Wondermiddel prednison Artsenuitzendbureau floreert CcicUcSouoant LEVEN WELZIJN Geen simpel middeltje tegen allergie M WOENSDAG 1 JULI 1992 I JAN PAALMAN Een slaapmiddel brengt je in slaap, penicilline bestrijdt bacteriën, pijnstillers stillen pijn en rustgevers zoals libri um geven, dat wordt tenmin ste beweerd, rust. Maar wat doet prednison? Dit raadsel achtige hormoon en zijn che mische broertjes cortison, methason en triamcinolon zijn lid van de familie der glu- cocorticosteroïden. Toen men ze rond 1950 ging toe passen raakte de medische wereld buiten zinnen van enthousiasme. Wondermiddelen waren het. Ze schenen tegen bijna alles te hel pen, tegen astma, tegen allergie, tegen eczeem. Reumapatiënten klommen na een weekje therapie juichend op de fiets, huidafwijkin gen verdwenen als sneeuw voor de zon. Maar helaas, u raadt het al, het was allemaal een beetje te mooi om echt waar te kunnen zijn. Al gauw werd duidelijk dat voor het ge bruik van deze wondermiddelen een prijs moet worden betaald in de vorm van een aantal forse bij werkingen. Bovenop elke nier troont zo groot als de nagel van een duim een py- ramide-vormig orgaantje. Daar zijn er dus twee van, links en rechts, en heten bijnier. Bijnieren hebben een merg en een schors, en in de schors de cortex worden de zogeheten corticosteroïden ge maakt met als een van de belang rijkste het hormoon Cortisol. Dit natuurlijke hormoon stelt het li chaam in staat om snel op 'stress' te reageren al weet men niet ge heel precies hoe dat in zijn werk gaat. De theorie is als volgt. Als het lichaam in nood komt, zoals bij een ernstige verbranding, dan worden de weefsels die voor het naakte overleven niet van direct belang zijn opgeofferd om bouwstenen en energie te leveren aan de echt be langrijke organen. Daar zorgt het Cortisol voor: het zet eiwitten om in glucose. Op die manier blijven de hersenen verzekerd van een vol doende aanvoer van glucose- brandstof. Dat kan natuurlijk niet te lang duren, want in feite is het li chaam dan bezig met het slopen van zijn huis alleen maar om de ka chel aan te houden. Dat blijkt wel als je Cortisol al te lang of in te hoge dosis als medi cijn gebruikt. Dit hormoon, of een Boven op de nier troont de bijnier, de producent van wonderhormoon Cortisol. (Het plaatje komt uit de be roemde 19de eeuwse atlas van Gray) van zijn chemische broertjes, is on der tientallen merknamen op de markt, maar als je in de bijsluiter het woord cortison, prednison, methason of triamcinolon tegen komt dan weetje zeker dat het gaat om een cortisol-achtig medicijn. Vroeg of laat, al naar gelang de do sis of duur van het gebruik, treden er bijwerkingen op. Een bizarre rij verschijnselen die één Grote Ge mene Deiér hebben: ze onstaan bij na allemaal door afbraak van li chaamseiwitten. Ziektekiemen worden met afweer- stoffen bestreden. Dat zijn eiwit ten, dus méér Cortisol geeft minder afweer en daardoor meer kans op infectie. (Vooral het opflakkeren van oude tb-haarden is berucht). De ontstekingsreactie wordt min der, want ook daar zijn eiwitten bij betrokken. Spieren en huid wor den dunner, want die zitten bar stensvol eiwit. Het verminderde ei wit in de wand van de huidbloedva ten laten die vaatjes lekken met huidbloedinkjes tot gevolg. Het onderhuidse bindweefsel dat door eiwitdraadjes aan elkaar wordt ge houden kan gaan splijten zodat er ontsierende 'striae-littekens' kun nen onstaat. Een gevreesde bijwer king is osteoporose, het teloorgaan van het bot door het gaandeweg verdwijnen van het dragende ei witskelet. Door de extra produktie van glucose kan er diabetes ont staan. Verder zijn er nog slecht be grepen bijverschijnselen als hoge bloeddruk, het krijgen van een 'volle maansgezicht', het optreden van 'psychische verschijnselen' als abnormaal goede of juist abnor maal slechte zin. Bijsluiter Als je in de bijsluiter dit geduchte lijstje bijwerkingen naleest, dan vraag je je af waar dit middel in he melsnaam goed voor is. Het ant woord is simpel. Cortison, predni son of hoe ze meer mogen heten, onderdrukken de afweer en de ont stekingsreactie. Dat is bijna altijd ongunstig, behalve natuurlijk als het lichaam een teveel aan afweer heeft of als de ontstekingsreactie meer kwaad doet dan goed. Dat is bij nogal wat ziekten het geval en er is eigenlijk geen enkel medisch specialisme dat het zonder deze middelen stellen kan. Neem nu al lergie. Bij sommige mensen is de reactie op allerlei stoffen zo over dreven dat de afweer zijn doel vol ledig voorbij schiet. Is het slagveld Tegen insekten zijn er genoeg middelen, zoals deze dame laat zien. Verstandig want zelfs de steek van een mug kan bij sommigen langdurig last veroorzaken. FOTO: PU Vraag: Tijdens een wandeling viel mijn kleindochter in brandnetels. Ze zat onder de blaasjes en de rode plekken. Pas na een dag werd het min der. Wat veroorzaakt die irri tatie en is er een simpel mid deltje tegen? Antwoord: De huidaandoening die u bedoelt is een allergische reactie. Het beeld is heel typisch en ge makkelijk te herkennen. Het is een onschuldige aandoening die meestal geen behandeling behoeft. U vraagt een simpel middeltje: niet krabben maar wel afkoelen, bij voorbeeld onder de douche, is sim pel en effectief. Daarnaast zijn er allerlei min of meer obscure huis middeltjes en drogisterij-artike len, variërend van azijnzuur tot ammoniak, grappig genoeg el- kaars tegenpool. Dat geeft te den ken. Voorzover ik weet is hun wer king nooit echt aangetoond. Als de jeuk hevig is en wat langer duurt zijn er wel effectieve medicijnen, die u tegen deze allergische reactie kunt slikken (b.v. merknamen: Triludan, Hismanal, Zyrtec). Of smeren, als een beperkt deel van het lichaamsoppervlak is aange daan, crèmes met bijnierschors- hormonen. Niet alleen brandnetels kunnen zo'n allergische reactie ge ven. Maar het is wel het school voorbeeld. De wetenschappelijke naam voor deze huidafwijking is zelfs genoemd naar de brandnetel. - Allergisch Voor allerlei dingen kunt u aller gisch zijn. Ook de reactie op een in- sektesteek is iets dergelijks. Hoe wel de paniek die uitbreekt, als in een zomers gezelschap het vrolijk gezoem van een wesp gehoord wordt, anders doet vermoeden, geeft een wespesteek bij de meeste mensen slechts een pijnlijke en jeukende zwelling die een paar da gen duurt. Soms hoor je gruwelijke verhalen over mensen die doodge gaan zijn aan een wespesteek. Dat is gelukkig een zeer zeldzame vorm van overgevoeligheid, die leidt tot een allergische shock, en dus, onbehandeld of te laat behan deld, vaak tot de dood. De verschijnselen zijn dan al snel heel alarmerend: bleek, hevige be nauwdheid, klam, soms snel coma teus. De plaats waar het gehate diertje prikt doet niet ter zake, het gaat er slechts om dat de stof, waar voor men allergisch is, in het li chaam komt. Mensen die ooit zo iets meegemaakt hebben en het overleefd hebben, moeten altijd een bepaalde injektie bij zich heb ben om zichzelf zonodig snel te kunnen inspuiten. En natuurlijk een kaartje waarop hun allergie vermeld staat. Zoals gezegd, een zeer zeldzame reactie, die snel in grijpen noodzakelijk maakt. Maar zelden is het zo ernstig, gelukkig. Soms is het lastig: mensen met een (waarschijnlijk) allergische huidaf wijking zonder bekende oorzaak. U moet dan eerst aan de meest voor de hand liggende dingen den ken: honden, katten, planten, nieuwe kleding, nieuwe wasmid delen, cosmetica, enzovoorts. Vaak verdwijnt het probleem vanzelf, voordat er ooit een oorzaak gevon den is. Overgevoeligheidsreacties varië ren enorm van mens tot mens. Kijk maar naar de reacties op een mug- gebeet. De een merkt vrijwel niets, de ander loopt dagenlang te krab ben. En de derde wordt gewoon overgeslagen door de mug, het beestje lust niet iedereen. Hier geldt vooral: weinig therapieën helpen echt, voorkomen is beter, anti-insectstiften en crèmes (deze werken wél) en de aloude klamboe om onder te slapen. de huid, dan onstaat daar een he vig jeukend eczeem dat met een cortisonzalfje als sneeuw voor de zon verdwijnt. Speelt de slag zich in de longen af dan is astma het resultaat en die kwaal laat zich tamelijk goed be strijden met het inhaleren van 'pufjes' cortison. Beide therapieën zijn tamelijk onschadelijk, want de werking van het middel blijft plaatselijk zodat het cortison niet elders in het lichaam de boel op stelten kan zetten. Dan heb je die geheimzinnige ziekten die ont staan doordat de afweer van het li chaam onderdelen van het eigen li chaam gaat aanvallen. Ziekten als chronisch reuma, darmafwijkin gen als colitis ulcerosa en de ziekte van Crohn, MS (misschien) en een rijtje minder bekende maar zeer ernstige kwalen. Cortison of pred nison kunnen, die aanval op eigen lijf flink afremmen. Hetzelfde geldt voor afstootreacties na trans plantatie. De afweer van het li chaam probeert het vreemde transplantaat er uit te werken maar door het onderdrukken van die afweer blijft het nieuwe orgaan op zijn plaats. Maar daar moet dan een prijs voor worden betaald. Omdat het effect van deze middelen berust op de af braak van eiwitten zijn werking en bijwerking niet goed van elkaar te scheiden. Sterker nog, de werking is de bijwerking. Het is dus zaak om elke keer de voordelen tegen de nadelen af te wegen. Bij de ziek te van Hodgkin of na transplanta tie is dat geen probleem, het is dan er op of er onder en alternatieven zijn er niet. Bij al die andere kwa len moeten deze middelen heel se cuur worden voorgeschreven, zo kort mogeüjk in een zo laag moge lijke dosis en als het even kan moet het middel plaatselijk wor den aangebracht. Je mag, om maar wat te noemen, ook nooit acuut met slikken stoppen, want de bij nier gaat tijdens de kuur op non- actief en moet door langzaam min deren van de dosis de kans krijgen om weer zelf Cortisol te maken. Corticosteroïden werken dus als een tweesnijdend zwaard, maar het zijn ook buitengewoon machti ge middelen. „Er zijn maar weinig geneesmiddelen", aldus het Ne derlands Tijdschrift voor Genees kunde van een paar jaar terug, „waarmee zovéél therapeutische successen zijn bereikt als met cor ticosteroïden." Dat vuur wees mij de weg Scherper dan het light omstreeks het middaguur. Johannes van 't Kruis Johannes door JOKE FORCEVILLE Het deed me goed toen we over de groene dreven vlak langs de Maas reden, te constateren dat de vlaggen uithingen. Symbool van vreugde om het eeuwfeest rond Johannes van het Kruis, dat we deze zaterdag in Smakt met Karmelieten en Karmelitessen gingen afsluiten in Smakt. Even - ik geef het eerlijk toe - voelde ik een domper op mijn feestelijk gevoel bij de ontdekking dat de vlaggen niet voor de heilige dichter uithingen, maar vanwege de verse aardbeien en asperges. Nu ja, ook daar kan een mens blij mee zijn. In goede stemming dus maar Smakt. Afsluiting van een jaar lang nadrukkelijke aandacht voor de beroemde Spanjaard, die vier eeuwen geleden in de gouden eeuw van zijn land heeft geleefd. Een jaar vol publicaties, tentoonstellingen, theater met poppen en maskers, academische zittingen met indrukwekkende lezingen, studie- en verdiepingsdagen... Met de grote heilige op zoek naar de niet uit te beelden, niet weer te geven of ook maar te omschrijven Eeuwige Andere... Hoe dikwijls zijn de kernwoorden van zijn poëzie uitgangspunt geweest voor al die manifestaties. Zijn eenzaamheid en verlangen, zijn aanraking door een ik-weet-niet-wat, zijn vlam, vuur, bron, geliefde, wonde, nacht, schoonheid- Zijn we er verder mee gekomen? Hebben we onszelf èn anderen er mee vooruit geholpen? Bij dit slotfeest klonk een zekere voldoening door om wat tot stand gebracht is in het voorbije jaar. Maar met wat teleurstelling en een ondertoon van verdriet werd gok gememoreerd dat het te weinig gelukt leek bij de jongeren de vlam van het verlangen van Juan de la Cruz op te doen laaien. Een religieuze getuigde ervan dat ze een grote innerlijke rijkdom in haar lange leven als Karmelites had verworven en die zo dolgraag wilde doorgeven. Ik dacht er stil bij: en wij, moeders en vaders die in echt geloof onze kinderen hebben opgevoed, hoe graag zouden wij van die aangeboden rijkdom óók vruchten willen zien... Toen was er woord en wederwoord tussen sprekers en toehoorders. En toen bracht ras-journalist Rex Brico, evenzeer vakman als diepgelovige, spontaan dit antwoord naar voren: het is met de Kerk en met wat wij in het afgelopen jaar en nu hier samen ervaren, als met een dijk. Daarachter rijst water, komend van diverse kanten. En wij staan aan de andere kant van de dijk en merken niets. Tot op het moment dat het water zo hoog gestegen is, dat de dijk het begeeft. Pas dan komen we tot de ontdekking welke krachten in de golfbeweging vrijgekomen zijn... We hebben het vierde eeuwfeest rond Juan de la Cruz afgesloten. Maar dat betekent niet dat we zijn inspiratie terzijde schuiven. Moeizaam blijven we zoeken; naar de bron, naar het vuur. Ook als de nacht duister is of wij ons gewond voelen. Want nog steeds hopen we dat ons verlangen wordt vervuldOp zoek als we blijven naar Iets Onbenoembaars, omdat we willen worden aangeraakt door Een ik-weet-niet-wat. Wie weet wanneer ook voor ons de dijk doorbreekt. Wie weet waarheen we dan worden gevoerd. Geleid door „Dat vuur, dat mij de weg wees, scherper dan het licht omstreeks het middaguur". Een uitzendbureau voor artsen? Vijf jaar geleden bij de oprichting van de Stichting Werkgelegen heid Geneeskundigen (SWG) klonk onzekerheid door over het zojuist ge nomen initiatief een uit zendbureau voor werklo ze artsen in het leven te roepen. Wilden artsen wel uitgezonden worden? Nu bij de verschijning van het jaarverslag over 1991 maakt de SWG niet zonder trots mel ding van een vertienvoudi ging van het aantal geslaagde bemiddelingen. Ongeveer dertig procent daarvan resul teert uiteindelijk in een vast dienstverband. „In het begin vroegen we ons af of het uitzendidee door werkloze artsen zou worden geaccepteerd. Want om eerlijk te zijn was uitzenden in de ogen van artsen toch iets ver werpelijks. Het paste absoluut niet in hun denkwereld. Uit- zendwerk dat was tóch iets voor portiers en typistes? Een goede arts kan niet worden uitgezonden. Toch heeft de SWG haar nut bewezen. Het blijkt in de praktijk heel goed te werken dat zowel de arts als de instelling of het bedrijf de kans krijgt mogelijkheden af te tasten", legt Jos Zuidinga uit. Hij is vestigingsmanager van de SWG en vanaf het eer ste uur bij het in Utrecht ge vestigde uitzendbureau be trokken. Ruim 200 instellingen en be drijven hebben zich bij de SWG ingeschreven. Het aan tal vacatures bedroeg in 1991 760 tegenover 600 het jaar daarvoor. Tot dat jaar waren er 638 artsen geplaatst: 563 ba sisartsen, 50 huisartsen en 25 specialisten. Bedrijven, mi nisteries en instellingen (zie kenhuizen, verpleeghuizen) vroegen het meest om be drijfsgeneeskundigen (384), verpleeghuisartsen (65), ver zekeringsgeneeskundigen (59) en huisartsen (40). Uitzendbureau De SWG werd opgericht om iets te doen aan de destijds grote werkloosheid onder af gestudeerde basisartsen. Deze bestond al sinds begin jaren tachtig toen een ruim toelatingsbeleid gold voor de studie medicijnen. De beroep sorganisaties Landelijke Ver eniging van Artsen in Dienst verband (LAD) en de Konink lijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van de Geneeskunst (KNMG) richtten toen een uitzendbu reau voor artsen op. De situatie op de arbeids markt is volgens Zuidinga in middels aanmerkelijk verbe terd. Voor zover cijfers be kend zijn, was vorig jaar 2,6 procent van alle huisartsen werkzoekend. Cijfers voor specialisten en verpleeghui sartsen worden niet geregi streerd. „Het is nu zelfs zo dat er voor huisartsen en ver pleeghuisartsen een tekort dreigt te ontstaan. Het is moeilijk om de vacatures voor waarnemers vervuld te krij gen. Zoals ik het bekijk zou de opleidingscapaciteit uitge breid kunnen worden. Als er nu niets wordt gedaan kam pen we over een paar jaar met een ernstig tekort aan artsen". Een betere positie van de arts op de arbeidsmarkt in de toe komst zou gezien de doelstel ling wel eens het einde van de SWG kunnen betekenen. Zuidinga: „Strikt genomen moeten we onszelf dan ophef fen. Maar het is toch zonde om alle kennis en know-how die we in de loop der jaren hebben vergaard zomaar weg te gooi en". De SWG heeft dan ook meer pijlen op de boog. Het bureau probeert zich te specialiseren op het vlak van werving en se lectie van artsen. Ook wil de SWG het cursussenpakket flink uitbreiden. Op dit mo ment bestaat het pakket uit oriënterende cursussen ar- beids- en bedrijfsgeneeskun de, verzekeringsgeneeskun- de, verpleeghuiskunde en een combinatiecursus van ar- beids- en bedrijfsgeneeskun de en verzekeringsgenees- kunde. Kennis Onder artsen bestaat grote be hoefte aan meer specifieke kennis, vindt Zuidinga. Voor al de pas afgestudeerde basis artsen willen zich oriënteren op de mogelijkheden die de praktijk biedt. „Tijdens de op leiding lopen ze weliswaar co- schappen maar die bieden toch geen reëel inzicht in de keiharde werkelijkheid waar voor ze straks komen te staan". Stichting Werkgelegenheid Geneeskundigen bestaat vijfjaar Het blijkt in de praktijk heel goed te werken dat zowel de arts als de instelling of het bedrijf, waarheen hij wordt jp uitgezonden, de •>q kans krijgt J mogelijkheden af te tasten. FOTO: MILAN KONVAUNKA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19