Stilte in binnenland Languedoc-Roussillon Veluwse weide, 'disco' voor dertig vlindersoorten EeidócSomant LEVEN WELZIJN WOENSDAG 1 JULI 1992 NIMES De vakantie ganger die de Langue doc-Roussillon als reis doel heeft, zal al snel tot de ontdekking komen dat er geen tweede streek in Frankrijk is met zoveel contrasten als deze. De kust is vlak en bijzonder toeristisch, ter wijl het binnenland stil, bergachtig en ruig is. De Languedoc-Roussillon ligt tussen Nïmes in het noor den en de Frans-Spaanse grens in het zuiden. De kust streek bestond vroeger voor een belangrijk deel uit moe rassen. Nadat die grotendeels werden drooggelegd behoor den ook de zomerse muggen plagen tot het verleden. Langs de kust werden daarna nieuwe vakantiesteden ge bouwd, zoals Palavas-les- Flots, le Grau-du-Roi, Cap d'Agde, Port Barcarès en la Grande-Motte of zoals de Fransen ook wel zeggen La Grande Merde (vrij vertaald: de grote ramp). In die plaatsen kwamen futu ristische flatgebouwen en ho tels en er werden enorme jachthavens aangelegd. En de toeristen kwamen, met honderdduizenden In de vakantieperiode wordt de kust voor het overgrote deel bevolkt door zonaanbid- ders; de zon schijnt hier 's zomers gemiddeld dertien uur per dag en de middag- temperaturen liggen tussen de 28 en 30 graden. Natuurschoon is in deze over volle en toeristische kust streek, op een paar rustieke vissersplaatsen na, niet of nauwelijks te bekennen. Dat is totaal anders in het binnen land. De ruige bergstreek van de Cevennen, het gebied rond de Mont Lozère, de Haut Languedoc, de wijnstreken van Minervois en Corbières, steden als Nïmes, Montpel- lier, Toulouse, Carcassonne, Béziers en Perpignan zijn zonder uitzondering meer dan een bezoek waard. Wie de Cevennen bezoekt, kan de Corniche des Céven- nes bewonderen, een fraaie toeristische route die van An- duze naar Florae loopt. Museum Aan het begin van de rit komt de bezoeker bij het museum le Musée du Désert, bij Le Mas Soubeyeran, onder de in druk van de strijd die de Franse hugenoten in de ze ventiende en achttiende eeuw moesten voeren voor hun geloofsvrijheid. Voor de Franse protestanten is het nu een bedevaartplaats gewor den. Iets ten zuiden van deze rou te, bij Ganges, zien we een van de grootste druipsteen grotten van Frankrijk, de Grottes des Demoiselles: een enorm holencomplex met een hal van 48 meter hoog. In deze omgeving graaft de rivier de Tarn zich door een diepe kloof: de Gorges du Tarn, een van Frankrijks meest indrukwekkende na tuurwonderen. Nïmes wordt ook wel het 'Rome van Frankrijk' ge noemd. Het best bewaard ge bleven Romeins amfitheater ter wereld, de Tempel van Di ana en het Maison Carrée, een tempel uit de eerste eeuw voor Christus wijzen op een rijk verleden. De stad is ruim gebouwd en ademt een ont spannen sfeer. Al wandelend komt de bezoeker fraai aan gelegde parken en schaduw rijke boulevards met gezelli ge terrasjes tegen. De Pont-du-Gard ligt iets ten noorden van Nïmes. Het is een Romeins aquaduct dat deel uitmaakte van een drinkwatersysteem uit het begin van onze jaartelling. Dit systeem moest de stad Nï mes vanuit het vijftig kilome ter verder gelegen Uzès van drinkwater voorzien. Montpellier is een van de aantrekkelijkste steden van het Middellandse-Zeegebied; het is een universiteitsstad met zowel wetenschappelijke als kunstfaculteiten. Schitterende boulevards, parken en fonteinen geven de stad een kosmopolitisch karakter. Westelijk van Montpellier, vlakbij Cler mont l'Hérault, ligt het grote stuwmeer Lac du Salagou met veel campings en water sport. Vesting De Middeleeuwse vesting van Carcassonne, die ook kan worden bezocht, is de groot ste van Europa. Als het com plex tijdens de zomeravon den in de schijnwerpers staat, komt de. toeschouwer onder de indruk van een schitterend schouwspel. Plaatsen als Perpignan en Narbonne, vroeger Spaanse steden, dragen nu nog een onmiskenbaar Spaans-Cata laans karakter. Helemaal aan de westgrens van de Languedoc-Roussil lon ligt Toulouse. Deze stad wordt ook wel 'la ville rose' La Roque sur Cèze, een kunstenaarsdorpje aan de rand van de Cevennen. genoemd; de roze kleur van de dakpannen en bakstenen van de huizen domineert de stad en geeft deze een heel ei gen aanzien. Toulouse is een belangrijk centrum van industrie en we tenschap. Een universiteit, laboratoria voor natuurwe tenschappelijk onderzoek en de vliegtuigfabrieken geven de stad een internationaal ka rakter. In de levendige oude binnen stad vinden we naast smalle straatjes ook brede winkel straten met ontelbare terras jes; in het hart van de stad staat l'église de Saint Sernin, de grootste romaanse kerk van Frankrijk. Wat natuurschoon betreft krijgen de wijngebieden Cor bières en Minervois vaak te weinig aandacht. De meeste toeristen laten deze streek op weg naar de zonnige stran den meestal links (of rechts) liggen. Maar wie de moeite neemt de snelweg te verlaten, zal daar beslist geen spijt van krijgen. Het binnenland is een dunbe volkte, ruige streek, waar wil de tijm, marjolein, klaprozen en bremstruiken uitbundig groeien en bloeien. Oude kloosters en kastelen, mooie bergmeren, indrukwekkende grotten en vooral uitgestrek te wijnbouwgebieden liggen verspreid over de hele streek. Campings en 'gites' (door Fransen verhuurde huizen) bieden voldoende mogelijk heden voor onderdak. Druiventeelt Maar de Languedoc-Roussil lon dankt zijn internationale bekendheid hoofdzakelijk aan de druiventeelt: Het is het grootste en oudste wijn gebied van Frankrijk met be kende wijnen als Coteaux du Languedoc, Cötes du Roussil- lon, Corbières, Minervois, Costières du Gard, Cabrières en natuurlijk een van de bes te Zuidfranse wijnen: de Fi- tou. De kwaliteit van al deze wij nen is de laatste jaren met sprongen vooruitgegaan dank zij een strenge selectie en controle. Bovendien zijn de wijnen uit deze streek over het algemeen zeer betaal baar. De keuken van dit gebied tvordt in hoofdzaak gedomi neerd door visgerechten: Brandade de morue Nimoise ^stokvisschotel), Dames de saumon de Montpellier (zalmschotel), Langouste a la Sètoise (zeekreeft in pittige saus) en Bourride (vissoep). Meer in het zuiden wordt de invloed van de Spaanse keu ken merkbaar: paella en zar- zuela verschijnen dan op het menu. Daarnaast zijn er be kende vlees- en gevogelte- schotels, zoals Cassoulet Tou- lousain (stoofschotel van wit te bonen, worst en vlees), Es- cargots a la Languedocienne (slakken met ansjovis), Mou- ton Gardianne (stoofpot van lamskoteletten en olijven) en Poule au pot a la Toulousaine (stoofpot met kip en groen ten). Knoflook, uien, paprika, to maten, olijven en natuurlijk kruiden als tijm, basilicum en marjolein zijn onmisbare attributen voor de keuken van de Languedoc. Het re cept dat wij hieronder geven, is afkomstig uit het noordelij ke deel van de Languedoc. Poulet aux olives (kip met olijven) voor vier personen Ingrediënten: - 1 scharrelkip van circa 1200 gram (in nierstukken gesne den) - 3 eetlepels olijfolie - 1 flinke ui (gesnipperd) - 2 teentjes knoflook (gesnip perd) - 2,5 dl witte wijn - 1,5 dl kippébouillon - 3 tomaten (ontveld en in stukken gesneden) - 2 laurierblaadjes - 1 theelepel gedroogde tijm (of een takje verse tijm) - 2 theelepels gedroogde mar jolein - 20 zwarte olijven - zout en peper Bereiding: Verhit de olijfolie in een braadpan en doe de in stuk ken gesneden kip in de pan. Braad deze tot ze goudbruin zijn. Haal de kip uit de pan en houd die apart. Doe dan de gesnipperde ui en knoflook in de pan en fruit die even aan. Voeg de Wijn, kippé bouillon, tomaten en kruiden toe en doe de stukken kip weer terug in de pan. Doe het deksel op de pan en laat de kip op laag vuur in ongeveer een uur gaar worden. Haal de kip uit de pan en leg die op een schotel. Houd de schotel warm. Laat de saus even inkoken en bind die eventueel met wat maizena. Doe de olijven bij de saus en laat ze goed doorwarmen. Breng de saus op smaak met zout en/of peper; mocht de saus door de tomaten iets te zuur zijn geworden, voeg er dan een beetje suiker aan toe. Giet wat saus over de kip, garneer de schotel met de olijven en doe de rest van de saus in een sauskom. Als garnituur kunnen rijst en jonge tuinboontjes met een klontje boter en wat bonek- ruid gebruikt worden. Variant: het gerecht krijgt een nog zuidelijker tintje door er gelijktijdig met de to maten een in repen gesnederf groene paprika aan toe te voegen (van tevoren de zaad lijsten en pitjes verwijderen). De wijn uit de Languedoc- Roussillon past hier het beste bij: Coteaux du Languedoc, Minervois of Corbières. Het Nationale Park De Hoge Veluwe ontpopt steeds meer als 'vlinder paradijs'. Het park heeft er sinds vorige week vrij dag officieel een 'vlinder- weide' bij, domein van pakweg dertig dagvlin dersoorten met als abso lute publiekstrekker de zeldzame parelmoervlin der. Het park kreeg de weide min of meer in de schoot gewor pen, als geschenk van de ver eniging Vrienden van de Hoge Veluwe. De vlinderweide was ooit een weiland, later alleen nog hooiland, met aan de zoom een wilde planten-kwekerij. Maar de kwekerij heeft in middels afgedaan en wat rest is een zacht-wiegend koren veldje, waarvan niemand zou vermoeden dat het zich zou ontwikkelen tot vlinderbol- werk. „Totdat een 'vlinderkenner' ons erop wees dat er veel vlin ders zaten," aldus par kwoordvoerder B. Boers. Of, in vaktermen: „Er is een mi cro-klimaat ontstaan dat al lange tijd aantrekkelijk bleek voor vlinders". Driekwart van de 32 vlindersoorten die op de Hoge Veluwe voorko men, bleek daar al aanwezig. Wilde planten, onkruid, de beschutte ligging van het ko renveldje, met veel schaduw en halfschaduw lokten vlin ders. Sokkel De Vrienden van de Hoge Ve luwe hebben vorig jaar het koren veldje verder 'uitge bouwd' tot vlinderweide, pompten er 15.000 gulden in en plantten meidoorn, slee- doom, thijm, brunel en zeep- kruid - stuk voor stuk vlin derlokkers en groeven een vijver. Reeën, dassen en wil de zwijnen houden zich graag op bij het vijvertje. Vlinders ook, maar nog niet zo talrijk. Boers: „De planten erom heen, in het veld, moeten nog groeien. Dat is net zoals met een tuin: Het duurt nu een maal een paar jaar voordat het er uit ziet, zoals de tuinar chitect het heeft bedoeld". Met de vlindertuin is dat niet anders. Maar met een paar jaar, verwacht Boers, fladde ren drommen vlinders rond op de Hoge Veluwe. De vlinderweide is officieel ingewijd met de onthulling van een zonnewijzer. Vrijwil ligers van 'de Vrienden' stuit ten bij hun werkzaamheden aan de vlindertuin op de sok kel van de wijzer die oor spronkelijk de tuin van jacht slot St. Hubertus opluisterde. Later 'verdwaalde' de zonne wijzer naar het korenveld op een kruising van zandwegen. 'De Vrienden' hebben de sok kel met de twaalf tekens van de dierenriem geres taureerd en een nieuwe zon newijzer, een vrucht van de School voor basis en beroeps vorming IJsseloord in Arn hem, geplaatst. Thermiek De Vlinderstichting, met hoofdzetel in Wageningen, likkebaardt ongetwijfeld bij het Hoge Veluwe-initiatief. In Nederland komen zo'n 2000 vlindersoorten voor, waarvan 60 dagvlinders. En juist de dagvlindersoorten 'maken moeilijke tijden door', weet Boers. Veel bosbeheerders hebben vlinderoorden ontmanteld zonder dat zfe daar weet van hadden. Een simpel voor beeld zijn de rulle zandpaden die pal langs de bosrand, op het snijvlak met de heidevel den kronkelen. Boers: „Dat soort zandpaden is een obsta kel voor bepaalde vlinder soorten, die bij zonsonder gang vanuit het bos overste ken naar nektarrijke heide velden". Tegen de avond, in de zomer, als de temperatuur wat 5akt, plachten vlinders zich naar de heidevelden te begeven. Zandpaden houden warmte vast. Warme lucht stijgt op. „Je krijgt er thermiek, waar vlinders niet tegenop kun nen. De warme lucht werpt ze terug het bos in". Disco Dat gaat niet op voor alle vlin ders. Vlindersoorten hebben elk voor zich weer andere 'ge bruiksaanwijzingen'. Bij de parelmoervlinder geldt bij voorbeeld dat de rups zich voedt met hondsviooltjes en de vlinder zelf distels prefe reert. Boers: „Maar dan moet je er dus wel voor zorgen dat distels en hondsviooltjes niet te ver van elkaar komen te liggen". Dat deze vlinder soort inmiddels met uitster ven wordt bedreigd, duidt erop dat aan die voorwaarde steeds minder wordt voldaan, meent Boers. Dat gebeurt niet uit boosaardigheid maar uit onwetendheid. „Sommige vlinders zoeken elkaar op in struiken, om te paren. De struiken zijn als het ware de disco voor die bepaalde vlin ders. Als je de struiken weg haalt, breek je die disco af. En, helaas, zoiets komt nogal eens voor". Maar het is nog zeker niet te laat, meent Boers. „Je ziet dat de belang stelling voor vlinders bij bos beheerders toeneemt". Tegelijk denkt hij niet dat de vlinderweide zich zal ontwik kelen tot nieuwe toeristische attractie van het park. „Ik denk niet datje straks massa toeristen krijgt die op hun route van Kröller-Möllermu- seum naar bezoekerscen trum ook de vlinderweide eventjes meepikken. Daar voor is de vlinderweide niet spectaculair genoeg, zoals bij de dierentuin in Emmen. Maar daar heb je ook zulke lappen van tropische vlin ders, hele vlinderkwekerijen waar iedere week een verse golf vlinders wordt losgela ten. Dat heeft ook echt niets meer met natuurbeheer te maken". Liefhebbers Het Nationale Park De Hoge Veluwe zal, wat betreft vlin ders, vooral liefhebbers trek ken, denkt Boers. De vlinder weide is te vinden bij de nieu we Pampel aan de Hout kampweg. Vanaf het bezoe kerscentrum is de weide te- voet te bereiken via de groe ne wandelroute. De route voert onder andere langs de wildobservatie. Totale af stand: 3,5 kilometer. Gratis naar theater en concerten in Vondelpark Het drukst bespeelde openluchttheater van ons land is te vinden in het Vondelpark, vlakbij het Leides- plein in Amsterdam. Daar worden tot en met 23 au gustus vrijwel dagelijks (behalve maandag en dins dag) concerten en theatervoorstellingen gegeven, die allemaal gratis toegankelijk zijn. Het program ma van het achttiende seizoen van het Vondelpark Openluchttheater heeft een vaste indeling. Iedere woensdag begint om twaalf uur een lunchconcert, om drie uur gevolgd door een toneelvoorstelling voor kinderen. Op donderdag om acht uur wordt een concert gegeven, terwijl elke vrijdag om acht uur een theatergroep optreedt. Op zaterdag staan er vanaf drie uur gevarieerde podiumkunsten op het programma en 's avonds om negen uur een theater voorstelling. Elke zondag tenslotte kunnen bezoe kers vanaf twee uur genieten van theater en mu ziek. Informatie: telefoon 020-6266444. Het Vondelpark in vogelvlucht. 'Voettocht door Middeleeuwen' 'Voettocht door de Middeleeuwen' is de titel van de permanente expositie die zaterdag wordt geopend in het Nederlandse Bakkerijmuseum Het Warme Land in Hattem. De openingwordt gevierd met een middeleeuwse markt. Bezoekers van de expositie maken in 'een wirwar van keldertjes onder twee gebouwen' kennis met de eet- en drinkgewoonten in de Middeleeuwen. De middeleeuwse jaarmarkt, compleet met volkse klucht, een dansende beer, muziek en gerechten en lekkernijen uit die tijd, is van half vijf tot acht uur. 'Voettocht door de Middeleeuwen' is een permanen te expositie in het Bakkerijmuseum. Met levensgro te poppen worden taferelen uitgebeeld. De expositie is aangevuld met lichtbeelden, prenten, keukenin richtingen, teksten en tal van authentieke voorwer pen. Rode draad tijdens de expositie is de cyclus van het graan. Op de prehistorische afdelingen zijn diverse archeologische vondsten te bewonderen. Russische show in Flevohof Een typisch stukje Nederlandse polder, de Flevohof in Biddinghuizen, vormt dit zomerseizoen het decor voor een Russische show, gepresenteerd door arties ten van het staatscircus van Moskou 'Rosgocirk'. Elke middag om twee uur (in het hoogseizoen ook 's ochtends en om vier uur) brengen zes accröbaten een mengeling van folklore, jongleerkunst en koordan sen. Valentina Simonova treedt op met vier bruine beren, een aap en een Deense dog. Tot de privé-die- rentuin van de temster behoren ook.drie koeien. Omdat de Nederlandse wetgeving niet toestaat om koeien uit Rusland in te voeren, is het bonte trio in Moskou achtergebleven. De Flevohof heeft nu drie Nederlandse vaarzen gekocht. Die krijgen nu in ijl tempo een opleiding tot showdieren. In de loop van juli komen de Hollandse koeien de Russische show versterken. De Flevohof is dagelijks geopend van tien tot zes uur. Poppenhuizen Op de tentoonstelling 'Het poppenhuis, je lust en je leven' tot en met 29 augustus in het Veluws Mu seum Harderwijk zijn veertig antieke en moder ne poppenhuizen en -kamers in diverse soorten, ma ten en materialen te zien. De kleinste poppenkamer van blik meet slechts 10 x 10 xlO cm., het grootste is 120 cm. hoog en 41 cm. diep. Het museum toont ook veertig antieke poppen uit de periode 1600-1910. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur, zaterdag van een tot vier uur. Milieuroute op Floriade De Floriade 1992 is niet alleen een waar lusthof voor fervente tuinliefhebbers. Ook iedereen die geïn teresseerd is in de natuur en het milieu komt in Zoe- termeer volop aan zijn trekken, want er zijn veel watenwaardigheden te zien. Nieuw is bijvoorbeeld de 'Tuinbouw- en milieuroute'. Die toont wat de Ne derlandse tuinbouw onderneemt om water en bo dem zo min mogelijk te belasten. Een milieuvrien delijke (en arbeidsbesparende) teeltmethode is het inzetten van hommels voor het bestuiven van groen ten met een dicht bladerdek, zoals tomaten, papri ka's,, aubergines, komkommers en aardbeien. Voor heen gebeurde dat mechanisch. De Tuinbouw- en milieuroute voert onder meer langs zogeheten hommelkasten. Dat zijn nabootsin gen van een natuurlijk hommelnest, compleet met hommelkoningin en suikerhoudende voeding. Zo dra de hommellarven zich ontpopt hebben tot werk sters vliegen zij uit om voedsel in de vorm van stuif meel te verzamelen. Vliegend van bloem naar bloem zorgen de diertjes er voor dat de planten in de kas op natuurlijke wijze worden bestoven.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20