier nog niet allemaal in". Als ze in de Popsticker een foto van Jan Vayne tegenkomt, begint ze te lachen. „Beetje knullig, een klassieke pianist in een popagenda". Nog knul- liger vindt ze dat de cijferlij sten in de Bella Donna en de Wings niet kloppen: „Kijk maar, er staat twee keer een vierde periode in, maar de eer ste periode ontbreekt". Hilariteit De thema-agenda's zorgen voor nogal wat hilariteit. Poe zen, Paarden, Honden, Penny, Playboy en Goede Tijden, Slechte Tijden zijn een aantal agenda's die in deze categorie voorkomem „Niets voor mij", zegt Dolf Hendriks (15). „Geef mij maar Doorzon, een stripa genda". Over.de Goeden Tij den, Slechte Tijden-agenda is hij duidelijk. „Ik ben ervan overtuigd dat hij goed ver koopt, maar niet voor mij. Ik kijk soms naar het program ma, als de televisie aanstaat. Maar dit is een slechte agenda met stomme foto's". Leonore Munneke (14) mengt zich in het gesprek door te zeg gen dat ze de Penny verschrik kelijk vindt. „Zo ouderwets.* Het papier is te hard en er staan domme tekeningen in". Over de Examenagenda is ze wel tevreden. „Goed gericht op de doelgroep. Er is ruimte voor cijfers van schoolonderzoeken en er staat informatie in over verschillende studierichtin gen. Als ik examen moest doen, zou ik hem kopen". Het voordeel van de agenda's zonder poespas vindt Leonore dat ze 'wel gigantisch overzich telijk zijn'. Maar Marije Olthof (14) heeft graag een agenda waar veel instaat. De categorie zonder poespas kan ze daarom niet waarderen. „Ik wil onder de les iets te lezen hebben als Scholieren bezig met het beoordelen van de nieuw op de markt verschenen schoolagenda's 1992-'93. ik me verveel. De Studieagen da is niets voor mij, want die is veel te saai". Ze vindt de Naf Naf baseball net een woorden boek. „Alles staat er vier keer in, in het Engels, Nederlands, Frans, Duits en Spaans". Strips De agenda's in de categorie strips vinden de meesten te gek of ze vinden het niets. De Stamgasten is een agenda op stripboekformaat en kost 24,50. Barbera Koelewijn vindt deze agenda veel te groot. „Als je die uit je tas haalt, is je tafel meteen vol".Toch kan ze de grapjes van De Stamgasten wel waarderen. „Maar eigen lijk houd ik meer van Garfield. Ik heb er thuis alle delen van, van één tot en met achttien. Misschien neem ik ook de agenda wel". Een van de stripagenda's heeft een 'spijbelbijbel'. „Dat is iets voor mij", zegt Perry Snijders (14). „Ik kom namelijk altijd te laat en hier staan goede smoe zen in". Jochem Baas (15) is helemaal weg van de O'Neill agenda uit de Life Style-categorie Hij vindt het moeilijk om aan te geven waarom. Ter illustratie pakt hij de Oilily-agenda erbij en legt deze naast de O'Neill. „Moet je kijken wat een ver- FOTO: PERS UNIE schil. Die Oilily is zo ontzet tend tuttig. Ik moet er niet aan denken dat dat in mijn tas zit". „In de O'Neill staan veel spor ters en ik houd van sport", legt hij verder uit. „De prijs van de O'Neill valt een beetje tegen", geeft Jochem toe. „Veel te duur, maar hij is het toch ook wel waard". Leonore heeft aan de O'Neill een leuk detail ont dekt: „Grappig, zo'n touwtje om de datum bij te houden". Schoolagenda's zijn er weer te kust en te keur. die ook goed gewaardeerd worden. Voor de nog altijd populaire, ook dit jaar weer hoogst gewaardeerde, O'N eill agenda is maar zestig procent ook daadwerkelijk bereid het geld neer te tel len. Swinging Life Style 9.95: 98 Swatch 9.95:92 Avant Garde Hollywood 12.95:90% Flodder 9.95: 88% Avant Garde Boys 15.95: 83 Hema 6 omslagen, 2 versch. inhouden 6.95: 82 Knudde 9.95:80 Game Wizard 9.95:79 European Class 12.95: 78 Avant Garde Girls 15.95: 76 Nul Komma Nul 8.95: 75 Veronica Club 14.95: 72 Garfield 14.95: 71 Fairplay 13.95: 70 Popagenda 14.95: 69 Popsticker 12.95:68 Liefde is 7.95: 68% Gein Agenda 7.95:67 Doorzon 9.95: 64 Avant Garde Fashion 15.95: 64% Rijam Popagenda 14.50: 63 Countdown 14.95: 62 Next Generation 17.50: 61 Nintendo 7.95: 61 O'Neill 19.95: 60% Pour Elle 17.50: 58% Sjors Sjimmie 13.95:56 Wolters Studie-agenda 7.90:56% Married with Children 12.50:55% RIJAM de Luxe 14.95:52 Paarden 12.95:51 Jeans 14.95:50% L.A. Gear 18.95: 50% Simpsons 12.50:49 Studie-agenda (harde kaft) 8.50:49% Dieren 12.95: 48% Go Supersports 16.95:47 Boing 12.95: 47% Honden 12.95:46% Snoopy 14.95:45 Goede Tijden 12.50:45 Lovely'Z 18.50:43 KNVB 13.95:41 Bella Donna 14.95: 41 Poezen 12.95:40 "dayboy 14.95:38 Wings 14.95:38% Studie-agenda (chloorvrij) 9.50:37% Cursus-agenda 6.95:37 Bad Boys 18.95:35% Winnie the Pooh 14.95:34 Movie 12.95:33% Lotto 14.95: 33 Studie-agenda (spiraal) 8.95:32% Memo-agenda 6.95:31 Penny 13.95:31% Notes Imperial 9.95:30 Linea Colori 18.50: 27 Mickey's diary 14.95: 27 Examenagenda 13.50:27 Animal Support 14.95: 26 Beatrix Potter 14.95: 26 Naf Naf 15.95:25% C'est ca 17.95: 25% Paardesport 14.95:25 Ocean Pacific 17.95:22 Oblong 11.95: 20% Naf Naf Baseball 15.95: 18 College 13.95:16% Stamgasten 24.50:15 Fritz Friends 16.95: 14 College de Luxe 14.95:13 Oilily 18.95:11% Portofino 16.95:1.1 Schoolkalender 14.95:4 We vroegen aan de agendatesters een ook oordeel te geven over de agenda's in verhou ding tot de prijs. De vraag was letterlijk: 'Is de agenda die prijs waard?', met andere woorden: zou je deze agenda voor dit geld kopen? Hieronder in procen ten het aantal agenda testers dat JA aangaf. Hoe hoger de score, hoe meer testers dachten met die agenda een goede koop te doen. Opvallend is, dat bij maar liefst 57 van de agenda's meer dan de helft van de testers aangeeft, dat die z'n prijs niet waard is. Vreemd genoeg komen agenda's, die op andere punten vrij slecht scoren, in de prijsvergelijking wel goed uit de bus, met uitzon dering van de Avant Garde I FOTO: PERS UNIE Boys, -Girls en -Hollywood,

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21