£eick>c @ou/ia/rit Marine VS stoomt op naar Bosnië Tip (3) Gratis \'0.^ OOIT DE HOOFDROL GESPEELD IN'N BUCKLER POSTER? 6 10 17 Vrij spel KLM op Amerikaanse markt 14 Kema: tv in wachtstand niet gevaarlijk Kerngroep Leiden vraagt uitstel van betaling aan Pearle Is Kijkplezier. r 14 Dagen Gratis i Schietpartijen in Algiers Postcode/Plaats: CcldóeSouAont WOENSDAG 1 JUL11992 nog niet rijp voor pausbezoek Moskou Vaclav Havel staat voor zoveelste onmogelijkheid LEIDEN OMGEVING Alphenaren niet gerust op gevolgen Coupépolder Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25378. Losse nummers 1,50. Eerst overwegend bewolkt en kans op wat regen. In de loop van de ochtend vanuit het noorden nu en dan zon en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 14, middagtempe- ratuur ongeveer 20 graden. Wind zwak tot matig, rond kracht 3, eerst veranderlijk, overdag draaiend naar noord. Gorbatsjov in Nederland de populairste politicus DEN HAAG De voormalige Sovjet-presi dent Gorbatsjov is onder Nederlanders de po pulairste politicus. Op de tweede plaats komt premier Lubbers en op de derde ANC-leider Mandela. Dit blijkt uit een enquête die het bu-t reau Lagendijk Onderzoek gisteren heeft ge-' publiceerd. De enquête werd in juni gehouden onder ruim duizend Nederlanders van achttien jaar en ouder. Gorbatsjov scoorde in 1990 ook het hoogst. Toentertijd kwam de Amerikaanse president Bush op de tweede plaats. Die is inmiddels van die plaats verdrongen door Lubbers en gezakt npar vier. Daarmee geniet hij nog al tijd het vertrouwen van twee derde van de Ne derlandse bevolking. Vrouw sticht brand: drie kinderen dood BREDA - Een 33-jarige vrouw uit Breda heeft gistermiddag haar slaapkamer in brand gesto ken. Daarbij kwamen haar drie kinderen om het leven. De vrouw is zelf ernstig gewond op genomen in een ziekenhuis in Breda. De kin deren waren een jongetje van zeven jaar, een meisje van zes en een meisje van zes maanden. Pogingen van omwonenden om de vrouw en haar kinderen te redden mislukten door de he vige rookontwikkeling. De brandweer was en kele minuten later ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat een deel van de slaapkamer uit brandde. Tijdens de bluswerkzaamheden trof de brandweer op het bed in de slaapkamer de deels verkoolde lijkjes van de drie kinderen. Beneden vond zij de zwaargewonde vrouw. De vader van de kinderen was niet in de woning. AMSTERDAM - De KLM krijgt als enige maatschappij in Europa vermoedelijk nog dit jaar de kans zich geheel vrijelijk op de Ame rikaanse luchtvaartmarkt te bewegen. Vol gende maand beginnen hierover onderhan delingen tussen de Nederlandse en Ameri kaanse overheid. De Amerikanen hopen met de concessie aan de KLM, die de maatschap pij dezelfde rechten geeft als de Amerikaan se luchtvervoerders, de beschermingscon structies rond het EG-luchtvaartgebied te doorbreken. KLM-topman P. Bouw maakte het nieuws over de plannen gisteren bekend tijdens de presentatie van het jaarverslag. In het even eens gisteren verschenen Amerikaanse vak blad Aviation Week licht de Amerikaanse topambtenaar F. Shane de plannen toe. Vol gens Shane moet de KLM een zodanige voor sprong kunnen opbouwen op andere lucht vaartmaatschappijen in Europa, dat die ge dwongen worden tot een inhaalrace. Die moet er dan toe leiden dat ook andere Euro pese landen, net als Nederland, hun grenzen openstellen voor Amerikaanse concurren ten. Landen als Duitsland en Frankrijk schermen nu hun markt nog af, uit angst dat Lufthansa en Air France niet kunnen con curreren met de Amerikaanse maatschappij en. Bouw verklaarde te verwachten dat als inderdaad een nieuw luchtvaartakkoord tus sen Nederland en de VS wordt getekend, het aantal bestemmingen in de VS waarop de KLM vliegt fors kan worden uitgebreid. Dat zou het voor veel Europeanen aantrekkelijk maken om rechtstreeks met de KLM te vlie gen, in plaats van met de eigen maatschap pij- Man door eigen auto aangereden ZUIDLAREN - Een 43-jarige man uit Zuidlaren is gistermiddag naar een zie kenhuis in Groningen gebracht, nadat hij door zijn eigen auto was aangereden. De man had zijn auto, een automaat, uit zijn ondergrondse garage gereden en met draaiende motor geparkeerd op de aflopende afrit. Toen de Zuidlaarder de garagedeur af wilde sluiten, sprong zijn hond in de auto. Het dier raakte daarbij het automatische bedieningspookje dusdanig, dat die in de neutraal-stand schoot. De auto kwam daarop in bewe ging in de richting van de man. Deze raakte vervolgens bekneld tussen de auto en garagedeur. Buren moesten hem uit zijn benarde positie bevrijden. Loffelijk slotconcert Holland Festival LEVEN WELZIJN 'Strop' dreigt voor vrouwen in het najaar WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben zes marineschepen van de Zesde Vloot naar de Adria- tische zee gestuurd. Ze zijn daarmee militair be trokken geraakt bij de noodhulpactie voor de be legerde Bosnische hoofd stad Sarajevo. Daarvoor hebben de VS ook tachtig containers met voedsel in de haven van Rotterdam in gereedheid gebracht om naar Sarajevo over te vliegen als de situatie daar voldoende veilig is. De VS hebben een kruiser, een onderzeebootjager en vier am fibische vaartuigen vanuit de Middellandse Zee naar de Adriatische Zee gestuurd. Zij zijn echter niet van plan ook grondtroepen te stationeren in of rond de Bosnische hoofd stad. Dat wordt onaanvaard baar riskant geacht De schepen moeten mogelijk humanitaire hulpacties in Bos- nië-Hercegovina vanuit de lucht steunen. De landings eenheid, die maandag de Adri atische Zee is ingevaren, heeft ook gevechts- en transporthe likopters aan boord. Ofschoon de Fransen al vier transport vliegtuigen met medicijnen, voedsel en water naar het vliegveld van Sarajevo stuur den, zal de echte luchtbrug naar verwachting pas over en kele dagen van start gaan. Commandant Lewis MacKen- zie van de VN-troepenmacht in Bosnië-Hercegovina sloot de luchthaven gisteren al om vei ligheidsredenen. Bij her nieuwde gevechten rond de luchthaven zijn vier VN-mili- tairen door granaatsplinters gewond geraakt. Behalve op de luchtbrug spitst de interna tionale diplomatie zich ook toe op het creëren van een 200 ki lometer lange corridor over land van de Kroatische haven stad Split naar Sarajevo om ook op die manier voedsel en medicijnen te kunnen bren gen naar de honderdduizen den noodlijdende Bosniërs. De Kroatische havenstad Dubro- vnik ligt sinds vanochtend weer onder vuur van Servische artillerie. Pagina 7: Nederlandse mili tairen naar Sarajevo vertrok ken OPRUIMING kortingen tot 70% OP OP chroom onderstel GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND3/4 BUITENLAND5/6 ECONOMIE7 BEURS 8 LEIDEN/REGIO9/10/11 DIENSTVERLENING10 SPORT12/13 KUNST/RTV 14 RTV-PROGRAMMA'S15 WEER/PUZZEL/MENU15 LEVEN WELZIJN17T/M22 295,- ^Jencikova) Amsterdam Willi .n 11. Geldertandpl020 6440510. Leiden C Haarlemmerslr 52a-54, 071 - 127509 Vlaardingen-C Korle Hoogslr 41, 010 - 4346267 Den Haag Denneweg 4. 070 - 3106314 Utrecht: Gildenkwartier 173 (Hoog Calharijne), 030 - 328869 Groningen Ooslerstraat 27. 050 -134672 Eindhoven opening 2e helft "92 Tienduizenden Amerikanen geëvacueerd na ontsporing SUPERIOR - Ruim 80.000 mensen die wonen of werken langs de grens tussen de Ame rikaanse staten Wisconsin en Minnesota zijn gisteren geëva cueerd. Uit een ontspoorde treinwagon, die gevuld was met benzeen, was een gaswolk ontsnapt. De wagon was vanaf een spoorbrug 23 meter om laag gevallen en opengebar sten. Onmiddellijk werden de meeste inwoners van de ste den Superior en Duluth in de omgeving van het ongeluk geëvacueerd. Er werden 250 manschappen van het leger en de nationale garde ingezet om daarbij te helpen. In zieken huizen werden 26 mensen be handeld voor ademhalings moeilijkheden. MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens hel niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790 - voor 895,-. Praktische eiken t v./stereokasten van 398,- voor 199,- Originele eiken toog- kasten van 2390,- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken, Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3+2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199- voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124,Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10 00 - 18.00 uur Vnjdags koop avond. Ruime parkeer gelegen- ARNHEM Televisies die in de zogenoemde wachtstand („stand by") staan, zijn niet extra brandgevaarlijk. Dat blijkt uit een onderzoek van de Kema uit Arnhem waarvan de resultaten vanmorgen bekend zijn gemaakt. Aanleiding tot het Kema-on- derzoek waren alarmerende berichten van de Haagse brandweer die eerder dit jaar een toename van het aantal zelfontbrandende tv's had ge constateerd. Volgens de Kema is de televi sie in principe een veilig appa raat. Natuurlijk is er bij elek trische apparatuur altijd spra ke van enig brandrisico, aldus het onderzoeksinstituut, maar de tv is niet extra gevaarlijk. Bij het speciaal ingestelde 06- nummer van de Kema kwa men in totaal 500 telefoontjes binnen. Daarbij maakte onge veer de helft van de bellers melding van een brand of een beginnende brand. Na beoor deling van ruim 180 enquête formulieren, onderzoeken aan nieuwe en oude televisies en raadpleging van zusterorgani saties moet de Kema nu con cluderen dat de stand-bystand veilig is. De Kema blijft even wel van mening dat een tv na gebruik toch beter helemaal kan worden uitgezet omdat een „wachtende televisie" on verwacht veel energie kost. Gemiddeld gebruikt een tele visie in de wachtstand onge veer 20 watt. Wordt een toestel gewoon uitgëzet, dan kan de elektriciteitsrekening na een jaar 25 gulden goedkoper uit vallen, stelt de Kema. Een woordvoerder van de brandweer in Den Haag noemt het jammer" dat de onder zoeksresultaten van de Kema de bevindingen van de brand weer niet ondersteunen. „Wij hebben te maken met de fei ten. Regelmatig stuiten we op deels of geheel verbrande tv's die in de wachtstand hebben gestaan. Vorige week nog kwa men we zo'n geval tegen", al dus de zegsman. Met enige voorzichtigheid wil de woord voerder wel stellen dat het aan tal gevallen van-spontane zelf ontbranding van de tv's in de wachtstand is afgenomen „Meer mensen zetten de knop uit na alle aandacht in de me dia voor de stand-bystand.'We houden evenwel vast aan onze eerdere ongerustheid. Iemand die 's nachts de televisie in de wachtstand laat staan, is ge woon een potentiële klant van de brandweer". In I (Bij Aankoop Bril Een Badlaken Cadeau.) Als u nu kiest voor een complete bril of een paar con tactlenzen, krijgt u tijdelijk een uniek badlaken cadeau. Maar wel graag even deze adver- tentie meenemen. Deze aan bieding is geldig bi| alle Pearle- en Pearle Express winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. it 589, Leyweg 649 Theresiastraat 96 ïtrum Leidschenhage (naast ijk, In de Bogaard (bij de Hema) - Zoetermeer, dieping), Stadshart Zoetermeer LEIDEN - Het Leidse compu terbedrijf Kerngroep bv heeft bij de Haagse rechtbank uit stel van betaling aangevraagd. Het concern gaat gebukt onder een miljoenenschuld, die voor al wordt veroorzaakt door twee overnames in 1989 en 1990. Bij het doorlichten van de boek houding bleek dat deze bedrij ven veel te hoog waren gewaar deerd op de balans. Vandaag zal de rechtbank naar verwachting een bewindvoer der toewijzen, die de liquidatie van het bedrijf moet voorberei den. Interim-manager H. Koopmans, in november door aandeelhouders en bank gevraagd om orde op zaken te stellen, denkt dat dat de enige uitkomst is. „De afgelopen we ken hebben we alle mogelijke oplossingen al besproken met aandeelhouders, potentiële ko- Ders en de bank. Misschien komt de curator nog met een briljant idee dat wij over het hoofd hebben gezien, maar zelfs op de langere termijn zie ik geen overlevingskans voor het bedrijf'. De hele computer branche zit in het slop doordat de markt verzadigd is. Op dit moment zijn al gesprekken met branchegenoten gaande om personeel over te nemen. Technici en verkopers zullen waarschijnlijk elders kunnen worden ondergebracht. Het gaat daarbij om 40 tot 50 perso-" neelsleden. De rest van de 100 man personeel zal naar een an dere werkkring moeten uit zien. Bij de Kerngroep werken zo'n honderd man personeel. Pagina 9: Mislukte overna mes werden computerbedrijf noodlottig. Ze worden al uitgeknipt, hebben we gehoord. Niet alleen de bonnen hieronder om abonnee te worden, maar nu ook de vakantietips. Bewaren tot ze van pas komen! Vandaag een over het Land van Ooit, waar deze zomer honderd scholen een bezoek brengen. Dat zit 'm in een groot Novib-project waaraan ze hebben meegewerkt. Morgen kunt u er de basisschool St. Leonardus uit De Lier tegenkomen. Ouders, leerkrachten en kinderen doen mee aan een voorstelling in het Theater van het Land van Ooit, hetgeen allemaal eindigt in een verbroederingsdans. Maar ook later in de vakantie kunt u ooit naar dit land afreizen. Als u dan maar weer tijdig terugkomt om de Leidse Courant te lezen. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. C3 een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. i De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: I ~3 maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Straat: I Telefoon: I Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15 00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. ALGIERS --Aan de vooravond van de begrafenis van de ver- moorde president Mohamed Boudiaf hebben onbekenden giste ren het vuur geopend op een politiebureau in Algiers. Agenten beantwoordden de schoten. Ook op andere plaatsen in de bin nenstad waren er schietpartijen. Over eventuele slachtoffers is niets bekend. Ooggetuigen van de moord op de Algerijnse leider hebben verklaard dat behalve de moordenaar nog een tweede man het vuur opende op aanwezigen in de zaal. Hun verklaring versterkt de theorie dat de aanslag het resultaat is van een sa menzwering. Nacer Boudiaf, de zoon van de vermoorde leider, riep de autoriteiten op het Algerijnse volk te verklaren waarom hij is vermoord en wie daartoe opdracht heeft gegeven. Pagina 6: „Moord Boudiaf toont dat geweld zaak is van alle Al gerijnen" (voor controle op bezorging) I Bei 071-313 677 I óf deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 711848 0030001' j MiimwiiuMuiim

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1