LEVEN WELZIJN 'Strop' dreigt voor vrouwen in het najaar 17 Milieukeurmerk produkten Hoe '46-plussers' er goed uit kunnen zien De 'image consultant' geeft raad buiten de trends om CeidóeSou-umt WOENSDAG 1 JULI 1992 Trendy vrouwen dragen dit najaar een somber krijtstreep mannenkos- tuum met een stropdas. Wat de ontwerpers betreft kunnen ze dat het beste combineren met een stretch kanten coltruitje of een Madonna-beha. De bedoeling: de vrouw on der het pak accentueren, waarmee het verwarren de, tweeslachtige effect compleet wordt gemaakt. Is de nieuwe mode te danken aan Madonna's verschijning in herenkostuum in de videoclip bij haar hitsingle 'Express yourself of heeft de gepolijste, enigszins vrouwelijke look van de andere Amerikaanse me gaster Michael Jackson er iets mee te maken? Dat weet nie mand, maar zeker is wel dat de invloed van de popsterren een belangrijke schakel vormt in het ontstaan van een onstuit bare trend als deze. De mode slaat waarschijnlijk aan bij het grote publiek. Ru- dolf van de Kraan, hoofd afde ling publiciteit visualising van modeketen Mac Maggie: „De outfit heeft toch een vrou welijke touch. We combineren de strenge jasjes bijvoorbeeld met een lange, rechte of gerèn- de rok met een diepe split aan de voorkant. Op die manier spreken we ook de grote groep vrouwen aan waar secretares ses onder vallen. Deze lijn biedt ze de mogelijkheid iets anders aan te doen naar hun werk dan een mantelpakje met een strak, recht rokje". Onder de herenjasjes worden witte, vrouwelijke blouses ge dragen met kragen in allerlei variaties: lange punten, kleine revers of vrouwelijke volants. De verwarring en het contrast rijke effect zijn duidelijk: „Het sttenge mannehpak met een stretch kanten coltruitje of zelfs met niets anders dan een Madonna-beha: een groter contrast is nauwelijks denk baar", aldus de woordvoerder van Mac Maggie. Ontwerpers Vooraanstaande ontwerpers introduceerden het vrouwelij ke mannenpak al twee jaar ge leden in buitenlandse mode magazines als Vogue. Van de Kraan:„Het duurt even voor dat dergelijke beelden ver taald zijn en iedereen ziet dat er commercieel mee gescored kan worden. Het heeft sterk met het androgyne (het man nelijke met het vrouwelijke ge combineerd, red.) beeld te ma ken dat deze mode nu door kan dringen". Een andere reden voor de plot selinge opkomst van mannen kleding voor vrouwen is dat er meer aandacht van de consu ment is voor de materialen. De herenjasjes en broeken zijn van dikke, duurzame stoffen gemaakt en het accent ligt steeds meer op kwaliteit. Ook voor wat betreft de kleuren staat 'degelijkheid' voorop. Knaloranje pakken komt de klant in de modewinkels niet tegen. Zeker als het om de 'mannelijke dameslijnen' gaat, zijn de kleuren voornamelijk donker en somber. Gilets, de 'opa-vestjes' onder het kostuumcolbertje, zijn de Lady Society Shop-vertaling van de mannelijke lijn voor wouwen. Volgens inkoopster Anneke van der IJoop voert de winkel deze items al in de zo mercollectie. De gilets zijn lan ger dan we ze voorheen signa leerden. Dit heeft te maken met de modieuze, langere lijn van de blazer. „Wat de pakken betreft willen we toch vooral de vrouwelijke lijn erin hou den", aldus Van der Hoop. 'Mannelijke' stoffen als hoog waardige lichte wolsoorten zijn gebruikt voor de dames kostuums. Om het geheel toch een vrouwelijk accent mee te geven, hebben de jasjes een getailleerde lijn en combine ren ze het beste met shorts of korte rokjes en maillot of pan ty. Want het hullen van vrou wenbenen in broeken met krijtstreep is heel trendy, maar niet elke klant kiest onver schrokken voor zo'n drasti sche nieuwe look. Das Bij een pak hoort een das, en de trend van de vrouwelijke stropdas zou het succes van het mannenpak nog wel eens kunnen overstijgen. Zelfs vrouwen die niet zo ver willen gaan om zich in een krijt streepkostuum te hullen, zul len het zeker aandurven om een blouse of colbertje op te vrolijken met een fraai gedes sineerde das. En mooi zijn ze, de vrouwen dassen die veelal van fijnere stoffen zijn gemaakt dan de mannelijke equivalent. Door de dunnere stof is de knoop bij de hals niet zo omvangrijk en dat komt het draagcomfort ten goede. Zeker voor vrouwen die niet gewend zijn een das te dragen. De dassen zijn korter dan mannenstropjes en vallen net boven de taille. De Bijenkorf heeft een flinke sortering damesdassen in de collectie opgenomen, want waar het dc 'hcrcn-look-outfit' voor vrouwen betreft, consta teert het warenhuis dat er sprake is van een duidelijke trend. „Die dassen lijken niet op herendassen", aldus de Bij enkorf. „Je kunt ze qua dikte beter vergelijken met een dub bele sjaal". De meeste dames exemplaren zijn dunner en korter, zodat ze op of boven de broekrand vallen. De collectie van de Bijenkorf bevat dassen van polyester en zijde in vrolijke, frisse kleuren en motieven of met een pais- ley-dessins. „Die dassen met paisley-motief passen bij onze herenpakken voor dames, die we verkopen in overwegend donkere kleuren als wijnrood, bruin, groen en donkerblauw. De pakken worden vooral ge dragen met een col of een witte basic blouse", meldt het wa renhuis. Prijzen: van 24,90 tot/ 59,90. Speciaalzaak Tie Rack ver koopt stropdassen in alle kleu ren en maten, maar heeft geen speciale vrouwendassen. „We hebben wel veel vrouwelijke klanten, maar die dragen ge woon onze mannendassen", al dus een medewerker van Tie Rack in de Amsterdamse Kal- verstraat. Produkten die aan hoge milieu-eisen voldoen kun nen vanaf november een zogenaamd milieukeur merk krijgen. Het milieukenmerk heeft een aantal bedoelingen: het geven van betrouwbare informa tie aan de consument over de milieubelasting van een produkt, het verschuiven van aanbod en vraag in de winkel richting milieuvriendelijker produk ten, het prikkelen van producenten om milieu vriendelijker produkten te maken en een vermin dering van de belasting van het milieu. Minister Al ders van milieubeheer en staatssecretaris Van Rooy van economische zaken hebben het milieu keurmerk vorige week gepresenteerd. Het systeem is tot stand gekomen in nauwe samenwerking tus sen rijksoverheid en consumenten-, producenten-, handels-en milieuorganisaties. Dit heeft geleid tot de oprichting van een Stichting Milieukeur, die de eisen voor produktgroepen zal opstellen. De stich ting zal zich de komende tijd concentreren op tien produktgroepen: verf, huishoudelijke koelappara tuur, gipsplaat, kattebakkorrels, douchekoppen, cv-ketels, lijm, papier voor hygiënisch gebruik, zeep voor lichaamsverzorging en tapijtreiniger. Le vensmiddelen en farmaceutische produkten ko men niet in aanmerking voor een milieukeurmerk. Voor de eerste bestaat al een apart keurmerk, en de tweede groep is uitgesloten omdat daarvoor wette lijke beperkingen gelden. Bij de beoordeling van een produkt wordt gekeken naar de milieuvriende lijkheid gedurende de hele keten van grondstof tot afval. Het gaat onder meer om de hoeveelheid mi lieugevaarlijke stoffen in het produkt, de uitstoot naar bodem, water en lucht, eventueel de hoeveel heid geluid die het maakt en de mogelijkheid van hergebruik. Het is niet mogelijk om op onderdelen, bijvoorbeeld de verpakking, een milieukeurmerk aan te vragen. Het keurmerk wordt toegekend voor een periode van drie jaar. Er is gekozen voor deze periode, omdat zowel het aanbod van produkten op de markt steeds verandert. Bijkomende eisen zijn dat deugdelijkheid en veiligheid van het produkt moeten zijn gegarandeerd en dat het produkt in kwalitatief opzicht niet onderdoet voor soortgelijke produkten. Zo gaat het landelijk milieu-embleem er uit zien. FOTO: anp knalroze leggings Een van de zelfmaak- patronen uit het boek voor queen- size ladies. Blijf vooral jezelf en pro beer er niet uit te zien als een maatje 38. Dat is de belangrijkste boodschap van Karin Schacknat, schrijfster van het boek 'Grote maten en mode'. Het is gelukkig niet de zo veelste uiteenzetting over dat het je het feit moet ac cepteren dat je dik bent. Het is een pleidooi voor gezond leven en je goed voelen. De winst van het boek zit hem vooral in het feit, dat het een echt handboek is voor mode- minnende, forse vrouwen die passen binnen het maatbereik 46 tot en met 60. In haar inleiding geeft Schaknat een beeld van dik-zijn in de huidige maatschappij, waar het schoonheidsideaal er al leen maar slanker op lijkt te worden. Daarin haalt ze ook Naomi Wolf aan. Wolf deed nog niet zo lang gele den met haar boek 'The Beauty Myth' veel stof op waaien. Ze stelt daarin dat het schoonheidsideaal er alleen maar op is gericht om vrouwen in een onder geschikte positie ten op zichte van mannen te houden. De discriminatie van dikke vrouwen is he laas nog lang niet voorbij. Dat blijkt uit enkele ver bijsterende uitspraken uit het boek, zoals deze. „Als je eens vraagt of ze een beetje vlot model hebben, dan zegt d'r één: „Voor dat figuur?" Ik heb haar beet gepakt en de hele afdeling met haar aangeveegd". De enige manier om de 'alledaagse discriminatie' het hoofd te bieden is vol gens Schacknat het ont wikkelen van een grote dosis zelfvertrouwen. Zij geeft daarvoor in haar boek allerlei tips op het gebied van voeding, lichaamsoefeningen, kap sel, make-up en parfum. Achterin het boek zijn ba sispatronen opgenomen. 'Hoezo dik? Grote maten en mode' van Karin Schacknat wordt uitgeven door Cantecleer en kost 44,50. Bevalt bevallen? Het damesweekblad Mar griet riep enige tijd gele den haar lezeressen op te schrijven hoe zij zich voel den na de bevalling. Het gevolg was een grote stroom brieven met zeer uiteenlopende ervarin gen. Zeker, de stralend gelukkige en intens tevre den moeder bestaat nog. Maar uit de verhalen blijkt eens te meer dat lang niet alle vrouwen na de geboorte op een roze wolk zitten. Uit de selectie van de brieven werd een zeer lezenswaard boekje samengesteld. De mooie ervaringen staan voorin. „Mijn zwa ger zei: jij hebt een post natale euforie!" schrijft een van de vrouwen. „Dochtertje Dorien is een heel lief meisje, ze is vro lijk en huilt niet veel. Het geven van borstvoeding beviel met ook prima; een fijn gevoel, zo'n hoopje mens dat bij je drinkt". In schril contrast daarmee staan de ervaringen van moeders, die hun kind letterlijk wel kunnen vermoorden. „Als ik met mijn baby boven aan de trap stond, dacht ik: als ik hem nu laat vallen, dan is hij dood". Baby Pim werd na een moeilijke zwanger schap met een keizersnee geboren. De moeder, zelf een kraamverzorgster, kreeg van haar omgeving nauwelijks steun, ze had toch een gezonde zoon? Haar gynaecoloog - ook haar huisarts nam haar niet serieus - constateer de een forse post-natale depressie. Tussen deze twee uitersten zijn ook verhalen van vrouwen, die een overgangsperiode meemaken - heel erg wen nen aan de nieuwe situa tie, waarbij het geleidelijk beter gaat. De les die het boekje de lezers naar aan leiding van de minder prettige ervaringen op het hart drukt, is om toch vooral hulp te zoeken. 'Pas bevallen', persoonlij ke ervaringen van vrou wen. Uitgeverij Bosch en Keuning, 17,50. Wilt u overkomen als boekhouder of als directeur? Id Kan ik een tulprokje aan of niet? Staat vuurrood me nu echt zo goed, of laat ik me maar wat aanpraten door de verkoopster? En wat voor kapsel staat mij nu het beste? Aan dit soort twijfels wordt voor goed een eind gemaakt door een uit de Verenigde Staten overgewaaid sy steem, waarmee zowel mannen als vrouwen hun eigen image kunnen creëren. Trends spelen daarbij geen rol. Bedrijven die op basis van de huidskleur van de klant een min of meer persoonlijk kleu renpalet samenstellen bestaan al langer. De klant krijgt dan een persoonlijke kleurenwaai- er mee. In de winkel kan met het kleurenpalet in de hand bekeken worden, of de kleur van het beoogde kledingstuk de juiste is. Het Amerikaanse systeem, dat 'Beauty for All Seasons' heet, gaat echter ver der. Het bepaalt niet alleen of rood je beter staat dan geel, of een vlinderbrilletje je gezicht beter doet uitkomen dan een eigenwijs rond exemplaar en of een wilde haardos leuker staat dan een kort page-kopje. „Beauty for all seasons biedt een totaal-concept", zegt Inga van ZaliYi uit Amsterdam. Zij probeert het systeem, dat in Zweden al stevig voet aan de grond heeft, ook in Nederland aan de man of vrouw te bren gen. Public Relations Inga van Zalm begon dertig jaar geleden als model. Ze liep shows samen met 'Sophietje' van Kleef. Later had ze een make-up-school, die ze moest opgeven toen de klanten de lessen niet meer konden beta len. „Maar de passie voor mode en kleding is gebleven", zegt ze. Van Zalm ging de pu blic relations in en heeft haar eigen bureau. „Vanuit de praktijk weet ik dat de eerste indruk die je bijvoor beeld bij een sollicitatiege sprek of bij een potentiële klant maakt, voor vijftig pro cent bestaat uit je presentatie. Waarom zou je daar niets aan doen, als dat vrij eenvoudig is?". Het raadplegen van een image-consultant kan zowel voor iemand die gaat sollicite ren op een felbegeerde baan als voor de politicus die zijn, imago wil opvijzelen van be lang zijn. „Je ziet dat steeds meer mannen geïnteresseerd zijn in de manier waarop ze overkomen. Ze hpbben er best Meneer A (links) heeft een baard, meneer B (rechts) niet. Dat geeft misschien een iets te geflatteerde indruk van het effect van Beauty for All Seasons. Hoewel ge zegd moet worden, dat de kleding ook een hoop scheelt. FOTO'S: PR wat voor over om dat te verbe teren", zegt Van Zalm. Het Amerikaanse moederbedrijf gaf onlangs in Zweden een cursus over hoe het systeem toegepast moet worden bij mannen. Behalve op particu lieren zal Van Zalm zich gaan richten op de zakelijke markt. Ze heeft 'Beauty for All Sea sons' eerst uitgebreid uitgetest in haar bedrijf in Amsterdam. Nu is ze een netwerk aan het opbouwen. In Nederland zijn er nu zo'n zestien image-con- sultants die op basis van 'Beauty for all Seasons' wer- Chips Wie binnenkomt in de salon vlakbij het Rijksmuseum moet eerst een basis-kleurenanalyse ondergaan. Er zijn zo'n twee honderd verschillende kleur- stalen, met een duur woord 'chips' genoemd, waarvan er eentje het best bij de eigen huidskleur past. Deze kleur wordt genoteerd. Datzelfde ge beurt met oog- en haarkleur. De drie gegevens worden per fax opgestuurd naar de centra le computer in Amerika. Als al les meezit weet je binnen een kwartier welk type je bent. Het zijn benamingen waar de gla mour van af straalt. Zo is de donkere Inga een 'contrasting dramatic winter', en haar blon de collega een 'true azure sum mer'. Wie met deze type-bena ming geen genoegen neemt op zich zeggen ze een leek niets - gaat op naar de volgen de ronde. Betalen doe je vanaf de volgende stap, het laten sa menstellen van een persoon lijk kleurenpalet. Dat kost 150 en daarvoor krijg je een kleurenwaaief die is samenge steld uit veertig echte stukjes stof. Van Zalm: „Niet alleen de kleur van de stof is namelijk belangrijk, ook de structuur. Een glanzende stof in pink kan heel erg goed staan, terwijl een dikke geruwde stof in dezelfde kleur doodslaat". Uiteraard krijg je het juiste lapje in de juiste kleur aangeleverd. Allemaal leuk en aardig, maar wat gebeurt er nu als je een dolle bui je haar een ander kleurtje wilt geven? Stort het In tegen stelling tot wat vaak gedacht wordt is het als je wat forser bent helemaal niet zo 'voordelig' om wijde, niet getail leerde kleding te dragen. hele kleurenpalet dan niet als een kaartenhuis in elkaar? Nee, volgens Van Zalm. In het palet zijn namelijk ook tinten opgenomen waarin je je haar kunt verven, zonder afbreuk te doen aan het kleurenadvies. Om maximaal profijt te heb ben van het systeem - en hier begint het grootste verschil met andere systemen kan je het beste ook een figuuranaly- se laten maken. Daarvoor wordt een groot aantal maten ingevoerd in de computer. De persoonlijke stijl of stijlen wor den bepaald aan de hand van een vragenlijstje. De klant krijgt na een paar weken een uitvoerig boekwerk thuisbe zorgd. Er staan zo veel advie zen in, dat enige studie nood zakelijk is alvorens kledingza ken, kappers en brillenwinkels te bestormen. Wat voor halslijnen het meest geschikt zijn, wat voor schoe nen, wat voor accessoires, wat voor mouwlengtes, je kunt het zo gek niet bedenken of je per soonlijke advies staat erin. Leuk zijn de transparante waaiers, waar verschillende basiskledingstukken op staan. Die kun je op een figuurtje leg gen dat precies op jouw maat is getekend. Zo kun je zelf gauw zien wat staat en wat niet. Mannen kunnen hetzelfde pakket in iets eenvoudiger vorm krijgen. Zij krijgen ook een waaiertje mee met strop- dassendessins. Voor meer informatie: Beauty for All Seasons, Ruysdaelkade 29, Amsterdam, tel. 020 - 67 16 566.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17