Het medicinale wondertje dat knoflook heet LEVEN WELZIJN Eerste bromscooter met katalysator £eid6C@otvumt WOENSDAG 1 JULI 1992 18 Knoflook staat al sinds mensenheugenis bekend om zijn me dicinale krachten. De handel in knoflookpreparaten is inmid dels big business geworden, vooral in Japan. Daar ging het af gelopen jaar maar liefst zeven miljoen flesjes vloeibaar knof- lookextract over de toonbank. Maar ook de rest van de wereld is er rijp voor. In Nederland wordt jaarlijks al voor enkele mil joenen guldens verkocht.Een reportage vanuit het hoge noor den van Japan over het medicinale wonder dat knoflook heet. En over de rijk geworden Australische tv-dokter die, als im porteur van het preparaat, zijn eigen produkt via de media aanprijst. Het uitzicht op de licht be sneeuwde toppen van het vul kanisch Kilami-gebergte op Japans noordelijkste eiland Hokkaido is weids en impo nerend. Het is eind juni, maar hier is het lente; knoppen ontluiken, de voorjaarszon schijnt. De stilte is sereen, al leen het loof van een veldje knoflook lispelt in de zachte wind. Een groepje zakenlieden, weten schappers en journalisten staat er bij en kijkt er naar. Duizenden ki lometers hebben ze hiervoor ge reisd, voor dit veldje knoflook, hiervoor zijn ze naar deze berghel ling, diep verscholen in het bin nenste van Hokkaido, gekomen, uit alle hoeken van de wereld. Maar het is dan ook hier waar de Japanners een oertraditie van het knoflook voortzetten: niet die van het geurige teentje uit de keuken, maar die van het knoflook als kruid dat medicinale krachten heeft. Een middel, goed tegen vele kwaden. Hier, op vulkanische grond en in de reinheid van de lucht tussen Ja panse Zee en Grote Oceaan, leggen de Japanners de basis voor een me dicinaal knoflookextract. Jaarlijks is het goed voor, omgerekend, een fabrieks-omzet van tweehonderd miljoen gulden en een detailhan delsomzet all over the world van vijfhonderd miljoen. Alleen al in Japan waar de zakenman overi gens gewoon is tussen de bedrij ven door in een apotheek een flesje vitaminen te kopen en leeg te drin ken zijn vorig jaar zeven mil joen flesjes vloeibaar knoflookext ract verkocht. De rest van de we reld, met Australië als tweede, volgt. Ook Nederland, zo weet de in het Veluwse Putten gevestigde distributeur voor Nederland en België, zij het op eerbiedwaardige afstand met een omzet van een paar miljoen gulden. Gezond „Omdat knoflook onzuivere ele menten uit ons lichaam helpt ver drijven, is het beslist gezond", schrijft de Amerikaanse hoogle raar dr. Benjamin Lau in een van de vele boekjes die over knoflook als medicijn zijn gepubliceerd. Lau heeft de talloze, zeg maar enkele honderden, onderzoeken naar de ■Jt'üitJ medicinale waarden van knoflook vergeleken en daar eigen onder zoeken aan toegevoegd. Knoflook kan volgens hem ook helpen bij de preventie van aids, omdat het kruid volgens de onder zoekers de groei van virussen remt, zoals het ook de groei van bacteriën en schimmels stopt en actief is tegen gisten en schimmels in het menselijk lichaam. Als ons internationale gezelschap daags na het bezoek aan de knof- lookvelden met de touringcar bij de fabriek van Wakunaga Pharma ceutical Company aankomt, staan de paar honderd personeelsleden te wachten bij de ingang: in wit uniformjasje, in twee rijen, recht in het gelid. Ze applaudiseren hun gasten naar binnen, en buigen de rug krom. We zijn in Kodacho, een dorpje in de regio van Hiroshima, alweer een stuk zuidelijker in Japan. Hier is 84 jaar geleden Manji Wakunaga geboren en als kind opgegroeid en hier heeft hij later, in de jaren zes tig, zijn knoflookfabriek gebouwd. In 1955 al had hij de company op gericht en samen met de van oor sprong Duitse professor Eugen Schnell het medicale knoflookext ract ontwikkeld. Manji Wakunaga, nu nog voorzit ter van de Raad van Bestuur, wacht in een stoel op het bordes zijn internationale gasten op. Zien kan hij nog nauwelijks, lopen evenmin, maar hij is erbij, zijn gas ten zijn immers distributeurs en onderzoekers van zijn knoflook- produkten. Zijn zoon Gisuke Wa kunaga leidt de onderneming nu alweer elf jaar als president. „En dat is genoeg, dit jaar trek ik me te rug en komt er een ander", zegt hij. Uit heel de wereld laat hij zijn kost baarheden komen, zoals hij dat ook doet met de duurste wijnen, met schilderijen, met unieke pos ters. „Ik drink niet; geen koffie, geen alcohol. Ik ga 's avonds nooit uit, mag ik dan iets anders doen als hobby?". Kort geleden is hij nog even in Nederland geweest, even een dagje naar de Keukenhof, zo als hij dat elk jaar doet. Samen met Willem Smit, eigenaar van Smit's Reform in Putten, is hij dit keer ook bij de Floriade langs geweest, maar dat vond-'ie maar niks. Ne derlanders moeten zich bij hun ei gen bloemen houden, zegt hij, met al die vreemde tuinen weten ze niet om te gaan. Het gebruik van knoflook als me dicinaal middel gaat terug tot ver voor de jaartelling. Al in geschrif ten van Babyloniërs van vijfdui zend jaar geleden zou de heilzame Arbeidsters bezig met het wieden van onkruid op een knoflookveld op het eiland Hokkaido. De fabriek van Wakunaga in Hiroshima krijgt jaarlijks zeshonderdduizend kilo knoflook aangeleverd. T5 De knoflook wordt in zakken gedroogd in open schuren. werking van de plant beschreven papyrustekst uit het Egypte van worden. De Egyptenaren zouden ongeveer 1500 voor de jaartelling, knoflook gegeven hebben aan de bevat een aantal recepturen voor slaven die de piramides moesten medische toepassing van knof- bouwen. look. Gedurende de middeleeuwen De 'Codex Ebers', een medische zou knoflook in Europa bescher ming hebben geboden tegen de veel voorkomende builenpest. Franse priesters die knoflook ge bruikten, zo verhalen de overleve ringen, leefden langer dan hun En gelse collega's die het kruid niet gebruikten. In de negentiende eeuw begonnen wetenschappers zich met knoflook te bemoeien. Louis Pasteur be hoorde, in 1858, tot de eersten die over die onderzoeken publiceren. Het kruid had, aldus Pasteur toen, antibacteriële eigenschappen en was bij infectieziekten als vlekty- fus, cholera en kinkhoest toe te passen. In de Tweede Wereldoor log werd, zowel aan het front als in ziekenhuizen, knoflook toege diend tegen infectieziekten en Al- bert Schweitzer gebruikte het in Afrika tegen amoebedysenterie en nog een aantal algemene infectie ziekten. Mengsel De fabriek van Wakunaga in Hiros hima krijgt jaarlijks zeshonderd duizend kilo knoflook aangele verd, geteeld op de Japanse ber gen. De teentjes worden in plak ken gesneden, waarna de massa vervolgens verdwijnt in honder den roestvrijstalen vaten die in rij en buiten het fabrieksgebouw staan opgesteld. Een mengsel van water en vitamine-houdende pre paraten wordt toegevoegd waarna een koud rijpingsproces (het fer menteren) van twintig maanden begint. Vele controles door het ei gen laboratorium, voor, tijdens en na het rijpingsproces, bewaken de kwaliteit. Tijdens het rijpen, een gistingspro ces waarop Wakunaga wereldwijd patent heeft, verdwijnt de geur en ontstaan er zwavelverbindingen die de knoflook medicinale waar den geven. In de vloeistof die ont- staat zijn alle in water en in olie op- losbare bestanddelen van het knof look opgenomen. Voor de Japanse markt wordt de vloeibare kmoflook in de fabriek van Hiroshima zelf verpakt. Voor de verkoop elders in de wereld gaat de knoflook in vloeibare vorm naar het dochterbedrijf in Californië, waar een gedroogde vorm in cap sules en tabletten wordt gemaakt. Verzorgende balsem van Vergulde Hand Aprilia-brommer met de naam Amico, eerste bromscooter met katalysator. Behalve auto's zijn er nu ook bromscooters met een katalysator verkrijgbaar. Het Italiaanse merk Aprilia brengt een bromscooter, waarvan het uitlaatgas via de kata- lalysator de uitlaatdemper verlaat, op de markt onder de naam Amico. Het nieuwe vervoermiddel heeft een eigentijdse vormgeving. De gestroomlijnde carrosserie zorgt voor een snelle uitstraling, maar ook voor een lage luchtweerstand, die het benzineverbruik gunstig kan benvloeden. Op het dashboard zit, behalve een snelheidsmeter, een kilometerteller, een brandstof- meter en de benodigde controle lampjes ook een digitale tijdsaan duiding. De Amico biedt plaats aan twee personen en heeft een handige op bergplaats onder de buddyseat, die zo groot is dat er ook een valhelm in opgeborgen kan worden. Verder heeft deze bromscooter een afsluit- De Vergulde Hand, bekend van nat- scheerprodukten, voegt een verzor gend produkt aan het assortiment toe: een after shave balsem fresh, die ervoor zorgt dat de huid na het sche ren wordt verzorgd. Het nieuwe arti kel is licht geparfumeerd, ruikt fris, is geschikt voor alle huidtypen. De bal sem is evenals andere produkten van De Vergulde Hand niet op dieren ge test en draagt als bewijs daarvan het logo van de stichting Proefkoneen. De verpakking van de after shave balsem fresh is niet in dezelfde kleu ren uitgevoerd als die van de nat- scheerprodukten. De balsem wordt verkocht in een compacte, blauwe tube (75 ml). De balsem fresh is ver krijgbaar bij drogisterijen, parfume rieën en kapperszaken voor 14,95 gulden. FOTO: PR baar kastje onder het dashboard en een bagagerek achter op de brom mer. Het nieuwe produkt van Apri lia heeft een gewicht van 77 kg en wordt geleverd in de kleuren me tallic groen en metallic zwart. Hij is verkrijgbaar voor 4490 gulden. In formatie over verkoopadressen kan worden verkregen bij de im porteur. Safe. Tweewieler Import, telefoon: 010-49 28 585. Vroege bollenoogst Als gevolg van het warme voorjaarsweer is de bolle- noogstcampagne een kleine twee weken vroeger begon nen dan vorig jaar. De bloembollen zijn dit jaar van goede kwaliteit. Men verwacht onder meer zo'n 2,5 miljard stuks tulpebollen te oogsten. Met name op de Zuidhollandse eilanden is men niet blij met de vroege oogst. Doordat de schoolvakanties daar laat vallen kampt men nu met een ernstig personeelstekort. Vordat de bollen naar consu menten en bollenbroeiers in 71 landen geëxporteerd kun nen worden, dienen ze gedroogd, gepeld, gesorteerd en verpakt teowr den. In augustus komt de export op gang. De bijdrge van bloembollenindustrie aan de betalingsba lans bedraagt zo'n een miljard gulden. Verwacht wordt dat de eerste bloembollenveiling volgende week wordt gehouden. Papierverbruik van Interhome Natuurlijk hebben we allemaal boter op ons hoofd, en wij bij de krant zeker. We 'verstoken' samen veel papier, ten koste van veel bomen in het bijzonder en veel 'milieu' in het algemeen. Maar: we zijn daar niet trots op, we zien het als een soort noodzakelijk kwaad dat we met ons allen onder aanvoering van BMW- rijder Hans Böhm, die schaker met dat plastic hoofd in de milieuspotjes op de televisie) zoveel mogelijk proberen in te dammen. Zo niet Interhome, een in het Zwitserse Zürich gehuisveste maar zeer internationaal opererende vakantie-organisatie, die zich specialiseert in het beschikbaar stellen van bedden in (vooral) vakantiewoningen. Een actieve club, die met grote regelmaat de pers belaagt met wervende informatie over haar activiteiten. Een zo'n persbericht maakt zelfs met trots melding van het feit dat Interhome dit jaar 1,2 miljoen kilo papier (1200 ton!) gebruikt om het publiek in kennis te stellen van het beddenaanbod: 89 soorten brochures in zes verschillende talen en dertien Europese valuta's, met 1543 vakantiebestemmingen op 872 pagina's, 208 bladzijden met de prijzen. Mooie cijfers die een aardige indruk geven van het succes van Interhome. Maar de ongegeneerdheid waarmee de hoeveelheid gebruikt papier als reclame argument wordt gebruikt geeft te denken over de hoeveelheid gezond verstand die ze in Zürich nog overhebben na het tellen van de bedden. Kaneel We herinneren ons uit gelukkiger dagen (toen we nog niet aan de lijn hoefden te doen) het kaneelbeschuitje, een tegelijk zoete en pittige omlijsting van het dagelijkse kopje thee dat het bezien van AVRO's Service Salon nog een béétje draaglijk maakt. Het heeft nu concurrentie gekregen van een nieuw produkt van Bolletje, dat op ons wordt losgelaten onder de naam 'Kanelly'. De fabriek waarschuwt ons met nadruk: „beslist niet te verwarren met kaneelbeschuitjes", maar volgens ons is het toch net zoiets, alleen zijn kaneelbeschuitjes lekkerder, brosser, minder hard. Kanelly's zijn fijn gebakken theebiskies, legt Bolletje uit, voorzien van een „culinair laagje suikerkaneel" Wat is dat nou weer? Het persbericht verstrekt geen verdere ititleg over wat een culinair laagje is, of wat suikerkaneel is, en of het woord culinair soms mag slaan op het woord suikerkaneel inplaats van op het woord laagje zoals de grammatica doet vermoeden. De lancering van de Kanelly gaat gepaard met de uitgifte van een miniscuul receptenboekje dat de naam 'Kanelly's Kulinair' voert (wat staat dat lelijk!). Daarin wordt beschreven hoe je een koffietaart-met- aardbeiden kunt vervaardigen met Kanelly's als basis, enzovoort. Het bevat bovendien een waardebon voor een bezoekje aan het museum 'De theefabriek' in het Groningse Houwerzijl. Dat is wel een leuke geste, want dat lijkt, te oordelen aan de omschrijving, een aardig museum. En je krijgt daar op die bon ooic een thé complet bij, met scones en teacakes, en uiteraard met Kanelly's. Meer informatie: 05490-78000.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18